DUSSEN. HEUSDEN. RAAMSDONK. TILBURG. VLIJMEN. WASPIK. Belangrijke Prae-adviezen. Straten aanleg enz. Als wij dan met eenige gegevens mtrent leeflijd en andere data de stille kloosterdeur achter ons hooren sluiten door een even zwijgzame monnik, dan begrijpen wij nog beter de zware levenstaak van Broeder Franciscus, waaraan de dood een einde heelt gemaakt. Hij ruste in vrede 1 Eenige data zijn Br. Franciscus werd geboren op 15 Juni 1871 en trad in 't klooster op 1 Dec. 1898. Zijn tijdelijke en eeuwige kloostergeloften legde hij resp. af op 14 Dec. 1899 en 5 Juni 1902. De functie van Overste be kleedde hij van 2 April '32-1 April '35. R. K. W V. Onder presiduum van den heer A. Merkx kwam de R.K.W.V. in vergadering bijeen. Besproken werd de deelname aan den Bondsdag te Breda op 26 Mei a.s. Zij, die daar aan wenschen deel te nemen gelieve zich voor 20 Maart op te geven. Het H. L. comité werd aangevuld met de heeren Verhoeven en Brok.' St.Norbertusgesticht. Wij vernemen, dat in April a.s. in het St. Norbertusgesticht onder leiding van Mgr. Diepen de bestuurs verkiezingen der orde plaats hebben Op 22 Maart a.s. herdenkt dhr. A. de Wijs den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de papierfabriek »Maasmond« als koetsier. Vijf jaar lang is hij dit geweest en werd toen tot chauffeur gepro moveerd. Aan blijken van belang stelling zal net den jubilaris niet ontbreken. Het dochtertje van den heer J. stak haar handje tegen een brandende kachel waardoor de kleine ernstige brandwondtn opliep. Dr. van Vuuren verleende genees kundige hulp. HANK. In de maand Mei a.s. zal alhier een bazar worden gehouden ten voorueele van de vereeniging het Wit—Gele Kruis«. Hieraan is tevens verbonden een loterij goed gekeurd door B. en W. van Dussen. A.s. Zomer zal het 75 jaar zijn geleden dat onze parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, is opgericht. Dit feit zal feestelijk worden herdacht, Bij die gelegen heid zal een cadeau door de parochianen worden aangeboden. Dit geschenk zal vermoedelijk be staan in het aanbrengen van een drietal gebrandschilderde ramen in het piiesterkoor, wat een heele verfraaiing zou zijn. Bij den landbouwer A. v. d. Pluijm alhier heeft een schaap 4 jonge lammeren geworpen. De beestjes zijn allen vlug en spring levend. Het is een geval, wat zich maar sporadisch voordoet. Door Mej. v. Eijk, leerares in naaien en knippen werd de laatste les gegeven, welke werd bijgewoond door het Bestuur van het Groene Kruis. De heer Abresch als voorz. bracht Mej. van Eijk dank voor al hetgeen zij voor de cursisten gedaan had. Door mej. van Eijk werd aan het Groeüe Kruis een complete wieg aangeboden, welke door de leer lingen was vervaardigd; deze wieg zal aan een lid van het Groene Kruis worden geschonken. Mej. Willy Schreuders bood mej. van Eijk namens de cursisten een prachtige mand met bloemen aan. De lessen worden voortgezet door mej. Stadig voor koken en huish. werk, en door den heer J.v.Donk, Hoofd der School te Veen, in land en tuinbouwonderwijs. Onze vroegere stadgenoot, de heer L, v. d. Wiel, werd aangesteld als rijksveldwachter met standplaats Oijen bij Oss. Door den Waterstaat werden tusschen de z g. draaibrug en groote brug grondboringen verricht. Naar wordt vernomen, licht het in de bedoeling de bocht die daar in de Uiterwaard ligt weg te doen baggeren. Thans circuleert er in onze gemeen te weer een request ter Inzameling van handteekeningen, om te verkrijgen van Ged. Staten, dat Raamsdonk dorp bij Waspik wordt gevoegd. Vestiging van een garnizoen verzekerd De gemeenteraad van Tilburg kwam Maandagavond in een speciale verga dering bijeen, ter behandeling van de voorstellen van B. en W. strekkende tot het verkrijgen van een garnizoen in de gemeente. Zeer in het kort komen de voorstellen op het volgende neer. De gemeente koopt een opper vlakte van 44.400 v.k. M. grond van particuliere eigenaren tegen een totale koopsom van f66.627.50 en deze grond vermeerderd met een stuk grond, dat al eigendom van de gemeente was, en gelegen is aan de Poelstraat-Ringbaan stelt de gemeente ter beschikking van het Rijk om daar een kazerne op te doen bouwen met oefenterrein. Deze grond wordt beschikbaar gesteld in erfpacht tegen een jaarlijkschen canon van een gulden, en wel voor den tijd van ten hoogste negen en negentig jaren. Voorts behelst het voorstel het beschikbaar stellen van eenige terreinen voor oefening en excercitie. Na in antwoord op een desbetreffende vraag te hebben medegedeeld, dat de kosten van den bouw der kazerne (door het Rijk te dragen) op f600.000 worden geraamd, dat Tilburgsche arbeiders bij den bouw werkzaam zullen zijn en dat vóór 1 Maart 1939 de kazerne gereed moet zijn nam de Raad zonder hoofdelijke stemming de voor stellen aan. Van talrijke zijde werd B. en W. hulde gebracht voor hun voortvarend heid ten deze. Onder zeer groote belangstelling is 11. Maandag de nieuwe pastoor dezer gemeente ingehaald, door een stoet van alle vereenigingen met kerk - en gemeentebestuur en een groot aantal bruidjes, De HoogEerw. Deken van Heusden verrichte de installatie en sprak een hartelijk woord tot den nieuwen herder en parochianen, waarop de nieuwe pastoor de geloovigen voor bet eerst toesprak, vroeg aller steun en volgzaamheid en beloofde zijn beste krachten voor de parochie Vlijmen te geven. De R K. voetbalvereenigieg WSC heeft een vergadering gehouden waarop het al of niet voortbestaan van de ver eenlging werd besproken, met mede werking van de eigenaars van het terrein kon besloten worden de club niet op te heffen. Evenwel werd bepaald dat leden, die na de competitie, die jammer genoeg veel te vroeg beëindigd, is hebben bedankt, niet meer als lid zullen worden aangenomen. Men zal nu trachten om het zomerseizoen zoo goed mogelijk te vullen door het spelen van oefenwed strijden, het organ'seeren van serie en nederlaagwedstrijden, enz. Zoo hoopt de club straks weer met nieuwen moed de volgende competitie in te gaan. Hopelijk zal zij dan ook in een grootere afdeeling worden onderge bracht, zoodat de animo er het geheele seizoen in kan blijven. Predikbeurten Zondag 20 Maart 1938; Ned. Herv Kerk; alleen nam. 2 uur Ds. Bousema van Sprang. De Bidstond voor het gewas zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 23 Maart a s- des avonds om 7 uur. Voorganger Ds- G- La^s Jr. Mej. D. C. P. Konings onder wijzeres aan de school voor C.V-O- al hier, heeft wegens haar a.s. huwelijk tegen 1 Mei a.s. haar ontslag aangevraagd. Donderdag 17 Maart werd wederom de jaarlijksche voorjaarsmarkt gehouden. De belangstelling was wel iets grooter dan bij de laatst gehouden markt, maar toch nog zeer matig. Vooral de aanvoer van rundvee begint meer en meer af te nemen. Misschi n dat het nieuwe marktplein in de naaste toekomst wat opleving zal brengen. Na3r wij vernemen is het kapitale heerenhuis van den WelEd. Heer G. van Son onderhands verkocht aan de Fa. D. C- van der Rijken, welke het tot winkelhuis zal inrichten. Onze Kerkstraat zal dus mettertijd weer een zaak rijker worden. Deze week is men overgegaan tot het nazien van »Het Dijkje.» Som migen gedeelten zijn opnieuw bestraat, terwijl oneffenheden werden verwijderd. Weer een mooie verbetering. Naar wij vernemen kunnen vanaf heden aanvragen om bouwgrond achter het gemeenteterrein worden ingediend. De rooilijn is door den gemeenteraad vastgesteld, terwijl de prijs bepaald is op f90.— per strekkende meter. Het wachten is nu slechts op de liefhebbers Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 25 Maart 1938, om 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Februari 1938 tot wijziging geldleening, oorspronkelijk groot 32.000,aangegaan krachtens raadsbesluit van 28 April 1933 met de N.V. Rot- terdamsche Verzekering So ciëteiten te Rotterdam. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Februari 1938 tot wijziging der begrooting 1937. 3. Mededeeling niet-goedkeuring der gemeentebegrooting en goedkeuring der bedrijfsbe- grootingen voor 1938. 1). Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs al hier. Verslag over 1937. c. Van het Agentschap der Ar beidsbemiddeling. Alhier. Verslag over 1937. d. Van de Besoijenscbe Woning- bouwvereeniging. Verslag en balans-rekening van verlies en winst over 1937. 2. Vaststelling voorschot op de ver goeding ingevolge artikel 101 der la- ger-onderwijs-wet over 1938 voor de bijzondere scholen voor I.o. en u.l.o. 3. Voorstel tot wijziging der veror dening, regelende de samenstelling en inrichting der plaatselijke commissie van toezicht op bet middelbaar onder wijs. 4. Voorstel lot vaststelling ecner verordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der gemeente- fondsbelasting voor het belastingjaar 1938/1939. 5. Voorstel tol wijziging der begroo ting 1937. 6. Voorstel tot machtiging voor bet voeren van onderhandelingen tot aan koop van bouwterreinen, gelegen bin nen het uitbreidingsplan. 7. Behandeling bezwaarschrift schoolgeld. Valdaan aan den eisch van Ged. Staten om f 2500. niet uit 't fonds voor bijzondore doeleinden to nemen, maar op de gewone begrooting te brengen en tooh de 50 opcenten op de ge meentefondsbelasting gehandhaafd. Bij de vaststelling van de begrooting voor 1938 in de vergadering van Uwen Raad, gehouden pp 29 October 1937. is bij de vftststelhvg van post 376 (op centen op de gemeentefondsbelasting) voor het belastingjaar 1938/1939 aan gehouden een getal van 50 opcenten. De verordening' tot heffing van be-, doelde opcenten voor het jaar 1938/'39 moet evenwel ngg worden vastgesteld. Deze vaststelling moet uiterlijk op 25 Apiil a.s. plaats hebben. Het is ge- wenscht in verband hiermede tevens te behandelen het besluit van Ged. Staten d.d. 9 Maart 1938, G nr. 384. Ille Af deeling, waarbij aan de begrooting 1938 goedkeuring wordt onthouden, omdat daarbij is beschikt over 2500.- uit het fonds voor bijzondere doelein den. Wij stellen daarom op de eerste plaats voor post 441 (Bijdrage van hoofdstuk II van den kapitaaldienst wegens beschikking over een deel van de algemeene reserve) te schrappen, waardoor de gewone dienst nadeelig wordt beïnvloed to een bedrag van 2500.-. Bij de bepaling van het aantal op centen is echter tevens rekening te houden met de volgende gunstige fac toren: 1De opbrengst van de hoofdsom der gemeentefondsbelasting over het belastingjaar 1937/1938 kan volgens mededeeling van den inspecteur der di- rectebelastingen thans worden gesteld op 80.000. Voor dat jaar worden 53 opcenten geheven, welke alzoo zullen opbrengen 42.400. Daarvan konit ingevolge de rekeningsvoorschriften ten bate van den dienst 1937 24.733.zijnde het bedrag dat bij de vaststelling van het aantal opcenten voor 1937/1938 is ge raamd, zoodat ten bate van dienst 1938 blijft 17.667.-. Op de begrooting 1938 is thans uit getrokken 15.267.of 2400 min der. De b-post van volgnummer 376 kan alzoo worden verhoogd met ƒ2400.—. 2. Bij staat model 43 d.d. 3 Jan. '38 zijn door den inspecteur der directe be lastingen de volgende ramingen van grond- en personeele belasting 1938 verhoogd: a. gemeentelijke opcenten op de grondbelasting (ongebouwd). van 1400.(zie begrooting 1 1938, post 366) tot 1600. alzoo een verhoo ging met 200. b. gedeeltelijk aan de gemeente toe komende hoofdsom der Personeele be lasting van 5400.(zie begrooting 1938, post 367) tot 5600.—, alzoo een verhooging met 200. Een verhooging van de raming van de opbrengst van opcenten op de per soneele belasting met 1200.is reeds benut bij de hernieuwde vaststelling van de begrooting 1938 in de vergade ring van Uwen Raad, gehouden op 28 Januari 1938. De overige ramingen van opbreng sten van grond- en personeele belasting zijn bij staat 43 d.d. 3 Jan. 1938 on gewijzigd gebleven. Door een en ander wordt de begroo ting 1938 gunstig beïnvloed tot een be drag van totaal 2800. Zooals boven reeds is medegedeeld, wordt ze evenwel nadeelig beïnvloed, door het vervallen van de bijdragen van het Fonds voor bijzondere doel einden aan den gewonen dienst, tot een bedrag van 2500. Voor het ver schil van 300.met vorenstaande becijfering van 2800.is de post voor onvoorziene uitgaven met 300 te verhoogen. Wij stellen U dus voor het aantal te heffen opcenten voor 1938/1939 op de gemeentefóndsbelasting thans defi nitief vast te stellen op 50. De op brengst daarvan is in de nota van wij ziging der ontwerp-begrooting d.d. 22 Oct. 1937 reeds becijferd op ƒ37.000.- (naar een geraamde hoofdsom door den inspecteur van 74.000. Hiervan komt -/3 of 24666.— ten bate van de begrooting voor 1938 (zie post 376 sub a), en de rest ten bate van de begrooting voor 1939. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. VERORDENING op de heffing van opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting voor het be lastingjaar 1938 1939. Eenig artikel. Met ingang van 1 Mei 1938 worden ten behoeve der gemeente Waalwijk op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting voor het belastingjaar 1938/1939 geheven vijftig opcenten. Aldus vastgesteld door den Raad der gemeente Waalwijk in zijne openbare vergadering van 25 Maart 1938. Gedeeltelijke uitvoering Uitbreidingsplan Aanleg nieuwe straten tusschen Stationsstraat Grootestraat Putstraat en Parallelweg. Waalwijk, 15 Maart 1938* Aan den Raad der gemeente Waalwijk Den laatsten tijd bereiken ons telkens vragen van belanghebbenden om bouw terrein, voornamelijk voor arbeiders woningen, in de omgeving van en aan sluitende aan de bestaande bebouwing. Nu de bebouwing van de Putstraat onlangs volledig haar beslag heeft ge kregen, worden deze vragen steeds dringender en worden de bouwluSHgen als het ware verplicht naar elders te gaan, dan wel te bouwen op willekeürïge terreinen, gelegen buiten het plan van uitbreiding, meer in de buitenwijken der gemeente. Dat tengevolge daarvan het doel van het plan van uitbreiding, n l. om te komen tot een meer geordende en wel doordachte uitbreiding van de bestaande bebouwing, niet tot zijn recht komt en tot allerlei minder gewenschte toestanden aanleiding geeft, behoeft wel geen nader betoog. Het wil ons College daarom niet alleen gewenscht, maar zelfs dringend noodzakelijk voorkomen, dat thans het door Uwen Raad bij zijn besluit van 1 Juni 1934 vastgestelde en door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van 7 November 1934, G. nr. 350, goedgekeurde plan van uit breiding meer daadwerkelijk in uitvoe ring wordt gebracht, door een gedeelte van de daarin begrepen gronden in bouwexploitatie te brengen.^ Naar onze meening komt het op de ter inzage liggende teekening nader aangegeven gedeelte van het plan van uitbreiding, dat begrensd wordt door de Stationsstraat, den Parallelweg en de de Putstraat, thans het meest daarvoor in aanmerking. Met' uitzondering van 50 m. diepe bouwstrook langs den Parallelweg en met inbegrip van een 35 m- diepe bouwstrook van het op die teekening voor woon- en industriedoel einden aangegeven gronden, omvat het in exploitatie te brengen complex gronden een oppervlakte van plm. 109020 M2. Het complex omvat plm 28.0 bouw terreinen voor normale arbeiderswonin gen- Bij een productie vart.gemidde'd 14 arbeiderswoningen per jaar, zal dit complex dus voorzien in.de .behoefte van ongeveer 20 jaren. r Verder zijn wij van gevoelen, dat, wil de uitvoering van dit gedeelte van het plan van uitbreiding op de meest doeltreffende wijze plaats vinden, de gemeente de in-exploitatie— brenging daarvan zelf ter hand dient te nemen. Het is op grond daarvan, dat j^jj U vooi stellen ons te machtigen om met de betrokken grondeigenaars in onderhan deling te treden, om de voor de uit voering van dat plan benoodigde gron den aan de gemeente af te staan^tegen een bedrag van f4070 per h. a. Op welke wijze wij gekomen zijn tot een bedrag van f4070 per h. a. vindt U in de mede hierbij gaande berekening. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Berekening van den kostprijs van den grond, gelegen in het plan/van uitbrei ding der gemeente Waalwijk, vastge steld bij besluit van den Raad dier ge meente van 1 Juni 1934 en goedge keurd door Gedeputeerde Staten bij 'hun besluit van 7 November 193(4, G nr. 350, begrensd door de Stationsstr., den Parallelweg en de Putstraat. De totale oppervlakte van de in bouwexploitatie te brengen gronden is 109.020 m2. Hierin is begrepen een 35 m. diepe strook van de in dat plan voor woon- en industriedoeleinden aangegeven ter reinen, doch niet een 50 m. diepe bouwstrook langs den Parallelweg, Van evengemelde totale oppervlakte is benoodigd voor straten, ^plantsoenen en openbaar speelterrein, vólgens spe cificatie, gegeven op bijlag4 F 28.541 m2, zoodat dus voor bouwterrein over blijft 80.479 m-\ Voor iederen m~' bouwterrein moet dus kosteloos aan de gemeente voor den aanleg van straten;^ enz. worden overgedragen 28541 80479 is 0,35463 Sche skaarlje van het gedeelte uitbreidingsplan, dat volgens voorstel van B, en W. thans in exploitatie wordt gebracht tusschen Stationsstraat, Grootestraat, Putstraat en Parallelweg, Gemeenteraad Waalwijk. T~'*l V/AALW'JK GE.MC.LNTt GC.DE.E.L.TE. XK UlTBRtlDINO^PU^N D£CiRE.NM> ««P* OUT STRAAT, PARAULELWtU 5T*,TlON5iTRAAT XHML \«.IZ30 l«ï>8

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10