Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NflflfiB-BRABMB" Virginia's Keuze. J st RAPHAEL C D FEUILLETON H. Kolsteren-Lagarde r Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Hst groots gevaar. u JAAR Een les. - De Gepeoe. NUMMER 23. ZATERDAG 19 MAART 1938. 61e JAARGANG. raf er- cht ng. sar ER Lei- et- 2 tje pel >ok im lin, ide uie ag- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE; WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 3— iek >.S. >rt- )ol. 5— 0- /an Ge- >op um Men spreekt wel van een fascis tische, nat-socialistische en com munistische »ideologie«, we ont kennen niet, dat deze bestaat, maar op haar steunt de dictatuur niet, zij is niet (ie drijfkracht der bewe ging. Wat de massa boeit in fascisme en communisme is de durf van de daad. De daad zonder gepraat, het geweld zonder recht en zonder pardon. De m issa is gauw geboeid. Een goede bokser is populair bij de massa en die populariteit zal groeien, naarmate hij méér over winningen behaalt en den eenen tegenstander na den anderen ver slaat. Maar zóó moet hij blijven doorgaan, want als een kampioen- bokser zijn centjes gaat tellen en nieuwe uitdagingen afwijst, dan fluit de massa hem uit. En als hij Ja wordt geslagen, dan hoont de massa hem. En daarna vergeet ze hem spoedig. Zoo ook wordt de massa begees terd door daden van durf, door nationale bravourstukken b. v. in Duitschland door de herbewapening tegen de bepalingen van het vredes verdrag in, de militarisalie van het Rijnland, de gelijkschakeling in Danzig en thans de »Anschluss« van Oostenrijk bij het rijk. De jeugd vooral, niet alleen de Duitsche jeugd, is met bewondering vervuld voor deze daden van »durf«, durf, welke zich niet binden laat door re:ht of moraal, géén tractaten en overeenkomsten erkent En diezelfde jeugd heeft min achting voor »de anderen«, die zich »toch maar onmachtig« toonen om den triomfmarsch van het Duitsche nationaal-socialisme te stuiten. Wat zou die jeugd, die aangewezen is om eens den spits af te bijten antwoorden, moeten antwoorden op de vraag, wèt de overige wereld de democratische landen tegen de geweldmethoden kan doen....? Deze overige wereld kan slechts van tweeën één, ze kan blijven pro testeeren en blijven herinneren aan recht en plicht en rede vruch teloos 1 óf ze moet het geweld met geweld keeren. Dat laatste be teekentoorlog in heel Europa en Azië Wat wil, wat verwacht men van de »overige wereld«, dat ze zal doen Danken we God, dat ze zich tot heden ook na wat in Oostenrijk geschiedde tot protesten be paalde 1 Wille Puro! geefl een zuivere mooie huid hog duldde de »overige wereld«, maar zoo kan en zoo zal het niet blijven. En dat is 't groote gevaar. Tsjechoslowakije is aan de beurt 1 Spreek niet van de beloften. De onafhankelijkheid van Oostenrijk is plechtig aanvaard en bij de her- militairiseering van het Rijnland werd nadrukkelijk toegezegd, dat Duitschland zich zelf, maar dan ook ten volle bevredigd had; de wereld zou niet voor nieuwe verrassingen worden geplaatst, Als met Tsjechoslowakije is afge rekend, zal misschien Deensch Sleeswijk de aandacht vragen. Dan is er nog een Duitsche minderheid in Polen, Italië heeft Zuid Tirol ge. annexeerd. Een versterkte Duitsche vloot kan een vroegere Duitsche kolonie opnieuw in bezit nemen. Elzas en Lotharingen kan weer een Duitsche kwestie worden Eupen en Malmedy en er zijn nog oude Duitsche»rechten"geldend misschien op de Baltische eilanden.... Ja, Nederland en andere landen kunnen »Germaansche« landen worden ge- heeten Het kan voortduren tot de landen, die thans alleen nog maar protes teeren omwille van den vrede, hun eigen bestaan en positie bedreigd weten en het geweld met geweld zullen pogen te keeren. En ziedaar het groote gevaar. Ook elders dreigen de gevaren. Polen zou Litauen een ultimatum sturen om een grens-incident en meer speciaal om Wilna Barcelona Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. zoekt steun bij Frankrijk om open lijk te helpen tegen de steeds op. rukkende en veroverende troepen van Franco. We mogen hopen dat de Fransche regeering gezond versland genoeg heeft om dit te weigeren, in 't andere geval zouden Duitschland en Italië en wie misschien nog meei zich gedwongen achten in te grijpen, met een Europeeschen, mogelijk wereldoorlog als gevolg. Ja de gevaren zijn niet denkbeeldig op dezen oogenblik. De overrompeling van Oostenrijk door Duitsche legerkolonnes is een typisch voorbeeld van moderne strategie. De overval geschiedde haast plot seling in zeer korten tijd, met voor het grootste deel gemotoriseerde troepen die langs verschillende wegen het land binnenvielen. Een groote luchtstrijdmaeht verscheen terstond boven het land en in het bijzonder boven de groolere steden. Toen de berichten over het samen trekken van troepen naar de Oos tenrijksche grens geruchtsgewijze tot ons doordrongen 't blijkt achteraf, dat de bewegingen Donderdagavond waren begonnen gingen ze on middellijk daarna de grens al over en 24 uur later hadden afdeelingen den weg van Noord tot Zuid door geheel Oostenrijk afgelegd. Zaterdag avond meldde zich een afdeeling Duitsche troepen bij de Italiaansche officieren aan den Brennerpas. De ontzettende snelheid, het vol komen gereed zijn van een groote legermacht, volledig bewapend, dat allesheeftook ons zeer veel te zeggen. We leeren er vooreerst uit, dat de uitbreiding van ons leger en de verbetering der bewapening zeker niet te vroeg zijn gekomen. We moeten verder onze gevolg trekkingen maken omtrent onze grensbeveiligingde snelheid onzer mobilisatie aan de grens, de krachten die wij organiseeren, den tijd, die noodig is, om onze prachtwegen en rivierovergangen onbruikbaar te maken voor een vijandelijken op- marsch. En dat langs onze geheele grens. Onze regeering heeft terstond hare conclusie getrokken. S-RAPHAEL VRAAGT l VIN APERITIF PAR EXCELLENCE VERKRIJGBAAR BIJ: Grootestraat 199 WAALWIJK. Weer zijn zeventien menschen in Rusland terechtgesteld en we hui veren, omdat we het weten. Maar hoeveel bloed drenkt niet den Rus- sischen bodem, zonder dat we weten?! Slechts nu en dan vindt de dictator het noodig om een openbaar rechtsgeding te enscenee- ren, ter publieke voorlichting inzake de intriges van de vijanden der dictatuur.. Ds. Horreiis de Haas herinnerde er in de bladen der A. P. aan, hoe ontzaglijk wreed 'n instituut als de gepeoe wel is. En hij verwijst daartoe naar het boek van Essad Bey «l'Histoire du Guépeou« Paris 1935, waar men de ontzettende gegevens kan lezen omtrent de tusscben 1917 en 1923 geëxecuteerde slachtoffers, wier aantal op 1 761.065 (een mil van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 33) I)an doe ik het toch. Toen ik u voor het eerst zag, in Annapolis, wist ik dadelijk, dat ik u als een hoofdfi guur zou gebruiken. Ik heb nog nooit iemand gezien, die is zooals u. U hebt iets bovenaardsch, iets van een bosch- nimf of een berggeest. Zooals die too- verfee uit het verdronken dorp. Was zij niet wreed? Zij was mooi Is schoonheid alleen dan genoeg? Denk aan de vroegere Floren- tijnsche vrouwen. Zij hadden geen ge weten, maar hoe hielden de mannen van haar! Denk je dan dat ik geen geweten heb? Hoe kan ik dat weten, nu al? Zijn overmoed trok haar aan. Hij was nog maar zoo'n kind, en toch ont leedde hij haar onbarmhartig in haar gezicht. Zij ging op den fluweelen bank zitten en noodde hem naast haai te komen zitten. Vertel me van je boek, zei ze. Zij nam hem van terzijde op, terwijl hij zijn denkbeelden in vurige taal uit eenzette. Hij was beslist mooi met zijn rossig krulhaar en de lange, donkere wimpers cn wenkbrauwen. En zijn ideeën waren he.usch kostelijk. In mijn boek zult u van niemand houden, vertelde hij haar. U zult al leen de mannen van u laten houden. Ik geloof wel, dat u zoo bent, dat u zonder wroeging harten kunt breken. Maar eens zal er toch één komen, die uw hart zal breken. Dat is allemaal heel mooi in een boek, Marty's stem klonk spottend maar ik heb geen hart hoe zou ie mand het dan kunnen breken? Hij lachte. De man die uw hart breekt zal een jongen zijn zooals ik ben. Eén van wien u denkt, dat u hem kunt regee- ren terwijl u het niet kunt. Zij voelde, dat het een uitdaging was en, vreemd genoeg, deed 't haar hart sneller kloppen. Niemand kan mij tot iets dwin gen dat ik zelf niet wil, zei ze hem. En ik ga met Tony Bleecker trouwen. Later vroeg zij zich af, waarom zij dat zoo grof had gezegd. Er was toch op dat oogenblik niet de minste nood zaak om hem in haar kaarten te laten kijken. Maar hij was absoluut niet onder den indruk. U trouwt niet met hem. Waarom niet? Hij is verliefd op mijn zuster. Zij verkoelde. Hoe weet je dat? O, hij heeft het haar al een halt dozijn keer verteld. Maar zij wil hem niet hebben. Zij wilde ook niet naar Derekdale komen, maar ik heb haar gedwongen. Waarom heb je dat gedaan? Marty had haar gewone onverschil ligheid nu geheel laten varen. Maar Rickey bleef kalm. Omdat ik zelf wilde gaan. Ik wil de u terugzien. Ik houd van u. Ik wist dat al op het oogenblik, dat ik u uit het zolderraampje zag. Marly wist niet wat zij hem moest antwoorden. Je doet mij mijzelf voelen als een heldin uit een tooneelstuk, zei ze met een gedwongen glimlachje. Toen zij heneden kwamen werd de thee geserveerd. Er waren een massa nieuwe gasten gekomen en Marty was dadelijk het middelpunt van een heele groep. Rickey zat in een hoekje en waar zij ook ging, overal voelde zij, hoe zijn oogen haar volgden. Jane, zei zij tenslotte tegen de gastvrouw die thee schonk, ik wou, dat je dien jongen Farquhar aan tafel naast mij zette. Farquhar? Waarom? Hij amuseert mij. En al de ande re mannen vervelen mij. Zij liep door en ontmoette even la ter onverwachts den heer des buizes. Anthony! riep zij uit. Wanneer ben jij gearriveerd Vijf minuten geleden. Hij glimlachte en stak haar zijn hand toe. Hij was groot en blond, evenals zijn zoon, maar hij had niet dat opgewekte, dat van Tony's heele wezen afstraalde. Wie is dat meisje, waarmee To ny praat? vroeg hij. Marty keek. Virginia Farquhar zat in een hoogen leuningstoel, bekleed met groen brokaat, waartegen haar gouden hoofdje glanzend afstak. To ny stond naar haar overgebogen. la chend. Dat, zei Marty droogjes, dat is de toekomstige mrs. Rleecker. De oude Anthony nam liet tweetal nauwkeurig op. Wat bedoel je daar precies mee, Marty? O, Tony is smoor op haar en Jane is woedend. Hij lachte. Dat zal wel! Wie is zij, Marty? Marty vertelde het hem en besloot: Zij heeft nog nooit in de groote wereld verkeerd, maar ze is hier ab soluut op haar gemak. Geen wonder. Ik ken dat type. Een lange rij schoonheden is aan haar voorafgegaan. Ik had een grootmoeder uit Maryland. Zij voelde zich in tegen woordigheid van den koning van En geland evenzeer op haar gemak als bij haar buren. Kom mee, dan zal ik je aan haar voorstellen, opperde Marty. Ik ben he.usch edelmoedig, dat ik je aan haar doorgeef. Jij zult het wel voor Tony opnemen, denk ik, en met jullie twee- en tegen mij, is mijn laatste kans op Tony verkeken. Hij lachte. Dat zal je wat kunnen schelen, Marty. Je had immers heelemaal geen plan om met Tonv te trouwen. Maar Marty sprak in ernst. Dat weet ik nog zoo zeker niet, antwoordde zij. Ik hen niet verliefd op hem, als je dat bedoelt. Maar Tony past zoo goed hij mij en ik vind de gedachte afschu welijk om hem te verliezen. Niet dat ik hem zoozeer voor mijzelf verlang, maar ik wil niet dat een ander hem krijgt. ACHTER HET SCHERM. Veilig alleen in haar lila-en-ivoor kleurige kamer tooide Virginia zich met de goudkanten avondjurk en he keek zichzelf in den grooten spiegel, die haar geheel weerkaatste, van haar gouden haar tot haar gouden schoen tjes. Zij kon bijna niet gelooven dat zij dit zelf was. Nooit tevoren was zij zich bewust geweest van haar eigen schoonheid, maar hier, in deze om geving van weelde en comfort, kwam üie schoonheid ook beter dan ooit tot haar recht. Zij hield haar adem in. Over een paar minuten zou Michael haar zien. Michael Toen zij even later de breede trap afdaalde, viel er een stille onder de gasten, die in de hall verzameld wa ren. Zij was alleen op de trap en ach. ter haar op den overloop hing een purperrood Perzisch tapijt, dat haar schoonheid koninklijk deed uitkomen. Tony Rleecker, die naar haar opkeek, dacht: Zij is een dame, meer dan mijn moeder of een van de andere vrouwen hier. Maar Michael McMillan, die haar óók zag, dacht: Zij is mijn liefde. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zniden, Waalw(jbscbe en Langstraatsehe Conranti hQDOO BPAJWlP ii t

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1