BUITENLAND. 8 ROODE STER SPORT, NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. Door 't gemsehe land: Rookers-Feest! R] TABAK 'ioen, zevenhonderd een en zeslig duizend en vijl'en zestig) wordt be rekend. Dat is de prijs, waarvoor de vrij heid van een volk werd verraden en verkracht, Uit het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Chamber lain in een debat over het Spaan- scheconflict verklaard,dat Engeland zijn belangen het beste dient door zich buiten dat conflict te houden en de non-interventiepolitiek voort te zetten. Lord Halifax besprak in het Hoogerhuis het gebeurde in Oostenrijk. Men staat hier voor het afzichtelijke feit, dat geweld den doorslag heeft gegeven, een feit, waaraan thans niets meer te veran deren is. Met betrekking tot Tsjechoslowa- kije zeide Halifax, dat de regeering te Berlijn de Tsjechische regeering bepaalde verzekeringen heeft gege ven. Wij verwachten natuurlijk dat de Duitsche troepen zich aan deze herhaalde malen gegeven, plechtige verzekeringen zal houden en wan neer Duitschland inderdaad de Eu- ropeesche vrede gehandhaafd wi zien, hopen wij ook, dat hel land dit zal do^n, want er is geen land in Europa, waar contractueele ver plichtingen op meer stipte wijze in acht genomen moeten worden dan ten opzichte van Tsjechoslowakije moet geschieden. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spriltol. Bij alle Drogisten. De vooruitgang der nationalisten in Spanje. De nationalisten hebben, volgens het oorlogscommuniqué van Sala manca, bij hun opinarsch in de richting van de Oostkust, de oevers van de Guadaloperivier bereikt. Zij bezetten er o.m. het dorp Chiprana, waar de republikeinen aanvankelijk nog krachtigen tegenstand boden. Rechts van de onlangs bezette plaat sen Alcaniz en, Gaspe hebben de witten opnieuw een aantal dorpen veroverd. De witte troepen, die van Montalban uit Oostwaarts oprukken, hebben eveneens nieuwe vorderin gen gemaakt. Zij bezetten eenige dorpen, maakten 2430 gevangenen en schoten vier republikeinscbe vliegtuigen neer. Oostenrijk's goud- en deviezen voorraden naar Berlijn. De goud- en deviezenvoorraden van de Nationale Bank van Oosten rijk, ten bedrage van totaal -410 millioen schelling, zullen inden loop van deze week naar Berlijn worden vervoerd. Polen heeft een nota tot Litauen gericht De politieke nota aan Warschau is gisterochtend om elf uur door gezonden. In deze nota verlangt Polen 1 Onmiddellijke aanknooping van normale diplomatieke betrekkingen van spoorweg, en postverkeer met Polen 2 schrapping van de passage in de Litausche constitutie, volgens welke Wilna de hoofdstad van Litauen zou zijn 3 het sluiten van verdragen over de behandeling van de nationale minderheden aan weerskanten en waarborgen van een ongestoord natiionaal leven der Polen in Litauen 4 onmiddellijke onderhandelingen over een handels- en een douane overeenkomst 5 volledige genoegdoening voor het bekende grens/ncident. Bij geruchte verluidt, dat de Pooïsche regeering voor het geval dat haar eischen mochten worden afgeslagen, bedreigd heeft met de scherpste vergeldingsmaatregelen en eventueel ook met een militaire actie. Op het oogenblik, dat het bericht over het afzenden van de nota zich verspreidt, wordt bekend, dat de garnizoenen aan de Litausche grens zijn gealarmeerd. Wanneer wetteloosheid hoogtij viert. wlsoleering is geen middel meer voor eenig volk, om voor zich zelf veiligheid te verkrijgen, het is veeleer een bron van veiligheid», zoo sprak de Amerikaansche staats secretaris Hull in zijn rede voor de ^National Pressclub«. »Als wij den vrede voor ons zelf konden veilig stellen, zouden we desnoods onze internationale ver antwoordelijkheden op zij kunnen zetten, maar wij moeten ons geen illusies maken over de consequen ties, die een dergelijk gedrag voor ons, als staat, zou meebrengen. Blums meerderheid Na een debat, dat slechts enkele uren duurde, heeft het kabinet— Blum bij zijn eerste optreden voor de Kamer met 369 tegen 196 stem men en een veertigtal onthoudingen een vertrouwensvotum verkregen. De stemming vond niet plaats op basis van een ingediende motie, maar op het door 't gouvernement gevraagde uitstel der behandeling van de ingediende interpellaties. De Duitsche Rijksdag wordt ontbonden. Naar wij vernemen, zal Hitier hedenavcnd aan het slot van zijn rede den Rijksdag voor ontbonden verklaren en nieuwe verkiezingen aankondigen. Deze zullen in het geheele Groot-Duitsche gebied, dus ook in Oostenrijk, op 10 April a.s. dus op den dag van de volsstem- ming. worden gehouden. Vreeselijk bombardement van Barcelona. Donderdagmiddag om 2 uur heeft Barcelona voor de twaalfde maal sedert Woensdagavond blootgestaan aan een aanval van de vliegers van generaal Franco. Deze reeks lucht- raids heeft een ontzaglijk aantal slachtoffers geeischt. Uiteraard is 't nog niet mogelijk, na een etmaal van zooveel ver schrikking en verwarring, nauw keurige cijfers te verkrijgen omtrent de verliezen. Doch alle nieuwsagent schappen zijn het er over eens, dat de bombardementen aan honderden het leven hebben gekost. Reuter raamt het doodencijfer 'van Don derdag alleen op 320 United Press schat het aantal personen, dat in totaal bij al deze aanvallen om het leven is gekomen, naar niet- officieele gegevens, op 1200, terwijl 000 pez-sonen zouden zijn gewond. R.K. Bond van Groote Gezinnen. Woensdagavond om acht uur had in de zaal van het K.J.C.-gebouw een vergadering plaats, waartoe de hoof den der groote gezinnen waren uitge- noodigd, teneinde te komen tot oprich ting van een afdeeling van den R.K. Bond van Groote Gezinnen. Voor de vergadering, waarin we o.m, opmerkten den HoogEerw. Heer Deken van den Brekel met de Wel- Eerw. Heeren Kapelaans, was niet die belangstelling die we ervoor hadden verwacht. De HoogEerw. Heer Deken van den Brekel opende de bijeenkomst, waarbij hij na een woord van welkom de be langstelling vroeg voor den spreker van den avond de WelEerw. Rector G. Daandels van Huize Catharinenberg te Oisterwijk. Spreker behandelde op vrij uitvoe rige wijze het doel en de werking van den R.K. Bond van Groote Gezinnen. Hij wees hierbij op de actie van den Bond i.z. schoolgeldbelasting, water leidingskwesties, de bereikte resultaten bij de regeering met de personeele be lasting enz. Hierna ontspon zich een vruchtbaar debat omtrent de al of niet noodzake lijkheid van de oprichting, waar hier reeds eerder een bond bestaan heeft. Het gevolg der besprekingen was, dat in principe werd besloten tot oprichting van een afdeeling, waarvoor zich reeds staande de vergadering een 15-tal le den opgaven. Op verzoek stelde zich de heer P. Snoeren, Gasthuisstraat 26, beschikbaar voor het voorloopige se cretariaat. Het is de bedoeling, dat zij die met het doel der vereeniging sym- pathiseeren, zich bij dit adres als lid aanmelden. Moge de afdeeling Kaats heuvel, met een klein aantal begonnen, spoedig aangroeien tot een flink leger, dat in staat is in samenwerking met andere afdeelingen onder Gods zegen te strijden voor het welzijn van de Groote Gezinnen. wordt Zondag 20 Maart om 12 uur bij den heer Jan van Dun een vergadering gehouden van de wijk Gasthuisstraat vanaf Leostraat tot Jan van Dun, met het Zuidelijk gedeelte van de Juliana- straat. Burgerlijken Stand. Geboorten: Alovs zv. M. v. d. Vel den en Ca. Hamers Adrianus zv. J. van Ewijk en Wa. v. Assen Anto- nius zv. P. Merkx en Aa. de Jong Laurenlius zv. L. v. d. Wouw en Ha. van Boxtel Antonia dv. A. Hoff man en Ma. de Gouw Johannes zv. M. Jacobs en Ma. Vermeer Elisa beth dv. J. Dekkers en Aa. IJpelaar. Overlijden: Petrus Laros 58 jaren Johanna Knippels 67 jaren, wed. van G. Damcn Adrianus Verboven 69 jaren. Ingekomen: Ja. Coomans van Til burg J. v. d. Berg van Tilburg Ca. Verschuren van Oisterwijk Pa. van Deursen van Tilburg. Vertrokken: C. van der Ven, naar Sprang-Capelle Ja. Marcelissen naar Haamsdonk. BERKDIJK. Speldjesverkoop. Zaterdag 26 en Zondag 27 Maart zal in onze parochie met speldjes wor den gecollecteerd waarvan den op brengst komt ten bate van het Wit- - Gele Kruis. Gezien het mooie doel kunnen we deze collecte warm aanbe velen. De opening van het schietseizoen van de kruisboogvereeniging Willem Teil gevestigd in café Th. v. Boxtel heeft plaats met onderlinge wedstrij den, op Zondag 27 Maart. Gegund. Als laagste inschrijver is aan dhr. W. v. d. Linden gegund tegen den prijs van 9J/£ cis. per 100 liter het op halen van de melk bij de landbouwers wonende in de Dongenscheweg, Drie- stapelenstoel en Dreefschestraat voor rekening van de Coöp. Stoomzuivel- fabriek te Vrijhoeve-Capelle. LOON OP ZAND. R.K. Kies vereeniging. Zondagavond hield de R.K. Kies- vereeniging een groote algenieene pro- pagandavergadering in de zaal van Mej. de wed. Wijtvliet. In zijn openingswoord riep de voor zitter het welkom .de vooral aan den ZeerEerw. heer pastoor Schoenma kers, vervolgens aan den spreker van dien avond Max van Poll, lid van de Tweede Kamer, die tot onderwerp koos: „Wees op Uw Hoede". Na het tweede gedeelte van spre kers rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt en welke vragen tot tevredenheid werden beantwoord. Na een dankwoord door den voor zitter werd de vergadering, die zeer goed bezocht was, gesloten. V eroordeelingen. Terwijl de bewoonster even afwezig was, had J. v. d. B. te Kaatsheuvel een portemonnaie, toebehoorende aan Ja. V., echtgen. van A. Z. te Kaatsheuvel, waarin een bedrag zat van 28.- weg genomen. Hij kreeg een vonnis van 1 maand gevangenisstraf. P. van L., te Tilburg, had onder L. op Zond een tweetal groene dennen- boomen afgehakt en weggenomen, wel ke toebehoorden aan W. M. P. Hij werd veroordeeld tot een boete van 5 gulden subs. 5 dagen hechtenis. SPRANG. NIEUW BLOED. De stiervereeniging alhier is overge gaan tot den aankoop van een derden stier. De aankoop-commissie, bestaan de uit de heeren M. v. d. Hoven, J. Maas, W. v. Kuijk en N. Verschure, heeft haar keuze laten vallen op een 1-jarig exemplaar, dat nog eenige bloedlijnen voert die alhier niet geheel vreemd zijn. De naam van het dier is Henk. Henk is gestald bij H. v. Kuijk op den Hil, terwijl een der andere stie ren is overgeplaatst naar C. Rombouts in 't Hoekje. GOUDEN BRUILOFT. Om te komen tot de organisatie van een passend feest bij de gouden brui loft van het echtpaar Gijsb. Laros en Petra. Damen in de Gasthuisstraat, Predikbeurten Zondag 20 Maart: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. zes uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel. In het Geref. Kerkgebouw alhier kwam j.l. Maandagavond de Ring Langstraat van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag in vergadering bijeen, onder leiding van den heer Wachtels van den Berg. Na opening met psalmgezang, het le zen der H. Schrift en gebed, heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk wel kom. in 't bijzonder Ds. v. Lummel. Na lezing der notulen enz. werd door de J. V. van Vrijhoeve-Capelle een on derwerp behandeld over: ,,De beteeke- nis van ons Bondsorgaan", waarin hij krachtig opwekte het orgaan steeds trouw te lezen. De heer Verhagen handelde voor de J. V. van 's-Gravenmoer over: ,,De J.V. en het publieke vermaak". Op beide onderwerpen volgde een goede bespreking, waarna de bijeen komst met dankgebed werd beëindigd. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging ..Troffel en Zwaard"- vergaderde Goed nieuws moet snel worden bekend gemaakt! Op kantoren, in fabrieken, banken, winkels ver tellen zij het elkaar, die van pijptabak verstand hebben: Niemeijer's rijpe Roode Ster Tabak nu ook in pakjes van 6 en 10 cent per half ons! Het karakteristieke „Roode Ster aroma" volkomen gehandhaafd, óók bij deze nieuwe soorten No. 6 en No 10. Nu weet het iedereen! Nu feest men algemeen! NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons. j.l. Maandagavond ten huize van den heer E. Barbier, onder voorzitterschap van den heer C. Nieuwenhuizen. Nd opening op de gebruikelijke wijze werd door het lid Paans een onder werp ter bespreking ingeleid over Ar tikel 15 der Ned. Geloofsbelijdenis. Naar aanleiding van dit onderwerp ontspon zich een leerzame gedachten- wisseling. De geanimeerde vergadering werd met dankgebed gesloten. A.s. Maandagavond half acht zal in de zaal van den Chr. Volksbond al hier een lezing met filmvertooning plaats hebben vanwege het Chr. Blin deninstituut Bartimeus te Zeist. Door de Eerw. predikanten zal resp. een openings- en slotwoord worden gespro ken. Vooraf wordt een kindervoorstel ling gegeven. A.s. Maandagavond half acht zal in het Geref. Kerkgebouw alhier eene vergadering worden gehouden van den Kring Vrijhoeve-Capelle en Omstre ken van den Ned. Bond van Meisjes- vereenigingen op Geref. Grondslag. Door de vereeniging van Drimmelen zal een onderwerp worden ingeleid over: „Johannes de Dooper" en door de Vereeniging van Vrijhoeve-Capelle over: „De Meisjesvereeniging en an dere organisaties", terwijl door de Ver eeniging van Sprang een bijdrage gele verd wordt. Onder leiding van den voorzitter der afdeeling, Ds. W. Bousema, verga derde j.l. Donderdagavond in de Con sistoriekamer der Geref. Kerk alhier, de Burger-afdeeling Sprang-Capelle van de Nationale Vereeniging „Pro Rege". Na opening met Schriftlezing en ge bed heette Ds. Bousema de aanwezigen welkom, in 't bijzonder een tweetal nieuwe leden. Na het lezen der notulen bracht de secretaris dhr. C. Braspenning een goed verzorgd jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental der afdeeling thans tot 20 gestegen is. De penningmeester dhr. G. Both gaf een overzicht van den finantieelen toestand der afdeeling. Het bestuur werd vervolgens als volgt samengesteld: Ds. Bousema, voorzitter; Ds. van Lummel, 2e voorzitter; C. Braspenning, secretaris, G. Both, penningmeester en C. Addink, secundus. Tot afgevaardigde naar de geweste lijke vergadering te Breda werd be noemd dhr. P. v. d. Schans. Besloten werd dit jaar evenals vorig jaar wederom een vlaggetjes-dag te or~ ganiseeren. Na breedvoerige bespreking van den arbeid van „Pro Rege" sloot de voor zitter de vergadering en ging Ds. van Lummel voor in dankgebed. Bij de gehouden herstemming ter verkiezing van één lid in het College van Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd gekozen de heer D. van Caem. CAPELLE, A.s. Maandagavond om zeuen uur hoopt in de Geref. Gemeente op te treden Ds. Stuijvenberg van Bent huizen, terwijl a.s. Woensdagavond om zeven uur in de Geref. Gemeente hoopt op te treden Ds. Heikoop van Utrecht. VRIJHOENE-CAPELLE. In de Geref. Kerk zal a. s. Zondagmorgen half tien leesdienst worden gehouden, terwijl des avonds om half zes hoopt op te treden Ds. Bakker van Andel. In het lokaal der Geref. Gemeente aan de Hooge- vaart leesdienst. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. babrieks- en Transportarbei. dersbond bedraagt momenteel 98, waarvan 76 geheel en 2'Jgedeeltelijk werkloos zijn, hieronder zijn 73 schoenfabrieksarbeiders, 8 steen- fabriekarbeiders, 5 gewone fabrieks arbeiders en 12 transportarbeiders. In de plaatselijke steunregeling zijn zijn 36 leden opgenomen. In de Ned. Herv, Kerk aan den Loonschendijk hoopt a.s Dins dag 22 Maart des avonds 7 uur op je treden Ds Monster van Aalburg. Bidstond voor het gewas. I.V.C.B. Brcdasche elftal. Na den wedstrijd tegen V.V.A. Zon dag te Oosterhout gespeeld is het elf tal van het district Breda dat op Zon dag 27 Maart de missiewedstrijd te Willem Teil. „De Ster op het pak garantie voor rijpe tabak!"

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2