GEMEENTERAAD L00N0PZAND. - -[BDUSIBOÖt leveren. In de verwachting dat 't be roep zeker zou worden aangenomen, werd Ds. Leemans naar Den Haag ge committeerd, om het bewuste request te presenteeren en in den naam van den kerkeraad alle devoiren aan te wenden ten einde daarop favorable dispositie volle. Nog werden Ds. Lee mans en de ouderling Johan v. Heijst aangewezen de approbatie van de clas sis van Zuid-Holland te Dordrecht af te halen. En eindelijk werd besloten aan de municipaliteit van Besoijen kennis te geven van het gedane beroep en tevens van de verkiezing van de hiervoor genoemde commissie en der kerkmeesters. Aanteekeningen. 1. Het bijschrift V.D.M. achter den naam van een predikant is een verkor ting van Verbi devinis minister en bc- teekent bedienaar van Gods Woord. 2. Emeritus salvo honore et stipen- dio beteekent rustend predikant met behoud van eer en jaarwedde. 3. Municipaliteit, welke uitdruk king in 1795 begint voor te komen, beteekent dorps- of stadsbestuur. 4. Met dezen wordt bedoeld Lucas Slotemaker, broeder van Johannes Slotemaker, die van 17961802 pre dikant te Besoijen was. Geen sluitende beffrooting. Een tekort van 3719,58. Verhooging gastarieven. De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in openbare verga dering ten gemeentehuize bijeen on der voorzitterschap van den Edel- achtb. heer burgemeester Mallens. Secretaris de heer v. d. Wee. Aanwezig alle leden. Aan de orde: 1. Vaststelling notulen vorige verga dering. Worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van H.H.K.K.H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de blijken van belangstelling on dervonden bij de geboorte van H.K.H. Prinses Beatrix. b. Alsvoor voor de aanbieding van een felicitalieregister. c. Besluit van Ged. Staten dat is goedgekeurd het raadsbesluit tot het aangaan van een rek. crt.-overeen- komst met de Bank van Nederl. Ge meenten. d. Alsvoor tot toetreding van het waarborgfonds bij de vereeniging van Nederl. Gemeenten. e. Alsvoor om niet in te gaan op een aanbieding van een stuk grond van den heer v. Keinenade. f. Alsvoor tot het heffen van Straatbelasting. g. Alsvoor tot vermindering van het salaris der geneesheeren met 5%. h. Van B. en W. van Tilburg een schrijven om te komen tot een ge meenschappelijke hulpverleening van brand. i. Mededeeling van Ged. Staten dat de beslissing over het raadsbesluit tot wijziging van de bouwverordening is verdaagd. j. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over '37. k. Mededeeling van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen dat de beslissing ten aan zien van instandhouding van de O.L. School in de Moer niet te wachten is voor Ged. Staten zich er over hebben uitgesproken. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel tot wijziging van het re glement van het Burgerlijk Arm bestuur. Door wijziging van het reglement van het Armbestuur zal de mogelijk heid ontstaan om ook hier een zeilde regeling te treffen als voor de ge meente is' geschied, d.w.z. deelnemen in de verwaarborgingsregeling van de „Frauderisico Onderlinge van Ge meenten". B. en W. adviseeren derhalve de voorgestelde wijziging vast të stellen. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot het aangaan van een rekening - courant - overeenkomst met de Bouwvereeniging „Volks belang" in deze gemeente. Door de bouwvereeniging „Volks belang" worden bij de gemeente, in voldoening van telken jare op 25 Juli te betalen annuiteiten, de gelden gestort welke zij niet direct voor hare exploitatie noodig heeft. Van den anderen kant kan het zich en dit meer in het bijzonder wan neer de annuiteiten betaald moeten zijn en algeheele afrekening nog niet kan plaats vinden, doordat de hijdra- gen nog niet zijn vastgesteld voor doen dat de Bouwvereeniging gelden van de gemeente behoeft om de ex ploitatie te kunnen financieren. Storting, c.q. opneming van deze gelden geschiedt in rekening-courant. Overeenkomstig de deshetretlende voorschriften stellen B. en W. voor daartoe een overeenkomst met de Bouwvereeniging aan te gaan, met be paling dat over de saldi in debet en credit rente zal worden berekend te gen gelijk percentage als door de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten wordt vergoed, c.q. door haar in re kening wordt gebracht. De heer van Nieuwstadt vraagt of er niet reeds een dergelijke overeen komst bestond. De Voorzitter zegt dat wel onder ling reeds een regeling getroffen was, dit moet evenwel voortaan officieel gebeuren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Voorstel om overeenkomstig arti kel 11 bis van het Motor- en Rij wielreglement bepalingen vast te stellen tot regeling van het ver keer, meer in het bijzonder voor wat betreft het vestigen van een parkeerverbod voor de straten in de desbetreffende regeling aange geven. Met het oog op een behoorlijke ver keersregeling wil het B. en W. drin gend noodzakelijk voorkomen dat voor enkele straten, zooals b.v. de Schoolstraat en de Peperstraat te Kaatsheuvel en een gedeelte van de Kerkstraat met daarbij aansluitend gedeelte van de Kasteellaan te Loon- opzand, een parkeerverbod in het le ven wordt geroepen, terwijl het voor andere straten niet minder geboden is dat een verbod tot parkeeren al thans voor de eene zijde van den weg wordt gecreërd. Dienovereenkomstig is geconcipieerd dat het verboden is te parkeeren in: a. de Schoolstraat en de Peper straat te Kaatsheuvel, de Kerkstraat te Loonopzand, vanaf perceel nr. 14 tot en met perceel nr. 58, alsmede de Kasteellaan te Loonopzand vanaf de Kerkstraat tot en met perceel nr. 14; b. de noodzijde van de Kruisstraat, van de Hoofdstraat, van de Verlengde Hoofdstraat, van de Gasthuisstraat, van de Tramlaan in Oostelijke rich ting tot en met perceel nr. 206 en van de Mgr. •Völkerstraat, alle te Kaats heuvel; c. de Oostzijde van de Leostraat te Kaatsheuvel; d. de Westzijde van de Marktstraat te Kaatsheuvel; e. de Oostzijde van den Hoogen- steenweg te Loonopzand; f. de Noordzijde van de Kerkstraat te Loonopzand, vanaf perceel nr. 1 lot aan perceel nr. 15 en van perceel nr. 31 tot aan het einde van de Kerk straat, alsmede de Noordzijde van de Kloosterstraat en van de Bergstraat te Loonopzand. B. en W. meenen verder dat boven dien kan vervallen de verordening betreffende de maximum-snelheid in de kommen der gemeente en dit pri mair, wijl het practisch niet wel mo gelijk is een zoodanige controle in te stellen, als noodig is om tot een ju- stitieele veroordeeling te komen en secundair wijl de politie door de be paling, vervat in artikel 22 van de Motor- en Rijwielwet, inhoudende dat het den bestuurder van een motorrij tuig verboden is daarmede over een weg op zoodanige wijze of met zoo danige snelheid te rijden, dat de vrij heid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar ge bracht, een voldoende wapen in de hand heeft om tegen het roekeloos rijden op te treden. De heer v. d. Heuvel kan zich in groote lijnen met de voorgestelde re geling vereenigen. Spreker wil even wel in overweging, om datgene wat geldt voor andere straten ook voor de Kerkstraat in Loonopzand toe te pas sen, daar met het verdwijnen van de tramrails het parkeeren aan een zijde van den weg geen gevaar voor het verkeer zal opleveren. De heer Elshout heeft bezwaar te gen de opheffing van de maximum snelheid. Ook de heer Roestenberg is deze. meening toegedaan daar hij meent dat door opheffing van een maximum snelheid het gevaar op den weg aan merkelijk toeneemt. De Voorzitter merkt ten aanzien van de opmerking van dhr. v. d. Heu vel, die bezwaar heeft tegen een ab soluut parkeerverbod in de Kerk straat op, dat hij op diens verzoek in wil gaan en een parkeerverbod voor slechts een kant van den weg wil vastleggen. Wat betreft de maximum-snelheid staat het voor spreker vast dat men gerust hard kan rijden zonder roeke loos te zijn maar dat men ook met een kleine vaart in bepaalde gevallen roekeloos kan zijn. Het is daarom niet wenschelijk de maximum-snelheid te handhaven, daar men dan in de kaart speelt van iemand die roekeloos rijdt en daar voor geverbaliseerd wordt, doch dan beweert beneden den snellieidsgrens te zijn gebleven. De heer Elshout is nog niet over tuigd en bang dat er ongelukken zul len gebeuren. De heer v. d. Heuvel meent dat er geen bezwaar tegen het voorstel van B. en W. behoeft te bestaan. Wanneer iemand namelijk in de bebouwde kom te hard rijdt, rijdt zoo iemand tevens roekeloos en kan daar voor reeds geverbaliseerd worden. De Voorzitter zegt dat het moeilijk is te constateeren of iemand de maxi mum-snelheid overschrijdt, of dat iemand roekeloos rijdt. Indien even wel blijkt dat deze bepalingen niet voldoen, dan kan men er later nog op terug komen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. 6. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten in zake de bij raadsbesluiten van 28 April en 18 October 1937 vastgestelde verordeningen tot wij ziging van de plaatselijke politie verordening, betrekking hebbend op het bekalken der straten en de regeling van het verkeer bij halte plaatsen. De door Ged. Staten gewenschte wijzigingen zijn niet van ingrijpenden aard. Zij verzoeken evenwel ook een bepaling op te nemen tegen het ma ken van hinderlijk lawaai. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot wijziging van de arti kelen 23 en 24 van het Werklie denreglement dezer gemeente. Het heeft de aandacht van B. en W. getrokken dat in de aanhef van arti kel 23 van het werkliedenreglement sprake is van de indeeling der werk lieden in 4 loongroepen, terwijl door de Algeineene Loonverordening die Uwe Raad het vorige jaar heeft vast gesteld een classificatie in 5 loon groepen mogelijk wordt gemaakt. B. en W. stellen voor deze tegen stelling op te heffen en in artikel 23 het cijfer 4 door 5 te vervangen. Wordt goedgekeurd. B. en W. zouden tevens een wijzi ging willen voorstellen in artikel 24 van het reglement. Zooals de aanhef van dit artikel luidt moet, indien een arbeider in eenig jaar vergoeding heeft genoten, diens pensioensgrond slag achteraf met terugwerking wor den verhoogd, terwijl de betrokken werkman van het genoten extraloon pensioensbijdrage verschuldigd is. Op deze wijze wordt op den o verwerkbij - slag een korting van 10% toegepast. De werkman geniet hierdoor in zijn pen- sionneering geen voordeel want het is zeer te betwijfelen of diezelfde werk man een volgend jaar die verhoogde pensioensgrondslag kan behouden. Zulks is geheel van toevallige om standigheden afhankelijk. Deze be zwaren zijn te ondervangen indien de overwerkbijslag „bij wijze van tijde lijke toelage" wordt uitgekeerd, in welk geval hij buiten het pensioens- verhaal wordt gehouden. Dezelfde overwegingen gaven het provinciaal bestuur aanleiding voor de provin ciale werklieden gelijke regeling in te voeren als B. en W. thans voorstellen t.a.v. de gemeente-arbeiders. Wordt goedgekeurd. 8. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten in zake de gemeentebégrooting voor het dienstjaar 1938. Wijl tengevolge van de meerdere afschrijvingen op de activa van het gasbedrijf en de verhoogde vergoe ding, welke aan de besturen der bijz. lagere scholen, in de exploitatiekosten dezer scholen de begrooting een de ficit van ƒ3719,58 aanwijst, zullen hiervoor middelen ter dekking wor den gezocht. B. en W. hebben bij het zoeken van bronnen om dit tekort te dekken tot leidraad genomen een ten vorige ja ren van Ged. Staten ontvangen schrij ven, waarin verhoogingen en verla gingen werden aangewezen, toen aan de regeering moest worden verzocht om de gemeente, voor het sluitend maken van haar budget, in het bezit van extra bijdragen uit het Werk- loosheidssubsidiefonds te willen stel len. Wijl bovendien er op gewezen wordt dat niet mag worden toege staan dat van de gewone afschrijving op de activa van het gasbedrijf wordt afgeweken, zal deze met 1439,58 moeten worden verhoogd. B. en W. stellen voor dit bedrag door de gasverbruikers zelf te laten aanvullen door een verhooging van de gastarieven voor het eerste ver bruik, met 1 cent per M3. Dit kan voor den consument dus hoogstens 10 cent per maand beteekenen. De heer Snaphaan vraagt of het niet mogelijk is dat de zaak in zijn geheel hekeken wordt, zoodat er een andere weg kan gevonden worden voor het dekken van het tekort, dan de bronnen die B. en W. aangeven. De heer v. d. Heuvel zegt dat door verhooging van het gastarief de kleine man het zwaarst getroffen wordt. Deze neemt niet zoo veel gas af, ter wijl anderen die b.v. 50 of 60 M3 per maand afnemen het bedrag van 10 cent kunnen omslaan en dus relatief voordeeliger uitkomen. De Voorzitter zegt dat de heer v. d. Heuvel een lans hreekt voor den kleinen man. Dit is hier evenwel ver keerd bezien, want als de kleine man b.v. maandelijks minder dan 15 M3 af neemt, was het beter dat hij bij het bedrijf niet aangesloten was, daar een dergelijke afname alleen maar verlies oplevert. Lichtstraal bij KINKNOEST Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma De heer v. d. Heuvel zegt dat de gasfabriek een batig saldo oplevert voor de gemeentekas, terwijl de ver bruikers nu toch nog extra belast worden. Als er evenwel geen andere moge lijkheid is om het tekort te dekken wil spreker op het voorstel van B. en W. ingaan. Ook de andere raadsle den kunnen er zich hierna mee ver eenigen. De Voorzitter zegt dat daar in het tekort van de gasfabriek thans voor zien is, nog ƒ2280 overblijven ter ver dere dekking. Het lijstje door B. en W. aangege ven om in dit tekort te voorzien ver meldt het volgende: Verhooging van secretarieleges, ver mindering der straatverlichting; idem subsidie aan wijkverpleging, mu ziekcorpsen, zangvereenigingen, vee teelt en Eucli. Kruistocht. Verder evrhooging van precariorecht, ver gunningsrechten, vermakelijkheids belasting en hondenbelasting. Hieruit moet nu een keus gemaakt worden om aan 2280,te komen, waarover een uitgebreide discus sie ontstaat. De heer Roestenberg meent niet te moeten overgaan tot vermindering straatverlichting, wijkverplegingsub- sidie, idem veeteelt, idem E.K., ver hooging vergunningsrecht en verma kelijkheidsbelasting en de hondenbe lasting in plaats van met 25% slechts met V2]/2% te verhoogen. Met de overige middelen komt spr. dan aan 2880, De Voorzitter ontdekt een leemte in deze berekening, daar b.v. verhooging van precariorecht nog slechts voor een half jaar kan gelden. De heer v. d. Heuvel zegt bij de aanbieding van de begrooting ge schrokken te zijn van het feit dat de 2500,subsidie aan het Armbe stuur zou komen te vervallen. Door gelukkige omstandigheden is dit ach teraf evenwel niet noodzakelijk ge bleken. Door den raad is naderhand goedge keurd dat ƒ4000,zou worden ge voteerd voor het aanleggen van een nieuwen weg van de Mgr. Völker straat tot de kerk, maar nu de ge meente er zoo voor staat, was het misschien beter dat van deze plannen maar werd afgezien en de begrooting eerst nog eens post voor post werd bekeken om te zien of er nog wat uit te halen valt. In tegenstelling met den heer Roes tenberg is spreker ook van meening, dat de straatverlichting b.v. ook wel wat minder kan worden, nu er zoo'n andere belangen bij gemoeid zijn. Spreker wil daarom voorstellen om den aanleg van een nieuwen weg tij delijk stop te zetten en dat de raad uit zijn midden een commissie be noemd die de begrooting nog eens minitieus nagaat. De Voorzitter zegt dat de aanleg van een nieuwen weg op de begroo ting in het geheel geen rol speelt, daar de gelden hiervoor uitgetrokken voorkomen op den Buitengewone Begrooting. Het uitstellen van deze aangelegen heid voor een- onderzoek door een commissie zal ook weinig baten, want dan zou de mogelijkheid kunnen ver vallen dat er op het vergunnings recht nog wat te halen is, daar dit op 1 Mei betaald moet zijn. De financieele administratie van de gemeente, heeft deze zaak van allle kanten goed bekeken en niets anders kunnen vinden dan die posten, die den raad zijn voorgelegd. De heer v. d. Heuvel acht het niet wenschelijk dat op het Armbestuur bezuinigd zal worden, maar ook het vergunningsrecht en de precariorech ten, kunnen zoo maar niet verhoogd worden, daar zij drukken op een een zijdig deel der bevolking. Spreker acht zich daarom niet verantwoord staande de vergadering een beslissing te nemen en handhaaft daarom zijn voorstel om een commissie te benoe men. De heer Roestenberg is van mee ning dat een zoo luttel bedrag als het tekort is, geen sta in den weg mag zijn voor de dringende noodzaak voor uitbreiding van het wegennet. De Voorzitter zegt dat alle moge lij kheden in den breede overwogen zijn. Toch wil hij probeeren of er niet een methode kan gevonden worden, die misschien dan in den loop van het jaar weer hersteld kan worden. Spr. wil daarom voorstellen de subsidie aan het Armbestuur met lüüü,te verminderen en het vergunningsrecht te brengen op 10,hetgeen een op brengst geeft van 633,de straat verlichting te verminderen en het nog resteerende bedrag trachten te vinden op de post onvoorziene uitga ven en dan zoodra de begrooting het eenigszins mocht toelaten, de subsi die aan het Armbestuur te herstellen. De heer v. d. Heuvel handhaaft zijn voorstel. De Voorzitter zegt dat dan de moge lijkheid van verhooging van het ver gunningsrecht vervalt. Dit moet. in Den Haag ook nog behandeld worden en men kan toch niet op 29 April met een aanslagbiljet komen dat 1 Mei betaald moet zijn. De heer Roestenberg zou het college van B. en W. willen opdragen de be grooting nog eens na te zien. De Voorzitter zegt dat nadere con trole van de begrooting een blamage is voor den raad, die de begrooting geheel behandeld en goedgekeurd heeft, zonder dat er nog een extratje te vinden was. De heer van Nieuwstadt is er van overtuigd dat wanneer de caféhou ders nog meer moeten betalen, dit den ondergang voor verschillende bedrij ven zal zijn. Deze zijn toch reeds zwaar genoeg belast. Spreker meent dat wanneer bij de schoolbesturen een zuiveren kijk op de gemeentefinan- ciën voorzit er in deze richting meer te bereiken zou zijn, door inplaats van een verhooging van 1.20 per leerling, dit te brengen op 0.60, hetgeen een besparing zou geven van 950, Spreker stelt zich voor dat wanneer de schoolbesturen een juist inzicht van deze toestand werd bijgebracht, zij in deze richting de gemeente wel tegemoet zouden willen komen. De Voorzitter zegt dit punt niet te hebben willen aanroeren omdat de schoolbesturen toch reeds zoover de belangen van de gemeente zijn tege moet getreden. Men kan ook te ver gaan. De een zegt van het Armbestuur moet men afblijven, de ander is er te gen dat de kasteleins worden aange tast, maar, gaat er over dat er thans een beslissing genomen wordt. Thans moet men van de nood een deugd maken. De heer Roestenberg heeft een be rekening gemaakt en komt daarbij tol ƒ2100,t.w. ƒ900,schoolbesturen; 1000,Burg. Armbestuur en 200,- straatverlichting. Het ontbrekende moet dan ook nog te vinden zijn. Spreker wil daar een voorstel van maken. De heer v. d. Heuvel is daartegen. Zijn voorstel was eerder gedaan. De Voorzitter zegt dat het voorstel van den heer Roestenberg het meest vergaand is, zoodat dit in stemming wordt gebracht. Vóer stemden de heeren: Roesten berg, Snoeren, v. Lier, v. Nieuwstadt, v. Laarhoven en Elshout. Tegen de heeren Urootzwagers, Markus, v. d. Heuvel, Vrinten, v. Valderen, Snap haan, Smit, Verhoeven en de Jong. Zoodat het verworpen is met 6 te gen 9 stemmen. Hierna werd het voorstel van den heer v. d. Heuvel in stemming ge bracht om een commissie van onder zoek uit den raad te benoemen. Dit werd met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Markus, v. d. Heuvel, Vrinten, v. Nieuwstadt, van Valderen, Snaphaan, Smit, Verhoeven en de Jong. Tegen de heeren Roesten berg, Snoeren, v. Lier, Grootzwagers, v. Laarhoven en Elshout. Hierna moet overgegaan worden tot benoeming van een commissie van personen en de Voorzitter stelt voor dit aan B. en W. over te laten. De heer v. d. Heuvel is het daar niet leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzonder© wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt arondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: Jh-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6