De bekende lederfabriek „De Amstel" door brand vernield. n a i WEK DE GAL IN UW LEVER OP een dubbeltje JUt-r! lirn'üi Jij]'' IN DIT BLAD? IN DIT BLAD mee eens en zegt voorgesteld te heb ben dat de benoeming door den raad zelf zou geschieden. Na tallooze stemmingen en herstem mingen, daar in het begin geen abso lute meerderheid werd verkregen, werd de heer v. Nieüwstadt benoemd met 5 stemmen na herstemming met den heer de Jong. De Voorzitter stelt dan voor, wegens het langdurige stemmen, dat de heer v. Nieüwstadt de 4 overige personen aanwijst. De heer v. d. Heuvel wil daarvan niet weten en verlangt dat er verder gestemd wordt. Bij de tweede vrije stemming wordt dan benoemd de heer de Jong met 8 stemmen. De heer v. d. Heuvel vindt dan goed dat de drie overige personen ineens benoemd worden. De stemming wijst dan uit dat be noemd zijn de heeren Snoeren (10), Markus (8) en Verhoeven 8. B. en W. zullen zich dan nog nader tot de schoolbesturen wenden om te zien of er nog iets van de vergoeding af kan. 9. Voorstel tot wijziging der begroo ting voor het dienstjaar 1937. Wordt goedgekeurd. 10. Voorstel om aan de besturen der bijzondere lagere scholen een voorschot toe te kennen op de ver goeding bedoeld in artikel 103, 3e lid der Lager-Onderwijswet 1920 in de exploitatiekosten der scho len. Dit punt wordt in verband met het bovengenoemd voorstel van den heer v. Nieüwstadt, voorloopig aangehou den. 11. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het aangaan van een kasgeldleening zulks ter voortzetting van de tijde lijke leening, waartoe in de verga dering van 12 Januari 1.1. werd be sloten. De kasgeldleening, waarvan in het voorstel sprake is werd, ingaande 1 Februari 1.1., voor den tijd van drie maanden gesloten. Zij komt derhalve op 1 Mei a.s. te expireeren. Met het oog op hare kaspositie en wijl in deze opname, vergeleken met opneming van gelden in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, voor 3% rente moet worden be taald, een niet onbelangrijk voordeel voor de gemeente is gelegen, stellen B. en W. voor deze kasgeldleening te continueeren, waarbij met het oog op de wisseling, welke zich daarin kan voordoen, ware te bepalen, dat 't per centage, waartegen de gelden zullen worden opgenomen, door B. en \V. in overleg met de geldgeefster zal-wordcn vastgesteld. Daaraan ware in zoodanig geval de bepaling toe te voegen dat dit percen tage niet boven de 1 mag uitgaan. Wordt goedgekeurd. 12. Rondvraag. Hiervan werd geen gebruik gemaakt zoodat de Voorzitter de vergadering sluit. 1 Een gedeelte der fabrieksgebouwen van „De Amstel" vóór den brand Een geweldige brand, zooals wij die in onze gemeente de laatste jaren niet gekend hebben, heeft in den vroegen ochtend van Donderdag, het was om streeks half vijf toen hij ontdekt werd, een onzer beste fabrieken, een der grootste van ons land, n.l. de lederfa briek „de Amstel'' der fa. L. S. Gom- pen geteisterd. Wij zeggen een onzer beste fabrie ken en terecht, waar dit de grootste en een der best geoutilleerde ter plaatse was, waar door een personeel van ruim 170 personen regelmatig en onder uit stekende condities werd gearbeid aan een product, speciaal peau-de-suède, van wereldvermaardheid. En wanneer dergelijk bedrijf in en kele uren tijds voor het grootste gedeel te wordt vernield, dan kan men spre ken van een ramp, al zullen de gevol gen voor 't personeel door bedrijfsver- zekering tot een minimum worden ge reduceerd en al is een en ander op beurspolis verzekerd. Voeg daarbij de algeheele stagnatie van dit prachtige bedrijf, dan kan men begrijpen wat dit beteekent voor de firmanten die in en kele uren tijd hun arbeid van straks 25 jaren zagen vernietigd, maar tevens wat dit beteekent voor onze gemeente, een fabriek toch die werkte op volle capaciteit, speciaal aan groote export orders voor Amerika en Zuid-Afrika. Laat ons hopen dat alles zal worden ingespannen om de gebouwen ten spoe digste te doen herrijzen, de prachtige machinale installatie door 'n nieuwe te doen vervangen en het gewilde product weer zoo gauw mogelijk in de markt te brengen. De toedracht. Omtrent de toedracht van het ge beurde kunnen wij het volgende mel den: Het was ongeveer kwart over vier, toen de nachtwaker A. v. Ravenstijn, zijn gebruikelijke surveillance deed en daarbij ook controleerde of er iets ab normaals te bespeuren viel bij „de Am stel". Op het eerste gezicht was er niets dat z'n aandacht trok, doch toen hij verder den dam inreed en achter de fa briek rondkeek, bespeurde hij rook, die kwam uit een der ramen. Daar het niet onmogelijk leek dat brand was uitgebroken, waarschuwde hij terstond den bedrijfsleider K. Trint- ler en den portier P. Korthout, die bij de fabriek woonden en gezamenlijk stelde men een onderzoek in, dat ech ter voor 't resultaat kon hebben, nood gedwongen moest beindigd worden, daar een geweldige rook het voortgaan belette. Daar het nu wel zeker was, dat men met een begin van brand te doen had, werd terstond de brandweer gewaar schuwd, die om goed half vijf op het terrein arriveerde. Aanstonds werden een vijftal slan gen uitgerold, waarmede direct water werd gegeven. Vuur was toen nog niet te bespeu ren, maar de rookontwikkeling was zoo hevig, dat men een reeds uitgelegde slang door den dam weer moest in trekken, daar het er zonder gevaar voor stikken niet te houden was. Toen duurde het niet lang meer of een zee van vuur sloeg plotseling uit de ramen aan de oost-zijde, ongeveer in het midden van het gebouw op de tweede etage, waar de spanning- en de droogkamers gelegen zijn. Tevens bleek spoedig dat van het ge- heele trotsche fabriekscomplex weinig meer zou overblijven, waar de gewel dige vlammen tientallen meters uit het dak sloegen en een intense vonkenregen opsteeg en ook het gevaar voor omlig gende perceelen lang niet denkbeeldig maakten. Plots stond het geheel in lichten laaie. Ijlings werden daarom ook deze per ceelen n.l. van G. v. Loon's Import Mij., evenals de kantoren van „de Amstel ontruimd, terwijl de brandweer door nathouden wist te voorkomen dat het vuur zich aan de omliggende huizen mededeelde, zoodat de hulp van de Tilburgsche brandweer niet meer be hoefde te worden ingeroepen, zooals men eerst van plan was. Intusschen zetten de vlammen haar luguber werk voort, overspringende van de eene fabrieksafdeeling op de tegen de steeds weer nieuw voedsel vindende vlammen, die de duizenden kilo s leer als het ware verteerden. .tiet was een beangstigende aanblik telkens weer de groote stukken muur te zien neerkomen in de omgeving van de voortvarende brandweermannen, die met eigen levensgevaar toe moesten zien hoe hun arbeid toch voor een groot gedeelte nutteloos was. De verwoesting. Om goed zeven uur had men het vuur voor het grootste gedeelte be dwongen en waren wij in de gelegen heid het een en ander nader in oogen- schouw te nemen. Het beeld dat wij toen te zien kregen was verschrikkelijk. Geweldige stalen gebinten waren als spelden verbogen, omvangrijke machi nerieën lagen op elkaar als een hoop oud roest, verder verbrand leer enz. en tusschen die ruïnes brokstukken van muren, tesamen vormend een puinhoop waarvan men zich geen denkbeeld kan vormen. Van het cfbheele complex, beslaande ongeveer 6000 M2, is dan ook alleen maar de machinekamer, het ketelhuis en het huidenpakhuis, die apart ston den, gespaard gebleven, terwijl ook het nathuis er nog tamelijk goed afge komen is. De schade. Zooals men uit bovenstaande kan begrijpen is de schade thans nog niet bij benadering vast te stellen. Wanneer men alleen maar nagaat dat, naar men ons mededeelde, er on geveer een millioen voet overleder was opgeslagen, bestaande uit peau de suède en boxcalfs en daarbij gevoegd de vernielde machines, materialen e.d. dan kan men begrijpen dat de schade zeer groot is, afgezien nog van gebou wen enz., zoodat de geruchten die spre ken van een paar millioen niet ver van de waarheid af-zijn. De N.V. is op beurspolis tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. De belangstelling. Begrijpelijk trok het gebeurde een enorme schare nieuwsgierigen, die in gespannen emotie het vernielingswerk volgde. Zij werd echter door de politie op een veiligen afstand gehouden, ter wijl het verkeer werd omgelegd over den Paralelweg. De firmanten, de heeren L. en S. Gompen te Amsterdam wonende, wa ren telefonisch gewaarschuwd en arri veerden om ongeveer acht uur op de plaats des onheils, hevig ontdaan toen zij de verwoesting van hun jarenlangen arbeid in oogenschouw namen, een verwoesting die juist moest komen op een moment dat de zaken druk liepen en tallooze orders lagen te wachten op verzending naar cliënten in binnen- en buitenland. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. de fabriek open en wij zijn toen aan het zoeken gegaan of wij ergens brand konden ontdekken, maar wij vonden niets. Boven gekomen renden wij over de zolders heen en weer, van den eenen hoek naar den andere, totdat plotse ling het licht uitging en wij in volsla gen duisternis, alleen bij een weinig licht van mijn electrische lantaarn, het onderzoek moesten voortzetten. Plotseling kwamen wij evenwel in zoo'n rook terecht dat wij met levens gevaar ons nog konden terugtrekken, terwijl Tr. bijna bedwelmd was. Toen probeerden wij nog water te krijgen uit de waterleiding, maar dit lukte niet, waarop ik zoo hard ik maar kon naar het politiebureau ben gereden en de brandweer heb gewaarschuwd. Dit alles is het werk geweest van misschien tien minuten en toen ik we der bij de fabriek aankwam, was alles reeds in zoo'n rook gewikkeld, dat ik dacht alles gaat tegen de vlakte." Tot zoover het relaas van den heer van Ravenstijn, voor wiens optreden hier zeker een woord van lof op zijn plaats is, evenals voor de heeren Trint- ler en Korthout, die nog al het moge lijke hebben geprobeerd te redden wat er te redden viel, doch voor overmacht hebben moeten wijken. Ook is een woord van lof wel op zijn plaats voor het kranige werk van de brandweer, die alhoewel zij niet heeft kunnen voorkomen dat het geheele ge bouw in asch gelegd werd, toch door haar flink optreden den brand tot de plaats zelf heeft weten te beperken. Ook de gemeente-politie en maré chaussee verdient alle lof. De oorzaak. Omtrent de oorzaak verkeert men nog volslagen in het duister. Wel wor den allerlei gissingen gedaan, zooals kortsluiting, broeiing, enz., maar het is nog niet met zekerheid te zeggen op welke plaats het vuur het eerst is uit gebroken, al zal dit vermoedelijk in de droogkamer of de spankamer geweest zijn, daar uit dit gedeelte der fabriek de vlammen het eerst uitsloegen. Over de toekomstplannen valt oogen- blikkelijk nog niets te zeggen. andere, zonder dat er aan stuiten van deze geweldige vuurzee ook maar te denken viel. Met donderend geraas stortten tel kenmale de talrijke machines, waarbij er zijn die tonnen wegen, naar bene den. Hoopte men aanvankelijk het voor ste gedeelte van het aangetaste perceel te kunnen behouden, ook hierin kwam men bedrogen uit. Niets bleek bestand Na den brand. Gedurende den brand. Verder merkten wij op den Edel- achtb. heer Burgemeester E. C. J. Moo- nen, die voortdurend het blusschings- werk, onder leiding van den brand weercommandant den heer de Hoop, volgde. De nachtwacht vertelt. Wij hadden nog een onderhoud met den heer A. v. Ravenstijn, van den nachtveiligheidsdienst, die den brand ontdekte en door zijn direct optreden heeft weten te voorkomen dat de ramp nog grooter afmetingen heeft kunnen aannemen, zeker ten opzichte der be lendende perceelen. Wij laten hem hieronder aan het woord, „Het was ongeveer 4.20 uur dat ik op mijn nachtelijke controle aan de leerlooierij van Gompen kwam, zonder iets verdachts te bemerken. Toen ik evenwel achter de fabriek was, zag ik rook langs een raamkozijn komen. Ik dacht dat is brand, hoewel er geen vuur te zien was. Daarop liep ik hard naar voren en wekte K. Trintler en den portier P. Korthout. Deze maakten de deuren van In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, ver koopin gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafschelding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eiseht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.76.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7