De Middenstand in nood. BINNENLAND. BUITENLAND Zou v. DE VESTIGNINGSEISCHEN EN HET GROOTE GEZIN, men armoe lijden om een mondje meer? Ach, waar menschen strijden, Helpt de HeerI Dat zijn de woorden van het be kende liedje van Bené de Clercq, dat dikwijls zooveel aandoening ver wekt, maar,dat voor velen,een exuus lijkt te zijn voor hun schuldige in activiteit ten opzichte van het groote gezin de Heer helpt immers tocti 11 Wanneer we ons de vraagstellen hoe het met het groote gezin veelal het middenstandsgezin gesteld is, dan is het antwoord bedroevend. Voor nog niet zoo'n langen tijd konden de meeste kinderen van het gezin een plaats vinden in eigen zaak thuis ol er was nog wel zoo veel perspectief, dat zij ter zijner tijd zelf een zaak konden beginnen. Door de steeds groeiende macht, eenerzijds der grootwarenhuizen, anderzijds der coöperaties is de toe stand geheel andersgeworden. Neem als voorbeeld het platteland waar vroeger goed rendeerende zaken waren ze zijn thans mede door bovengenoemde misgroeiingen op sociaal economisch terrein, van het plan verdwenen. Zelfs zaken die voor enkele jaren nog een aardige omzet hadden, lijden een armzalig bestaan en sterven een langzame dood, onder de van leed en ont zetting vervulde oogen van den hnisvader die aan zijn kinderen denkt. Honderden filiaalbedrijven, die over het platteland zijn neer gestreken vooral na 1933 hebben dit proces verhaast. De machtige con currentie heeft automaten, rijdende winkels, autodiensten enz. aange grepen om den bonafide zakenman een wissen ondergang te bereiden. En toch is het op cultureel, so ciaal, religieus en politiek teirein voor 't algemeen belang noodzake lijk een krachtig en gezond platte- land te hebben met een degelijken en bloedrijken middenstand. Want hij heeft er met den boerenstand voor gezorgd dat de kernkrachten aanwezig waren, waar thans nog op kan worden geteerd. Onze actie voor het platteland, voor een ge zonde sociale actie blijft onafwijs baar noodzakelijk; dit beaamde dezer dagen iemand in een groot dagblad, die in deze kwesties de harde waarheid poneerde dat men, om het platteland ook economisch te verdedigen, belangstelling moet vragen voor dit probleem, dat het geheele volk en niet in de geringste mate den godsdienst raakt. Het ontgaat waarschijnlijk velen dat juist op het platteland de kernen gevonden worden die bereid zullen zijn om het christendom en haar moderne wapens, waaronder ook de pers, de regionale pers hoort, te verdedigen. Ookdezefoutzullen wij weer maar op rekening der menschelijke tekort komingen schrijven en verder maar uitzien naar betere dagen. Hoewel het eenigzins buiten het bestek valt dezer artikelen, achten wij het toch nuttig hier op te wijzen, temeer daar over het algemeen in Brabant teveel eerbied wordt ge koesterd voor het geluid uit kelen, die het Rottei damsche of Haagsche dialect spreken.terwijltoch de advie zen van boven den Moerdijkniet altijd even nuttig kunnen zijn, omdat men onze psyche en onze locale toestan den dikwijls niet aanvoelt. Jammer is in dit verband ook, dat te veel van onze organisaties zich steeds boven den Moerdijk ge nesteld hebben, waar niet altijd het klimaat bevorderlijk is voor ruime, blije en toch bezonnen opvatting van menschen en dingen. Wij willen hier niet den banvloek van bekrom. pen provincialisme op ons laden, maar enkel erop wijzen, dat wij hier zelf krachten hebben, die ook benut kunnen worden. Intusschen is het groote midden- standsgezin, ook ten plattelandeniet in een gunstige positie; de angst voor het bestaan uit zich op ver schillende wijzen. Zoo is er aller- wege verzet gerezen tegen dat pracht stuk van in zichten beleid in den middenstandsnood inzake de inter pretatie dervestigingseischen. Nadat de middenstand langen tijd werd gehouden in een Sinterklaasavond stemming, blijkt het cadeautje van misschien goed bedoeld vernuft voor velen een koude douche te zijn. In alle toonaarden hoort en leest men men erover klagen. Een bakker uit den Bosch b.v. schrijft in de Bossche Courant: Ik ben vader van acht kinderen, waaronder vijf zonen.de oudste 15 en de jongste 6. Ik ben overtuigd katholiek en geniet een goede reputatie bij geestelijke en wereldlijke overheid. ik heb een bi ooübctkkeiij waaiin ik uict üarü werken vuur mijn gezin Uen koal kan vermenen, üank zij ue nuip van 2 zonen een van 10 en een van 14 jaar dan vervolgt bij om mijn zoons te laten sluaecien daarvoor beb ik geen financiën en ik kan ben niet missen in üe bakkerij voor ue kostwinning van mijn gezin Wel kan ik mijn zonen lot goede werk lieden en uegelijke mannen voor kerk en maatschappij opvoeüeu en daarna zal een intellectueel bakker, wiens brood niet beter zal zijn mijn zonen uit huns vaders bakkerij verdrijven. De vestigingswet zal van hen maken tabi ïeksarneiüeis, indien er in de labriek plaats voor hen is, anders sturen zij hen naar de werkver- scnalling ol steun. Indien ik geen Godsvertrouwen bad, zoo ware hel bij deze vestigingswet beter mijn zonen nooit te nebben gehad, niet tegenstaande mijn vaderlijke trots. Lrij zelfstandige kleiue midden standers, ziehier het lot van Uwe kinderen en gij gelukkige kinderen van de grootere en rijkere midden standers gij zult nog meer geld gaan verdienen omreden Uw mede mensen wordt uitgeschakeld en dan wijst hij nog verder op het feit dat de kleine middenstander niet opgewassen is tegen hel kapitaal en de „groote" middenstand en wijst den hond van groote gezinnen ook op de macht van katholieke en christelijke vakbonden. Wij kunnen niet in alles met de zienswijze van den inzender accoord gaan, het is echter teekenend als syinptoon van de paniekstemming die in sommige kringen heerscht en die verwekt wordt mede door de hooghartige houding van grootere en sterkere vakgenooten, die dikwijls een groote invloed hebben op wet gevende instanties, terwijl hel niet uitgesloten blijkt te zijn, dat zij dien invloed en macht gebruiken, om den economischen zwakkeren broeder, die natuurlijk eigen expansie ver hindert stilletjes te wurgen, door een handige interpretatie van wetten en normen. Dit schijnt voor velen ook het geval te zijn met de vesti gingseischen. Van de zijde van professoren wordt er reeds gewaar schuwd tegen een overdreven intel- leclualiseenng, die tot uiting zou gekomen zijn bij de interpretatie der vestigingseischen. Natuurlijk moet de middenstander een behocr- lijke ontwikkeling hebben, maar in het onderhavige geval lijkt het alsof er soms te veel waarde wordt ge hecht aan een verstandelijke ont wikkelingterwijl de eigenlijke ma- terieele vakontwikkeling op het tweede plan wordt geschoven. Nu is het niet zoo absurd gedacht, wanneer men in die inteliectueele eischen juist de mentaliteit ziet uit gedrukt van de kringen van N. V. Middenstandersdie bewust van de materieele onmogelijkheid van vele kleinere middenstanders vooral om financieele redenen, om te voldoen aan die eischen, op zulke wijze „onbloedig" een einde kunnen maken aan het bestaan van vele kleinere broeders. Het valt niet te verwonderen, dat waar profs voor gaan met te verklaren, dat deze interpretatie en uitvoering der vesti gingseischen verderfelijk is, de klei nere man volgt met zijn uitleg van het geval, waarin hij de kleine sen timenten, die dikwijls bij groote mannen geen rol spelen met chirur- gale scherpte blootlegt, Het blijft nog altijd waar, dat voor het slagen noodig zijn: men schenkennis, vakkennis en begrip van financiën. Natuurlijk is de verin- tellectualiseering van het leven mede schuld aan zulke interpretatie en men houdt bij het al dan niet slagen in het zakenleven geen rekening met de beslissenden factor van de practische intuitie, die nu eenmaal niet geexamineerd kan worden. Als men den bakker van het in gezonden stuk ziet klagen, dan vraagt men zich terecht af of er geen groot gevaar bestaat de waar achtige liefde voor den stiel te zien verdwijnen en in de plaats daarvan zullen dan kapitalistisch georiën teerde methodes komen, zeker niet ten voordeele der gemeenschap. Mij dunkt, al hoop ik dat ik mij vergis, dat bij de beraadslagingen om te komen tot actie van deze wet te weinig rekening is gehouden met denpractischen wensch en den practi- schen mensch, of heeft men zich te veel als norm gesteld eigen positie, eigen genoegdoening? Intusschen voor den kleinen vak- middenstander een gevaar meer 11 W. S. G'berg, Maart '38. Rijksmiddelenopbrengst over Februari De Rijksmiddelen hebben over Februari opgebracht f33,378,911, hetgeen bijna f23,000 meer is dan over Februari 1937, doch 2,39 mill, minder dan de raming was. Over de eerste twee maanden van 1938 bedroeg de opbrengst f66,719,424 hetgeen f2,9 mill, meer is dan over hetzelfde tijdvak van 1937 en f4,8 millioen minder dan de raming. Prijsverlaging voor de spoor- abonnementen eerste klas Naar wij vernemen worden de prijzen deralgemeene abonnements kaarten eerste klasse der Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Mei a.s. verlaagd tot f75,— voor de eerste maand en f50,voor elke aansluitende maand (met geldigheid in D-treinen zonder betaling van toeslag f5,— meer). De prijzen der achtdaagsche abonnementskaarten eerste klasse zullen worden verlaagd tot f25,_ Deze prijsverlaging is, zooals men weet, een gevolg van de omstandig heid, dat het aantal treinen, waarin in de eerste klasse gereisd kan worden, ingaande 15 Mei a.s. sterk beperkt wordt. Opkomst van Capitulanten De minister van defensie brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat voor een aantal dienstplichtige sergeanten en fouriers van 't wapen der infanterie van de lichtingen 1934, 1935, 1936 en 1937, (geboren na 31 December 1913) alsnog de gelegenheid wordt opengesteld, in werkelijken dienst te komen op voorwaarden van het capitulanten- reglement, teneinde na gebleken geschiktheid als capitulant te worden aangenomen. Tevens heeft de minister bepaald, dat zoowel voor de thans dienende als voor de aan te nemen capitu- lantén het zakgeld met ingang van 26 Maart 1938 wordt verhoogd tot f5,— per week voor de eerste drie jaren en daarna tot f7,per week. Dienstplichtige onderofficieren der infanterie, die niet genegen zijn als capitulant te dienen, doch wel gedurende eenigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst willen komen of blijven, zulks op de voorwaarden betreffende belooning enz., welke gelden voor capitulanten, kunnen zich eveneens met een daartoe strekkend verzoek rechtstreeks wenden tot hun regimentscomman dant. Gedadigden voor opkomst in werkelijken dienst als bovenom schreven moeten zich ten spoedigste rechtstreeks wenden tot hun regi mentscommandant De legering van onze troepen Door den plotseling genomen maatregel om den eersten oefentijd van de lichting 1938 te verlengen is het uitgesloten, dat de nieuwe lichting gelijktijdig met de lichting, welke thans onder de wapenen is in de bestaande kazernementen kan worden ondergebracht. Maar ook al zou zulks kunnen, dan zou dit toch niet geschieden, omdat het legerbestuur thans in staat is de nu geoefende oude ploeg van 1938, die einde Maart met groot verlof zou zijn vertrokken, zooveel mogelijk te bestemmen voor hetzelfde doel als waartoe de geoefende manschappen van de lichting 1939 in het jaar 1939 zou den worden bestemd, n.l. ter ver zekering van de grensbeveiliging. Daarbij doet zich thans de vraag voor, hoe de kazerneering van deze manschappen zal moeten geschie den. Terwijl er alle tijd is om voor de lichting 1939 de hiertoe noodige maatregelen voor te bereiden, is zulks thans uitgesloten en zullen thans tijdelijke maatregelen moeten worden genomen om de man schappen behoorlijk ter plaatse onder te brengen. Voor deze tijdelijke maatregelen is, naar wij uit goede bron ver nemen, de medewerking ingeroepen van de verschillende departementen van algemeen bestuur, die plaatselijk wellicht gebouwen hebben, welke op korten termijn in gereedheid zouden kunnen worden gebracht. Voor zoover dit nog niet volledig kan geschieden, zal tijdelijk met inkwartiering worden volstaan. De bedoeling is, dat omstreeks 28 Maart de troepen naar de ver schillende plaatsen zullen vertrek ken, omdat met 1 April de nieuwe ploeg onder de wapenen komt en de kazernes dan zullen moeten zijn ontruimd. Steun aan de kleine tuinders De ministers van economische en van sociale zaken hebben voor de kleine tuinders eenzelfde regeling getroffen als voor de kleine boeren In bijzondere gevallen kunnen op voorstel der plaatselijke commissie, gelet op een hooger levensstandaard in sommige centra van den inten- sieven tuinbouw, de grenzen der klassen onderling van den B- en C categorieën van f7,— en van f9,— verhoogd worden tot een maximum van respectievelijk f9,25 en fll,25. De leiding van de steunverleening aan de kleine tuinders zal worden gelegd in handen van den inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouw- onderwijs, die bij dezen arbeid zal worden bijgestaan door 'n commissie van advies, waarin de vertegen woordigers der organisaties zullen worden opgenomen en waarvan de directeur-generaal van den land bouw ambtshalve het voorzitter schap zal bekleeden. Hitler's grootsche Intocht te Berlijn De ontvangst van den Führer in de hoofdstad van het thans ver- groote Duitsche rijk is grootsch en geestdriftig geweest. Het is de ge weldigste uitbarsting van geestdrift geweest die Berlijn nog ooit heeft beleefd. Door jarenlange oefening verstaan de Berlijners voortreffelijk de kunst om in betrekkelijk korten tijd enorme menschenmassa's op een daarvoor aangewezen plaats te coneentreeren. Maar ditmaal was de tijd van voorbereiding kort en er was langs den weg, welken de Fuhrer zou nemen, eenvoudig van het vliegveld naar de kanselarij niet veel plaats. Het indrukwekkendst was 'twerke- ijk spontane samenloop van volk, van menschen, die nog niet geleerd hebben om in een bepaalde cadans een vasten uitroep te herhalen, maar die inderdaad zonder eenige ook directe pressie of noodzaak waren samengestroomd, om den Führer als terugkeerenden triom. ator te huldigen. De Rijksdag komt Vrijdag bijeen Officieel wordt gemeld, dat de rijksdag tegen Vrijdagavond 8 uur, bijeengeroepen is. Men verwacht, dat Hitier deze bijeenkomst van den rijksdag zal gebruiken voor het afleggen van belangrijke verklaringen omtrent Oostenrijk en Tsjecho Slowakije en eve tueel ook omtrent Spanje. Ook neemt men aan, dat hij zich bij deze gelegenheid tot Italië zal richten en antwoord zal geven aan Engeland en Frankrijk. Mussolini spreekt In zijn in de Italiaansche Kamer gehouden redevoering heeft Musso lini gistermiddag een overzicht ge geven van het Oostenrijksche drama waarbij hij een parallel trok tusschen de eenheid van Duitschland en die van Italië. Tijdens zijn uiteenzetting zeide hij reeds in Juli 1937 tegenover Schuschnigg te hebben verklaard dat de as Rome Berlijn basis was der Italiaansche politiek en dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk door Italië werd beschouwd als een zuiver Oostenrijksche kwestie. Hij voegde hier aan toe dat hij Schusch nigg had medegedeeld, toen deze hem in kennis stelde van zijn plan een plebisciet te houden, dat «deze helsche machine in zijn eigen handen tot een ontploffing zou komen«. Mussolini sprak voorts in levende bewoordingen over de vriendschap tusschen Italië en Duitschland. De aanwezigheid van dit laatste land aan den Brenner maakt op Italië geen indruk, daar, naar hij zei: »De grenzen praten niet, zij ver dedigen zich«. Mandement van Kard. Innitzer. Oproep tot trouw aan de nieuwe overheid. Na een onderhoud met Adolf Hitler waarin hij den trouw der kameraden betuigde, heeft kardinaal Innitzer een mandement uitge vaardigd, waarin hij het volgende verklaart »De katholieken moeten zich het woord van Christus herinneren, dat men den keizer moet geven wat des keizers is en Gode wat Gode is. Priesters en geloovigen moeten zonder voorbehoud den Groot - Duitschen staat steunen en ook^den Füehrer, wiens strijd tegen het bolsjewisme en voor de macht en de eenheid van Duitschland beant woordt aan de bedoelingen van de Voorzienigheid. De priesters moeten zich van iedere politiek onthouden en zich alleen met hun religieuse taak bezighouden. De kardinaal noodigt verder de leiders van de christelijke jeugd organisaties uit hun inlijving in de staatsjeugdbeweging te vergemak kelijken. »De kerk zal haar trouw jegens den staat niet berouwenor, deze woorden heeft den Fuehrer tot den kardinaal gericht. Dit is voor den kardinaal een garantie dat de kerk haar taak zal kunnen vervullen«. De zelfmoord van Fey met vrouw en zoon en verdere afschuwe lijke drama's. Majoor Emil Fey, oud-vice-kanse- lier van Oostenrijk en een der stichters en leiders van de Oosten rijksche Heimwehren, heeft in zijn woning te Weenen met zijn vrouw zelfmoord gepleegd. Daarna heeft ook hun 19.jarige zoon Herbert een einde aan zijn leven gemaakt. Onder de vele berichten over tragische voorvallen, welke in deze dagen uit Weenen komen,zal zeker wel het bericht over den zelfmoord van majoor Fey ;met echtgenoote en zoon diepen indruk maken. Deze vreeselijke gebeurtenis vreeselijk, omdat drie menschen een eind aafri hun leven maakten werpt wel een bijzonder licht op de groote verwarring en ont wrichting, welke thans in Oosten rijk in de kringen der vroegere regeeringsm edewerkers en -aan hangers heerscht. De ondergang van Oostenrijk en daarmede van veler levenswerk, de angst om wat de dag van morgen bieden zal, brengt velen tot de uiterste grens van zenuwspanning. De vreugde in Oostenrijk, hoe groot ook, is zeker niet onverdeeld. 200 000 Joden in Weenen en andere deelen van Oostenrijk zien hun positie eiken dag meer bedreigd. Zij kunnen het land niet verlaten en weten niet wat van hen moet worden. Er ziin veel Joden gear resteerd- Het schiint dat de anti-semie tische maatregelen in Oostenrijk met grooter haastzullen worden doorgedreven dan vijf jaar geleden in Duitschland geschiedde. Er zijn reeds veel zelf moorden voorgevallen. Een Joodsch dokter en zijn moeder die te Weenen zeer bekend waren, hebben zelfmoord gepleegd, nadat gisteren een afdeeling S. A- mannen de woning binnendrong en een Swastikavlag uit het raam hing. De Joodsche eigenaar van een groote fabriek in Opper Oostenrijk vroeg zijn dochter hem dood te schieten. Zij deed dat en sloeg toen ook de hand aan zichzelf. Gisteravond was een buiten lander in een bar toen een jonge Jood binnenkwam, Heil Hitier schreeuwde, een lang mes zwaaide en zich daarmede de keel afsneed. De Joden worden blootgesteld aan allerlei plagerij. Ook zijn veel Joodsche zaken „overgenomen" door nazi-orga nisaties. Ook niet Joodsche tegenstanders van het nazi-regime onverschillig of zij aanhangers van Schuschnigg of socialis ten waren, worden vervolgd. Zeer velen van hen, ook hooge ambtenaren, zijn gearresteerd. De Parijsche «Excelsior» verneemt uit Weenen, dat dr. Kuhnwald een bekend econoom van Joodsche af komst, die financieel raadsman is geweest van alle Oostenrijksche bondskanseliers van mgr. Seipel tot dr. Schuschnigg, des ochtends dood in zijn woning is aangetroffen. De Tiroolsche grootindustrieel Reitlinger, eigenaar van destaalbe» drijven te Jenbach, heeft met zijn dochter eveneens een einde aan zijn leven gemaakt. Ook prof. Gustav Bayer van de Universiteit te Innsbruck is met zijn dochter in den dood gegaan. De maatregelen tegen het Joodsche grootwinkelbedrijf worden op bevel der partij voortgezet. Enkele restaurants waren reed door nationaal-socialisten genaast en nu is ook een der zeer weinige waren huizen in Weenen, dat der firma Hermansky, door de N.S.D.A.P. overgenomen, waarbij de chef, die een week geleden door den intus- schen naar Frankrijk gevluchten Joodschen eigenaar wegens natio naal socialistische gezindheid ont slagen was, tot bedrijfsleider is benoemd. Roerigheid in Eupen. Volgens te Brussel ontvangen be richten zouden zich Maandagavond te Eupen politieke incidenten heb ben voorgedaan. Leden van een zweefclub hebben in de straten der stad betoogd ten gunste van den Anschluss. Even later zou een aan tal andere jongelui door de stad zijn getrokken en Duitsche nationaal socialistische liederen gezongen heb. ben. Volgens de aldaar ontvangen be richten heeft de politie terstond de betoogers uiteengedreven en vier vreemdelingen gearresteerd, wier identiteit nog niet bekend is. Den geheelen nacht hebben pa trouilles gendarmes de stad door-^' kruist. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8