H.deBont-v.Hultcn Plaatselijke Berichten VERVOLG NIEUWS UIT LANGSTRAAT OMGEVING Heerenkleeding naar maat Zaterdag 19 Maart 1938 No. 23 De Echo van het Zuiden. Derde Blad DRUNEN. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel voor de Langstraat heeft de nieuwe lo kaliteiten in het gemeentehuis thans in gebruik genomen en is telefo nisch te bereiken onder no. 53. Dit wordt medegedeeld in verband met *4/"* het feit dat tijdens de verbouwingen enz. de K. v. K. te bereiken was onder hetzelfde nummer als ge meentehuis, politie en brandweer, n.l. 100. Jaarvergadering Jonge Werkman. Op 14 Maart 's avonds om 8.15 uur hield de J. W. haar jaarverga dering in het gebouw der R.K.W.V. De Voorzitter heette allen hartelijk welkom, speciaal pater Schellekens die dien avond een spreekbeurt zou houden. Na het strijdlied van de J. W. brachten de secretaris en pen ningmeester de jaarverslagen uit. De Voorzitter bracht beiden dank. Nu was pater Schellekens aan de beurt, die sprak over: Wat is en wat doet de Jonge Werkman en de organisatie er van. Schitterend was deze lezing, temeer omdat dat on derwerp over de eigen beweging handelde. De Voorzitter dankte dan ook den pater voor zijn opgewekt betoog en sprak de hoop uit hem nog meerdere malen te mogen be groeten. Dan volgt een bestuursverkiezing die als resultaat heeft dat J. v. d. Griendt herkozen wordt, terwijl F. de Vaan werd gekozen als bestuurs lid. Na enkele mededeelingen sprak de Eerw. directeur, kap. v. Lierop, een propagandistisch woord, waarna de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Bakkerspatroonsvereeniging gaat jubileeren. De Waalwijksche Bakkerspatroons vereen «Eendracht maakt Macht» zal op 17 Oct. a.s. haar 60-jarig be staan vieren. Er zijn plannen dit te doen door middel van een groote vaktentoonstelling ofwel door een vakwedstrijd. BUURTVEREENIGING „DE STICHT". Hel bestuur der buurtvereeniging „de Sticht" heeft zich per circulaire tot alle bewoners der Stationsstraat gewend, om hen aan te moedigen lid der vereeniging te worden; de contri butie die zeer laag gesteld is, wordt desgewenscht wekelijks opgehaald. Zooals bekend is het doel der ver eeniging: liet organiseeren van ge- noegelijke avonden, feestelijkheden bij bijzondere gebeurtenissen en be hartiging van de belangen der Sta tionsstraat. Het bestuur heeft reeds de samen stelling van de Statuten en een huish. reglement ter hand genomen en een voorloopig program van actie opge zet. Voornamelijk zal dit omvatten een of meer feestavonden voor de ouderen, bestaande uit een vroolijke bijeenkomst, een bal, een tooneel- avond of dergelijke, terwijl ook spe ciaal voor de kinderen een of meer attractieve middagen zullen worden georganiseerd. Alles wat gedaan kan worden is af hankelijk van de geldmiddelen, die ter beschikking staan. Daarom is 't op de eerste plaats noodig dat allen lid worden. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd en ook de kas zal er wèl bij varen, hetgeen tenslotte toch weer aan de bewoners ten goede komt. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding dubbel woon huis aan de Julianastraat, voor reke ning van dhr. J. Kemperman. Architect A. van Huiten Jr. W. Eijkhout, Dussen 13,250 M. Brok, Oud-Heusden 13,000 A. Vermeer, Waalwijk 12,923 V. Liemde, Nieuwkuik 12,899 Gebr. v. d. Hoven, Kaatsh. 12,725 Gebr. Brekelmans, Kaatsh. 12,684 W. v. d. Broek, Dussen 12,560 J. Hoogendoorn, Waalwijk 12,490 C. Timmermans, Sprang 12,483 M. Blom, R'donksveer 12,465 Gebr. Oome, R'donksveer 12,365 A. Hereijgers, Drunen 12,300 G. Merkx, Drunen 12,262 J. Kleijngeld, Kaatsh. 12,280 G. v. d. Sanden, Waalwijk 12,200 Gebr. de Graauw, Waspik 12,184 J. Mahieu, Waalwijk 12,115 L. Kooien, Waalwijk 11,999 A. Smits, Heusden 11,997 .1. Kooien, Waalwijk 11,995 H. Wagemakers, Capelle 11,973 A. v. Huiten-Krol, Waalwijk 11,950 P. Kramer, Genderen 11,900 G. v. Heesch, Waalwijk 11,795 A. v. Hilst, Waalwijk 11,750 A. Willemse, Sprang 11,668 H. Maas, Waalwijk 11,596 Gebr. v. Wilgenberg, Sprang 11,600 Th. de Graauw, Waspik 11,555 H. Kramer, Waalwijk 11,500 L. Fitters, Waspik 11,300 J. Nieuwenliuizen, Sprang 11,111 F. Couwenberg, Waalwijk 10,987 H. de Wit, Drunen 10,920 Adr. Roovers, Waspik 10,874 F. Pressen, Drunen 10,870 Gunning volgens bestek. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Verbeterde treinenloop in de Langstraat. De treinenloop voor de Langstraat zal bij de nieuwe dienstregeling aan merkelijk worden verbeterd. De Prov. Crt. is in de gelegenheid mede te deelen dat de treinenloop dan als volgt zal zijn Van Waalwijk naar Den Bosch 6.47,8.12,9.47,11.47, 14.12, 15.47, 17.47, 18.47, 21.47 en 23 47. Van Waalwijk naar Lage Zwaluwe6.36,8.11,10.11 12.11,14.11, 16.11, 17.15, 19.11, 20.11 en 22.11. Vertrekt men 's avonds om kwart voor 12 uit Waalwijk, dan kan men nog denzelfden nacht Amsterdam bereiken. Dienstvak der directe belastingen enz. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de verplaatsing van den tijdelijk rijksklerk H. C. Spitters van de inspectie der directe belastingan Waalwijk, naar de inspectie dier middelen te 's Gravenhage, inge trokken. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Zevende lezing op Woensdag 23 Maart 1938 des avonds te 8 uur precies. Spreker de WelEerw. Heer Ds. A. de Kluis, Pred. der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Onderwerp: de Kerk, haar tekort, haar taak. De lezing wordt gehouden in de kerkzaal. pa- oor-^ THEATER MUSIS SACRUM. Men gaf hem een Geweer. Deze film is de film van hen die uit den oorlog in een ontredderde maat schappij terugkomen, in een wereld waar voor heen geen plaats is. En zelfs, zoo die plaats er al was, dan nog is het de vraag of zij, die eenmaal een geweer in hun handen hadden om blindelings te dooden, die plaats nog hadden wil len, hadden kunnen bezetten. „Men gaf hem een Geweer' is dan ook de film van den „forgotten man Den man, die voor hij naar het front vertrok, een jongen, zooals millioenen jongens om hem heen geweest was: niet beter, niet slechter, niet laffer, niet dapperder. Maar het geweer, dat men hem in handen gaf, maakt van dien jongen een demon: met dat geweer was hij de gansche wereld rondom de baas, zonder dat geweer het redde loos verloren slachtoffer. Die schier mystieke beschermingskracht van het vuurwapen beseft Franchot Tone (en een zoo intelligent acteur als hij brengt daarvan de meest geraffineerde fines ses in zijn spel naar buiten) wanneer hij in den klokketoren van een Fransch dorp verborgen, als scherpschutter een Duitsche mitrailleurpost in elkaar schiet. En Franchot Tone geeft dat ge weer niet meer uit handen... Ook niet wanneer de burgermaatschappij van de Vereenigde Staten hem, den nameloo- ze, die door zijn geweer beschermd wordt, weer in zijn midden opneemt. Franchot Tone blijft dooden, hij wordt gangster, hij eischt zijn levensrechten op met den vinger aan den trekker. Men gaf hem een geweer... Zijn vriend de ruwe soldaat een rol waarin men den onvergelijkelijken Tracy weer eens op zijn allerbest ziet ziet tot zijn ontzetting welk een in vloed zijn raad aan het front: „ver schuil je achter je geweer" op den jon gen Jimmy gehad heeft. Jimmy is voor taan de vervolger, die vervolgd wordt: door de mannen der wet, door denzelf den sergeant die hem eens als recruut aan het front opleidde en hem thans, aan het slot van de film, als een opge jaagd beest zal neerschieten. „Speldt hem thans de medaille op zijn borst, hij was je beste leerling", zegt Spencer Tracy aan het slot van de film, als hij en de sergeant der politietroepen bij het lijk van den armen Jimmy staan. En dit is het onvergetelijk sterke, nieuwe argu ment van deze overtuigende, eenvou dig en rechtuit gespeelde „volksfilm", waaraan alle goedkoop en ondermij nend defaitisme vreemd is, maar die eerlijk en overtuigd het drama „man- en-geweer" teekent: zoo teekent, dat zij U aan het denken brengt en datgene vertelt, wat in deze dagen meer dan ooit noodig is om verteld te worden. Gaat daarom allen dit filmwerk zien. Gij zult er geen spijt van hebben. „GRAZIGE WEIDEN". De film die ons de „Musis Sacrum"- bioscoop van Maandag tot Woensdag biedt, is een zeer bijzondere. Een zeer bijzondere om het gegeven van de film zelf en ten tweede om het feit dat deze film door katholiek en protestant eenerzijds hoogelijk gepre zen, anderzijds wordt afgekeurd. Pater J. Th. Weiter, Vice-Voorzit- ter van de Kath. Film-Centrale en Voorzitter der Keurings-commissie, zegt er b.v. van: „Deze film heeft een verklaring noo dig wil ze niet verkeerd begrepen wor den, immers er bestaat groot gevaar, dat ze wegens al te menschelijke en schijnbaar profaneerende voorstelling van God, bijbelsche personen en ge beurtenissen ergernis zal geven, of aanleiding tot spot. En dit zeer ten onrechte, deze film heeft een hoogst ernstige strekking, want zij bedoelt ons inzicht te geven in de gedachten- en verbeeldingswereld van eenvoudigen van harte, onontwik kelde negerkinderen in Louisiana en aan te toonen, welken indruk, de door den neger-predikant voorgedragen ver halen uit den Bijbel maken, op hun on ontwikkeld verstand en primitieve fan tasie. Om deze film dus goed te begrijpen, moet men zich verplaatsen in hun ge- dachtensfeer, in hunne naïve geloofs wereld; zoo zal zij ook op ons een gods- dienstigen en ontróerenden indruk ma ken." De Kath. Illustratie schrijft o.m.: „De film „Grazige Weiden" heeft een kleine geschiedenis, waar het de keuring betreft. Maanden geleden werd zij door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring afgekeurd, naar men zegt omdat ze aanstoot kon geven aan ge- loovigen. De qelooyigen zelf, met na me de katholieken," verklaarden van dien aanstoot niets te begrijpen en na de noodige protesten in de pers werd de film eindelijk vrijgegeven. Intusschen moet men het toejuichen, dat de film vrijgekomen is." Door andere bladen en door andere vooraanstaande critici werd de film af gekeurd; juist omdat het gegeven zoo teer is en omdat het de vraag is of degenen die de film gaan zien, zich ook verplaatsen in den geest der neger kinderen, ofdat zij hun eigen geest be houden, die dikwijls zoo frivol is af gesteld. Ook weet men dat de film door den burgemeester van Alphen a. d. Rijn werd verboden, om het profane der beelden, b.v. het presenteeren van een sigaret aan God, de whisky in de arke Noachs, vooral de voorstelling van God in de gedaante van een neger, de aartsengelen als negers met hooge- en stroohoeden op, enz. Zie dat geeft voor velen zoo licht aanleiding tot spot en dat is jammer, daar het onderwerp te delicaat is. Zoo oordeelen anderen, zoo oordeelde ook een onzer medewerkers, die daarover reeds vroeger een driestar voor ons blad schreef. Zooals we hierboven zeiden, heeft pater Weiter een inleiding, zelfs war me aanbeveling geschreven en ook Ds. B. J. Aris, Vrijz. Herv. Predikant te Amsterdam deed dit eveneens, terwijl Handelsblad, N. R. Crt., De Tijd, de Groene uitstekende recencies gaven. De film heeft een inderdaad goede en ernstige strekking en om ze te begrij pen moet men zich trachten te verplaat sen in de gedachtensfeer der kinderen, maar niet bekijken als louter kijkspel, dan zou ze aanleiding geven tot datgene wat sommigen er in afkeuren. RHEUMATISCHE RUGPIJN Hoe zy zich er van bevrijdde. „Ongeveer twee jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen in mijn rug, dat ik slechts een paar minuten achter elkaar kon staan. Het werd steeds erger, zelfs als ik zat of lag ging het niet over. Men raadde mij aan iederen morgen in mijn eerste kop thee wat Kruschen Salts te ne men en na dit een week of twee te hebben gedaan, was ik van mijn pij nen verlost." Mevr. W. B. te S. Rheumatische pijnen beteekenen meestal dat Uw organisme niet vol doende gereinigd wordt van de schadelijke afvalstoffen, zoodat deze achterblijven en de oorzaak kunnen worden van velerlei klachten. Kru schen helpt Uw afvoerorganen hun taak naar behooren te vervullen en in korten tijd zullen Uw oude klach ten dan ook totaal verdwenen zijn. Kruschen Suits is uitsluitend ver krijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a 0,40, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. teraf blijkt een rebellenschip te zijn van generaal Feng Wu. In het rebellenkamp worden Dan en Andy gedwongen met de bandieten mee te vechten, daar anders Joyce's le ven gevaar loopt. Joyce denkt evenwel dat zij lafhartig zijn. Na allerlei wetenswaardigheden, ontsnapt het drietal evenwel, doordat Andy een schildwacht overmeestert en in een auto springt, Joyce meenemend. Dan ontvlucht in een vliegtuig, na eerst de bandieten nog hevig gebombardeerd te hebben. De tweede hoofdfilm is getiteld: De mijn met de ijzeren deur". Het is de geschiedenis van de op windende jacht van een jongen man naar een schat die 300 jaar verborgen moet zijn geweest en tenslotte bewaakt bleek door een krankzinnigen geleerde, die eerst overmeesterd moest worden voor de zoo zeer begeerde bergplaats ontdekt was. MATTHaUS-PASSION. Zuid-Ned. Bachstichting. De jaarlijksche uitvoering van Bach's Matthaus Passion, dit jaar voor het eerst onder auspicieën der Zuid-Ned. Bachstichting, in de St. Maartenskerk te Zaltbommel, zal dit jaar plaats hebben op Donderdagavond 7 April. Solisten zijn: Ankie v. Wickevoort- Crommelin, sopraan, den Haag; Jo Immink, alt, Amsterdam; Marcus Plooyer, tenor, Laren; Johan Lam men, bas, Amsterdam; terwijl de Chrisluspartij weer gezongen zal wor den door den beroemden Baszanger Hermann Schey, uit Berlijn. Voorts werken mede: Hans Philips, Utrecht: clavecymbel; Piet Hörmann, Den Bosch: orgel; het Nederlandsch Kamerorkest, den Haag; een kinder koor onder leiding van Theo v. Rijen en een groot Gemengd Koor, gevormd door het Dameskoor Excelsior en Hel Zaltbommels Mannenkoor, het geheel onder leiding van Frans van Amels- voort, 's-Hertogenbosch. Daar de Staatsspoorwegen hebben toegezegd te Zaltbommel een trein extra te laten stoppen, zal een goede verbinding met het grootste gedeelte van Noord-Brabant verkregen wor den. Gevonden voorwerpen Een autoslinger, een rijwielbelas, tingmerk, een idem in etui, een bruin lederen motorhandschoen. DE EERSTE OOIEVAAR. De eerste ooievaar is reeds hier ge arriveerd en heeft z'n oude nest in den tuin van mevr. Gragtmans weer betrokken. IN- EN UITVOER VAN SCHOENEN. LUXOR BIOSCOOP. Dc gevangenen van Feng Wu. Is de titel van het eerste hoofdnum mer dat deze week in Luxor draait. Joyce Reyd is verliefd op haar vlieg- instructeur Dan Bailey, die evenwel schijnbaar niets om haar geeft. Als Joyce eens zonder permissie al leen de lucht ingaat, zitten en haar va der en Dan in angst of ze weer levend beneden zal komen. Reyd verbiedt dan zijn dochter nog verder te vliegen en bewerkt door een listige intrigne dat Dan met een vriend, Andy Wilson naar China vertrekt om Reyd's bezittingen te beschermen tegen bandieten. Joyce verschanst zich evenwel op dezelfde boot, als waarop de twee mannen zich bevinden, welke boot ach- Aan het maandblad voor de statis tiek van Nederland van Februari ont- leenen wij dat in deze maand werd ingevoerd aan schoenen, laarzen en pantoffels: in 1937 24.885 paar voor 96.000, in 1938 25.999 paar voor 95.000, Over de maanden Januari en Fe bruari in 1938 37.349 paar voor 114.000, in 1937 38.764 paar voor 148.000,— Over dezelfde periode werd uitge voerd 10.090 paar voor 37.000, 3928 paar voor 15.000, de maanden Januari en Fe in 1938 in 1937 Over bruari in 1938 in 1937 13.601 paar voor 49.000, 7087 paar voor 26.000,— Zie vervolg Prov. nieuws 3de pag. Het vaste punt. Aan den explicateur van de uit. spanning «Duinzicht» aan 'teinde der Steegerf is vergunning verleend tot het plaatsen van een ettelijke meters hoogeD mast met in top een vlag. Dit wordt gedaan om verdwaalden vreemdelingen een vast punt te geven dat uitkomt op den hoofdweg naar Drunen. De Vroolijke Starters. Zondag houden »De Vroolijke Starters» hun openingsrit. Om half één wordt gestart bij het clublokaal café P. Klerkx voor ean rit van ongeveer 100 km. uitgezet op weg wijzers. Voor de start wordt vergaderd in verband met ballotage van 'n tweetal nieuwe leden en definitieve oplossing van het insigne vraagstuk. Diefstallen. De achterlichtjes en andere rijwiel- onderdeelen schijnen wederom niet veilig te zijn. In de afgeloopen week werden van bij de J. C. geplaatste rijwielen achterlichtjes en een schijnwerper ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in en het is te hopen dat de daders wederom gevonden zullen worden. Jubileum Déwé fabriek. Naar wij vernemen zal 't jubileum feest der Déwé schoenfabriek in verband met een sterfgeval niet op den vastgestelden datum worden ge vierd, doch op een nader te bepalen datum. Patroonsfeest der R. K. W. V. Zondag om half 12 houdt de R.K. W.V. haar Patroonsfeest. Den heer Harrie Poll uit Heusden zal spreken over «Katholiek bewustzijn» en tevens enkele short stories decla meeren. B. J. C. De biljartclub der J. C. «B.J.C.» zal Dinsdagavond met haar eerste zestal een wedstrijd spelen bij «Kunst en Arbeid» te Vught. ELSHOUT. Broeder Franciscus. f Na een kort ziekbed overleed vrij onverwacht, de oudste monnik van het St. Norbertusgesticht alhier. Toen wij de kloosterpoort binnen traden heerschte alom een angstige droevige stilte. Ditmaal was het geen vreugdevol nieuws van de Congregatie, dat wij gingen vernemen. Broeder Franciscus, in de wereld F. van Drunen is na tijdig de H. Sacramenten der stervenden ont vangen te hebben, omringd door zijn confraters gestorven. Broeder Franciscus, hoe lang hebben wij hem gekend als de Broeder, die overal de zaken voor 't »Elshoutsche Klooster» op accurate en nauwgezette wijze wist te regelen, die in den pluktijd ar. beiders aannam enz., die ruim 30 jaar koster was in Elshoutsch pa rochiekerk die met een zee van bloemen de kerk en vooral bij de H. Maagd Maria op smaakvolle wijze versieringen aanbraeht; die jaren achtereen den bekwamen Novicenmeester was en de monniken eerbied afdwong door zijn voorbeeld van nederigheid en heiligheid; die misschien wel dertig jaar deel ujt. maakte van den kloosterraad als assistent en een drietal jaren (1932 1935) de zware taak van algemeen Overste vervulde; die na jaren van vruchtbaar kloosterleven tenslotte zijn levenstaak vond in de verpleging van zwakzinnige menschen, die door de harde maatschappij uitgesloten waren van het leven. Alles gaf Broeder Franciscus aan deze taak. Niets anders en niets liever deed bij. Hij had er slag van om met zijn »gasten»om te gaan en zij zagen in hem een «vader», die bij nacht en ontij voor hun klaar stond. Alles deelde hij met hun en toen de Congregrtie met den aankoop van het landgoed »Eckart» te Eindhoven bepaalde dat er een succursaalhuis gesticht werd, waar de patiënten in meer vrijheid zouden kunnen wor den verpleegd, leefde Broeder Fran ciscus opnieuw. Doch dit heeft hij niet mogen beleven. Het is ons onmogelijk om alle werken en verdiensten van den overledene op te sommen, daarom willen wij met het bovenstaande volstaan,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9