Gemeenteraad Dussen. ÜHIUMATISCHt PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEfö Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 26 Maart 1938 No. 25 De Echo van het Zuiden Tweede Blad OUDEN HEER VAN 60 JAAR AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE De raad dezer gemeente kwam Dinsdagmiddag in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is: a. Een dankbetuiging van H.H. K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernbard en van H.M. de Koningin -* voor de belangstelling betoond bij de geboorte van Prinses Beatrix. b. Van Ged. Staten een schrijven dat de bedragen geïnd vanwege de Warenwet ten bate moeten komen van de gemeente van invordering. De voorzitter stelt namens B. en W. voor aan de oude regeling de hand te houden en deze bedragen in de gemeentekas te storten. Wordt goedgekeurd. c. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. d. Enkele aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeente begrooting. Daar deze van hoofdzakelijk ad ministratieven aard zijn, worden ze voor afdoening in handen gesteld van B. en W. e. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit betreffende aankoop van gronden in den Zijlmanspolder. De voorzitter deelt in verband met bovenstaande mede dat de koop som f 1783.90 zal bedragen, zijude de geschatte waarde plus 10 pCt waarbij dan nog iets zal komen voor belasting. Daar deze gronden nog niet voor bewerking in aanmerking komen, hebben B. en W. gemeend ze bij inschrijving tijdelijk te moeten ver huren aan den hoogsten inschrijver P. Heijmans voor f 102.50. Naderhand is nog wel gebleken, zegt de voorzitter, dat twee andere personen hooger hadden ingeschre ven, maar de toezegging had toen reeds plaats gehad, zoodat daaraan niets meer te veranderen viel. Wordt goedgekeurd. Dan is er nog ingekomen een verzoekschrift van de Gemengde Zangvereen, »Zang en Vriendschap« te Hank, waarin gevraagd wordt Donderdagsavondsgebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal van de school aan de Buitenkade, om daar, wegens gebrek aan andere geschikte gelegenheden, de wekelijk sche repetities te houden. De voorzitter zegt dat B. en W. indertijd tijdelijk toestemming heb ben gegeven aan de vrouwenvereen. om daar te vergaderen. Thans geldt het echter een kwestie die niet tijdelijk is en daarom hebben B. en W.gemeendop het verzoekafwijzend te beschikken. Toestemming zou voor de ge meente immers weer verhoogde onderhoudskosten beteekenen, net- geen ook weer verband zal houden met de uitkeering die andere scholen krijgen. Bovendien gelooft spr. dat het ook niet in het belaag van het onderwijs zal zijn, wanneerdit lokaal voor andere doeleinden wordt ge bruikt, als waarvoor het bestemd is. De heer v. d. Souwen gelooft niet dat de bezwaren door den voorzitter genoemd wel zoo groot zijn. Men kan nl. van de vereeniging een zekere tegemoetkoming in de onder houdskosten vragen. De gemeente moet meewerken in de ontwikkeling van het algemeen en vooral nu dit hier zoo gemak kelijk gedaan kan worden. Het lokaal wordt 's avonds toch niet gebruikt, zoodat dit tegen een matige ver goeding best kan worden afgestaan zonder nadeelig te zijn voorgemeen te of onderwijs. De voorzitter zegt dat het niet de bedoeling van B. en W. is de ver eeniging of het algemeen belang tegen te werken. Hem is evenwel van bevoegde zijde verzekerd dat het niet in het belang van het onderwijs zelve is het lokaal door anderen te laten gebruiken. Men weet maar al te goed dat jonge menschen geen schapen zijn, zoodat men ook niet weten kan wat er allemaal met dit lokaal gebeurd is als men 's morgens op school komt en de gemeente heeft geen politie personeel voldoende om telkenmate een oogje in het zeil te houden. De heer v. d. Souwen stelt voor de bedoelde lokaliteit wel te geven. De heer v. Rijswijk is er ook voor om die menschen te helpen. Men zit hier met een vereeniging die geen gelegenheid heeft om ergens onder dak te komen, zoodat zij staat of valt met het beschikbaar stellen van een oefenlokaal. Men zou het mis schien eerst eens een jaar kunnen probeeren. De voorzitter wil het dan tenslotte ook wel eens probeeren en stelt voor voorloopig tot wederopzegging toe met een nader te bepalen vergoeding het lokaal voor een half jaar als proef aan de vereeniging ter beschik king te stellen. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Dan is er nog ingekomen een request van C. van Venk c.s., waarin gewezen wordt op den slechten toestand waarin de weg bij den zgn «Voorste Hoek« verkeert. Verzocht wordt hieraan de noo dige aandacht te schenken en zoo mogelijk dit gedeelte goed te ver harden. De voorz. zegt dat B. en W. van meening zijn, dat tot dit laatste zoo maar niet kan worden overgegaan. B. en W. hebben gemeend dat het beter was dit gedeelte voor snelver keer af te sluiten en stellen voor Ged. Staten een dusdanig verzoek te doen. Wordt goedgekeurd. Subsidie Wit-Gele Kruis Ingekomen is voorts een verzoek om subsidie van 1400van de onlangs opgerichte afdeeling van het Wit Gele Kruis te Hank. Deze subsidie is noodig door de aanstelling van een verpleegster tegen een salaris van f 1200, zoodat gevraagd wordt of de gemeente daarvoor '/3 kan bijdragen. De voorzitter zegt dat B. en W. de oprichting van een afdeeling te Hank zeer toejuichen, maarzij zijn toch van meening dat zoo maar niet voetstoots op een verzoek om t 400.subsidie kan worden inge gaan. B. en W. stellen voor daarom eerst aan het Wit-Gele Kruis een begroo ting te vragen, zoodat een beeld verkregen kan worden van hetgeen er noodig is. De heer van Daal zegt dat het Wit-Gele Kruis dringend behoefte heeft aan een vaste jaarlijksche subsidie, daar de contributie in het belang van de afdeeling niet hooger gesteld kan worden, daar er anders leden verloren gaan en de inkomsten dus nog kleiner worden. Wanneer alleen te werk wordt gegaan volgens de begrooting, die mogelijk geen tekort aanwijst, dan zou de afdeeling niets krijgen. Er moet toch ook iets overgespaard kunnen worden. Ook de heer v. d. Souwen is er voor dat een vaste subsidie gegeven wordt. De voorz. blijft bij het voorstel van B. en W. om eerst nog eens met het Wit-Gele Kruis te onder handelen. Daarna Kan men nog verder zien. Wordt z.h.st. goedgekeurd. Een administratieve wijziging in het Ambtenarenreglement wordt goedgekeurd. Het betreft hier het Burg. Arm bestuur, waarbij geen sprake mag zijn van bezoldigde en onbezoldigde ambtenaren. Voorts wordt goedgekeurd het aangaan van een kasgeldleening voor den tijd van drie maanden, groot f 253U0,tegen een rente van 5/i6 °/o- Tot afgevaardigde van de Arbeids bemiddeling wordt benoemd de heer van Kyswijk. Het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting wordt vastge steld, evenals vorige jaren op 75. Hierna sluit de voorz. de verga dering en gaat de raad in geheime zitting. ZIJ DIE ZICH MET 1 APRIL OP DIT BLAD ABONNEEREN KRIJGEN DE TOT DIEN DA TUM DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS GRATIS. Dank zij den KL00STERBALSEN Is hij nu weer kras en montec mTot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd ml vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." Geen goud zoo goed Onovertroffen bij brand-en snijwondeii Ook ongeëvenaard als wrijïmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieree Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct. en f 1.05 Het nationale weerbaarheids geschenk. Zooals reeds is medegedeeld, heb ben de initiatiefnemers voor een nationaal weerbaarbeidsgeschenk zich in verbinding gesteld met de Vereeniging voor nationale veilig heid, om met behulp van deze over het geheele land vertakte organisa tie, tot een verwezenlijking van het denkbeeld te komen. Hiervoor bestond temeer reden omdat de Vereeniging voor nationale veiligheid reeds een jaar bezig is met het inzamelen van vrijwillige bijdragen voor 's lands veiligheid, Deze gelden, door 3500 personen, in bedragen, wisselend van f 0,50 tot f 10.000 bijeengebracht, werden gestort in het luchtverdedigings fonds. Bij de stichting van dit fonds werd van den beginne af een veel omvattende doelstelling gekozen, üin echter terstond tot een nuttig effect van de ontvangen bijdragen te komen werd het geld tot dus verre alleen besteed aan de oplei- ding van sportvliegers,J tot een be. paalden graad van veiligheid, door de militaire autoriteiten vastgesteld. Zoodoende konden ook reeds veertig jonge mannen in opleiding worden genomen en werd aan acht- lien hunner reeds het M-brevet door den minister van defensie uitgereikt. Nu echter door een spontane opwelling van het Nederlandsche volk zeer velen bereid blijken om een vrijwillige bijdrage beschikbaar te stellen voor 's lands defensie, is door het bestuur terstond gedacht aan de verwezenlijking van de breedere doelstelling. Bijdraged worden gaarne inge wacht bij de Vereeniging voor na tionale veiligheid, postgiro 287177, 's Gravenhage. Torpadobootjagers op stapel. Naar men verneemt zijn de con tracten geteekend tusschen de di rectie van de Botterdamsche Droog dokmaatschappij en het departement van Defensie voor den bouw van twee torpedobootjagers, deel uitma kende van het z.g. plan-Deckers. ses. Hier is het: De ooievaar is er En brengt een kindje, pralend als een ster, Het is een kindje expres Voor de Prinses. Het kindje zegt tatra, En steekt de handjes uit naar Trijntje Boonstra. GEVAARLIJK SPEL. Als je buiten speelt, Wat niet gauw verveelt, Denk dan, dat 't niet gaat, Midden op de straat, Blijft op het trottoir, Daar is geen gevaar. EEN KLEINE DICHTER. Op een van de lagere scholen in Scheveningen zei kort geleden de on derwijzeres van de 5e klas: ,,Deze som men moeten jullie gaan maken en wie ze af heeft, voor het uur om is mag wat voor zichzelf gaan tekenen in zijn klad schrift". De vlugsten waren natuurlijk het eerst klaar en haalden hun kladschriften te voorschijn. Toen de juffrouw aan 't eind van het uur de sommen ophaalde, keek ze meteen wat de kinderen hadden getekend. Een van de jongens wees op zijn schrift en zei: .Juffrouw, ik kan niet zo erg goed tekenen, ik heb maar een versje gemaakt, dat is ook wel goed, hè?" En weet je wat hij had gemaakt? Een versje over het kindje van de prin- 5. Tweemaal n, en Tweemaal b Eenmaal d, en Eenmaal t Tweemaal a, en Tweemaal r, en Tweemaal o, welke landstreek noemt men zo? 6. Mijn geheel bestaat .uit 7 letters. 1 5 6 een jongensnaam. 2 4 3 is een nachtvogel 5 0 6 7 een meisjesnaam 7. Welke levende haan kraait nooit? 8. Wie heeft de meeste duimen? 9. Ik ben geen misdadiger en moet toch kettingen dragen. Ik heb geen stok en toch sla ik. Geen hand en kan toch wijzen. Ook heb ik geen mond en wil niet zwijgen. Ik heb geen voeten en kan toch gaan, en ik mag nooit stilstaan. 10. Hoeveel erwten gaan er in een kop? 11. Als men een houd één poot af rijdt, hoeveel heeft hij er dan over? Vinden jullie het niet aardig? Het jongetje dat het gemaakt heeft, .is 10 jaar. Jullie weten zeker wel wie Trijn tje Boonstra is? Dat is de zuster, die voor het kindje moest zorgen. Kunnen jullie ook zo aardig dichten? OPLOSSINGEN RAADSELS. 1. Een olifant kan wel een vloo hebben, maar een vloo geen olifant. 2. Een gat in de heg. 3. De huisvrouw van Loth. Want die veranderde in een zoutzuil. Kijk, die kinderen hier Hebben veel plezier, Maar het mag zo niet, Dat geeft maar verdriet: Heren worden kwaad, Dat hun auto staat, Speelgoed gaat vaak stuk, Soms een ongeluk. Denk maar aan het woord Dal je dikwijls hoort: „Kinderen speelt blij, Maar laat de rijweg vrij!" NIEUWE RAADSELS. 4. Aan welke zijde van de Ark zat Noë tijdens de Zondvloed? Bij de legpuzzle: De Schandrit. Een eigenaardig gebruik heerste in de Middeleeuwen in sommige landen. Jullie hebt misschien wel eens gehoord ..van een schandpaal, waar een misda diger een hele dag aan vast werd ge ketend, midden op de markt, zodat iedereen hem kon zien. Net zo iets is de schandrit. Die straf kregen vooral zij, die oneerlijk waren geweest, die vals geld hadden gebruikt en ook woekeraars. De bedrieger werd dan op een lelijk oud paard gezet, ook wel een ezel, liefst achterstevoren er op gebonden, hij werd toegetakeld met een mantel en een soort mijter en zijn misdaad werd op een plank geschreven, die hij voor zich droeg, zodat ieder het kon lezen. Zo werd hij door de hele stad gevoerd met een joelende en schelden de menigte achter zich, die hem met vuil en modder gooide en hem soms mishandelde. Dat moet wel een heel erge straf zijn geweest, denken jullie niet? 't Is maar goed, dat nu de men sen, die iels verkeerds hebben gedaan, hun straf krijgen, zonder dat de hele stad er aan te pas komt. Als je deze legplaat uitknipt en de stukken netjes op karton plakt en dan bij elkaar zoekt en past, dan krijg je een plaatje, waar je zo'n ongelukkige, die een „schandrit" moet maken, op kunt zien. J. Vr. te H. O'.ÖOO/i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5