J [Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; 95 „NOORD BRABAND" REGAL Virginia's Keuze. BINNENLAND. Van Boxtel n.v. FEU'LLETON rx Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Ze „doen" het toch maar! Ons land en het asyl. Albarda en Colijn! JAAR Rijwielen Loopen Licht NUMMER 27 ZATERDAG 2 APRIL 1938. 61e JAARGANG. 'on- del- ml- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Brieven, Ingezonden stukken, gelden. enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. rijk 1.40. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat*. Wij hebben wel eens critiek op het Duitsche nat.-socialisme, maar willen daarmee geenszins te kennen geven, dat er niets goeds in zou schuilen. Wanneer men ons voor houdt, dat in het algemeen ge sproken de Duitscher toch maar weer arbeid heeft en dat er een goede, uiterlijke, openbare orde is in zijn land, dan geven wij dat grif toe. En wij rekenen die zaken den nat.-socialisten tot een groote ver- dienste aan. Wat het herstel van normale arbeidsverhoudingen betreft, ze ker, ze »doen« het in Duitschland. Wij zouden hier misschien ook wel wat kunnen »doen«, als de zelfde menschen, die de prestaties van anderen uitbundig prijzen, de eigen menschen, die wat »doen« willen, niet zoo hinderlijk tusschen de beenen liepen. Van Duitschland's werkgelegen heid zou ook niet zooveel zijn te rechtgekomen, als de economische leiders waren blootgesteld aan de critiek van allen, die het altijd weten te zeggen, dat het zóó niet moet, wanneer iets bepaalds wordt voorgesteld. Gaf men onzen economische lei ders maar eens een beetje meer »armslag« in dat opzicht. Maar als minister Steenberghe wil »ordenen«, dan komen we met principieele bezwaren en als minister Romme wil bewerken, dat vrouwen en meisjes in fabrieken en werkplaat sen wat meer plaats ruimen aan de mannen, dan treedt er een co mité van professoren, doktoren en meesters in de rechten op, om zulken »aanslag« op de vrijheid af te weren. Ministers kunnen geen plan tot landbouwsteun ontwerpen, of de landbouwers komen met hun bezwaren, de een van dit en de ander van dat, en onderling blijkt men nóg meer te verschillen dan allen tesamen met den minister. Elk initiatief wordt gesmoord, elk plan verkracht door al de conces sies, welke omwille van het »een beetje gelijk-geven aan iedereen« moeten worden gebracht. In Duitschland kan ten opzichte van het economisch herstel meer worden gedaan, omdat de leiders er minder worden gehinderd door de velerlei belanghebbenden en de nog meerdere belangstellenden. En omdat... men dóar nu eenmaal de middelen kiest, die men wil. In Duitschland »doet« men het, maar daar is nog een groote factor n.l.men denkt er dóar niet aan om onderwijl zijn schulden af te lossen, noch zelfs er de rente van te betalen I Zal men zóó op dpn duur kunnen blijven »doen« De regeering heeft strenge bepa lingen gesteld voor de toelating van uitgeweken Oostenrijkers. Daarover is heel wat te doen. Er zijn vragen gesteld aan den minister, want onze faam van gastvrijheid voor vervolg den zou in gevaar zijn. We begrijpen dat niet goed. Iemand kan niet vanuit Oostenrijk ons land binnenstappen. Wie uit Oostenrijk moet vluchten, kan ons land slechts bereiken via Zwitser land, Frankrijk en België. Om den kortsten weg te noemen. Waarom moeten wij Oostenrijkers toelaten, die drie landen achter zich lieten,^waar ze een toevluchthadden? De zaak is deze; Holland staat in het buitenland veelal als »rijk« bekend en op dien rijkdom wil men komen teren. Maar het hemd van de eigen 400.000 werkloozen moet ons thans de omstandigheden dwingen daartoe nader zijn dan de rok van verre vreemdelingen. Nóg zijn we een »eigen« natie, maar als Nederland een verzamelplaats van velerlei vreemde politieke uit- gewekenen wordt, dan zal ons volkseigen ondergaan. En onze rust. Want Nederland zou dan worden aangemerkt als de haard van inter nationale intriges. Als een vreemde vluchteling rede lijke motieven heeft om zich juist Nederland als asyl te kiezen en zich aan de regelen van onze huishouding onderwerpt, behoort hem ten onzent een plaatsje te worden ingeruimd. Maar een strenge selectie is voor ons zaak van zelfbehoud. Dat het gevaar, de nood, leert bidden en prijzen, bewees de heer Albarda deze week als spreker op een door de federatie 's Gravenhage der S.D.A.P. belegden »Oostenrijk- schen avond«. De leider der S. D. A. P. waar schuwde om ook na de annexatie van Oostenrijk niet te spoedig nieuwe atlassen te koopen. En hij vervolgde: Levensverzekering GEEFT ZEKERHEID. Wie zegt, dat niet andere landen aan de beurt komen Zouden Benesj, Stauning of Colijn niet kunnen worden uitgenoodigd voor een bezoek aan Berchtesgaden Men kan tegenwoordig niets on. mogelijk noemen. Doch de drie genoemde staatslieden zouden niet bukken, ook de heer Colijn niet, die eere wien eere toekomt voldoende karakter bezit om tegenover elke bedreiging »neen« te kunnen zeggen. (Applaus). »Neen« zeggen is in zulke omstan digheid weinig voldoende. Men moet z'n woord kracht kunnen bijzetten. Als Colijn in de Kamer om defensie, kracht vraagt, laten Albarda en de zijnen dan met evenveel moed voor hun »ja« uitkomen, als van Colijn in het hiervoren verondersteldegeval voor diens »neen« wordt verwacht. Het tekort aan marine-officieren. Op het departement van defensie wordt naar een modus gezocht om te voorzien in het tekort aan offi cieren bij de Koninklijke marine, dat zonder bijzondere maatregelen van het inhalen van den achterstand aan materieel, het gevolg zal zijn. De leeftijdsklasse, waarin zich het grootste tekort aan officieren voor doet, is die, welke ongeveer samen valt met de groep der luitenants ter zee eerste klasse. Er wordt in verband hiermede thans gezocht naar een oplossing in dier voege, dat reserve-officieren van de marine voor langeren tijd in actieven dienst worden opgenomen. Bovendien zal de opleiding te Willemsoord op de huidige uitge breide schaal worden voortgezet. Kansen op snellere promotie voor het jongeren officieren kader zullen van een en ander vermoedelijk niet het gevolg zijn. Naar wij tevens vernemen, ligt het in de bedoeling, de artillerie opleiding te intensiveeren, door als regel het artilerie-opleidingsschip «Gelderland» in de wintermaanden naar Curo^ao te dirigeeren. De nieuwe schepen. Wat den aanbouw van het nieuwe artillerie-opleidingstchip Van Kins- bergen betreft, kan worden gemeld, dat dit schip thans bij de Rotter, damsche Droogdokmaatschappij op stapel staande, in het najaar van 1938 te water zal worden gelaten. De bouw van den mijnenlegger, tevens instructieschip, Willem van der Zaan, bij de Nederlandsche Dok. maatschappij te Amsterdam, ver keert nog in het eerste stadium. Het schip zal in het midden van den komenden winter van stapel ioopen. Prins Bernard voor eenige weken naar buitenland. Prins Bernhard is in gezelschap van prins Aschwin, voor eenige weken naar 't buitenland vertrokken ter bevordering van zijn definitief herstel. Kaderdag R K. Staatspartij. Gelijk gemeld is de kaderdag der R.K- Staetspartij dit jaar vastgesteld op Zaterdag 23 en Zondag 24April Grootestr. 313 - Waalwijk van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). ZOO VROEG IN DEN MORGEN Rickey volgde Michael en haalde hem ten slotte in. Luister eens, zei hij en legde zijn hand op den arm van den ander. Je doet heter Jinny met rust te laten. Zij gaat met Tony Bleecker trouwen. Michael draaide zich woedend naar hem om. Je liegt. Vraag het haar zelf als je mij niet gelooft. Ik hoef het haar niet te vragen. Zij is evenmin verliefd op Bleecker als ik. Rickey zag bleek. Wat zou het nog, al is ze niet verliefd op hem? Hij heeft haar wat geven. Zij zal de meesteres van Derekdale zijn. Dat beteekent wel iets voor een meisje, zou ik denken. Michael staarde hem aan. Dat beteekent wel iets voor een meisje, maar niet voor Virginia Far- quhar. Hij had veel zin om Rickey als een kwajongen door elkaar te schudden, maar hij hield zich kalm. Ik wensch daar niet over te pra ten, zei hij en ging naar de balzaal te rug. Hij zocht Virginia overal, maar kon haar nergens vinden. Ook anderen zochten haar; Tony en zijn vader. Ten laatste bracht een dienstmeisje mrs. Bleecker de boodschap, dat miss Farquhar zich niet wel voelde en naar haar kamer was gegaan. Deze teleurstelling was Michael als een slag in zijn gezicht. Hij had zóó gerekend op de oogenblikken, die zij nog samen zouden hebben. Hij had haar nog zooveel te zeggen. De rest van den avond duurde hem eindeloos lang en eenmaal in bed wil de de slaap niet komen. Hij riep zich het gesprek met Rickey weer voor den geest, diens insinuatie, dat Virginia met Anthony Bleecker zou trouwen. Zij zal de meesteres van Derek dale worden, en dat beteekent wel iets voor een meisje. Toen Virginia's plotselinge verdwij ning. het gaf hem een gevoel, als of er iets niet in orde was. Tony Bleecker had het kalm opgevat, naar het scheen. Hij had nog gedanst en gelachen en zijn souper met smaak verorberd. Als zijn gedachten bij Vir ginia waren, dan toonde hij dat toch niet. Maar was het niet mogelijk, dal er reeds een geheime verstandhouding tusschen hen bestond? De gedachte was hem ondragelijkhij trachtte ze zoo ver mogelijk van zich af te zetten. Hij stond vroeg op en ging naar beneden. Een heel leger bedienden was bezig om het huis weer in orde te brengen. Wells, de butler, zoo frisch als een hoentje niettegenstaande zijn korte nachtrust, vroeg hem of hij koffie wilde. Als het mogelijk is, graag. Er is een dienstmeisje in de ont bijtkamer. Zij zal wel voor u zorgen mr. McMillan. Gesterkt door de koffie ging Micha el de deur uit. Het sneeuwde zachtjes, de vlokken vlogen als veertjes in de koude, ijle lucht. De stilte was zóó intens, dat het leek alsof er niets leef de dan alleen die vallende vlokken. Hij keek op zijn horloge. Het was nog geen acht uur. Het zou uren duren vóór de eerste gasten beneden kwa men. Hij kon er niet op rekenen Vir ginia vóór twaalf uur te zien. Hij be sloot den tijd daartusschen te gebrui ken om zijn tante Molly een gelukkig Kerstfeest te wenschen. Hij zou in de stad bloemen voor haar koopen en hij kon dan met gemak om elf uur op Derekdale terug zijn. Voor hij wegging overhandigde hij den butler een pakje, met het verzoek dit miss Farquhar bij haar ontbijt te laten brengen, niet eerder. Toen hij eenmaal achter het stuur van zijn wagentje zat, zag Michael al les al veel opgewekter in. Hij stopte voor een bloemist, toen hij door de stad reed en kocht een grooten hos roode rozen voor tante Molly. Hij kocht ook rozen voor Virginia, kleine rose knopjes met een lint bijeenge bonden. Hij legde ze zorgvuldig in zijn auto en reed welgemoed verder. Toen hij de oude boerderij bereikte, zag hij een lange rij van eenden mar- cheeren. De schuurdeur stond open en zijn tante, in een lange bontjas, stond met een pan in haar hand en strooide voedsel voor de duiven en de eenden, die hun gelederen verbraken, toen zij haar naderden. Haar verrast welkom deed Michael goed. Maar lieve jongen, waar heb ik dat aan te danken? Hij kuste haar: Ik logeer op Derekdale en ben even over gekomen, voor de anderen op waren. Ontbijt je met mij? Ik heb al koffie gehad. Je zult wel trek hebben in meer na dien rit. Toen zij de kamer binnentraden stond de tafel al gedekt, een stevig ontbijtham, en versche eieren, boek weitekoeken en heldergele honing. Michael at met smaak. Al clien twij fel van dien nacht was verdwenen. Mag ik over Virginia praten? vroeg zij plotseling. Natuurlijk. Ik ga met haar trouwen. Maar m'n lieve jongen, dat heb ik al zoo lang geraden. Jullie moet hier dikwijls komen, als jullie ge trouwd zijn, zei tante Molly even la ter. Ik zal jullie de boerderij leenen voor de wittebroodsweken, dan kun nen mijn duifjes voor jullie koeren. Zij straalde bij de gedachte aan zijn geluk en ook Michael straalde. Wat was hij dwaas geweest om te twijfelen! Hij vertelde haar van zijn toekomst plan: een huis diep in de wouden van Maine en van de lange reizen, die zij samen zouden maken. Maar wanneer wil je dan werken, Michael? Ik zal dan niet meer zoo hoeven te werken als nu, tante Molly. Ik heb getracht mijn leven te vullen, omdat de dagen zoo leeg waren. Tante Molly legde haar hand op de zijne. Je zult gelukkig worden met Vir ginia, zei ze. Zij is een schat en ze houdt van jou. Toen Michael weer op den terug weg was, zongen die woorden onop houdelijk in zijn ooien: Zij is een schat en ze houdt van jou. Over een half uurtje zou hij haar terugzien Toen hij een heuvel opklom, kwam er een vrachtwagen hem tegemoet. Een andere wagen trachtte te passec- ren en slipte in de sneeuw. Er klonk een gekraak. Michael bracht zijn eigen wagen tot staan en sprong eruit. De chauffeur van een der beide auto's lag bewusteloos met een hoofdwonde op den weg. Michael tilde hem op en bracht hem in zijn eigen wagen. (Wordt vervolgd). it— Waalwyksclie en Langstraatscïe Courant» 1843 c^WMi.WLJK 1938 DOOR ERVARING STERK. Hederlandsch fabrikaat Volledige garantie. Reeds vanaf 75 ct. p. week Contant vanaf f41. ZIET ONZE ETALAGES Tol. 293 37) XV.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1