ROODE STER BUITENLAND Dat is nog nooit geweest: zrjp'n zeldzaam Rookers-feest GEMENGD NIEUWS. KANTONGERECHT UW KRANT Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol, Bij alle Drogisten. „De Echo van het Zuiden. a.s. in het pensionaat St. Louis te Amersfoort. In de openingsbijeen komst zal, blijkens het thans ver schenen programma het woord voeren de heer F. v. Koeverden over het vraagstuk der z.g. kleine boeren. Des avonds houdt mr. E. Sassen uit 's Hertogenbosch een inleiding over «Verdieping van ons nationaal besef goed recht en thans zeker dure plicht Zondagmorgen zal generaal-majoor Jhr. J. Alting von Geusau spreken over de strategische positie van Nederland en haar eischen aan de Nederlandsche weermacht te stellen, terwijl daarna dr. H. Moller als laatste spreker het onderwerp zal behandelen «Christelijke staatkunde voor het behoud onzer nationale cultuur.» De giften voor de Defensie. De lijst van vrijwillige bijdragen voor de versterking van de Defensie gaf tot nu toe een totaal aan van f58.014. Nieuwe toelatingseischen voor de H B S. In Staatsblad No. 365 is een nieuw Koninklijk besluit opgenomen tot vaststelling van de eischen voor toelating tot de openbare en de ge subsidieerde bijzondere hoogere burgerscholen met vijf|arigen cursus. In de eerste plaats is wijziging gebracht in artikel 1, dat tot dusver luidde«Om als leerling tot de eerste klasse te worden toegelaten, moet de candidaat zich onderwer pen aan een onderzoek naar zijn kennis in de vakken Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis en naar zijn vaardig heid in het schrijven«. Thans is in dezen eisch het ge schiktheidselement tot het volgen van middelbaar onderwijs op den voorgrond gesteld. De candidaat moet behalve kennis ook inzicht der vakken bezitten. Het nieuwe artikel luidt «Om als leerling tot de eerste klasse te worden toegelaten moet de candidaat zich onderwerpen aan een onderzoek naar zijn geschikt, heid tot het het volgen van middel baar onderwijs en in het bijzonder naar zijn kennis en inzicht in de vakken Nederlandschetaal, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis«. Ook is er een verandering geko men in de samenstelling van de commissies die het toelatingsexamen afnemen. Tot nu toe bestonden deze uit leeraren van de betrokken hoo gere burgerschool. Thans zullen er ook tenminste vier hoofden of on derwijzers van lagere scholen zitting in hebben, met een raadgevende stem. De schepen van de Norddeutsche Lloyd over Rotterdam. Het staat thans vrijwel vast, dat de drie groote schepen van den Norddeutschen Lloyd te Bremen, de »Gneisenau«, «Potsdame* en «ScharnhorsU, in het vervolg op de uitreis naar Oost-Azië, Rotter dam •'uilen aandoen in plaats van Antwerpen. Dit beteekent voor de Rotterdamsche haven een belang rijke aanwinst, doch voor Antwer pen is het een pijnlijk verlies. Een knik in de as De gewelddadige annexatie van Oostenrijk door Duitschland heeft een aanmerkelijke verschuiving der geografische en strategische machts positie ten gevolge gehad. Heel sterk is de druk, welke nu reeds op Tsjecho-Slowakije wordt uitgeoe fend; straks komt ongetwijfeld ook een druk op den Brenner-pas, waar bij Italië in het geding zal komen. Wel heeft Mussolini de Duilsche verovering volmondig waarschijn lijk allerminst volhartig toege juicht; wel heeft Hitler in een overstelpende dankbaarheid de gren zen van Italië onschendbaar ver klaard. Maar de dynamische kracht van het pas voorgoed ontketende pangermanisme zal ook niet voor Zuid-Tirol standhouden; krachten, welke eenmaal onbeteugeld losgela. ten zijn, worden niet licht bedwon genzij drijven steeds tot de uiterste consekwentiesin het leven van den eenling en in de gemeenschap. Ook in Italië blijkt men het ge vaar, hetwelk uit het Noorden dreigt, terdege te begrijpen. Een der karakteristieke aanwijzingen in die richting is ongetwijfeld het reeds door ons vermelde bericht, dat Mussolini op een nader vast te stellen datum een bezoek aan de Adriatische zeehaven Triest zal brengen. De Duce, die zelf deze mededee- ling heeft gedaan, voegde er aan toe, dat «bij de nieuwe internatio nale situatie de belangen van Triest door de fascistische regeering met de grootste zorg zullen worden be schermd®. Triest, dat tot na den oorlog tot de Oostenrijk-Hongaar- sche monarchie behoorde, is een van Italië's veroveringenhet is uitgebouwd tot een belangrijke ha ven, welke Oostenrijk als het ware tot zeehaven diende. De annexatie dreigt Triest alle beteekenis te ont nemen; want de volksche gedachte en ook de deviezennood zullen het nieuwe rijk er wel toe brengen het geheele verkeer zooveel mogelijk binnen de eigen grenzen te houden en dan kan de binnenscheepvaart gemakkelijk en goedkoop de Oos- tenrijksche producten naar Ham burg brengen. Het is ook een groote vraag, of op den duur het pangermanisme niet een Middellandsche-Zeehaven zal willen bezitten en dan is de vroegere Oostenrijksche stad Triest als het ware een aangewezen doel. Ongetwijfeld is dit een gedachte, waarvan de verwezenlijking eerst in een ietwat verder verschiet kan liggen maar zij houdt de Italiaan- sche geesten toch reeds bezig de belangen van Triest zullen door de fascistische regeering met de groot ste zorg worden beschermd eerst de economische, later wellicht zelfs de territoriale belangen. De Engelsch-Italiaansche bespre kingen en de vlotte vorderingen, welke daarbij worden gemaakt iets, waarop men zelfs in Londen niet gerekend had moeten in verband met een en ander worden bezien. In zijn groote rede o\er de bui tenlandsche politiek heeft Chamber lain de vorige week verklaard, dat de machtsdaad van Duitschland een ongunstige sfeer voor pourparlers met dit land, welke dan ook op den achtergrond zijn geschoven, heeft geschapen. Maar over Italië liet hij zich zeer optimistisch uit. En al blijft het Spaansche probleem tusschen de twee landen staan, alles wordt er op gezetzelfs het groote offensief van Franco, dat het einde van den burgeroorlog in het zicht brengt om nog voor 12 Mei, den dag, waarop Hitier waarschijnlijk in Rome zal arriveeren, tot een volledig accoord te komen. Nieuwe regeering in Roemenië. De Roemeensche koning heeft den afgetreden minister-president, patriarch Miron Cristea, opdracht gegeven, een ander kabinet te formeeren. Deze is er in geslaagd, een nieuwe regeering samen te stellen. Cristea is minister president. Petrescu Commen is minister van buitenlandsche zaken. Reeds is een decreet uitgevaardigd tot opheffing der partijen. „Held van Rusland" in ongenade Als gevolg van de scherpe critiek, door den raad van volkscommis sarissen der Sovjet-Unie geoefend op het beleid van prof. Otto Schmidt den bekenden organisator der Noordelijke scheepvaartroute, wordt de positie van Schmidt, tot dusver een der beroemdheden van zijn land, ernstig bedreigd geacht. Met name verwijt men hem de vertraging, welke bij de pogingen tot redding van Papanin en de andere leden der Eenzaamheids eilandgroep, de zoogenaamde «man nen op de ijsschots« ondervonden werd. Voor die redding waren de modernste ijsbrekers noodig, waar over de Sovjet-Uni beschikt en het trok destijds reeds de aandacht, hoelang het duurde, aleer de ijs- brekers ter beschikking stonden. De val van prof. Schmidt, in Juni j.l. verheven tot de waardig heid van «held van Rusland« wordt aanstaande geacht. Italië's militaire macht Mussolini heeft in den Senaat te Rome een rede gehouden over Italië's militaire macht. Na betoogd te hebben dat de beste verdediging vaak de aanval is, behandelde hij de volgende punten Het Leger: Italië kan zoo noodig 9 millioen man mobiliseeren. De oorlog in Abessinië, de uitzending van twee legercorpsen naar Libye en de deelneming van Italianen aan den Spaanschen burgeroorlog hebben Italië niet verzwakt, maar juist enorm versterkt. In Italië bestaat geen tegenstelling tusschen politiek en militaire oorlogvoering. Een eventueele oorlog wordt geleid door Mnsolini, juist als in Abessinië. De Vloot: Italië heeft thans verre weg de sterkste duikbootvloot ter wereld en het zal moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn, het land op dat gebied in te halen. In een toe- komstigen oorlog zullen de groote schepen niet in de havens blijven Italië heeft brandstof, munitie en torpedo's genoeg voor een lang Vreugd in ieder rookershart! t Is leest, 't is rookersfeest in Nederland! Er is Nieuwe Roode Ster Tabak,namelijk No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half onsDe karakteristieke „Roode Ster smaak", de koelheid en geur van deze be roemde tabak, onverminderd gehandhaafd óók, bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. De Ster op het pak garantie voor rijpe tabak!" NIEMEIJER'S TABAK Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons durigen strijd. De Luchtmacht: Die van Italië is thans een van de eerste ter wereld zij omvat eenige duizenden, bijna uitsluitend nieuwe toestellen. Een aantal verborgen vliegvelden is reeds klaar. De aanmaak van luchtbommen en -torpedo's is zeer bevredigend. In een toekomstig conflict zal de luchtoorlog een steeds grooter beteekenis hebben het hoofddoel is daarbij, verwarring te veroorzaken bij den vijand en het moreel der bevolking te schok ken. De passieve verdediging zal be staan in de ontruiming der groote bevolkingscentra. Mus^lini drong er bij hen, die een bestaan kunnen vinden in de kleinere centra en op het land, op aan, zoo spoedig mogelijk daarheen te verhuizen. Mussolini zeide, dat hij 't grootste deel van zijn dag wijdt aan de militaire problemen. Wie de rechten en belangen van Italië te na komt, zal terstond een krachtig antwoord krijgen van een gewapend volk. Het meeste is echter nog te doen. De «Italiaan Buonaparte« heeft eens voorspeld, dat «de Italianen eens de eerste soldaten ter wereld zullen zijn«. Mussolini uitte den wensch, dat deze profetie zal worden omgezet in de «fascistische Romeinsche werkelijkheid van onzen tijd«. De toestand in Spanje. De rechtschen ongeveer 35 K.M. van Tortosa. In den sector van Caspe en Al canig zijn de rechtschen gisteren snel opgerukt. Hun linkervleugel bevindt zich 16 K.M. van Gandesa en hun rechtervleugel 7 K.M. van Yalderrobros, welke ongeveer 35 K.M. van Tortosa, dus de Middel- landsche Zeekust, zijn gelegen. Radio Nacinoal deelde mee, dat de recht schen voor de eerste maal de pro vincie Tarragona hadden betreden. Lerida is wel omsingeld, maar niet genomen. Bij Teruel schijnen de rooden weer vorderingen te maken en ver schillende dorpen bezet te hebben dit zal meer bedoeld zijn als een afleidingsmanoeuvre voor den ern- stigen toestand in Catalonië. Ongeval op de Bata-fabrieken Op de Bata-fabieken te Best is een hoeveelheid benzine-dampen tot ontploffing gekomen tengevolge waarvan de heer Schaepman, een zoon van het vroegere Tweede Kamerlid, die bij de fabriek werk zaam is, brandwonden aan gelaat en armen bekwam. Hij werd naar het R.K. Binnengasfhuis te Eind hoven overgebracht. Zijn toestand is bevredigend. Bouwsteiger van Zeppelinhal ingestort Een gedeelte van den bouwsteiger van de tweede luchtschepenhal te Frankfort is door nog onbekende oorzaak ingestort. Er zijn drie personen om het leven gekomen De opruimings werkzaamheden zijn nog niet afge loopen. Overleden na toediening van een serum. Te Orlando in Amerika zijn zes personen overleden na te zijn be handeld met een serum tegen kanker. Het serum is door een Canadeesch geneesheer, die sedert 1935 meer dan 25000 personen met het serum heeft behandeld en ver scheidene zieken heeft gered, uit gevonden. Het eerste slachtoffer Een milicien uit Raams. donk verwond. Dinsdagavond na afloop van de door de in garnizoen te Roermond gekomen militairen gehouden taptoe, wilde de milicien H. v. d. Westen uit Raamsdonk, voor een naderende vrachtauto den Minderbroedersingel oversteken. Hij werd door de auto gegrepen en eenige meters meege sleurd. Met een gecompliceerde beenbreuk en een lichte hersen schudding werd hij, nadat ter plaase door een ontboden geneesheer het eerste verband was gelegd, naar het St. Laurentius-ziekenhuis over gebracht. Fietser op onbewaakten overweg overreden Op den onbewaakten overweg nabij Emmikhuizen, onder de ge meente Renswoude, is de gehuwde vijftig-jarige koopman A. v. d. Brandhof uit Renswoude, door een electrischen proeftrein gegrepen en op slag gedood. De vlak bij den overweg werkende spoorploeg heeft nog getracht v. d. Brandhof, die op de fiets reed, te waarschuwen, doch niets mocht baten. Hij botste tegen den trein en werd overreden. De trein had ongeveer tien minuten vertraging Op 't nippertje gered Op de Oosterschelde zijn de ge broeders Jacques en Piet Koopman uit Bergen op Zoom, die ter visch. vangst waren uitgevaren, ternauwer nood van den verdrinkingsdood gered. De visschers waren uitgevaren met de B.Z. 21 naar hun visscherij de Quadraat, bijgenaamd 't Molen plaatje. Toen zij halfweg waren bemerkten zij, dat de boot vol water liep en geleidelijk zonk. Met de pompen was het water niet voldoende weg te krijgen, zoodat besloten werd naar de haven van Bergen op Zoom terug te keeren. Door den vrij sterken tegenwind gelukte dit niet meer, even buiten de visscherij de Orgel zonk de boot geheel. De twee visschers konden zich drijvende houden op het wee hout van de visscherij. De bemanning van de B.Z. 16, welke boot zich op grooten afstand van de gezonken boot bevond, had wel waargenomen, dat er met de B.Z. 21 iets aan de hand was. Zij hield de boot in het oog en op het geschreeuw der visschers snelde men te hulp. De bemanning van de B.Z. 16, bestaande uit den heer D, P. Baayen en zijn zoon, kon de geheel verkleumde schippers op pikken. Onvoorzichtig overgestoken Nabij Helmond is het 13.jarige zoontje van de familie P. Bruyer bij het onvoorzichtig oversteken van den weg door een auto aange reden. De jongen kreeg een hevigen slag van den bumper en bleef bewusteloos liggen. Met een zware hersenschudding, inwendige kneu zingen en verschillende schaaf wonden is het slachtoffer naar het St. Antonius Gasthuis te Helmond overgebracht. Zijn toestand is levens gevaarlijk. Den chauffeur treft geen schuld. Overtreding Vleeschkeuringswst Op 2 Februari van dit jaar heeft de landbouwer C. A D., wonende te Waspik, een varken geslacht. Daar het een huisslachting was, behoefde het vleesch niet te worden gekeurd, doch dan moest D. het vleesch voor eigen gebruik houden. D. verkocht echter een half varken in totaal 45 kg vleesch, aan den bakker A. G. B. te Waspik, die het vleesch toen door zijn broer, den bakker G. J. A. B., liet vervoeren naar zijn moeder, weduwe A. C. P. wonende Waspik. Zulks was ter oore gekomen van de controleurs, die het vleesch bij de wed. P. in beslag namen. Het bleek dat het vleesch niet voor consumptie geschikt was. Het gevolg van een en ander was, dat wegens overtreding van de Vleeschkeurings- wet, procesverbaal werd opgemaakt tegen den landbouwer C. A. D. om dat hij een hoeveelheid van 45 kg. versch varkensvleesch.dat niet was gekeurd, heeft afgeleverd. De bakker G. J. A. B. werd geverbaliseerd, omdat hij dat onge keurde varkensvleesch heeft vervoerd en de moeder werd geverbaliseerd, omdat zij 45 kg ongekeurd varkens vleesch voorhanden heeft gehad. Woensdag jl, werd de zaak behandeld voor den kantonrechter te 's Bosch. De landbouwer D. werd veroor deeld tot f25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De bakker G. J. A. B. werd ver oordeeld tot f 30 boete subs 30 dagen hechtenis, terwijl diens moeder, de weduwe P. werd veroordeeld tot f5 boete subs. 5 dagan hechtenis. MOET Z IJ N Waalwijksche en Langstraatsche Courant. MO""»*

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2