BINNENLAND. SPORT, NIEUWS UIT UE LANGSTRAAT EN OMGEVING KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. NIEUWKUIJK. GEERTRU1DENBERG. Marktberichten, H. M.'s flotieljeleider „Tromp" voor 't eerst naar zee. lijke loopbaan eindigt, hoop ik dat ze met dezelfde voldoening op uw verricht werk moogt terugzien als ik. die thans afscheid van u nam. Ik heb gezegd. Ter bevordering van productieve werkverschaffing. Een ouderpaar te Deventer heeft aan de regeering een bedrag vaa f 100 doen toekomen met den vol gende brief. Aan den voorzitter van den mi. nisterraad te 's Gravenhage. Getroffen door den moed, waar mede zeer veel werkloozen hun moeilijk en zenuwsloopend beslaan aanvaarden, wetende dat voor veler hunner het steeds moeilijker wordt niet te vallen in etxremislische wen- schen en toekomstbeelden; getroffen door het feit. dat de werkeloosheid nog steeds een groot deel van het Nederlandsche volk in al zijn lagen teistert en overtuigd, dat «geven van arbeid» van primair belang is voor een gezond nationaal leven, bieden wij uw nevengaand bedrag, groot f100, aan. Moge het den eersten steen zijn voor een fonds, dat door de regeering zal worden aangewend voor den een of anderen vorm van productieve werkverschaffing. Directeur van Bat'a te Singapore De directeur van Bat'a, de heer Rojt, arriveerde per eigen Lockheed machine te Singapore, vergezeld van een aantal medewerkers, onder meer een architect. De heer Rojt riep den manager van Bat'a te Batavia op, zich naar Singapore te begeven tot het houden eener bespreking in zake de be kende plannen tot oprichting van een eigen bedrijf van Bat'a in Indië. Zulks zal geschieden op het reeds voor dit doel aangekochte land »Kali Bat'a«, bij Batavia gelegen. Verwacht wordt, dat het gezel schap Bat'a-menschen binnenkort te Batavia zal arriveeren. Bat'a's Lockheed, een zeer mo dern toestel, is dus eindelijk te Singapore geland, na een vrij lang durige reis, waarbij men o.m. in Perzië enkele dagen is gebleven om beter weer af te wachten. De nieuwe Bat'a-fabriek zal ge dreven worden met Nederlandsch kapitaal. De productie zal voors hands 5000 paar rubberschoenen en 500 paar eenvoudige leeren schoenen per week bedragen. Het Bat'aconcern heeft in tal van plaatsen in Nederlandsch-Indië eigen winkels voor den delail-ver- koop. Bat'a deed nogal eens van zich spreken in verband met de arbeids voorwaarden van het Indische per soneel. (Tel.) St. Jozeffeest R.K.W.V. Het bestuur der R.K.W.V. heeft in haar laatst gehouden bestuursvergade ring besloten om d.d. 18 April, dus tweede Paaschdag, haar algemeene jaarvergadering te houden en tegelijk dien dag het St. Jozeffeest te vieren. 's Morgens om 8 uur zal in de kerk door den Geestelijk Adviseur een H. Mis worden opgedragen met algemee ne H. Communie voor de leden. 's Avonds zal dan de feestelijke vie ring plaats hebben en tegelijk de jaar vergadering. Op deze vergadering zal de tooneelclub van de J. W optreden, alsmede de Zangvereeniging ,,Orova' zal voor een afwisselend programma zorgen. Alleen leden van de R.K.W.V., K.A.V., K.A.J.V. en J. W. mogen bij deze vergadering tegenwoordig zijn. Biljartclub. De nieuwe strop. In de gemeenteraadsvergadering van "tfeze week Woensdag heeft de Voor zitter op het einde der vergadering me- dedeeling gedaan van de nieuwe strop die de gemeente-financiën bezorgd is. Van verschillende zijden werd ons gevraagd hoe het hiermede zat. Zijn RHEUMATISCHE PIJNEN IN BEFNEN EN GEWRICHTEN TOTAAL VERDWENEN. Hier is een korte, maar krachtige ge tuigenis van de wonderbaarlijke wer king van Kruschen Salts: ..Ondergeteekende betuigt hierbij zijn oprechten dank voor de genees kracht van Kruschen Salts tegen rheu- matische pijnen in beenen en gewrich ten. welke na het gebruik van een half jaar Kruschen totaal zijn verdwenen." J. B. te O. Wat zou het U waard zijn. wanneer U dit over eenigen tijd eveneens zoudt kunnen getuigen. En toch is het zoo eenvoudig: iederen morgen een thee lepel Kruschen Salts in Uw eerste kop thee of koffie. Alle schadelijke afval stoffen, die zich anders kunnen ophoo- pen en die in de meeste gevallen de oorzaak van Uw rheumatische pijnen zijn, worden dan geregeld verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apo thekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voor komt. wij goed ingelicht dan betreft het hier eene mindere uitkeering over 1935 1936 uit t Gemeentefonds van ƒ8600. Deze bijdrage wordt bij het maken van de begrooting aan de hand van de ge gevens waarover men dan beschikt ge raamd In ons nummer van Zaterdag j.l. gaven wij de cijfers van deze bij dragen zooals die door 't fonds voor verschillende gemeenten in Brabant waren vastgesteld. Voor onze gemeen te was dit 8600 minder. Natuurlijk treft ook andere plaatsen deze verrassing. De gemeente Sprang- Capelle hoorden we noemen op 3400. 't Fatale van 't geval is, dat deze vaststellingen geschied zijn na het aan nemen van de begrooting van 1938. Politiehondenwedstrijd. Onder enorme belangstelling uit alle deelen des lands, is in 1937 door de Politiehondenclub ,,Onze Verdedigers" alhier in het Sportpark een nationale wedstrijd georganiseerd, waaraan de beste honden uit het land deelnamen. Het succes 't vorige jaar bereikt, heeft deze vereeniging doen besluiten om op 1 Mei a.s. opnieuw een wedstrijd te houden. Nog zijn de inschrijvingen niet officieel open gesteld en reeds zijn aan vragen om deelneming binnengekomen. Arm gebroken. Woensdagmiddag kwam het 9-jarig dochtertje van de N. uit den Heikant alhier in het R.K. Sportpark uit de wip te vallen, waardoor het kind een arm brak. Schaaksport. De Kaatsheuvelsche Schaakclub ge vestigd in café Euphonia, speelde Dins dagavond haar eerste wedstrijd en wel tegen S.D.J.C. uit Drunen. De uitslag was: Kaatsheuvel Drunen: C. DieltjensF. v. Leest 10 M. v. Nieuwstadt M. v. Huiten 10 W. v. NieuwstadtP. Elshout 10 P. LeenaartsF. Boelen 01 H.v.Nieuwstadt-Th. Couwenberg 01 Burgerlijke Stand Loon-op-Zand. Van 25 tot 31 Maart 1938. Geboren: Maria Johanna d.v. P. W. Damen en Ja. Ca. van Wanrooij. Maria Sophia Paulina d.v. A. J. Zwaans en Pa. Pa. Ra. Stokkermans. Marinus Theodo- rus, z.v. W. C. Dingemans en Ma. Ha. Moolenschot. Johannes Petrus Ma ria z.v. P. H. Jansen en Ha. Ca. Ua. Jacobs. Gerardus Cornelis z.v. W. Soijer en Ca. Pa. Jaspers. Martinus Antonius Josephus, z.v. A. Zwaans en Ja. Aa. Ca. Trimbach. Wilhelmus Gerdina Johanna Maria z.v. C. M. v. Beek en Ma. Ca. van Beerendonk. Gerdian Johanna Josepha d.v. A. J. Donders en Aa. Ma. Netten. Overlijden: Gerardus Verharen, echtg. v. Aa. Pa. Kleijsen oud 55 jaar. Pieter van der Velden echtg. van Wa. Kooijmans, oud 79 jaar. Gerardus Horevoorts echtg. van Ma. Schalken oud 78 jaar. Jo hannes Gerardus Theresia van Es, oud 8 jaar. Johanna Hendrika Toorians echtg. van C. F. Brands oud 58 jaren. Ingekomen: Ja. Aa. Dekkers van Tilburg. J. A. Zijlmans van Eindhoven. Ja. Ma: Ma. van Broekhoven van Tilburg. Z. v. d. Velden en gezin van Uden- hout. Ja. Pa. Meeren van Tilburg. J. A. van Dinter en gezin van Alm- kerk. Vertrokken: Th. W. Bentvelzen naar Monster. P. H. ten Haaf naar Heer. M. J. Ha- gens naar Oudenbosch. Ja. Fa. Weijtens naar Udenhout. LOON-OP-ZAND. Rectificatie, Vorige week plaatsten wij een mede- deeling die niet van onzen gewonen correspondent was en waarin bericht werd dat het landgoed Huis ter Heide aan de Levensverz. Mij. Utrecht was verkocht. Dit bericht behoeft aanvul ling in dien zin dat niet alleen het land goed Huis ter Heide is verkocht, maar nagenoeg alle bezittingen van Dr. Gimbroere in de Moer. Naar ons van betrouwbare zijde is bericht bedraagt de verkoopprijs rond 325.000. SPRANG. Predikbeurten Zondag 3 April: Ned. Herv. Kerk. n.m. 6 uur Ds. W. Bousema, Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. Vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle zal a.s. Maandag 4 April, des avonds half acht. in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, eene belangrijke vergadering worden gehoü- den ter bespreking van Werkverschaf- fings-aangelegenheden. Als sprekers zullen optreden de hee- ren K. de Boer te Utrecht, Centraal Bestuurslid van den Nederl. Christel. Bouwarbeidersbond, en K. Postma te Arnhem, Vertegenwoordiger bij de Rijks-Inspectie voor de Werkverschaf fing. De Coöp. Boerenleenbank Sprang houdt op Donderdag 7 April a.s., des avonds half 8. in de zaal van Café van Zwietering alhier eene algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt: Verslag over 1937: Vaststelling balans en rekening: Verkiezing twee bestuursleden wegens periodieke aftreding: Verkiezing van één lid in den Raad van Toezicht, we gens periodieke aftreding, en Benoe ming van twee plaatsvervangende be stuursleden. Het aantal werklooze leden bij de Afdeeling Sprang van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders bedraagt momenteel 81, waarvan 71 geheel- en 10 gedeeltelijk werkloozen: 14 leden zijn in de ge meentelijke steunregeling opgenomen. Einde Februari j.l. waren deze cijfers respectievelijk 90, 82, 8 en 8. VRIJHOEVE-CAPELLE. Vanwege de afdeelingen Sprang en 's-Grevelduin-Capelle vpn den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond wordt a.s. Zaterdag 2 April, des na middags half vijf in de bovenzaal van A. v. Dijk aan het Bruggetje alhier, een ledenvergadering gehouden ter be spreking van de Contract-actie in de schoenindustrie. Spreker is de heer M. J. Kunst van Den Haag. Hoofdbestuur der van genoemde organisatie. In de Geref. Kerk treedt a.s. Zondag een candidaat uit Vlaardingen op. in het lokaal aan de Hoogevaart leesdienst. Deze week zijn een 20-tal werk loozen uit Sprang-Capelle in de werk verschaffing geplaatst. Dinsdagavond hield het Wit-Gele Kruis in het Bondsgebouw haar algemeene jaarvergadering. Na het openingswoord door den Voorzitter, oud burgemeester van den Broek, werd door den secretaris, den heer Joh. van Dommelen, een uitgebreid verslag gegeven. Spr be gint met zijn spijt te betuigen over de steeds geringe belangstelling van de zijde der leden voor deze verga dering. Verder vernemen we dat nog steeds vanaf de oprichting dezelfde bestuursleden nu reeds 18 jaar in functie zijn en de belangen der vereeniging ten zeerste behartigen. Hij hoopt dat ze het goede werk zullen blijven behartigen. Was reeds eerder een legaat van f 1000 aan de vereeniging geschonken, thans is wederom een legaat geschonken van wijlen den heer Th. de Wilt, hetgeen wel de hoogschatting van 't werk der vereeniging en het be stuur demonstreert. De eerw. Zuster verpleegster heeft in 1937 2075 bezoeken afgelegd, 1274 bezoeken ontvangen, 180 maal ver- plegingsartikelen uitgeleend en 20 hooglezon bestralingen toegepast. Met veel succes is door juffrouw Janssen de zuigelingen controle ver richt Zij heeft bij 50 zuigelingen in totaal 572 bezoeken afgelegd. Uit haar verslag blijKt dat in het afge- loopen jaar het geboortecijfer is 52. Overleden 1 kind beneden het jaar. Het lage sterftecijfer is terecht 1.92 procent. In de laatste 14 jaar waarin juffr. Janssen voor onze vereeniging werk zaam is blijkt uit het volgende de vooruitgang. Het gemiddelde sterfte cijfer van kinderen beneden het jaar. Over 1924 tot en met 1928 11 procent, 1929 1933 8 procent, 1934 1937 3 procent. Van groot belang is ook de op richting van een vereeniging E.H. B O als onderafdeeling van het Wit-Gele Kruis hetgeen een nood. zakelijke instelling kan genoemd worden. Onder leiding van Dr. Ak kermans uit Drunen worden de oefeningen steeds voortgezet. De collecte ten bate van T.B.C.-bestrij ding wordt ten zeerste aanbevolen. Uit het finantieel verslag blijkt dat er een totaal ontvangsten zijn van f 2727.32. Uitgaven f 2706.98! De aftredende bestuursleden W. van der Leede, M. de Gouw, P. Meesters en Joh. van Dommelen worden herkozen. MEEUWEN. Woensdagmiddag had alhier in de kom der gemeente een autobot sing plaats die naar omstandigheden nog vrij goed afliep. Op het oogen- blik dat R. Z alhier met een luxe wagen een erf op zou rijden en daartoe eerst eenigzins naar de an. dere zijde van den weg uitweek om de bocht beter te kunnen nemen passeerde juist Dr. v. V. met zijn nieuwe luxe wagen, en werd coor R. Z. in de llank aangereden. Met een hevige klap vlogen de wagens tegen elkaar, zoodat spat- schermen en treeplanken van de beide wagens werden vernield en beschadigd. De berijders weiden niet persoonlijk getroffen. Er olgde natuurlijk eenig dispuut over de schuldvraag. De ontboden rijksveld wachter maakte na onderzoek van het gebeurde tegen R. Z procesver baal op. Zooals begrijpelijk was de belang stelling bij het publiek groot. Ten nadeele van S. uit Raan.s- donksveer werd Woensdagavond alhier een rijwiel ontvreemd, staan de aan het r k. parochiehuis in de Koestraat alhier. Aangifte volgde hij de gemeente-politie. ZULLEN DE ORANJE-MANNEN HUN 7—2-OVERWINNING OP DE BELGEN BEVESTIGEN? Nog versch ligt de verpletterende 72 nederlaag in het geheugen die ons natio naal elftal dat der Belgen heeft toege bracht. Deze overwinning is zeker is zeker een zeer fraaie prestatie van onze landge- nooten geweest, maar door het feit dat de Belgen slechts met de grootste moeite het vrij zwakke Luxemburg hebben kun nen verslaan, doet ons de 72 overwin ning toch in een eenigszins ander licht zien. Moeten wij aan deze overwinning wer kelijk die waarde toekennen, waarop zij volgens de cijfers werkelijk recht zou hebben? De wedstrijd van morgen zal dat uit moeten wijzen. Dat de Belgen zelve niet over hun elf- lal tevreden waren is een algemeen be kend feit en het was dan ook logisch dat er enkele ingrijpende veranderingen in zijn aangebracht. Zoo zijn zoowel in ach terhoede als middenlinie en voorhoede verschillende spelers vervangen door andere krachten, waarvan de praktijk zal hebben uit te wijzen of de verande ring ook werkelijk verbeteringen waren. Het Nederlandsch elftal kan indachtig het spreekwoord „Never change a win-, ning team" het volste vertrouwen van de sportliefhebbers meedragen en wij twijfe len er niet aan of onze jongens zullen zich dat vertrouwen waardig toonen. Daar komt nog bij dat zij nu reeds zullen trachten een zoo'n goed mogelijk figuur te slaan, daar een mooie overwin ning zeker een stimulance zal zijn om zelfvertrouwen te geven voor den strijd in de a.s. wereldkampioenschappen in Frankrijk. De Belgen zijn natuurlijk met de ge dachten bezield revanche te nemen van de Rotterdamsche nederlaag, maar wij zijn zoo vrij te betwijfelen of zij daarin zullen slagen. Wij denken dat daarentegen de Hob landers wederom met een flinke over winning uit den strijd zujlen komen, want de groote overwinning van Rotter dam moge nog zoo eervol zijn als ze wil, de vruchten van deze overwinning zul len pas definitief kunnen worden ge plukt, als op deze overwinning een nieu we volgt, zoo mogelijk met nog betere cijfers! De blijmoedigheid waarmee onze spe lers den strijd zullen ingaan, hel rots vaste zelfvertrouwen dat hen bezielt, de groote strijdlust, een kenmerk van jaren, de wetenschap dat ze niet voor een ver loren zaak zullen vechteen maar voor dt standing van het Nederlandsche voetbal, en bovendien de overtuiging dat ze door een hernieuwde zege nu reeds, we zeg gen nu reeds den grondslag leggen voor een prachtige revanche van de wereld kampioenschappen in 1934. Dat alles waarborgt ons, dat de Oranjemannen aan het Nederlandsche volk een ge schenk zullen aanbieden, dat het niet had verwacht! Ze zullen strijden tot de laatste secon de, getrouw aan onze wapenspreuk: Je Mantiendrai! STIJNEN SPIL IN HET BELGISCH ELFTAL. De Keuze-Commissie van den Kon. Belgischen Voetbalbond heeft besloten Stijnen als spil te stellen in den wedstrijd tegen Nederland Zondag a.s. te Antwer pen. Niet alleen dat Stynen's spel een ge duchte versterking der Belgische ploeg kan beteekenen, mits hij van zijn bles sure niet den minsten hinder meer on dervindt, maar zijn medespelen zal on getwijfeld ook moreel van grooten in vloed op de Belgen zijn. Immers, hun matige prestaties in dit seizoen wijten de Belgische spelers zelf in hoofdzaak aan de onvoldoende bezetting der spilplaats. Men kan er daarom van verzekerd zijn, dat het Nederlandsche elftal a.s. Zondag te Antwerpen een zware taak wacht. SPRANG. N. E. O. Op het terrein van de voetbalver- eeniging N.E.O. aan het Oosteinde al hier zal Zaterdagmiddag half vier een vriendschappelijk match gespeeld wor den lusschen N.E.O. en Juliana. Baard wijk. Dit belooft een spannende wed strijd te worden. Baardwijk is hier een onbekende club, maar beschikt over een sterke ploeg. Liefhebbers van voet bal raden wij aan deze wedstrijd te gaan bijwonen. S. D. O. Het eerste elftal van de voetbalver- eeniging S.D.O. alhier gaat Zaterdag middag naar Capelle om aldaar een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen de nieuwe voetbalvereeniging Excelsior. I. V. C. B. Programma voor Zondag 3 April. lste klas. S.VB.Kolping. Wilhelmina Best Vooruit. Mulo—Dongen. 2de klas B. O.D.I.—D.E.S., van Hout. S.D.O.E.—St. Michelsgestel. B.V.V. HerculesBladella. 3de klas D. W.V.B.—W.I.K., v. d. Pas. Berkdijk Roda, 11 min., v. Eyck. 3de klas E. O.S.S.-S.W.V. Vlijm. Boys—O.S.C., Vos. Overzicht. In de eerste klas heeft de belangrijke ontmoeting plaats Mulo-Dongen. Wint Dongen dan krijgen zij een mooie kans om van de onderste plaats af te komen. Verliezen zij echter dan moeten ze de gradatiewedstrijden spelen. De leer looiers zullen er wel alles, opzetten. Mogelijk komen de punten mee naar Dongen. Wilhelmina kan van Best Vooruit thuis winnen. S.V.B. Kol ping. hier hebben de gasten de meeste kans op de overwinning. In de tweede klas krijgt Des gele genheid om zijn puntenaantal op te voeren. We verwachten zeker een overwinning voor de sportparkbewo ners. S.D.O.E. kan een gelijk spel ha len tegen St. Michielsgestel. B.V.V. Hercules zal den degradant Bladella wel geen kans geven om een der pun ten op hen te veroveren. Waalwijk, 31 Maart '38. Eieren: 3'/, cent. Varkens: 20—22 gulden. Willem Kloos gestorven. De dichter Willem Kloos is^ gister namiddag te halfdrie, in bijna 79- jarigen ouderdom plotseling over leden. Hij was reeds geruimen tijd lijdende, doch men maakte zich geen zorg, en verwachtte het einde niet. Dezen middag nam hij, als naar gewoonte eenige rust te bed. Hij is daarvan niet meer opgestaan. In café Jan van Dun is deze week een biljartclub opgericht, die komende week haar definitief bestuur en naam zal kiezen. Onder de toegetreden leden zijn de beste spelers van de plaats. Totaal 32.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7