Gemeenteraad Loooopzaod I De begrootingskwestie opgelost. De ontslagen in werkverschaffing steunverleening. en De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Edelachtb. heer burge meester J. A. F. Mallens. Secretaris de heer v. d. Wee. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is: a. Mededeeling dat bij K. B. is goedgekeurd de heffing van schoolgel den. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b. Van de heeren J. en M. de Kort een request waarin voorziening ge vraagd wordt in den slechten toestand van de Prinses Julianastraat. De Voorzitter stelt voor dit ingeko men stuk voor kennisgeving aan te ne men. daar ten deze de gemeente geen enkele verplichting kan worden opge legd. Het betreft hier een gedeelte dat vroeger door de Gebrs. de Kort aan de gemeente is afgestaan. De heer v. d. Heuvel heeft voor zich liggen een notarieele acte, die is opge maakt door notaris van Ham en onder teekend door oud-burgemeester van Besouw. Uit den aard van de zaak geeft dit nog geen recht op het bezit van dien grond, daar het hier gaat over een vroeger door den raad genomen besluit. Als zoodanig moet spr. het be treuren dat de zaken zoo geloopen zijn. De vroegere eigenaars kunnen geen enkel recht meer op dien grond doen gelden, het feit dat de gemeente deze gronden reeds in exploitatie genomen heeft bewijst zulks. De requestanten willen thans even wel een minnelijke regeling treffen en spr. verzoekt B. en W. dan ook deze aangelegenheid in zijn geheel af te doen. De Voorzitter zegt dat de gemeente raad niet tot iets anders kan gebonden worden, dan waartoe hij besloten heeft. Die heeren zijn met de gemeente toch reeds goed genoeg geweest. Er is geen enkele grond aanwezig om thans deze zaak opnieuw te bezien. Er wordt hier gevraagd een straat te verbeteren, die niet eens een straat genoemd mag wor den. daar ze niet breed genoeg is. Ook door spr. s voorganger is meermalen betoogd dat de gemeente geen enkele verplichting tegenover die heeren heeft. Toen evenwel de Mgr. Völker- straat verhard moest worden, hebben zij zich opnieuw met een verzoek tot het gemeentebestuur gewend om ook de Julianastraat te verharden. Daarop is evenwel geantwoord, dat, wanneer de heeren de Kort ook zelf meewerkten door b.v. een trottoir aan te leggen, het voor B. en W. gemakkelijker was om den raad een desbetreffend voor stel te doen. Op dit schrijven is even wel nooit een antwoord ontvangen. Nu voelen de heeren evenwel dat zij in het gedrang komen, nadat zij eerst van alle kanten geprobeerd hebben zooveel mo gelijk voordeel te behalen. Wanneer zij iets wenschen te bereiken, kunnen zij er een civiele procedure van maken. Spr. is evenwel van meening dat zij daar niets mee zullen bereiken. Dit ingekomen stuk wordt vervol gens eveneens voor kennisgeving aan genomen. Het begrootings-tekort. Twee lijvige rapporten zijn er ten aanzien van deze kwestie overgelegd. In het eerste, geeft de commissie, die de begrooting alsnog heeft nagezien, wegen aan om ten deele in het tekort te voorzien. Zij komt daarbij aan een bezuiniqinq van totaal 1395._. Als antwoord daarop hebben B. en W. medegedeeld in het tweede rapport niet met de voorgestelde wijzigingen accoord te kunnen gaan, behoudens een enkele uitzondering betreffende ver mindering subsidie muziekcorpsen. De heer v. d. Heuvel verklaart ge heel met de zienswijze van de com missie accoord te kunnen gaan. De heer v. Nieuwstadt zegt namens de commissie o.m. het volgende: Zooals de commissie ook in haar verslag reeds te kennen geeft, heeft zij zich op het standpunt gesteld, dat elke verhooging van belasting moest wor den vermeden. De belastingschroef verder aandraaien is niet meer verant woord. De commissie was ook tegen verlaging van wedden en salarissen. Het tekort moest dus gevonden worden in besnoeiing der uitgaven en deze be snoeiing heeft de commissie zoo soepel mogelijk toegepast. Offers moesten er evenwel gebracht worden en al deze offers bijeen gevoegd zullen dan tesa- men een bedrag vertegenwoordigen van ruim 1500. welk bedrag tot sanee ring der begrooting zal kunnen dienen. De commissie wenscht dan ook aan de genoemde bezuinigingen vast te hou den. Zij wil evenwel alsnog voorstel len de kosten van de bezoldiging van den veearts, oorspronkelijk was voor gesteld de geheele post van 75.— te schrappen, slechts 25.- lager te stel len, ZOodat deze nn«t af>brarhf wnrdt f 50.Het oorspronkelijk verwachtte voordeel van 1395.— wordt thans dus 1345. Hier mag evenwel nog worden bijgevoegd 120. zijnde 5 verlaging van de salarissen der ge- meente-geneesheeren en de 50.die komen te vervallen voor het onderfcpoud van de oude school te Loon-op-Zand. zoodat er in totaal een bedrag van 1515.bereikt kan worden. Het spijt de commissie, dat de moei zame taak die zij op zich heeft geno men geen genade heeft kunnen vinden in de oogen van B. en W., maar zij meent toch in het welbegrepen belang van de gemeente en dat harer inwo ners aan de voorstellen die tot bezui- niging zullen leiden vast te moeten houden. Aangezien er 2250 ongeveer moest worden gevonden, komt aan dit te bezuinigen bedrag nog 750 te kort. Of dit bedrag nog te vinden zou zijn in een vermindering van de subsi die van het Armbestuur wil de commis sie overlaten aan de beslissing van den raad. De heer Roestenberg is van meening dat de commissie verkeerd is tewerk gegaan. Zij is n.l. maar gewoonweg gaan schrappen bij die posten waarvan gebleken was dat daar over 1937 meer aan was uitgegeven dan de raming van 1938 was. Spr. acht dit geheel in strijc met het goede inzicht en hij betreurt het feit dan ook zeer. Weliswaar moet het geld ergens gehaald worden, maar hier is men gaan tornen aan posten die reeds zoo laag als maar eenigszins mo gelijk was geraamd waren. Spr. kan dan ook niet met de voorstellen van de commissie accoord gaan. De heer Markus zegt dat de meening van B. en W. hem niet duidelijk is. B. en W. hadden n.l. liever gezien dat op de uitgaven niet besnoeid zou worden. Maar was het dan de bedoe ling van B. en W. geweest de belas ting te gaan verhoogen? Was dit het geval, dan was spr. daar zeker tegen, daar dit z.i. zou komen te drukken op een zeer eenzijdig deel van de bevol king, den middenstand, voorzoover er tenminste nog van middenstand hier ter plaatse kan gesproken worden. Be- lastingverhooging is naar spr.'s mee ning niets anders dan salarisverminde ring. Zou het tot belastingverhooging moeten komen, dan zou spr. willen voorstellen bij de hoogere klasse te be ginnen en niet bij de middenstanders die toch reeds uitgemergeld worden Het is spr. ook niet duidelijk waar om B. en W. zich niet kunnen vereeni gen met de voorstellen van de com missie betreffende vermindering straat verlichting met 200, vermindering met 50.van de bijdrage aan de commissie tot wering van schoolver zuim en een vermindering van 15. van subsidie voor veeteelt. Dit waren toch wijzigingen die in de vorige ver gadering door B. en W. zelf waren voorgesteld. De Voorzitter zegt betreffende de opmerkingen van den heer Markus, dat er geenszins in het antwoord van B. en W. staat, dat zij liever belasting verhooging hadden gezien. Als bij de begrootingsbehandeling voor een be paalde post dekking gezocht moet wor den. ligt het niet op den weg om dit te doen door de uitgaven \yéer te gaan verminderen. De commissie had dus zoo ook niet te werk moeten gaan. Alle uitgaven die op de begrooting voorkomen zijn strikt noodzakelijk. Door den heer v. Nieuwstadt is be toogd dat de ontbrekende 750.mo gelijk door verlaging van de subsidie aan het Armbestuur nog gevonden zou kunnen worden. Het Armbestuur heefl evenwel alsnog overduidelijk aange toond dat het toch reeds met 1000. subsidie geld tekort komt. Verlaging van de tegemoetkoming aan de schoolbesturen in de kosten per leerling zal ook bezwaarlijk gaan. Zoo is er n schoolbestuur dat reeds herhaal delijk 't volle pond, zijnde 9.44, heeft geëischt. Door de gemeente is evenwel vermindering bepleit en men heeft spr. daarbij een klaslokaal binnengeleid da/ er ontoonbaar uitzag. Dit feit bewijs/ dus wel dat de schoolbesturen reeds karig genoeg bedeeld worden. De heer Roestenberg, zegt spr., heef/ gemeend dat de commissie niet der juisten weg gevolgd heeft. De taak om op de begrooting te besnoeiën kon evenwel moeilijk een anderen weg open laten. Spr. is het niet met den heer Markus eens, waar deze zegt dat. belastingver hooging inkomstenverlaging beteekent evenmin als met de opmerking dat B en W. ten aanzien van een drietal pos ten thans een ander standpunt innemen dan in de vorige vergadering. Wat de straatverlichting betreft is de commissie n.l. van meening dat in de buitenwij ken de eerste bezuiniging moest wor den toegepast. In de vorige vergade ring hebben B. en W. evenwel naar voren gebracht, dat zij vermindering van straatverlichting eventueel zouden hebben willen zien toegepast in die ge deelten der gemeente waar de straat verlichting tamelijk ruim is. Wat betreft de andere twee posten iXMW. Militaire invasie in de nieuwe garnizoenen. De nieuw-gevormde lie bataljons zijn hun nieuwe garnizoenen, op oorlogsvoet bewapend, binnengetrokken. In Grave was de vreugde over het nieuwe garnizoen bizonder groot, nu, meer dan 40 jaar nadat het laatste regiment uit deze oude vestingstad was vertrokken, het 15de Regiment er komt legeren. De troep in de feestelijk versierde straten. aan de commissie tot wering school verzuim en aan de veeteelt, heeft een nader ingesteld onderzoek uitgewezen dat deze bedragen gehandhaafd moes ten worden. De heer v. d. Heuvel voelt niet juist aan wat de voorzitter beweerd heeft ten aanzien van den weg die de com missie zou hebben gevolgd in het vin den van bezuinigingen. Het onderzoek van de begrooting is destijds geschied door twee commissies, waarin de heele raad zitting had. Deze hebben zich toen op het standpunt ge steld, dat van het Armbestuur geen cent afgenomen mocht worden. De commis sies hebben toen zeker een loyaal stand punt ingenomen, dit was echter met de wetenschap dat een sluitende begroo ting kon worden aangeboden. Waar wij nu evenwel in moeilijkheden zijn komen te verkeeren, vindt spr. het lo gisch dat de begrooting nog eens be keken werd. Het verwondert hem dat het door B. en W. toegezegde overleg met de schoolbesturen niet heeft plaats gehad, mogelijk was in deze ook nog een ge deeltelijke oplossing te vinden ge weest. Het standpunt van de commis sie, om de lasten die drukken op een beepaalde categorie der inwoners niet nog eens te verhoogen, acht spr. zeer juist. Dat de commissie de geheele be grooting nog eens de revue heeft willen laten passeeren, is z.i. zeer juist, daar de gevonden bezuinigingen mogelijk althans voor een jaar belastingverhoo ging uitsluiten. Het frappeert spr. daar om een dergelijk antwoord van B. en W. te moeten lezen. De voorzitter heeft gezegd, aldus spr., dat het niet aangaat om een be grooting die de raad eenmaal heeft vastgesteld te gaan wijzigen, maar in dit opzicht wil spr. wijzen op wat Waalwijk in dezelfde omstandigheden heeft gedaan: bezuinigen op die uitga ven die niet verplichtend zijn, en dat zijn alle subsidies. Deze commissie heeft evenwel nog 1500.— kunnen beezuinigen, zonder b.v. de subsidie van de wijkverpleging aan te tasten. Spr. meent ook in de vorige verga dering beluisterd te hebben dat B. en W. een conferentie zouden houden met de diverse schoolbesturen voor bezui niging op het onderwijs, wat niet ge beurd is. Vroeger heeft de voorzitter gebedeld om tot 6.30 te komen en nu, nu het eens zoo hard noodig is, wenscht hij niet meer te bedelen De Voorzitter: Het waarom niet, heb ik juist uiteen gezet. Ik verzoek U niet in herhaling te vallen. De heer v. d. Heuvel: U hebt zelfs de schoolbesturen te kennen gegeven dat zij wel 7.50 noodig hadden. De Voorzitter: Ik heb verteld dat er een schoolbestuur was, dat alles, zijnde 9.44 vorderde, en dat dat schoolbe stuur mij in een klaslokaal bracht, wat dien naam niet meer kon dragen. De heer v. d. Heuvel: Het overleg is niet tot uitvoering gebracht. De Voorzitter: Het is gedeeltelijk uitgevoerd. De heer v. d. Heuvel: Dat is niet voor de volle 100 procent. De Voorzitter: Dat was niet noodig. Eén schoolbestuur wenschte er niet op in te gaan. Overleg met andere school besturen is dan niet meer noodig, daar volgens de wet alle uitkeeringen toch hetzelfde moeten zijn. De heer v. d. Heuvel: U hebt gezegd met de schoolbesturen in overleg te tre den en dat is niet gebeurd. De Voorzitter: Het is wel gebeurd. De heer v. d. Heuvel: U hebt zelf tegen een schoolbestuur gezegd dat het niet minder kon gaan dan 7.50. De Voorzitter: Pardon! Ik wil uit drukkelijk verzoeken dergelijke bewe ringen hier in de raadszaal niet naar heden van persoonlijken aard. Als ik U zeg, als Uw burgemeester, dat het niet waar is, geloof ik wel dat U daar naar hebt te luisteren en niet naar de praatjes van andere menschen die zoo maar beweren! De heer v. d. Heuvel wil voorstellen om gezien het loyaal optreden der com missie op haar voorstellen in te gaan en de resteerende 750.— te halen van de post onvoorzien. De heer Roestenberg had gemeend dat de raad op het standpunt bad ge staan dat het niet noodig was dat de commissie persé resultaat moest mee brengen. Hij had zich voorgesteld dat de commissie zou probeeren of het mo gelijk was nog iets te vinden. De weg door de commissie thans gevolgd, kan spr. niet zakelijk noemen. Hij valt dan ook tal van voorgestelde wijzigingen der commissie aan, die z.i. niet opgaan. Bijv. bij het voorstel tot verlaging met 50.— van de bijdrage aan de Com missie tot wering van Schoolverzuim. De raad had beter kunnen voorstellen wat te laten vallen van zijn presentie geld. Evenzoo is het met de korting voor bibliotheken, rijwieltoelage aan politie, gemeentearbeiders enz. Spreker vindt het geen kunst om op een derge lijke manier nogmaals 2000.— te vin den. Het is makkelijk genoeg van ver schillende posten maar af te nemen zon- der met den aard der posten rekening te houden. Spr. zou het reëel kunnen vinden als het tekort over de geheele bevolking kon worden omgeslagen. Als het mogelijk was, zou men nogmaals eens bij de schoolbesturen aan kunnen kloppen. r De Voorzitter zegt dat de heer v. d. Heuvel van zich afwerpt dat er nieuwe druk gelegd wordt op een bepaalde ca tegorie der gemeentenaren, maar hij vergeet dat hij de toelage van verschil lende geheel apart staande personen wil verminderen. Spr. zegt dat B. en W. in hun rapport duidelijk genoeg hebben laten uitkomen dat daartoe ge organiseerd overleg noodig is, daar daartoe zonder meer niet te besluiten is. Het voorstel om den post politie hond met 10.te verminderen, acht spr. ongerijmd. De hond waarover het hier gaat is eigendom van den politie dienaar zelve en spr. wil er op wijzen dat de gemeente Vlijmen zelve één of twee honden heeft aangekocht, waar voor ieder jaar 50.— per hond uit getrokken wordt. Het is een voor schrift van den minister van justitie dat aan een politiehond 50.— wordt toe gekend. Spr. haalt dat aan omdat de commissie zeide zich op het standpunt te stellen dat geen nieuwe druk wordt gelegd op een bepaalde categorie per sonen en hier zelf inconsequent is door toch een bepaalde categorie te belas ten. Spr. zegt dat het ook niet op gaat vergelijkingen te maken met andere gemeenten, zooals dhr. v. d. Heuvel doet betreffende de gemeente Waal wijk. Spr. wijst er op dat deze gemeen te veel hoogere belasting-opbrengst heeft als de gemeente Loon-op-Zand. Zoo inde Waalwijk in 1937 161.900 aan belastingen, tegenover Loon-op- Zand slechts 91.900, met ongeveer gelijk aantal inwoners. Het voorstel van dhr. v. d. Heuvel, aldus de voorzitter, om het voorstel van de commissie te aanvaarden en B. en W. het ontbrekende te laten aanvullen van den post onvoorzien, daar kan lang en breed over gepraat worden. Spr. wil het evenwel overnemen, maar onder de voorwaarde dat B. en W. eerst overleg plegen met de verschil lende betrokken organisaties. Spr. zegt dat men er dan evenwel nog niet is, want uit den Haag had men dezer dagen de „vriendelijkheid" om de gemeente nog een schuld van 8600 ten. Op verzoek van Wethouder Groot- zwagers zal er over het voorstel ge stemd worden. Dit voorstel behelst de volgende be zuinigingen: Bureaubehoeften en drukwerk 50; onderhoud en schoonhouden gemeente huis 100.onderhoud meubelen 50.—'; reis- en verblijfkosten 50. volgnummer 35 25. onderhoud ambtswoning 50.-; rijwieltoelagen 10. volgnummer 155 37.50; kos ten eereblijken 20. uitrusting poli tie 10.onderhoud politiebureau 50. straatverlichting 200. bu reaubehoeften gemeentewerken 25.-; onderhoud straten en pleinen 100. wandelplaatsen en plantsoenen 50.-; buitengewoon onderwijs 205; com missie wering van schoolverzuim 50; Burgerwacht en Landstorm 22.50; volgnummer 225 60; zangvereenigin- gen 35.Bibliotheeken 12.50; subsidie E.K. 25; Veearts 25; vee teelt 22.50; onderhoud oude school L.-o.-Z. 50; korting salarissen ge- meentegeneesheeren 120. Dit geeft dan een totaal-bedrag van 1515. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en met 11 tegen 4 stemmen aan genomen. Vóór stemden de heeren Snoeren, de Jong, Vrinten, Smit, Verhoeven, v. d. Heuvel, van Valderen, Snaphaan, Markus, v. Lier en van Nieuwstad. Tegen stemden de heeren Elshout, van Laarhoven, Grootswagers en Roes tenberg. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. st. besloten aan dej?esturen der bijz. lagere scholen een voorschot toe te kennen van 7.50 per leerling. De Werkverschaffing en Steunverleening. De heer Snoeren heeft vernomen dat aan de steunverleening en werkver schaffing een 60 a 70-tal personen ont slagen zijn. Spr. vraagt wat er nu met die menschen zal moeten gebeuren. De heer v. d. Heuvel vraagt hier omtrent ook inlichtingen. De Voorzitter zegt dat er voortdu rend door allerlei inspecteurs, contro leurs enz. intensief hier ter plaatse wordt gecontroleerd en deze personen die de toestanden in steunverleening en werkverschaffing meermalen onder de oogen hebben gezien, hebben gezegd: zoo gaat het niet langer. Tot nu toe heeft men weten te voorkomen dat er een plaatselijke controleur werd aange steld, maar dat zal ook niet lang meer duren. Wat nu gebeurd is, is niets an ders dan een zuivering toepassen. Er zijn menschen die drie jaar lang in de steun zijn en gestempeld hebben en in al die jaren geen enkelen dag gewerkt hebben. Voor iemand die elders werk wil gaan zoeken wordt een stempelver- lof gegeven, doch door geen der 200 werkloozen is in jaren niet een derge lijk verlof gevraagd. Er wordt gezegd door zulke personen: wij hebben het nu beter dan de oude lui ooit gehad heb ben. Spr. zegt dat B. en W. in deze zaak zullen doen wat zij doen kunnen, maar spr. zou de betrokkenen in overweging willen geveen met den grootst moge lijken spoed werk trachten te vinden. Daar verder niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter deze open bare vergadering, die vanaf de publie ke tribune veel belangstelling had, waarbij zelfs het vrouwelijk element vertegenwoordigd was. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de La straat en Omgeving, abonneert U dan op nr rnnn i/m ir rioot- A or, Uoor „„L.14 L iin 1 V'

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8