Plaatselijke Berichten Uitgebreid gesorteerd H.deBont-v.Hulten VA®°, NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT OMGEVING AKKERTJES V a n Boxtel n.v. 1HT Ziet onze Speciale Etalages. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 2 April 1938 No. 27 De Echo van het Zuiden Derde Blad Gordijnbenoodigdheden Schoonmaakartikelen Bijtsen, Verven en Teeren Tuinartikelen. Prijzen vanaf Fl. 11.50 Fa. ANTON HOLTGREFE DUSSEN. RAAMSDONK. WASPIK. Morger. heb ik weer koorts DRUNEN. i GEPROMOVEERD. Aan de Universiteit van Amsterdam is Woensdag j.l. gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. P. van der Hammen te Amster dam, zoon van den oud-Besoijenaar Antoon v. d. Hammen MDzn. De promotie geschiedde op proef schrift: ..Dispersie van het electrische pf* geleidingsvermogen in waterige oplos sing bij Electrolyten van hooge waar digheid". R.K. HUISHOUDSCHOOL. Naar wij vernemen bestaat er groote waarschijnlijkheid dat de R.K. Huis houdschool. die met regeeringssteun in Waalwijk zal worden opgericht, een plaats zal krijgen aan de nieuw gepro jecteerde straat in 't uitbreidingsplan dat vorige week door den gemeente raad is aangenomen. Dit was een mooi begin voor dit nieuwe gedeelte. Zooals bekend zou deze school eerst komen in het huis van 't kerkbestuur in de Groote Straat, vroeger bewoond door de familie Smelt, dat daarvoor ge heel zou moeten worden verbouwd. De regeering blijkt nader de voor keur te geven aan een geheel nieuwe school, waarvoor nu een prachtig ter rein ter beschikking komt. Ook kan iederen dag de benoeming van een directrice en leeraressen tege moet gezien worden, waar met 1 Sep tember (zij het tijdelijk provisorisch) moet worden aangevangen. DE TAAK DER BRANDWEER BIJ DE LUCHTBESCHERMING. Woensdagavond hield de provincia le brandweerbond in zaal 19 van het gemeentehuis een goed bezochte ver gadering. Hierbij waren tegenwoordig de brandweercorpsen van Waalwijk, den Bosch, Vlijmen, Nieuwkuik, Gen- deren en Sprang-Capelle. Ir. Buddingh uit Eindhoven zette daarbij uiteen de taak van de brand weer in dienst der luchtbescherming. In een goed gedocumenteerd betoog wees spreker op de groote verdiensten die de brandweer bij overlegd optreden bij luchtaanvallen kan bereiken. Spr. gaf daarbij een overzicht welke wegen 1 de brandweer daarbij te volgen heeft, om zoo oordeelkundig mogelijk te kun nen optreden en de velerlei verschil lende materialen die daarbij kunnen worden aangewend. De aanwezige brandweerlieden zul len zeker wederom meerdere kennis op dezen avond hebben opgedaan, want een leerzame avond was het zeker. chique modellen sierlijk van lijn sterk van uit voering. KEUZE UIT VELE MODELLEN. Voor de laagste prijzen en de gemak- elijkste betalingswijze Waalwijk, Grootastr 313. Tel. 293. VERGADERING AFDEELING WAALWIJK VAN DEN N. C. B. Uiteenzetting Pachtwet. In Café ,,'t Vosje" van den heer W. Pullens, werd Woensdagavond een al- gemeene vergadering van de plaatse lijke afdeeling van den N.C.B. gehou- den, welke zeer druk bezocht was. Deze groote belangstelling gold na tuurlijk speciaal de uiteenzetting over de nieuwe pachtwet die op deze ver gadering zou worden gegeven. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer J. van Loon, en voorlezing der notulen door den secre taris, den heer v. Spaandonk, die on veranderd werden vastgesteld, kwam als eerste punt de terugbetaling der aandeelen aan de orde. Het bestuur stelde voor om zoo mo gelijk jaarlijks 100.— terug te beta len en wel 10 aflossingen van 5.op de volgestorte aandeelen en 20 aflos singen van 2.50 op de aandeelen waarop 5 x i/io of 21.— is gestort. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna was het woord aan den heer v. d. Ven, penningmeester van den N. C. B., uit Tilburg, die een uiteenzetting zou geven over de nieuwe pachtwet. Uit zijn uitvoerige en duidelijke toe lichting stippen we aan, dat deze Pachtwet waarschijnlijk 1 Juli of 1 Aug. a.s. in werking zal treden en dat de pachters vooral met de volgende drie nieuwigheden te maken hebben, n.l.: de pachtovereenkomst geldt voor onbe- paalden tijd; er moet een schriftelijk contract worden opgemaakt en de overeenkomst moet goedgekeurd wor den door de Pachtkamer. De mogelijkheid bestaat echter om de overeenkomst voor een bepaalden tijd aan te gaan, mits met goedkeuring van de Pachtkamer, terwijl perceelen klei ner dan 25 Are en een pachtprijs be neden 50.zijn vrijgesteld. Wel geldt ook voor deze laatste de eisch van een schriftelijke overeenkomst. Verschillende gevallen werden op gesomd waarin tusschentijdsche verla ging of verhooging van pachtprijs mo gelijk zou zijn. Beëindiging der pachtovereenkomst is mogelijk met goedvinden van beide partijen. De pachter kan met een op zegtermijn van 18 maanden de over eenkomst ook eenzijdig opzeggen. De verpachter kan dat, zonder goedkeuring van den pachter niet zoo gemakkelijk. Hij kan de overeenkomst om de 10 jaar opzeggen of indien hij het land zelf of voor een zijner kinderen noodig heeft bij elk vijfjarig tijdvak. Er komen evenveel Pachtkamers als er Kantongerechten zijn, terwijl in elke provincie bovendien een Pachtbureau wordt opgericht. Over de samenstel ling en de werkzaamheden van deze instellingen gaf spr. uitvoerige inlich tingen. Alle loopende pachtcontracten na 1 prijzen toegekend. Diploma Jan Hom bergen. Alle leerlingen bevorderd naar de de klasse. Schoenontwerpers: Aantal leerlingen 6; le prijs niet toegekend, 2e prijs Leo van Zeist. Allen bevorderd naar de 4e klasse. Metaalbewerkers: Aantal leerlingen 3; le prijs Sebrecht de Cloe; 2 leerlin gen bevorderd naar de 4e klasse. Bouwvaklieden: Aantal leerlingen 8; le prijs Henri Schapendonk, diploma Andreas Schelle; 6 leerlingen bevor derd naar de 4e klasse. 4e klasse. Schilders: Aantal leerlingen 2. Geen prijzen toegekend. Beiden bevorderd naar de 5e klasse. Schoenontwerpers: Aantal leerlingen 6; le prijs Hendrik Blom, le prijs Jac. van den Berg, 2e prijs Dirk van Zeist, 2e prijs Jan Goedhart. Metaalbewerkers: Aantal leerlingen 4; le prijs niet toegekend. 2e prijs Ger- rit de Jong, 2e prijs Bernard de Lange. Allen bevorderd naar de 5e klasse. Bouwvaklieden: Aantal leerlingen 3; le prijs niet toegekend, 2e prijs Hendrik de Jong. Allen bevorderd naar de 5e klasse. 5e klasse en Vervolgklasse. Schilders: Aantal leerlingen 3. Geen prijzen toegekend. Metaalbewerkers: Aantal leerlingen 2; le prijs Theodorus Trimbach. 2e pr. zijn wij in Onze GRASMAAIMACHINES zijn van prima gereed schapstaai vervaardigd, zijn met verstelbare bronzen lagers, zeer licht loopend enz. Voorradig in 8 10 12 en 14" GRASVERZAMELAARS geschikt voor elke machine, reeds verkrijgbaar vanaf Fl. 2.30. v.h. Bierlaagh-v. d. Heijden DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJK, HOEK RAADHUISPLEIN TELEFOON 72 Jan. 1936 aangegaan, vallen, indien de Pachtwet op 1 Juli a.s. in werking zou treden, na 1 Juli 1940 onder deze wet. Naar aanleiding van enkele vragen uit de vergadering lichtte spr. nader toe dat de publieke verpachtingen van thans bij de nieuwe Pachtwet wel niet verboden zullen worden, doch vermoe delijk om technische redenen wel op den achtergrond zullen geraken. Over de kosten kan spr. nog weinig mede- deelen, daar die nog niet vastgesteld stonden. Vermoedelijk zullen bij in diening van bezwaarschrift eenige grif fiekosten, bijv. 2.50, betaald moeten worden. Van de rondvraag wenschte geen der leden gebruik te maken, waarna de voorzitter met een dankwoord aan den heer v. d. Ven voor zijn duidelijke en leerzame uiteenzetting deze drukbe zochte bijeenkomst sloot. GEMEENTE-TEEKENSCHOOL TE WAALWIJK. Uitslag cursus 1937—1938. le klasse. Aantal leerlingen: 20. le prijs Adria- nus Vugts, 2e prijs Albertus Brouwer, diploma Gijsbertus van der Aa; 18 leer lingen bevorderd naar de 2e klasse. 2e klasse. Schilders: Aantal leerlingen 7; le pr. niet toegekend, 2e prijs Cornelis Smit; 6 leerlingen bevorderd naar de 3e klas se. Schoenontwerpers: Aantal leerlingen 4. Geen prijzen toegekend. Allen be vorderd tot de 3e klasse. Metaalbewerkers: Aantal leerlingen 2; le prijs Chrétien Klijn, die een klas mag overslaan en dus in de 4e klasse komt. De andere leerling kan niet tot de 3e klasse worden toegelaten. Bouwvaklieden: Aantal leerlingen 8; le prijs Andreas van Son, 2e prijs Gijs- bert den Teuling, diploma Henny Koot; 7 leerlingen bevorderd naar de 3e klas se. 3e klasse. Schilders: Aantal leerlingen 5. Geen Adrianus Alessie. Bouwvaklieden: Aantal leerlingen 10; le prijs niet toegekend, 2e prijs Huber- tus van der Loo, 2e prijs Andreas van den Born, 2e prijs Adrianus Smits, di ploma Nicolaas van der Zanden. Einddiploma: Joh. Bijnen, Jac. van den Berg, Dirk van Zeist, Hendrik Blom, Jan Goed hart, Antoon Trimbach, Theodorus Trimbach, Adrianus Alessie, Cornelis Faro, Adrianus Smits, Andreas van den Born, Adrianus de Ruyter, Adrianus Boezer, Nicolaas van der Zanden, Adrianus Kruif, Hubertus van der Loo, Marinus Bogers. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast VALSCHE KWARTJES. Naar gebleken is circuleeren er den laatsten tijd valsche kwartjes in onze gemeente. De Kon. Marechaussee al hier is er reeds in geslaagd er ver schillende van op te sporen en stelt naar de herkomst hiervan een onder zoek in. FIETS GEVONDEN. Gistermorgen is in de nabijheid van een der wielen tusschen Labbegat en Besoijen een zoo goed als nieuw hee renrijwiel gevonden, merk „Excelsior". Men vermoedt dat de een of andere er een gratis tochtje mee gemaakt heeft. Inlichtingen zijn te bekomen bij de Kon. Marechaussee. Donderdagavond hield de Onder linge Varkensverzekering in hotel Koppelpaarden alhier haar jaarvergade ring. Uit 't Jaarverslag bleek dat ruim f 800 in kas is! 't Aantal leden bedraagt 56. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Schalken en B. van Biesen. Besloten werd het bedrag uit te betalen voor gestorven biggen voortaan vast te stellen op 80°/0 der waarde. HANK. De heer L. van Dortmont, manu- faclurier alhier, gaat zijn zaak door verbouwing belangrijk uitbreiden, Het werk is onderhands aanbesteed aan A. v. d. Pluijra, metselaar te Dussen en P. van Bavel, timmerman alhier. Dat een zaak zich uitbreidt is een verblijdend teeken in deze sombere tijden. Woensdagmorgen had het vier jarig dochtertje van G. Weterings alhier, het ongeluk tijdens spelen bij huis te vallen en brak daarbij een arm. Door Dr. van Vuuren uit Dussen, werd geneeskundige bijstand verleend. In een der bijstations van de electrische bemaling «Bleek en Oost- kil® van de Rijkswaterstaat, werden ergelijke vernielingen gepleegd, door tot nog toe onbekende daders. Hier van is aangifte gedaan bij de plaat selijke politie, die een ernstig on. derzoek instelt naarde laffe dader(s) RAAMSDONKSVEER. Door de R.K. Coöperatie «Broe derhulp® alhier, werd jl. Maandag avoud haar jaarvergadering gehou den. De vergadering was druk be zocht, zoo goed als alle leden wa ren aanwezig. Nadat de vergadering door den voorzitter was geopend, werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Daarna werd door den secretaris jaarverslag uitgebracht van de verrichtingen van de coope ratieve over het afgeloopen jaar. Hierna kreeg de heer Bindels het woord, de vertegenwoordiger van Fibeco en bedrijfsleider der coope ratieve. Spreker gaf een uiteenzet ting van de balans en toonde met cijfers aan den omzet en den winst die over 1937 gemaakt is. Al is de tijd zegt spreker nog steeds slechter geworden dan over 1936, toch is de winst ondanks den verlaagden broodprijs over 1937 nog hetzelfde gebleven als in 1936. Het dividend voor de leden werd vastgesteld voor winkel en bakkerij op 6 °/fl, en voor niet leden verbrui kers op 3 °/0. Van deafdeeling biandstoffen was nog geen balans opgemaakt, daar het kolenseizoen nog niet teneinde is, de toezegging werd echter reeds gedaan, dat men al vast kon reke nen op zeven cent per mud divi dend. Verschillende aanschrijvingen had het bestuur dit jaar ontvangen van de bakkersvereenigingen om den broodprijs te verhoogen, maar ge zien de winst die nog gemaakt werd, ging het bestuur hier niet toe over. De aftredende bestuursleden wer. den bij acclamatie herkozen. Evenals drie jaren geleden zal ook dit jaar weer op Tweede Paasch- dag te Raamsdonksveer de Provin ciale Bondsdag van de Afdeeling Noord-Brabant van het Neder— landsch Jongelingsverbond en het Verbond van Chr. Meisjesvereeni- gingen worden gehouden. Een regelingscommissie, welke uit de plaatselijke vereenigingen is sa mengesteld, is reeds druk met de voorbereidende werzaamheden be zig. Het voorloopig programma bevat o.a. een wijdingsdienst wekeinden voormiddag in de Oude Kerk te Raamsdonk zal worden gehouden door ds. W. Oost, te Raamsdonks veer; de middagvergadering daaren tegen wordt gehouden in de Ned. Hervormde Kerk op het Veer. Het aantal bezoekers wordt ge schat op ongeveer 500. Dinsdag j.l. werd de aange gana overeenkomst tusschen de Ned, Herv. Kerk alhier en de Chr. Schoolvereeniging bij notariëele akte vastgelegd. Hiermede is een jaren lange kwestie tusschen Kerkeraad en Schoolbestuur definitief tot een eind gebracht. De afbraak van het oude en de aanbesteding van een nieuw »schoolhuis« kan nu binnen enkele weken worden tegemoet ge zien. is Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U preitiaer dan ooit Uw verkoudheid gaal niet dc "AKKERTJES" stellen nooit teleur 1 Nederiandsch Ongeëvenaard bij gevalle kou, ro uc Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Prijs: 12 sluks voor 12 stuive.s! en door". AKKER.CACHETS VEILING „DE LANGSTRAAT". Jaarvergadering. Onder presidium van den heer C. Gijsman uit Waspik kwam de veiling- vereeniging „De Langstraat" Woens dagmiddag in het veilinggebouw te Drunen in algemeene jaarvergadering bijeen. Aanwezig waren het bestuur, leden van den Raad van Toezicht en 180 leden, waarvan 165 bij volmacht. Bericht van verhindering was ge zonden door Pastoor Willems, Burge meester Snijders en den heer v. Moer gestel uit Drunen, oud-Burgemeester v. d. Broek en de heer H. Mostermans uil Nieuwkuijk, Burgemeester van der Heijden uit Drunen en de heer Klijn Hoofd der school uit Haarsteeg. Opening. In zijn openingswoord riep voorzit ter Gijsman de aanwezigen een harte lijk welkom toe en wenschte de leden een Gelukkig en Zalig Nieuwjaar. In korte trekken ging spreker na hoe het voor de veiling een goed jaar was geweest terwijl over de zaken dei- leden individueel nog niet te stuiten valt. De toestanden in den afgeloopen nazomer waren slecht en de toekomst voorspelt ook niet veel goeds. „Doch laten we hopen dat alles mee zal vallen". De notulen worden onveranderd vastgesteld. Jaarverslag Secretaris. Zooals gewoonlijk gaf de secretaris der vereeniging de heer M. van Wijk een uitvoerig, duidelijk en keurig jaar verslag omtrent den gang van zaken der vereeniging en den economischer wereld toestand daar omheen. Spreker zeide o.m.De economi sche toestand laat nog veel te wen- schen over. Het eerste halfjaar van 1937 gaf eenige opleving in verband met de clearing was de uitvoer naar Duitschland gestegen. Het laatste half jaar ging dit minder goed en kwam er een inzinking in den export. De veehouderij gaf, voor zoover het Mond- en Klauwzeer buiten beschou wing kan blijven, een bevredigend re sultaat over 1937. De akkerbouw had veel te lijden met het natte seizoen '36-'37 en was daar door vooral op de zware gronden min der goed. De tuinbouw verging het al weinig beter dan den akkerbouw. De glasdistricten hadden het zwaar in verband met de vaste lasten. In deze glas-streken werd de wet op dc vaste lasten met groote blijdschap ontvangen. Blijkens zijn Memorie van Antwoord is van den huidigen Minister v. Land bouw voor den land- en tuinbouw wei nig te verwachten. Alle verzoeken om trent verbetering e.a. worden door Z.Exc. verwezen naar de wet van '33. De devaluatie bracht in den tuin bouw niet de verwachte verbeteringen. Wanneer de prijzen zullen stijgen boven de huidige steun-normen, dan kan er pas sprake zijn van verbete ring. De veiling maakte in het tweede halfjaar een goede indruk. De banken zaten steecis vol marktkooplieden. De opbrengst van 't fruit was quan- titatief goed, doch de prijzen vielen niet mee. Naar België werd veel uit gevoerd. Terwijl men in Holland thans be schikt over koel- en warenhuizen, wordt er nog te veel fruit ingevoerd van buiten. Het centraal bureau van veilingen zal de regeering op een en ander at tent maken. a \Vervolgens memoreert spreker den Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9