Plaatselijke Berichten mm 5 I t i."i»-- t t »f A i V i Benjamino Gigli. w\ X •- JÉp t r Woensdag 6 April 1938 No. 28 De Echo van het Zuiden Tweede Blad 'TOUBfi f fff 1" 'T ,1 at Tt+s ?A "v f LUXOR Bioscoop Het schitterende Muziekfilm werk dePhenomenale kunstenaar; EEN GOUDEN JUBILEUM. JAN VERHOOFSTAD GEHULDIGD. EEN ONDERSCHEIDING DOOR H M. DE KONINGIN. Op een spontane en hartelijke wijze hebben Zaterdagavond z'n patroons en zijne medearbeiders den heer Jan Verhoofstad gehudigd bij zijn gou- den jubileum, bij de N.V. Cnroom- Ved'erfabriek v.h. H. H. Jansen. Voor deze gelegenheid hadden allen zich verzameld in de ruime „Thalia"- zaal, waar de heer Grothe als ceremo niemeester de leiding der feestelijkhe den op zich had genomen. Verder wa ren hierbij tegenwoordig de beide di recteuren, de heeren A. Jansen en W. Koerse, de Edelachtb. heer burgemees ter E. C. J. Moonen, de heer G. Jansen en de heeren van Oldenbeek en Smelt vertegenwoordigers dre N.V.; ver schillende dames der firmanten en 't personeel. te Jan steeds uit door trouwe plichts betrachting, waardoor hij voor ieder een voorbeeld was en waarvoor spre ker hem thans van harte wil felicitee- ren, welke felicitatie spreker verge zeld doet gaan van een geschenk on der couvert. Spreker eindigt met de hoop uit te spreken dat het den jubilaris gegeven moge zijn om nog vele jaren zijn beste krachten aan de firma te kunnen geven. De burgemeester spreekt. Hierna was het woord aan den Edelachtb. heer burgemeester E. C. J. Moonen. Spreker wilde zich op dezen, voor Verhoofstad en zijne familie zoo ge- denkwaardigen dag scharen bij diege nen die hem reeds hebben gefelici teerd en hem hunne gelukwenschen hebben aangeboden met het gouden derscheiding op de borst van den ju bilaris spelde. Toen het applaus eenigermate be daard was, was het woord aan dhr. Koerse, mede-directeur der N.V. Spreker zeide dat toen het plan rijpte om feest te vieren bij het 50- jarig jubileum van Jan Verhoofstad, de gedachte in hem opgekomen is of het wel passend was om deze tij den te gaan feesten. Bij nader inzien was het spreker evenwel duidelijk dat het feit dat iemand 50 jaar in dezelfde functie bij eenzelfden patroon werkzaam is ge weest, niet onopgemerkt voorbij mocht worden gegaan. Spreker vindt het jammer, dat hij als derde spreker zoo zeer moet af steken bij de twee vorige, die iets kwamen aanbieden, en hij met ledi ge handen komt. Hij wil er evenwel op wijzen dat de envelop met inhoud, die den jubilaris overhandigd is, be schouwd moet worden als 'n geschenk en niet als cadeau. Een cadeau vindt spreker van voorbijgaanden aard, een -„irv - v;, A v W - S Si f y 1 - De gouden jubilaris der lederfabriek v.h. H. H. Jansen, de heer Jan Verhoofstad, temidden van z'n familie, de directeuren met hun families, de burgemeester, kantoorpersoneel en z'n mede-arbeiders. Toen om goed vijf uur de jubilaris met zijne echtgenoote en verdere fa milieleden de zaal binnenkwam, werd hij ontvangen met een uit volle borst gezongen „Lang zal hij leven". Nadat allen hadden plaats genomen was het woord aan dhr. Grothe. Deze noemde het zich een eer, den jubilaris een hartelijk woord van welkom te mogen toeroepen. Dit is de eerste maal dat men in de gelegenheid brengt vanaf Vrijdag a s. is geweest een dergelijk feest te kun nen vieren en door de algemeene ach ting die de jubilaris geniet, twijfelt spreker er niet aan of dit feest zal een onvergetelijk worden. Spr. brengt bij voorbaat dank aan allen die door 't instudeeren van lie deren, voordrachten enz., dezen avond op zullen luisteren en spreekt de hoop uit dat allen bij het naar huis gaan jubileum als arbeider op de looierij der firma Jansen. Op zijn 71ste jaar nog actief op een looierij werkzaam zijn, noemt spreker reeds een verdienstelijke prestatie, die niet dikwijls zal voorkomen, maar dan nog 50 jaar in dienst te zijn van hetzelfde bedrijf is een prestatie die zeer hooge waardeering verdient. Dit kan dan ook alleen zijn tot stand ge bracht door groote plichtsbetrachting, ijver en ernst en zeker niet minder door de wijze waarop men steeds is omgegan met zijn medearbeiders. Spreker maakt dan ook graag van deze gelegenheid gebruik om den ju bilaris zijne persoonlijke geluk wen- schen te overhandigen. Spreker zegt vervolgens, dat er ook nog iemand anders geweest is, die be lang heeft gesteld in dit jubileum van Burgemeester Moonen spelt den heer Jan Verhoofstad de eere-medaille van Oranje-Nassau op de borst. Rechts de heeren A. Jansenen W. Koerse, directeuren. dezen dag als geslaagd kunnen be schouwen. Hierna gaf spreker het woord aan den heer A. Jansen. De heer Jansen noemde het een voorrecht de eerste te mogen zijn om Jan Verhoofstad toe te spreken bij zijne huldiging voor het feit dat hij *50 jaar aan de firma Jansen verbon den was. In al die jaren, aldus spreker munt- Jan Verhoofstad en wel H.M. de Koningin, wie het behaagd heeft om den jubilaris te onderscheiden met het eere-metaal in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Op deze mededeeling volgde een da verend applaus, dat nog versterkte toen de burgemeester in bijzijn van de beide directeuren de Koninklijke On- geschcnk dat blijft alhoewel spreker er niet aan twijfelt of de inhoud van dat geschenk t.z.t. zijn bestemming wel vinden zal. Spreker hoopt dat hij het oude vertrouwde gezicht van den jubilaris nog vele jaren in de chroomlederfa- briek zal mogen aantreffen als een voorbeeld van werklust en plichtsbe trachting. Een tweetal kleinkinderen van den jubilaris vertolkten hierna een aller aardigst dialoog, dat een hartelijk ap plaus had. Namens de medearbeiders sprak dhr. W.'v. d. Wiel. Spreker wees op de prettige kameraadschappelijke samen werking die zijne mede-arbeiders steeds van den kant van den jubilaris hebben mogen ondervinden. Namens dit mede-personeel felici teerde spreker den jubilaris hartelijk en bood hem als geschenk 4 stoelen met 2 bijpassende fauteuils aan, te zamen een schitterend geheel vor mend. Namens het kantoorpersoneel bood dhr. Jan Verwiel, den jubilaris de beste gelukwenschen aan, hetgeen ver gezeld ging van een schitterende bloe menmand. Ook voerde tot slot nog het woord, de heer G. Jansen, die in het jubileum van Jan tevens een jubileum van de firma zag. Spreker wenschte den ju bilaris nog een langdurige gezondheid toe en bood hem als blijk van waar deering een geschenk aan. Hiermede was het einde gekomen aan het officieele gedeelte, niet echter het einde van de feestelijkheden, want die begonnen nu pas recht. Onder de vroolijke pianatonen ten gehoore ge bracht door Sjef Lombarts, was er spoedig de ware stemming in, die nog verhoogd werd door verschillende hu moristische voordrachten en gezan gen en 't ging er dan ook zeer prettig en gezellig naar toe. Een goed verzorgde Brabantsche Koffietafel werd alle eer aangedaan. Wij zijn er dan ook ten volle van over tuigd dat toen om 12 uur allen huis waarts keerden, zij zeer voldaan zullen zijn geweest over het gebodene. Talrijke gelukwenschen in den vorm van brieven en telegrammen van geestelijke- en wereldlijke autori teiten en particulieren kwamen in den loop van den avond nog binnen, het geen wel een bewijs is van algemeene achting van den jubilaris. Bij deze gelukwenschen willen wij ook nog graag de onze voegen, daar bij de hoop uitsprekend dat de sym pathieke jubilaris nog eenmaal zijn (iü-jarig jubileum in dezelfde goede omstandigheden mag herdenken als thans zijn 50-jarig jubileum gevierd is. PASCHEN NADERT! DENKT TIJDIG AAN UWE AD VERTENTIE IN DIT BLAD. R.K. WERKLIEDEN VEREENIGING ST. JOZEF. De R.K.W.V. St. Jozef, hield Maan dagavond in het St. Clemenspatronaat hare algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Verhoof stad, opende de vergadering met den Christelijken groet waarna hij de aan wezigen hartelijk welkom heette, al hoewel hij het betreurde dat niet meer deren waren opgekomen. Vervolgens deelde hij mede dat de secretaris, de heer Leijtens wegens ziekte verhinderd was deze vergade ring bij te wonen waardoor deze func tie voor deze vergadering was opge dragen aan den heer Krol, die vervol gens het jaarverslag uitbracht, wat onder dankzegging werd goedgekeurd. Aan het financieel jaarverslag, uit gebracht door den penningmeesterj den heer J. v. Brunschot, ontleenen wij dat de totaalinkomsten over het af- geloopen jaar hebben bedragen 428.40 en de uitgaven 440.59, zoo dat er een nadeelig saldo resteert van 12.19. De bezittingen der vereeni- ging vertegenwoordigen een bedrag van 104.62. Namens de controle commissie deelt de heer Smulders mede dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde zijn bevonden en verzoekt hem onder dankzegging voor het gevoerde beleid te dechargeeren. De begrooting 1938 wordt vervol gens in inkomsten en uitgaven vast gesteld op 427.44. Aangezien door de tooneelverecni- ging, onderafd. van de K.K.W.V. een een overvloedig gebruik van de zaal wordt gemaakt, heeft 't Kerkbestuur medegedeeld dat de zaalhuur zal moe ten worden verhoogd. Het bestuur zal deze mededeeling nog nader onder oogen zien om te trachten tot een ver gelijk te komen. Besloten werd voorts nog op O. H. Hemelvaart deel te nemen aan het Feest van den Arbeid, dat gehouden zal worden in Tilburg. De aftredende bestuursleden Leij tens, Maas en Verhoofstad worden herkozen, daar geen candidatenlijsten zijn binnengekomen. Op voorstel van den heer C. Maas zal het bestuur overwegen om de con vocatie-biljetten voortaan te laten drukken. De heer Maas grondde zijn voorstel op de overweging dat het niet opgaat de georganiseerde drukkers patroons hun werk te onthouden, waar voor de arbeiders een goed loon ver langd wordt. Op 1 Mei a.s. zal de vereeniging weer de jaarlijksche bedevaart naar Elshout houden, terwijl het patroons feest gevierd zal worden op 15 Mei a.s. De pogingen om een afdeeling van de Jonge Werkman op te richten zul- len met kracht ter hand genomen worden. LUCHTBESCHERMING. Ir. C. van der Hoeven alhier zal Woensdag 13 April 's avonds om 7 uur voor de Gemeentelijke radio-dis tributie een causerie over luchtbe scherming houden. SLECHT VERGADERINGBEZOEK. De voor Maandagavond 1.1. aange kondigde vergadering voor de vrou wen van de leden der R.K. Werklie- denvereeniging kon wegens de zeer geringe opkomst geen doorgang vin den. Deze vergadering waarbij Mej. Reijntjes het belangrijke onderwerp: „De taak der vrouw ten opzichte van de organisatie" zou behandelen, zal nu op een nader aan te wijzen datum gehouden worden. Hopelijk dat de opkomst dan beter is! JONGE WERKMAN. De Jonge Werkman, afd. Waalwijk, hield Maandagavond in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond een druk bezochte propaganda-avond. Voor deze gelegenheid was een vlot programma samengesteld, bestaande uit zang en voordracht dat bij allen zeer in den smaak viel. De Eerw. Adviseur Kapelaan van Lierop en de heer P. Vriens spraken tot slot nog enkele propagandistische woorden, die hun uitwerking niet zul len missen. INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in het kantoor van de leerlooierij der firma L. Mombers. De dieven hebben zich toegang ver schaft door verbreking van een ruit in de machinekamer en hebben ver volgens met een looper de kantoor deur opengebroken. Hier hebben zij alles grondig door zocht en uit een geldkist een bedrag van ongeveer meegenomen. Door de afgezonderde ligging van het gebouw hebben de daders onge stoord hun gang kunnen gaan. De politie heeft de zaak in on derzoek. ORDENING IN DE SCHOENINDUSTRIE. Verbindendverklaring van Onderne mers-overeenkomsten. In ons vorig nummer hebhen wij onder Laatste Berichten nog kunnen mededeelen, dat minister Steenberghe Vrijdag in de Eerste Kamer een mede deeling heeft gedaan, die voor de schoenindustrie van groot belang is, n.l. een nieuwe stap op den weg naar saneering, n.l. de verbindendverkla ring van een Ondernemers-overeen komst in de Schoenindustrie. De minister bedoelde hier de door de Federatie ingestelde onder nemers-overeenkomst, die ten doel heeft bindende uniforme levcrings- en betalingsvoorwaarden voor schoenen vast te stellen. in het geheel der saneeringsmaatre- gelen ten behoeve der schoenindustrie nemen de leverings- en betalingsvoor waarden, waarvan de algemeen ver bindend verklaring thans spoedig kan worden verwacht, een' voorname plaats in. Wij hadden reeds vroeger gelgenheid om te wijzen op de mis standen, die in de industrie zijn ont staan door de vrijmoedigheid, waar mede de koopers van lieverlede beslag zijn gaan leggen op het crediet, dat hen door leveranciers werd toege staan. Op 'het oogenblik zijn wille keurige handelingen van den afnemer ten opzichte van den leverancier nog aan de orde van den dag. Het komt veelvuldig voor dat contracten, zon der meer worden geannuleerd, dat betalingstermijnen al te zeer worden gerekt en dat de afnemer eigenmach tig kortingen in mindering brengt. Tal van leveranciers stonden hier om wille der concurrentie vrijwel machte loos tegenover. Door middel der on dernemers-overeenkomst zal nu aan deze misstanden spoedig een einde worden gemaakt en daarmede zal de schoenindustrie weer een zeer belang rijken stap op den weg der saneering gezet hebben. De draagwijdte van deze overeen komst reikt verder dan menigeen denkt: zij zal ongetwijfeld leiden tot het uitvallen van tallooze on solide ondernemers die door gebrek aan bedrijfskapitaal moesten parasi teeren op het crediet, dat luin le\e- ranciers hen toestonden. Het „Vakblad voor de Schoenma kerij" schrijft o.m.: Binnen niet al te langen tijd mag men verwachten, dat de wet op de richtige verdeeling van den beschikbaren ar beid op de schoenindustrie toegepast zal worden. De Minister heeft reeds een voorontwerp van een algemeene maatregel van bestuur, weke dit be oogt, bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend. In een vorig artikel werd reeds ge wezen op de moeilijke positie, waarin schoenfabriekarbeiders van 18 tot 25 jaar waarschijnlijk zullen komen, als gevolg van de toekomstige inschake ling van de wet op de richtige verdee ling van den beschikbaren arbeid en op V V 'JiuL> Js f» Iave n«u|

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5