NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING DRUNEN. OUSSEN. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. L Ji K V onvolkomenheden in liet huidige col lectieve arbeidscontract, waardoor nog steeds de loonconcurrentie in de naaste toekomst mogelijk blijft. Van welke kant men de zaak ook bekijkt, de eenige juiste oplossing is een wetswijziging, waarbij de leef tijdsgrens tusschen jeugdige personen en gezellen wordt teruggebracht van 25 tot 21 jaar. Nog beter ware tiet, indien in de wet onderscheid gemaakt werd tusschen jeugdige personen van 14 tot 17 jaar, halfwas arbeiders van 18 tol 20 jaar en gezellen boven 21 jaar, dat bet mo gelijk ware voor ieder van deze drie groepen percentages vast te stellen. Alvorens men dan ook tol een lap middel zijn toevlucht neemt, is een actie ter verkrijging van wetswijzi ging in bovenbedoelden zin, zeer zeker de meest verkieselijke weg. Nu is bet natuurlijk begrijpelijk, dat men moeilijk van den Minister een wijziging in deze geest kan verlangen ten behoeve van één industrie, doch de mogelijkheid bestaat, dat andere industrieën dezelfde bezwaren hebben. Men zou dit eens kunnen onderzoeken en dan tesamen met die andere in dustrieën een desbetreffend verzoek tot den Minister richten. Indien dit alles niet zou helpen, zal men noodgedwongen tijdelijk een lap middel moeten toepassen en dit kan alleen gevonden worden door wijzi gingen in bel collectief arbeidscon tract, waardoor althans bet euvel eenigermate kan worden ondervan gen. WAAROM ADVERTEEREN DE MIDDENSTANDS - WINKELIERS NIET DRUKKER, ALS ANDEREN 'T WEL DOEN. ZOO WORDEN ZIJ VERGETEN; HOUDT UW KLANTEN EN DIE 'T WORDEN KUNNEN OP DE HOOGTE! WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apel doorn vestigt de aandacht van het pu bliek op bet navolgende: Door Jan van der Horst, Stoppelen- bergerweg 25 te Beekbergen (gemeen te Apeldoorn), zich noemende leider van bet bureau „Excelsior", worden naar het schijnt op uitgebreide schaal circulaires verspreid over bet geheele land, waarin bij het publiek animeert voor 25.een boekwerk, getiteld „Ontwikkelingscursus Aan pakken en Vooruitkomen Cursus voor Taxateurs", van hem te koopen. (Uit dat boek zou te leeren zijn, op welke wijze veel geld te verdienen is.) In die circulaires wordt o.m. te ken nen gegeven, dat aan iederen kooper van dat boekwerk een taxateursdiplo- ina zal worden uitgereikt (waardoor bij volgens van der Horst het recht beeft den titel van gediplomeerd taxa teur te voeren), indien bij kort na de onvangst van bet boekwerk een door van der Horst verstrekte opgave schriftelijk beeft uitgewerkt en inge zonden. In die circulaire nu doet van der Horst bet voorkomen, als zouden de eerste en tweede druk van eerderge noemd boekwerk reeds uitverkocht zijn en als zou het z.g. diploma reeds aan een of meer taxateurs in 984 van de 1100 gemeenten in Nederland zijn uitgereikt, enz. Bij onderzoek is o.m. gebleken, dat er nog geen enkel boek verkocht is, dat de z.g. derde druk de eerste druk is, dat er nog geen enkel z.g. diploma is uitgereikt en dat er van gehouden overleg met notarissen, hypotheek banken, enz., waarvan in die circu laire wordt gewaagd, geen sprake is geweest. Hel in relatie treden met iemand, die op zoo'n hoogst misleidende wijze koopers voor een hoek tracht te vin den, kan niet ernstig genoeg worden ontraden. AMBACHTS- EN AVONDVAKTEE- KENSCHOOL TE 's BOSCH. Aan de vertrekkende leerlingen der Ambachts- en Avondvakteekenschool te 's Hertogenbosch werden Vrijdag j.l. met bet gebruikelijke ceremonieel de diploma's en prijzen uitgereikt. Aan 205 leerlingen werd bet diplo ma verstrekt. Van dezen vermelden wij de volgenden: Ambachtsschool 3-jarige cursus. A Machinebankwerken: Jac. Goo- ren, Geertruidenberg C. Koks, Vlij men; M. Verhoeven, Nieuwkuijk. B. Machinebankwerker en auto techniek: J. v. Dommelen, Waalwijk; M. v. d. Oord, Nieuwkuijk; G. Pulles, Vlijmen. C. Timmeren: C. v. <1. Bosch, Vlij men (prijs). I). Huisschilderen: Th. v. Engelen, Vlijmen. Ambachtsschool 2-jarige cursus. A. Electrotechniseh bankwerker: J. v. Lieshout, Geertruidenberg (prijs). C. Timmeren: Jos van Oers, Dru ilen (prijs); A. Jansen, Vlijmen. I). Meubelmaken: Ad. v. Logten, Elshout. E. Huisschilderen: J. v. <1. Loo, Elsboul (prijs). Avondvakteekenschool. M. Meesters, Vlijmen (prijs). Cursus voor leerlingen in het Typo grafisch bedrijf. Zetter: K. Versluis, Ileusden. Drukker: A. v. Bokhoven, Vlijmen. Nederl. R.K. Fabrieksarbeiders (sters)bond „St. Willibrordus". De groep Lederbewerkers van bovengenoemden bond, afd. Waal wijk, zal hare Algemeene Jaarver gadering houden op Maandag 11 April 1938, in de groote zaal der R.K. Werkliedenvereniging. Aan vang 8.15. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag Secretaris. 4. Jaarverslag Penningmeester. 5. Verslag Controle-Commissie. 6. Verkiezing twee leden Controle commissie, wegens periodiek aftre den van A. Duquesnoij .en het overlijden van A. Verhoeven. 7. Bestuursverkiezing, wegens pe riodiek aftreden van Mej M. Stok- wielder en los. van Seters. Beiden stellen zich herkiesbaar. Eventueele candidatenlijsten kunnen worden ingediend tot en met Zondag 10 April 1938. 8. Verkiezing Voorzitter. 9. Mededeelingen. 10. Rondvraag en sluiting. Leden, toont Uw medeleven met de organisatie door trouwe opkomst. Stemming in Duitschland. Naar wij vernemen zullen ook de in Waalwijk en omstreken wonende Duitschers (mannen en vrouwen) a.s. Zondag aan de stemming in Duitschland deelnemen en zich daartoe met autobussen naar Düs seldorf begeven. Oranje Huis. De Oranjevereeniging «Oranje Huis», Waalwijk Centrum, zal Vrij dagavond a.s. een algemeene leden vergadering houden in hotel «De Twee Kolommen». Aanvang 8 uur. Voor nadere bijzonderheden ver. wijzen wij naar achterstaande ad vertentie. Pastoor Heezemans sprak te Oss In Oss was Zondag 1.1. een katho" lieke actiedag voor God belegd, die zoo'n succes gehad heeft, dat de Ossenaren wel overduidelijk bewe zen hebben, ten spijt van alle aan tijgingen, katholiek te zijn en te willen blijven. Na een plechtige Hoogmis met een plechtige H. Communie van na genoeg heel de bevolking, werd 's avonds in het Bondsgebouw een vergadering gehouden. Deze groote zaal was tot den nok toe bezet en luidsprekers maakten hetgesprokene ook in de straten kenbaar. Voor de pauze had de heerP.de Waart uit Amsterdam een spreek beurt vervuld. Na de pauze nam de tweede spreker van den avond, de zeereerw. heer Heezemans, pastoor te Waal. wijk, het woord, die aldus de Msb., voornamelijk den afval van het ge loof door materieele toestanden be. handelde en in het bijzonder wees op de verhoudingen die op fabrieken kantoren, werkplaatsen enz. heer- schen over de geheele wereld en waarschuwde, dat iedereen moest optreden voor zijn rechten en geloof. Geen rubberzolen meer in Bulgarije. In Bulgarije is een wet aangeno men, naar «Der Schuhmarkt« be richt, waarbij de vervaardiging van schoeisel met rubberzolen daar te lande wordt verboden. Tegelijkertijd is de verkoop van alle schoenwerk met rubberzolen in het geheele land verboden. «Constantiaa. De handboogschutterij «Constan- t i ahield Zondagavond in het clublokaal van café Th. Elshout een algemeene vergadering en open de tevens het schietseizoen. Besloten werd met 2 zestallen deel te nemen aan de concoursen te Vlijmen. De vergadering ging ac- coord met het bestuursvoorstel om het concours van den Kring «Ge zellig Samenzijn« op 19 Juni a.s. te houden in plaats van 26 Juni op de banen van »Constantia« alhier. Schaken. De uitslag der vijfde ronde der competitie van de schaakclub S.D. J.C. alhier is als volgt: Fr v. Leest—Fr. Boelen 1 0 M. v. Huiten Th.Couwenberg 10 Th. Couwenberg—P. Elshout 1 0 J. Willemse A. Smits 0—1 L. v. Huiten—Th. v. Delft 1 0 Nieuwe weg Wij vernemen dat de nieuwe verkeersweg tusschen Drunen en Elshout eerst Donderdag a.s. zal worden opengesteld. Zwembad. Uitslag aanbesteding kleedkamers e.a. Zwembad Drunen voor rekening der Gemeente Drunen Frans Fressers Drunen f 1372 A. Snijders f 1174 H. Jehoel f 1163 J. Snijders f 1114 M. v. Loon f 100 Kleinloog Genderen f 1093 Nieuwkoop Heesbeen f 1084 Gebr. v. Delft Drunen f 990 L. Kooien Waalwijk f 982 H. de Wit Drunen f 962 A. Herrijgers Drunen f 838 Mooie opdracht Aan bouwkundige Ad. Veldman alhier, werd opgedragen een monu mentaal voetstuk te ontwerpen voor het H. Hart-monument der Eerw. Zusters van Schijndel te Schijndel, hetwelk zal worden uitgevoerd door de firma G. J. Vissers alhier. ELSHOUT. Bestuursverkiezingen St. Norbertus Congregatie. Onder presidium van Mgr. Hen driks, vicaris generaal van't Bisdom 's Bosch, had Vrijdag de verkiezing plaats van het hoofdbestuur dei- congregatie en de besturen der beide huizen in Elshout en Eindhoven. In het hoofdbestuur werden ge kozen. Algemeen Overste Broeder Antonius (Joh. Knippels uit Drunen), die reeds van April '20 '32 en van '35 tot heden Overste was van het gesticht te Elshout eerste assistent H. B Broeder Joseph (A. v. Asseldonk uit Zijtaart) die van '20—'32 eerste assistent was van '32 '35 tweede assistent en van '35 tot heden le assistent en novice meester tweede assistent H. B., Broeder Stanislaus (Coenraad Dijkmans uit Utrecht.) In het Bestuur van het Moeder huis ie Elshout werden gekozen tot Overste Broeder Joseph(voornoemd] eerste assistent, Broeder Stanislaus (voornoemd), tweede assistent, Br. Norbertus (Gerard Leenders uit Arnhem.) In het bestuur van 't succurzaal- huis, kasteel «Eekart» te Eindhoven werden gekozen tot Overste Broeder Antonius (alg. Overste), eerste assi stent Broeder Bonifacius (Gerrit Sjans uit Delden); tweede assistent Broeder Gilbertus (W. Rusman uit Hillegom Nog vernemen wij dat 't succur- saalhuis te Eindhoven per 15 Mei betrokken zal worden. Het zal hoofdzakelijk worden in gericht voor nazorgverpleging van geestes zieken uil het phyeiatrische inrichting «Voorburg» te Vught. O. L. Vrouwe Schutse. De O. L. Vrouwe Schutse hield heden haar algemeene vergadering in café Klerks. Besloten werd het jaarlijksche koningschieten te houden op Dins dag 26 April a.s. en vooraf een rond gang door het dorp te maken. Brand, Hedenmiddag omstreeks 1 uur vatte het rieten dak van het woon huis van timmerman Jos. v. d.Loo alhier vlam. Omwonende die toe valligerwijze het begin van den brand ontdekten snelde ter hulp en slaag den er met veel moeite en een straal op de waterleiding in het vuur te dooven. Het rieten dak is aaneene zijde gedeeltelijk vernield. Een ramp'is hiermede voorkomen wijl een 6 tal omliggende boerderijen allen met riet gedekt zijn en zeker mede een prooi der vlammen zou den zijn geworden. Onze dorpsgenoot den heer J. Wijtvliet Jr. slaagde te Gorinchem voor het vak schilderen. Door de organisators van de «Ronde van Dussencr is aangevraagd deze- dit jaar te mogen houden op 2 Juli a.s. Tot kweekeling met acte is aan de R.K. Jongensschool alhier aan gesteld den heer J. Leemans Jr.alhier. Ten gemeentehuize alhier had den besprekingen plaats tusschen een agent der arbeidsbemiddeling en de personen uit deze omgeving die binnenkort naar Duitschland zullen vertrekken. Verschillen de aan gelegenheden werden besproken, terwijl de uitzending beter werd ge regeld. Maandag vertrok de eerste ploeg, terwijl over eenige weken een tweede zal volgen. De arbeidsvoorwaarden worden contractueel vastgelegd. Naar wij vernemen is aan den rijksveldwachter-brigade-majoor A. v. d. Linde met ingang van I Oct. 1938 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Door het bureau der centrale commissie»Geertruidenberg725 jaar stad», belast met de leiding der feestelijkheden en tentoonstelling in Oud Geertruidenberg op de Groote Markt is een oproep verspreid onder de bevolking om Donderdagavond a.s. om kwart over acht in hotel Stal in vergadering bijeen te komen, om te komen tot het vormen van verschillende commissies. Het comité vertrouwt dat alle rechtgeaarde Bergenaren aan dezen oproep gehoor zullen geven omdat op deze vergadering besluiten van verstrekkende beteekenis moeten worden genomen. Voor het wel slagen hiervan is aller volle belang stelling en bereidheid tot medewer- ked noodzakelijk. Het comité wil niemand voorbij, gaan en iedereen zonder uitzonde ring in de gelegenheid stellen metter daad aan het feest deel te nemen zoodat allen met hoofd en hand, koopmanszin en vakebkwaamheid lot het slagen van deze grootsch opgezette feestelijkheden in onze gemeente kunnen medewerken. Door de Ontvanger der Directe belastingen enz. zullen, behalve aan diens kantoor te Geertruidenberg weggeldkaarten worden afgehaald op de hieronder vermelde zitdagen. Waspik Dinsdag 19 April 1938 en Woensdag 20 April 1938 des v.m. 8.30 12 uur en n.m. 1 4.30 uur in de oude school achter het gemeente huis. Raamsdonk(dorp) Maandag 25 April 1938 van des v m. 8.30—12 uur en n.m. 1 4 uur in het voormalige gemeentehuis. Made Dinsdag 26 April 1938 van des v.m. 9.30 tot 12 uur en n .m. 1—4.30 uur in het gemeentehuis. Dussen Donderdag 21 April 1938 van des v.m. 8.30 12 uur en van 14.30 uur in het gemeentehuis, en Vrijdag 22 April van 8.30 12 uur. Hank Vrijdag 22 April 1938 van des n.m. 1 30—4.30 uur in de R.K. School. Aangifte op den zitdag in April voorkomt lang wachten bij latere aangifte ten kantoreGeertruidenberg. De biljetten moeten ingevuld aan geboden worden. Schoenfabriek afgebrand. De morgen begon reeds te scheme ren, toen Dinsdag tegen 5 uur een der omwonenden in de Marktstraat brand ontdekte in de uitpoetserij van de Schoenfabriek van de N.V. Schoenfa briek v.h. D. Glaudi. 't Was werk van een paar minuten om 'n paar buren te wekken, doch daar sinds eenigen tijd het aan de fabriek gebouwde woon huis als kantoor is ingericht en zoo doende niet meer bewoond wordt, kon men niet bij den vuurhaard komen. In aller haast werd de brandweer en de fabriekseigenaren de heeren van Box tel en Biënert gewaarschuwd. Intusschen had het vuur gelegenheid en tijd voldoende gehad om zich over de geheele pl.m. 40 meter lange fabriek uit te breiden, zoodat, toen de brand weer onder leiding van den oppercom- mandant Dekkers verscheen reeds kon worden geconstateerd, dat het bedrijf niet meer te redden was. Met veel moeite slaagde men er in om de fa- brieksadministratie nog uit het kantoor te redden. Overigens had de brand weer handen vol werk om de omliggen de perceelen, w.o. de fabriek der Gebr. Brekelmans, tegen de hoog oplaaiende en woest uitslaande vlammen te be schermen. Goddank is dit dank het krachtdadig optreden van de brand weer kunnen geschieden. De gemeente politie zorgde onder leiding van Inspec teur van Helsland voor een keurige afzetting van het terrein. Onder de aanwezigen merkten we ook op Burge meester Mallens. 't Was nog geen zes uur toen nage noeg de geheele fabriek reeds als een troostelooze ruïne tegen den grond lag. Nog uren bleven de puinhopen nabran- den en rooken onder steeds stijgende belangstelling van honderden nieuws gierigen, die den geheelen dag naar de Marktstraat bleven stroomen. Alleen de muren van het kantoor en een vrijstaand magazijntje achter de fa briek zijn van het geheele bedrijf over gebleven. Door dezen brand zijn opnieuw ruim 70 arbeiders werkloos geworden. Waar het bedrijf verzekerd was te gen bedrijfsschade vertrouwen we dat de schade der arbeiders niet te groot zal zijn, te meer waar de fabriek over meer dan voldoende orders beschikte om volop te fabriceeren. Jammer dat natuurlijk ook alle modellen etc. zijn verloren gegaan, daar hierdoor, ook al waren overigens ruimten en machines beschikbaar, reeds een niet geringe stagnatie om het bedrijf door te zetten, is ontstaan. Naar ons de directie van de N.V. mededeelt, moet de schade op ruim 70.000 geraamd worden, verzekerd op beurspolis. Werkeloosheid. Bij het plaatselijk agentschap van de arbeidsbemiddeling stonden 1 April ingeschreven in totaal 370 geheel- en 59 gedeeltelijke werkloozen. Het aan tal gesteunden bedroeg over de afge- loopen week 130, terwijl 65 personen in de werkverschaffing waren. Gegund. Bij onderhandsche aanbesteding is het verbouwen van het woon-winkel- huis aan de Marktstraat voor rekening van den heer P. B. Bisselink alhier, ge gund aan de firma Gebr. v. d. Hoven, aannemers te Kaatsheuvel. Wit-Gele Kruis. De bloempjesdag van het Wit-Gele Kruis welke Zondag 27 Maart werd gehouden heeft ruim 80.— opge bracht. Jubileum. Vrijdag 1 April vierde de ambtenaar bij de P.T.T. alhier, de WelEd. heer H. J. P. Gubbens zijn zilveren ambts jubileum. Op 17-jarige leeftijd kwam dhr. G. in 1913 als tijdelijk kantoorbediende bij bet P.T.T.-kantoor alhier. Op 1 Januari 191(5 werd hij be noemd als ambtenaar 2e klasse, waar op 1 Nov. 1920 zijn benoeming als ambtenaar le klasse volgde. Na de gedane examens is hij thans als adjunct-commies nog steeds op het kantoor Kaatsheuvel werkzaam, waar naast hem gedurende de vele wisse lingen in de leiding meermalen de tij delijke directie van 't kantoor werd in handen gelegd. De heer G. is een ambtenaar zooals de P.T.T. die ten hoogste waardeert: stipt, accuraat, arbeidzaam en eerlijk! Hij maakte op ons kantoor de jaren van hoogconjunctuur mede en heeft vooral toen bewezen te kunnen wer ken. Aan belangstelling ontbrak het den jubilaris Vrijdag j.l. niet, al trachtte de bescheiden functionaris ook het feil en den dag stipt geheim le hou den. Bij monde van den Directeur van 'l kantoor den WelEd. heer Hooiman werd de jubilaris in het bijzijn van alle collega's en het bestelpersoneel gehuldigd als een ijverig, plichtsge trouw en voorbeeldig ambtenaar. Als blijk van erkentelijkheid werd hem een souvenir aangeboden. De af deeling Waalwijk en Omstre ken van den R.K. Bond van P.T.T.- personeel St. Petrus huldigde den zelfden avond den jubilaris ten zijnent huize en bood hem eveneens een ge schenk aan. Auto-ongeval. Om circa 1 uur reed een zekere J. C., reiziger in bakkersartikelen uit Rotterdam, toen bij ongeveer ter hoogte van de gemeente gasfabriek in de Stationstraat, doordat hij de macht over het stuur verloor met zijn luxe auto tegen een links van den weg staanden lichtmast om daarna iuc)l een scherpe bocht tegen een aan de overzijde van den weg staande boom te botsen. Door de hevige botsing juist in het midden van den radiator schoof de wagen nagenoeg geheel in elkaar. De heer C. kwam er met een verwon ding aan de kin betrekkelijk goed af. Kiesvereeniging. Vrijdag 8 April a.s. houdt de af- deeling St. Jan van de R.K. Kiesver eeniging alhier een groote propagan- davergadering in het K.J.C.-gebouw. De bekende volksredenaar Pater Pe ters O.E.S.A. uit Eindhoven zal dien avond optreden met het onderwerp: „Is de Kerk verpolitiekt?" SPRANG. De Ned. Herv. Jongelingsvereeni- ging op Geref. Grondslag „Timotheus" CJ In liet contract dor Typografie b.v. is de in- dccting als volgt: leerlingen 14lil jaar; jong gezel 2024 jaar; gezel boven 24 jaar.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6