KUNST EN LETTEREN. RAAMSDDNK. WASPIK. hield j.l. Donderdagavond in de zaal van den Ghr. Volksbond alhier haar 33sle jaarvergadering, onder leiding van haar eere-voorzitter, den Wel- cerw. heer Ds. \\r. Bousenia. Mij den aanvang dezer jaarvergade- ring verzocht I)s. Bousenia le zingen Ps. 105 vs. 3, waarna Z.E. een gedeel te van Ps. 119 voorlas en voorging in gebed. Naar aanleiding van het gele zen Schriftgedeelte: „Waarmede zal de jongeling zijn pad zuiver houden", sprak Ds. Bousenia een openings woord, waarin Z.E. er op wijst dat de jongelingsleeftijd een gevaarlijke tijd >s. In dien tijd openharen zich de hart- stochten; men wil dan zelfstandig worden; men wil dan zijn eigen leven uil gaan leven. De gevaren van de we reld zijn juist nu zoo groot, zegt spre ker. Er heerscht groote werkeloos heid; vele jongelui staan nu ledig aan de arbeidsmarkt. Hocvelen zijn er die niet den godsdienst geen rekening houden; men wil zich van alles los maken. Spreker wijst op 'l verkeerde van de dingen en zegt dan dat wij Gods woord moeten onderzoeken. Immers, in 't onderhouden van zijn geboden ligt groote loon. Spreker is dankbaar dat er nog een J.V, in de gemeente is; dat er nog jongelingen zijn in de gemeente, die wekelijks Zijn Woord willen onderzoeken. Het moet echter niet alleen onder zoek blijven, doch men moet heievers worden van Zijn Woord. Dit zal niet gaan in eigen kracht, maar laten wij dagelijks voor Zijn zegen smeken, zegt spreker, die hij de J.V. in de toe komst ook in rijke mate toebidt. Tenslotte heet Ds. Bousenia de aan wezigen hartelijk welkom, in hel hij zonder de afgevaardigden en genoo- digden. De secretaris der vereeniging, dhr. I). Smits brengt vervolgens een keu rig jaarverslag uil, waaruit blijkt, dat de vereeniging zich in een gezond ver- eenigingsleven mag verheugen. Hel ledental bleef stationair. De heer H. Kuysten leidde hierna een onderwerp in over Handelingen 10, en dhr. .1. Mayers over „Arbeids recht". In de pauze werd door de dames chocolademelk met koek gepresen teerd. De heer M. Dijkshoorn handelde over „Het doel onzer J.V.", terwijl de heer C. v. Caem een onderwerp over Art. 11 Ned. Geloofsbelijdenis behandelde, en de heer D. Smits over „Waarom begunstiger onzer J.V.?" De afgevaardigden van de zusler- vereenigingen te B.esoijen, 's-Graven- inoer en Loonschendijk voerden hel woord, alsmede van de Mannenver- eeniging, Knapenvereeiüging en Meis- jesvereeniging. Namens den Kerke- raad sprak ouderling Jae. Timmer mans. Bij afwisseling werden voordrach ten en zang ten beste gegeven. In zijn slotwoord dankte Ds. Bouse nia allen voor de aanwezigheid. De voorzitter der J.V., dhr. Dijks hoorn, dankte Ds. Bousenia voor de leiding van dezen avond en tevens voor den steun en het medeleven steeds van Z.E. ondervonden. Gezon gen werd nog Ps. 140 vs. 1, waarna Ds. Bousenia met dankgebed sloot. De J.V. mag op een goede vergade- ring terugzien. J.l. Vrijdagavond bracht het Mu ziekgezelschap „Sirena" een serenade aan den Weled. Heer J. L. van Santen alhier, bij gelegenheid van zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De voorzitter van „Sirena feliciteerde den heer van Santen met deze Koninklijke onderscheiding, waar na de heer van Santen dankte voor deze attentie. Van de zijde van het publiek was er veel belangstelling. Naar men ons van de zijde van het bestuur' van de Chr. School alhier mededeelt, ligt het in de bedoeling het 25-jarig bestaan der school, D.V. in November van dit jaar, te vieren. Hoewel de plannen ter herdenking van dit feit nog geen vasten vorm heb ben aangenomen, is het toch zeker dat dit jubileum niet onopgemerkt zal wor den gepasseerd. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand Maart voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 2926.41 en terugbetaald 8360.93. Vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, werd j.l. Maandag avond in de zaal van den Chr. Volks bond alhier eene vergadering gehou den, ter bespreking van Werkver- schaffings-aangelegenheden. Deze vergadering was druk bezocht. Ter toelichting van dit belangrijke punt waren aanwezig de heeren K. de Boer van Utrecht, Centraal bestuurder van den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond, en K. Postma, Vertegenwoordi ger bij de Rijksinspectie voor de Werk verschaffing. Bij afwezigheid van den voorzitter, opende de heer de Boer de vergade ring, waarna hij met een enkel woord HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. de besprekingen inleidde en daarna de gelegenheid gaf tot het stellen van vra gen met betrekking tot aangelegenhe den betreffende de werkverschaffing. Uit de vergadering werden hierop verschillende vragen gesteld, die door den heer Postma in een breedvoerig betoog werden beantwoord. Het komt ons voor dat deze verga dering van groot belang is geweest voor de werkloozen die in de werkver schaffing zijn of in de toekomst worden geplaatst, waar zij in menig opzicht met 't gehoorde winst zullen kunnen doen. Een drietal opzichters van de Ned. Heide-Mij. waren mede ter vergade ring aanwezig. De Chr. Gemengde Zangvereeni- ging „Excelsior' alhier hield j.l. Maan dagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer E. J. Heij. Deze vergadering droeg een feeste lijk karakter. Nadat de voorzitter de vergadering op gebruikelijke wijze had geopend, heette hij de leden hartelijk welkom en wenschte allen een genoeglijke feest avond toe. Door den secretaris, den heer W. Timmermans, werd een uitvoerig jaar verslag uitgebracht, waarin hij de ver schillende wederwaardigheden uit het afgeloopen jaar de revue liet passeeren. De penningmeester, dhr. Ant. Janson, bracht verslag uit omtrent den finanti- eelen toestand der vereeniging. Beide functionarissen werden voor hun werk dank gezegd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren E. J. Heij, voorzitter, Ant. Janson, pen ningmeester en H. Maijers, alg. adjunct, herkozen. Na afhandeling van deze huishou delijke aangelegenheden, werd een aanvang gemaakt met het feestelijke gedeelte van den avond. Onder het genot van verschillende tractaties, bleef men tot middernacht in de beste stemming bijeen. Een aantal voordrachten werden door de leden ten beste gegeven, die de opgewekte stem ming niet weinig verhoogden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Aan liet Postkantoor alhier werd over de maand Maart ingelegd ƒ6059,35 en terugbetaald ƒ3618,81. CAPELLE. Het glas- en verfwerk van een Vacantiekamp te Gilze Reijen voor re kening van den Rotterdamschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, is op gedragen aan Gebrs. van der Waals alhier. Op het hulppostkantoor te dezer plaatse werd gedurende de maand Maart 1938 in de Rijkspostspaarbank ingelegd 9555.36 en terugbetaald 6613.61. Het aantal inlagen bedroeg 74, dat der terugbetalingen 39. Gedurende de maand Maart 1938 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleesch- keurings^'et aangegeven 16 koeien en 43 varkens. J.l. Zaterdagmorgen in de vroeg te werd brand ontdekt in het schuurtje staande achter de woning van den heer C. Groeneveld in de Korte Nieuw- straat. Niettegenstaande men er tame lijk vlug bij was, om met een straal op de waterleiding het vuur te bedwingen, kon men toch niet verhinderen, dat een drietal rijwielen mede een prooi der vlammen werd. Oorzaak onbekend. Na in den morgendienst door zijn broer Ds. W. Vroeg in de Weij uit Reeuwijk tot zijn ambt te zijn ingeleid en daarin bevestigd, verbond Ds. A. Vroeg in de Weij, overgekomen uit Waddinxveen, zich j.l. Zondagnamid dag aan de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk. Na zijn rede richtte de nieuwe pre dikant zich met een enkel woord tot de leden van den kerkeraad en het kerkbestuur, de aanwezige Ringpredi- kanten en meer anderen, met wie hij bij zijn herderlijk werk in zijn nieuwe gemeente meer in het bijzonder in aan raking zal komen. Hierna werd de nieuwe predikant namens den kerkeraad toegesproken door den ouderling L. J. Heurter, die de gemeente verzocht hem staande toe te zingen Ps. 122 vs. 3. Vervolgens sprak Ds. Bousema, tot heden consulent der gemeente, namens de kerkelijke gemeente, Ds. van der Roest uit 's Gravemoer namens de pre dikanten uit den Ring 's-Grevelduin- Capelle en ten slotte de president-kerk voogd de heer P. Michaël, namens het college van kerkvoogden en notabelen. In hartelijke bewoordingen bedankte Ds. Vroeg in de Weij voor de tot hem gerichte woorden. Beide malen en vooral des namid dags was het kerkgebouw overvol, waaronder ook zeer velen uit omlig gende gemeenten. RAAMSDONKSVEER. Aan het Postkantoor le Raams- donksveer en het daaronder behoo- rende ambtsgebied is gedurende de maand Maart jl. op de Rijkspost spaarbank ingelegd f 37297,06 en terugbetaald f 54373,08. Het laatste door dat kantoor uit. gegeven boekje draagt het nummer 12990. Donderdagavond heeft een ge zelschap jongens van de bekende Stichiing Hoenderloo in het gebouw Rehoboth, aan de Julianalaan, al hier, voor een goed gevulde zaal een opvoering gegeven van de Hoenderloo revue. Door Ds. W. Oost werd de ver gadering na het zingen van een Psalmvers met gebed en schriftle zing geopend, waarna de leiding door hem werd overgegeven aan den heer van den Bongerd. Daarna werd overgegaan tot de afwerking van het programma, het geen ons een duidelijk beeld gaf van de wijze waarop met de jon gens in het doorgangshuis wordt omgegaan en hoe er steeds naar wordt gestreefd om hen op een hooger peil te brengen. Voor de wijze waarop een en ander voor het voetlicht werd ge bracht, werd door de aanwezigen telkens hartelijk geapplaudiseerd. De heer H. Goedhart, ploeg baas bij de Nederlandsche Spoor wegen heelt 1 April jl, den dienst met pensioen verlaten. In aansluiting op het bericht van verleden week kan nog worden medegedeeld, dat aan dhr. Fijan, architect te Waalwijk, opdracht is ver leend tot het aanbesteden van een nieuw huis voor rekening van de Diaconie alhier. S Ter vervulling van twee vaca tures in den Kerkeraad alhier, zijn de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk tegen Woensdagavond a.s. opgeroepen ter verkiezing van twee ouderlingen. Bach's Mat thans Passion te. Zaltbommel. Hermann Scliey. en zijn Christus- partij. Het was een werkelijk gelukkig toe val, dat ons voor 2 jaren bij de voor bereiding van de eerste Zaltbommel- sche Matthaus Passion-uitvoering in verbinding bracht met Herman Schey. Wij hadden hem al eens gehoord in Mahlerliederen, hem via radiostati ons door geheel Europa in verschil lende uitvoeringen beluisterd. En toen tot de overtuiging gekomen, dat we hier te doen hadden, niet alleen met een groot zanger, met een wondermooi geluid, maar ook met een intens mu zikale lectuur, die technisch boven de materie is uitgegroeid en den inhoud van het gezongene lot in de diepste diepte peilt. Hier geen aangeleerde of verlechniekte muzikaliteit, geen ge raffineerde verzinsels en zoekerijen naar schoonheid, die in waarheid geen schoonheid is, omdat er geen waar achtig leven, geen gevoel, geen warmte geen natuurlijkheid in werkt en leeft. Bij Schey hooren we dien fleurigen, inip.ulsieven - spontane, brillanten klank, die de groote eindelooze pers pectieven van klankweelde doen ont staan, maar daarnaast bezit Schey, als weinigen het geheim der extase, ontstaan door de suggestieve meer derheid eener psychische en muzikale intelligentie. En dit alles van de sub tielste verrukking tot de meest groot- sche dramatische belichtingen toe. Daarom vaart er door dit zingen een gevoelsvibrator, die als een huivering door hart en ziel van den hoorder gaat. Wij waren daarom zeer gelukkig dezen eminenten zanger te kunnen verbinden als solist aan de Zallbom- melsche Matthauspassion-uitvoerin- gen en wel als vertolker der Christus partij. Ik wees er reeds vroeger op, hoe de Christusfiguur op een geheel bijzondere wijze 't middelpunt vormt van Bach's Matthauspassion. Nu doet zich hel bijzondere feit voor, dat juist deze voorname partij bij ongeveer al le uitvoeringen der Matthauspassion in Nederland vertolkt wordt door 2 solisten, die hiervoor in aanmerking komen. Hoe muzikaal en persoonlijk de weergave van deze solisten ook is, het mag voor de Zaltbommelsche uit voering als een zeer bijzondere ver dienste worden aangerekend, dat men aan deze uitvoering Hermann Schey verbond als vertolker der Cbristus- partij. Wie dezen zanger deze partij hoorde zingen en ook anderen in hun bekende vertolking, zal hebben erva ren, dat Schey een zeer persoonlijke en tevens een gezonde en oer-muzika* le visie op deze partij heeft, die in lil Benjamino Gigli en Kthe von Nagy in »AVE MARIAe, welke deze week in »Luxor« draait. menig opzicht sterk afwijkt, bij de reeds genoemde en geroemde vertol kingen. Hermann Schey doorvoelt dan ook de dingen op een superbe wijze, bewaart niet de hevige ontroering van het werk voor zich zelf, zoodat we in zijn zingen voortdurend voelen, de ontroeringen, die in hem opklagen. Heeds hij het begin van zijn partij komt hij als het ware in een meditee- rende verrukking, die hein 't geheele werk niet meer verlaat. Hoe open- haarde Schey in zingen ons niet de Goddelijke figuur in al haar majestu euze soberheid! Wat ontroerde hij ons niet in de fragmenten: „Nehmet, es- set" en „Setzet euch hier", enz. Hel scheen als stond hij plots midden in een mystieke reflexie, die hem diep deed ontroeren, want hij zong vooral de laatste woorden als doorhuiverd van een Goddelijke Smart. Voor ons zijn deze bladzijden de meest geniale in het geheele werk. Hier voelen wij Bach aan zich zelf onttogen, verzon ken in de diepste diepte van zijn mys tieke zielsverrukking. Hier voelen we, dat hel Bach voor alles te doen is. om het waarachtige, oprechte godsgeloof, om de allerhoogste vereering van Christus' lijden in zijn diepste en rein ste beteekenis voor ons te openbaren. Men moet dit Schey hebben hooren zingen om te begrijpen, hoe dit alles hij hem en den toehoorder werd als een onverklaarbare weemoed, als een stille diep ernstige devotie. En zoo zal ook dit jaar te Zaltbommel in die prachtige kerk met haar machtige werking van schoane architectuur Hermann Schey zijn innig vergeeste lijkte Christus-partij zingen, en zal de toehoorder, die komt met een stem ming van eenvoudige maar eerlijke aandacht, talrijke momenten van die pe ontroering beleven. FRANS VAN AMELSVOORT. 's-Bosch. BOEKENWEEK. De waarde van reisherinneringen. Zaterdag begon de Boekenweek. Neen, neen! Niet overslaan! Lees u s.v.p. even verder. Ik weet heel goed, wat u meent. U bedoelt: boeken, daar moet je geld voor hebben. U bedoelt: het bezit van boeken is pas interressant, wanneer men zich een flinke biblio theek kan aanschaffen. U bedoelt: wanneer ik een boek wil lezen, dan leen ik dat voor een paar centen uit een bibliotheek. U hebt groot gelijk! Maar tóchU moet eens luiste ren, naar wat i k bedoel. In den mobi lisatietijd hadden ze me voor een poos midden in den zomer, gedetacheerd in het kamp te Millingen op de Veluwe. En toen mopperde ik. Want ik voelde me zoo neergeworpen in een uithoek. Zeker, 't kon er wel mooi zijn, maar ik had nu eenmaal liever in Den Haag gezeten, 'k Liep of fietste wel eens naar het Uddeler meer en zwom er in het water, maar al gauw kroop ik dan ver veeld in de schaduw van een boom op de schans. Die warmte, die hitte Die „koperen ploert''Zóó noem den we toen -bent u óók in dienst geweest? de zon! Enfin, ik heb er vier of vijf maanden gezeten en op 'n avond toen heb ik een knalfuif gegeven, want tenslotte was de gunstige beschik king afgekomen op mijn zóóveelste ver zoek om overplaatsing naar Den Haag. Pas jaren na den oorlog werd ik nieuwsgierig door de enthousiaste ver halen, die ik las en hoorde, hoe" het er in de buurt van het Uddeler meer eigen lijk uitzagIk ben gaan sparen voor een kleine vacantie in die contreien en eindelijk heb ik toen Millingen en het Uddeler meer leeren kennen en genieten. Ik heb me een paar weken lang gezond laten braden door God's zonnetje, dat me warm bestraalde, als ik midden op den dag eenzaam liep te dwalen door de zandwoestenijen van Kootwijk: ik heb het mooie oude toren tje van Garderen tegen den avond zien silhouetteeren tegen een roodgouden hemel: ik heb de golvende korenvelden zacht hooren zuchten: ik heb de adders zien schuiven door de hei, de hagedis jes zien spelen: ik heb het Uddeler meer hervonden als een klein aardsch para dijs en terwijl ik lag te zonnebaden aan den oever, zag ik uit de weerkaatsing op het spiegelende, rimpelooze water vlak, hoe de engelen daarboven bezig waren om haar wolkenbedjes te schud den voor den nacht die komen zou. Waarmee ik maar zeggen wil, dat een goed gerecht pas op z'n lekkerst smaakt, als men moeite heeft moeten doen om het te verkrijgen. Zoo is het óók met ons boekenge- recht. Zeker, men kan vaak voor een paar centen het boek, dat men wenscht te lezen, ter leen bekomen in een of andere bibliotheek. Maar dan leest men het „in een verloren uurtje" en mis schien slechts „om de verveling te doo- denHeeft men veel goeds over een bepaald boek gelezen of gehoord, is er een verlangen ontstaan en gegroeid om het te genieten en heeft men moeite moeten doen, een offer moeten bren gen. om zich deze genieting te ver schaffen, dan zal men lezen met inte resse en overgave: men zal het schoone zoeken, vinden en vasthouden. Vast houden door het bezit va nhet boek. Oók al zou men het voorloopig geen tweeden keer ter hand nemen, dan zal toch telkens het zien van 't bekend? bandje herinneringen wekken aan mooie en leerzame uren, in den geest zullen v/e ons telkens verplaatsen in het leven, bepaalde momenten er uit. van 'n anderen mensch, 'n vréémden ir.ensch, die ons door het verhaal van den schrijver zoo'n goede bekende, misschien zoo'n oprechte vriend óf zulk een afschuwvvekkend, maar leerzaam vóórbeeld is geworden Van mooie reizen bewaar ik kleine dmgskes „ter herinnering Soms speel ik er mee in mijn vingers en onbewust komt me dan weer veei moois voor den geest, dat ik heb gezien en bewonderd Zoo is ook 'n gelezen boek 'n reis herinnering, telkens en telkens weer wekt het gedachten terug aan vreemde plaatsen, die ik met oen schrijver be zocht, aan interessante menschen met wie ik verkeerde. En ik wéét: het kost me geen geld en geen moeite om eventjes weer dat contact te her stellen ten tijde en ter plaatse, welke me te binnen schieten. Zou ik zoudt gij, lezer een bi bliotheek noodig hebben om zóó, als ik hiervoren beschreef, van boeken te genieten? Houdt gij vanmenschen? En als ge van menschen houdt, kunt ge dan en daarom, slechts in een stad le ven? Hoe grooter de stad is waar ge woont, des te minder menschen ge kent. Menschen leert ge slechts ken nen en waardeeren helaas: ook wel eens schuwen en minachten - in een kleine, besloten omgeving. Ook boe ken ze zijn papieren, maar écht le vende menschen verliezen vaak aan hun individueele beteekenis voor ons door hun veelheid. Menschen, die er uitgebreide bibliotheken op na houden, zonder dat de veelheid door de weten schap waarop ze zich toelegden wordt vereischt, zijn meer verzamelaars van boeken dan kenners en vrienden van deze. Velen houden van de stad, maar de menschen zijn hun onverschillig. Zoo ook houden sommigen van de biblio theek, maar ze geven weinig of niets om boeken. En dus, waarde lezer en lezeres, de Boekenweek is toch ook inderdaad iets voor U. Voor een paar gulden kunt ge een mooie reis maken door vreemde streken en door een heer lijke natuur, geleid door een bekwa men gids. Ge leert er menschen ken nen, die anders zijn dan gij. Ge leert ze zóó goed kennen, dat ge ze ook gaat begrijpen. Ge leert uit de erva ring van anderen, waarom ge som mige menschen of bepaalde situaties schuwen moet, maar ge leert eveneens, hoe ge u zelf beter kunt maken of steun kunt vinden in de vriendschap met anderen. Het boek, dat ge behoudt, zal u lan gere jaren een herinnering zijn en U nooden om met uw gedachten nog even terug te keeren. naar een daad

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7