Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VIRGINIA'S KEUZE. 95 „NGOfiD-BRABAND" Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR NUMMER 30. WOENSDAG 13 APRIL 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 1 HITLER BESCHOUWT ZICH ALS I)E VAN GOD GEZONDENE. Met alle middelen dringt de nazi- propaganda den Fuhrer als een half god naar voren en Hitier gelooft in zijn rol als zoodanig. Hiervoor spra ken we van de Hitler-medaille. Deze, welke de beeltenis des Führer's be vat en een randschrift, dat naar hem als stichter van het Groot-Duitsche rijk verwijst, is Zondag aan eiken Duitscher uitgereikt, die zijn stem plicht was komen vervullen. Dat Hitier meer en meer aan zijn eigen vergodelijking begint te geloo- ven, bewees de inhoud van de rede, waarmee hij Zaterdag te Weenen zijn verkiezingspropaganda besloot. Hij noemde vijf redenen, waarmee hij de annexatie van Oostenrijk motiveerde. Zij komen hierop neer: Oostenrijk is Duitsch; het kan zonder het Reich niet leven; het wilde dit ook niet; „het is mijn (Hitler's) geboorteland"; „ik kan méér dan Schuschnigg". „Ik heb aldus Hitier door mijn leven bewezen, dat ik meer kan dan de dwergen, die hier een land naar den afgrond regeerden. Of over 100 jaar nog iemand zich de namen van mijn voorgangers hier zal herin neren, weet ik niet, maar mijn naam zal blijven beslaan als die van den grooten zoon van dit land. „Ik geloof, dat het ook Gods wil geweest is, uit dit land een knaap naar het rijk te zenden, hem groot te laten worden en tot leider der natie te ver heffen, om het hem mogelijk te ma ken, zijn vaderland aan het rijk toe te voegen." „Toen op 9 Maart Schuschnigg zijn overeenkomst schond, voelde ik, dat de roep der Voorzienigheid tot mij was gekomen. En wat zich toen af speelde in drie dagen, was ook slechts denkbaar als voltrekking van den wil van „De Echo van het Zuiden' Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 40) Laat hem. Ik ben niet van plan met hem te trouwen. Hij weet hel, en ik zeg het jou nu ook voor het laatst. Rickey. Je hoeft niet zoo theatraal te doen. Het zou heel goed voor je zijn. Het zou niet goed voor me zijn. Haar zelfbedwang liet haar opeens in den steek. Ik kan geen man trouwen om zijn geld, en ik ben hel ook niet van plan, en daarmee uit. Jij doet je eigen zin door met Marty naar Flo rida te gaan, nu, ik doe hierin mijn eigen zin. Ik ben óók mijn eigen baas, Rickey, net zoo goed als jij. Haar heftigheid maakte indruk op hem. Je hoeft het zóó toch niet op te nemen? Hoe kan ik het anders opnemen? Plotseling begon zij te snikken en Rickey boog zich over haar heen en smeekte: Niet doen, Jinny. Ik ben een bruut, zei hij even dezer Voorzienigheid. In drie dagen heeft de Heer hen geslagen en ik ver wierf de genade, op den dag van het verraad mijn vaderland bij hel rijk te kunnen inlijven." Bij zijn aankomst te Weenen, voor het houden van zijn rede, had Hitier, zijn dank brengende voor de begroe ting, reeds betoond: „Het ecnige, dat is en zal blijven, is hel Duitsche volk." DE DUITSCHE STEMMING. De Zondag in het Duitsche Rijk plaats gehad hebbende stemming in Duitschland heeft wat den uitslag be treft de stoutste verwachtingen over- roffen, al zal men wat de cijfers be treft natuurlijk de noodige reserve in acht hebben te nemen. Reeds vroeg in den ochtend werd overal druk gestemd. In vele plaatsen trokken de stemgerechtigden in ge sloten kolonnes achter muziekcorpsen naar hun stembureau, waar hun een insigne als herinnering aan den door hen vervulden stemplicht werd uit gereikt. In het buitenland wonende Duit- schers hebben zich met extra treinen naar de grens begeven om er hun stem uit te brengen of begaven zich aan boord van in buitenlandsche havens liggende schepen, welke opstoomden tot buiten de territoriale zones, waar dan gestemd kon worden. De uitslag van de volksstemming in Duitschland is: Totaal aantal uitgebrachte stemmen 43.90fi.000. Ja-stemmen 43.453.000. Neen-stemmen 42G.000. Percentage ja-stemmen 99.03. In Oostenrijk perc. ja-stemmen 99.75. DALADIER VORMT NIEUW KABINET. Daladier, minister van defensie en onder-voorzitter van den minister raad in het afgetreden kabinet-Blum, die door den president van de Fran- sche republiek was belast met de vor ming van een nieuwe regeering, is in zijn opdracht geslaagd. Zijn kabinet bestaat voornamelijk uit gematigde radicalen. Voorts zijn er drie leden van de socialistische en republikein- sche unie in opgenomen en ecnige politici uit het centrum, namelijk Reynaud, De Chappedelaine, Mandel en Chamipetier de Ribes. De nationale raad van de socialis tische partij heeft vergaderd en na een langdurig debat besloten geen deel uit te maken van de nieuwe regeering. Of het kabinet-Daladier in de Kamer ze ker is van den steun der socialisten, is nog niet te zeggen. De nationale raad van de S.F.I.O. heeft over deze vraag geen uitspraak gedaan, doch de Kamerfractie vrijgelaten bij de vast stelling van haar houding. Paul Boncour is niet aan de Quay d'Orsay teruggekeerd, Georges Bon net volgt hem op aan buitenlandsche zaken. Dat ten slotte Bonnet aange wezen is, beteekent naar alle waar schijnlijkheid: Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. 1. Dat de non-interventie in Span je strikt gehandhaafd zal blijven. 2. Dat de Fransche diplomatie nauwer dan op ieder ander oogen- blik sedert het aftreden van Eden met het Foreign Office zal gaan samen werken. 3. Dat ten spoedigste een herstel van normale betrekkingen met Italië en dus de benoeming van 'n Fran- schen ambassadeur te Rome overwo gen zal worden. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Terwijl aan het Ebro-front de re publikeinen nog met den moed der wanhoop standhouden, heeft de link- sche legerleiding niet kunnen verhin deren, dat in het Pyreneeën-gebied heele legerafdeelingen afgesneden zijn en door het dal van de Garonne en de enkele andere, diep onder de sneeuw liggende passen over de Fransche grens gedrongen worden. Door de bezetting van de Sierra Bo- camorta aan den linkeroever van de Esera zijn de troepen van generaal Franco de grens reeds tot op 40 K.M. genaderd. Een andere nationalistische strijdmacht heeft na een marsch van 10 K.M. langs den linkeroever van de Noguera Palaresa gemaakt te hebben den Montsech omsingeld. Zij bevindt zich zoodoende in de onmiddellijke nabijheid van den weg, die Tremp verbindt met Artesa de Segre en van laatstgenoemde plaats naar de her dersrepubliek Andorra leidt. Het gevolg van deze operaties is, dat vrijwel alle republikeinsche af- deelingen, die zich nog in Opper- Aragon bevinden, geen enkelen uil- weg meer hebben, behalve dien over de Fransche grens. In totaal zijn Zondagmiddag 2000 vluchtelingen de Koningsbrug, die Spanje en Frankrijk met elkaar ver bindt, overgestoken. Nog 5000 vluch telingen trachten hier en bij Luchon een goed heenkomen te zoeken. NOG STEEDS CHINEESCHE SUCCESSEN. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de voorhoede der Chineesche strijdkrachten en de guerrillabenden, die drie weken geleden zeer bedrijvig zijn geweest ten Zuid-Westen van Shanghai, binnen 40 K.M. afstand van deze stad zijn gekomen. Alle pogingen van de normale Ja- pansche garnizoenen te Shanghai en Hangtsjau, den Chineeschen op- marsch te stuiten, zijn vruchteloos ge bleven. Voorts wordt bevestigd, dat op 9 April 10.000 man nieuwe Japansche troepen te Poetoeng geland zijn en naar het bedreigde gebied zijn ver trokken. Chineesche bewoners, die naar de internationale nederzetting en de Fransche concessie vluchten, vertel len, dat de Japanners de burgers dwingen tot het inderhaast aanleggen van versterkingen. Uit Hankau wordt gemeld, dat de Chineesche troepen Tsjoe Nih Wang en Tsjang Sjan aan het front van den Tientsin-Poekau-spoorweg hebben be zet. Volgens berichten van Chineesche zijde hebben Japansche vliegers Tsjang Tsja, de hoofdstad der provin cie Hoenan gebombardeerd. Zij heb ben meer dan dertig brandbommen en veertig zware bommen geworpen S&c&ts Sds.pj&i fTXZfr HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! later, ik weet het wel, Jinny, maar ik' kan niet anders, ik moet gaan. Toen hij weg was, deed Virginia avondjurk uit en sloeg een eenvoudig, blauw peignoirtje om, dat zij zelf ge maakt had. Zij wist wat haar te doen stond. Uit het secretarie-tje in den hoek nam zij pen en papier prach- lig dik geschept papier, met het Bleec- ker-wapen in den hoek. Haar briefje aan Michael schreef zij zonder aarze len, verzegelde het daarna en legde 't opzij. Morgenochtend zou zij het hem laten brengen. In bed dacht zij nog eens over alles na. Het kon niet anders Michael kon niet langer voor haar zijn. Zij had haar besluit genomen, haar trots had haar daartoe gedreven. Haar keuze was tusschen Rickey en Michael, want hen beiden vereenigen ging niet lan ger. En zij kon Rickey niet in den steek laten, hij had haar noodig, en zeker als hij uit Florida terugkwam. Want dat de heele geschiedenis met Marty op veel verdriet voor hem zou uitdraaien, daar was Virginia ze ker van. Tenslotte viel zij in slaap en toen zij wakker werd, aanschouwde zij een grauwen Kerstmorgen. Zij kleedde zich haastig aan, schreef het briefje aan Tony en vroeg toen den weg naar de naaste kerk. Veel kalmer en zeker van den weg, dien zij gaan moest, was zij op Derek- dale teruggekomen. Zij vroeg of zij mrs. Bleecker kon spreken en haar gastvrouw had haar op bed ontvan- gen. Jane zag er jonger dan ooit uit in een roze ochtendjasje en de haren in een breede, rose bandeau. Zij had thee en toast voor ontbijt. Het liefste zou zij met chocolade en versche brood jes ontbeten hebben, maar zij moest om haar figuur denken. Maar lieve kind, hoe kom je zoo vroeg op? riep zij uit, toen Virginia binnentrad. Ik ben naar de kerk geweest. Heusch? A Ja, en ik kom u goedendag zeg gen, want ik ga vanmorgen weg, mrs. Bleecker. Er was een lichtje in Jane's oogen gekomen. Waarom ga je weg? Er hebben zich onverwachte om standigheden voorgedaan, die mij noodzaken het te doen. Gaat je broer met je mee? Neen. Wat zegt Tony ervan? Ik heb het hem niet verteld. Het bleek duidelijk, dat Jane voor een raadsel stond. Dus je loopt van hem weg? vroeg zij koel. O neen, ik heb hem een briefje geschreven. Toen had Jane een plotseling be sluit genomen. Ga zitten zei ze, en laat ons eer lijk over de dingen spreken. Ik weet, dat Tony met je wil trouwen en ik zou graag willen weten boe jij erover denkt. Ik denk er heelemaal niet over. Ik houd niet van hem. En je bent niet van plan met hem te trouwen, wanneer je niet van hem houdt? Neen. Andere vrouwen zouden om de voordeelen denken. Minachting brandde als een vlam in haar oogen toen Virginia de oudere vrouw aanzag. U bedoelt zijn geld? Voor mij zou het huwelijk nooit een contract kun- nèn zijn, mrs. Bleecker. U hoeft niet bang te zijn. Tony is absoluut veilig. Toen was Jane grof geworden. Natuurlijk is er een ander, zei ze. Je zoudt geen millioenen weggooien, als je niet van een ander hield. Dat is de ware reden. Plotseling drong de humor van de situatie tot Virginia door en zij glim lachte, toen zij antwoordde: U wilt niet, dat ik met Tony trouw. Wat kan het u dan schelen of ik van een ander houd? Waarop Jane een beetje beduusd had geantwoord: Het kan mij ook niets schelen. Maar de waarheid was, dat zij Vir ginia had willen zien lijden, niet Tony. Wat verbeeldde dat kind zich, dat ze met een hooghartig gebaar het Blee- cker-fortuin durfde verwerpen? Virginia stak haar de hand toe: Ik moet nu gaan. En ik heb u nog geen gelukkig Kerstfeest ge- wenscht. Veel kans op een gelukkig Kerst feest zal ik niet hebben met Tony in zóó'n stemming, had Jane geant woord. Maar zij had Virginia's hand toch gedrukt en er, een beetje be schaamd over zichzelf, aan toege voegd Ik had je dat alles misschien niet zoo in je gezicht moeten zeggen.... O, het geeft niets. Virginia lachte tegen 't rose vrouw tje in de kussens. Waarom zou zij Ja ne een kwaad hart toedragen? Zij was immers niet de moeite waard, dat zij zich over haar woorden ergerde Toen zij ontbeten had en klaar stond om te vertrekken overhandigde Wells, de butler, haar een klein pakje. Mr. McMillan vroeg mij u dit te geven, toen hij wegging. Virginia nam het aan en stak het in haar taschje. Dank je, Wells, zei ze kalm. Maar onder haar uiterlijke kalmte bonsde haar hart, als of het zou bre ken. XVII. HET ZOLDERKAMERTJE. Toen zij eindelijk goed en wel in den trein zat, opende Virginia het klei ne pakje, dat Wells haar had gegeven. De oude Anthony had haar naar het station gereden en bij het afscheid met een eenigszins ontroerde stem gezegd Als je ooit behoefte voelt aan een vriend, mijn lieve kind, weet dan, dat ik altijd voor je klaar sta. Wordt vervolgd). uugeveu. Waalwyksche en Langstraatsebe ('tirail.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1