KANTONGERECHT BINNENLAND. ADVERTEERT IN DIT BLAD GEMENGD NIEUWS NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING DUSSEN. NIEUWKUIJK. op de universiteiten van Hoenan en Ting Hoea, tengevolge waarvan meer dan dertig noncombattanten werden gedood en ruim zeventig gewond. ENGELANDS ACCOORD MET ITALIë. In diplomatieke kringen verklaart men, dat, tenzij er onverhoopt een vertraging mocht intreden, de Britsch- Italiaansche overeenkomst Donderdag te Rome zal worden geteekend. De Britsche regeering heeft den volkenhond een nota gezonden, waar in zij verzoekt, in de eerstvolgende zitting van den volkenbondsraad, die op 1 Mei zal worden geopend, de Abes- sijnsche kwestie te regelen. In de Britsche nota aan den volken hond wordt gezegd, dat de Britsche regeering „den abnormalen toestand heeft bestudeerd, die is voortgevloeid uit het feit, dat vele leden van den volkenbond, onder wie niet minder dan vijf, die in den raad vertegen woordigd zijn, erkennen, dat'de Ita- liaansche regeering de souvereiniteit over Abessynië uitoefent of besluiten hebben genomen, die deze erkenning inhouden, terwijl de andere leden dit niet hebben gedaan". Goedingelichte fascistische kringen zinspeelden er op, dat Italië, als hel keizerrijk erkend wordt, wellicht te gen het einde van dit jaar in den bond terug zou kceren. •Sommigen zien daarachter den invloed van Engeland, dat de „as" der niet- leden wil bre ken en den volkenhond wil verster ken. UITBREIDING DER STAKING IN DE METAAL INDUSTRIE IN FRANKRIJK. De staking der metaalarbeiders in de streek van Parijs heeft zich gister middag uitgebreid tot de fabrieken van Renault te Boulogne-Billancourl. De arbeiders begonnen de fabrieken le bezetten. In den loop van den mid dag werd bij de meeste fabrieken in het district Parijs door de metaalar beiders de staking afgekondigd. Het aantal stakers nam toe met ongeveer 8000. Men kan van een algemeene staking spreken. Het conflict in de metaalnijverheid is dus plotseling verscherpt. Een de legatie van arbeiders heeft de direc ties eischen kenbaar gemaakt. Aan gezien de antwoorden niet bevredi gend geacht werden, de arbeid op Ver schillende fabrieken gestaakt en de werkplaatsen bezet werden zijn thans meer dan 130.000 arbeiders in staking. Het vakverbond in de streek van Parijs verklaart, dat de arbeiders zich geplaatst zien voor een verscherping van het conflict, geheel tengevolge van halsstarrigheid der werkgevers, die de economische moeilijkheden trachten te vergrooten en de nationale verdedi ging willen saboteeren. De hond ver klaart zich volkomen solidair met de stakers in de metaalnijverheid en zegt, dat alle arbeiders moeten hegrij pen, dat dit conflict buiten het kader der metaalindustrie uitgaat, de ge- heele arbeidsklasse raakt en het pro bleem van de handhaving der verkre gen voordeelen en de verlenging der collectieve overeenkomsten op den voorgrond stelt. De positie van den nieuwen minis ter-president Daladier is er niet gun stiger op geworden, nu hij de kamer tegemoet zal treden, terwijl de her bewapening van Frankrijk door nieu we en enorme stakingen vrijwel ge heel is verlamd. Uiterst rechts zal hem strenge maatregelen vragen, de socialisten en communisten zullen het standpunt der vakbonden verdedigen. De ontwikkeling van de nieuwe sta kingsepidemie is voor Daladier wel uiterst ongunstig. Sitdownstakingen bij Renault, Liore Olivier en Lorraine hebben het aantal stakers van 60.000 gebracht op 130.000. Juist deze in dustrieën zijn van groote beteekenis voor de bewapening. Renault ver vaardigt vliegtuigmotoren, tanks, gra naten en pantserplatcn. Lorraine maakt zware vliegtuigmotoren, Liore Olivier maakt autogiro's en gevechts vliegtuigen. Men schatte, dat de defensie dooi de stakingen ongeveer honderd vlieg tuigen tekort gekomen was. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN In de familie v. S. te Raamsdonk moest voor een notaris een acte wor den verleden, wat echter op een mis lukking was uitgeloopen, wijl een dei- betrokkenen weigerde de betreffende acte te teekenen. Daarover waren een viertal tamilie- leden niet erg best te spreken en men ging zijn verdriet verdrinken Vader v. S., een gehuwd man van 82 jaar, en drie zoons, allen gehuwd, waarvan twee niet minder dan elt kinderen hadden, hadden reeds erg diep in het glaasje gekeken, toen zij besloten nog een herberg te bezoeken nabij Sandoel. Daar was ook een zekere van Z. aanwezig en een der broers meende op te merken, dat deze vader van S. zat uit te lachen. Plotseling vlogen de familieleden van S. op van Z. aan en in een kluwen lagen ze weldra in een hoek van het café. Een der broeders n.l. J. H. v. S. greep glazen en l'les- schen en wierp deze door het café, waardoor nog al wat werd vernield o.a. het biljartlaken, ruiten enz. De gemeenteveldwachter, die vóór het café de wacht had gehouden, wijl hij moeilijkheden vreesde, vloog op het lawaai naar binnen en wist de vechtenden te scheiden. Maar ook hij moest zich verdedigen legen het woe dende viertal. Hij zag plotseling een stoel boven zijn hoofd zweven, doch kon den slag gelukkig opvangen, zoo dat dit goed afliep. Langzaamaan zag de veldwachter kans de familie uit hel café te krijgen en toen was de orde spoedig hersteld. Aldus meende men, maar een der gebroeders had het buiten aan den stok gekregen met den reeds genoem den v. Z. die met een groot stuk ijzer zwaaide en daarmede B. J. v. S. zulk een klap toebracht, dat de man reeds vanaf 5 Februari in een ziekenhuis moest worden verpleegd en naai de vader vertelde thans nog zoo ernstig ziek is dat aan beterschap moet worden gewanhoopt. Hij is reeds tweemaal geopereerd. De kantonrechter vond hel diep treurig, dat een 82-jarige vader en 3 zijner zoons zich heden moesten ver antwoorden wegens ernstige orde verstoring tengevolge van drankmis bruik. De menschen waren zóó dron ken de vader incluis dat zij ab soluut niet meer weten, wat er ge beurd is, terwijl een van hen, in ho- peloozen toestand nog in het zieken huis ligt. Dat zijn nu de ellendige gevolgen van den drank. Zich speciaal tot J. H. v. S. wendende, zeide de kanton rechter, dat deze zich vooral van drankgebruik moest onthouden, wijl hij zich absoluut niet kan beheer- schen, getuige de feiten, die vroeger met hem zijn voorgevallen. Maar ook de caféhouder gaat niet vrijuit, wijl deze drank heeft geschonken aan per sonen, die reeds onder den invloed van sterken drank waren. Hij ver zoekt den Ambtenaar van het O.M. een onderzoek te willen instellen ol tegen dezen caféhouder procesverbaal is opgemaakt en zoo dit niet is ge schied, opdracht te geven dat alsnog daartoe zal worden overgegaan. De Ambtenaar van het O.M. eischte daarna tegen J. H. v. S. met het oog op zijn minder gunstig verleden een boete van 25.— of 25 dagen hechte nis en tegen de overigen ieder ƒ20. boete of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde va der v. S. tot een boete van 15 subs. 10 dagen hechtenis, H. A. v. S. en J. H. v. S. werden veroordeeld tot ƒ20 boete of 15 dagen hechtenis en B. v. S., die nog in het ziekenhuis wordt verpleegd en dus reeds een ernstige straf heeft uitgeboet, werd veroor deeld tot een boete van 5.of 2 da gen hechtenis. D.v.N. BEDREIGING TE SPRANGCAPELLE. In hooger beroep werd door het Gerechtshof le Den Bosch behandeld de strafzaak tegen J. W. R., koopman te Sprang-Capelle, die door den Po litierechter te Den Bosch was veroor deeld lot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk omdat hij op 18 December 1937 te Sprang-Capelle in dreigende houding op den arbeider C. J. van Hoorn afgegaan was en, terwijl hij een mes trok, uitgeroepen had: „Als je niet maakt, dat je hier met die plank wegkomt, steek ik je ka- pot!" Van Hoorn liep weg en gaf zoo aan verdachte geen gelegenheid, ongeluk ken te maken. De Officier van Justitie en verdach te hadden heide hooger beroep aange- teekend. Tegen hem werd een maand gevangenisstraf geëischt. Verdediger Mr. Helking pleitte een voorwaarde lijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. BALDADIGHEID TE RAAMSDONKSVEER. Bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix was o.a. in een buurt te Raamsdonksveer een aardige ver siering aangebracht van denneboo- inen, terwijl tevens een z.g. eerepoort was opgericht. Dat was echter niet naar den zin van eenige belhamels, die uit lou ter baldadigheid niet minder dan 31 denneboomen uit den grond rukten en ook veel aan de eerepoort verniel den, terwijl tevens een paal uit den grond werd getrokken en vernield. De politie heeft later van de ver nielers gedaan gekregen, dat zij zelf de hoornen weder in den grond gin gen zetten, behalve een van hen, die daaraan niet wilde medewerken. Zij hadden zich voor den kantonrechter te Breda te verantwoorden. Het O.M. vroeg voor ieder der ver dachten een boete van 10,of 10 dagen hechtenis, maar de kantonrech ter meende, dat die baldadigheid in Raamsdonksveer maar eens moest ophouden, zoodat hij de maximum straf zou toepassen. Hij veroordeelde ieder der verdachten tot 15 gulden boete subs. 15 dagen hechtennis. I)E BESPREKING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Over de Vrijdagavond bereikte voorloopige afspraak in het sigaren- bedrijf, op grond waarvan de aange kondigde staking is opgeschort, ver neemt het A.N.P. o.m., dat de loonen als volgt zullen worden gewijzigd: Voor de sigarenmakers zullen de doorsnee-minimumloonen per week voor sigaren en kleine sigaren 20.64 hij normale werkweek worden voor senoritas 19.20. Voor sorteerders zal het doorsnee minimumloon hij normale werkweek ƒ21.60 gaan bedragen. Voor de sigarenmakers en kleine- sigarenmakers beteekent dit een loonsverhooging van gemiddeld 2.25 tot 2.50 per week en voor de sor teerders van gemiddeld ruim 3 gul den per week. De loonen der sigarenmakers, wer kende aan gewone sigaren, zullen, gemiddeld met 0.75 worden ver hoogd. BEPERKING MILITAIR VERLOF EN BEWEGINGSVRIJHEID. De minister van defensie heeft be paald, dat het verleenen van verlof en bewegingsvrijheid tot nader order moet worden beperkt. Voorloopig moet tenminste de helft van de sterkte van het aantal officie ren, onderofficieren, korporaals en manschappen (ook van de subsisten ten) voor diensten bij de compagnie, of overeenkomstig onderdeel, be schikbaar blijven. Deze regeling geldt eveneens ten aanzien van met de a.s. Paasch- en Pinksterdagen le verleenen verlof of bewegingsvrijheid. Voor zoover niet hel Paasch- of Pinksterfeest verlof kan worden ver leend, geldt dit voor het Paaschfeest van 15 tol en met 18 April, met terug keer per eerste gelegenheid op 19 April; voor hel Pinksterfeest van 3 tot en met 6 Juni, met terugkeer per eerste gelegenheid op 7 Juni. Uit een en ander volgt, dal met de Paaschdagen slechts aan de helft dei- onder dienst zijnde militairen verlof of bewegingsvrijheid zal worden ver leend, terwijl de andere helft dit met de Pinksterdagen zal krijgen. KINDERZEGELS MET DE BEELTENIS VAN PRINSES BEATRIX Naar men verneemt, heeft de com missie voor de kinderpostzegels tot H.M. de Koningin het verzoek ge richt, Haar toestemming te willen verleenen tot het uitgeven van kin derpostzegels met de beeltenis van H.K.H. prinses Beatrix, zoo mogelijk met die van H.K.H. Prinses Juliana, voor de uitgifte Dec. 1938 tot begin Januari 1939. Omtrent dit verzoek is tot dusver nog geen beslissing genomen. NEDERLAND ZEGT HANDELS VERDRAG MET DENEMARKEN OP. Vernomen wordt, dat de Neder- landsche regeering het handelsver drag met Denemarken per 30 Maart j.l. heeft opgezegd. Dit verdrag loopt tot 1 Juli 1938 en diende bij niet- voortzetting drie maanden te voren te worden opgezegd. De opzegging is geschied wijl de regeering enkele wij- ziingen in het verdrag aangebracht wil zien. Binnenkort zullen onderhan delingen met de Deensche regeering geopend worden over een nieuw han delsverdrag, dat, naar men aanneemt, zeker tot stand zal komen. WAALWIJK W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 7—8.30uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor O. en V. »De Eendracht«. Vrijdagavond van half 8 tot half 10 inkorven duiven voor wedvlucht vanuit Duffel. Leert zwemmen I In Nederland verdronken dertig jaar geleden gemiddeld per jaar 939 mannen vrouwen, jongens en meisjes. Door de uitbreiding der zwemkunst, door het bevorderen van het zwemmend redden, door cursussen in het opwekken der levensgeesten bij schijnbaarverdronkenen en door beschikbaar stellen van modern reddingsmaterieel trad een groote daling in. In ne jaren 1920 tot 1930 verdronken gemiddeld 686 in de jaren 1930 tot 1937 gemiddeld 648 per jaar, een minder verliescijfer aan dooden van 291 per jaar; de bevolking is in die dertig jaar toegenomen met meer dan 2.250.000 zielen. In totaal verdronken 89 personen in het eerste kwartaal van dit jaar en gered werden 121 personen. Er reden te water 42 auto's bussen en vrachtauto's, waarbij 10 menschen verdronken en 66 gered werden. Verdronken Maandagmiddag is het 1'/a-jarige zoontje van de familie Sterker in Den Hulst in een onbewaakt oogen- blik in een tobbe met water ge vallen. Geruimen tijd heeft men kunstmatige ademhaling toegepast, echter zonder resultaat. Hij het spelen in een weide in den Nieuwneuzenpolder is het zesjarig dochtertje van den land arbeider P. den Braai in 'n drink put voor het vee gevallen en ver dronken. Smokkelaar door een schot getroffen Zaterdagnacht heeft zich dichtbij de Belgische grens een smokkel- drama afgespeeld, waarvan een zekere Janssen, wonenende in de Bokstraat te Heerlerheide,'t slacht offer is geworden. Omstreeks elf uur was een bende smokkelaars de Belgische grens gepasseerd met een hoeveelheid margarine. Op het halt-geroep der rijksambtenaren ging de troep er vandoor, waarop de ambtenaren eenige schoten losten. Even later ontdekten zij een man, dte getroffen bleek te zijn. Het was Janssen, die nog probeerde opeigen kracht verder te loopen. Dit was hem door een inwendige bloeding echter onmoge lijk. De rijksambtenaren riepen terstond de hulp van een dokter in. Na behandeld te zijn. is de man per ziekenauto naar Heerlen over gebracht waar hij Zondagmorgen om vijf uur isj overleden. Janssen bleek in de nierstreek te zijn ge troffen. Hij laat eenige kinderen achter. Echtelijk drama te Roosendaal. Man wurgt zijn vrouw en pleegt dan zelfmoord. In den loop van den Maandag ochtend vond men langs de Haven te Roosendaal even voorbij de Coö peratieve Suikerfabriek eeu onbe heerd rijwiel, waarbij ook een pet van een man werd aangetroffen. Daar men vreesde, dat hier een ongeluk was gebeurd, is men gaan dreggen, waarbij na eenigen tijd het lijk van een onbekenden man van ongeveer vijftigjarigen leeftijd werd opgehaald. Eerst enkele uren later werd het drama opgehelderd. Toen even na twaalf uur de kin. deren van het gezin P. Sebregts aan den Gaetelscheweg onder de ge meente Roosendaal van hun werk thuis kwamen, vonden zij hun moeder dood in de huiskamer liggen met een riem om den hals. Men heeft, nadat aangifte was gedaan, a spoedig dit drama kunnen recon strueeren. In het gezin vonden den laatsten tijd voortdurend huiselijke twisten plaats, waarbij ook herhaaldelijk de hulp der politie moest worden in. geroepen. Vermoed wordt, dat bij een dezer twisten Maandagochtend Sebregts zijn vrouw, door wurging van het leven heeft beroofd, waarna hij zelfmoord pleegde. De man was sinds eenigen tijd werkloos, terwijl het gezin zeer ernstig door ziekte werd getroffen. Twee kinderen zijn aan t.b.c. over leden, terwijl de oudste van de overige vijf kinderen met'n ernstige ziekte in 't ziekenhuis is opgenomen. De lijkeu van dc man en de vrouw zijn in beslag genomen, in afwach ting van het onderzoek van een politie-deskundige uit Breda. Op slag gedood. Op de Lage Bothofstraat te En schedé is de negenjarige J. G.Geu- verink door een vrachtauto over reden en gedood. De knaap was met eenige vriendjes op den rijweg aan het voetballen. De jongens gingen zoo in hun spel op, dat zij doorspeelden toen van den Oost- veenweg af een vrachtauto de straat kwam inrijden. Op de herhaalde signalen van den chauffeur, reageerde zij niet, hoewel zij den wagen wel bemerkt hebden. Toen de wagen midden tusschen de jongens gekomen was, liep de 9-jarge Geuverink eensklaps pardoes voor den auto. Hij werd gegrepen, kreeg een klap van nummerbord en schijn werper en viel onder den auto. De knaap was op slag dood. Jongetje gewond langs de trambaan gevonden. Omstreeks 4 uur Maandagmiddag vonden voorbijgangers op den Lange Hilleweg te Rotterdam een joDgetje dat er vrij ernstig aan toe was. De Geneesk. Dienst, die onmiddellijk werd ontboden, stelde vast, dat het kind vermoedelijk een schedelbasis, fractuur had opgeloopen. Het kind is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Bij oüderzoek bleek, dat 't knaapje was de 6-jarige H. de Graaf, wonen de in de Hortensiastraat. Er kon nog niet worden vastge steld hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Vermoedj wordt, dat hij bij het trammetje wippen van een tram is gevallen. Tegen een* tram geloopen. Te Rotterdam is de 13-jarige C. A. B., bij het oversteken tegen een motorwagen van lijn 4 geloopen. Het meisje stak ter hoogte van de Van Oosterzeestraat, achter een in richting Schiedam rijdende motor wagen van lijn 4 om, over. Zij zag zoodoende den uit tegenovergestelde richting naderenden tramwagen 557 van- lijn 4, bestuurd door den 41- jarigen J. M. F. L., te laat. Zij kreeg een duw van de tram, zoodat zij achterover tegen de straat sloeg. Met een zware hersenschudding en verwondingen boven het linker oog is zij per auto van den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. HANK. Door de rijksveldwacht en gemeente politie is alhier aangehouden en in arrest gesteld een zekere L. P. alhier woonachtig en A. v. V- wonende te Nieuwendijk, beiden verdacht van ver schillende inbraken en diefstallen de laatste maanden gepleegd te Hank, Dus- sen en Nieuwendijk. Na een langdurig en streng verhoor, bekende zij beiden aan de politie de daders te zijn van de verschillende misdrijven waarvan zij verdacht werden. Bij huiszoekingen zijn een partij voorwerpen van diefstal af komstig in beslag genomen. Zaterdag jl. zijn zij beiden op transport gesteld naar 's Hertogenbosch, om te worden voorgeleid voor den officier van justitie aldaar. Na verhoor zijn zij opgesloten ,n het huis van bewaring te 's Bosch. Dezer dagen fietste een jongen van hier over den Buitendijk met een drie-jarig kindje van zijn broer in een mandje achter op de fiets. De jongen meende zoo goed te kunnen fietsen, dat hij geen van beiden handen meer aan het stuur noodig had. Plotseling maakte hij een zwaai, viel op den weg, terwijl het kindje over den dijk rolde. De roekelooze fietser had zich flink bloedend bezeerd aan een zijner beenen, terwijl het kindje gelukkig met den schrik vrij kwam. Tegen dergelijke roekelooze fietsers, die andere wegge bruikers in gevaar brengen moet door de politie streng worden opgetreden, die hare maatregelen ook wel zal nemen-. Bij den landbouwer C. Boenders alhier, is een groote varkensbeer, die samen met een paard in de weide liep met het paard aan het vechten geraakt- Het paard dat het onderspit moest delven, was zoo ernstig in de beenen gebeten, dat de veearts er aan te pas moest komen, om de wonden te be handelen. Wel een zeldzaam geval in de dierenwereld. Een 5 jarig zoontje van A, Nieu- wtnhuizen alhier, kwam bij het spelen op school zoo hard te vallen, waardoor hij aan de bovenlip ernstig werd ge wond. Na voorloopig te zijn verbonden bij de eerw. zusters alhier, is hij ver der behandeld door dr. Vuure uit Dussen. Onder presidium van den Voor zitter, den heer W. van derLeede hield de harmonie »De Eendracht^ in café Th. van der Geld haar al gemeene jaarverganering. De aftredende bestuursleden J. van Loon en A. van den Oord werden herkozen. Er werden zes nieuwe leden aangenomen. Men

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2