Plaatselijke Berichten Woensdag 13 April 1938 No. 30 De Echo van het Zuiden Tweede Blad 3 W. S. C. KAMPIOEN DER DERDE KLAS. Inspannende arbeid beloond. De aanhouder wint. W.S.C. kampioen der derde klasse D, van afdeeling IV van den K.N.V.B., zooals hel officieel zou kunnen lui den. Inderdaad W.S.C. is weer kampioen. Na de downs zijn de ups gevolgd en de W.S.C.'ers met hun ijverig bestuur kunnen thans met groote voldoening op den verrichten arbeid terug zien. Deze arbeid is dikwijls zwaar, zeer zwaar geweest en heeft misschien ook niet steeds die waardeering gevonden, waarop hij recht bad, maar juist om die tegenwerking, juist om die moei lijkheden en allerlei tegenslagen kan thans de voldoening over het bereikte resultaat des te grooter zijn. Wal hier thans wederom is bereikt, is niet iets dat vanzelf gekomen is, daar is voor gewerkt moeten worden in goede jaren maar ook in slechte; zoo'n kampioenschap is stukje voor stukje opgebouwd, en geeft een beeld van den innerlijken geest van W.S.C. waar de zuiverste opvattingen om trent clubliefde en sportiviteit hoogtij vieren. Met groote sprongen ging hel spelpeil vooruit en 1914 bracht W.V. weer op de bovenste plaats. Toen kwam de mobilisatie als wreede spelbreker, ook in de letterlijke beteekenis, vele leden werden door haar aan W.V. ontno men, zoodat er ten slotte niets anders opzat dan zich maar uit de competitie terug te trekken. In het jaar 1921 herleefde echter de getemperde, maar niet gedoofde voet- balvlam bij vele W.V.'ers. De naam werd gewijzigd in W.S.C. en direct kon men reeds uitkomen in de derde klas N.V.B. Het jaar 1924 bracht toen bijna een kampioenschap, maar in den nooit te vergeten beslissingswed strijd tegen de Roodborstjes werd on gelukkiger wijze met 1O verloren. In het jaar 1920 werd het 20-jarig bestaan gevierd, zonder dat er verder iets opmerkelijks gebeurde. Het daaropvolgende seizoen was evenwel het begin van een nieuwe glansperiode en bracht W.S.C. weder om den kampioenstitel. De promotie ontging W.S.C. evenwel weer op het nippertje. Evenzoo ging het in 1931. Niet versagen evenwel. De aanhou der wint en het seizoen 19311932 werd tenslotte het meest glorievolle van het lange bestaan. Ongeslagen werd het kampioenschap bereikt en onnavolgbaar wandelde W.S.C. de Het elftal dat den titel behaalde. Staande van links naar rechts: G. de Jong (res.), H. v. d. Lee (res.), H. Snijders, M. v. d. Bogaart, J. v. d. Ven, C. v. Oostrum (res.), A. de Jong, W. de Haan (grensrechter), M. Brok, vV. Pot. Knielend." W. Trintler, J. Bou man, Cor Aarts, J. Klaassen en Crist Aarts, (aanvoerder). Dank zij deze sportiviteit en club- liefde is na een vijftal minder gun stige jaren, naar we hopen weer een nieuwe bloeiperiode in de roemruchte W.S.C.-geschiedenis aangebroken. In de eerste plaats willen wij daar om het bestuur van W.S.C. van harte gelukwcnschen met dit kampioen schap. Dank zij het volhouden en de uitstekende leiding van het bestuur is de onderlinge hand van saamhoorig- heid iusschen de leden van dusdani- gen aard, dat succes niet heeft kun nen uitblijven. Verder gaat onze hulde uit naar de spelers van het eerste elftal, die allen, zonder uitzondering, stuk voor stuk lol dit succes hebben bijgedragen en waarbij we speciaal toch nog willen memoreeren, de drie aanvoerders van dit seizoen, zulks door verschillende omstandigheden nl. G. Hens, Chr. Aarts en .1. v. d. Ven, die door hun aanmoe digingen en door den geest van saam- hoorigheid, die zij in hun elftal heb ben weten aan te kweeken, zeer veel tol dit eindresultaat hebben bijgedra gen. Ook 't werk der elftal-connn. willen we hierbij niet onvermeld laten, daar deze dikwijls de lastigste karweitjes heeft moeten, opknappen. Tot haar eer en voldoening kan gezegd worden dal zij zich steeds op loffelijke wijze van haar taak gekweten heeft. Ten slotte mecncn wij te moeten zeggen dat dit kampioenschap geen aanleiding mag zijn voor een nou- zijn-we-er-stemming', maar dat het een stimulance zij voor nog grootere krachtsinspanning om het in 1935 verloren tweede klasserschap te her overen. W.S.C.'ers houdt daar reke ning mee. Een plaats als Waalwijk heeft aan een tweede-klasser behoefte. Aan jullie W.S.C.'ers de eer om in die behoefte te voorzien! Een stukje geschiedenis. Zooals het te doen gebruikelijk is, worden bij een of ander heugelijk feit allerlei oude herinneringen op gehaald, waarbij wij thans ten op zichte van W.S.C. niet achter willen blijven, alhoewel wij daarbij sober kunnen zijn, daar velen de W.S.C.- geschiedenis wel in de finesses zullen kennen. Wij willen daarom volstaan met het volgende: Opgericht op 6 Januari 1906; on- ■s. der den naam W.V. ging het in de perste jaren nu niet direct naar .vensch, maar langzamerhand waren de kinderschoenen ontwassen en op 25 Mei 1912 werd besloten om toe te treden tot den N.V.B. Het jaar 1913 bracht eindelijk het lang verwachte eerste kampioenschap. tweede klas in. Ging in de nieuwe om geving oorspronkelijk alles naar wensch, ook hier bleef de terugslag niet achterwege en „the struggle for life" was heviger dan ooit. Manhaftig is verzet gepleegd, als een sportman is men ondergegaan en in 1935 zakte men dan ook weer af naar de oude omgeving. W.S.C. zou toen wel W.S.C. niet zijn als zij daarin berustte. Reeds het daaropvolgend jaar, werd het kam pioenschap net niet bereikt, doch thans is wederom na een schitterend seizoen, met een doelgemiddelde van 91—22! de begeerde titel weer binnen. Moge dit nieuwe kampioenschap we derom een nieuwe bloeiperiode in luiden in de W.S.C. geschiedenis, dat is de hartewensch van ieder rechtge aard W.S.C.'er en sportliefhebber. De wedstrijd W.S.C.R.W.B. Deze beslissende wedstrijd, heeft ons doen genieten van een sportief, aantrekkelijk partijtje voetbal, dat spannend was van begin tol eind. Om precies half drie stellen, onder leiding van den heer Voltijn, en in het bijzijn van naar schatting 1000 toe schouwers beide elftallen zich als volgt op: W.S.C. Doel: J. Bouwman. Achter: W. Trintler, Cor Aarts. Midden: J. Klaassen, Christ Aarts (aanvoerder), H. Snijders. Voor: M. v. d. Boogaart, J. v. <1. Ven, A. de .long, M. Brok, W. Pol. R.W.B. Doel: L. v. d. Aa. Achter: H. Bruurmijn, K. v. d. Valk. Midden: J. v. Beek, A. Verhagen, W. Verhagen. Voor: J. Blom, B. v. Veldhoven, J. Treffers, J. v. Veldhoven, C. Schaaps meerders. W.S.C. heeft het niet onbelangrijke voordeel van den wind mee en de eerste aanvallen zijn dan ook voor haar. Uit een ervan schiet de links- hu iten juist naast. Even later treft een verrassend schot van de Jong bijna doel, maar de met veel visie en bra- vour spelende R.W.B.-doelman, weet den effectvollen bal corner te werken. Deze levert niets op, terwijl even later een fraai opgezette W.S.C. aanval ten onrechte door buitenspel verloren gaat. W.S.C. deinonsteerde tot dan toe een duidelijk overwicht, doch ook hebben wij reeds gezien dat het uiterst lastig voor haar zal zijn de goed spe lende en hard werkende R.W.B.-ach terhoede te passeeren. Langzamerhand komen de tricolo res er nu ook heter in, doch de links buiten veroorlooft zich daarbij de weelde om vrij voor doel staande fi naal over den goed aangespeelden bal heen te trappen. Dat was even een geheide kans. Aan den anderen kant doet de zwarte rechtsbinnen hetzelfde, want als hij na doorgebroken te zijn, vrij voor doel komt, wacht hij juist lang genoeg om een tricoloor hem den bal van de schoenen te laten nemen. Daarmede zijn de R.W.B.'ers even wel nog niet van de zwarte voor- waartsen af. Zoo zien wij een ware doelworsteling ontstaan. De W.S.C.- achterhoede ver opgedrongen, alles staat bijna voor het R.W.B.-doel, een gloeiende kogel, van wie, was niet te zien, ketst van een heen terug, een tweede volgt, weer niets, terwijl de derde door v. d. Aa schitterend werd gestopt. Dat gaf me daar even enkele momenten van 100% spanning. Nog zijn de W.S.C.'ers niet van het R.W.B.-doel weg te slaan. De R.W.B.- keeper is evenwel ongenaakbaar. Hij trapt en stompt, schopt en vangt alles weg wat binnen zijn bereik komt. Dan krijgt evenwel W.S.C. een fraaie kans met een vrije trap recht voor doel op den rand van het straf schopgebied. M. Brok zal zich met de taak belastenDe honderden langs de lijn zijn doodstilHij neemt zijn aanloophij schietnee schiet niet, maar hakt listig achter uit waar Chr. Aarts een knal weg zendt. Reeds wordt er gejuichd, te vróeg evenwel, een R.W.B.-been stond weer in den weg en weg is daarmee ook deze kans weer. Langzamerhand verstreikt de eerste helft met nu beide ploegen beurte lings in den aanval. Wij noteerden nog een tweetal corners op het W.S.C.- doel die evenwel tot geen succes lei den. De rust gaat dan in met dubbel blanken stand. Wat zal nu de tweede helft gaan brengen? Deze begint met een aanmerkelijk R.YV.B.-overwicht en aanvankelijk vreezen we dan ook dat de W.S.C.- achterhoede den grooten druk niet zal kunnen weerstaan. De wind blijkt echter niet de juiste bondgenoot der R.W.B.'ers te zijn, want doorgaans gaan de ballen over of naast, daar met hem niet voldoende rekening ge houden wordt. W.S.C. gaat dan weer eens tegen den wind optornen en dit blijkt zoo slecht nog niet te gaan, want een corner is er het gevolg van. Deze wordt goed genomen, goed ingescho ten ook, nog eens en nog eens inge schoten. Er is evenwel geen doorko nten aan, geweldig- zooals die verde digers werken. Dan komt toch nog onverwacht het moment dat W.S.C. tot kampioen zal maken. Na bovenvermelde passage in den heeten strijd,, krijgt W.S.C. op 't mid denveld, links, een vrijen trap te' ne men. H. Snijders heiast zich er mee. Hij doet het goed ook. De bal belandt voor het doel, waar Ad de Jong door een haag van spelers in wil schieten; er is echter geen gaatje en van een of ander rood-wit-blauw lichaamsdeel springt de bal naar J. v. d. Ven. Thans is er wel een gaatje in de hechte ver dedigingsmuur en dankbaar maakt de rechtsbinnen er gebruik van om het eenige doelpunt van den wedstrijd te scoren dat evenwel ruim voldoende was om W.S.C. het kampioenschap te bezorgen. Een geweldig gejuich ging dan ook op hij dit onverwachte succes Enthou siast was het publiek en nog enthou siaster waren de spelers zelvcn, die zich door dit doelpunt voor hun wer ken beloond zagen en alzoo een riem onder het hart kregen om ook het nog resteerende gedeelte van pl.m. 35 mi nuten stand te houden. Wonderwel zijn zij hierin ook ge slaagd, zonder zich op de verdediging toe te gaan leggen. Gaandeweg waren zij zelfs het ter rein geheel en al meester. R.W.B. pro beerde nog wel door een omzetting dei- voorhoede wat meer leven in de brou werij te brengen, maar het was boter aan de galg gesmeerd. Met de kleine 10 overwinining kwam dan ook het einde van dezen sport ie ven wedstrijd. Wij brengen daarom nogmaals hul de aan de W.S.C.'ers voor dit bereikte resultaat, doch ook hulde voor het kranige R.W.B.-elftal, dat op zoo'n sportieve wijze getracht heeft W.S.C. te weerstaan. De huldiging. Nadat de spelers eenigszins van den zwaren strijd bekomen waren, veree- nigden zij zich in de clubtent, waar zij werden toegesproken door den voor zitter, den heer J. Spijkerman. Deze drukte zijn groote voldoening uit voor de trouw en toewijding der spelers, zonder welke het onmogelijk ware geweest het thans bereikte resul taat te behalen. Spr. hoopte dat zij op den ingeslagen weg zullen brijven voortgaan om aldus het tweede klas serschap te heroveren. Tot de spelers van R.W.B., die me de aanwezig waren, zeide spreker het hoogelijk te waardeeren, dat zij dezen belangrijken en bovendien plaatselij ken wedstrijd op een dusdanige spor tieve manier gespeeld hebben, dat wedstrijd in de W.S.C.-analen zal ge boekt blijven als een der prettigste ooit door haar gespeeld. Hij hoopte dat wanneer het W.S.C. gegeven mag zijn het 2de klasserschap te bereiken, R.W.B. haar daarin spoe dig zal mogen volgen. Namens het tweede elftal sprak ver volgens de heer G. de Jong. Deze bracht zijn hulde aan de spelers van het eerste voor de verrichtte presta ties, er op wijzende dat de reserves steeds beschikbaar staan om openge vallen plaatsen aan te vullen. Hij sprak ten slotte de hoop uit dat „het eerste" de promotiewedstrijden gun stig zal beëindigen, waarna hij den aanvoerder, Chr. Aarts een fraaie bloemenmand offreerde. Hierna was het woord aan den voorzitter van R.W.B., den heer Nu ij- ten, die op de eerste plaats bestuur en leden gelukwenschte met het behaal de kampioenschap. Spreker stelde er prijs op te verklaren dat W.S.C. den wedstrijd tegen R.W.B. verdiend ge wonnen had. Er is wel eens geïnsi nueerd, aldus spreker, ach dat laten ze maar winnen enz., maar spreker kan de verzekering geven dat dit alles maar praatjes zijn, daar bij R.W.B. de sportiviteit nummer een staat. Hij sprak de beste verwachtingen uit voor de promotie en wenschte W.S.C. nog vele succesvolle jaren. Geruimen tijd bleef men daarna onderling nog gezellig bijeen, waarbij begrijpelijk het W.S.C.-lied meer dan eens ter tafel kwam. Des avonds verzamelden zich allen weer in Hotel „De Twee Kolommen", waar vele personen bestuur en spelers met het bereikte resultaat kwamen geluk wenschen. Namens Waal wij ks Belang", ver tegenwoordigd door den voorzitter, den heer Jud. Timmermans Phzn. en den secretaris, den heer J. Tielen, werd door eerstgenoemde het woord gevoerd. De heer Timmermans noemde het een bijzonder genoegen bestuur en spelers namens W.B. te mogen ge lukwcnschen met dit kampioenschap. Spreker hoopte dat hij hier binnen kort op dezelfde plaats weer aanwe zig zal kunnen zijn, maar dan om gelukwcnschen aan te bieden met een nog beter resultaat. Als stoffelijk blijk van het medeleven bood spreker een mooien lauwerkrans aan. De Voorzitter van W.S.C. stelde het buitengewoon op prijs dat „Waal- wijks Belang" van zijne belangstelling heeft doen blijken. Spreker zag in het bereiken van een nog beter resultaat ook een voordeel van W.B. wiens doel het o.m. is veel vreemdelingen te trekken naar Waal wijk, hetgeen met tweede klas wed strijden zeker het geval zal zijn. Hij spoorde daarom de spelers aan om met alle macht naar dit doel te stre ven. Hij zeide dit blijk van belangstel ling van Waalwijks Burgerij in den vorm van een felicitatie en krans van 't bestuur van W.B. zeer op prijs te stellen. •Verder kwamen nog gelukwcnschen in den vorm van bloemen en tele grammen o.m. van „Hotel „De Twee Kolommen", Vereeniging „Oranje huis", V.V. „Baardwijk", „Thalia" van Boxtel, enz. Luid galmden verder den geheelen avond tal van vroolijke liederen en voordrachten de zaal door. Laten we hopen dat voor de toe komst het zoo veel gezongen „W.S.C., aan ons de victorie" bewaarheid zal worden. Een zware strijd wacht even wel nog! GOEDE WEEK. Evenals het vorig jaar heeft de pas toor van St. Jan ook thans weer alles in het werk gesteld om de plechtig heden van de Goede Week zoo schoon mogelijk te doen vieren. Per huis-aan-huis bezorgde circu laire werd den parochianen mededee- ling gedaan van de verschillende, plechtigheden en hare beteekenis. En zoo werd Palm-Zondag, deze plechtigheid ten 10 uur in de parochie kerk van St. Jan Baptist begonnen met de wijding der palmen, de uitdee- ling der palmen aan de jeugd-organi- saties en alle geloovigen in de kerk, de plechtige palmprocessie met de jeugdorganisaties en de uitbeelding van Christus' glorievolle intocht en daarna de plechtige H. Mis. Morgen, Witte Donderdag begint de plechtigheid, welker beteekenis is, de viering van het Laatste Avondmaal ten 8 uur met een plechtige Hoogmis en de overbrenging van ons Heer naar het rustaltaar in een devote Sacra mentsprocessie. Goede Vrijdag, om 8 uur, de dood van Christus door huldiging en ver eering van het Kruishout, dat den ge heelen dag voor de geloovigen is uit gesteld. Paasch-Zaterdag, om 7 uur, begin van Paschen, de wijding van het vuur en paaschkaars, doopvont en doop water, daarna plechtige H. Mis. Om 12 uur luiden de Paaschklok- ken. Dan is het Paschen, zoo besluit de mededeel ing en na in dezen geest de Goede Week te hebben gevierd: Een Zalig Paaschfeest, Allelnjah Indertijd is door de besturen dei- arbeidende meisjes in ons Bisdom, op een vergadering te Roucouleur te ught, een besluit genomen om in navolging der Belgische actie, den dood des Heeren te gedenken ook in fabrieken en werkplaatsen. Op een bijeenkomst van katholieke organi saties vorige week alhier gehouden is op initiatief der K.J.V. besloten deze actie in onze gemeente ter hand te nemen en in daden om te zetten en aan heeren patroons het verzoek te richten om op Goeden Vrijdag 0111 3 uur het werk eenige oogenblikken stop te zetten, ten einde den kruisdood van Christus te gedenken. Dit verzoek is, naar men ons mede deelt, spontaan ingewilligd. De R. K. Werklieden-vereeniging heeft nu tot al z'n leden een oproep gericht om tijdens het stopzetten der werkzaamheden in devote stilte in zichzelf gekeerd het lijden en sterven van onzen Goddelijke Verlosser te ge denken, in fabriek, werkplaats, kan toor of gezin. JAARVERGADERING R.K. KIESVEREENIGING. Geringe belangstelling. De Gemeenteraadsverkiezing in 1939. Slechts een handjevol getrouwen was Maandagavond in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond aanwezig om belangstelling te toonen voor het geen het bestuur in bet afgeloopen jaar had gepresteerd en om kennis te nemen van de nieuwe plannen van het bestuur voor de naaste toekomst. De voorzitter, de heer v. Well, druk te in zijn openingswoord zijn leedwe zen uit over deze geringe belangstel- ling. Hij wierp nog even een terugblik op de verkiezingen van 1937 die voor de R.K. Staatspartij zulk een bevredi gend verloop hebben gehad. Niet min der dan 1.170.000 stemmen werden op haar lijsten uitgebracht met als resultaat een vermeerdering van hef aantal zetels van 28 op 32. De demo cratische politieke partijen behaalden 96% van het aantal stemmen. Wat deze regeering reeds gedaan heeft en nog voornemens is te doen werd door spreker in het kort opge somd o.a. arbeidsbeperking voor de gehuwde vrouw, verdediging van het gezin, kindertoeslag op de loonen, spaarregeling, werkeloosheids-verze kering, ordening in het bedrijfsleven, enz. Wanneer de regeering misschien niet alles kan uitvoeren wat zij zich voorstelde, dan komt dit voor een belangrijk deel op rekening van de vele millioenen die voor militaire noodzaak moeten worden uitgegeven. Spreker waarschuwde er tegen om uit den verkiezings-uitslag, die voor de R.K. Staatspartij en voor alle ove rige democratische partijen zoo bij zonder gunstig was, de conclusie te trekken dat wij hier geen gevaar vooi dictatuur te duchten hadden. In Duitschland meende men ook dat Hit- Ier op het toppunt van zijn roem was toen hij het tot 12 zetels in den Rijks dag had gebracht, doch bij de volgen de verkiezing behaalde hij reeds de absolute meerderheid. De nederlaag der democratische partijen in Duitsch land, Italië en Oostenrijk hebben de 'democraten aan zich zelf te wijten omdat zij hun democratischen plicht verzaakte, zoodat zij hun leiders niet voldoende steunden. Zoo zou het ook de R.K. Staatspartij hier in ons land wel eens kunnen vergaan als haar leden zoo weinig belangstelling voor de politiek aan den dag leggen of al leen maar kunnen afbreken en criti- seeren op straat of in gezelschapjes, maar nooit op de vergaderingen ver schijnen om daar hun grieven naar voren te brengen. Na deze inleiding werden door den secretaris den heer Th. Bakkers de notulen der vorige vergadering voor gelezen welke onveranderd wpjnden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris het jaarverslag over 1937 uit, waarin o.m. gewaagd werd van de groote actie die in dat jaar, in verband met de kamer verkiezing, werd ontplooid. De resul taten waren zeer bevredigend, ook in onze gemeente waar het aantal slem- men op de R. K. lijst steeg van 3789 tot 4016. Het werk der propaganda- clubs werd zeer geprezen. Na de ver kiezingen is, zooals gewoonlijk, het ledental weer sterk teruggeloopen en bereikte thans met 1120 leden een nieuw laagterecord. Ook de crisis spreekt bij dezen teruggang 'n woord je mee. De voorzitter brengt den heer Bak kers hartelijk dank voor zijn keurig verzorgd jaarverslag en dankt hem, mede namens alle leden, in zeer waar- deerende woorden voor het enorm vele

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5