VERVOLG LANGSTRAAT OMGEVING DRUNEN. werk dat hij in het afgeloopen jaar voor de R.K. Kiesvereeniging heeft verzet, (applaus). Aan het jaarverslag, dat hierna door den penningmeester den heer Baars wordt uitgebracht ontleenen wij dat het totaal der ontvangsten bedroeg 653.55, de uitgaven 607.29, zoo- dat op 1 April 1938 46,26 in kas was. Er was nog 44.te goed en 77,87 schuld, zoodat het werkelijk batig saldo 12.37 bedroeg. Door de heeren Klaassen en Van Duyl worden de bescheiden van den penningmeester gecontroleerd en keu rig in orde bevonden, waarna de voor zitter den heer Baars prijst als een uitstekend „minister van financiën" waar het de eerste keer is dat de ver- ecniging een batig saldo heeft. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de minimum contributie vooi 1938 wederom te bepalen op 0.25 per lid. Gevraagd wordt of het niet ge- wenscht is de gelegenheid te geven om de contributie in termijnen te betalen. In vele gevallen vindt men een uit gaaf van 0.50 in eens (voor man en vrouw samen) nogal bezwaarlijk. De voorzitter zal dit idee nader in het bestuur bespreken. In de St. Au- toniusparochie kan men de contribu tie reeds in gedeelten betalen. Hel be stuur was ook voornemens om voor taan in de maanden Juni of Juli de contributies te innen; sommige men- schen zullen dan misschien beter iets kunnen missen dan in de wintermaan den. De gemeenteraadsverkiezing. De voorzitter zegt dat volgens het reglement de kiesvereeniging aan de gemeenteraadsverkiezingen moet deel nemen, tenzij het hoofdbestuur om gegronde redenen ontheffing hiervan verleent. Het bestuur is van meening dat er voor Waalwijk niet voldoende motie ven zijn om deze ontheffing te vragen en wil daarom aan de verkiezingen voor den raad in 1939 deelnemen. De heer Strijk informeert naar de motieven die het bestuur heeft voor deelname. De voorzitter voorziet een ware anarchie indien de kiesvereeniging niet organiseerend optreedt. Er zou den verschillende katholieke lijsten komen met veel versnippering en ver lies van stemmen en de mogelijkheid van minder zetels voor de katholieken. Iedereen kan lid der kiesvereeniging zijn en zijn invloed op de groslijst uil- oefenen. Dit acht spreker een betere methode dan verschillende katholieke lijsten tegenover elkaar te plaatsen. Op een desbetreffende vraag van den heer Strijk zegt de voorz. verder dat de a.s. gemeenteraadsverkiezingen gehouden zullen worden onder de nieuwe reglements-bepalingen welke o.iii. inhouden dat indien een candV daal niet voorkeurstemmen gekozen wordt hij deze benoeming niet mag aannemen. De heer Strijk vraagt of het bestuur van meening is dat tie candidaten op dit punt woord zullen houden. Spre ker moet dit sterk betwijfelen. De voorzitter heeft geen reden er aan te twijfelen dat de candidaten hun woord niet zouden houden en de con sequenties van hun candidatuur niet zouden aanvaarden. Zou iemand in derdaad zoo weinig eergevoel bezitten dan zou hij als lid der R.K. Kiesver eeniging geroyeerd kunnen worden. De heer v. Heeswijk zou niet graag zien dat hier bij de raadsverkiezingen een toestand werd geschapen als bijv. in Kaatsheuvel en vindt het ook de aangewezen weg dat de kiesvereeni ging organiseerend optreedt. Wel is het jammer dat door het geringe aan tal leden en de weinige belangstelling van die leden de groslijst eigenlijk door zoo'n betrekkelijk kleine groep kiezers wordt bepaald. De voorzitter beaamt dit, doch wijst er op dat iedereen toch lid der kies vereeniging kan zijn, candidaten naai voren kan brengen en zijn invloed op die groslijst kan uitoefenen. Er zal tegen de verkiezingen weer een groote actie worden ingezet om het aantal leden zoo hoog mogelijk op te voeren. De heer Strijk acht het niet in het belang der kiesvereeniging dat de nieuwe bepaling inzake verkiezing met voorkeurstemmen wordt toege past. Zeer veel niet-leden stemden voorheen op de lijst der kiesvereeni ging, doch als men weet dat toch nie mand met voorkeurstemmen gekozen kan worden zullen er andere lijsten komen en zouden die stemmen voor de lijst der kiesvereeniging verloiei; gaan. De voorzitter zegt dat bedoelde be paling niet door het bestuur geschrapt kan worden, daar het hoofdbestuur deze vastgesteld heeft. De vorige raadsverkiezingen hebben trouwens geleerd dat zonder deze bepaling de. lijst der Kiesvereeniging geen doel heeft, daar het veel op een wilde stem ming gaat lijken gezien de actie voor het uitbrengen van voorkeurstemmen. De heer Smolders acht het van groot belang dat het hoofdbestuur in deze kwestie bindende voorschriften heeft gegeven. De heer Strijk ziet z.i. over het hoofd, dat een groot deel, en juist het beste deel, der leden genoeg van de Kiesvereeniging zouden krij gen als ze zien dat hun groslijst eigen lijk toch niets beteekent. Spreker slaat de opvoedende werking van deze nieu we bepaling hoog aan. De heer v. Heeswijk sluit zich vol komen bij het gezegde van den heer Smolders aan. Nadat de voorzitter nog een dank woord heeft gesproken en de aanwezi gen heeft opgewekt propagandist voor de vereeniging te zijn in eigen kring en anderen aan te sporen mee naar de vergadering te komen sluit hij de ver gadering met den gebruikelijken Chr. groet. De aftredende bestuursleden de heeren Eibers en v. Well (voor de pa rochie St. Jan) en H. v. Oudheusden (voor de St. Antoniusparochie) zijn hij enkele candidaatstelling herkozen. COMITé ONTSPANNING OUDEN VAN DAGEN. In een Maandagavond gehouden ver gadering werd het Comité tot ontspan ning voor Ouden van Dagen in onze gemeente, dat zich onlangs op uit- noodiging van „Waalwijks Belang" heeft geformeerd, door het bestuur van W. B. als zoodanig geïnstalleerd. De voorzitter de heer J. Timmer mans Phzn., bracht de heeren dank voor hunne welwillendheid om aan de uitnoodiging gevolg te geven en hun schouders te zetten onder dit mooie werk, dat zeer zeker ieders steun zal mogen ondervinden. Overgaande tot samenstelling van het bestuur werden de functies bij stemming aldus verdeeld: A. van Gent, voorzitter. H. Driessen, secretaris. Math, van Loon, penningmeester. Leden: Kees Eibers Jr., C. Kila, A. Meijs en C. J. Pulles. Besloten werd zich met eene circu laire tot de ingezetenen te wenden voor een jaarlijksche bijdrage, opdat de Ouden van Dagen telken jare een prettig uitstapje kan worden bereid en mogelijk nog andere ontspannin gen in het jaar. Wij vertrouwen dat Waalwijk het beroep van dit comité niet onbeant woord zal laten. INSCHRIJVING BESCHADIGD LEDER. Nadat Woensdag en Donderdag in het pakhuis aan de Haven, zeer druk bezochte kijkdagen waren gehouden van 'n groote partij beschadigd leder (pea,u-de suède en box-calfs), af komstig van den brand der leder- fabriek „de Amstel" alhier, had Za terdag de inschrijving plaats te Am sterdam, voor de verschillende kavels, door de Verzekering Maatschappij in inschrijving gebracht. Naar wij vernemen heeft de fa. Gompen van haar recht van naasting (5% boven de hoogste inschrijving) gebruik gemaakt en deze geheele par tij genaast. BEZOEK AAN ONZE GEMEENTE. De algemeene jaarvergadering van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer zal dit jaar te Oisterwijk wor den gehouden. Dit congres, waaraan jaarlijks tal van feestelijkheden en uitstapjes verbonden zijn, duurt drie dagen. Op een dezer dagen zal, naar wij vernemen, door de congressisten ook onze gemeente bezocht worden n.l. op Vrijdag 17 Juni a.s. De gasten zullen vermoedelijk door het gemeentebestuur ten raadhuize ontvangen worden en een verder kort programma worden samengesteld in overleg met Waalwijks Belang. EMMABLOEM-COLLECTE. De opbrengst van de alhier gehou den Emmabloem-collecte bedraagt 91.55. Gelukkig weder een grootere op brengst dan vorig jaar en een voldoe ning voor de ijverige colectanlen. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL A. De leerlingen 4e en 5e klas H.B.S. alhier brengen heden een bezoek aan de brouwerij „De drie Hoefijzers" der firma Smits van Waesberghe te Breda, onder leiding der heeren Charpertier en Etman. NEDERL. R.K. FABRIEKS ARBEIDERS (STERS) BOND ST. WILLIBRORDUS". Maandagavond j.l. hield de afdee- ling Waalwijk van bovengenoemden bond onder presidium van den heer van Seters haar jaarvergadering, wel ke werd bijgewoond door den Geestelijken Adviseur, den Weleerw. Kapelaan van Rooij. De opkomst van de leden was slechts matig. Na liet voorlezen en vaststellen van de notulen, werd door den secretaris, den heer N. v. Gorcum, 't jaarverslag uitgebracht, waarbij de voornaamste feiten en gebeurtenissen breedvoerig werden gereleveerd. Betreffende het ledental is aan te stippen, dat dit vrij wel stabiel is. Het financieel verslag gaf in totaal aan inkomsten aan 11979,88 en aan uitgaven 12504,55, alzoo een nadee- lig saldo van 524,67. Dit moet echter geheel worden toe- geschreven aan extra uitgaven als het voor een belangrijk bedrag deelnemen aan de wintersteunactie voor werk huizen, het vieren van het patroons feest e.d. De controle-commissie rapporteer de bij monde van haar lid Duquesnoy, dat boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. Tot lid van de controle-commissie werd benoemd de heer J. de Werd, terwijl daarin werd herbenoemd de heer A. de Jong. De aftredende bestuursleden Me). M. Stokwielder en de heer Jos. van Seters werden bij enkele candidaat stelling herkozende heer van Seters werd i)ij acclamatie vervolgens ook als voorzitter herkozen. Bij de mededeelingen zette de dis trictsbestuurder Buykx uiteen den gang van zaken betreffende de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie en de algemeen ver bindend-verklaring van de voornaam ste bepalingen daaruit; de onderhan delingen tusschen partijen tot het con- tinueeren van een en ander zijn vlot gevoerd kunnen worden en thans vrij wel beëindigd. Als resultaat van het overleg laat het zich aanzien, dat over eenstemming zal worden verkregen terzake het aanbrengen van enkele wijziging in den tekst van den L.A.O., deels van redactioneelen, deels van feitelijken aard. De voorzitter spoorde vervolgens krachtig aan lot medewerking aan de Goede-Vrijdag-actie en viering, en deed eenige mededeelingen van huis- houdelijken aard. Tenslotte had een geanimeerde rondvraag plaats, waarbij o.a. een lid spontaan dank bracht aan het bestuur voor het door taaie volharding suc cesvol afdoen van een voor hem zeer belangrijke zaak. 'N NIEUWE LENTE 'N NIEUWE K.J.V.-UITVOERING. Zooals de natuur na een diepen winterslaap bij het intrede van de lente geheel verjongd te voorschijn treedt zoo komt ook onze jeugdbewe ging na hel winterseizoen zich weer geheel frisch met 'n nieuw tooneel- stuk bij u aanmelden. De lente en, Paaschstemming was onze gids hij het zoeken naar een ge schikt stuk en de keus is gevallen op „Opstanding". Veel behoef ik u er niet over te vertellen, want! „Goede wijn behoeft geen krans" en u hebt zich al verschillende malen kunnen overtui gen dat de tooneclavonden die wij u bieden op cultureel hoog peil staan. Gaarne laten wij u zien dat kunst en schoonheid een groote plaats in onze K.J.V. innemen. Uw sympathie voor onze jeugdbe weging kennende, durven wij dan ook de hoop uitspreken, dat wanneer u dezer dagen de kaarten voor deze uit voering worden aangeboden, u onze leden niet zult doorsturen, doch u ook zult medewerken dat Donderdag 21 April de Gildenbond overbezet is; niet alleen verschaft u zichzelf daardoor een genotvolle avond, doch u geeft daardoor ook onze jeugdbeweging de zoo noodzakelijken geldelijken steun. Een Leidster. tooneeluitvoering. Op lsten en 2den Paaschdag geeft de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" in hel Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk een tooneeluitvoering. Vertoond zal worden het zeer mooie tooneelstuk „Onder de Sovjetvlag van P. Mossinkoff. We bevaren aan deze tooneelver eeniging nog de beste herinneringen van haar laatste uitvoeringen, zoodat we ook van dit pakkende stuk een uit stekende vertolking mogen verwach ten. LUXOR BIOSCOOP. EEN NIEUWE GELUIDS INSTALLATIE. De Luxor-Bioscoop heeft thans de beschikking gekregen over een nieu we, geheel gemoderniseerde geluids installatie, die het geluid tot in de fijnste nuances perfect weergeett. Reeds hedenavond kunnen de be zoekers daarvan profiteeren bij hel schitterende filmwerk van Benjamino Gigli, dat wij reeds in ons vorig num mer bespraken. Deze film kan door de bezoekers van de Zondagavond-voorstelling gratis worden bijgewoond. Een bezoek kunnen wij ook anderen warm aanbevelen, daar nu de geheele film uitmuntend tot zijn recht zal komen. DUBBEL FEEST. Het echtpaar J. Treffers-Kool, Be- soijensche Straat alhier herdenkt heden zijn 40-jarig huwelijksfeest. Tevens is mejuffrouw Treffers 12 jaar als concierge werkzaam aan de Christelijke Bewaarschool. De kleinen hadden haar gisteren een aardige ver rassing bereid en een mooi cadeau met vele goede wenschen aangeboden. De jubilaresse op haar beurt heeft de kinderen feestelijk onthaald. OPDRACHT. Onder architectuur van het archi tectenbureau Fijan alhier, is opgedra gen aan de aannemers W. v. d. Ham men en H. van Campen, het bouwen van een woonhuis aan de Kerkstraat voor rekening van den heer Joh. Blok- de Vries, alhier. WATERSCHAP „DE BINNEN- POLDER VAN BESOIJEN." De Stemgerechtigde Ingelanden van bovengenoemd Waterschap zijn opge roepen ter algemeene vergadering op Donderdag 28 April a.s. in café J. v. d. Meijs. De agenda vermeldt 1. Vaststelling rekening '36-'37. 2. Begrooting '38-'39. 3. Vaststelling van den omslag naar de kadastrale huurwaarde 2% ongebouwd, 1/3% gebouwd. 4. Machtiging werken in eigen be heer. 5. Verkiezing van een lid wegens periodieke aftreding van Adria- nus Schalken, die tevens herkies baar is. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Waalwijk en hel daaronder behoorende ambts gebied werd gedurende de maand Maart 1938 ingelegd 85.903.19 en terugbetaald 66.300.28. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 21236. S. S. S. GYMNASTIEKREVUE „BLIJFT FIT". We vernemen, dat de muzikale he geleiding van de S.S.S.-gymnastiek- revue „Blijft fit", welke op de heide Zondagen 24 April en 1 Mei a.s. in „Thalia" gegeven zal worden, ver zorgd word door den uitstekend be kende „Darling Band". Ongetwijfeld heeft S.S.S. hiermede een uitstekende keus gedaan. Muziek immers, is een uiterst belangrijk on derdeel van een revue: Een minder goede muzikale begeleiding van songs of een niet correcte uitvoering van balletmuziek, kan oorzaak zijn, dat het geheel er ten zeerste door wordt geschaad. Bij een goede show vormen decors, costuums, zang, dans, muziek en be lichting een onverbreekbaar geheel, en wanneer één der onderdeden, muziek zeker niet in de laatste plaatst te ne men, van minderwaardige kwaliteit is, doet dat afbreuk aan 't geheel. Met het engageeren van „The Dar ling Band" (die na afloop der revue ook het bal verzorgt), mag gerust ge zegd worden, dat het muzikale ge deelte uitstekend verzorgd is. Aan de andere onderdeelen wordt nog met koortsachtige haast gewerkt. De laatste weken moet niet alleen de revue zelf de „finishing touch" krij gen, maar dat geldt in gelijke mate voor decors en costuums; dat weet ieder, die eenig verstand heeft van dilletantentooneel. Zeker geldt dit voor een revue waar hij het aantal requisieten dat van een tooneelunitvoering vele en vele ma len overtreft. Alles bijeen genomen kunnen we echter gerust zeggen, dat de voorbe reidingen in haar eindstadium ver- keeren, en dat, wanneer in de komen de week de generale repetitie aan vangen, het laatste streekje verf ge zet en het laatste steekje aan de cos- uums, voor zoover ze niet zijn ge huurd, afgemaakt zal zijn. UITVOERING P.T.T.-DIENST OP DE PAASCHDAGEN. Op den len Paaschdag wordt de dienst in alle onderdeelen als op Zon dag uitgevoerd. Op 2en Paaschdag is de openstel ling en de verzending als op Zonda gen. Er geschiedt één brief- en pakket postbestelling. Gelegenheid tot kosteloos afhalen bestaat op dien dag niet. Degenen, aan wie de ouderdoms rente op Maandag 18 April zou moe ten worden uitbetaald, kunnen deze op Zaterdag 16 dezer in ontvangst ko men nemen. HET BANDSPEL. Zaterdagavond was er ongekende drukte in de zaal van dhr. Frans van Helvoirt voor den biljartwedstrijd „Het Bandspel" contra „Eensgezind heid". De wedstrijd kenmerkte zich door een sterker zijn der Tilburgenaren JAARMARKT TE WALWIJK OP DONDERDAG 14 APRIL 1938. die vier van de zes wedstrijden in een overwinning wisten te beëindigen. Frans van Helvoirt en L. Moonen wis ten hun partij te winnen, waarvoor Frans v. Helvoirt slechts zes beurten noodig had. De uitslag is: „Het Bandspel". F. v. Helvoirt 100 B. v. Engelen o7 Jac. v. Helvoirt 43 P. v. Schijndel «r>7 J. Willemse 74 L. Moonen 100 Totaal 431 „Eensgezindheid". M. Mols 70 H. Cornelissen 100 C. van Elshout 100 J. v. d. Brekel 100 J. v. d. Broek 100 D. Leuven 92 Totaal 562 Hoogste serie Eensgezindheid: C. v. Elshout 79. Hoogste serie Hel Band spel Frans v. Helvoirt 35. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisterenmiddag om ongeveer half één heeft aan het Laageinde te v.m. Baardwijk een ernstige aanrijding plaats gehad. Op genoemd tijdstip naderde uit de richting 's-Bosch, de heer V. op zijn motorrijwiel. V. wilde daarbij een ge parkeerd staande auto passeeren, doch op hetzelfde oogenblik kwam daar het elfjarig meisje O. achter vandaan ge- loopen. Een aanrijding was onvermijdelijk en zoowel het meisje als de motorrijder werden tegen den grond gesmakt. Zij bekwamen ernstige verwondin gen aan hoofd en beenen. die door Dr. Kolster behandeld werden. Het motorrijwiel van den heer V., die geen schuld heeft aan het gebeurde, werd zwaar beschadigd. BRUTALE DIEFSTAL. Zaterdagavond heeft er aan het Westeinde een brutale diefstal plaats gehad, waarvan mej. van D. uit v.m. Besoijen het slachtoffer is geworden. Toen zij zich n.l. per rijwiel naar huis wilde begeven, werd haar, door een achteropkomenden, onbekend ge bleven wielrijder, de boodschappen- tasch, waarin zich ook een portemon- naie met eenig geld bevond, uit de hand gerukt. De politie onderzoekt de zaak. Begrooting 1938. De gemeente-begrooting 1938 is door Ged. Staten goedgekeurd. Loterij „Juliana". De trekking der loterij van de voetbalvereeniging »Juliana« is uit gesteld tot Maandag 2 Mei. Volharding. Het bestuur der harmonie „de Vol harding" heeft in haar j.l. gehouden vergadering besloten dit jaar met ker mis geen volksmatinée te geven. Opdracht. Aan de firma A. Hereijgers alhier is voor de som van 838.— opgedragen het maken van badhokjes e.a. voor het natuurbad „de Pleune Wiel Opening Natuurbad. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling om het natuurbad „de Pleune Wiel" in de tweede helft van Mei of-, ficieel te openen. „Postduif." In de Zondagmiddag gehouden alge meene vergadering der Postduivenver- eeniging ,]De Postduif", gevestigd in café A. v. d. Geld, werd het vliegregle- ment vastgesteld der gecombineerde vluchten met de P.V. „de Jeugdige Vliegers" te Waalwijk. Besloten werd het gecombineerd vlie gen a.s. Zondag 17 April te doen in gaan. Schaken. Uitslag der zesde ronde voor de competitie der Schaakclub S.D.J.C. te Drunen. M. v. Huiten—P. Elshout Vi—'Vï J. Willemse—A. Smits 1—0 L. v. Huiten—H. Couwenberg 1—0 Th. v. Delft—J. Willemse 1-0 Geslaagd. Dorpsgenoot Jos v. Oers slaagde te 's-Bosch voor het diploma Timmeren (met prijs) der K.T.A. Naar Hakendover. Gedurende de Paaschdagen zal de processie van Drunen ter bedevaart

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6