Binnenland ;ch Nieuws. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING HERPT. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. NIEUWKIM. ging van de republiek en de souver- einiteit van Spanje". WEDEROM ERNSTIGE BOTSINGEN IN PALESTINA. Nabij Bala Anepta in Midden- Pales tina worden sedert eenige dagen tus- schen opstandige Arabieren en Brit- sche troepen lievige gevechten gele verd, die het karakter van een veld slag hebben aangenomen. Aan beide zijden wordt met zeer veel menschelijke en materiale krach ten gestreden. De Arabieren zijn voortdurend in de minderheid maar terugtrekkend ver dedigen zij zich fanatiek. Schijnwerpers verlichten 'snachts het terrein van den strijd en overdag ronken voortdurend de motoren der Britsche vliegtuigen. In dit deel van het land is een be perkte staat van beleg afgekondigd, en alle wegen, die er heen leiden, worden streng door patrouilles Britsche mili tairen bewaakt. Tot nu toe zijn bij de gevechten vijftig personen gedood en talloozen gewond. Bom-explosie te Jeruza/em. Paasch-Zaterdag werd te Jeruzalem gekenmerkt door eenige ernstige in cidenten. In den loop van den avond zijn twee bommen ontploft, de eene in de joodsche wijk van Jeruzalem, de an dere in een Arabisch koffiehuis te Caiffa. In het eerste geval werd een oude joodsche man gewond, in het tweede geval werd een bezoeker ge dood, terwijl acht personen werden gewond, o.w. een joodsche voorbij ganger. Toch hoopt men, dat het einde der maand weer rustig zal zijn. Zooals men weet, wordt dan de koninklijke commissie van onderzoek in Palestina verwacht. AMNESTIE IN TSJECHO-SLOWAAKIJE. Volgens inlichtingen uit officieuze bron bedraagt het aantal personen dat in de heden uitgevaardigde am nestie is betrokken niet minder dan 4000. De amnestie, respectievelijk het NIEUWE ONDERZEEBOOT VOOR NED. MARINE. Het departement van Defensie heeft aan de scheepswerf Wilton-Fijenoord opdracht gegeven tot het bouwen van een onderzeeboot, waarvan de afleve ring in 1940 zal geschieden. PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. Zaterdag, Zondag en Maandag hield de S.D.A.P. te Arnhem haar Paasch- congres, dat werd geopend met een rede van den partijvoorzitter K. Vor- rink, waarin hij opkwam voor de col lectieve veiligheid en voor een wel- vaartspolitiek. Ter vergadering waren eenige buitenlandsche gedelegeerden aanwezig, die echter op last van de regeering niet het woord mochten voe ren. In het middelpunt der debatten ston den vervolgens het nationale vraag stuk en de monarchie en het royement van Paul Kiès. De meeningen bleken over deze kwesties nog al verdeeld. De heer Boekman kwam voor de monar chie op en noemde Nederland een re publiek met een vorstin aan het hoofd. Ten aanzien van de verhouding tot de R.K. Staatspartij hield o.a. het be stuurslid van der Kieft een scherpe rede tegen de illussie van een samengaan van S.D.A.P. en R.K.S.P. in een regee ring. Hij betoogde, dat de katholieken geen democraten waren en dat Baron van Wijnbergen in de R.K. Staatspartij tenslotte de lakens uitdeelde. De S. D. A. P. moest 'n oppositiepartij blijven. Ir. Albarda kwam tegen deze voor stelling van zaken op. Hij meende wel degelijk democratische gezindheid on der de katholieken te hebben kunnen waarnemen en zou ook niet weten met welke andere partij dan de R.K. Staats partij de S.D.A.P. eventueel zou kun nen samenwerken. Zondag werden referaten gehouden over ..Stad- en platteland"' door dr. J. Kruijt en ir. H. Vos, waarbij deze laat ste zich keerde tegen de crisisordening in den landbouw, welke slechts 'n noodbasis heeft. Er werd een motie van afkeuring aangenomen ten aanzien van de uitzen ding van werkloozen naar Duitschland. Een motie van afkeuring ten aanzien van 't partijbeleid tegenover Paul Kiès werd ingetrokken. Een voorstel om partijleden geen ridderorden te doen aannemen werd verworpen. Daarente gen werd wel een motie aangenomen, waarin 't openbaar maken van het per soonlijk inzicht van vooraanstaande partijleden ten aanzien van den huidi- gen staatsvorm verwarringwekkend werd genoemd. Dit was dus 'n over winning voor 't republikeinsche stand punt. Het congres werd besloten met een rede over buitenlandsche en binnen- ontslag van rechtsvervolging beeft be trekking op alle delicten welke be gaan zijn tegen de wet tot bescher ming van den staat, met uitzondering van militair verraad voor zoover dit laatste niet is gepleegd uit grove on achtzaamheid, maar ook in gevallen die eigenlijk niet onder de amnestie hooren kan een veroordeelde of be klaagde om staking van het proces of vermindering van straf verzoeken. Een en ander komt hierop neer, dat in het geheele land geen mensch meer wegens een politiek misdrijf in ge vangenis of huis van bewaring zal blijven. Het aantal politieke delicten is de laatste jaren overigens afgenomen, wat eensdeels het gevolg is van een sterker terughoudendheid der uitvoe rende macht, anderzijds van de betere politieke geschooldheid bij het pu bliek. Spionnagedelicten, die welis waar niet als politiek vergrijp kun nen worden gekwalificeerd, zijn toch eveneens kwijt gescholden voor zoo ver zij uit onvoorzichtigheid blijken tc zijn begaan. PAASCH-PLECHTJGHEDEN IN DEN SINT PIET'ER. Zondag heeft in de basiliek van Sint Pieter de plechtige heiligverkla ring plaats gevonden van den Pool- schen Jezuiet Andreas Bobola, den Italiaanschen pater Giovanni Leonar- di en den Spaanschen Franciscaner Salvator da Horta, die alle drie in de zestiende eeuw leefden. De plechtig heid werd bijgewoond door 50.000 personen, afkomstig uit Polen, Frank rijk, Tunis, Tsjecho-Slowakije en alle deelen van Italië. Ook 't diplomatieke korps was vertegenwoordigd. Generaal Franco heeft ter gele genheid van de heiligverklaring van den Franciscaner missionaris Salva tor da Horta een telegram gezonden aan den Paus, waarin hij verzekert, „dat Spanje en hij toegewijd zijn aan den Heiligen Stoel". De Paus heeft telegrafisch dank be tuigd aan den leider van het rechtsche Spanje, en zijn antwoord besloten met het geven van den apostolischen ze gen. landsche politiek door ir. Albarda, die het nieuwe kabinet-Colijn in gebreke gesteld heeft op het punt van de werk loosheidsbestrijding en met name de verantwoordelijkheid voor de misluk king der werkverruimingspolitiek als een fiasco van het geheele Kabinet en niet van de protestantsche ministers al leen voorstelde. OOSTERHOUT KRIJGT EEN KASTEELRAADHUIS. De raad van Oosterhout besloot in een daarvoor speciaal belegde spoed- eischende vergadering, met algemeene stemmen het kasteel „Huize Limburg" gelegen aan de Slotjes aan te koopen voor de som van 35.000 en het te be stemmen en in te richten tot raadhuis. De gelegenheid tot aankoop is de gemeente geboden in verband met het overlijden van mr. T. H. Brouwer-An- cher, oud-kantonrechter van Ooster hout. Het bezit bevat een prachtig kasteel uit de geschiedenis van de baronie van Breda met grachten omringd. Een schitterend park met fraaien houtop stand versiert de omgeving. De tegen woordige eigenares was douarière Brouwer-Ancher geboren baronesse van Oldenzeel tot Oldenzeel. Met dezen aankoop wordt een twee ledig doel bereikt, n.l. het stadhuis dat dringend voorziening behoefde over te brengen in een ruimere inrichting en op de tweede plaats de historie te die nen door het intact houden van het mo numentale gebouw, hetwelk voorkomt op de lijst van Nederlandsche monu menten. Het kasteel behoeft geen enkele res tauratie, het verkeert in buitengewonen staat van onderhoud. Een deel der diensten van de gemeente, die waar mede het publiek veel te maken heeft, wordt ondergebracht in de bijgebou wen van het kasteel. De totale kosten van inrichting worden geraamd op 15.000. DE TREIN VISIT ATIE AAN DE BELGISCHE GRENS VERVALT. Naar gemeld wordt, zullen een 10- tal ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen naar Roosendaal worden overgeplaatst in verband met een be langrijke wijziging in den visitatie- dienst. Binnenkort zal de visitatie van den nachttrein BazelAmsterdam niet meer geschieden te Roosendaal, maar in den trein zelf tusschen Roosendaal en Rotterdam. Daardoor kan de wacht tijd op eerstgenoemd station worden gereduceerd tot 5 min. Hetzelfde geschiedde tot dusver met nog een drietal andere internationale treinen. Wellicht de nieuwe maat regel dient als proef wordt deze re geling in de naaste toekomst ook van Bijzonder fijn toepassing op andere treinen. Er is al vele malen geklaagd over het lange wachten aan de grens. Dit euvel zou dan uit de wereld worden geholpen. Z. H. Excellentie Mgr. Diepen heeft benoemd tot Directeur van de K.J.V. te Vlij men den ZeerEerw. Heer Pastoor J. F. Werneri; tot Moderator van de Kath. Jonge Middenstandsver. te Vlijmen den Wel- Eerw. Heer kapelaan P. J. M. Breugel- mans; tot Geestelijk Adviseur van den R.K. Middenstandsbond te Vlijmen den WelEerw. heer Kapelaan P. J. M. Breu- gelmans; van het Wit-Gele Kruis te Vlijmen den ZeerEerw. Heer Pastoor J. F. Werneri; van de R.K. Sportver- eeniging „Vlijmensche Boys" te Vlij men den WelEerw. Heer kapelaan H. J. Hoek; van de R.K. Standsorganisatie van den Werknemenden Middenstand te Eindhoven den WelEerw. Heer F. J. M. B. de Beer, kapelaan par. Philips- dorp; van 't Wit-Gele Kruis te Raams- donk-Dorp den ZeerEerw. Heer Pas toor L. C. J. M. \an Heeswyck; van de afd. Kaatsheuvel-Loonopzand van den Ned. R.K. Schilderspatroonsbond den Weleerw. Heer Kapelaan E. Rietra. NOODLOTTIG ONGELUK BIJ HET SPEL. In de buurtschap Zeldam, gemeentet Ainbt-Delden, waren Zaterdagmiddag eenige kinderen bij een zandkuil aan bet spelen. Op een gegeven oogcnblik, toen twee kinderen van den landbou wer H. Kuypers een jongen van 7 en een meisje van 6 jaar zich in den kuil bevonden, stortte deze gedeeltelij!, in. Beide kinderen werden onder het zand bedolven. Toen men hen eenigen tijd later had bevrijd, mocht genees kundige hulp niet meer baten; de le vensgeesten van beide kinderen bleken reeds geweken te zijn. VERHUIZERS VINDEN 11000. Op een bovenhuis aan de Overtoom te Amsterdam hebben twee verhuizers Zaterdagavond een merkwaardige ont dekking gedaan. In een oude waschta- fel vonden zij onder een marmeren dek blad een damestaschje waarin eenige enveloppen met bankbiljetten van 300 en 100 in totaal vopr een bedrag van 11.000. Kort geleden is de bewoner van het perceel, na den dood van zijn vrouw, naar het buitenland vertrokken. Eenige oude meubelen waren in het huis achter gebleven en werden op zijn verzoek naar kennissen overgebracht door de transportfirma P. H. Saam uit Diemen. De vinders hebben de politie onmid dellijk van de vondst in kennis gesteld, die zich met den eigenaar in verbinding zal stellen. JONGETJE DOOR AUTO AAN GEREDEN EN GEDOOD. Zondagavond is het vijfjarig zoon tje van den garagehouder Eegdeman, dat achter een geparkeerd staande auto vandaan kwam en plotseling den weg wilde oversteken, door een passeerende auto aangereden en zeer ernstig ge wond. Kort na het ongeluk is het kind overleden. AUTO OVER DEN KOP GESLA GEN TE NIJMEGEN. Maandagavond heeft er op de St. Annalaan tegenover den Heiweg, een auto-ongeluk plaats gehad. De burge meester van Groesbeek, Jhr. v. d. Poll, reed met eenige zoons met zijn luxe wagen over de St. Annastraat. Ter hoogte van den Heiweg wilde een der jongens die achter het stuur zat, plot seling remmen voor een wielrijder, die uit 'n zijweg kwam zetten. De bestuur der bleek te straf en te onverwacht ge remd te hebben, waardoor de wagen over den kop sloeg. De auto werd als geheel in elkaar gedrukt, terwijl tot verbazing van de omstaanders, die het ongeluk zagen gebeuren, de inzitten den ongedeerd een voor een uit het portier kwamen gekropen. Ze waren er allen met den schrik afgekomen. AUTOBUS RIJDT IN EEN BERMSLOOT. Maandagmiddag ongeveer half één is een autobus van de Pol's Touringcar- bedrijf, komende uit de richting Am sterdam en rijdende in de richting Amersfoort op den rijksweg tusschen Soest en Amersfoort in botsing geweest met een melkauto, afkomstig uit Bus- sum, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. De melkauto werd geheel vernield, terwijl de autobus die plaats biedt aan 30 personen, en geheel met passagiers was gevuld, tusschen twee boomen den berm van den weg afreed en met den kop in den bermsloot terecht kwam. De chauffeur van de melkauto liep verwondingen aan het gelaat en een lichte hersenschudding op. Ook de chauffeur van de bus kreeg slechts lichte blessuren, terwijl van de passa giers een tiental min of meer werd ge wond. Zij hebben de bus via den ach teruitgang verlaten, terwijl vermoede lijk ook eenige passagiers door de ge broken ruiten zijn gekropen. Het ongeluk is veroorzaakt doordat een van rechts komende auto geen voorrang verleende. Deze wagen reed door in de richting Amersfoort. Stoomzuivelfabriek. De algemeene vergadering die in hoofdzaak bestemd was om rekening en verantwoording te geven over het afgeloopen jaar werd gehouden te Herpt in het café „de Ploeg" van Th. v. Horen onder leiding van den voor zitter den heer Chr. v. Herpt die in zijn inleidend woord een welkom toe riep aan den geestelijk adviseur Pas toor Gründeman van Hedikhuizen en de ZeerEerw. Heer Pastoor van Herpt. Een terugblik werpende op hel af geloopen jaar moest hij wel toegeven dat de zuivelprijzen iets gunstiger waren, doch van loonend durfde hij niet te spreken; daarbij heeft hel mond-en klauwzeer in het afgeloopen jaar bij verschillenden financieel na deel gebracht. Hij sprak een hartelijk welkomst woord tol burgemeester Steemers die hier aanwezig was. Onze verecniging heeft reeds mogen ondervinden dat hij volkomen op de hoogte wil zijn met hare werking, de tegenwoordig heid hier wordt eveneens op hoogen prijs gesteld; namens de leden doet de voorzitter de toezegging dat hij ook op hen kan rekenen. Balans en rekening werden even eens goedgekeurd. In het afgelopen jaar werd geleverd 2.659.740 K.G. melk met een gemiddeld vetgehalte van 3.21%. De totale onkosten bedroegen 15.139.71 per 100 K.G. 569 cent. Er was verkocht aan melk, room, pap enz. voor 13.817.41. Aan melkgeld werd uitbetaald 127.906.49, terwijl 10 ct. per 100 K.G. geleverde melk werd bijgeschreven. Per vet is uitbetaald 153 per 100 K.G. melk 491 per 100 K.G. of 506 per 100 L. Nog was .uitbetaald over 1937 6% van het reeds uitbetaalde is 7.239.99 voor aan de fabriek gelate ondermelk was uitbetaald 1.969.19. Geproduceerd was 99.226 K.G. bo ter uit 2.553.610 kg. melk. De opschrij ving voor terreinen en gebouwen was 1000; deze staan nu op 8000, de machines 1807.50 en staan op 6000, de bijschrijving reserve was 444.98, zoodat deze komt op 6063.65. Volgens artikel 11 der statuten be sloot de vergadering 4 leden te laten uittreden wegens ophouden van het bedrijf. Bij de mededeelingen gaf de directeur uitleg omtrent de export van beter alsmede over de wijze waarop mogelijk in de toekomst ook de kwa liteit der melk zal bepaald moeten worden. De burgemeester maakte van de rondvraag gebruik om dank te bren gen voor de woorden tot hem gericht bij de opening der vergadering als mede om een compliment te brengen aan bestuur en directeur voor de wij ze waarop zij deze vergadering hebben voorbereid, en de leden voor het ver trouwen dat zij in bestuur en direc teur hebben. Zijn steun zal hij vol gaarne aan de verecniging geven daar zij voor de gemeente van groot belang is. Den secretaris gaf hij een apart woord van lof voor de samenstelling der notulen. Ook de geestelijke advi seur sprak nog een aanmoedigend woord waarna de voorzitter de ver gadering sloot. O]» Zaterdag 7 Mei a.s. zal de nationale reclasseeringsdag gehouden worden van de instellingen van alle gezindten. De actie zal zich voor onze plaats bepalen tot het houden van een speldjesverkoop. Tot welslagen van dezen verkoop werd een comité van aanbeveling samengesteld waarin de volgende personen bereidwillig zitting namen: I)e ZeerEerw. Heer Pastoor Timmermans, de EdelAchtb. Heer A. erhoeven wethouder, en de heeren Chr. A. J. v. Herpt en J. M. Buijs Adrzn. In het comité van aanbeveling voor genoemden dag te Hedikhuizen heb ben zitting genomen de ZeerEerw. Heer Pastoor Gründeman en de Edel. Achtb. Heer Joh. Winkel, wethouder. Als verdacht van diefstal, zijn door de Rijks- en gemeente politie alhier gearresteerd zekere A. uii Nieuwendijk eu P. alhier. Zij zijn op transport naar 's Bosch gesteld. Bij den landbouwer Boender werd een paard door een varken aangevallen en zoodanig verwond dat de wonde aoor den veearts, den neer Spierings, uit Waalwijk moest worden gehecht. Zeer zeker een unicum in de dierenwereld, dat een paard door een varken zoodanig wordt toege takeld. Aan de »Putten» had alhier een vrij ernstige autobotsing plaats. Twee vrachtwagens, een komende uit de richting Hank, en een uit de richting dorp, reden op de zeer gevaarlijke kruising op eikaar in. De wagen van den neer B. v. Andel alhier werd flink gekraakt, doch ook de andere wagen bekwam flinke averij. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Procesverbaal werd opgemaakt. Zaterdagmorgen verloor de heer Z., die zich per rijwiel van Geer-# truidenberg naar Made begaf, onder, weg zijn portefeuitle, inhoudende ruim f 28U.— Toen Z, te Made arriveerde bemerkte hij zijn verlies. Aangezien hij onderweg een defect had gehad aan zijn dynamo en dat aldaar zelf had gerepareerd, was zijn eenige hoop dat hij daar zijn portefeuille moest verloren hebben. In allerijl spoedde hij zich er heen en smaakte het genoegen de porte feuille met haar waardevolle inhoud in het gras langs de weg terug te vinden. Dezer dagen huurde zekere N. bij den rijwielhandelaar van Leeu. wen alhier een rijwiel. In plaats van het karretje weer te bestemder plaatse in te leveren, maakte hij er goed geld van. Paschen echter na derde en vermoedelijk heeft N. be rouw gekregen over zijn zonde want Zaterdagmorgen heeft hij zich bij de politie te 's Bosch aangemeld die hem op transport stelde naar Geertruidenberg. Van daaruit is hij na verhoord te zijn, voor den offi cier van justitie te Breda geleid. Door de directie van de N.V. Tankfabriek alhier is aan het ge heele personeel een mand, inhou dende 26 eieren ter gelegenheid van het Paaschfeest uitgereikt. Een aan gename verrassing, maar tevens een zeer sympathiek gebaar, wat door het personeel ongetwijfeld zeer op prijs is gesteld. De stoker Verstijnen, werk zaam op de N.V. Tankfabriek had het ongeluk in een diepe put te vallen waarbij hij eenige ribben brak en inwendige kneuzingen op liep. Opneming in het St. Agnesge- sticht bleek noodzakelijk. Het comité Geertruidenberg 725 jaar stad, deelt mede dat van een oud-ingezetene een gift is bin nengekomen als bijdrage voor de te houden stadsfeesten van 27 Augus tus t/m 4 September a.s. Dit sympathieke gebaar wordt door het comité in hooge mate ge- waardeerd en indachtig het spreek woord »goed voorgaan doet goed volgen« houdt het zich beleefd aan bevolen voor toezending van giften aan het adres F. van Gelderen Koestraat 86 Geertruidenberg, In café Th. van der Geld hield de hengelsportvereeniging»Visschers Geduld» 2en Paaschdag een alge meene ledenvergadering. Tot bestuursleden werden gekozen L. van Son en H. Bergmans. Men besloot voortaan het vischwater dat thans door den pachter aan de club is MAGGI5 Asperge-soep. De heerlijke, karakteristieke smaak van asperges komt in deze soep vol komen tot zijn recht en geeft hier aan een bijzonder cachet. MAGGI5 Asperge-soep een ware delicatesse! Per tablet 8 cent.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2