KING PEPERMUNT DRUNEN. DUSSEN GEERTRUIDENBEKG. HERPT. KAATSHEUVEL. 'ssvn RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. NIEUWKU1JK. Niettemin blijft het rommelen. De Telegraaf van gistermorgen geeft een heele pagina om te betoogen dat de feiten de rede van den minister, die voortdurend van onwaarheid beticht wordt, weerleggen. Het „Hsgzn." zegt ervan: Nu doet „De Telegraaf" den volke kond, dat de „feiten" de rede, waar in minister Goseling in de Tweede Kamer rekenschap gaf van zijn be leid zoo, dat behoudens de voor ingenomenheid ieder lid der Kamer was bevredigd dat de „feiten die rede hebben weerlegd. Wie dit stuk, benieuwd naar die „feiten" inziet, komt dadelijk tot de conclusie, dat het verwijt van eenzij dige voorlichting, door het Amster- damsche boulevardblad tot den mi nister ten onrechte gericht, op het blad zelf maar dan met alle recht van toepassing is. Het is ook van deze publicatie dui delijk, voor ieder, die iets van de Os- sche verhoudingen kent, dat zij als alle voorafgaande in dat blad in hoofdzaak steunt op inlichtingen van een zijde, die meer „partij" in de kwestie is, dan welke andere ook! En overigens, wenscht de Volks vertegenwoordiging verdere reken schap van den minister, dan begrijpt het geheele land, dat deze bereid is, die ten allen tijde te geven, en het zou ons dan allerminst verwonderen, wanneer, ook na de pers-hetze der laatste weken, de Kamer andermaal het beleid van den minister zal goed keuren. De tegenstanders van den minister spelen een hoog spel, en laat hun dat gezegd zijn, de beste troeven zijn niet in hun hand: de uitslag van het met zooveel felheid ingezette offensief zal een gansch andere zijn dan de hee- ren zich voorstellen. En verder komt het bericht uit Den Haag, dat ook daar deze hetze niet afgeloopen wordt geacht en dat de Of ficier van Justitie te 's-Gravenhage het noodig geoordeeld heeft in te grijpen, terzake van de beleedigingen langs ver schillenden weg aan den persoon van den Minister van Justitie aangedaan en zijn door hem opsporing en verhoor ter strafrechtelijke vervolging gelast van de verantwoordelijke personen! Het betreft hier blijkbaar een artikel in ,,'t Nationale Dagblad" van 12 April en een brochure die in Leiden in beslag genomen is. Of het hierbij zal blijven weten we niet; zullen andere bladen als de Telegraaf niet aangesproken, worden over 't geen ze schreven, vooral dit laatste blad en niet 't minst wat z'n mooie platen betreft. Persvrijheid is prachtig, maar 't kan ook te ver gaan. Ten slotte laten we hier nog volgen wat de liberale Avondpost schrijft over de hetze van sommige bladen tegen de katholieken: Wij hebben ons met de feestdagen nog eens rustig bezonnen op alles wat er geschreven is in de laatste weken over de affaire-Oss. Bij die bezinning kwam deze vraag op den voorgrond: heeft 't roomsch-katholieke volks deel aanleiding zich inzake dat ge schrevene gegriefd te toonen? Wij meenen eerlijkheidshalve, die vraag bevestigend te moeten beant woorden. Inderdaad is een deel van de pers artikelen, d.w.z. zijn de beschouwin gen in enkele bladen, zóó kwetsend geweest, zóó over de schreef gaand, dat zij tegenover een zoo belangrijke groep des volks onverantwoordelijk mogen heeten. Wij gevoelen ons ge dwongen, dit ronduit te erkennen, nu wij de pers-polemieken nog eens, in den geest, aan ons hebben laten voor bijgaan. Wij hebben hier met name maar niet alleen het oog op de fascistische pers, welke het geval heeft uitgebuit op een wijze, die een duidelijke demonstratie vormde van het feit, dat pers-vrijheid ontaarden kan in een volstrekte bandeloosheid, en zich kan bedienen van termen en woordspelingen. Wanneer wij er al leen maar op wijzen, dat de naam van de maatschappij „Organon" in de fascistische pers werd verbasterd tot „orgie-non" en dit terwijl geen sterveling tot dusver ook maar eeni- ge religieuse in de beweerde feiten heeft betrokken! dan ziet men daaruit reeds, hoe diep de katholie ken zijn gegriefd. Zonder eenigen twijfel is er tegen over hen onrecht begaan: dit kan en mag niet worden ontkend. En er is een volksdeel, dat over de katholie ken bijna alles gelooft. Jonge Wacht. WAAROM ADVERTEEREN DE MIDDENSTANDS - WINKELIERS NIET DRUKKER, ALS ANDEREN 'T WEL DOEN. ZOO WORDEN ZIJ VERGETEN? HOUDT UW KLANTEN EN DIE 'T WORDEN KUNNEN OP DE HOOGTE! Onder leiding van hun directeur werd door de J.W.-groepen in de zaal der Meisjescongregatie een uitvoering gegeven voor de jeugd. De zaal was tot in alle hoeken ge vuld en met hun spel, zang en voor dracht hadden de J.W.'ers groot suc ces bij 't jonge volkje. Bij den controleur der steunver lening alhier kunnen daartoe ge schikte meisjes zich opgeven om als dienstboden te worden opgeleid. Door de nachtvorsten is alhier aan de fruitboomen en vroege aardap pelen zeer veel schade toegebracht. HANK. De dochter van dhr. A. Penninx al hier, kwam op den Buitendijk zoo ernstig te vallen, dat zij moest wor den binnengedragen. Zij had zich zoo danig aan een been bezeerd, dat Dr. van Vuure geneeskundige hulp moest verlcenen. Voorloopig moet zij rust houden. De landbouwer v. V., alhier, schaarde dezer dagen een partij jong vee in een weide bij zijn huis. Een kalf sprong wat wilt rond, kwam te vallen en brak de beide voorpooten. Het beest is naar een slachtplaats ver voerd en afgemaakt. Woensdagavond kwam op de Nieuwesteeg J. H. wonende alhier, door een plotseling defect aan zijn rij wiel, te vallen. Hij bezeerde zich daarbij ernstig aan een zijner knieën, zoodat hij zich onder behandeling van Dr. van Vuure uit Dussen moest stel len, Voorloopig zal hij rust moeten houden. Voor de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. F. ten Brugoenkate. Up 28 April a.s. zal door de afdeeliug Noordbrabant van het slainuoek voor het Nedeilandsche Trekpaard op de markt des middags om li all twee een stamboekkeuring van merriën plaats vinden. Voor den herijk van maten en gewichten zal dit jaar zitting worden ^euouden in de raadzaal van hel gemeentehuis en wel: op Maandag 2 Mei a.s. van 9,30 LA en van 1 4 uur voor hen wier geslachtsnaam aanvangt met een der letters A. t/m R. op Dinsdag 3 Mei a.s. van 9 12 uur voor hen wier geslachtsnaam aanvangt met een der tetters 3. t/m Z op Dingdag 3 Mei 1938 van 1 4 uur voor desuikerlabrieK Statendam. Voor 1 October 1939 moeten alle malen en gewichten gestempeld zijn met de letter M. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Herlogenboseh, heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als kerkmeester aan den heer H de Wilt Mzn. alhier met dank voor heigeen hij als zoodanig heelt verricht en heel t benoemd tot kei k- meester den heer Jan M. Buijs Adrzn., herbenoemd is deheerAdr. Mart. van Bokhoven. R.K. Werkliedenvereeniging. Op 2en Paaschdag heeft de R.K. Werkliedenvereeniging haar Patroons feest gevierd en jaarvergadering ge houden. Om 8 uur 's morgens werd in de St. Josephskerk een H. Mis opge dragen waaronder algemeene H. Com munie van de leden. Na de Hoogmis had de plechtige aanneming plaats van 11 adspirant-leden van de J.W., waar bij de Directeur-Voorzitter een toe spraak hield. De jaarvergadering werd 's avonds in den Gildenbond gehouden, waarop ook de groepleden en de leden van de K.A.V. aanwezig waren. De Voorzitter sprak bij zijn openings woord zijn teleurstelling uit over de niet massale opkomst. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental per 31 Dec. j.l. 569 bedroeg. Door de R.K.W.V. wa ren in het afgeloopen jaar- georgani seerd: een ontwikkelingscursus, een werkloozentriduum en een St. Nicolaas- kinderfeest, terwijl een aanvang werd gemaakt met de oprichting van de K. A. V.-organisatie. Wegens ziekte van den penning meester bracht de Voorzitter een fi nancieel verslag uit. Tevens werden uitgebracht verslagen van het dokters fonds, de Centrale Volksbank, Her wonnen Levenskracht en het advies bureau. Na de huishoudelijke vergadering kwam het amusementsprogramma. De Zangvereeniging Orova zong op voortreffelijke wijze een tweetal koor- nummers, waarvoor het publiek dank baar applaudiseerde. De tooneelclub van de J. W. voerde het blijspel „Van de duivel bezeten" op. Het sloeg geweldig in. Om 10 uur sloot de Voorzitter onder dankzegging den avond, de hoop uit sprekende een volgende jaarvergade ring drukker bezet te zien. Herwonnen Levenskracht. Dinsdagavond werd in den R.K. Gil denbond een propaganda-filmavond gegeven van Herwonnen Levenskracht. Onder de aanwezigen waren o.m. de Hoogeerw. heer Deken v. d. Brekel en de Zeereerw. heer Pastoor de Klijn met de eerw. Kapelaans en de beide plaat selijke geneesheeren. Als spreker trad op de Weled. heer Verzuur van H. L. die een propagan distisch woord sprak. Een collecte bracht 18.63 op. Naast het groot aan tal stuiver-vrijwilligers die Kaatsheuvel reeds telt, gaven zich op dezen avond weer 30 vrijwilligers op. De vertoonde films li,eten veel wetenswaardigs en tevens amusants zien. t Is een goed geslaagdeavond geweest voor H.L. van groot succes. R.K. Bond voor groote gezinnen. Woensdagavond hield de R.K. Bond voor groote gezinnen een propaganda- vergadering in het K.J.C.-gebouw. De vergadering stond onder leiding van Dr. Th. F. Capetti. De Hoogeerw. heer Deken, verschil lende H. H. Geestelijken en andere au toriteiten gaven blijk van belangstel ling. Overigens was de opkomst slechts zeer matig. Als spreker trad op de heer J. H. Kray, lid van het Hoofdbestuur, die de behartiging van de materieele en de ideëele belangen van het gezin als doel van den Bond schilderde. De kanker van 't Neomalthusianisme werd door hem gehekeld en achtereenvol gens de waarde van het gezin in de ge meenschap, zijn verhouding tot Kerk en Staat, de gevoerde gezinspolitiek te schilderen. Na de lezing werd druk gebruik ge maakt van de rondvraag. Deken van den Brekel en daarna Kapelaan Ver hoeven richtten nog een aanbevelend woord tot de aanwezigen, waarop zich wederom 35 nieuwe leden voor den Bond aanmeldden. Beiersche avond. Het groote succes, dat de Beiersche avond dezen winter in de Apollo-zaal gegeven, heeft als gevolg, dat Zondag a.s. opnieuw door de Apollo-harmonie een dergelijke vroolijke avond voor de leden zal worden georganiseerd. BERKDIJK. Parochiaal Zangkoor. Naar we vernemen bestaan er plan nen het parochiaal zangkoor met ver schillende personen te versterken om de zangnummers in de kerk te kunnen uitvoeren op den dag van het a.s. 40- jarig priesterfeest van den Z. E. heer Pastoor J. van Enschot. Binnenkort zal hierover een vergadering gehouden worden. Wegverbetering. Men is thans druk bezig met de weg verbetering van de Dreef. Langs weerszijden worden de sloten opge maakt, ter linkerzijde een rijwielpad aangelegd, terwijl aan de rechterkant de fietspad verbeterd wordt. De be staande rijweg wordt verhard. De langs den weg staande boomen, die een mooie afscheiding vormen tusschen de rijweg en het rijwielpad, wordt tot ongeveer \]/2 meter hoogte afgekapt. Het werk wordt in werkverschaffing door ge meente-arbeiders uitgevoerd onder toe zicht van de Ned. Heide-maatschappij. LOON-OP-ZAND. Pastoorsfeest. Woensdagavond had in de zaal van „Concordia" een groote vergadering plaats in verband met het a.s. Zilveren Priesterfeest van Pastoor H Schoen makers. Deze vergadering was opge roepen door het feestcomité bestaande uit Kerk- en Armbestuur, onder Voor zitterschap van Kapelaan v. Vugt en had tot doel te komen tot samenstelling van een siercommissie, het bespreken van een te houden défilé enz. enz. Naast het feestcomité waren aanwe zig de afgevaardigden van nagenoeg alle ter plaatse bestaande vereenigin- gen, benevens vele belangstellenden uit de parochie. Na opening door den Voorzitter werden de plannen met be trekking tot de viering door Kapelaan v. Vugt besproken. De datum der H. Priesterwijding viel op 17 Mei. Wijl deze datum dit jaar op Dinsdag valt en die datum toch niet onopgemerkt mag voorbijgaan, zal 17 Mei voor de kinderen der parochie worden gcieser- veerd. Alsdan zal 's morgens een plech tige H. Mis worden opgedragen. Door 200 schoolkinderen zullen hierbij de Gregoriaansche gezangen worden uit gevoerd. In het nieuwe parochiehuis hoopt men dien middag de feestelijkhe den voor te zetten. Onder leiding der Eerw. Zusters en Fraters zullen de kinderen dan een zanghulde brengen en zullen rijdansen enz. worden uitgevoerd. De parochie zal feestvieren op Zon dag 22 Mei, waarvoor een voorloopig programma werd samengesteld. Te kwart vóór tien zal den herder aan de pastorie worden afgehaald, voorafgegaan door een grooten stoet bruidjes die den jubilaris naar de kerk zullen leiden, alwaar om 10 uur de plechtige Hoogmis met feestpredikatie zal worden opgedragen. Het zangkoor bestaande uit het parochieel kerkkoor met een speciaal voor deze gelegen heid opgeleid kinderkoor zal de gezan gen uitvoeren. In het parochiehuis zal om 12.30 uur de aanbieding van het feestgeschenk, %is§i De natuurzuivere om te genieten om U te verkwikken! FIRMA TONNF.MA Cie SNEEK bestaande uit een orgelfonds, plaats hebben, waarna de receptie zal worden gehouden. Om 3 uur is het Plechtig H. Lof, waarna feestcantate door het zangkoor. Om 4.30 uur wordt een défilé gehouden, waaraan de plaatselijke ver- eenigingen zullen deelnemen. Om 8 uur wordt een serenade gebracht door de plaatselijke muziekgezelschappen, waarbij de zangafdeelingen van H. Fa milie en Congregatie feestliederen zul len ten gehoore brengen. Een werkcomité werd samengesteld uit de heeren Giolie Dankers, J. Beu nis, C. Zwaans, Chr. Brands, E. van Noije, J. Vera-Oerlemans, P. v. Veld hoven en Fr. Kuipers. Voor de versieringen zal alsnog een collecte door de parochie worden ge houden. Over de inzameling voor het orgel fonds is het Feestcomité uiterst tevre den. ST. JOACHIMSMOER. Herbenoemd. Door Z.H. Excellentie Mgr. Diepen zijn tot kerkmeesters van onze parochiekerk herbenoemd P. Cleijn Pz. en C. de Jong. RAAMSDONKSVEER. Dinsdagavond had het Bestuur van den Kon. Nederl. Toeristenhond A.N.W.B. in de bovenzaal van hotel »de Witte Leeuw« een propaganda- vergadering belegd, welke goed was bezocht. In >ijn openingswoord heette de vertegenwoordiger van den A.N.W.B. allen hartelijk welkom, dankte hen voor hun aanwezigheid, en bracht speciaal dank aan den consul voor deze omgeving, de heer N Meijers, uit Geertrnidenberg, die zooveel tiad verricht voor de totstandko ming van dezen avond. In de lezing, welke daarna volgde werd een en ander uiteengezet om trent de organisatie en werkwijze van den bond. waarbij de spreker vooral liet uitkomen van hoe groot belang het is dat de bond een groot aantal leden heeft, opdat men op den ingeslagen weg kan blijven voortgaan en dus het algemeen belang nog meer zal kunnen dienen omtrent de veiligheid van het ver keer op den weg werden voorts nog enkele beschouwingen gegeven. In de pauze welke na de lezing volgde werden alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld om de inde zaal ingerichte bondstentoonstelling te bezichtigen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Het gedeelte van den avond na de pauze was geheel gevuld door de vertooning van de film »de Veilige weg«, waarin duidelijk werd aangetoond, hoe men zich op den weg wel en hoe riet heeft te ge dragen. Een en ander werd met belang stelling gevolgd. Alles bij elkaar genomen een aangename en leerzame avond. Zooals wij reeds eerder schre- ve zal de Rijksweg Keizersveer naar Ooslerhout een dubbel rijwiel pad krijgen. Het is wel te betreuren, dat de Minister op het vei zoekschi ilt van hel gemeentebestuur van Raams- donk afwijzend heeft beschikt om een wandelpad in plaats van een rijwielpad aan te leggen, daar een wandelpad op dezen drukken voor- rangsweg hard noodig was. Door de Kaartclub »De Vroo lijke Rikkers«, gevestigd bij J. J. Joore, aan de Ceutralesiiaat is een groot onderling Rikconcours ge houden. Er was gioote belangstel ling voor het concours. Na een spannende strijd werden de prijzen alsvolgt toegekend le prijs Al. Joore, 2e pr. Adr. de Ruijter, 3e pr. Adr. Joore, 4e pr Arii. de Bont, 5e pr. J. Joore, 6e pr. Lamb, de Ruijter, 7e pr. H. A. Dank, 8e pr. Ant. Rullens. 9e pr. Wilh. Dank, lüe pr. Ant. Joore Als controleuis traden op de heeren R. Verhagen en A. Magtlsen. Na atloop van het in alle op zichten zoo schitterend geslaagd concours werden door den voor zit ter der kaartclub aan de winnaars de prijzen uiigereikt. SPRANG. Predikbeurten Zondag 24 April: Ned. Herv. Kerk, v. m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. G. Lans Jr. uit Waspik. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle houdt a.s. Maandagavond half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering. Door dhr. J. Maijers zal een onderwerp worden behandeld over „Arbeidsrecht". VRIJHOEVE-CAPELLE. Openbare Vergadering der Coöp. Aankoopvereeniging Capelle, Vrij hoeve Capelle en Spiang VV. A. op Woensdag 27 April 1938, des avonds half acht in calé Ant. van Dijk te Vrijh.-Capelle, waar de heeren W. G. de Waard en G. Maas, respectie velijk lid van het Dag. Bestuur en assistent secretaris der Nooie-Bra- bantsche Maatschappij van Land- bi uw zullen ïnleiüen 'tondeiwerp? «Waarom moeten de jonge Boeren zich ver eenigen Wij vertrouwen dat velen deze belangrijke vergadering, die voor eenieder vrij toegankelijk is, zullen bijwonen. Woensdag j.l. zijn een 10-tal jongens uit de gemeente Sprang-Ca pelle wederom naar het Werkkamp „Het Putven" te Chaam vertrokken, uitgaande van de Centrale voor Werk- loozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Kerken voor Practisch Christendom. Predikbeurten, Zondag 24 April 1938: Ned. Herv. Kerk; alleen v.m. half tien Ds. G. Lans Jr. De Chr. Schoolvereeniging al hier zal haar jaarvergadering houden op Dinsdag 26 April a.s. De agenda vermeld o.a. rekening en verantwoor ding over 1937 en bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van dhr. A. P. Verhoeven. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 22 April 1938. Agenda 1. Besluit tot aangaan van een geld- leening groot 4650. 2. Subsidie aan de vereeniging tot uitzending van Nederlandsche Hervormde kinderen. 3. Verzoek van de rijvereeniging om voor 200.garant te blij ven voor het te houden concours hippiq.ue. 4. Wijziging begrooting 1937. Woensdagavond hield in café Siegers de Varkens- en Slachtvee verzekering haar algemeene jaar vergadering. De secretaris, de heer Th. Moster- mans gaf een uitgebreid jaarverslag. De totale inkomsten over 1938 tot 1 April bedroegen f 526.91, Ds uitgaven f604,75. Nadeel saldo f 77,81. Het tofale bezit op 1 April 1937 bedropg f639,02 Het bpzit op 1 April 1938 was f561.18 Er werd dit jaar voor een bedrag van f530,94 aan gestorven varkens uit gekeerd. Een bedrag van f 17,94 Nieuws uil de Langstraat en Omgeving. V .4. Jk

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2