WEEKPRAATJE* B Nieuws. AKKERTJES innenlandsch Het dansende Prinsesje. Tweede Blad luist voor Vrouwen! Zaterdag 23 April 1938 No. 33 De Echo van het Zuiden DRIE WINKELIERS OP AVONTUUR. De kranten bevatten dezer dagen een heel verhaal van een drietal Arn- hemsche winkeliers uit dezelfde huurt een kruidenier, een hakker en een slager die gezamenlijk een auto hadden gehuurd en daarmee naar het verre Ginniken stevenden, waar een familie woonde, die een maand later haar domicilie in Arnhem zou hebben en een woning zou betrekken in de buurt van de ondernemende winkeliers. De drie winkeliers gingen zich voorstellen en presenteerden de familie allerlei gratis gemakken aan, welke haar deel zouden worden, als ze in Arnhem arriveerde. Ze wisten, zoo zeiden ze, hoe de mensehen er aan toe zjjn, als ze in een nieuwe woon plaats aankomen: een koud en leeg huis, waarin het de eerste uren on mogelijk is om een hartigen hap te eten en het geurige kopje koffie klaar te maken, waar een geciviliseerd mensch geen ochtendje buiten kan. De drie zakenmannen zouden, be loofden ze, de entree der familie tot een binnengaan in luilekkerland ma ken: wanneer mijnheer en mevrouw en de dienstbode arriveerden, dan zou den ze in het leege huis een gedekte tafel vinden, waarop een schaal met versche broodjes van den bakker, ge smeerd met boter van den kruidenier, belegd met heerlijke hartigheden van den slager. En geurige, dampende kof fie. Alles „ter kennismaking". En voor de gunst en de recommandatie. Deze reclame-methode is ongetwij feld nieuw en getuigt van een gedegen activiteit. Het is te hopen, dat de drie samenwerkende winkeliers een klant hebben gewonnen, ze hebben er genoegzaam hun best voor gedaan. En ze zullen heel wat broodjes, worst, boter en koffie aan de nieuwe huis houding in de buurt hebben te slijten, vóór ze hun kosten van reclame terug hebben en aan eenige verdienste toe zijn. Een origineele gedachte kan er wel eens toe leiden, dat men een voordeel tje behaalt, toch kan een zaak zich niet opwerken, noch zich gevestigd houden met zulke middelen. Ze zijn heel duin en, wil men langs dergelijken weg in derdaad belangrijke uitkomsten na streven, dan is „de baas" meer op stap dan in zijn zaak. Hij zal heel spoedig achter zich verliezen, wat hij vóór zich uit wint. Met kunst en vliegwerk is geen zaak stevig te bouwen, noch te onder houden. De zakenman moet den mensehen trekken door middel van een doel treffende reclame en van koopers klanten maken door een goede bedie ning. Ik zat onlangs eens te praten met een klagenden zakenman. Al heb ik daar persoonlijk geen enkel belang bij, ik raadde hem aan om regelma tig te adverteeren in de krant, welke als plaatselijk orgaan door al zijn klanten en gewezen klanten en wie zijn klanten kunnen worden, gelezen wordt. Geraadpleegd wordt. Och ja, zei hij. Ja, tja, wat zal ik je er van zeggen. Vroeger deed ik dat wel, maar tegenwoordig.... Je ziet niet altijd onmiddellijk resul taat en daarom denk je wel eens. Maar vroeger ging het je dan toch maar beter! Zeker, antwoordde me de man, vroeger ging het beter. Maar het zijn de tijden, zie je, die veranderd zijn enne. En de mensehen! antwoordde ik. Ik wees dezen winkelier op een mooie plant, welke hij in zijn kamer had staan, een pracht van een Clivia. Geef je die regelmatig water? vroeg ik hem. „Ja, die plant gaf hij „natuur lijk" regelmatig water. „En mest?" Ja, op haar tijd ook mest. „En als je water hebt gegeven en mest zoo hield ik aan zie je die plant dan dadelijk hooger óp grooien en meer of mooier bloemen geven?" Neen, dat niet. „En als je morgen nou eens geen water geeft, zie je die plant dan aan stonds verschrompelen?" Neen! „Maar als je een heelen tijd achtereen geen water meer geeft en geen mest, wat gebeurt er dan?" Nou had ik mijn vriend den winke lier, waar ik hem hebben wilde. Hij heeft me begrepen en er zijn voordeel mee gedaan. Toen ik in de dagen vóór Paschen al die advertenties in de krant zag, dacht ikwat verzorgen vele winke liers toch eigenaardig hun mooie plant hun zaak. Ze weten, dat die plant gevoed moet worden en onderhouden door de re clame en dat de beste reclame het adverteeren is in de plaatselijke krant. Dat ze het weten, bewezen hun adver tenties van „tegen Paschen". Maar ze zijn onoordeelkundige plantenverzorgers. Maanden lang la ten ze hun mooi plant verdrogen en Wie zal Prinses Beatrix doopen Nog steeds hebben H.K H Prinses Juliana en Z.K H. Prins Bernhard geen beslissing genomen, wie de eigenlijke doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal vei vullen. 01 de hofprediker prof. dr. H. Th. Obbink zoowel de dooppredikatie zal houden als den doop toedienen dan wel of prof. Obbink slechts de predicatie zal houden en de sacra- menteele handeling door den oud hofprediker ds. W. L. Weiter ge schieden zal, is nog een open vraag. In goed ingelichte k'ingen ver wacht men, aldus de »Teï.« dat, wanneer zijn gezondheidstoestand dit zal toelaten, de 90 jarig oud hofprediker, die zich zeer in de sympathie van H.K H. Prinses Juliana mag verheugen (hij was Haar leermeester), den doop zal verrichten gelijk hij ook de huwe lijkswijding verricht heeft. De zelfbestuurders op Sumatra's Oostkust. De onderteekening van de nieuwe lange politieke contracten met de zeltbestuurders ter Oostkust van Sumatra, welke onderteekening heden op plechtige wijze zou ge schieden, is om onbekende redenen plotseling voor onbepaalden tijd uitgesteld. De »Deli-Courant« ver neemt, dat ook de reis naar Neder land van de sultans van Deli en Langkat (voorgenomen in verband met het aanstaande regeerings jubileum van H.M. de Koningin) voorloopig is uitgesteld. verschrompelen en slechts „nu en dan" trachten ze de schade in te ha len door de zaak met pot en al in een emmer water te stoppen. Daar kan de plant het wel eens voor een poosje door ophalen, maar een gezonde groei wordt slechts verzekerd door geregel de, niet overvloedige, maar doelma tige besproeiing en bemesting. Ik weet niet, zakenman die dit leest, of ge me begrepen hebt. De volgende nummers van de krant zal ik er eens op nakijken! Bevoegde autoriteiten weigeren commentaar te geven. Groote schade door nachtvorsten in de Betuwe. Door de strenge nachtvorsten van de laatste dagen is geweldig schadV aangericht aan de fruit- en tuin- bouwgewassen in de Betuwe. üok de groote steenfabrieken langs de rivieren hebben het zwaar te verduren gehad, de schade door de nachtvorst aangericht is groot. De prouuctie van de maand April is vrijwel geheel verloren gegaan. Van welk een omvang de schade is, blijkt wel uit hel feit, dat van een vennootschap te Nijmegen niet minder dan tusschen de twee en drie millioen steenen verloren zijn gegaan. f 215,000 beschikbaar gesteld voor de Tuinderij De Minister van Economische Zaken heeft besloten in het Land- bouw-Crisisfunds aan hen, die als teler van gewassen van den tuin bouw zijn aangesloten bij de Stich ting Nedeilandsche Groenten- en Fruitcentrale,gevestigd te 's Graven- hage en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste f 215,000 De Britsche gezant legt zijn functie neer. Sir Hubert Montgomery, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Groot-Brittannië te 'sGravenhage, zal over enkele maanden zijn functie neerleggen en ons land verlaten. In Engeland is namelijk voor de veitegenwoor. digers aan buitenlandsche hoven een termijn gesteld, die gewoonlijk vijf jaar bedraagt De weldra scheidende gezant trad niet op den voorgrond, doch is toch in de jaren, welke hij in ons land heelt doorgebracht, een be kende figuur geworden in de resi dentie, waar men zijn ietwat ge bogen gestalte met het typisch Angelsaksische profiel bi| vele diplomatieke en sociëly-gebeurte- nissen zag. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachten op gezette tijden De Deken van Oss heeft tegen de N.S.B een aanklacht ingediend. Naar de »Eindh. en Meier. Crt.cr verneemt, heelt Mgr. v. d. Boer, deken van Oss, j.l Zalerdag een aanklacht ingediend tegen het «Nationale Dagbladvan ir. Musset t, dat j 1. Zaterdag te Oss door N.S P.. eis werd gecolporteerd en welks inhoud de deKen van Oss be- leedigend acht voor het Katholieke volksdeel van Oss. Verschooningsrecht krachtens geheimhoudingsplicht. Uit het vonnis, dat de Haagsche rechtbank gisteren inzake de straf vervolging, ingesteld tegen den journalist C. L. Hansen, heeft gewezen en waarbij deze isveroor- daeld tot fl()0,— boete subs. 50 dagen hechtenis, blijkt welke men sehen naar de meening van de rechtbank een geheimhoudingsplicht welke ien beroep op 't verschoons- recht wettigt hebben. In het vonnis worden n I. twee Er was eens een lieve kleine prin ses, die zo mooi en knap was, dat ie der, die haar aanzag, blijdschap voel de in zijn hart. Het prinsesje kon nooit stil zitten. En vooral als er een speel man zijn wijsjes voor het koninklijk slot liet klinken, dan wiegde zij eerst het hoofdje zacht op en neer op het rhythme der muziek, dan begonnen de handjes en de voetjes te bewegen en eindelijk danste het hele prinsesje, sierlijk en licht. De witte jurkjes die zij haast altijd droeg, en de groene zijden linten, die haar blonde haren bij elkaar hielden, fladderden om de kleine zwevende gestalte. Het liefst danste zij in het bos. Ze liep soms weg van de strenge hofdames en ging naar een mooie open plek in het bos, waar zacht gras groeide. Vlug vlogen de gouden schoentjes en de zijden kousjes uit en dan danste het prin sesje op de blote voetjes tussen de bloemen, waarvan ze er niet één ver trapte. De bomen zagen toe en tussen de struiken keken de bruine reeën. Op een keer gebeurde het, dat het prinsesje helemaal de tijd vergat. Ze danste maar en ze merkte niet, dat de zon langzamerhand daalde, dat de schemering kwam, dat het steeds don kerder werd. Een sterretje begon te schitteren, daarop een tweede, een derde en de maan kwam aan de he mel als een grote gouden lampion. Toen opeens keek de prinses met grote ogen om zich heen. Wat was het bos akelig, griezelig geworden. Naar "huis! Gauw naar huis! Maar op het zelfde ogenblik bleef zij staan, als aan de grond genageldin de verte klonk een zachte, zoete melodie, die sterker werd, nader kwam en heel duidelijk was te horen. En plotseling scheen 't alsof er grote witte bloemen op de weide neerdaalden. Maar er waren elfjes, tere kleine elfjes, die elkaar bij de handjes vatten en in een kring be gonnen te dansen. Toen kon het prin sesje niet anders dan de zoom van haar rok je optillen en meedansen. Zo heerlijk was het nog nooit geweest! Opeens hield de muziek op, de elf jes weken terug en uit het bos kwam een lange, slanke vrouw met een mooi gezicht naar het prinsesje toe. Ze keek haar ernstig aan en zei: Nooit weer mag jij, o mensenkind, Met elfjes in het bos, Bij '1 licht der zilverwitte maan, Gaan dansen op het mos. Want wie de elfendans zal zien Nog voor een tweede keer, Die moet steeds blijven in het bos, Die keert naar huis niet weer. Die wordt veranderd in een boom, Met blaadjes, groen en zacht, Prinsesje, luister naar mijn raad, Kom hier niet in de nacht. Tpen was ze weg, alles was weer stil en de prinses holde doodsbang naar het paleis. Daar was men al erg ongerust over haar lange uitblijven en zocht overal in de omtrek van het bos. Daarna mocht het prinsesje lange tijd niet meer alleen zijn. Ze piocht ook niet meer dansen, wat haar wel veel verdriet deed, maar ze was toch ook nog wel bang voor de woorden van de fee. Op een keer had de koning een be spreking met zijn ministers en de prinses was ook in de zaal en zat naast haar vader op de troon. Opeens klonk door het open raam de klank van een muziekstukje, dat een muzi kant buiten stond te spelen. Het prin sesje luisterde en voor ze nog goed wist wat ze deed, liep ze de trappen van de troon af, lichtte de voetjes op, maakte een paar zwevende pasjes en begon te dansen. De koning keek be zorgd naar zijn dansend dochtertje en de ministers werden er verlegen van en zwegen. Tóen opeens bedacht het prinsesje waar ze eigenlijk was. Ze werd zelf ook verlegen en sloop maai gauw de deur uit. Maar daar hoorde ze weer de muziek en in de tuin dans te ze als een vlinder tussen de bloe men. Zonder nadenken opende ze het tuinpoortje en liep al dansend en huppelend naar de mooie open plek in het bos, waar ze het liefst van alles was. Ze was zo blij dat ze er weer heen was gegaan, ze lachte tegen de bomen, breidde de armpjes uit en danste, danste maar. En weer verdween de zon achter de bomen, de maan en de sterren kwa men. „Ga naar huis, ga naar huis!" fluisterde de avondwind tegen het prinsesje, maar ze luisterde niet. Daar klonk weer de wonderzoete melodie uil de verte en kwam nader en nader, daar kwamen weer de elfjes en be gonnen hun dans. Nog mooier, nog heerlijker was het dan de eerste keer. En het prinsesje danste weer mee, zo licht en sierlijk als ze nog nooit had gedanst. Toen hield de muziek op. De prinses zag de fee nader komen tus sen de bomen, en ze keek haar treu rig aan en terwijl ze met een stokje tegen haar hoofd tikte zei ze: Wie tweemaal danst inet elfjes fijn, Kan nooit weer bij de mensen zijn. Het prinsesje is nooit thuisgekomen. Toen men naar haar zocht, ook in het bos, zagen ze op de plek een mooie jonge boom. Zij was anders dan alle andere bomen, ze hadden er nog nooit zo een gezien. Hij had een witte bast en teer groene blaadjes. Toen begreep de koning dat dat zijn meisje moest zijn, met haar witte jurkje en de groene linten in haar blonde haar. Hij begreep ook, dat ze nooit weer terug zou komen en zelf zorgde hij voor taan voor de nieuwe boom. Het was de eerste berk. VOORJAARSBLOEMEN. Nu zal hel niet lang meer duren, dan zijn ze er allemaal weer, al die mooie lentebloemetjes, die je hier op het plaatje ziet. De katjes, van elzen en hazelaar zijn er al lang, die heb je natuurlijk al gezien als je wel eens buiten de stad komt. Ook de wilge katjes zijn er al een hele poos en staan te bloeien met hun gele stuifmeel- bloeinetjes. En ik denk dat de mees ten ook al weer madeliefjes hebben gezien, dat zijn ook van die taaie rak kertjes. Sommige wagen het zelfs midden in de winter te bloeien, ik heb ze met Kerstmis wel eens gevonden. En dan is een van de eersten, die te voorschijn komt het speenkruid, dal daar achter tegen die boomstam aan groeit. Ze lijken wel een klein beetje op boterbloemen, maar ze hebben veel spitsere bloemblaadjes en helemaal ronde groene blaadjes. Die vind je ook al heel vroeg. Midden in staan de OPLOSSINGEN 9. Omdat er de nacht tusschen in is. 10. 29 Februari. 11. Om vooruit te komen. 12. De weg. 13. Een sigaar. 14. Ruimte. 15. Tot hij wakker wordt. 16. Als ze Hollandsch spreken. 17. Een schoen. 12. Welke hoed verandert niet van mode? 13. 1 2 3 4 is een boom 5 6 een maat. 't Geheel is een dorp in N.-Brabant. 14. Voor wie is het geen schande om dom te zijn? anemonen, die mooie wit-en rose bloe men, waar hier en daar het bos vol mee staat. Langs de slootkant bloeien de dotterbloemen, maar die zijn weer wat later, eerst komen de sleutelbloe men, die ook graag bij wat water in de buurt staan. De dotters, met hun glimmend-gele bloemen, houden dol veel van water, soms staan ze midden in het moeras en kun je er haast niet hij komen. Dan zie je hier nog het Maartse viooltje, dat soms in Maart werkelijk bloeit, soms ook wel later, dat hangt van het weer af. En dan staat er helemaal vooraan bij de sloot kant het mooie blauwe leverbloemp je, dat ook al heel vroeg in het voor jaar bloeit. Maar dat vinden we maar heel zelden in het wild, meestal zien we het in rotstuintjes op parken. Als je je ogen goed de kost geefl, zul je al die bloemen binnenkort al weer kunnen vinden in de hossen en de weiden, kijk maar eens om je heen, als je een wandeling maakt. 15. Met welke boog kan men niet schieten? 16. Beantwoord de onderstaande vragen zóó, dat het antwoord ook van achteren naar voren gelezen, hetzelf de blijft. Hoe heet je broer? Hoe oud is hij? Hoe heet uw zus? Hoe uw vader? Wie kookt het eten bij de soldaten? In welk garnizoen? Wat eet een kind gaarne? Waarmee eindigt het leven? VERBORGEN PLAATSNAMEN. 1. Welke plaats van Nederland be gint met de drie eerste letters tan hel A.B.C. 2. Als gedaar bij die hut recht door loopt, dan kom je er vanzelf. Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5