r Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws 95 „NOORD-BRABANB" Binnenlandsch Nieuws. VIRGINIA'S KEUZE Lev ensverzekering FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR NUMMER 34. WOENSDAG 27 APRIL 1938. tmÊÊm 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De Sudeten-Duitschers. De zwaarste moeilijkheden aan Praag blijven natuurlijk de Sudeten- Duitschers bezorgen. Dezen hielden Zaterdag en Zondag hun congres te Carlocivari, waarbij 500 afgevaar digden aanwezig waren. Leider Henlein werd met een stormachtig »Sieg Heil 1« begroet. De zaal was versierd, behalve met de partijvlag, met de Tsjechoslowaaksche vlag, maar een der eerste daden van het congres w.is het zenden van een telegram aan Hitier. Voorzitter was afgevaardigde Frank, die er in zijn openingsrede aan herinnerde, dat dit jaar de 20e verjaardag valt van de inlijving der Sudeten-Duitschers bij Tsjecho Slowakije, hetgeen ge schiedde tegen hun wil. Daarom willen wij dit jaar, aldus Frank, voor hei front der wereld, aan het Tsjecho.Slowaaksche volk onze eischen stellen. Deze eischen werden daarop prompt geformuleerd. Ze komen in hoofdzaken neer op een afwijzing van de gedachte eener verdeeling in »staatsvolk« en «min derheden®, welke gedachte ook sprak uit de bewoordingen#van de boven aangehaalde rede van Dr. Benesj. De Sudeten-Duitschers eischen, dat de staat zal zijn een unie var. volkomen gelijk gerechtigde volken, die een juridisch geheel vormen, maar overigenszelfbeschikkingsrecht hebben. De Sudeten eischen dus: afbakening van door de Duitschers bewoonde gedeelten van het land, cultureele zelfstandigheid aldaar, alleen Duitsche ambtenaren in het Duitsche gebiedvolkomen even redige vertegenwoordiging van Duit schers in de overheidsorganen. Een zeer voornaam punt in Hen lein s rede is de officieele verklaring dat zijn partij nationaal-socialistisch is. Dit werd tot dusver officieel steeds tegengesproken. Thans wordt het niet alleen toegegeven, men wijst er zelfs met trots op als op de ge loofsbelijdenis van de Duitschers der geheele wereld, «welke, zooals Hen lein zegt, ons geheele gevoelen en denken vervult«. De Tsjecho-Slowaaksche pers is, evnals de buitenlandsche overtuigd dat deze eischen niet aanvaardbaar zijn, in Duitschland schrijft men echter dat dit niet de maximum maar minimum eischen zijn Franco buigt af. Zonder zijn druk op het Catalaan- sche front te verminderen, weet Franco zijn aan de Oostkust bij Torosa verkregen positie aan de Middellandsche Zee-kust te gebrui ken om een deel van zijn legers naar het zuiden te doen afbuigen teneinde te trachten om hetrepubli- keinsche leger nog meer teisoleeren. De nationalisten hebben het nieuwe kustfront op drie plaatsen door broken, bezetten Aliaga en enkele havenplaatsjes en forceerden aldus den weg naar de grootere havenstad Castellon. In de Pyreneeën wordt elk oogen- blik de overgave verwacht van acht republikeinsche brigades, welke er zijn omsingeld. Sedert Franeo's offensief de vorige maar.d werd ingezet,viel den nationa listen een gebied in handen, dat grooter is dan Nederland. Engelsch-lersche overeenkomst- De Engelsch-lersche besprekin gen zijn geëindigd. Er is een over eenstemming tot stand gekomen. De onderteekening van het accoord had Maandag plaats na een lunch, die Chamberlain aanbood aan de Iersche delegatie, die onder leiding staat van De Valera en die in Londen zijn aangekomen ten behoeve van de onderteekening. Dit verdrag zal een nieuw tijdperk in de Engelsch-lersche betrekkingen inluiden. Aanalle geschillen(behalve dat over Ulster, waarover de En- gelsche regeering niet kan beschik ken) die reeds jaren lang verbittering en achterdocht tusschen de twee volken hebben gezaaid, is op slag een einde gemaakt. Het probleem van de Iersche defensie, de z.g. land annuïteiten en deoeconomische oorlog zijn alle voor goed opgelost. Het is dan ook niet te veel gezegd, dat de overeenkomst de verwach tingen ver heeft overtroffen. Dat Londen en Dublin het over de ge heele linie eens zouden worden, had niemand, die de bloedige geschie denis van de eeuwenoude veete tusschen de twee landen kent, durven hopen. Beide partijen komt voor deze gelukkige oplossing een gelijke mate van lof toe. Beide hebben zich bereid getoond zich opofferingen voor de bijlegging van het geschil te getroosten. 1843 c^?wMLwimnr 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. De inschakeling van Oostenrijk. De Fuehrer heeft gouwleider Buerckel benoemd tot rijkscommis saris voor de hereeniging van Oos tenrijk met Duitschland. Hij wordt belast met den politieken opbouw en de staatkundige, econo mische en cultureele inlijving van Oostenrijk bij het Duitsche rijk. Zijn standplaats is Weenen. Hij staat onmiddellijk onder den Fuehrer en heeft zijn opdrachten uit te voeren tot 1 Mei 1939. Op dezen dag eindigt zijn opdracht. Het herstel van Frankrijk, Het Fransche kabinet heeft de ontwerpen tot economisch herstel goedgekeurd. Minister-president Daladier heeft zeer nadrukkelijk gewezen op de absolute noodzakelijkheid, waarin Frankrijk zich bevindt, om zijn pro ductie op te voeren, «Indien ons land weigert te arbei den®, aldus Daladier, «dan rest ons tenslotte geen andere toekomst dan een totalitair regime«. De Belgische Staatsfinanciën. Het Katholieke Congres heeft Zondag een resolutie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt, dat in hun geheel de belastingontwerpen niet aanvaardbaar zijn. Het begrotings evenwicht moet in de eeiste plaats hersteld worden door belangrijke bezuinigingen. Wel is er aanleiding opnieuw de crisisbelasting, die in 1935 geheven is, te heffen. Ook kon hel congres goedkeuring hechten aan verhooging van invoerrechten en accijnzen. Deze fiscale verhoo gingen moeten, tezamen met de bezuinigingen, in staat stellen tot een herstel der begrooting De andere regeeringsontwerpen werden van de hand gewezen. Vervolgingen in Rusland. Vijf en twintig geestelijken,onder wie de aartsbisschop en bisschop van Moscou, zijn gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd lid te zijn van een een «ondergrondsche tegen de Sovjet gerichte, terroris tische organisatie», die zich bezig houdt met «spionnage ten behoeve van fascistische mogendheden, sa botage en* samenzwering ter om. verwerping van het Sovjet-regime.» De «Sovjetskaja Kirgizija» meldt, dat in de republiek der Kirgiezen negen doodvonnissen zijn voltrok ken tegen «saboteurs en contra revolutionairen Ontsierende vetwormpjes en huiduitslag verdwijnen snel met witte Pu rol 9 der bekendste generaals zijn gearresteerd beschuldigd van hoog verraad, 800 personen zijn naar Siberië verbannen, omdat zij ge- luisterd hadden naar den» geheimen zender», die onvindbaar blijkt en die dezer dagen waarschuwde dat «Stalins laatste uren geslagen waren Gelegenheid tot geldbelegging. De Chineesche regeering heeft besloten een leening voor den aan koop van wapenen en munitie uit te schrijven. De leening gaat in twee groepen, een van 500 millioen Chineesche dollar en een van 50 millioen Amerikaansche dollar en 10 millioen pond sterling. Lord en lady Gowrie in ons land. Met de Pelikaan van de K.L.M., welk vliegtuig Zondagmiddag te ruim half vier, bestuurd door ge zagvoerder van Balkom, op Schip hol is aangekomen, zijn in ons land gearriveerd de gouverneur-generaal van Australië en zijn echtgenoote, lord en lady Gowrie, die na hun bezoek aan Nederlandsch Indië als van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. 44) (Nadruk verboden). Michael! Virginia wilde er niet aan denken. Noch hij, noch Tony mochten weten, dat zij nog in het oude huis woonde. Zij had mrs. Leonardi nauw keurige instructies gegeven. Ik moet werken en ik wil heele- maal niet gestoord worden. Als er ie mand komt, zegt ,u dan maar dat ik verhuisd ben. Zoo maakte zij zich een thuis van de beide kamertjes onder hel dak. De kleine hond en het poesje dwaalden eerst een dag rusteloos rond, maar wenden toen al gauw aan de nieuwe omgeving en sliepen even lekker bij het kleine vulkacheltje als eertijds bij den open haard. Dagen aan één stuk werkte Vir ginia koortsachtig aan Rickey's boek. Zij leefde zich met hart en ziel in het gegeven en de personen in en schreef vanuit haar medeleven met hen, zoo dat de marionetten langzamerhand tot wezens van vleesch en bloed wer den. Zij vond het heerlijk werk en schreef dikwijls tot diep in den nacht. Tot de onvermijdelijke reactie kwamOp een avond laat verliet de inspiratie haar. Zij had een gevoel, alsof zij nooit meer een regel zou kunnen schrijven. Het heele ding leek haar zoo droog als zand. Zij wilde leven liefhebben bij bij Michael zijn! Waarom kwam hij niet naar haar toe? Zij was onredelijk dat wist zij, want zij had het hem zelf onmogelijk gemaakt haar te vinden. Maar zij had een ondragelijke behoef te aan gezelschap. Zou mrs. Barlow nog op zijn? Zij klopte zachtjes aan de deur en ging binnen op het hooren van de stem van de vrouw. Roger sliep. Komt u een beetje bij mij zitten? vroeg Virginia. Met plezier. Ik wilde graag wat met iemand praten, zei Virginia, toen zij samen bij het kacheltje zaten. Ik werd op eens bang, toen ik hier alleen zat en den wind hoorde huilen. Mrs. Barlow knikte. Ik weet het, ik heb dat ook ge had, toen ik pas hier woonde met Ro ger. En hebt u het nu ook nog wel eens? - Niet dikwijls. De tijd helpt. Heusch? Virginia greep haar hand. O, ik voel mij zoo ongelukkig. Ik heb de liefde uit mijn leven geslo ten. Ik weet niet waarom ik er nu over praat, ik moest het niet doen. Ik dacht dat ik sterk genoeg was.... Plotseling begon zij hartstochtelijk sloeg haar arm om te snikken. Mrs. Barlow haar schouders. Huil maar, zei ze, het zal u goed doen. Het komt omdat ,u zich steeds zoo flink en dapper hebt gehouden, nu moet u even uw hart luchten. IJ zult het wel leeren, evengoed als ik het heb geleerd. Mrs. Barlow was een klein, tenger menschje, met lieve, grijze oogen en een bleek, smal gezicht. Zij droeg al tijd zwart, wat haar veel ouder deed lijken dan haar dertig jaar. Maar ook haar verdriet had daartoe bijgedragen. Virginia klemde zich aan haar vast als iemand die op het punt is te ver drinken aan een goeden zwemmer. Zij vertelde van Michael Ik heb hem uit mijn leven ge bannen. Kunt u mij niet zeggen waarom? O, Virginia's oogen waren som her, ik geloof dat het vooral mijn trots is, die mij ertoe heeft gedwon gen. Er is iets moeilijks in mijn leven en ik kan hem daar niet mee lastig vallen. En weet u zeker, dat hij hel u misschien niet liever zou helpen dra gen? Hoe kan ik dat weten? Zeghem dan alles. Maar Virginia had het wanhopige gevoel, dat zij hem nooit zou kunnen vertellen wat zij dien avond achter '1 scherm had gehoord, niet vóórdat zij hem alles kon teruggeven wat Rickey hem schuldig was of tenminste, in gloeiende ka- Rickey's naam, een hoek waar hij trotsch op kon zijn. Zij staarde naar het cheltje. Ik geloof, dal ik hem dat pas veel later zal kunnen zeggen. Denkt u, als hij mij werkelijk lief heeft dat hij op mij zal wachten? Als hij van u houdt wel, ja. Maar niet alle mannen kennen de liefde zoo als wij vrouwen die kennen. Wij kun nen een eeuwigheid wachten. Januari en Februari gingen voorbij. Brieven brachten Virginia gelukkige «ogenblikken in haar eenzaamheid; brieven van haar moeder het ging niet zoo goed met vader brieven van Tony, die eischle, dat zij haar schuilplaats bekend zou maken. Hij was aan het huis geweest, maar de hospita had gezegd dat zij niets van haar afwist. Maar ik zal je toch wel vinden, lieveling, scheef hij vol vertrouwen. Ook brieven van Mary Lee, die door ziekte van haar moeder naar huis was geroepen. Ik zal wel niet voor half Maart terug kunnen komen schreef zij, maar zend mij intusschen ieder korreltje nieuws dat je van Rickey hoort. Virginia werkte met al haar wils kracht door aan het boek. Zij vroeg zich af of zij slagen zou. Zou het an deren even goed bevallen als haarzell Want zij vond het goed. Toen zij het voltooide gedeelte herlas, wist zij, dat zij Rickey's houten figuren gloed en leven had gegeven. Zij zou zich niet hoeven te schamen,'als zij het boek aan Michael gaf, en zij moest het hem geven om zóó Rickey's schuld af tc betalen. Voor zichzelf zou zij niets vragen. Als hij werkelijk van haar gehouden had zou hij haar toch geschreven heb ben. Was het niet het recht van den man om over alle hinderpalen heen tot zijn geliefde te komen, om alle hindernissen uil den weg te ruimen? Op een stormachtigen morgen in Maart kwam er een telegram van Rickey: Zend mij geld. Zij stuurde onmiddellijk wat hij vroeg, maar haar hart stond stil, als zij aan zijn uitgaven dacht. Wat moes ten zij doen als het geld op was, nu vader en moeder juist zelf weer zoo veel extra uitgaven hadden met spe cialisten en extra verpleging? Maar wat hielp het of zij Rickey al waar schuwde? Hij wilde naar geen reden luisteren. Zelf leefde zij zoo zuinig mogelijk. Zij ging nooit meer uit en kookte op haar gasstelletje haar eigen maaltje. Nu en dan vereenigde zij haar uitga ven met die van mrs. Barlow en dan aten zij met hun drietjes. 's Zaterdags gingen Roger en zij naar de groentenmarkt en het was >p een Zaterdagmorgen dat Tony haar vond. Zij wist niet dat hij zich in haar onmiddellijke nabijheid bevond. (Wordt vervolgd). He Echo van het Zuiden, Waalvtjksche en Langstraatsclie Courant* MGÜOOBDAflAnU

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1