Gemeenteraad Waspik. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS gasten van de K.N.I.L.M. gedurende 24 uur in ons land verblijven. Zij bezochten de bollenvelden en 't Rijksmuseum en waren zeer vol daan over hun reis. Mr. Wendelaar vraagt een parlementaire enquête inzake Oss. Naar wij vernemen heeft het Tweede Kamerlid mr. W. C. Wen delaar hedenochtend op de griffie van de Tweede Kamer het verzoek ingediend tot het houden van een parlementaire enquête naar de ge beurtenissen, welke zich rondom de brigade der Koninklijke marechaus see in Oss en de maatregelen van minister Goseling hebben voorge daan. Mr. Wendelaar had zich in de Tweede Kamer, na de interpellatie van den heer Drop bevredigd ver klaard door het antwoord van mi nister Goseling. Naar ons ter oore kwam, hebben de publicaties, welke daarna ,in de pers zijn verschenen, bij den heer Wendelaar den indruk gewekt, dat de zaak met de rede van den heer Goseling niet uitkan zijn. Ten einde klaarheid in de situatie te brengen heelt hij gemeend, de eenige mogelijkheid, welke voor de Tweede Kamer thans nog open. staat om de zaak verder te onder. zoeken, te moeten aangrijpen. Mr. Wendelaar is de voorzitter der liberale staatspartij, die na de interpelatie in de Kamer zeide dat hij volkomeD, in elk opzicht bevre digend was door het antwoord van den minister wat hij de vorige week nogmaals in een artikel bevestigde, zooals wij hebben opgenomen in ons vorig nummer. Op instantie van de N. R. Ct. vermoedelijk vraagt hij nu toch een enquete door de Kamer onder het motto: »'t Volle licht moet opgaan over Oss.» Is het zoo erg verwon derlijk dat de N.S.R.er Rost van Tonningen hem gisteren in de Kamer toevoegde; »lk ben geen draaier.» Verkeer van twee tollen bevrijd. Nog een dag of tien hoogstens drie weken en de automobilisten zullen verlost zijn van twee van de meest beruchte tollen rond Utrecht Jutphaas en Vreeswijk. De dan ge reedgekomen weg VianenOuden rijn vormt een tolvrije verbinding van de Lekbrug naar Utrecht en naar Amsterdam. De „Nieuw-Amsterdam". Varend hotel... zóó is de »Nieuw. Amsterdam« Zaterdag herhaaldelijk gedoopt. En inderdaad, het schip vertoont hiermede velerlei overeen stemming. Als een gestroomlijnde miniatuurwereld beweegt dit hotel zich over zee en over enkele weken zal het den passagiers in een luxu- euse entourage van hallrond naar halfrond brengen, van de Oude Wereld naar de Nieuwe en van de Nieuwe naar de Oude Wereld. De verwisseling van bodem van het vaste voor het natte element maakt zich in de omgeving van den reiziger overigens slechts merkbaar voorzoover hij daartoe den lust heeft. Hij kan de zee zoo veel en zoo weinig te zien en te hooren krijgen als hij zelf verkiest. Op de »Nieuw-Amsterdam« kan men de zeelucht met volle teugen inademen, maar men kan ook evengoed het vastelandsbestaan ongestoord voort zetten in de beslotenheid van gerie felijk ingerichte zalen en hutten. Noodeloos geluid van het schip in beweging wordt den reiziger be spaard alle houten wandpaneelen zijn op de draagpunten met flanel bekleed, teneinde zelfs het piepen van betimmeringen te voorkomen. Gezeten op een der 3750 stoelen, aan een der 550 tafels, gedekt met een der 28300 tafellakens, een der 10000 vorken in de linker-, een der 9000 tafelmessen in de rechterhand en een der 120.000 servetten naast het bord of op schoot, savoureert de reiziger in een geklimatiseerde vensterlooze eetzaal wat een keu- kenpersoneel van 90 man hem aan culinaire genieting heeft toegedacht. Daarna kan een wandeling volgen op een der elf dekken, of hij kan gaan zwemmen, tenzij hij liever een anderen tak van sport beoefent. Verlangt de reiziger zonnewarmte? Wel, bij slecht weer kan hij in het Solarium terecht, waar hij achter glazen wanden van elk vleugje zonneschijn kan profiteeren, terwijl bij goed weer op het zonnedek de luie stoelen voor hel grijpen zijn. De passagier van de »Nieuw Am sterdam® kan vele dingen doen. Hij kan zijn hond even uitlaten op het speciaal daarvoor ingerichte dek, hij kan naar de bioscoop gaan. of in de speelzaal partners zoeken voor een genoeglijk partijtje bridge. Hij kan ook gaan winkelen, want een luxueuze winkelstraat behoort mede tot den inventaris van deze De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer burge meester Dekkers. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld, terwijl verschillende ingekomen stukken, betreffende goedkeuring van raadsbesluiten voor kennisge ving worden aangenomen. Voorts is dan nog ingekomen een schrijven van het Groene Kruis, afdeeling Waspik, waarbij het ge meentebestuur verzocht wordt een subsidie beschikbaar te stellen voor de uitzending van Ned. Herv. Kin. deren naar vacantiekoloniën. De voorzitter zegt dat aan het Wit-Gele Kruis een jaarlijksche subsidie wordt toegekend van f25. B. en W. meenen thans goed te doen voor te stellen het Groene Kruis een subsidie te geven van f 10. Aldus wordt met algemeene stem men besloten. Voorts is ingekomen een schrijven van de rijvereeniging Rijdt met Beleid«, waarin verzocht wordt voor f 200 garant te blijven in de kosten voor een te houden concours hyp- pique. Dit concours hyppique is aan deze vereeniging toegekend door den kring Breda van landelijke rijvereenigingen en zal gehouden worden op 6 Juni, 2en Pinksterdag a.s De voorz. zegt het zeer te appre- cieeren dat een concours hyppique in deze gemeente gehouden zal worden, maar een garantie van f 200,— lijkt hem in verband met den financieelen toestand van de gemeente nog al een gewaagde on derneming, alhoewel de door de rijvereeniging daarvoor aangehaalde argumenten wel aanvaardbaar zijn. De begrooting, aldus spr., is even wel slechts met veel moeite klop pend gemaakt kunnen worden, wes halve B. en W. het niet verant woord vinden oin deze later door een mogelijk offer van f 200 we derom uit het evenwicht te brengen. Hij stelt, daarom, namens B. en W. voor, om slechts een garantie toe te staan van f 50. De heer Verhoeven acht ook een garantie van f 50 niet verantwoord» daar dit een uitgave kan worden, die feitelijk alleen als luxe gedaan wordt. Naar spr.'s meening kan men het geld dan beter besteden voor de uitzending van zwakke kinderen. De heer Zijlmans is ervan over tuigd dat de kans om te betalen maar zeer gering is. De voorz. zegt dat men met die kans toch altijd rekening moet houden, of, aldus vraagt hij, den vorigen spreker, zou U denken dat met een garantie van f 50 het con cours niet door zou kunnen gaan De heer Zijlmans zegt dat dit dan zonder steun van andere zijde zeker niet het geval zal zijn. Hij wil voorstellen om een garantie toe te staan van f 100. De heeren Verschuren en van Dongen steunen dit voorstel, dat dan met 7 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Vóór stemden de heeren Zijlmans, van Dongen, Jac. Smits, Verschuren, Rubbens, Jan Smits en Matteijssen. Tegen waren de heeren Verhoeven, v. d Rijken en Pruijssers. Met algemeene stemmen wordt besloten om met de N.V. Mij. voor gemeentecrediet een leening te slui ten van f 4650,— tegen 3'/2 °/o mel een looptijd van 13 jaar voor het instandhouden van het wegennet in Waspik-Boven. De heer Jac. Smits vraagt of het juist is dat de Mij. van wegenbouw »De geruischlooze«, nog steeds 1 700 van de gemeente krijgt, voor den aanleg van den nieuwen weg in Waspik-Boven. De voorz. zegt dat dit juist is. Dit bedrag wordt ingehouden omdat de weg niet aan de verwachtingen beantwoordt, terwijl de «Geruisch- looze« zegt daaraan geen schuld te hebben, daar hij geheel volgens bestek is gemaakt. Spr zegt dat men over deze kwestie reeds veel gecorrespondeerd heeft; men wacht nu nog op ant woord van een door de gemeente gezonden schrijven. Misschien wordt dan het standpnnt van de »Ge- ruischlooze« duidelijker. Hierna sluit de voorzitter deze openbare vergadering. drijvende miniatuurwereld. In het buitengewoon kunstzinnig uitgevoerde boekwerk, dat de di rectie van de Holland—Amerika lijn tijdens den proeftocht aan de gasten heeft laten uitreiken en waaruit zij vele gegevens kunnen putten over het nieuwe vlaggeschip, treffen wij onder andere een vergelijking aan tusschen de »Nieuw Amsterdam® en het eerste schip, »De Halve Maen« dat 329 jaar geleden, onder com mando van den ontdekkingsreiziger Henrij Hudson, Britsch schipper in dienst van de Oost Indische Com pagnie, naar Amerka voer.... »De Halve Maen«, een bootje van 80 ton, waarin men binnenin niet rechtop kon staan, was bemand met 20 koppen en het scheepje moest het stellen met een tuigage; waarvan onderweg de fokkeinast overboord ging. Van het medenemen van passagiers was toentertijd nog geen sprake. Dit scheepje was een notedop, vergeleken bij de huidige »Nieuw-Amsterdam«,met machines, die een energie van 34000 paarde- krachten kunnen ontwikkelen, met zijn equipage van 650 man en zijn accomodatie voor ruim 1200 passa giers, die in de 23 gezelschapsver- blijven en in hun hutten over alle gemakken kunnen beschikken, die het hedendaagsche leven kent. »De Halve Maen« was samengesteld uit hout, teer, zeildoek en touw, terwijl in en aan de »Nieuw.Amsterdam® 15.500 ton staal, ruim driemillioen klinknagels, ruim tien ton huidverf en 500 K.M. electrische leidingdraad is verwerkt. Een tocht met »De Halve Maen« was voor tijdelijk een afscheid van het leven aan den wal. Een reis met .de »Nieuw- Amsterdam« beteekent eenvoudig een behagelijke voortzetting van het leven. Bedreiging met doodslag te Sprang-Capelle. Het gerechtshof wees arrest in de strafzaak tegen den kooiker J. W. R te Sprang-Capelle, die door den politierechter te Den Bosch was veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf ter zake dat hij op 18 Dec. '37 te Sprang-Capelle C. J. van Horen met den dood had be dreigd door hem toe te roepen «Als je niet maakt dat je hier met die plank wegkomt steek ik je kapotl en met een mes dreigend in de hand dreigend op Van Hooren toe Pater Angelus (J. Broumels) verlaat met zijn familie de kerk van St. Jan na zijn Eerste Plechtige H. Mis. te loopen. Tegen hem was een maand gevangenisstraf geëischt. Uit spraak conform den eisch. Weer in vrijheid gesteld. De heer B., koopman te Waspik, die onlangs werd gearresteerd, is wederom in vrijheid gesteld. Relletjes te Oss. Ossche bevolking is de N.S.B.-hetze moe. De gemeente Oss is Zaterdagmid dag in rep en roer gebracht, door dat te circa half drie een achttal auto's de gemeente binnenreed met als inzittenden een gezelschap N.S. B.-ers, uit Utrecht enNijmegen.dat de bedoeling had in Oss te colpor- teeren. Weinige oogenblikken nadat de N.S.B.-ers uit de wagens waren gestapt, werden zij omringd door een menigte personen, welke een dreigende houding aannam, zoodat de gemeentepolitie en de koninklijke marechaussee onder leiding van den burgemeester den heer Ploegmakers reeds direct beschermend moest optreden. In een oogenblik waren honderden Ossenaren bijeen. Zij omringden de auio's waarin de colporteurs waren gekomen en maakten het den N.S. B.-ers onmogelijk om hun bladen, waarin artikelen voorkwamen over de bekende Ossche kwestie te ver- koopen. Aangezien de menigte bleef op dringen en een steeds dreigender houbing aannam, Kostte de politie het zeer veel moeite de orde te handhaven. Meermalen moest krach tig worden ingegrepen. Toch kwam het op bepaalde puntvn tot hand gemeen tusschen Ossenaren en col porteurs. Rake klappen werden uitgedeeld, terwijl een der N.S.B.-ers afkomstig uit Utrecht dermate werd toegetakeld, dat hij in het R. K. ziekenhuis te Oss moest worden op genomen. Inmiddels werd door de leden der R.K. Staatspartij gedemonstreerd en gecolporteerd met R.K. tijdschriften. Zij vormden een stoet, waarin bor den werden meegevoerd met op- schri.ten tegen de N.S.B. Eerst toen de N.S.B.-eis omstreeks 5 uur besloten Oss te verlaten, hetgeen onder bescherming van de politie gebeurde, keerde de rust in de gemeente terug. Auto-ongeluk te Bemmel. Zondagmiddag is het ruim 3-jarig zoontje van den gemeenteveldwach ter Huisman te Haalderen (gemeente Bemmel) toen hij voor de ouderlijke woning plotseling den weg overstak door een auto, welke bestuurd werd door den landbouwer van Oppenray uit Bemmel, anngereden. Het kind is met een ernstige hersenschuading opgenomen. De autobestuurder had nog ge. tracht door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen. Hierdoor vloog de wagen tegen een boom en werd ernstig beschadigd. De heer van O, bleef ongedeerd, doch de twee inzittende dames, beiden uit België afkomstig, kregen zware in wendige kneuzingen. Zij werden in hoogst ernstigen toestand naar het St. Liduinaziekenhuis te Bemmel vervoerd, nadat dokter Poell de eerste hulp had verleend. Zondag avond was het bewustzijn der slachtoffers nog niet teruggekeerd. Nader vernemen wij, dat het be wustzijn der beide viouwen in den loop van den avond is weergekeerd. Hun toestand werd toen redelijk wel geacht. Vrouw door auto overreden en gedood ZaterdagmiddagYe omstreeks half een is de 50 jarige mejuffiouw W. Mathijsse, die bezig was de stoep voor haar woning aan de Rijkesluisstraat te Oir- schotte dweilen, door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Op genoemd tijdstip reed een taxi bestuurd door iemand uit Eindhoven, komende uit Oirschot in snelle vaart in de richting Eindhoven In de taxi bevond zich een passagier die, wanneer de autobus zou zijn ingehaald daarin zon overstappen. Toen de taxi ter hoogte van de stoelenfabriek van de firma Tuerlinx en Meyers was gekomen, is de chauffeur vermoedelijk het stuur kwijt gereekt. De wagen botste met de rechter bumper tegen het huis van mejuffrouw Mathijsse en sleurde daarbij de vrouw, die voor het huis aan het weik was, vijf meter mede" Zii werd zeer ernstig gewond en was vrijwel op slag dood. De auto kwam tien meter verder, tegen een boom, tot staan. De auto is in beslag genomen. Tragisch auto-ongeval te Harmeien. Vermoedelijk dosr het springen van een band is een personenauto, bestuurd door den Winsen, en waarin verder gezeten waren diens echtgenoote en het echtpaar Meuwessen, allen uit Am sterdam, tegen den hoek van een voor uitstekend huis gereden. De autr werd aan de rechterzijde ge heel opengereten. Mevr van W. kreeg een ernstige hersenschudding. In een nabijgelegen woning verleenden twee toevallig passeerende geneesheeren en dokter Buitenhuls uit Harmeien haar de eerste hulp. Zij mag voorloopig niet ver voerd worden. De heer M. liep snij wonden in het gelaat op. Hij kon ,na verbonden te zijn, de reis voortzetten. De auto is weggesleept. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de families op weg waren naar de moeder van beide vrouwen, die siervende was. 19-jarig meisje door de „electrische" gedood. Te Brunsum is de 19-jarige mej. Vijgen, bij het oversteken van de rails der electrische tram te Rumpen, ge' meente Brunsum, door een tram rijdende in de richting Heerlen, overreden en op slag gedood. Doktershulp, die spoedig ter plaatse was, mocht niet meer baten. Het slacht offer is nog voorzien van het H. Oliesel Kindje trok een emmer kokend water over zich heen Het tweejarig dochtertje van de fa milie Braat te Made, heeft een emmer kokend water over zich heen getrokken. Het kind. dat ernstige brandwonden opliep, is aan de gevolgen overleden. Twee bruidsmeisjes verbrand. Te Coventry is Zaterdagmiddag een erdstig ongeluk gebeurd op het atelier van een fotograaf, die juist een bruids paar vereeuwigd had. Er zou daarop een groep uit de wachtkamer werden gereopen. Onderweg naar het atelier kwam de tullen sluier van de 23 Jarige Eunice Naylor in aanraking met een electrisch kacheltje en in een oogwenk stond het meisje in vlammen. De bruigom en zij „beste man" deden wat ze koden om de vlammen te dooven maar in hun zenuwachtigheid trachtten de bruid eu de anderen bruidsmeisjes, die even ge- vaa lijk gekleed waren, te helpen met het onvermijdelijk gevolg dat ook haar kleeren vlam vaiten. De beide mannen en de fotograaf trokkeu de brandende kleeren v*n de lichamen der meisjes en aan hun kordaat optreden is nog te danken dat er niet meer slachtoffers gevallen zijn, maar toen de ziekenauto' de gewonde11 naar het ziekenhuis ge bracht hadden bleek, dat Eunice Naylor en de zes-jarige Josephine Russell reeds aan hun brandwonden waren overleden. De toestand van de pas gehuwde bruid haar 16-jarige zusje Leonie en een meisje van acht, dat de sleep van de bruid gedragen had, is zeer ernstig, maar niet direct levensgevaarlijk Het atelier is volkomen uitgebrand en de fotograaf en zijn vrouw hebben ook ernstige brandwonden opgeloopen. Van de negen menschen, die de groep zouden hebben gevormd, zijn alleen een page en een bruidsmeisje ongedeerd gebleven. De bruigom en zijn vriend konden na behandeling in het ziekenhuis in hun woningen terugkeeren. Drie jongens te water gereden Donderdagmiddag reed de 16 jarige zoon van den heer Swinkels met een bakfiets naar het kanaal, terwijl twee broers van hem mede hierop waren gezeten, om water te gaan halen. Bijna aan het kanaal gekomen kon hij door zijn groote vaart niet krachtig genoeg remmen, zoodat bakfiets met jongens en ketels pnrdoes in het water terecht kwamen. Daar de 16-jarige jongen de zwemkunst voldoende meester was mocht het hem gelukken zijn beide broers spoedig op het droge te brengen» terwijl hij nadie nog een drijvende in het ka naal wist te bemachtigen. Met behulp van in de buurt werkzaam zijnde ar beiders en den kantonnier van Mook werd de bakfiets op den kant gebracht, terwijl later met een dreg nog enkele kuipen uij het.water werd getrokken. Dank zij de zwemgeoefendheid van hvn broer heeft het tweetal jongens het er met een nat pak afgebracht, daar hier anders slachtoffers waren te beireuren gewees. WAAROM ADVERTEEREN DE MIDDENSTANDS - WINKELIERS NIET DRUKKER, ALS ANDEREN 'T WEL DOEN. ZOO WORDEN ZIJ VERGETEN; HOUDT UW KLANTEN EN DIE 'T WORDEN KUNNEN OP DE HOOGTE! Doodelijk aanrijding te Eindhoven Gistermiddag werd de wielrijder Buk- kums, wonende aan de Goorstraat, te Eindhoven bij het oversteken per fiets van de Koudenhovenschen weg nabij de Kuilenstraat door een passeerende auto aangereden. De man bekwam een hersenschudding en verschillende won den alsmede been-en armbreuken- Zijn toestand bleek na zijn transport in het Binnengasthuis zoo ernstig, dat hii on- m ddelijk van de H.H. Sacramenten moest worden voor ien. Het slachtoffer is in d n afgeloopen nacht aan de gevolgen overleden. Wielrenner Deloor Smokkelaar Hii vluchtte; zijn vrouw gearresteerd. Vrijdagmiddag hield een geweldigen uto, bestuurd door den bekenden Bel gischen wielrenner Gustaaf Deloor, sti! voor het douanekantoor te Halluin bij Rijssel. De douaniers onderzochten den wagen en vonden er in een achterin de auto staande koffer een hoeveelheid van

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2