Plaatselijke Berichten t S. S. S." BLUF FIT. Woensdag 27 April 1938 No. 34 De Echo van het Zuiden Tweede Blad SPORTREVUE JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 28 APRIL 1938 5n nen >rgd per ïen, *lle. ïeid wat en lot— vige eld, het ïen. uur een tier. gen ten, 1de. ïals aar gen is een den van aan ves- den *ot- ;ers Be eer ion wd, tier tier ie*. 'er- hot t is te Plechtige Eerste H. Mis. Zondag viel de parochie van St. Jan Baptist de eer te beurt wederom een jonge priester zijne eerste plechtige H. Mis te zien opdragen, welke plechtigheid zeer zeker ver hoogd werd, doordat twee priester zonen der parochie den neomist assisteerden. Voor deze gelegenheid was de kerk op de bekende smaakvolle wijze versierd, wat de plechtigheden een uog indrukwekkender karak ter gaf. Ook het kerkplein had een feestelijk aanzien van guirlandes, groen en bloemen terwijl talrijke vlaggen in de Groolestraat van algemeen medeleven getuigden. Om ongevier tien uur werd de neomist, de eerw. pater Angelus (J. Broumels) die op IJ Maart 1 1. in de Cisters ënser abdij te Versailles tot priester was gewijd, door een schare bruidjes van de ouderlijke woning afgehaald en naar de kerk begeleid. Hier ving de H. Mis aan, waarbij de neomist werd geassisteerd door den ZeerEerw. heer H. Heezemans, pastoor der parochie als presbyter- assistens, als diaken door den Wel- Eerw. Pater Drs. Plechelmus (de Bree) 0. M Cap., en den WelEerw, pater Arnulphus (Bergmans) O. M. Cap. als sub-diaken. Beide 1 tatsten Waalwijkers, die gedurende de eerste studiejaren van den neomist, zijn leeraren zijn geweest aan het Sera- fijnsche Seminarie der E. E. P. P. Capucijnen te Langeweg. De overige functies werden ver vuld door Waalwijksche studenten van het Groot Seminarie te Haren en het Klein Seminarie «Beekvliet» te St. Michiels-Gestel. Het parochiaal zangkoor met medewerking van het kinderkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze de »Missa Dominicalis Secunda« van Mitterer uit, onder leiding van den heer G. Duyvelaar. Nog werd na afloop gezongen de priester cantate van Franssen »Tu essacer- dos in aeternam«. De feestpredicatie werd gehouden door den weleerw. pater Plechelmus (de Bree), die tot onderwerp had ge- kozen «Victimae pascali laudes im molens Christiana» («Een Paasch- lofofferande«). Op treffende wijze zette Z.E. hierin de hooge waarde en de verhevenheid van het pries terschap uiteen en uitte zijne har telijke gelukwenschen aan neomist, familie en parochie. Des middags om 4 uur droeg de jonge priester nog een plechtig lof °P' Begrijpelijk maakten gedurende den geheelen dag zeer velen gebruik van de gelegenheid om pater Ange lus en familie hunne gelukwenschen aan te bieden, waarbij wij gaarne de onze voegen. DE C.A.O. IN DE SCHOENINDUSTRIE. Maandag vergaderde te Tilburg de Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten. Hier kwamen ter sprake de jongste wijzigingen van de C.A.O.die werden goedgekeurd en thans ter verbindend verklaring zullen worden voorgedra gen teneinde met 1 Juli a.s. in wer king te kunnen treden. De belangrijkste wijziging die de C.A.O. heeft ondergaan staat in ver band met de bepalingen betreffende de personeelsverhoudingen. Deze worden namelijk in het voor ontwerp van den Alg. Maatregel van Bestuur, welke als vervolg op de wet op de richtige verdeeling van den be schikbaren arbeid bedoeld is, zoo danig gewijzigd dat 65 pet. van het mannelijk personeel ouder moet zijn dan 21 jaar. Aanvankelijk wilde men bepalen dat 50 pet. der mannelijke arbeiders bo ven de 25 jaar moest zijn; maar waar de arbeiders van 21 tot 25 jaar de dupe daarvan zouden worden, in verband met de klasse-indeeling in 't collectief contract is deze bepaling in bovenstaanden geest gewijzigd. Nog een belangrijke wijziging is de nieuwe controle-regeling. Voortaan zal de controle op de naleving der be palingen van de C.A.O. moeten wor den vergemakkelijkt. Dit behelst o.m. dat de uitbetalingen voortaan zullen moeten geschieden in loonzakjes met volledige vermelding van den gedanen arbeid.Voorts zal de loonadministratie ^bijgehouden moeten worden als aan gegeven wordt door de Fed. van Ned. Schoenfabrikanten of hieraan tenmin ste aansluitend. Dan is er nog een bepaling opge nomen volgens welke vrouwelijk per soneel alleen maar mag werken in speciale afdeelingen, zooals stikkerij en ophalerfi. Inzake de door den minister ge- eischte wijzigingen in de ter verbin dend-verklaring voorgedragen onder nemersovereenkomst betreffende de leverings- en belalingscondities voor schoenen, werden nog geen definitieve besluiten genomen, daar deze wijzi gingen nog bestudeerd moeten wor den. Op korten termijn zal hierover in een speciale vergadering beslist wor den. Uitbreiding van Harens' Lederfabrieken. De lederfabrieken der N.V. Ivo van Haren zullen met ingang van 1 Mei a.s., precies een jaar in bedrijf zijn. Dit feit op zich zou niet zoo be langrijk zijn, ware het niet dat reeds thans tot uitbreiding moet worden overgegaan, aangezien de productie van overleder tot grootere hoogte zal worden opgevoerd, waartoe de bestaande ruimte niet geheel en al toereikend is. Op 1 Mei van het vorige jaar werd begonnen met de fabricatie van zoolleder, waarvan momenteel 400 tot 500 huiden per week gepro duceerd worden. Ook het overleder had evenwel de volle aandacht der directie,zoodat spoedig alle soorten van dit genre hier in bewerking kwamen, met een productie van plm. 10000 voet per week, welke productie na de uit breiding, welke over enkele weken haar beslag zal krijgen, verdubbeld wordt. De uitbreiding zelve is misschien niet van grooten omvang, maar in haar wezen toch van ver-strekkende beteekenis, daar dan voortaan de overleder-afdeeling geheel geschei den zal kunnen worden van die van zooileder, hetgeen een economischer productie ten gevolge zal hebben. Een open gedeelte dat de twee fabriekscomplexen scheidt, zal na melijk overkapt worden, hetgeen een aanwinst beteekent van ongeveer 100 M2. fabrieksruimte. Hier zullen verschillende nieuwe machines geplaatst worden, terwijl een tweetal nieuwe walkvaten reeds zijn gearriveerd. In de huidige overleder-afdeeling zijn reeds nieuwe droogkamers ge plaatst, deels van eigen vinding, be. nevens een moderne spuitinrichting, waardoor voor alle soorten huiden, ook exotische, de mooiste afwerking gewaarborgd kan worden. In de fabrieken vinden thans een zeventigtal personen geregeld werk, welk aantal na de uitbreiding ver hoogd zal worden tot meer dan honderd. Dit is zeker in de tegenwoordige tijdsomstandigheden een verheugend teeken, evenals trouwens deze uit breiding niet anders dan tot beschei den optimisme aanleiding kan geven Benoeming. Door bemiddeling van prof. Dr. A.ten Bokkel Htiinink, hoogleeraar te Utrecht, is de heer Th. van Delft Jr. alhier, aangesteld als volontair- assistent bij prof. Fanconi aan het kinderspital van de universiteits kliniek te Ziirich, Zwitserland. Tot waarnemend looimeester aan de Rijksvakschool v. leerlooiers en schoenmakers, is benoemd de heer P. J. J. de Jong te Oosterhout. Chr. Gymn-Ver. „Kracht en Vlugheid.» Zaterdag 23 April heeft de Chr. gymn. ver. «Kracht en Vlugheid» alhier mooie successen geboekt. Toen werden te Dordrecht exa mens afgenomen voor vaardigheids- proeven 2e graad, waaraan een zes tal leden van bovengenoemde ver- eeniging deelnamen en wel raej. Tr. Knigger, A. van der Schans en de heeren L. Blom, A. van Heijst, A. W. van Zeist en B. Treffers. Deze leden slaagden allen. Er werd aan zes verschillende toestellen gewerkt, waaraan zij allen ruimschoots vol doende behaalden. Voorzeker een mooie prestatie voor de Chr. Gymn. Ver., voor leider en deze zes leden, temeer waar dit de eerste keer is dat zoo'n examen gehouden werd De vaardigheidsproeven gingen uit van het Ned. Chr. Gymn. Verbond, De Paaschei-actie De Paaschei-actie vanwege hel Wit Gele Kruis, ten bate der kinder uitzending heeft in onze gemeente ongeveer f240,— opgedracht. Opbrengst St. Vincentius-collecte De rondgang door de leden van de Kath. Jonge Middenstand Zater dagmiddag ten bate der St. Vincen. tius gemaakt, heeft naast een groot aantal goederen in natura nog een bedrag opgebracht van f57,— Vo ordracht. Op de voordracht voor leeraar in de Engelsche taal aan de afdeeling Middelbare Technische school der Koninklijke school voor Kunst, Techniek en Ambacht te 's Bosch, zijn door den directeur dier inrich ting geplaatst de heeren 1 W. J. A. M. Beek te Bergen- op Zoom. 2 A. J. A. Etman te Waalwijk (Leeraar H.B.S. A. 5) B. en W. kunnen zich met deze voordracht geheel vereenigen. Herwonnen Levenskracht Voor een geheel bezette zaal, werd Maandagavond in den R. K. Gilden bond de propagandafilm van Her wonnen Levenskracht vertoond ge- titeld «Zonnebloemen». Tevens wer den nog vertoond de films «Staal» en «Schip in nood«. Deze filmavond zal gezien de enorme belangstelling zeker zijn doel: steun voor de T. B. C. bestrij ding niet gemist hebben. Een tijdens de voorstelling gehou den collecte bracht 21.57'/1 °P» terwijl 14 personen zich opgaven als stuivers vrijwilligers. Rondwandeling St. Crispijn. De Harmonie St. Crispijn zal Zaterdagmiddag een muzikale rond wandeling doorde gemeente maken. De volgende route zal gevolgd worden Grootestraat, Westeinde Besoijen- schestraat, Burg. v. d. Klokkenlaan, Mr. v. Coothstr., Julianastr. (Wil helmus), Stationsstr., Markt, naar vereenigingslokaal. Luchtbescherming. Maandag 1.1. vond in de Rijks vakschool de laatste cursusavond plaats voor de opleiding der wijk. leiders Deze cursus, die totaal 5 avonden in beslag nam, werd gegeven dooi de heeren van Vliet (Algem. Lucht- bescherming), de Hoop (brandbe- scherming en het inrichten van schuilplaatsen) en Ir. C. van der Hoeven (luchtstrijdmiddelen). Nadat na afloop door den voor zitter een woord van dank was gesproken tot de heeren van Vliet en de Hoop voor hun medewerking en aan mej. van Huiten voor het maken van de stenographische verslagen, volgde- een langdurige bespreking over den verderen op bouw van de organisatie der zelf bescherming te Waalwijk. Overeengekomen werd, dat de wijkleiders thans zullen overgaan tot aanwerving van de wijkmeesters met medewerkers. De wijkcom missies, die bestaan uitwijkleiders, plaatsverv. wijkleiders,wijkmeesters (in elke wijk 5) en medewerkers, zullen zooveel mogelijk vóór 1 September a.s. moeten samengesteld zijn De wijkmeesters zullen in t.z.t. te geven cursussen worden opgeleid. Verder werd besloten, algemeene voorlichtingsavonden voor de bevolking betreffende het lucht- gevaar en de bescherming daar tegen te geven. De eerste voorlichtingsavond zal voor de leden van de afd. Waal wijk der Ncd. Vereeniging voor Luchtbescherming, waarschijnlijk in de 2e helft van Mei plaats hebben. Voor volgende voorlichtings avonden voor de bevolking zal de hulp van verschillende plaatselijke vereenigingen worden ingeroepen Wij komen op een en ander nog nader terug. Opvoering Sportrevue «Blijf fit«. Het opvoeren van deze revue getuigt van veel voortvarendheid en energie. Alleen een krachtige, bloeiende vereeniging, waarin de echte clubliefde heerscht, geleid door een zeer actief bestuur durft zooiets aanpakken en kan zoo'n omvangrijk werk tot een succesvol einde brengen. Dat al deze gunstige factoren in de Gymnastiek-vereeniging S.S.S. aanwezig zijn heeft zij reeds her haaldelijk gedurende haar 5-jarig bestaan bewezen en dat demon streert zij thans wel op overtui. gende wijze bij de eclatante viering van haar eerste lustrum. Een meer inslaande propaganda voor eigen club en voor de mooie gymnastieksport in het algemeen had S.S.S. waarlijk niet kunnen bedenken. Het moge een uiterst zwaie taak zijn geweest vooral voor den schrijver, om een revue in elkaar te zetten die zich nagenoeg geheel op sportgebied beweegt, speciaal de gymnastieksport, doch het mag ook een zeer verdienstelijke en opvoedende taak genoemd wor den. Want de voordeelen van deze sport, die gezondheid kweekt naar lichaam en geest, werden in deze revue voor iedereen duidelijk be- licht. Alle hulde aan het populaire S.S.S. dat deze revue opvoering heeft aangedurfd en dat thans bij de eeiste vertooning j.l. Zondag in 1 halia zulk een welverdiend succes mocht oogsten. Het talrijke publiek, de zaal was stampvol, heeft van deze fleurige afwisselende show, van de keurige gymnastiek demonstralies, van de vroolijke scènes, van de muziek, kortom van geheel de welverzorgde revue avond volop genoten en uitte telkens zijn waardeering in een daverend applaus. Natuurlijk zouden er tal van detail-fouljes aan te wijzen zijn, doch als men in het oog houdt dat deze geheele vertooning niet eigen krachten moest worden opge voerd, dat goede gymnasten niet inééns tot goede tooneellisten, resp. humorisjten en zangers zijn om te vormen, dat de samensteller steeds op het terrein van de sport moest blijven en o.a. het dankbare onder, werp van politieke satire e.d. moest missen, dan moet men de grootste bewondering hebben voor de wijze waarop men zich hier door dien berg van moeilijkheden heeft weten heen te slaan en dan kan niet anders getuigt worden dan van een schitterend resultaat, dat ieders bewondering wekt. Wij willen even, heel kort, het verloop dezer revue weergeven Als «The Darling Band«, wier muzikale medewerking een attractie op zich zelf vormde, met een paar populaire nummers het programma geopend heeft, gaat het doek op en krijgen we reeds aanstonds een fleurige scène. De boot »S.S.S.« komt de haven binnenvallen en de kwieke matroosjes worden bij het verlaten der loopplank begroet door aardige meisjes Tesamen zingen zij het vroolijke «Ship Ahoy«. Later zien we ook den kapitein van de »S.S.S.« in den persoon van den heer van Dalen uit het schip te voorschijn treden om in een keurige toespraak het publiek te verwelkomen. De volgende scène laat op ver makelijke wijze zien wat vader en moeder met hun bengels te stellen hebben als ze eens een dagje uit zijn. Als tegenhanger van deze onge- zeggelijke kinderen komen daarop de aspiranten m meisjes van S.S.S. op uiterst correcte wijze een aantal vrije-oefeningen en boog-oefeningen uitvoeren begeleid door «The Dar ling Band«. Dan komt de heer Fr. van Delft het publiek in een geestig en opge wekt liedje vertellen hoe men «Fit« kan blijven. Dit liedje slaat direct in en de heele zaal zingt spoedig het leuke refrein mee. Het bevat ook een zeer behartenswaardige opwekking voor iedereen Hierna is de beurt aan de grootere S.S S.-leden om hun vaardigheid in het paardturnen te dernon- streeren, terwijl de aspiranten en dames keurig werk te zien gaven aan de brug. De prestaties werden met herhaaldelijk applaus beloond. Een kluchtig intermezzo vormt de scène In de »studio«, waarna een groep dames-leden, in fraaie costuums, effectvol door gekleurde schijnwerpers belicht, eenige keurige knots-oefeningen uitvoeren, die werkelijk een lust voor de oogen zijn. Een bijzonder leuke scène was de »Avondvertelling« door mej. A. van Osch, gevolgd door de uit beelding van «Kindjes droom« door een groep dansende kabouters en het in het bosch slapende elfje. De moderne Tapdance is in deze revue niet vergeten en zij wordt ons met groote vaardigheid gede monstreerd door mej. B. Leijtens en den heer Fr. van Delft. Als entre-acte volgt een gunstige declamatie »Reclame« door den heer Marinus. «Op den Olympuscf is de titil van de schitterende finale vóór de pauze, waarin Achilles (A Duques- noy) aan den oppergod Zeus (H. van Dalen) zijn indrukken vertelt over de hedendaagsche sportbe oefening op de aarde, welke finale met gracieuse reidansen wordt be sloten. Na de pauze en 'n paar vroolijke schlagers van The Darling Band volgt de scène «Sport en het leven« waarin de verschillende sporten als tennis, boksen, voetbal en gym nastiek werden voorgesteld, nadat zij door mej. A. van Osch en den heer Fr. van Delft met zang waren ingeleid. «Arie, de geweldenaar» (W. v. d. Hoven) bekoelde heel wat in zijn moordplannen, toen hij de spier ballen en het »S. S. S.»«embleem op de borst van zijn slachtoffer (W. Pol) bekeek. De meisjes-adspirantjes gaven daarop 'n serie leuke vlagoefeningen ten beste, ierwijl de dames-leden frappeerden met haar keurig uitge voerde vrije oefeningen. scène, waarin Dr. Falhout (B. Roij- aarts) de verma^eringsspecialist, etn «vette» klant had aan zijn eerste patiënt (F. Hurkmans). Diens vrouw (B. Leijtens) bleek ook geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Nadat de heer van Delft nogmaals zijn dans-vaardigheid had geuenion- stieerd met een Tapdance tn ue heeren afdeeling van S.S.S op het rythme van The Darling liana hun zeer ingewikkelde viije-otltningtn onberispelijk hadden uitgexoeid, kwam de vermakelijksteklucht van den avond «Ochtendgymnastiek.». Het bqaarqe paai van Deilt en Zus Duquesnoy) dat zich de radio-gymnastiekles ten nutte wilde maken, luisterde onbew ust naai een kookles van een ander station, het geen de zotste situaties schiep waai- mee onbedaarlijk gelachen is. «Lest best» zouaen we kunnen zeggen van het optreden van den laalslen solist van den avond den heer C. Schapendonk, die overeen goed geschoolde stem en gevoelvolle voordracht bleek te beschikken bij de vertolking van het levenslied «Als je tachtig bent geworden.» In de scnitterende slot finale zag »De Toekomst» (Mej.C Henkelman) zich omgeven door heel de schare S.S. S.'eis aan wie zij in een keurige declamatie de verheven roeping van de sport voorhoudt, die verbroede ring en vrede brengt als het op komend geslacht zich in edelen sportieven wedijverden waren Olym- pischen geest eigen maakt. Een langdurig applaus brak los toen het scherm voor de laatste maal viel. Er werden bloemen aangeboden en hartelijke, welverdiende dank woorden gesproken aan het adres van den schrijvei der revue den heer Tini v. d. Heijden, aan de leidster der dames afdeeling mej. M. Gooien en den leider van S.S.S. den heer H. Goossens. De heer v. Boxtel feliciteerde de club met haar eerste lustrum en bood eveneens een fraai bouquet aan. Bij deze hulde aan den schrijver, aan het actieve bestuur, aan de bekwame leiding en aan alledames-, heeren- en adspirant S.S S.'ers ge bracht voor deze lofwaardige pres tatie sluiten wij ons van harte aan en willen daarin ook betrekken den heer Gerrit Hens Jr. die de artis tieke decors vervaardigde, den heer J. Hombergen, die de grime ver zorgde en niet te vergeten The Darling Band die eveneens een groot aandeel had in het succes. Tijdens het bal dat de avond besloot was er volop stemming. Wij twijfelen er niet aan of ook a s. Zondag trekt deze revue een volle zaal. 99 Kaartverkoop voor Zondag a.s. bij A. DUQUESNOY, Grootestraat 43, W. POT, Grootestr. 137, Haven. H. SNIJDERS, Antoniusslraat 65. Plaatsbespreking en kaartverkoop bij. Caié VAN BOXTEL, Stationsstraat. „O.O.G.'s" Bonte Avond. Het met kennis van zaken door O.O.G. samengestelde programma voor een bo'te avond, kon niet anders dan een succes worden. Zoowel Zaterdagavond, voorleden en donateurs, als Dinedagavond voor de genoodigden, was de Thalia- zaal bijna te klein om allen te be- vatten en deze talrijke aanwezigen hebben genoten van humor, ernst, muziek, tooneel enz enz. De redenen van dit succes hoeft men niet ver te zoeken wanneer de namen vari de medewerkers bekend zijn. Op de eerste plaats het duo Henton, dat door zijn rake en hu moristische zetten de eene lach na de andere deed opklaren. Doodstil was het evenwel, toen dit duo «Droomland», ten gehoore bracht op zoo'n gave wijze, dat het publiek zeer onder den indruk was. Voorts was er het Knapenkoor dat onder leiding van den heer Tom Burmanje, reeds groote vorderingen gemaakt bleek te hebben. Vooral een duet toepasselijk op de geboorte van Prinses 13eatrix was wonderlijk mooi. Den heer Burmanje komt dan ook voor dit werk een woord van hulde toe. Een vlotte ske'ch, ten tooneele gebracht door O.O.G, deed het

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5