NIEUWS UIT LANGSTRAAT EN OMGEVING. ORUNEN. bijzonder en om de fijne en geestige point werd spontaan gelachen en geapplaudiseerd. Deze afzonderlijke fragmenten van zang en humor werden door den conferencier H. van Engelen tot een smakelijk geheel aan elkan der gepraat waarbij hij werd afge wisseld door de populaire muziek van »The Band van de Sticht.» De avond van gisteren die door O. O. G. welwillend aan de buurt- vereeniging »De Sticht» werd aan geboden, tot stijving der kasmiddelen mag uitstekend geslaagd heeten. Een tijdens de uitvoering gehou den collecte door het Wit Gele kruis ten bate van de kinderuitzending bracht nog f8.14 op. R K. Werkliedenvereeniging De R.K. W.V. zal hare jaarver gadering houden op Maandag 2 Mei 1938, 's avonds 8 uur. Aan de orde komt 1 Opening. 2 Notulen der vorige algemeene vergadering. 3 Jaarverslag van den Secretaris. 4 Behandeling begrootingen voor 1938. 5 Jaarverslag v. d.Penningmeester 6 Verslag Controle-Commie. 7 Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn Jac M. Didden, N. v. Gorcum en F. Smolders. De attredenden zijn door den Bestuursraad candidaat gesteld. Van verdere gelegenheid tot het stellen van candidaten is geen gebruik ge maakt, zoodat de aftredenden zijn herkozen. 8 Verkiezing lid der Controle - Commissie. Aan de beurt van aftreden is F. Berkelmans. 9 Mededeelingen. 10 Rondvraag en sluiting. Reclasseeringsdag Dezer dagen zal de bekende Reclasseerings courant wederom in onze gemeente verspreid worden. Men zal goed doen van den interessanten inhoud kennis te nemen, temeer waar er een mooie prijsvraag in voorkomt, aan weikei opiossing prachtige prijzen ver bonden zijn. 7 Mei is de bloempjes-dag voor dit mooie doel, terwijl de heeren van 't Comité van Uitvoering eenige dagen tevoren de collecte langs de huizen zullen houden. De radio-uitzendingen over dit onderwerp zijn als volgt: V.A.R.A. Zaterdag 30 April, des middags van 2,00 2,20 u. Spreker KoosVorrink. K R.O. Zondag 1 Mei, van 9,30- 9,45 uur. Spreker Pater Henri de Greeve. N.C.R.V. Maandag 2 Mei, van 7,30- 7,45 uur. Spreker Zijne Excellentie H. v. Boeijen, Minister van Binnen- landsche Zaken. A.V.R.O. Dinsdag 3 Mei, van 7,45- 8 uur. Spreker Zijne Excellentie Mr. C. Gose- ling, Minister van Justitie. V.P.R.O. Vrijdag 6 Mei, van 8,30- 9 uur. Spreker Dr. W. Banning. Landverkooping Het land van de dames C. Ver- wiel v.m. Besoijen is gekocht door den heer J. Maas, Tilburg voorden prijs van f3490, Een zeker »zeldzaam« jubileum Toen de heer Gerrit Hens, schilder alhier dezer dagen z'n jaarlijksche schoonmaakwerken in de St. Anto- nius.kerk verrichtte, bleek uit een aar.teekening, die de heer H. indertijd zelf op een balk in den toren gemaakt had, dat het thans de 35e maal was, dat hij zonder onderbreking jaarlijks ditzelfde werk had verricht. Het personeel meende dat men zoo'n bijzonderheid niet onopge merkt mocht laten voorbijgaan, bestelde vlug een bloemenmand en bood dezen den patroon aan. Deze attentie verraste den heer Hens zeer, die daarvoor hartelijk dankzegde. Reiscfub De afdeelingschefs der Hollandia Schoenfabrieken hebben een reis- club opgericht onder den naam Hollandia Floreat. Het bestuur bestaat uit de heeren W. v. d. Heuvel, voorzitter, G. Verhagen, secretaris en A. Ver meeren, penningmeester. Aanrijding. Maandagavond werd ter hoogte van Radio-dienst Van Boxtel in de Grootestraat bij het oversteken de 71-jarige mej. Van Dr. door een wielrijder aangereden. Zij kwam daarbij ten val en brak haar pols. Dr. Kolster verleende genees kundige hulp. Waarom vraagt de «Centrale» opnieuw uw gave. Mogelijk vraagt iemand na het lezen van dit opschrift«Welke Centrale wordt bedoeld? Er zijn heel wat lichamen die zich met dezen naam tooien». Met de »Centrale« bedoelen wij de Centrale voor Werkloozenzorg, die gesticht werd op initiatie! van den Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom en die tot drie keer toe de mede werking van de Christenen in Nederland vroeg om den strijd aan te binden tegen de nadeelige ge- deelige gevolgen van de langdurige werkloosheid. Als dit nog niet duidelijk is, dan kan de herinnering aan-de leus waaronder wij de medewerking vroegen, U wellicht uit den droom helpen. Die leus was n.l. «Jong Holland snakt naar werk«. Deze »Centrale« omvat heel de groote groep Protestantsche Christe nen van allerlei Kerkformatie (waaraan ook de Oud.Katholieken nog toegevoegd moeten worden). Ons werk wordt door al de Kerken aanbevolen, de geheele groep Christelijke Jeugdorganisaties, de Christelijke vakorganisaties van werkgevers, werknemers, boeren en tuinders en middenstanders. Voorts nog de drie Chiistelijk-sociale or ganisaties. Verleden jaar bracht de collecte ruim honderdduizend gulden op en in 1937 zijn er 4618 werklooze jongens gedurende 173.020 man kampdagen in de negen werk kampen geweest. Voorts werden in het Internaat voor huishoudelijke beroepen te Haarlem, dat ook van de «Centrale» uitgaat, 120 meisjes opgeleid. Bovendien werd de opbrengst der collecte gebezigd voor de subsidieering van de korte werk kampen, uitgaande van de Ned. Christen Studenten Vereeniging, het Ned. Jongelings Verbond, de Vrijzinnige Christelijke Jeugdbe weging. Tenslotte werden ook eenige vacantie kampen voor vrouwen van werkloozen georganiseerd en hielp de »Centrale« het mogelijk maken, dat ook eenige vacantie kampen konden gehouden worden voor Christelijk-georganiseerde werkloo zen, leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Voor dit werk werd de honderd- duizend gulden gebruikt. Dit alles mocht de »Centrale« onder Gods zegen voor de crisis- slachtofifers doen Dank zij de offervaardigheid van Christelijk Nederland. En die mogelijkheid om te offeren komt weer in de week van 30 Mei- 4 Juni, dan is er een collecte door heel Nederland. Hebt gij U reeds voor deelname aan het plaatselijk comité gemeld? Het adres is: J. A. Mandemakers, Grootestraat 95b, Waalwijk. DE SCHOENINDUSTRIE. In- en Uitvoer van Schoenen over de afgelopen maanden Februari en Maart 1938. De cijfers van in- en uitvoer van schoenen wekken ontstemming, temeer, gezien de in het algemeen ongunstige toestand, waarin de schoenindustrie nog steeds verkeert, ondanks het z.g. drukke seizoen rond Paschen. De verhouding tussen in- en uitvoer van de pas achter ons liggende maan den Februari en Maart, geeft een alles behalve bevredigend beeld. Immers, bekijken wij het cijfermateriaal, dan overtreft de invoer over Maart noe menswaardig die van Februari, terwijl de uitvoer daar ver beneden blijft. De statistiek van het Centraal Bureau geeft aan, dat er over Maart 63.000 paar schoenen werden ingevoerd, dat is 2y2 maal meer dan over Februari j.l. Hier stond slechts een kwantum aan uitvoer tegenover (eveneens lederen schoeisel) van ruim 12.000 paar, ergo 51.000 paar meer in ons land ingevoerd dan er naar het buitenland werden uit gevoerd. Bovendien werd er over Maart nog een ander soort schoeisel ingevoerd van 19.500 paar tegen 15.000 paar in Februari, ofwel 4.500 paar van dit soort meer erin dan eruit. Alzo bij een behoudvan een gelijk kwantum aan invoer over beide maanden zijn er in de pas verlopen maand Maart resp. 51.000 en 4.500 is 55.500 paar schoenen meer ingevoerd. Een kwantum van zulk een omvang en betekenis, dat gemid deld genomen 12 middenbedrijven met een gemiddelde productie per bedrijf van ruim 1.150 paar per week, met 35 man personeel, over de gehele maand 48 uur per week hadden kunnen wer ken. Nog pijnlijker voelt dat aan bij de gedachte, dat 12 fabrieken van dusda nige omvang, met een totaal van ruim 400 werkkrachten, over de bedoelde maand te werk gesteld hadden kunnen worden voor de fabricage van schoei sel, wat nu met de geldelijke voordelen van dien in het buitenland is vervaar digd. Daaraan te denken, ontstemt de gevoelens onder meer ook van hen, die van nabij al enige jaren dagelijks met de zorgen belast zijn, om de nood mede te helpen lenigen, welke door gebrek aan arbeid in de eigen industrie is ont staan. Intussen past het bij het zoeken naar de oorzaak, welke tot die meer dere invoer heeft geleid, om niet voor barig te zijn, daar breken altijd beter gaat dan bouwen, wetend, dat het voor de leiding in Den Haag, waaraan de regeling van de in- en uitvoer is toe vertrouwd. lang niet zo gemakkelijk is, als de leek langs de weg of in de fa briek of werkplaats vaak te oppervlak kig beziet. Integendeel, tal van omstan digheden zijn niet zelden reden om wil le van meer algemeen belang, dat zo vele wensen onvervuld moesten blijven, tegen de wil van de leiding als zodanig. Hoe het zij, de toenemende invoer van schoeisel geeft geen bevrediging. Zaak is het o.i., dat de betrokken in stanties hieraan hun volle aandacht schenken en trachten ter bevoegder plaatse deze aangelegenheid grondig onder het oog te zien, teneinde voor zooveel dat maar enigszins mogelijk is, onze arbeid op eigen markt, onder eigen mensen te verdelen. Dat is zaak en plicht! C. ROESTENBERG. Kaatsheuvel. April 1938. NEDERL. WïT-GELE-KRlJIS- BEWEGING. Vormde het model voor een soortge lijke organisatie in België. De voortreffelijke organisatievorm van onze Ned. Wit-Gele-Kruis-bewe- ging is voor de katholieken van België aanleiding geweest aldaar een natio nale organisatie, naar het model van de Nederlandsche, te constitueeren. De sociaal-hygiënische zorg onder de katholieken in België werd tot he den waargenomen door onderschei den los van elkaar staande katholieke organisaties, maar vooral gedurende de laatste jaren werd voortdurend sterker gevoeld het gemis aan een cen trale organisatie. In November 1937 bracht een aantal vooraanstaande geestelijken en katho lieke medici uit België een bezoek aan Tilburg, teneinde de aldaar bestaande model-organisatie van het plaatselijke Wit-Gele-Kruis te bestudeeren. De Belgische delegatie was vol lof over den Nederlandschen organisatie vorm en na een maandenlange inten sieve voorbereidende actie, waarbij de afdeeling Tilburg van het Wit-Gele- Kruis de Belgen van uitvoerig docu- mentatie-materiaal voorzag, kon op 26 Maart jongstleden te Gent worden overgegaan tot definitieve stichting van de Nationale Belgische Federatie van het Wit-Gele-Kruis, die geheel en al op denzelfden leest is geschoeid als de Nederlandsche. De stichtingsvergadering te Gent werd door tal van vooraanstaande geestelijke en medische figuren uit België en Nederland bijgewoond en de dankbare Belgen spraken er woorden van groote hulde aan hel adres van de katholieken van Nederland, voor den steun, die zij van die zijde had den mogen ondervinden. Het glanspunt van deze stichtings vergadering vormde intusschcn wel de vertooning van de propagandafilm „Lief en Leed in Brabant's Centrum", een rolprent, die in het begin van het vorig jaar door de Filmstudio Veld man in opdracht van de afdeeling Til burg van het Wit-Gele-Kruis werd vervaardigd en die ook reeds een suc cesrijk tournee door Nederland op haar naam heeft staan. De Belgische autoriteiten waren een en al lof over de voortreffelijke pro pagandistische kwaliteiten van dezen film en zoowel uit Wallonië als uit Vlaanderen kwamen na deze eerste vertooning van de film dringende ver zoeken in, om de rolprent ook voor vertooning in andere plaatsen van België ter beschikking te stellen. Van meer dan één zijde vroeg men zelfs een copie van de film te mogen ma ken om haar als blijvende propaganda in België te kunnen blijven gebruiken. Het bestuur van de afdeeling Til burg van het Wit-Gele-Kruis, kon ten slotte aan dezen aandrang geen weer stand meer bieden en zoo is besloten om de film „Lief en Leed in Bra bant's Centrum binnenkort in on derscheiden steden in België te doen vertoonen, welke vertooning dan te vens de officieele oprichting betee- kent van plaatselijke af deelingen van het Belgische Wit-Gele-Kruis. De film zal vertoond worden op 1 en 2 Mei in het Groot Seminarie te Brugge voor de vereeniging van Katholieke verpleegsters en vroed vrouwen in België, op 3 Mei te Brus sel voor de Société Médicale Beige de Saint Luc, onder leiding van dr. Wibo op 4 Mei te Namen voor den Medi- schen Kring aldaar, terwijl eindelijk ultimo Mei nog eenige voorstellingen zullen gegeven worden te Leuven en omliggende plaatsen. Het is voor onze Nederlandsche Wit-Gele-Kruis-beweging ongetwijfeld een reden tot groote voldoening, dat haar organisatie ten voorbeeld heeft gediend van onze Belgische geloofs- genooten, maar speciaal de afdeeling Tilburg mag zich op rechtmatige wijze verheugen. Want, dat met name de perfecte or ganisatie van de Tilburgsche afdee ling den Belgen tot voorbeeld is ge weest, moge blijken uit het feit, dat een leidster van de Belgische Vrou wenbeweging gedurende veertien da gen in Tilburg vertoeft om van nabij de werking der onderscheiden dien sten van het Wit-Gele-Kruis aldaar te leeren kennen. Colportage-verbod te Oss In verband met de ongeregeld heden, die Zaterdag j.l. zijn voor gekomen bij het colporteeren door N.S.B.ers, heeft de raad der ge meente Oss Maandagavond op voorstel van B. en W. een ver. ordening vastgesteld, krachtens welke het verboden is zonder ver gunning van B. en W. in Oss, gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen te verspreiden op Zaterdag na twaalf uur 's middags, op Zondag gedurende den gebeelen dag en de overige dagen na 'smid dags vier uur. De raad was het unaniem eens met de meening van B. en W. Een der raadsleden zeide het echter beter gevonden te hebben, wanneer de bevolking Zaterdag j.l. een meer negatieve houding had aangenomen. De voorzitter, burgemeester Ploeg makers, meende, dat dit een kwestie van temperament is. Volgens hern was de houding der colporteurs zeer provoceerend, zoodat het z.i. verklaarbaar was, dat de bevolking in verzet kwam. De mishandeling der N.S.B.ers was niet ernstig, aldus de burgemeester. Namensde katholieke raadsfractie werd bij het voorlezen van het besluit tot herbenoeming van bur gemeester Ploegmakers, een rede gehouden door een der leden, waarin de campagne, die den laatsten tijd tegen burgemeester Ploegmakers is gevoerd, ten zeerste werd afgekeurd. De spreker noemde verschillende inrichtingen,die onder het bewind van den heer Ploeg makers tot stand gekomen zijn en roemde de leiding van den burge meester. De raad nam hierna met alge meene stemmen een motie aan, waarin de rajid zijn voldoening uitspreekt over de herbenoeming van den heer Ploegmakers tot burgemeester. Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. De Meijerijsche boerenwoning Tentoonstelling in 't Bossche Museum. Zaterdagmiddag te 3 uur wordt in het museum van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noord-Brabant een tentoonstelling van aquarellen en teekeningen van Meijerijsche boeren woningen, vervaardigd door mej. Louise Grips te Vught, geopend. De Bossche architect, de heer H. W. Valk zal daarbij een inleiding houden over het land- en bodem- eigene der boerenbehuizing. Tevens zal een tentoonstelling worden gehouden van de voor naamste boekwerken op dit gebied uit het bibliotheekbezit van het Genootschap. Vrijw. Corps Motordienst. Het Vrijw. Corps Motordienst hield onder leiding van groepscommandant van Son een algemeene vergadering. Besloten werd tot sluiting van het seizoen op 28 April a.s. een schietwed strijd te houden, waarvoor een wissel- prijs en diverse andere prijzen beschik baar zijn. Adjudant Thièry uit 's-Bosch, de cursusleider zal hierbij tegenwoordig zijn, terwijl luitenant Scheefhals uit Den Bosch mede aanwezig zal zijn en de prijzen aan de winnaars zal uitrei ken. Schaken. Uitslag 7e ronde van de competitie der Schaakclub S.D.J.C. te Drunen: Frans v. Leest—Th. Couwenberg 1—0 P. ElshoutF. v. Boelen 10 J. WillemseL. v. Huiten 10 H. CouwenbergA. Smits 1—0 Jaarvergadering Wit-Gele Kruis. Zondagvoormiddag hield de afdee ling Drunen van het Wit-Gele Kruis haar alge,meene jaarvergadering in de zaal van het Meisjespatronaat. Bij afwezigheid van den voorzitter, notaris Schreurs, opende de vice-voor- zitter, den heer M. van Halder, de ver gadering en heette de aanwezigen wel kom. Hierna werd door den secretaris penningmeester, den heer v. Huiten, DE BONTE AVOND VAN DE STICHT, Waar ik Dinsdag mijn schreden had gericht, Inspireerde me tot een gedicht: Burmanje met zijn knapenkoor Voldeed aan ons gevoel en oor, 't Applaus klonk luid het zaaltje door. De dames en heeren van O.O.G., Die speelden in de schetsjes mee, Die kunnen ook zijn zeer tevree. Want de tooneeltjes als „Het telegram En de dienstbode die bij Mevrouwtje kwam, Die kregen ook hun deel er van. En Bastiaan drinkt nooit geen borrel meer, Voldeed aan t publiek al evenzeer. Die Bastiaan dat is een Heer. Van Straeten met zijn stafmuziek. Doorstaat de strengste perscritiek. Voldoet altijd aan het publiek. Het duo Hentom welbekend, Zong met bravour en met talent. Aan het applaus kwam haast geen end. De ziel van deze heele zaak, Dat is van Engelen, die snaak. Die vindt er in zijn levenstaak. Hij was de leider met de korte ei, Van Engelen die hoort er bij, Voor zijn Politieke rijmelarij. De Vereeniging O. O. G., (De bonte avond telt ook mee), Met zijn tooneel zang en muziek, Verdient de steun van het publiek. verslag uitgebracht over het afgeloo- pen jaar, waaraan wij het volgende ontkenen: Het ledental verminderde met 18 en bedroeg op 31 Dec. j.l. 562. Wijkverpleging: Door de Eerw. Zus ter Wijkverpleegster werden 5508 huisbezoeken afgelegd; 614 personen, bezochten de kliniek, terwijl 350 maal artikelen werden uitgeleend. T.B.C. bestrijding: Voor de T.B.C.- bestrijding zijn 22 gezinnen ingeschre ven met 18 patiënten. In totaal werden 357 huisbezoeken afgelegd. Consultatiebureau: Door het consul tatiebureau werden 48 zittingen en 487 consulten gehouden. Ingeschreven stonden 90 kinderen. Uitgegeven werd aan subsidie T. B. C. 270; contributiebijdrage aan de Dioc. Fed. 62.37. Ontvangen werd aan contributie leden 1032.25; sub sidie gemeente 250; vrijwillige giften 182.50. Het kassaldo bedroeg op 31 Dec. 1937 57.25. Batig slot 125.33. Door de controlecommissie werd mede gedeeld dat de kas en bescheiden in orde zijn bevonden. De lasten voor T.B.C. bestrijding bedroegen in t afgeloopen jaar 914.45 terwijl ontvangen werd 838.37, zoo dat er een nadeelig slot is van 76.08. Aan de orde was hierna de verkie zing van 2 bestuursleden wegens pe riodieke aftreding van de heeren M. van Halder en Adr. van de Wiel. De voordracht luidde: 1 M. v. Halder en Arn. Broek; 2 Adr. v. d. Wiel en H. van Engelen. Met bijna algemeene stemmen wer den beide aftredende leden herkozen. De voorzitter deelde verder mede dat door het bestuur is besloten de contri butie omstreeks Pinksteren op te halen. Bij de rondvraag merkte dokter Ak kermans op, dat het wenschelijk was, op de algemeene jaarvergadering een uiteenzetting te geven over een onder deel van het Wit-Gele Kruiswerk, om zoodoende het inzicht der leden in ge noemd werk te vergrooten. Door het bestuur zal een en ander in overweging worden genomen. Handboogschutterij „De Wet's-Zonen". Zondag hield de handboogschutterij „De Wet's-Zonen" gevestigd in café Pulles op de Heide haar jaarvergade ring in het clublokaal. Na opening door den voorzitter, waarbij een terugblik op het behaalde succes in het afgeloopen jaar, verkreeg de secretaris-penningmeester 't woord, die verslag uitbracht over het afgeloo pen jaar, hetwelk o.m. inhield: In kas per 1 April 1937 56.47. De uitgaven over 1937 overtroffen de inkomsten met 10, zoodat op 1 April 1938 in kas was 46.47. Drie nieuwe leden tra den toe. Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van 3 bestuursleden, waar van 2 wegens periodiek aftreden' en 1 vacature. De aftredende bestuursleden H. v. Bladel en G. de Gouw, werden bij acclamatie herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen H. de Kruijff. De functie's werden verdeeld als volgt: H. de Kruiff, voorzitter; H. v. Bladel, secretaris en G. de Gouw. penning meester. Tot slot werd nog beslotèn iederen Woensdag n.m. 8 uur een bijeenkomst te houden ter beoefening van de hand boogsport. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. ELSHOUT. De kermis. De kermis behoort weer tot het ver leden en is in zijn geheel naar wensch verloopen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6