Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOORD BRABANO" VIRGINIA'S KEUZE FEUILLETON Objectiviteit. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD JAAR Witter dan wit NUMMER 35. ZATERDAG 30 APRIL 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.'adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag efl Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. ONZE KROONPRINSES. Wie Oranje minden, zijn nooit zoo blij geweest als op dien laatsten dag van April in den jare 1909 Neen, 't is niet juist, dat de situa tie op den laatsten dag van Januari in 1938 dezelfde was. I)e geboorte van prinses Beatrix beteekende de nor male uitkomst van een jong huwe lijksleven, maar in 1909 had het Ko ninklijk Gezin en het Nederlandsche volk achtereenvolgende teleurstellin gen beleefd en gedeeld. In 1909 had den we ons bijna gewend aan de som bere gedachte, dat de dynastie van het Huis van Oranje voor ons land ver loren zou gaan, afstervende in trouw aan land en volk. Daarom, omdat een zoo schoone belofte opnieuw aan ons volk werd geschonken, eene, waarop we niet meer hadden durven rekenen, daarom was onze vreugde zoo groot op dien 30en April 1909 en omring den we het kind, dat toen geboren werd, met onze liefde en zorg en ver eering, het kind, dat voorbestemd scheen als de leidster op den weg van vrijheid. We behoeven den strijd voor het verwerven van onze vrijheid niet meer te strijden, maar de strijd om liet behoud er van belooft een zware te zullen zijn. Tevens echter een, waarin we ons gesterkt zullen weten door het schitterend voorbeeld, ons in den loop der eeuwen door de Oranjes gegeven; gesterkt ook door de blijk bare genade des Hemels, van waaruit we opnieuw met Oranje werden ver honden, toen de eerste dreigingen zich openbaarden tegen datgene, wat we onder den Vader des Vaderlands en diens zonen, aan karakter en geest hadden gewonnen. Zoolang onze Kroonprinses leeft en God schenke ons volk haar leven tot in lengte van dagen! zullen we dankbaar en opgeruimd haar geboor tedag herdenken. Een dag, welke de ze keer met te grooter warmte is omstraald, nu H.K.H. hem voor het eerst viert als de jonge moeder, in wie God naar wij het meenen te mogen zien datgene vervulde, wat Hij op den 30en April 1909 aan Neder land en Oranje beloofde. Moge alle geluk, dat den mcnsch beschoren kan zijn, voor onze Kroon prinses zijn weggelegd. Vrede naar de ziel, gezondheid naar het lichaam, trouw en liefde in haar gezin en over en weer in hare verbonden heid met ons volk. Dat wenschen we Prinses Juliana van harte toe op dezen, haar verjaar dag. vleiende dingen over den Franschen socialistischen minister Blum gezegd en werd deswege door het Volksblad te kijk gezet we citeeren uit het socialistische dagblad als »een venijnige oude tante«, die »kletspraat over Blum verkondigt«, wier redactie als »verjarig« wordt afgebeeld en die zich graag aan »venijnigheidjes en zelfs aan leugentjes te buiten gaat« Bij het later-afwerken van dat niet zeer vleiende portret, blijkt het »Volksblad« niet eens de illusie te koesteren, dat de N. R. Ct. haar «venijnig gekwebbel« zal staken. Daar kan de Nieuwe Rotterdam- sche Courant het voorloopig mee doen Maar, in een tweede artikel wordt ze in eere hersteld.... De N. R Ct. had n.l. ook over Oss ge schreven en nn verschijnt ineens de «venijnige oude tante« van zoojuist met haar «overjarige redactie«, met haar «kletspraatjes^, haar «venijnig- heidjes« en zelfs »leugentjes«, met haar «venijnig gekwebbel« als een We hebben dezer dagen een paar staaltjes kunnen zien van de objecti viteit van het socialistisch orgaan »Het Volksbladcc. Als het tegen de N.S.B. gaat, dan schaart de redactie zich naast de geestelijkheid van Oss, maar toen het een paar dagen schreef over de vervolging wegens laster door den minister en den deken van Oss, toen schreef hetzelfde blad argeloos «Wij vinden het merkwaardig dat die twee bewuste geestelijken geen aanklacht indienen O, zoo. Een ander staaltje van Volksblad objectiviteit, waarop we de aandacht vestigen: Een en hetzelfde nummer van het »Volksblad« bevatte twee artikelen, waarin sprake was van de «Nieuwe Rotterdamsche Courant«. Deze laatste courant had minder Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. zeer betrouwbare kroongetuige van wie gezegd wordt, dat hij een nieuw licht werpt over de zaak-Oss. Het artikel, waarin zulks heet te geschieden, geniet de eer ten voeten uit in de Kolommen van het «Volks blad« te worden afgedrukt; met aan het slot deze verklaring van het socialistische blad, dat de mededee- lingen van de N. R. Ct. heel duidelijk in het licht stellen, dat de Oss-sche zaak met dit antwoord van minister Goseling nog allerminst haar op lossing heeft gevonden. De N.R.Ct verkoopt «kletspraat. jes« en »kwebbelt«, wanneer zij zich tegeu een socialistischen minister richt; maar zij is een nieuwe-licht- werper en een alleszins betrouwbare gids, wanneer zij tegen een katho lieken minister uitpakt. worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. MISDRIJF TEGEN VEILIGHEID VAN DEN STAAT Zooals werd medegedeeld heeft het Eerste Kamerlid jhr. de Savornin Lohman aan de ministers van Alge- meene Zaken en van Justitie schrifte lijke vragen gesteld omtrent pamflet ten voor een gehouden vergadering van de nationaal-socialistiSche Neder- sche Arbeiderspartij, in welke pam fletten den Nederlandschen „arbei ders van het hoofd en de vuist" met verwijzing naar het voorbeeld-van de „Ooslenrijksche kameraden" wordt aangeraden, zich met hun „Duitsche kameraden" te verbroederen. Genoemde ministers hebben thans hierop hel volgende geantwoord: Naar liet optreden in den laatsten tijd van de nationaal-socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij, groot- Duitsche beweging in Nederland, welke overigens een zeer geringen aanhang heeft, wordt door de justitie een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Moeht dit onderzoek de voorloopige aanwijzingen in de richting van één of meer van de misdrijven van den eersten titel van het tweede boek van het wetboek van strafrecht (misdrij ven tegen de veiligheid van den Staat) nader bevestigen, dan zullen een straf vervolging en andere daarmede ver bonden maatregelen niet achterwege blijven. De preventieve en repressieve be voegdheden van de overheid op dit stuk worden uitgebreid in het reeds aangekondigde ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de wet van 1855 op het recht van vereeniging en vergadering, dat bereids het de partement van justitie heeft verlaten. Ook het Eerste Kamerlid Bruine- man had schriftelijke vragen inge diend omtrent bedoelde vergadering, waarop de partijleider dr. E. H. van Rappard een toespraak heeft gehou den, waarin hij een pleidooi hield VOOR WAS EN VAAT S&c&is 5cts.fieA fTaJi HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. 45) (Nadruk verboden). We moeten soepgroenten hebben Roger, en tomaten voor sla en de si naasappelen zijn ook goedkoop, zei ze tegen het jongetje. Toen hoorde zij Tony's stem Wij zullen alles koopen, wat er op de markt te krijgen is. Er zijn al aardbeien uit Florida, en jonge erw tjes. Kom hier Virginia, laat mij je mandje vullen. Met een ruk draaide zij zich om. Tony! riep zij uit. Hij lachte opgewonden. Ik wist wel, dat ik je ééns vin den zou. Ik had er een voorgevoel van, dat je nog hier in de buurt zat, daar om slenterde ik hier maar eens rond. En nu je me gevonden hebt, wat nu? Laat mij bij je komen? Zij keek lachend naar hem op, haar oogen straalden, want zij was blij hem te zien. Hij wist het en hield haar hand vast in zijn sterken greep. Mag ik? Tony het kan niet. Waarom niet? Ik heb geen kamer om menschen te ontvangen. Ik woon op twee zol derkamertjes op de bovenste verdie ping. Op de bovenste verdieping? Waarom? Haar stem klonk koel. Omdat mij dat het beste leek. Dat is alles wat ik je kan zeggen. Kleine Roger, ongeduldig over het oponthoud, klaagde: Waarom koopen wij niets, miss Virginia? Het was Tony die hem antwoord gaf Wij gaan al Roger, wat zullen wij het eerste koopen? Koekjes, zei Roger hoopvol, en een pot honing en een vette kip. Waarom een vette kip? vroeg Tony. Omdat je daar veel ineer van krijgt als je ze kookt, legde Roger uit. veel saus en zoo. Roger kreeg zijn koekjes en zijn honing en zijn vette kip en nog veel meer lekkers en Tony liet alles in een taxi naar huis brengen. En toen de taxi-chauffeur achter Roger aan de trap opging had Tony een onderhoud met Virginia. Je hoeft er niet aan te denken, dat ik weg ga zonder met je gepraat te hebben. Zij glimlachte. Je kunt hier naast me op de trap komen zitten. Dank je wel. Mijn auto staat een blok verder. Kom mee, dan gaan we samen lunchen. Ik zou het natuurlijk wel kunnen doen, als. Als je niet zoo koppig was? Dat geloof ik niet! Tony zag, dat zij heel veel zin had, en benutte deze gunstige stemming. Goed, maar dan ga ik even een anderen hoed opzetten. Die je nu op hebt is anders een droom. Een droom, die honderd jaar oud is! Zij rende licht de duistere trap op en hij wachtte met zijn hand aan den trapstijl. Zijn oogen rustten op den bronzen ridder, maar hij zag hem niet als een kruisvaarder die een kleine wereld verlichtte, maar als een tame lijk kaal overblijfsel van vergane grootheid. Tony had niet veel fanta sie en hij vond dit huis absoluut geen omgeving voor Virginia. Hij zou haar het liefst voorgoed eruit weghalen. Toen hij Riverside opreed, zei hij: Ik breng je naar huiten. Dan kunnen we een grooteren tocht ma ken. Maar zij vond het heerlijk om in Tony's mooien wagen langs de blauwe zonnige rivier te rijden. Zij sloeg geen acht op den weg, dien zij volgden cn schrok ervan toen zij ongeveer een uur later de poort van Derekdale bin nen reden. Je had me niet hierheen moeten brengen, Tony. Waarom niet? Ik heb je ge- geschaakt Virginia. Zij was een beetje angstig. Wat bedoel je? Maar zijn lachje stelde haar gerust. Ik bedoel alleen maar, dat we hier gaan lunchen. Mrs. Fiels, de huis houdster, zal de honneurs waarnemen en het fatsoen vertegenwoordigen. Virginia vergat haar angst, toen de oude dame haar verwelkomde en Tony tegen haar zei: U wilt zeker wel voor Virginia zorgen. En maken dat wij onmiddel lijk kunnen lunchen? Virginia, zet je hoed af, ik wil je haar zien. De huishoudster glimlachte, toen zij Virginia naar hoven bracht om zich te verfrisschen. Mr. Tony weet, wat hij wil, zei ze, en meestal krijgt hij het ook. Toen Virginia even later hij Tony terugkwam nam hij haar mee naar de schilderijen-galerij en koos een zitje aan het einde van het vertrek, zoodat zij langs de heele rij imposante schil derijen ter rechter en ter linker zijde keek. Weet je waarom ik je hier heb gebracht? vroeg hij. Neen. Omdat ik wil, dat je al deze mooie vrouwen bekijkt en jezelve tus- schen haar voorstelt. Tusschen haar? Ja, geschilderd als de vrouw van den achtsten Anthony Bleecker, in goudkant met een purperrood tapijt achter je, zooals ik je dien avond op de trap heb zien staan. Virginia zat heel stil. Zij zag zich zelf plotseling tusschen al die ande ren. Hoeveel generaties van vrouwe lijke afstammelingen der Farquhars waren niet in hun glorie en schoon heid vereeuwigd, hadden als konin ginnen geregeerd over beroemde hui zen, zooals nu ook haar werd aange boden? Wat een toekomst zou zij heb ben als de vrouw van den achtsten Anthony! En zij weigerde die toe komstOmdat er in haar leven een man was gekomen naast wien Tony met al z'n geld en aantrekkelijk heid in het niet verdween. En om dien inan zou ze teruggaan naar haar zol derkamertjes en haar eigen potje ko ken en haar eigen borden wasschen, teruggaan naar haar zorgelijk, eento nig bestaan, ploeteren over Rickey's hoek en eenzaam zijn. En Tony kon haar dat alles hespa ren. Zij hoefde maar een woord te zeggen, en hier in dit groote huis, zou den tal van bedienden zich uitsloven om het haar gemakkelijk te maken. Het huis zou van haar zijn, het park^ de bosschen, de heuvels en eindelooze akkers! Meesteres van Derekdale meesteres van Derekdale.... de wereld zou voor haar open liggen! Waarom eigenlijk niet? Zij aarzel de Toen kwam de oude Anthony en redde haar. Hij verscheen plotseling in de deur van de galerij. Dat noem ik nog eens geluk heb ben, Virginia. Ik ben onverwacht hier aangekomen. Virginia snelde op hem toe. Ik ben geschaakt door uw zoon... Zij lachte, maar de oude Anthony voelde, dat er een diepere beteekenis achter haar woorden schuilde. Hij legde zijn arm beschermend op haar schouders. Nu ik hen er, ben je veilig. Maar vader, bent u dan niet op mijn hand? protesteerde Tony. Ik heb getracht haar aan het verstand te brengen, dat zij hier hoort, tusschen al de anderen. Met een armbeweging duidde hij naar de schilderijen. Er is niemand die het liever zou zien dan ik zei zijn vader hartelijk. Maar wat denk jij ervan, kindlief? Van een bepaalde kant zou ik 't wel prettig vinden, zei Virginia. Maar ik kan toch niet met een man trou wen, alleen omdat hij mijn portret in zijn verzameling wil hebben. Tony kreeg een kleur. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatsclie ('ouranl, PHO.I7 020JA

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1