Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. BUITENLAND BINNENLAND. SPORT, Die nare Hoofdpijn AKKERTJES KAATSHEUVEL. Tekort van ca. 2 milliard in België. Het Paasch reces is achtei den rug. Het parlement is weder bijeen gekomen. Er staat de regeering en den parlementsleden een zware taak te wachten. De begrooting voor 19.18, of wat er van dit jaar nog blijft, moet in evenwicht worden gebracht. Zooals het er thans uitziet, zou het tekort 1800 2000 millioen francs bedragen. De minister van financiën tracht een 6)0 millioen francs be. zuinigingen te verkrijgen. Circa 1200 millioen zouden aan nieuwe belas tingen worden gevraagd. De regee ring vraagt om haar ondergang, zoo wordt door sommige politici beweerd. De aanklachttegen Schuschnigg. Tegen eenige Oostenrijksche oud- ministers zal een ver\olging inge steld worden wegens schending van de grondwet van Oostenrijk. Zij worden er van beschuldigd in een parlementairen staat politieke par tijen te hebben onderdrukt. Tot die genen, die in staat van beschuldi ging zijn gesteld, behooren de oud kanselier Schuschnigg en oudmi- nister Vaugoin. Praag weigert met Henlein te onderhandelen. Ten aanzien van den toestand, geschapen door de redevoering van Henlein, hebben verantwoordelijke kringen tegenover den correspon dent van Havas te Praag verklaard, dat zij iedere discussie met den lei der der Sudetenduitschers weigeren daar deze nij voorbaat en zonder inhoud of vorm van het «naliona- litaire» statuut te kennen, hetwelk de regeering in voorbereiding heeft, dit van de hand heeft gewezen. Deze verklaring beteekent niet. dat de regeering weigert met de partij der Sudetenduitschers te onderhan delen, doch dat zij weigert te onder handelen met Henlein. Deze heeft verklaard, dat hij geen parlemen taire democraten meer erkende en zich buiten het constitutioneele plan stelde. Indien de regeering al weigert te onderhandelen met Henlein, zoo zet de minister-president toch zijn be sprekingen voort met de drie daar toe door de Sudetenduitsche partij aangewezen parlementsleden Kundt, Richter en senator Pfrogner, die den eed hebben afgelegd en gezworen hebben de grondwet te zullen eer biedigen. Joden moeten precies hun bezit opgeven. Generaal veldmaarschalk Goering heeft als gevolmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uit gevaardigd.opgrond waarvan iedere jood van Duitscbe nationaliteit zijn geheele vermogen in binnen en bui tenland moet opgeven en taxeeren op de tegenwoordige basis, tenzij het vermogen een bedrag van 500Ö M. niet overschrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoeven slechts hun bezit in Duitschland op te geven. Tegelijkertijd wordt bepaald, dat van overeenkomsten inzake verkoop of verpachting van industrieele, land. of boschbouwbedrijven aan de autoriteiten mededeeling moet worden gedaan, voor zoover bij deze zaak een Jood als contracteerende partij betrokken is. Evenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel bedrijf of de vestiging van een filiaal door Joden toestemming noodig. De verordening dient volgens het D N.B. eenerzijds voor de bepaling van het vermogen der Joden in het Duitsche Rijk, doch kan anderzijds worden beschouwd als een voorbe reidende maatregel voor den eco- nomischen opbouw van Oostenrijk. De verordening zou voorts beoo gen, afzonderlijk optreden tegen Joodsche bezitters te verhinderen, daar alle met Joden verband hou dende kwesties binnen het rijk uit- sluitend langs wettelijken weg gere geld moeten worden. Wederom is een lijst gepubli ceerd m"t de namen van 27 personen, meerendeels Joden, die van de Duit sche nationaliteit vervallen zijn ver klaard. Hun vermogen is ten gunste van den staat in beslag genomen. POGINGEN TOT SANEERING VAN INDIë's BEGROOTING-1939. De buitengewone vergadering van den Raad van Ned.-Indië onder pre sidium van den landvoogd, en die ook werd bijgewoond door den directeur van Financiën, den directeur der Ja- vasche Bank en enkele andere finan- cieele experts, hoopt het tekort op de begrooting voor 1939 tot redelijke proporties terug te brengen door op voering van de middelen en beknot ting der uitgaven. Vrijwel vast staat, dal de geheele overbrugging onmoge lijk is. De definitieve begrooting zal worden samengesteld in de vergade ring ten paleize in de tweede heltt van Mei. DE OSSCHE KWESTIE. Onderofficieren doen een beroep op ambtenarengerecht. Naar de N. Rott. Crt. meedeelt, heb ben de zes onderofficieren, die tot de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss hebben behoord en die eerst van hun opsporingsbevoegheid ont heven en vervolgens overgeplaatst zijn, bij het ambtenarengerecht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot de bovengenoemde ontheffing en hun overplaatsing hebben geleid. De klaagschriften van de zes onder officieren zijn bij het ambtenarenge recht ingezonden. Van elk der kla gers is er bovendien een verweer schrift bijgevoegd. De klagers vragen vernietiging van de besluiten, waar tegen zij beroepen inbrengen, ten eerste wegens onbevoegdheid van den Minister van Justitie, en ten tweede omdat, al ware de minister bevoegd geweest, de klagers geen zoodanige handelingen hebben verricht, dat de door den minister getroffen maatre gelen gemotiveerd zouden zijn. Mr. R. A. James, advocaat en pro cureur te Apeldoorn, zal als raadsman van de klagers optreden. De lasten op motorrijtuigen te drukkend De Eerste Kamer heeft een aan vang gemaakt met de behandeling van de begrootingei. van Waterstaat, van het Verkeersfonds en van de Staatsmijnen. Hierbij heeft de heer Van Lan. schot (r.k.) o.m. gesproken over de verbetering van waterstaattoestan den in Brabant. Hij was verheugd, dat door de doortastende verbetering van de Maas de Beersche Overlaat nu spoedig zal kunnen verdwijnen. Er moet echter niet in plaats van watersnood in N.O. Brabant water- nood komen. De uiterwaarden lijden nu reeds aan te groote droogte. In de Maasdorpen werd voorts verleden zomer reeds geklaagd over tekort aan drinkwater. Ook de Biesbosch vraagt ingrij pende voorzieningen. Dit is een productief millioenenwerk, zeer belangrijk uit een oogpunt van werkverschaffing. De heer Ter Haar (c.h.), die aan het voorloopig verslag een uitzon derlijke nota met 45 punten heeft toegevoegd, was vervolgens den minister erkentelijk voor de aan dacht aan zijn opmerkingen ge schonken. Spreker zou zich nu tot de groote lijnen der vraagstukken van weg en verkeer bepalen en betreurde het, dat de budgetaire positie nog geen verlichting van de lasten welke op het motorrijtuigen verkeer drukken, toelaat. De auto is immers overbelast. De personenauto is hier te lande tweemaal zoo zwaar belast als b.v. in Engeland. Wil de minister ook dit punt nader doen onderzoeken. Kan de arbeid van de subcom missie inzake de lasten op het wegverkeer zooveel mogelijk be spoedigd worden. Vermindering van den belastingdruk zou ten slotte de totale opbrengst hooger doen worden. Het valt toe te juichen, dat aan te scherpe parkeergeld heffingen paal en perk gesteld zal worden. Spreker was geschrokken, van het feit, dat de Spoorwegen in principe de kosten van beveiliging van onbewaakte overwegen laten drukken op den wegbeheerder en slechts in bijzondere gevallen 50 procent voor hun rekening nemen. Er gebeuren nog veel te veel onge lukken waaronder met allerver schrikkelijkste gevolgen. Er dient een kloek systematisch beveiligings plan te komen. VOETBALSPORT. K. N. V. B. Programma voor Zondag a.s. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. FefjenoordBe Quick HeraclesDWS AFDEELING IV. Promotiecompetitie tweede klasse. De ValkHero MirandaBleijerlieide Derde klasse D. ZaltbommelTOP BaardwijkHaaften W. v. Roessel RWBHeusden Th. Gloudemans ZBVV—GW KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Van de twee hier vastgestelde wed strijden lijkt ons die tusschen Heracles behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zij) er van af. Géén last met Uw maag! Prettig innemen en onschadelijk AKKER-CACHETS verdrijven spc« dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumalische pijnen, gevalle koude, Influenza. Grien. en*. h/ederlandsch Smaakloos ouwel-omhulsel om Product t poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Prijs: 12 stuks voor 12 stuivers I AKKER-CACHETS en DWS wel het interessantst te worden. Beide clubs immers kunnen nog aan spraken op het kampioenschap doen gelden, iets wat voor Be Quick, dat tegen Feijenoord speelt pract'iseh uitgesloten is. Ook de kampioensadspiraties van DW S zullen morgen in Almelo wel een gevoe- ligen duw krijgen, want onze meening is dat de Amsterdammers niet genoeg doel punten kunnen maken om dezen wed strijd in hun voordeel te beslissen. Feijenoord zal met Be Quick wel raad weten, alhoewel de Rotterdammers op zwaren tegenstand kunnen rekenen. AFDEELING IV. Promotiecompetitie tweede klasse. De tweede ronde gaat hier in met de wedstrijden De Valk—Hero en Miranda Bleijerheide. Het zal al heel eigenaar dig moeten loopen wanneer daarbij de bezoekende clubs niet den bekenden kous op den kop krijgen. Promotie derde klasse. De oorspronkelijk in deze afdceling vastgestelde wedstrijd TivoliWSC is uitgesteld. In de plaats daarvan is ingelascht de wedstrijd WVVZTivoli. Deze match is behalve voor de betrokken ploegen ook van veel belang voor WSC. Denk maar eens de mogelijkheid in dat Tivoli zou verliezen. Wij zullen dan ook met veel belangstel ling den uitslag tegemoet zien. WAALWIJK. JULIANA Zondag a.s. speelt het eerste elftal een thuiswedstrijd tegen Haaften. Haaften neemt nog een van de bovenste plaatsen op den ranglijst in en zeer zeker zullen het onze geel-zwarten tegen deze hard werkende ploeg niet gemakkelijk hebben. Wij vertrouwen dat de Juliana-spelers er de laatste 2 thuiswedstrijden nog eens alles op zullen zetten om nog een hoogee plaats op den ranglijst in te nemen. Wij verwachten dan ook Zondag een span- nenden strijd en vele voetballiefhebbers zullen Zondag op het Juliana-terrein aanwezig zijn. Aanvang half drie. Trekking loterij Voetbalvereeniging Juliana. Maandagavond 2 Mei a.s. om half 8 wordt de door onze vereeniging gehou den loterij, in het clublokaal op het ter rein uitgespeeld. De loten zijn allen ver kocht en de gelukkige winnaars van de ruim 50 schitterende prijzen kunnen deze na de trekking direct in ontvangst ne men, daar deze in het clublokaal aan wezig zijn. Wij verwachten dan ook vele belangstellenden om hun wensch in ver vulling te zien gaan. Wij memoreeren hier nog enkele der hoofdprijzen o.m.'. een heeren- of damesrijwiel naar keuze, een moderne theekast, prima ligstoel, een schitterende schilderij enz. enz. R. W. B. RWB 1—Heusden 1 RWB zal Zondag de competitie beslui ten met een thuiswedstrijd tegen Heus den. Indien wij de verrichtingen der beide vereenigingen even aan een be schouwing onderwerpen dan slaat deze voor een niet gering deel ten gunste van RWB. Toch zullen onze RWB'ers goed doen dezen wedstrijd niet te gemakkelijk op te nemen daar Heusden een tegen* stander is die zich niet gemakkelijk ge wonnen geeft, terwijl ook zij zich tot het uiterste zullen inspannen de competitie met een zoo goed mogelijk resultaat te besluiten. Al staat er in dezen wedstrijd niets meer op het spel, wij zijn er van overtuigd dat beiden gebrand zijn op de overwinning, een reden temeer voor ie dere sportliefhebber om van zijn belang stelling blijk te geven. Deze wedstrijd be gint om half drie. Wij maken de talrijke voetballief hebbers reeds nu al bekend dat op Don derdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) Wil lem II een jubileumwedstrijd komt spelen cp het RWB-terrein tegen een elftal sa mengesteld uit de beste voetballers van Waalwijk. Dit zal zeer zeker een mooie sportdag worden. Binnenkort komen wij hierop nog nader terug. SPRANG. S. D. O. Het eerste eltal van SDO gaat Zater dagmiddag naar Capelle om tegen Excel sior aldaar een vriendschappelijke oefen wedstrijd te spelen. SDO neemt weer deel aan de Zater dagmiddag-competitie van den Brabant- schen Voetbalbond, welke op Zaterdag 7 Mei a.s. een aanvang neemt. SDO krijgt in deze competitie de volgende tegen standers te bekampen: NEO, Sprang; Stomvogels I en II, Woudrichem; NOVA, Werkendam; Ko zakken Boys, Werkendam; Sparta, Vrfjh.- Capelle; Excelsior, Capelle; Achilles, Veen; Noad, Wijk; Wilhelmina, Aalburg; Sparta, Andel. I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s. Kampioenschap. BrabantiaVosta V.V.H.—Volendam Promotie en degradatie. Eerste klas. DongenZwaluw S.C.O.Boxmeer Tweede klas. W.V.S.Veersche Boys VelocBladella G.V.V.Goirle STANDENL1JSTEN. 6 DUSSEN. R.K.V.V. Dussensche Bogs Zondag a.s. heeft op het Boys-ter rein de huldigingswedstrijd plaats van de Dussensche Boys vanwege het be haalde kampioenschap in de afgeloo- pen competitie. Be Ready uit Hank zal deze huldigingswedstrijd komen spe len. Ongetwijfeld zal het er dus danig spannen op het Boys-terrein en ook aan belangstelling zal het niet ontbre ken. RAAMSDONKSVEER. Kampioensfeest Veersche Boys. Zondag 1 Mei a.s. zullen de leden der Veersche Boys in bun vereeni- gingslokaal het eenigen tijd geleden behaalde kampioenschap in de derde klasse I.V.C.B. vieren. De dag zal begonnen worden met een algem. H. Communie der leden. Na de H. Mis van zeven uur is het gezamenlijk ontbijt in het vereeni- gingslokaal bij C. Heessels. Om 12 uur zal het tweede elftal dei Boys een vriendschappelijke wedstrijd spélen tegen het Wapen van Raams- donk 1 uit Raamsdonk(dorp). Om 2 uur spelen de kampioenen, 't eerste elftal der Boys een vriendschap pelijke wedstrijd tegen den sterken tweeden klasser DNL uit Breda. De sportliefhebbers kunnen dus in den middag genieten van twee mooie wedstrijden. 's-Avonds beginnen de feestelijk heden voor de leden om half zeven. Om den avond maar in alle opzichten te doen slagen, zullen medewerking verleenen het bekende gezelschap Gebrs. Broeders en de humorist H. Kieboom. Om acht uur zal de nog kort be staande Zangvereeniging „Amicitia" van het Veer, de kampioenen een zanghulde brengen. DAMMEN. HEUSDEN. RAMAN OP TOURNEE DOOR BRABANT Van 18 tot 30 Juni a.s. zal de bekende simuttaan-en blindspeler Raman ver schillende vereenigingen in Noord-Bra bant bezoeken. Ongetwijfeld komt daarmede een groot speler op bezoek. In 1933 werd door hem hel wereldrecord simultaanspelen verworven door tegen 133 spelers uit te komen. Het resultaat was prachtig: ge wonnen 108, remise 18, verloren 7. Be haalde eenmaal het kampioenschap van Nederland en diverse malen den Hoofd stedelijken titel. En nog versch ligt in het geheugen zijn zeer goed geslaagde Fransche „trip" van het vorig jaar, waar hij van de 16 gespeelde persoonlijke par. tijen er slechts een verloor, 2 remise speelde en 13 won. Nu zal men de verzuchting slaken: „Maar deze speler zal wel veel kosten". Echter Raman heeft naast zijn vele ca paciteiten ook een open oog voor de fi- nantieele moeilijkheden van de vereeni gingen en heeft daarom zijn prijzen, spe ciaal voor dit tournee zeer billijk gesteld. Men stelle zich, in ieder geval voor 15 Mei, in verbinding met A. de Graag, Rid derstraat Heusden, welke zich met het organiseeren van dit tournee heeft be last. Spijskokerijen. Heden verscheen het verslag van de spijskokerijen, dat ongetwijfeld met' veel belangstelling door de burgerij is tegemoet gezien. Uit het verslag blijkt, dat de totale ontvangsten voor dit goe de doel bedroegen 992.03 en de uit gaven,- waarbij diverse kosten keuken- benoodigdheden, kookgerij enz. enz. aan zeer lage raming als sluitingspost diende eveneens op dit bedrag geraamd zijn, hetzelfde bedrag bedroeg. De Spijskokerijen begonnen op 15 Nov. 1937 en eindigden op 18 Maart 1938, gedurende welken tijd (18 we ken) aan 245 kinderen 17630 porties warm eten verstrekt werden, verdeeld over 86 warme maaltijden. Aan de Eerw. Zusters te Kaatsheu vel en Berkdijk en aan de Eerw. Broe ders van Liefde wordt voor de smake lijke bereiding hoogen dank gebracht. Het re'sultaat moge blijken uit de feiten, dat dank deze voeding meerdere kin deren 13, 10, 9 enz. ponden in gewicht toenamen. Het verslag brengt dank aan allen die tot instandhouding van dit groote lief dewerk medewerkten, speciaal aan de landbouwers, die gaven in natura schonken, aan Bel Canto en de Eerw. Broeders die uitvoeringen gaven voor dit doel, aan de vereenigingen die steunden, aan de pers, die steeds dit goede doel propageerde enz. Bond van Huiseigenaren. In café Euphonia werd Donderdag avond de driemaandelijksche vergade ring gehouden van den bond van Huis eigenaren van Kaatsheuvel, waarbij de opkomst zooals gewoonlijk zeer groot was. Na de afhandeling der gewone huishoudelijk zaken, werd een regle mentswijziging behandeld en aangeno men, waarbij werd bepaald, dat huis eigenaren, die een woning verhuren aan een huurder komend uit een woning van een andere huiseigenaar, lid der vereeniging, welke huurder uit deze woning is vertrokken, zonder te vol doen aan de verplichtingen, die hij ten opzichte van den huiseigenaar heeft, door het bestuur kunnen geroyeerd worden, wanneer blijkt, dat deze ver huring met opzet heeft plaats gehad of dat feit reeds bij herhaling heeft plaats gehad. Besloten werd op te treden en zich te wenden tot de gemeentelijke overheid ten opzichte van de huurders, die uit de steunregeling geweerd zijn en wei geren aan hun huurplicht te voldoen. Na afwerking van de agenda werd het woord gevoerd door den heer Tus- schenbroek, secretaris van den Zuid- Nederïandschen Bond van Huiseige naren, die met den Weled. heer Rul- kens, voorzitter van dien bond en den heer de Bruin, administrateur van het Bondsorgaan ter vergadering aanwezig waren. De heer T. zette in den breede het noodzakelijke van organisatie uit een, speciaal voor de huiseigenaren en daarnaast het noodzakelijke van ge centraliseerde organisatie voor de di verse vereenigingen van huiseigenaren om iets bij de hoogere instanties te be reiken. De heer Rulkens brak voor deze centralisatie opnieuw een lans, terwijl de heer de Bruin het standsorgaan, als een noodzakelijke schakel in de orga nisatie aanbeval. Besloten werd op de eerstkomende vergadering een besluit tot al- of niet toetreding tot den Z.N.B. te nemen. Naar de Missie. De Weleerw. Broeder Galenus van de Broeders van Liefde alhier is aan gewezen om vermoedelijk einde Mei naar de Missie Midden-Java te vertrek ken. De Eerw. Broeder Galenus is een der Broeders, die alhier het succursaal mede stichtte. Naast zijn arbeid in de school was hij de oprichter en direc teur van onze bekende en zeer geziene mondharmonicaclub, die in hem een groote kracht zal verliezen. Fokvereeniging. Bij onze jonge boeren zit momenteel leven. Als gevolg van den cursus dezen winter gegeven, is onlangs een fok- en controle-vereeniging opgericht. Ver schillende boeren zijn tot deze zeer nuttige vereeniging, die den veestapel van Kaatsheuvel nog veel verbeteren kan toegetreden. Opnieuw waren de veehouders bijeengeroepen om thans van den rijkszuivelconsulent Tonken Strijf nader het doel en de werkwijze van de fok- en controle-vereeniging te doen uiteenzetten. Na de opening en een welkom van den voorzitter dhr. v. d. Hoven, hield de spreker een zeer be vattelijke doch uitvoerige bespreking, waarbij hij vooral de werkwijze, die ge baseerd is op een zeer nauwkeurige controle uitvoerig toelichtte. Bij de sluiting deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt om reeds binnen een veertien dagen aan te vangen met het nemen van monsters. De contributie zal zoo laag mogelijk worden gehouden. Verslag Jaarvergadering R. K. Fabrieksarbeidersbond. Woensdagavond hield onze R.K. Fa- brieksarb. bond St. Willibrordus haar algemeene jaarvergadering in de zaal van den R.K. Gildenbond. Volgens recept t/on Apotheker Dumorrt KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. H.B.C. 3 2 1. 0 5 11—6 Brabantia 3 1 1 1 3 6—4 V.V.H. 3 1 1 1 3 8—9 Volendam 2 0 1 1 1 3—7 Vosta, 1 0 0 1 0 1—3 Promotie-degradatie Eerste klas. Dongen 1 1 0 2 1—0 Zwaluw 1 1 0 0 2 4—1 Boxmeer 2 1 0 1 2 3—3 S.C.E. 2 0 0 2 0 3—7 S.C.O. 0 0 0 0 0 0—0 Tweede klas S.V.I). 2 2 0 0 4 7—2 Goirle 1 1 0 0 2 3—0 Veloc 1 0 1 0 0—3 G.V.V. 1 1 0 2—4 Bladella 1 0 0 1 0 0—3

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6