GEMENGD NIEUWS. KANTONGERECHT SPRANG—CAPELLE. Pl.m. half 8 opende de voorzitter, dhr. J. Gubbens, de vergadering, en riep een woord van welkom toe aan dhr, F. Brussel uit Den Haag, die als spreker voor deze vergadering op zou treden. Spr. sprak er zijn leedwezen over uit, dat de opkomst niet erg groot was, maar het stemde hem tot voldoe ning dat vooral de jongeren van den ^vakbond aanwezig waren. Vervolgens liet de voorzitter in zijn openingswoord nog eens uitkomen de noodzakelijkheid van de vakbeweging, bijzonder de Ka. tholieke Vakbond, waarbij hij wees op de propaganda die van de zijde van 't N.V.V. gemaakt wordt voor één Ne- derlandsche vakbeweging, wat spr. met verschillende feiten aantoonde dat dit practisch onmogelijk is. Al moge het ledental in 1937 niet zijn vooruitge gaan, een constateerend feit is toch dat onze arbeiders geenszins de lafheid hebben gegeven om lid te worden van de z.g. moderne vakbeweging. Omrede dat de heer Brussel dienzelf den avond nog naar Den Haag zou gaan, werd deze, in afwijking van de agenda, het woord gegeven. Op zeer gedocumenteerde wijze toonde spreker aan de onevenwichtigheid in het eco nomisch leven, de speculatieve tenden- zen in het bankwezen, de sterk toene mende rationalisatie, alsmede de ver derfelijke liberale tijd, welke de oorzaak zijn geweest van den tegenwoordigen crisis en ellende van werkeloosheid. Spr. toonde aan hoe vooral door een sterke vakbeweging in deze toch nog veel is veranderd. Vervolgens spreken de over de toekomst, mocht spr. wijzen op het steeds toenemen der christelijke gedachte vooral onder de arbeiders, dat wij leven op een keerpunt der wereld geschiedenis en wij het lot der komen de generatie in handen hebben. Spre ker spoorde daarom aan, vooral eens aandacht te schenken aan het gods dienstig leven. De secretaris bracht een goed ver zorgd jaarverslag uit, waarbij hij de hoop uitsprak dat het komende jaar een drukker actiejaar zou mogen worden. Tevens bracht de penningmeester een goed verzorgd finantieel jaarverslag uit; beide verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd en de func tionarissen werden ook dank gebracht voor het accuraat werk in het afgeloo- pen jaar gedaan. Als lid van de controlecommissie werd benoemd de heer J. Muizelaar. Mede- deeling werd gedaan van de bestuurs verkiezing; de aftredende bestuursleden w- zijn G. Grootswagers, C. Gubbens en P. van Laarhoven, welke allen herkies baar zijn; eventueele candidaten kun nen nog tot 14 Mei a.s. worden inge diend bij den secretaris. Het voorstel tot eventueele uitbrei ding van het bestuur met 2 vrouwelijke leden werd door de vergadering aan genomen. De Zangver. Orova bracht ter af wisseling enkele nummertjes ten ge- hoore. In zijn toespraak deed de Geest. Ad viseur het voorstel om de aanwezigen een tractatie te geven, wat natuurlijk bij acclamatie werd goedgekeurd. Ver volgens meende spr. als voorbeeld aan de schoenmakers te moeten stellen de H. H. Crispijn en Crispinianus, die ge leefd hebben in de 3e eeuw. Spr. heeft de geschiedenis van deze op zeer aar dige wijze verteld en spoorde de aan wezigen aan om ook eens aan deze H. te denken. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt, zoodat onze 31e jaar vergadering op zeer vlotte wijze is ver- loopen; de voorzitter hoopte dan ook het komende jaar met nieuwen moed en vernieuwden ijver in te gaan, zoodat we bij de volgende jaarvergadering kunnen mededeelen dat er minstens 300 nieuwe leden zijn toegetreden tot onze R.K. Vakbeweging. LOON OP ZAND. Paaschei-actie. De Paaschei-actie die de vereeni- ging voor T.B.C.-bestrijding met de Paaschdagen organiseerde bracht voor onze parochie 76,41 op. Ongeval. De heer M. v. d. V. alhier had Woensdagmiddag het ongeluk bij het fietsen dermate te vallen dat hij zijn rechterhand zoodanig blesseerde dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. De waarnemer voor Dr. Smals verleende de genees kundige hulp. Vergadering R.K. Werkliedenbond. Dinsdag hield de R.K. Werklieden- vereeniging een algemeene vergade ring in haar tijdelijk tehuis in de zaal hij dhr. Aartsen. In zijn openingswoord gaf de voor zitter zijn leedwezen te kennen over de slappe opkomst. Men besloot alle pogingen aan te wenden om met een groot aantal deelnemers een bezoek te V brengen aan het Feest van den Arbeid Te Tilburg. De begrooting werd uitvoerig be handeld, doch werd zonder wijzigin gen vastgesteld. De contributieregeling voor de KON ZIJN KNIE NIET BUIGEN. Rheumatische pijnen voorgoed verdwenen. ,;Mijn man leed aan rheumatische pijnen in kniegewricht en rechterbeen. Soms kon hij zijn knie in het geheel niet buigen. Een jaar geleden besloot hij Kruschen Salts eens te probeeren. Nu is hij die vreeselijke rheumatische pijnen kwijt en voelt zich veel beter. Ik zelf neem nu ook sinds een maand Kruschen Salts, daar het gewricht van mijn groote teen zoo pijnlijk en opgezwollen was, dat ik bij tijden mijn schoen niet kon aantrekken. Het is bijna ongelooflijk zoo goed als de dagelijksche dosis mij doet." Mevr. G. C. te L. Rheumatische pijnen zijn een waar schuwing, dat zich in Uw organisme giftige afvalstoffen hebben opgehoopt, o.a. het gevaarlijke urinezuur, dat meestal de oorzaak is van uw klach ten. Kruschen Salts zuivert Uw bloed van alle afvalstoifen, waardoor een einde wordt gemaakt aan die marte lende rheumatische pijnen. Krusschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten a 0.40, ƒ0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voor komt. werklooze leden zal op enkele kleinere punten worden gewijzigd. Bij enkele candidaatstclling werden de heeren Wartenberg, Adr. v. Esch en J. Vera herkozen. De herkozenen namen hun ne benoeming aan en zegden toe met alle kracht in het belang der vereeni- ging te zullen werkzaam blijven. De nu volgende rondvraag nam veel tijd in beslag. Speciaal werden tal van vragen gesteld en moesten uit eenzettingen worden gegeven omtrent de werkverschaffing en de steunre geling en de daarmede verbandhou dende aangelegenheden. De luk-raak- schrijverij van de Tilburgsche Post bad de speciale aandacht der verga dering waarbij gelegenheid werd ge geven om de daarbehandelde zaak tot hare ware proporties terug te brengen. De weleerw. heer kapelaan van Vugt, adviseur der vereeniging spoor de aan tot propaganda vooral onder de looiersgezellen, opdat ook die men- schen eindelijk eens gaan inzien dat hun plaats is in de rijen der georga niseerde arbeiders. Te ruim 10 uur kon de voorzitter de zeer geanimeerde vergadering met den Christ, groet sluiten. BERKDIJK. Prins Hendrik. Uitslagen van de Zondag gehouden wedstrijden 1 M. Lensvelt 49 punten in 5 pijlen; 2 A. Soeterbroek 47 punten; 3 A. Lens- velt 47 punten; 4 J. van Wanrooy 46 punten; 5 G. Lensvelt 45 punten; 6 Th. van Wanwooy 45 punten; 7 B. Voogd 44 punten; 8 Sj. Voogd 44 pun ten; 9 A. van Gooi 43 punten; 10 Th. van Boxtel 43 punten; 11 Th. v. d. Houdt 42 punten; 12 C. van Boxtel 41 punten; 13 N. Schaafstra 40 punten; 14 J. Beynen 40 punten; 15 N. de Graaf 39 punten. Uitslagen van den bijdoel: 1 M. Lensvelt 14 punten in 3 pijlen; 2 J. van Wanrooy 13 punten; 3 A. Lensvelt 13 punten; 4 A. Soeterbroek 13 punten; 5 B. Voogd 12 punten; 6 G. Lensvelt 12 punten. Herbenoemd. Door Z.D.H..Mgr. A. F. Diepen bis schop van s-Hertogenbosch is als kerkmeester herbenoemd voor onze parochie dhr. J. Verboven. Goed afgeloopen. Donderdag ging mej. K. even op buurtbezoek. Op een drafje liep mej. K. bij haar buurvrouw den dam in, en was schijnbaar diep in gedachten ver zonken, want in plaats van door de deur naar binnen te gaan liep zij door een groote ruit, waarvan de scherven rinkelend om haar heen vlogen. Ge lukkig bekwam zij geen ernstig letsel en liep slechts enkele schrammen op. LOON OP ZAND. Van 21 tot en met 28 April 1938. Geboren: Maria Catharina, dv. W. C. Coomans van der Linden Maria Engelina, dv. H. A. van Mierlo en Pa. van Oers Josephus, zv. E. P. van Laarhoven en Aa. Pa. Aa. Verboven Alphons Adria- nus Nicolaas, zv. A. A. Aussems en Ma. Ja. Toethuys Francina Cornelia Wil- helmina, dv. L. P. L. Beerens en Ha. Wa. Muskens. Huw. aangiften: Adrianus Johannes Vercammen, oud 24 jaren, wonende te Tilburg en Jacoba Wilhelmina Broeders, oud 25 jaren, al hier. Ingekomen: Marta Wilhelmina Cornelia Snoeren, van Tilburg Lambertus J. M. Tegen- bosch, van Eindhoven. Vertrokken Wa. Aa. Gorisse naar Oosterhout P. J. Wagemakers naar Waalwijk Ja. Ca. Ba. Vromans naar Udenhout J. Krol naar Waalwijk C. M. van Cor- stanje naar Waalwijk Ma. Ca. Pen- nings en gezin naar Waalwijk Aa. Ja. de Kort en gezin naar Oosterhout Ca. Ma. van Pierlo naar Vlijmen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 1 Mei '38: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur den Weled. heer Asman, Gods dienstonderwijzer te Dordrecht. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is een z.g. Verjaringsfonds gesticht, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Diaconie der kerk. Het doel is dat de(n) jarige aan het fonds bijdraagt een bedrag in centen evenredig aan den ouderdom. Naar wij vernemen gaat de heer C. J. Kuijsten, gemeente-veldwachter alhier, met ingang van 15 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. De heer Kuijsten werd op 1 Dec. 1913 tot ge meenteveldwachter van voorm. Sprang benoemd en zou dus op 1 December a.s. 25 jaar als zoodanig in dienst der gecombineerde gemeente Sprang-Ca- pelle geweest zijn. Voor zijn benoe ming te Sprang was de heer Kuijsten agent van politie te Breda. De heer Kuijsten is alhier alge meen zeer gezien. In zijn plaats is thans benoemd de heer J. D. Overeen, thans veldwachter te Ammerstol. Algemeene vergadering van stem gerechtigde ingelanden van het Water schap ,,De Binnenpolder van Sprang" op Vrijdag 6 Mei a.s. des namiddags 2 uur in de zaal van den heer G. v. Caem. Aan de orde: Vaststelling rekening 19361937; Vaststelling begrooting 19381939; Voorstel tot machtiging uitvoering van werken in eigen beheer; Verkiezing bestuurslid wegens perio dieke aftreding van den heer W. J. v. Campen. AANBESTEDING. Door den architect Fl. Michaël te Vrijhoeve-Capelle, werd in opdracht van den heer J. de Bie te Sprang aan besteed het bouwen van een land- bouwersschuur, waarvoor als volgt werd ingeschreven: Fr. van den Broek, Made, 3910 P. van Bragt, Made 3790 A. Kleingeld, Kaatsheuvel 3260 G. van der Zanden, Waalwijk 3250 L. Kooien, Waalwijk 3245 G. Merks, Drunen 3150 J. Michaël, Vrijh.-Capelle 3130 C. B. Timmermans, Sprang 3093 G. v. Hees, Waalwijk 3090 A. v. Hulten-Ivrol, Waalwijk 3089 Th. en H. de Graauw, Waspik 3089 L. Fitters, Waspik 3084 Gebr. de Graauw Pzn., Waspik 3084 H. Kramer, Waalwijk 3021 A. H. Willemsz, Sprang 2998 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 2950 A. Roovers, Waspik 2915 D. v. Oversteeg, Vrijh.-Capelle 2911 J. Quirijns, Capelle 2909 Gebr. v. Willigcnburg, Sprang 2890 Gebr. Spierings, Capelle 2869 Kleinloog Verhagen, Capelle 2766 J. Molegraaf, Capelle 2723 Het werk is aan den laagsten in schrijver opgedragen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond be draagt momenteel 75, waarvan 57 ge heel en 18 gedeeltelijk werkloos zijn; hieronder zijn 54 schoenfabrieksarbei ders, 6 steenfabrieksarbeiders, 3 gewo ne fabrieksarbeiders en 12 transport- arbieders. Einde Maart waren deze cij fers resp. 84, 66, 18, 64, 6, 4 en 10. In de Geref. Kerk aan het Brug getje hoopt a.s. Zondag op te treden Cand. Annema van Hilversum. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoo- gevaart leesdienst. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag 's morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Remme uit Amsterdam. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags 2 u. op te treden Ds. Vroeg in de Wey. De voetbalvereeniging Excelsior zal met haar le elftal deelnemen aan de Zaterdagmiddag-competitie van den Brab. Voetbalbond, terwijl het 2e elftal zal uitkomen in de Zomeravond-com petitie van dezen Bond. In het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje zal a.s. Dinsdag 3 Mei, des avonds half acht een vergade ring plaats hebben van de afd. Sprang- Capelle van den Ned. Bond van Boe rinnen e.a. Plattelandsvrouwen. In deze vergadering zal als spreek ster optreden Mevr. van Wageningen- Drewes, die een lezing zal houden over: ,,Het werk in ons vereenigingsleven". De korfbalvereeniging K.I.O.L. zal dezen zomer deelnemen aan de competitiewedstrijden van den Dordt- schen Korfbalbond en is ingedeeld in de z.g. ..Altena-competitie". Aangemoedigd door het succes dat de postduivenvereeniging ,,De Lucht vaart" het vorig jaar mocht boeken met het organiseeren van een wed vlucht ten bate van de plaatselijke afd. van het Groene Kruis, is de vereeni ging voornemens ook dezen zomer we der een dergelijke vlucht te houden. Tot gemeenteveldwachter in de plaats van den heer Kuijsten, die 15 Mei a.s. met pensioen gaat, is benoemd de heer J. D. Overeen, thans gemeente veldwachter te Ammerstol. In verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" a.s. Zaterdagavond 6 uur een muzikale wandeling door de Kom en naar de Nieuwevaart maken. Onder voorzitterschap van den heer J. Huijsman werd j.l. Donderdag namiddag 3 uur in het Stationskoffie huis van den heer P. Pruijssers de jaar- lijksche vergadering van stemgerech tigde ingelanden van het waterschap „De Oostensche en Westensche Bui tendellen" gehouden. Nadat de voorzitter deze vergadering had geopend en mededeeling had ge daan van het procesverbaal van kasop- neming bij den penningmeester en der ingekomen stukken werden de rekenin gen over het dienstjaar 1 Juli 1936 tot 30 Juni 1937 goedgekeurd en vastge steld, voor de afd. De Oostensche Bui tendellen in ontvangsten op 386.15 en in uitgaven op 369.21, sluitende met een batig saldo van 16.94. Voor de afd. De Westensche Buitendellen in ontvangsten op 321.98 en in uitgaven op 321.09, batig saldo 0.89. De begrooting voor het dienstjaar 1 Juli 1938 tot 30 Juni 1939 werd voor de afd. De Oostensche Buitendellen in ontvangsten en uitgaven geraamd op 552.87 en voor de afd. De Westen sche Buitendellen op 329.74. Het percentage der omslagen werd voor de afd. De Oostensche Buitendel len vastgesteld op 15 en voor de afd. De Westensche Buitendellen op 10. Tot lid van het dagelijksch bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer R. Middelkoop, werd de aftreden de herkozen. Het bestuur werd machtiging ver leend voorkomende werkzaamheden in eigen beheer te doen uitvoeren, terwijl besloten werd tot wijziging der begroo ting wor het dienstjaar 1937—1938. In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers werd j.l. Donderdag namiddag 2 uur, onder voorzitterschap van den heer J. Huijsman de jaarlijk- sche vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad" gehouden. Na opening en mededeeling van het proces-verbaal van kasopneming bij den penningmeester, waaruit bleek dat de kas in orde was, volgde de vaststel ling der rekeningen over het dienstjaar 1 Juli 1936 tot 30 Juni 1937. Voor de afd. Het Voorland werd deze in ont vangsten op 923.57 en in uitgaven op 553.57 vastgesteld, sluitende met een batig saldo van 370. Die voor de afd. „De Aanwassen" in ontvangsten op 631.08 en in uitgaven op 546.97 voordeelig saldo 84.11 en die voor de afd. De Waardjes in ontvangsten op 194.98 en in uitgaven op 47.37, ba tig saldo 147.61. De begrooting voor de afd. Het Voorland werd voor het dienstjaar 1 Juli 1938 tot 30 Juni 1939 in ontvang sten en uitgaven vastgesteld op 808.40, voor de afd. De Aanwassen op 544.78 en voor de afd. De Waard jes op 183.01. De omslag per h.a. werd voor de afd. Het Voorland bepaald op 3.50, voor de afd. De Aanwassen op 7.50 en voor de afd. De Waardjes op 3. Het dagelijksch bestuur werd mach tiging verleend voorkomende werk zaamheden in eigen beheer te laten uit voeren, terwijl tot lid van het bestuur werd herkozen de heer A. M. Rijken. Schippersknecht verdronken. Woensdagmiddag is een 15-jarige schippersknecht van het Duitsche sleepschip »Hugo Stinnes 16» in de Waal verdronken. De jongen was aan het werk in een aan de »Hugo Stinnes 16» vast gemaakte roeiboot, welke plotseling lichtelijk werd aangevaren door een haar achterop komende sleepboot De schippersknecht viel uit het bootje en verdween in de diepte. Doodelijke aanrijding te Arnhem. GistermidJag om kwart over 12 ts op den Hommelschenweg bij de Nijhoffstraat een jongen, J. Kuperus, bij het oversteken van de straat tegen een met paard bespannen groentewagen geloopen. De wielen gingen over de knaap heen, die in het ziekenhuis is opgenomen, waar hy spoeuig aan ziju verwondingen is bezweken. Auto rijdt in op militair muzieKcuips. Het muziekKoips vau nel regiment wielrijders le s-Meilu^enboscü is gislerrriiUuagdooi eenzwaren viacbt- aulo van de expediutliiina h.\,U. uil Enscüede, aangereden. Hel korps was op oeteuiocui lil üel vinapaik le Vugül. Hel was ongeveer liaif vier, loeu bet uil een /.yweg uanij calé »L)e vier koloinuien« op den groolen verkeersweg liinuig- Den BoscH kwam. L)ere weg is lei plaalse een voorrangsweg, maar waar mili- laire troepen sleeus voorrang Hebben gaf een der voorop rijdende inili- laireu een naderenden vracblaulo, die nog op ongeveer lacbiig meier afsland was, een leeken om te stoppen. Dit deed de cbaulieur ecbler mei en bij reed met onverminderde vaart op net muziekkorps in. Verschillende soldalen werden tegen den grond geslagen en ut pen kwetsuren op. He* ergst was eraan toe de diensiplicblige v. biadel uit lilburg. Hij liep een zware hootd- wonde op en bleet bewusteloos op den weg liggen. De gewonde weid in genoemd café binnengedragen, waar de gewaarschuwde geneesheer, dr. v. Spaendonck uit Vugbt, htm medische hulp verleende. De com mandant van bet regiment, overste v. d, Bijl arriveerde weldra, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand der getroffenen en van de toedracht van hel ongeluk. Degewoude soldaat bleef ongeveer een kwartier builen bewustzijn. Nadat hij was bijgekomen is hij overgebracht naar het Groot-Ziekeu- gasthuis te 's-Hertogeubosch, waar wij bij informatie vernamen, dat zijn toestand niet verontrustend is. De gemeente politie uit Vught stelt een onderzoek naar de zaak in. Tragisch ongeluk. Een tragisch ongeluk heeft plaats gehad op de terreinen van de P.N. E.M. aan bet onderstation te ürlhen waar een arbeider door den electi i- schen stroom is gedood en drie anderen mannen werden gewond. Ter plaatse is een aannemer bezig met het uitvoeren van eenige ver. bouwingswerkzaamheden. Eenige van zijn arbeiders waren een licht mast in den grond gaan plaatsen, die in de nabijheid van electrische hoogspanningsleidingen werd op gesteld. Op een gegeven oogenblik maakte de paal een ongedachte zwenking en de mannen konden konden hem niet meer houden, waarop anderen te hulp kwamen. De paal is toen tegen de 50.UUÜ voltleiding geraakt met het gevolg dat de stucadoor Donhuyzen uit Vught, die te hulp was gekomen, op slag werd gedood en de beide opperlieden M. Meulen- hof uit Den Bosch en C. Hazeveld uit Gemert zoomede de metselaar J. Verboven uit Vught alle drie werden gewond. Tragisch ongeval te Krimpen a.d. Lek. Gistermiddag kort na vier uur heeft zich te Krimpen a.d. Lek een noodloitig ongeluk voorgedaan, dat een kind van vier jaar en een 68-jarigen bewoner van Krimpen a d. Lek het leven heefi gekost. Het vierjarig zoontje van de familie De Groot, dat aan den kant van de öakkerskil aan het spelen was, plotse* ling voorover in het water. De 68-jarige heer W. van Wijnen te Krimpen a.d. Lek, die het Ongeluk zag geoeuren en zelf niet kon zwemmen, begaf zich ge kleed te water, teneinde het kind te redden, doch beide verdwenen in de diepte. Omwonenden kwamen onmiddel lijk toesnellen, Vier van hen sprongen ijlings in het breede water om de beide drenkelingen op te halen, hetgeen hun weldra gelukte. Inmiddels waren ook de geneesheei'en von Linbern uit Krim pen a.d. Lek en Blom uit Krimpen a-d. Vssel ter plaatsegearriveerd, Geaurende langen t'id hebben de doktorengepoogd de levensgeesten op >e wekken. Dit mocht hun echter niet meer gelukken. De stoffelijke overschotten zijn naar de resp. woningen overgebracht. Rectificatie. In ons nummer van 1.1. Zaterdag kwam onder de uitspraken van 't Kan tongerecht voor J. de J. te Sprang 25 boete crisis-zuivelbesluit) Waar de spraakmakende gemeente al spoedig personen hiervoor aanwijst, in dit geval den heer J. de Jong Pzn. A 237 te Sprang, deelen wij hierdoor mede, dat deze veronderstelling onjuist is, daar deze noch een proces-verbaal, noch een veroordeeling terzake heeft gehad. Trouwens, de opgave J. de J. te Sprang-Capelle berustte op eene vergissing, een verschrijving bij 't op nemen der uitspraken.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7