een dubbeltje Buitenlandsch Nieuws Binnenlandsch Nieuws. KANTONGERECHT, IN DIT BLAD? IN DIT BLAD DE STRIJD IN HET OOSTEN. Aanvallen en tegenaanvallen volgen elkaar op in de omgeving van Taierl- sjwang, in het Zuiden van de provin cie Sjantoeng. De Oostelijke wijken van deze stad staan in brand en het is awijfelachtig of de Chineezen nog lang in staat zullen zijn, zich daar staande te houden. Doch dit zou nog niet beteekenen, dat er een beslissende wending in derv strijd is gekomen, want hoe krachtig de Japanners ook met inzet van het modernste materiaal aanvallen, hun tegenstanders houden steeds weer stand of trachten door omtrekkende bewegingen de Japanners in de flank of in den rug aan te vallen. Op sommige plaatsen hebben de af trekkende Chineezen in dit zoo water-* rijke gebied reeds dijken doorgestoken en vermoedelijk zal dit op uitgebrei der schaal geschieden, zoodra de Ja- pansche overmacht te groot wordt en Sutsjau, het spoorwegknooppunt, ern. stig wordt bedreigd. Anderzijds worden de Chineezen uit het Zuiden bedreigd en wel dooi de Japansche troepen, die stroomop waarts van Nanking aan land zijn ge zet en die sedert gisteren 18 K.M. naar het Noorden konden opmarcheeren. Zij beschikken over 40 tanks, doch de Chineezen hebben daar voor het eerst tankafweergeschut gebruikt en hard nekkig weerstand geboden. Aan beide zijden zouden 8000 man zijn gedood. Hevelhebber in dezen sector is gene raal En-Po, die hij het begin van den strijd geruimen tijd den Nankaupas, ten Westen van Peking, heeft verde digd en van wien de Chineezen hooge verwachtingen koesteren DE IERSCHE-ENGELSCHE BESPREKINGEN. De Iersche president de Valera heeft hij het parlement de resoluties inge diend ter ratificatie van de Britsch Iersche overeenkomst. Tevens heeft hij amendementen ingediend op de be lasting- en accijnzenwel en een wet op den invoer van Britsch meel, tarwe, mais, veevoeder, landbouw- en vis- scherijproducten. Ten slotte vraagt hij machtiging voor de betaling van tien millioen pond sterling aan Enge land. Men verwacht, dat de verschil lende voorstellen met algemeene stem men goedgekeurd zullen worden. In zijn toelichtende rede zeide de Valera, dat de overeenkomst geens zins eenzijdig is, al is het waar, dat Engeland veel van Ierland krijgt. An derzijds wordt eindelijk de Iersche souvereiniteit erkend over 2(5 graaf schappen en de territoriale wateren. Ik ben er zeker van, dat binnenkort iemand van deze plaats zal kunnen mededeelen, dat Ierland een volkomen onafhankelijke staat is. Dat zal het einde zijn van een der grootste wor stelingen in de geschiedenis van een klein land, dat zijn nationaliteit en rechten wil handhaven. Luide toejuichingen weerklonken, toen de Valera verklaarde, dat de Ier sche eenheid zal worden verkregen, aangezien de Britsche regeering nu heeft erkend, dat die eenheid belang rijker is dan de verdeeldheid. Het ac- coord kon worden verkregen door de gelukkige omstandigheid, dat Cham berlain thans Britsch premier is en in deze kritieke tijden verzoening en kalmeering wenscht. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Door het buitengewoon slechte weer aan alle fronten in Catalonië hebben de operaties vertraging ondervonden. De zware regenval en de sneeuwbuien hebben hel generaal Varela onmoge lijk gemaakt een algemeen offensief te ontplooien, maar desondanks is hij er in geslaagd, de linies tusschcn de Sierra de la Canada en de Sierra de Gudar rechter te trekken, het dorp Escorihuela in de Alfambra-vallei te bezetten en den weg, die van Teruel naar Morella loopt, te bereiken. Het is, zooals bekend, de taak van generaal Varela den inham in 't front ten Noorden van Teruel weg te wer ken en sedert hij Zaterdag j.l. met de uitvoering van deze opdracht is be gonnen, kon hij al veertig K.M. vorde ren. Hij is daarbij hoofdzakelijk aan gewezen op de infanterie, die minder dan de artillerie en de vliegtuigen last ondervindt van het ongunstige weer. Omtrent den strijd bij de Middel- landsche Zee verneemt Havas van na tionalistische zijde, dat het verzet der republikeinen aan* de kust en rond Albocacer van uur tot uur krachtiger wordt. Volgens een Reu ter-bericht uit Bar celona is hel witte offensief tegen Catalonië door de republikeinen tot staan gebracht en hebben dezen thans aan de Ebro, de Segre en in de Pyre neeën het initiatief genomen. Het Fransche bezoek aan Londen en de Sudeten-Duit chers. Het bezoek van Daladieren Bonnet aan Londen wordt door de Duitsche bladen meer en meer in verband gebracht met de kwestie der Sudeten- Duitschers. Intusschen schrijven de bladen nog steeds in krachtige ter men over de eischen van Henlein. De »Angriff« zegt, dat Praag een stad van Duitsche cultuur is en dat Tsjecho-Slowakije aan Frankrijk slechts de vernegering« heeft, ont leend, »zooals dit overal gebeurt waar het jodendom en de vrijmet selarij zich hebben gevestigd«. De »Nachtausgabe« schrijft«Toe kenning der autonomie aan de Sudeten zou uiteraard de vernietiging met zich mede brengen van de door Praag ten voordeel van Parijs en Moskou gevoerde geweldpolitiek». DeNat.Soc. Korrespondenzschrijft over hel memorandum, dat door den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Parijs is overhandigd «Nooit heeft Praag met zooveel verlangen uitge zien naar een nieuw Stresa. Vandaar ook de diepe buigingen, die het maakt in de Italiaansche anticham bres». De «Times« verklaart in zijn commentaar op de Britsch-Fransche besprekingen, die vandaag beginnen, dat het vraagstuk van Tsjecho- Slowakije een der belangrijkste is, dat aan de orde zal komen. Het blad schrijft: «Er is een zeer groot verschil tusschen de stand punten der Fransche en der Britsche regeeriug in deze aangelegenheid, daar Frankrijk gebonden is door een bondgenootschap en Groot- Brittannië uiet«. DE HOUDING DER FRANSCHE REGEERING. De Tsjechoslovaaksche regeering heeft, in verband met de Fransch Britsche besprekingen, die op het oogenblik worden gevoerd, naar Lon den en Parijs een memorandum ge zonden, waarin de plannen worden uiteengezet voor de regeling van het probleem der Sudeten-Duitschers. Tevens wordt verklaard, dat de buitcnlandsche politiek van Tsjecho- slovakije gebaseerd blijft op de bond genootschappen met Frankrijk en de Sovjet-Unie, ondanks de door Henlein gestelde eischen in zake de buitea- Iandsche politiek. In het memorandum wordt aan Frankrijk medegedeeld, dat het min- derhedenstatuut, dat wij thans op stellen, het edelmoedigste plan op dat gebied is, dat ooit is ontworpen en dat de concessies veel verder gaan dan tot dusver werd verwacht. Wij bieden den Sudeten-Duitschers het maximum wat wij kunnen toe staan op het gebied van cultureele, financieele en economische automie, maar nooit zullen wij eenige conces sie doen, die de onschendbaarheid van Tsjecho-slovakije aantast. Koning Zogoe gehuwd. Woensdagochtend te half 11 is de eigengemaakte koning van Albanië, de vroegere heerenboer Zogoe, in zijn paleis te Tirana in het huwelijk getreden met de jeugdige Hongaar- sche gravin Apponyi. Het geval had 'n operette-achtige aankleeding. De straten van Tirana waren vervuld van het gejuich van het arme, vroolijk zingende bergvolk. Er had een troependetile plaats; aan het hoofd marcheerde een vrouwen bataljon, onder commando van de prinsessen, zusters van den koning. De voornaamste buitenlandsche gasten waren de Italiaansche verte genwoordigers, de hertog van Ber gamo en graaf Ciano. Albanië is tenslotte slechts een Italiaansche vazalstaat; koning Zogoe is de vazal van Mussolini. Aan politieke misdadigers is ter gelegenheid van koning Zogoe's huwelijk amnestie verleend. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin- gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, Herziening van oude Indische pensioenen van de baan Omtrent de bestudeering van eventueele herziening der pensioenen op het departement van Koloniën kan nader medegedeeld worden, dat »Koloniën« volstrekt afwijzend staat tegenover een herziening van oude, voor sommige groepen be paald hooge pensioenen, zoodat verlaging hiervan, hoe billijk ook, niet te verwachten is. Voorts is de minister bepaald tegen opvoering van de pensioenen die, zooals men in Indië hoopte, zou voortvloeien uit de nieuwe salarisregeling. Hoewel de zaak hiermede nog niet is afgedaan, zullen, in elk geval, vóórdat defini tieve beslissingen zullen genomen worden, de eindresultaten van het loopend begrootingsjaar .worden afgewacht. Buitenlandsch beleid onzer regeering Tegen Vrijdag 13 Mei heeft de minister van buitenlandsche zaken Hr. Ms. gezanten te Londen, Berlijn, Parijs en Brussel tot een conferentie te zijnen departemente bijeenge roepen, waarin algemeene onder, werpen van buitenlandsch beleid besproken zullen worden. Tot dus ver zijn, in tegenstelling met het buitenland, hier te lande dergelijke samenkomsten van diplomaten niet gebruikelijk. Van de ervaring, met deze con ferentie op te doen, zal eventueele herhaling afhangen. Omtrent het bijeenroepen van de Nederlandsche gezanten te Londen, Berlijn, Parijs en Brussel op een conferentie ten departemente van Buitenlandsche Zaken verneemt men nader, dat het plan hiertoe reeds vroeger bestond, doch dat het thans door minister Patijn effectief is gemaakt. Het houdt geenszins verband met moeilijk heden in den internationalen poli- tieken toestand, hetgeen wel blijkt uit het feit. dat men een groep West-europeesche gezanten heeft uitgenoodigd. Een volgende confe rentie zullen het misschien weer andere gezanten zijn, die bij elkaar geroepen worden. Een bepaald program heeft men dan ook voor deze conferentie niet opgesteld. Ned. R K Bond van Horloge makers, Goudsmeden en Opticiens. U/ij vernemen dat de kring Noord- Brabant van bovenvermelden Bond op Maandag 2 Mei in Hotel Noord Brabant op de Markt te Den Bosch, des middags te drie uur een belangrijke vergadering belegt. De Bondssecretaris zal een uiteen zetting geven van de verschillende acties die gaande zijn. In de afgeloopen maan den h.'bben veel vraagstukken in den een of anderen zin hun beslissing gekre gen. Het is daarom voor alle R-K Hor logemakers, Goudsmeden en Opticiens van het allergrootste belang deze bijeen komst bij te wonen. U/ij wijzen er nog speciaal op, dat den laatsten tijd in dezen bond een geheel nieuwen geest waait, die tot belangrijke resultaten reeds heeft geleid. Ook wijzen wij alle R-K. Opticiens er op, dat zij in dezen Bond, ook wat het aanhangige wetsontwerp inzake het refractioneeren betreft, hun belangen veilig zullen weten. Daarom allen naar de vergadering in den Bosch op Maandag 2 Mei. Hat jaarboek-1938 van de „Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken." Der gewoonte getrouw is wederom tegen Paschen het Jaarboek verschenen van de «Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken* te Amsterdam, dat o m. de uitgewerkte reisplannen bevat die voor dit jaar op het programma staan. Niet minder dan ongeveer 200 reizen worden door de Vereeniging geboden. Daarenboven wordt meer en meer aan dacht geschonken aan de in zwang komende kortere autoreizen, waartoe de afdeelingen der Vereeniging nu geroepen worden, propaganda te voeren. Bizon- dere reizen zijn de groote Roomsche Reis Reuni, die dit jaar naar Frankrijk Mont St, Michel) en Engeland (Torquay) voert, de groote Vereenigingsreis naar Londen en omgeving, en het instituut der jeugdkamprei'en, dat nog nader zal worden uitgewerkt. Daarnevens bevat het boekje tal van en inl'chtingen voor Katholieken die op reis gaan, hetzij in «gezelschapsverband» hetzij particulier. Het jaarboek is voor elke belangstellende op verzoek gratis verkrijgbaar bij het Centraal Bureau van de «Ned. Reisv. v. Katholieken», Heerengracht 215 te Amsterdam, en geeft ook door de vele adressen die er in genoemd worden, voor eiken reizende een schat van wetenswaardigheden. De enquête van mr. Wendelaar over Oss. «De Tijd» ziet in mr. Wendelaar's voorstel een politieke manoeuvre. «De liberale en neutrale pers, ge- secundeerd door de socialistische en nationaal socialistische, is er dan toch in geslaagd, de parlementaire vertegenwoordigers van het libera lisme te overtuigen, dat zij de be handeling van de interpellatie-Drop 51 te gauw een kluif hebben losge laten, waar nog heel wat politiek vleesch aan zat. Zij hebben de zaa^ Oss destijds sine ira et studio beke ken en zich na de informaties en argumenten van den minister van Justitie voldaan verklaard alsof er geen parti-pris bestond. Wij zagen het en waren verheugd, misschien ook een tikje verwonderd. Helaas te vroeg! Achteraf heeft men, door de pers berispt, zich bedacht en besloten, het nog eens over te doen. «Nieuwe publicaties in de pers» zoo heet het hebben bij degenen, die zich veertien dagen geleden vol daan verklaarden, «den indruk ge wekt, dat de zaak met de rede van den minister niet uit kan zijn». De heer Wendelaar heeft de vorm van een enquêtte-verzoek gevonden, om den kluif opnieuw tusschen de tan den te nemen. Het Ossche gerecht zal in het hongerige parlement een tweede maal worden geserveerd. Maar deze opgewarmde schotel is nu door en door politiek gekruid. Het oogmerk van deze parlemen. taire actie der liberale zijde is blijk baar gericht op een disqualificatie van den minister van Justitie en met hem van de Katholieke Staats partij, d.w.z. op de politieke ver zwakking van de georganiseerde katholieke. Is zij de reactie op de Kabinetsformatie van nu bijna een jaar geleden?» Het blad geeft als zijn meening te kennen, dat bescheidener parle mentaire middelen, vragen en inter pellaties op grond van de «nieuwe feiten» onvoldoende geacht worden door de voorstanders van een en- quêtte «Blijkbaar vreezen sommigen de als gevaarlijk geschilderde welspre kendheid van den minister, of heeft de pers geen vertrouwen meer in de afgevaardigden, die den eersten keer in ira et studio zijn te kort geschoten. Juist het ongewone van een enquête-verzoek moet aan de groote affaire, waartoe men Oss wil en z51 promoveeren de zoo ge- wenschte celebriteit geven; wordt echter het verzoek door het parle ment afgewezen, dan zal men van 9en «doofpot kunnen spreken. Wij onzerzijds laten de beslissing over deze ^nquete-aanvrage gaarne aan het parlement over. Als deze hijschkraan waarlijk voor ons parlement het eenige middel zou blijken te zijn, om zich heen te zetten over de opgeblazen Ossche affaire, dan kunnen wij weliswaar de volksvertegenwoordiging niet feliciteeren maar tenslotte «good riddance wenschen.Doch wij hopen dat er tevens hoe dan ook, licht zal komen in de donkere achter grond van de anti-katholieke agitatie die met een rustelooze perscampagne een gareel heeft geconstrueerd waar in de voorzitter de Liberale Staats partij zich heeft laten spannen. HOOFDREDACTEUR „NATIONALE DAGBLAD" GEDAGVAARD. In verband met de zaak-Oss. De officier van justitie te 's-Graven- hage heeft den hoofdredacteur van „Het Nationale Dagblad", den heer Rost van Tonningen, gedagvaard te gen Donderdag 12 Mei ter zake van beleediging van Minister Goseling in een artikel in liet blad van 13 April, welk artikel was gewijd aan de af- faire-Oss. Oefentrip Hr. Ms. «Java» Aan het langdurig verblijf van Hr. Ms. kruiser »Java« in 't vader, land komt nu een einde. Het pro. gramma van inspectie en moderni seering is afgewerkt en 't vernieuwde schip vertrekt spoedig naar Indië om de zeemacht aldaar te ver sterken. Maar na de laatste werkzaam heden te Amsterdam was nog een oefentrip vastgesteld, waardoor ook de regeering een blijk van belang stelling gaf door de persoonlijke tegenwoordigheid daarbij van drie ministers, n.l. van Algemeene Zaken. Defensie en Koloniën, de heeren dr. H. Colijn, J. J. C. van Dijk en Ch. J. I. M. Weiter. De »Java« naar Indië. Op Woensdag 4 Mei zal Hr. Ms. »Java« naar wij vernemen te drie uur namiddag uit Den Helder naar de Indische wateren vertrekken, Dit vertrek zal met eenig ceremo. niëel gepaard gaan. Van hooge militaire en marine autoriteiten wordt belangstelling verwacht, ter wijl ook de bekende vereeniging «Onze Vloot« zich niet onbetuigd zal laten. Voorts is 't vertrek voor de familieleden van de talrijke opvarenden uiteraard steeds een gebeurtenis en de bevolking van Den Helder leeft met de marin# van ouds enthousiast mee. Toch garnizoen te Amsterdam Thans is beslist, dat op 15 Juni in de Oranje Nassau-kazerne een regiment luchtdoelartillerie tijdelijk zal worden gelegerd. Dit zal ge schieden in afwachting van den bouw van een nieuwe kazerne, welke gesticht zal worden bij het oefenterrein van de luchtdoel- artillerie, welk terrein om de be kende redenen (de bezwaren van de burgerluchtvaart) niet binnen het grondgebied van Amsterdam kon worden aangelegd. Defensie heeft inzake de plaats van dit terrein nog geen beslissing genomen, doch er schijnt ernstig te worden gedacht aan het Gooi, in de omgeving van Bussum. De tijdelijke legering van het regiment luchtdoelartillerie, dat aanvankelijk uit 400 manschappen zal bestaan, doch geleidelijk tot de volle sterkte van 1000 man zal worden uitgebreid, zal vermoedelijk 1 tot 2 jaren ducen. Intusschen heeft defensie gelegen heid te overwegen, welke troepen- deelen in de hoofdstad gelegerd zullen worden, als de luchtdoel artillerie zal zijn vertrokken. De werkloosheid Dank zij de seizoendaling, welke sedert Februari 48,400 bedroeg, is het aantal werkloozen in ons land teruggeloopen tot 372,433 op het einde van Maart j.l. In Maart van 't vorig jaar was het getal groot: 403,365. We staan er dus niet slecht voor. De seizoendaling van Februari op Maart bedroeg het vorige jaar 36,200 (thans 48,400). Blauwe zand-affaire Ir. Mussert gaat vrijuit Het Gerechtshof heeft, arrest wijzende in de bekende Blauwe Zand-affaire, het vonnis ten aanzien van ir. Mussert bevestigd, die dus ontslagen werd van alle rechtsver volging. Ten aanzien van Melchers achtte het Hof een zwaardere straf meer in overeenstemming met den ernst der feiten, zoodat de f 15,boete gewijzigd werd in tien dagen ge vangenisstraf. Het vonnis tegen Bunning, die wegens openlijke geweldpleging een gevangenisstraf had gekregen van drie maanden en drie weken met aftrek van denzelfden tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht, werd bevestigd. De procureur generaal had be vestiging van de door de rechtbank gewezen vonnissen gevorderd. VERRUIMING TOEWIJZING MESTVARKENS. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de Minister van Economische Zaken besloten, de toe wijzing van mestvarkens, welke thans c.a. 1.(500.000 bedraagt, met 50.000 te verruimen, zulks wegens het grooter aantal biggenmerken, hetwelk voor 1938 werd toegekend. Deze verruiming is niet van zooda- nigen omvang, dat een algeheele her ziening der varkenstoewijzing nood zakelijk wordt; zij stelt de provin ciale landbomv-crisisorganisaties ech ter in staat, om in bijzondere geval len, waarin thans, doordat de reserve was uitgeput, niet voldoende kon wor den voorzien, de noodige verbeterin gen aan te brengen. Overtreding van^ de Vogelwet Wegens overtreding van de vogel- wet had zich te verantwoorden de schoenmaker G v. d. V. te Waalwijk, die op 19 Maart in den Binnen- polder te Sprang-Capelle door de marechaussee werd aangetroffen, terwijl hij bij zich had een klem om vogeltjes te vangen, wat vogelzaad en wat draad. Voor deze overtreding werd v. d. V. conform den eisch van den Ambtenaar van het O.M. veroordeeld tot f10 boete subs. 10 dagen hech tenis, terwijl de in beslag genomen vogelklem verbeurd werd verklaard HET BETREKKELIJK KLEINE- BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8