Binnenlandsch Nieuws. Sport berichten. heven. Ten tweede rekent men op een heffing op de winsten van onder ne mingen, welke voor de nationale de fensie werken en op de winsten van de geconcessioneerde bedrijven. De verhooging met acht procent zal niet gelden voor de bedragen, welke de amortisatiekas trekt uit den ta baksverkoop. TSJECHO-SLOWAKIJE BEREID TOT CONCESSIES Naar verluidt, heeft Sir Neville Hen derson stappen gedaan bij de Duit- sche regeering inzake Tsjecho Slowa kije. Dit bericht heeft aanleiding gege ven tot de meening, dat le ambassa deur van Groot-Brittanië het rijk er zou aan gaan herinneren, dat zijn re geering groote waarde hecht aan de verklaringen, ten gunste van de hand having der Tsjechische onafhankelijk heid in het verleden door zekere ver antwoordelijke Duitsche personen af gelegd. Pas na den terugkeer van Hitier uit Italië te Berlijn zal deze zaak met hem behandeld worden. De Fransche ambassadeur heeft in dit verband besprekingen gevoerd met de Tsjecho Slowaaksche regeering. Naar verluidt, zou deze tot groote concessies bereid zijn, aangaande de eischen van Henlein. De doopdienst voor Prinses Beatrix. De leiding van den dienst bij den doop van Prinses Beatrix op 12 Mei zal worden toevertrouwd aan ds. Blaauwendraad, Ned. Hervormd predikant, te Baarn, in samenwer king met ds W. L. Weiter, oud hofprediker, te 's Gravenhage. een en ander in overleg met en met volle medewerking van den tegen- woordigen hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink te Utrecht. Zooals bekend mag worden ver ondersteld, heeft ds. Weiter inder tijd Prinses Juliana bevestigd als lidmaat der Ned. Hervormde Kerk, dezelfde predikant heeft met prof. Obbink in Januari van het vorig jaar het huwelijk van het Prinselijk paar voltrokken. Ds. Blaauwendraad is thans uit- genoodigd den doopdienst te leiden, in verband met de omstandigheid, dat het Prinselijke paar te Baarn woont en dus tot de kerkelijke ge- gemeente van Baarn behoort. Behalve de beide grootmoeders zullen als peten bij de doopplech tigheid o.m. aanwezig zijn Prinses Alice van Groot-Brittanië; hertog Adolf Friedrich von Mecklenburg; de Prinses van Erbach-Schönberg en gravin Kotzebue. Aalmoezenier G. E. Huijs. Bij K. B. is met ingang van 1 Augustus 1938 aan den zeereerw. heer G. E. Huijs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als aalmoe zenier. Vijftig nieuwe boerderijen in de peel. Wark voor duizend werkloozen gedurende circa drie jaar. Gisteren heeft de gemeente Ven. ray, dat zeer rijk is aan woeste gronden, opdracht verleend tot ont ginning en ontwatering van een stuk Peelgrond ter grootte van 836 H.A., begrensd door het dorp IJsselsteyn, de gemeente Griendtsveen en de gemeente Horst Op het te ontginnen complex zal een vijftigtal model boerderijen worden gebouwd. Het in werkverschaffing te ont ginnen gebied bestaat hoofdzakelijk uit lage zand- en veengronden. Het geheel is bedoeld als een uitbreiding van het gedurende en kele jaren bestaande Peeldorp IJs selsteyn. De uitvoering der plannen welke zijn ontworpen door Staatsbosch- beheer tezamen met den directeur van gemeentewerken te Venray is gisteren opgedragen aan de N.V. Grond-Maatschappij te Zwolle, ter wijl gelijktijdig Rijkssubsidie is aan gevraagd. Aan dit werk zullen ge durende drie jaren lang 800 werk loozen in werkverschaffing tewerk kunnen worden gesteld, terwijl een totaal bedrag van circa f 1.500 000 aan loonen zal worden uitgekeerd. Naast deze ontginning wordt een complex van enkele tientallen H.A. gronds, grenzende aan dit te ont ginnen Peelgebied door het Staats- boschbeheer beboscht. Het Nederlandsche volksgasmasker. Naar het »Hbld.« verneemt zul len binnen eenige weken de Artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug met den aanmaak van het Neder, landsche volksgasmasker in het groot, tegen een prijs van f 5 per stuk, beginnen. Voorts wordt nog vernomen, dat eenige leiders van de luchtbescher mingsdiensten in groote steden er bij de betrokken autoriteiten op hebben aangedrongen, dat deleden van de gemeentelijke luchtbescher mingsdiensten althans voorloopig, zullen worden voorzien van boven genoemd volksgasmasker en niet van het legergasmasker. De Jeugdwerkloosheid. Het nationale verbond De Jonge Werkman heeft Zondag te Eindho ven een kaderdag gehouden, waar ongeveer duizend jonge roomsch- katholieke arbeiders aanwezig wa ren. Minister Romme woonde deze bijeenkomst bij en heeft er het woord gevoerd o.m. over de werklooze jeugd. De algemeenebelangenverzorging wordt gedragen, aldus de minister, door wal uien noemt de vier zuilen, de levensrichtingen, die in ons land voorhanden zijn. De jeugdwerkloo zenzorg op de hasis der vrijwillig held moge in eenig opzicht onhe- vredigenu zijn, in haar opzet is ze dat zeker niet. De jeugdoeweging moet daarom vasthouden aan die hasis van vrij willigheid en noveual zich blijven stellen op de principieele basis van de levensbeschouwing. Want, zoo vervolgde de minister, afgewezen moet worden de vervloekte stelling dat een principeele levensbeschou wing zich niet zou verdragen met het nationale gevoel. Het is de vaste overtuiging van den minister, dat iedere Nederlan der rechtgeaard vaderlander kan zijn, als hij, binnen het kader van het nationaal gevoel, werkt uit principieele overtuiging. Hulde van de koopvaardij aan Prins Hendrik. Maandagmiddag heelldeKoningin een bezoek aan Vlissingen gebracht ter onthulling van een borstbeeld van wijlen Prins Hendrik. Uitbeeld, bedoeld als een posthume hulde van de Nederlandsche koopvaardij in het algemeen en van de leerlingen en oud-leerlingen der zeevaartschool in het bijzonder, is geplaatst in den gevel van De Ruyterschool, van welke instelling Prins Hendrik ge durende 25 jaar het beschermheer schap heeft vervuld. Voor dit Koninklijk bezoek was Vlissingen in feeststemming. Langs den weg, dien Hare Majesteit per auto door de stad allegde, werd huis aan huis gevlagd en zeer velen, ook van elders, stonden langs dien weg omde landsvrouwe uitbundige hulde te brengen. Het feestelijk aanzien der stad kwam dadelijk al tot uiting door de tallooze gepavoiseerde mail en loodsbooten, welke in de Binnen haven achter den Prins Hendrikweg voor anker lagen. Bij het station en langs den weg en op den boulevard stond het reeds lang voor het tijdstip, waarop H.M. zou arriveeren, zwart van de menschen. De Vlissingsche politie was voor deze gelegenheid versterkt met een aantal manschappen van de rijksveldwacht en van de mare chaussee en tezamen handhaafden zij een doeltreffende afzetting. Het geheele gedeelte van den Boulevard Bankert, waar de zee vaartschool is gelegen en waar de plechtigheid zou plaats hebben, was reeds vroeg in den middag geheel afgezet. Ter weerszijden van den boulevard stonden deleerlingen van de zeevaartschool opgesteld, met de vlaggen van de verschillende scheep vaartmaatschappijen, in welker dienst de oud-leerÜDgen der school zijn getreden. Na de onthulling door H.M. de Koningin schreed zij met een groot bouquet gele en roode rozen naar het monument. Duizenden oogen volgden de Ko ninklijke figuur, die alvorens de bloemen neer te leggen, even aan dachtig naar het in den gevel be vestigde borstbeeld keek. Toen H.M. haar bloemengroet had gebracht legde zij namens Prinses Juliana en Prins Bernhard een ruiker rose anjers neer. Zoekt niet langer zelf naar PERSONEEL. Laat ons dat lastige werk opknappen. De stem van ONS BLAD dringt ge regeld in duizenden gezinnen, in de Langstraat en Omgeving, waar werkers te over zijn. Plaats uwe aanvraag voor personeel dus in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 500,subsidie Comité Geertruiden berg 725-jaar stad. De annexatiekwestie. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Bianchi. Secretaris, de heer Visser, gemeen teontvanger, wegens ziekte van den lieer Meyers. De heer Okkerse is jnet kennisge ving afwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat per 17 Maart de boeken en bescheiden van den gemeenteontvanger in orde zijn bevonden. Een voorstel van B. en YV. tot wij ziging van de gemeentebegrooting 1937 en van de begrooting van het ge meentelijk grondbedrijf 1937 wordt z.h.st. goedgekeurd, evenals de wij ziging begrooting Stedelijke Godshui zen 1937. Een in de vorige vergadering geno men besluit tot deelname in de waarborgingsregeling van de vereeni- ging „Fraude-risico-Onderneming" van Gemeenten, wordt op verzoek van Ged. Staten in dien zin gewijzigd dat een bedrag van 800U in eens verze kerd wordt tegen vroeger 6000 ge meenteontvanger; /25UU G.E.B. en 15UU grondbedrijf. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van het Dep. van Deleusie, dat geen enkel militair belang de ves tiging van een garnizoen in Geertrui- denberg vordert. De Voorzitter zegt dat in deze door B. en W. vele pogingen zijn gedaan, doch zooals men ziet, hebben zij uit eindelijk geen succes gehad. De heer v. d. Loo brengt het ge meentebestuur namens den raad dank voor de moeite, dat het zich in deze getroost heeft. Een schrijven van de kookschool, waarin deze voor den nieuwen cursus wederom in de belangstelling van het gemeentebestuur wordt aanbevolen, wordt voor kennisgeving aangeno men. Aan de Oranjevereeniging wordt ter bestrijding van de onkosten met de feesten bij de geboorte van Prinses Beatrix gemaakt, 100,subsidie verleent. De voorzitter deelt dan mede, dat van den minister van financiën een schrijven is binnengekomen waarin wordt meegedeeld dat de uitkeering ingevolge de verhouding tusschen Rijk en Gemeente ƒ1100,— minder is dan verwacht wordt. De Voorzitter neemt deze gelegen heid te baat om een artikeltje in de „Dongebode" aan te vallen, waarin geïnsinueerd werd, dat bij de begroo- tingsbehandeling de voorzitter, den toestand van de gemeente zoo donker mogelijk poogde voor te stellen, het geen zeker niet het geval is geweest. Men moet evenwel op alle eventua liteiten voorbereid zijn, getuige wei deze nieuwe tegenvaller. Aan Adr. v. d. Linden wordt tegen een prijs van 6.50 voor den tijd van drie jaar een perceeltje grond bij de Zwemkom verhuurd. De school voor B.L.O. te Breda vraagt voor aanleg van een verwar mingsinstallatie een subsidie van 70,per leerling die uit Geertrui- denberg deze school bezoekt. B. en W. stellen voor een gift ineens te geven van 50. De heer Dirven had dit bedrag lie ver op 75 gebracht. Dit was dan on geveer de helft van het gevraagde, daar twee leerlingen uit deze plaats genoemde school bezoeken. Weth. Sassen vindt 50 voldoen de. Wordt z.h.st. goedgekeurd. Verder is nog ingekomen een schrij ven van het departement van Sociale Zaken, betreffende steun aan het Cri sis-Comité B. Werd vorig jaar voor iederen ingeschrevene een bedrag van ƒ5.30 beschikbaar gesteld, thans is dit ƒ5.70 geworden, waarvan ƒ2,— ten laste der gemeente komen. Er zijn momenteel 98 ingeschreven werkloo zen tegen 120 vorig jaar. De heer Dirven vraagt of de kleine boeren ook onder deze steunregeling kunnen vallen. De voorzitter zegt dat dit uitslui tend is voor hen die onder den steun vallen of in de werkverschaffing zijn. Goedgekeurd wordt dat door de firma van Oers te Breda 8.ge vraagd wordt voor het vervoer van patiënten lijdende aan besmettelijke ziekten, naar de barakken in het St. Rochus gesticht aldaar. Een 4% obligatie /van 500 dezer gemeente van A. v. d. Hork te Boxmeer zal op diens verzoek uitbetaald wor den, alhoewel hij sinds '24 den mantel verloren is. Daar de verkoop van 1000 M2 grond aan een stalen-meubelfabriek niet doorgaat, 'wordt een desbetreffend raadsbesluit ingetrokken. Het Comité tot voorbereiding van de feestelijkheden met het 725-jarig bestaan vraagt een subsidie als bij drage in de kosten. B. en W. stellen voor een subsidie te geven van 500,en daar bij deze gelegenheid de gemeente zelf ook kos ten krijgt den begrootingspost volks feesten te verhoogen met 600, Van deze ƒ500,wordt 350,in eens betaald en 150,als het feest voorbij is, daar de gemeente kans loopt toch nog wel eens hij te moeten springen b.v. met verlichting e.d. Dit kan dan van de 150.worden afge houden. De heer Staal. Men moet maar veel weggeven, dan kan men tenminste het volgend jaar weer nieuwe belastingen in het leven roepen. De heer Sassen zegt, dat men dit feest niet als een feest als zoodanig moet beschouwen, maar meer als een reclame voor de gemeente. De gemeen schap zal er zeer zeker de profijten van trekken en wanneer men er bo vendien in mocht slagen de aandacht op Geertruidenberg gevestigd te hou den, dan zijn deze feesten dubbel ge slaagd. De subsidie wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt Th. Voormans geldophaler van het G.E.B. tot heden werkzaam op ar beidscontract per 1 Juli voor vast aangesteld met een salarisverhóoging van 50;-zoodat dit thans gebracht is op ƒ450. Den heer B. Lambrichts, die sinds 1896 het plaatselijk deurwaarders- ambt heeft bekleed, wordt op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend. In plaats daarvan wordt benoemd P. Goossens. Ged. Staten deelen dan op verzoek van het ministerie van Binnenland- sche Zaken mede, dat de annexatie van Raamsdonksveer en Geertruiden berg niet verwezenlijkt kan worden. De Voorzitter zegt steeds voorstan der van annexatie geweest te zijn, daar het voor Geertruidenberg beter was. Anderen waren evenwel een andere meening toegedaan, zoodat er bij het hooren van bovengenoemd besluit op vele plaatsen vreugde heerschte, waar bij spreker zich toen heeft aangeslo ten. Hij keurt evenwel af de wijze waar op verschillende tegenstanders van vereeniging, voorstanders hebben ver dacht gemaakt, door te zeggen dat uit sluitend persoonlijk belang meebracht dat men voor samenvoeging was. Het zelfde zou dan evenwel op de tegen standers van toepassing zijn. Ook spreker zelf heeft men in bo- vengenoemden zin verdacht gemaakt. Hij wil er evenwel op wijzen dat bij het eerste plan in 1936 toen er nog geen sprake was van een burgemees ters-vacature in Raamsdonksveer, ook reeds voorstander was. Daarom is het onjuist de laatste maanden in dien zin tegenover spreker te insinuee- ren. Ook sprekers voorganger, burge meester Allard was voorstander van samenvoeging. Spreker vindt het jam mer dat door de uitbarstingen van enkele heethoofden de verstandhou ding met de buurtgemeente ver slechterd is. Hij hoopt evenwel dat dit weer spoedig zal slijten. Weth. de Kroon brengt den minis ter dank dat hij dit besluit genomen heeft. Hij hoopt dat de inwoners van Geertruidenberg dit zullen weten te waardeeren en dat alle Bergenaren zullen meewerken om hunne stad tot grooter bloei te brengen. Daar van de rondvraag geen ge bruik werd gemaakt sloot de voor zitter daarop de vergadering. Toch beschikt Tivoli over een elftal dat het iederen tegenstander danig lastig kan maken, zeker voor zoover het be- ti eft het voorkomen van doelpunten, wat toch ook een zeer voorname factor is. Zoowel middenlinie als achterhoede zijn uit prima materiaal samengesteld, waar bij vooral het werk van rechtsback, rechtshalf en spil op viel. De gevaarlijke WVVZ linkervleugel, die velen zich nog wel van vorige week herinneren, kreeg hier dan ook nagenoeg geen behoorlijke kans, zoodat de gevaarlijkste aanvallen op het Tivoli-doel hun oorsprong vonden in het werk van den WVVZ rechtervleu gel, waarvan vooral de rechtsbinnen zich een vlug en vaardig speler toonde! Met deze feiten zal ongetwijfeld WSC haar voordeel kunnen doen, temeer daar verschillende WSC-spelers bij dezen wed strijd aanwezig waren en dus met eigen oogen konden beoordeelen, met wat voor wapens Tivoli bestreden moet worden. Wij voor ons zijn de meening toege daan dat de eenigste manier om van suc ces verzekerd te zijn bestaat uit een snel open spel, zooveel mogelijk over den rechtervleugel rekening houdend natuur lijk met de omstandigheden, en een ver rassend schol. Veel schieten moet het pa rool zijn, want wordt er gepingeld dan zal de WSC-voorhoede ongetwijfeld geen kans krijgen den Tivoli-keeper, die ook uit goed hout gesneden is, te verschal ken. Reeds a.s. Zondag moeten de zwarten den uitwedstrijd tegen Tivoli gaan spe len en 'n overwinning zou hen dan prac- tisch reeds tweede klasser maken. Het is evenwel geenszins onze bedoeling op de omstandigheden vooruit te loopen en een bravour-stemming te kweeken. Van een mogelijk gunstig oordeel zullen wij ons daarom voorloopig nog afzijdig hou den. Voor de reisgelegenheid zie men de advertentie. K. N. V. B. DE PROMOTIEWED STRIJDEN. W.S.C. speelt niet en maakt toch een goede beurt. Alhoewel WSC Zondag van een wel verdiende rust heeft kunnen genieten, is deze dag toch van veel beteekenis voor haar geweest, doordat haar twee concur renten WVVZ en Tivoli zoo welwillend waren elkaar een puntje af te snoepen. Met een totaal van drie verliespunten kan WVVZ thans reeds vrijwel als uitge schakeld beschouwd worden in deze kleine competitie. Wat Tivoli betreft, hiermede staan de zaken nog eenigszins anders, want een gelijk spel in een uit wedstrijd is geen onverdienstelijk begin. Wat ons evenwel tot nadenken stemt is het feit dat de degradatiecandidaten niet bij machte waren een doelpunt te fabri- ceeren, wegens een groot gebrek aan productiviteit der voorhoede aan welk euvel misschien WVVZ nog in grooter mate leed. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland beginnen reeds thans veel van hun aantrekkelijkheid te verliezen, daar Zondag DWS door een 21 neder laag tegen Heracles practisch werd uit geschakeld. Nog slechts twee serieuze candidaten voor den hoogsten titel resten er dus en wel de Almelo'ers Heracles en de Rotter dammers Feijenoord, die hun koppositie door een 31 overwinning op Be Quick behielden. Wie van deze twee tenslotte met de hoogste eer zal gaan strijken is een vraag, waarvan de toekomst ons het antwoord wel zal brengen. De stand ziet er thans als volgt uit: Fefjenoord 6 4 2 0 166 10 Heracles 5 4 0 1 128 8 DWS 4 0 3 1 2—3 3 PSV 4 0 2 2 4— 9 2 Be Quick 5 0 1 4 513 1 Promotie 2e klas. Het begint er hier naar uit te zien dat het centrum van het strijdduel zich zal gaan ontwikkelen in den sector de Valk- Blefjerheide. De strijdkrachten van Miranda en Hero hebben namelijk reeds dergelijke verlie zen geleden dat hunne reserves niet toe reikend zullen zijn om het verloren ter rein te heroveren. Mochten zij evenwel nog pogingen in deze richting durven aanwenden dan staan de legerscharen van Bleijerheide en de Valk gereed om iederen aanval af te slaan, waarna dit tweetal dan tenslotte in den eindstrijd om de hegemonie elkanders krachten zul len meten. De positie der legers is momenteel: Bleijerheide 2 2 0 0 74 4 De Valk 2 10 14—32 Miranda 2 0 11 46 1 Hero 2 0 112—41 Tweede klas B. Hier was nog een restantje af te wer ken tusschen ESV en Wilhelmina, dat in het voordeel van eerstgenoemde eindig de, zonder evenwel wijzigingen in den stand aan te brengen. Promotie 3e klas. De promotiewedstrijden werden hier voortgezet met 'n treffen tusschen WVVZ en Tivoli op het PSV-terrein, wegens ter reinafkeuring van eerstgenoemde club. Het resultaat bracht ons een dubbel- blank gelijk spel, waarmee vooral WSC haar voordeel kan doen. De stand is hier: WSC 110 0 4—1 2 Tivoli 10 10 0—0 1 WVVZ 2 0 11 14 1 Derde klas D. Het overschotje begint hier na de wed strijden van Zondag ook klein te worden, de scores worden evenwel hooger. Zoo won Baardwijk met niet minder dan 63 van Haaften, waardoor zij een plaats op den ranglijst steeg. RWB deed het niet minder en klopte Heusden met 71, terwijl tenslotte Zalt- Bommel en TOP het maar wat gematig der deden. Eerstgenoemde won daardoor met 42. De stand is thans: WSC 22 17 3 2 92—23 37 TOP 22 14 3 5 67—40 31 Zaltbommel 22 12 1 9 68—60 25 Haaften 22 11 2 9 70—59 24 DAW 21 11 1 9 53—53 23 RWB 22 9 5 8 67—56 '23 Vlijmen 21 9 2 10 53—62 20 GW 20 8 3 9 60—56 19 Baardwijk 21 8 3 10 6156 19 Devo 20 8 2 10 42—39 18 Heusden 21 5 0 16 39—90 10 ZBVV 20 2 1 17 30—95 5 Gemeenteraad GeertruiMerg. Uitslagen van Zondag: KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. FeijenoordBe Quick 3—1 HeraclesDWS 2—1 Promotie 2e klas. De ValkHero 2—0 MirandaBleijerheide 2—4 Tweede klas B. ESVWilhelmina 4—2 Promotie 3e klas. WVVZ—Tivoli 0—0 Derde klas. ZaltbommelTOP 4—2 BaardwijkHaaften 6—3 RWBHeusden 7—1

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2