„Dat moet ik ze bii ons in het Moederland leer en!" THEE KANTONGERECHT KERKNIEUWS. NIEUWS UIT LANGSTRAAT EN OMGEVING DOET JE GOED! DRUNEN. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" SPRANG. WIELERSPORT. DUIVENSPORT. H. Vader en de Missies. Mgr Diepen naar het Eucharistisch Congres te Boedapest Wilt qe op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Laag^traat en Omgeving, abonneert U dan op In ons schoone Nederlandsch-Indië, waar de heerlijke Thee vandaan komt, beschouwt men algemeen dezen drank als het beste en smakelijkste middel tegen moeheid, verhitting en dorst. Een opwekkende, geurige drank, die der menschheid ten zegen strekt. Maakt dus veel gebruik van Thee. Ze zal U altijd smaken, mits goed gezet op nevenstaande, eenvoudige manier: A. Doe per persoon één maatschepje Thee in d«n theepot. B. Giet versch kokend water op. C. Laat 3 tot 3 minuten trekken onder de theemuts. Vóór het inschenken even omroeren. IVTelk en suiker toevoegen naar smaak. 1,,Is het nog ver naar het huis van den administrateur?'' „Welkom hier, paterI Eerst zal ik U eens een kopje van onze eigen Thee laten proevenl" „Heerlijke Thee! Ineens is mijn heele dorst en moeheid weg! Zulk Thee drinken moet ik ze bij ons ook leeren!" Publicatie van het Thee-Propagandabureau.Amitetdam A WAALWIJK. JULIANA. De Zondag j.l. gespeelden wedstrijd tegen Haaften eindigde in een 63 over winning voor Juliana. In het begin van den strijd is Haaften gesteund door den sterken wind in de meerderheid en weet na 20 minuten spelen een 30 voor sprong te behalen. Juliana speelt echter ondanks den achterstand niet ontmoe digd verder en weet met 2 mooie doel punten den stand op 32 te brengen, met welken stand rust aanbreekt. Na de rust is Juliana steeds in de meer derheid en de rechtsbuiten maakt spoe dig gelijk 33. De Juliana-midhalf zet telkens de voorhoede aan het werk waarna de cen tervoor nog 3 maal weet te doelpunten 63. Haaften tracht den achterstand nog in te oopen maar de Juliana-verdediging weet het gevaar te keeren en komt met dezen stand het einde van dezen vooral na de rust door Juliana goed gespeelden wedstrjjd. Zondag a.s. wordt de laatste competi tie-wedstrijd gespeeld en komt DAW uit Oss op bezoek. Op dezen wedstrijd hopen wy Zaterdag nog nader terug te komen. R. W. B. R.W.B. 1—HEUSDEN 1 7—1. RWB is er in geslaagd de competitie met succes te besluiten. Met niet minder dan 71 zegevierde zij over Heusden. Den geheelen wedstrijd is RWB sterk in de meerderheid geweest en bij de rust leidde zy met 20. Na de hervatting slaagde zij er in nog een vijftal doelpun ten te maken. Even voor het einde slaag de Heusden er in de eer te redden en zoo eindigde deze wedstrijd met een fraaie overwinning voor RWB. S. D. O. Het eerste elftal van SDO alhier, speel de j.l. Zaterdagmiddag tegen Excelsior uit Capelle, sportterrein van laatsge- noemde vereeniging een vriendschappe lijke wedstrijd. Het was een mooie match die tevens een goede oefening was met het oog op de a.s. Zaterdag aanvangende competitie. SDO was over het geheel iets in de meerderheid en won dan ook ver diend met 21. R. K. V. B. ST. JOACHIMSMOER. S. D. Z. Zondag j.l. speelde bovengenoemde club een huldigingswedstrijd tegen Rood- Blauw uit Tilburg. Twee kampioenen traden in het strijdperk resp. kampioen der 3e en 2e klas R.K.V.B. Voor den aanvang werd door den aan voerder der gasten SDZ een fraaie bloe menmand en ruiker aangeboden. Om half 4 blies v. d. Velden beide elf tallen in het veld. SDZ koos met den wind in den rug te spelen, en wist me nige gevaarlijke aanvallen te onderne men. Beurtelings kwamen beide doelen in gevaar. Het eerst boekten de onzen succes, wat even later aan de overzijde door de roodblauwen herhaald werd. De 11 stand wisten de blauw-witten, on danks rood-blauw's overwicht, te hand haven tot de rust. In de tweede helft was het verband in de SDZ-ploeg totaal zoek. Successievelijk voerden de gasten den stand op tot 8, waartegen onze jongens nog eenmaal het net wisten te vinden. ZEGE VAN SCHULTE IN DE „RONDE VAN PURMEREND". Goed rijden van Jo van Geene. De Amsterdamsche ren- en tourclub „Le Champion" organiseerde Zaterdag voor de derde maal de „Ronde van Pur- merend". Dat deze koers buitengewoon gewild is bij de renners bewees de in schrijving: ruim 200 deelnemers startten in de verschillende categoriën. De strijd der onafhankelijken en profs werd een ongekend succes voor den Bos schenaar Schulte. Hij zegevierde met een voorsprong van ruim lè minuut op de hem eigen wijze door er geheel alleen van door te gaan. Na een 70 K.M. zich stil in de kopgroep opgehouden te hebben, waarin hij zich al spoedig een plaats veroverde, ondernam Schulte bij het ne men van een scherpen bocht, die hem den wind in den rug bracht, een uit looppoging. Z'n groepgenooten Overweel, Vethaak, Van Amsterdam, Motke en de Belg Lambrichs moesten op dit moment wel lossen. Geheel alleen voerde de Bosschenaar terstond zijn voorsprong op. Wel bleven Lambrichs enVan Amsterdam de overigen uit deze groep konden het hoo- ge tempo niet volhouden hardnekkig achtervolgen, doch het duo moest de uit gesproken superioriteit van den in groot- schen vorm rijdenden Schulte erkennen. Zij eindigden op de 2e en 3e plaats. In de derde groep vochten van Nek, Braspenninx en Reuter om hun achter stand in te loopen. Te laat waren zij echter begonnen en zoo stonden zij voor een te moeilijke taak. In den eindspurt tusschen dit drietal werd de jonge Bras penninx onbetwist eerste en Reuter twee de. De uitslag dezer race over 120 K.M. werd: 1G. Schulte in 3 uur 9 min. 19 sec., 2 op 1 min. 35 sec. Van Amsterdam, 3 Lambrichs (België), 4 Braspenninx Jr. en 5 Reuter (3 uur 12 min. 16 sec.), 6 P. van Nek (op 50 KM), 7 Van Geene (Waal wijk), 8 Diependaal (Tilburg), 9 Overweel (Middelharnis), 10 J. Hidden (Amster dam). Middelkamp wint in Antwerpen. Middelkamp heeft den grooten prijs van Hoboken «ewonnen, een wegwed strijd over 165 K.M. Onze landgenoot nam 15 K.M. voor de finish met den Belg Van Hamel de beenen en won in den eind sprint royaal. De uitslag was: 1 Middelkamp, 165 K.M. in 4 uur, 20 min.: 2 v. Hassel (op 50 K.M.); Raes (op 15 sec.); 4 Janssens; 5 v. Herzele; 6 Va- lentyn Jr. (op 30 sec.); 7 Hermie; 8 v. Tiggelen; 9 Woltke; 10 d'Hooge; 11 Van Ginderen; 12 De Bruin (allen in denzelf den tijd als Valentijn Jr.). ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD VAN RAGNHILD HVEGER. Tijdens de jubileumwedstrijden van de Dansk kvinde gymnastik klub te Kopen hagen is Ragnhild Hveger op de 500 M. er in geslaagd haar eigen wereldrecord met niet minder dan 6,6 sec. te verbete ren en te brengen op 6 min. 39,1 sec. Het oude record had zij op 14 Juni 1936 te Kopenhagen gevestigd, toen zij Willy den Ouden op dezen afstand als wereld recordhoudster onttroonde. „EENDRACHT" Wedvlucht vanuit Neufvilles. Duiven los 10.15. Eerste duif 1.22.3. Laatste duit 2.56.21. J. v. Bokhoven 1, 13 33 59; H. v. Seist 2, 14 67; G. Schoemans 3, 11 22 43 45 55; K. Broumels 4, 6 21 25 66; P. Schoemans 5, 47; Verhagen 7, 64; .1. Kipping 8, 56; J. Allessie 9, 39 65; G. Strijk 10; Chr. v. Heeswijk 12, 19 42; J. de Wit 15; C. Wit- lox 16, 40; M. Leijtens 17, 28 63 70; C. Hamers 18, 23; J. v. Bladel 20, 32 35 44 46 53; Th. Duijvekam 24; P. v. d. Houd 26, 38; C. Verhulst 27, 30 37 57; P. L. Pullens 29; J. Leijtens 31, 52; G. van Huiten 34, 50 58; L. Leijtens. 36, 62; A. Stokwielder 41; A. van Eijck 48, 68; J. Schoemans 49; de Ronde 51;JFr. Schoe mans 54; P. v. d. Velden 60p 61 69. „DE JEUGDIGE VLIEGERS". Zondag 1 Mei hielden de P.D.V. „De Jeugdige Vliegers" en de Postduif Dru- nen een gecombineerde wedvlucht van uit Neufvilles. Afstand 147 KM. Los 10.15. Wind N.-O. De eerste duif 1.30.57. Laat ste 3.6.36. De uitslag is als volgt: P. Willemse 1; W. Viveen 6, 41; Ra» venstein 22, 26 46; J. Veltman 32. „Jeugdige Vliegers Waalwijk": A. v. Hilst 2, 12 19 36 45; J. van Velthoven 3, 17; A. van Eeten 4, 18 27 28 35 44; H. Knippels 5, H. Pullens 7, 11 30; A. Stam 8, 38 40; C. Schuwer 9, 33 34 39; Th. v. d. Geld 10, 29 42; W. van Bokhoven 13, 43; ,A. Verhoeven 14, 23 24 31; H. v. d. Wiel 15, 37; A. Tim mermans 16, 21; C. de Peffer 20; J. Ver hofstad 25; A. Hensen 47. DEN BOSCH. Uitspraken. De kantonrechter te Den Bosch wees o.m. vonnis in de volgende strafzaken: H. S., Eethen, arbeidswet, herhaling, 3 x 4.boete H. v. I)., Dussen, vuurwapenwet, 1 7.50 boete P. J. H. B., Vlijmen, dronken motor besturen, 1 35.— boete F. L., Waalwijk, geen achterlicht, 2.boete J. B., Loon- op-Zand, verblindende verlichting,/ 5. boete A. B. O., Loonopzand, rijwiel zonder nummer, 3.boete J. T., Eethen, links houden, 4.boete A. R., Waalwijk, rijwiel op voetpad, 3. boete P. T., Waalwijk, dronkenschap, io.boete A. S., Waalwijk, sneeuw ballen gooien, 5.boete P. D., vis- scherywet, 5.boete G. v. d. V., Waalwijk, vogelwet, 10.boete Ja. O., Waspik, invaliditeitswet, 3.boe te J. L., Dussen, geen achterlicht, 2.boete J. v. d. S., Sprang, rijwiel niet verlicht, 2 x 3.boete A. O., Waspik-, rijwiel onbeheerd, 3.boete R. v. D., Drunen, vee over voetpad, 0.50 boete. Zooals reeds in het kort gemeld werd, heeft de Hiilige Vader Zaterdag de leden van de hoofdbesturen der Pau selijke Missiewerken in plechtige audiën tie ontvangen. Z. H- Em. kardin al Fumasooi Biondi prefect van de H. Congregatie tot Voortplanting des Ge- loofs, las bii die gelegenheid een adres voor, waarin hij Zijne Heiligheid de verblijdende mededeeling deed, dat de leiders van het wereldmissiewerk een overUoedigen oogst naar Rome hadden gebracht De voor de Voortplanting aes Geloofs ingezamelde bedragen waren namelijk in het jaar 1937 met ruim drie millioen lire vermeerderd, zoodat dit jaar een bedrag van ruim een en vijftig millioen lire onder de missiona rissen kan worden verdeeld, Men had zich echter niet alleen tevreden gesteld met het inzamelen van de voor het missiewerk onontbeerlijke geldmiddelen, doch ook een grojten oogst van gees telijke gaven bijeengegaard. Dit hield groote beloften in voor de toekomst, waarover de kardinaal 's Pausen zegen afsmeekte. Op 19 Mei vertrekt Mgr. A. F. Diepen naar Boedapest tot bijwo ning van het Eucharistisch Congres aldaar. Op 4 Juni hoopt Mgr weer in zijn bisdotn terug te zijn. DUBBEL JUBILé VAN WETHOUDER M. VAN HALDER. 40-jarig huwelijksfeest en 20-jarig ambtsjubilé. Op Dinsdag 10 Mei a.s. hopen de echtlieden M. van Halder—Elshout al hier den dag te herdenken waarop zij voor 40 jaren in het huwelijksbootje stapten. Al is dit feit op zichzelf niet zoo buitengewoon, toch willen wij hier even bij stilstaan, omdat het een per soonlijkheid geldt, die zoowel in onze gemeente als ver daarbuiten zeer ge zien is, niet alleen om zijn hulpvaar digheid, maar bovenal om zijn gezond en helder oordeel in zaken den land bouw betreffende. De boerenstand vooral bezit in hem een machtig pleitbezorger en krachtig voorman. Hij is de vraagbaak voor duizenden in onze gemeente en wijde omgeving. De talrijke ver trouwenspos- ten door hem bekleed, mogen hier niet alleen een getuigenis van zijn, doch tevens een waardeering voor het vele en vruchtdragende werk door liem vooral in het belang van de kleine boeren verricht. Deze laatste categorie ligt hem na aan het hart. De heer van Halder werd bij de in trede van de evenredige vertegen woordiging in 1918 gekozen als raads lid en reeds bij zijn intrede in den raad gekozen tot wethouder, als op volger van den heer H. van Son. Een feit dat voor zichzelf spreekt. Tot he den is deze functie door hem onatge broken hekleed, terwijl hij de uittrede van wethouder Ant. van Spijk, hij dezen als loco-burgemeester opvolgde. De volgende functies worden door wethouder van Halder nog bekleed: Lid van het Hoofdbestuur van den N.C.B. Kassier der Boerenleenbank als op volger van wijlen Frans van Drunen. Secretaris van de afdeeling Drunen en Elshout van den N.C.B. Aan alle instellingen van den N.C.B. bezet de heer van Halder een be stuursfunctie. Voorzitter der Eerste Langstraat- sche Stoomzuivelfabriek. Voorzitter van de R.K. Kiesvereeni- 8in8- Vice-Voorzitter van het WitGele Kruis. Voorzitter van het R.K. Zangkoor van de parochie van den H. Lamher- tus, waarvan hij binnenkort zijn gou den jubileum als lid hoopt te vieren. Hoofdbestuurslid der Jongenscon gregatie. Broedermeester van de pro cessie van den H. Cornelis te Bokho ven enz. enz. Een staat van dienst waarop weini gen kunnen bogen. Dank zij een krachtig gestel en een onvermoeiden werklust heeft wet houder van Halder dezen ongetwij feld zwaren werkkring die steeds zijn geheele persoonlijkheid opeischte in al die jaren lofwaardig vervult. De liefde voor het landbouwbedrijf en zijn bevolking zal hier niet vreemd aan zijn. Moge God geven, dat wethouder van Halder met zijn sympathieke echtgenoote, nog vele jaren in het be lang van Drunen en zijn inwoners werkzaam moge zijn. Vergadering van de R.K.W.V. Vrijdagavond kwam de R.K.W.V. voor een zeer belangrijke bespreking in de zaal der Meisjes-Congregatie in vergadering bijeen onder presidium van den heer H. Maas. Besloten werd tot een massale deel name aan den Bondsdag, die op 26 Mei a.s. te Tilburg gehouden wordt. Het voorstel van het bestuur om den voorzitter en de bestuursleden eenig honorarium te gieven verwekte nog al discussie. Ten slotte werd besloten den voor zitter 5.vergoeding per jaar te geven, terwijl het voorstel der ver goeding voor de bestuursleden werd afgewezen. Het bestuur stelde verder voor, de leden der propaganda-club ook eenig honorarium te geven voor hun werk. Na veel vijven en zessen kon de ver gadering daarmede niet accoord gaan en werd het bestuursvoorstel afgewe zen. Zooals bekend is door de R.K.W.V. een onderzoek ingesteld naar het in komen van de inwoners der gemeente Drunen. Aan de hand daarvan is de levens standaard voor Drunen bepaald. Het doel hiervan was om een met bewijzen te staven motie aan den ge meenteraad te richten ter verkrijging van een hooger uurloon in de werk verschaffing met daar aan vast de in deeling der gemeente Drunen van de negende klasse in de achtste klasse der steunregeling. Door den heer F. Hoogers uit Den Bosch werd dit punt nader toegelicht. Met algemeene stemmen nam de vergadering aan de volgende motie aan den rhad te zenden: Ondergeteekenden H. Maas en J. v. Esch, resp. voorzitter en secretaris der R.K. Werkliedenvereniging te Dru nen en deze als zoodanig vertegen woordigd, doen Uw Raad het beleefd verzoek te willen besluiten, dat door den Gemeenteraad aan Zijne Excel lentie den Minister van Sociale Zaken zal worden gevraagd om het uurloon in de werkverschaffing te verhoogen op 25 cent. Dat dit verzoek steunt op de vol gende gronden dat het uurloon in de 'werkverschaffing momenteel 23 cent bedraagt, terwijl het voorheen 24 cent bedroeg en er naar het oordeel van ondergeteekenden in het geheel geen reden was om het uurloon te verla gen. Dat de loonen in het vrije bedrijf verhooging van het uurloon in de werkverschaffing wettigen en dat naar het oordeel van ondergeteekenden de huidige loonen in het vrije bedrijf het lage uurloon in de werkverschaffing nog beter doen uitkomen dat dat loon in het bedrijf varieert van 16,tot en met 24,terwijl de meesten een loon verdienen van 19,a 20, Dat dit loon in het vrije bedrijf niet door enkele pérsonen verdiend wordt, doch door ruim 125 uit onze gemeente; dat een eenigszins ruimere beloo ning in werkverschaffing wel aller eerst ten goede komt aan de in werk verschaffing geplaatsten, doch dat een eventueele verhooging van het uur loon ook aan andere categoriën onzer bevolking zal ten goede komen. In het vertrouwen dat Uw Raad aan ons verzoek zal voldoen, teekenen met de meeste hoogachting, Namens het bestuur der R.K. W.V. te Drunen. w.g. voorzitter: H. Maas. secretaris: J. van Esch. Van de rondvraag werd nog een druk gebruik gemaakt. Onder dank aan de propagandisten en allen die er toe hadden meege werkt om deze gegevens voor den loonstandaard te verkrijgen sloot voorzitter Maas deze belangrijke ver gadering. Motorclub. Maandagavond kwamen de „Vroo- lijke starters" in algemeene vergade ring bijeen in hun clublokaal. Besloten werd Zondag 22 Mei a.s. de autoraces in Antwerpen bij te wo nen. Op 8 Mei a.s. wordt een clubrit ge houden, waarvan de start om half één is bij café Klerks. Twee nieuwe leden werden aange nomen. Motordienst. Donderdagavond hield het Vrijw. corps Moterdienst afd. Drunen in de Harmoniezaal van café Elshout, tot sluiting van het seizoen een onderlin ge schietwedstrijd met K.S.O.-patro- nen, waarbij luitenant Scheefhals uit Den Bosch en adjudant Thierij (de cursusleider) mede aanwezig waren. Alvorens tot uitreiking der prijzen over te gaan prees luitenant Scheef hals het werk der groep Drunen (de benjamin der afd.) en bracht de lei der adjudant Thierij een speciaal woord van dank voor het vele en goede werk in hét belang van het corps verricht. Tevens spoorde spre ker de vrijwilligers aan de driedaa^- sche oefening in den Harskamp mede te maken. Dit laatste werd extra door adj. Thierij onderstreept. De prijzen werden behaald als volgt: 1 VV. Luipen met 44 punten, win naar wisselprijs met zilveren medaille; 2 Th. van Son; 3 H. van Son Sr.; 4 L. Vissers; 5 C. Persoon; 6 Th. v. d. Krabben; 7 J. Dekkers; 8 Fr. v. Delft; 9 Jan Elshout; 10 C. v. Esch; 11 Jo Vissers; 12 Jan Veltman. Door groepscommandant v. Son werd aan adjudant Thierij onder toe passelijke woorden een geschenk aan geboden. De wisselprijs was geschonken door dhr. Th. Elshout. Een aantal vrijwilligers der groep gaven zich reeds op de oefeningen Harskamp mede te maken. „Constantia". In de Zondagavond gehouden alge meene vergadering van de handboog schutterij Constantia, gevestigd in café Th. Elshout werd besloten deel te nemen aan het Nationaal concours van St. Sebastianus te Vught, terwijl den tijd der competitie voor de twee zestallen werd ingesteld van 28 Mei tot 19 Juni a.s. Veilingvereniging „de Langstraat". Goudreinelten 2123, ceulemans 1113; witlof 816; postelijn 914; andijvie 1113; asperges 2560; spi nazie 1,55; sla vellen 24; wortelen 34; juin 1011; aarbeien 100164; roode kool 615; witte kool 45; gele kool 56; wagenaaras 6570; bloemkool 515; komkommers 10 116; knolselderij 16; sla 12,5; selderij 0,51; peen 1013; kelen 0,51,5; radijs 0,751,5; peterselie 1 —1,25. Ongeval. Dinsdagmiddag maakte de jeugdige Marie Vesters, terwijl eenige kinde ren hem wilden tegenhouden, met zijn rijwiel een slipper, waarbij hy tegen een boom opvloog, aan zijn hoofd werd gewond en een lip openscheurde. Dr. Akkermans verleende eerste hulp en hechtte de wond. Pater Mermenigildus. Onze oud-dorpsgenoot pater Her- menigildus (in de wereld H. Rekers) is gekozen tot Gardiaan van het kloos ter der Eerw. Paters te Tilburg (Bre- dascheweg). Pater Hermenigildus heeft zich vooral groote bekendheid verworven als missieprediker. In de afgeloopen week gaf Z.E. nog een driedaagsche retraite in de gevangenis te 's-Bosch.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3