Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws 95 1 „NOOBD BRABAND" VIRGINIA'S KEUZE FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR NUMMER 38. WOENSDAG 11 MEI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Tsjecho-Slowakije Europa's zwakke vredespunt. j |Het is een feit en als zoodanig kreeg het weer eens zijn bevestiging tijdens Hitler's bezoek aan Rome, dat de staatkundige structuur van Tsjecho-Slowakije het zwakke punt van den Europeeschen viede is. Voor het oogenblik althans. De Britsche gezant, Newton, heeft Zaterdagmiddag het aangekondigde bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken en er bij minister Krofta op aangedrongen, dat het gewenscht is, dat de Tsjecho- Slowaaksche r?geering bij haar onderhandelingen met Henïein, den leider der Sudeten-Duitsche partij, een maximum aan concessies doet voor zoover vereenigbaai met de veiligheid van den staat. De Fran- sche gezant Delacroix heeft een soortgelijke stap bij den minister ondernomen. Krofta, de Tsj.-Sl. minister van Buit Zaken, heeft in zijn antwoord gewezen op het nationaliteitensta tuut, dat op het oogenblik wordt uitgewerkt en verderverklaard.dat dit statuut ook wetsontwerpen be treffende een wijziging van het openbaar bestuur in den geest van een regionale decentralisatie be vatten zal De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft de Duitsche regeering officieel in kennis gesteld met de Britsch-Fransche démarche te Praag welke ten doel heeft, een vreed zame oplossing te verkrijgen van de kwestie der Duitsche minderheid in Tsjecho Slowakije. Inmiddels heeft nu ook de Hon- gaarsche minderheid in Tsjecho- Slowakije bij monde van graaf Esterhazy een gelijken eisch gesteld als de Duitsche minderheid, n.l. die van zelfbestuur binnen het Tsjecho Slowaaksche staatsverband. Mede werd de erkenning geëischt der diploma's van de Universiteit te Boedapest, behaald door Hon garen, die TsjechoSlowaaksche staatsbuigers zijn. Hitler's bezoek aan Rome. Men mag aannemen, dat Hitler's bezoek de vriendschapsgevoelens van Rome ten aanzien van Berlijn weer wat heeft opgehaald, nadat deze in de Anschlussdagen dieper waren geschokt dan officieel tot uiting was gebracht. En geheel verdwenen is het wantrouwen ook thans nog niet. Dat schijnt Hitier zelf wel te hebben gevoeld, want hij heeft openlijk de plechtige be lofte afgelegd in Rome, dat hij voor altijd de natuurlijke Alpengrens tusschen Duitschland en Italië zal erkennen (niettegenstaande aan de Italiaansche zijde dier grens enkele honderdduizenden Duitschers wo nen in het vroegere Oostenrijksche Zuid-Tirol, dat in 1918 door Italië werd geannexeerd). Mussolini heeft zich met nadruk de volkomen vrijheid van zijn re geering voorbehouden om met andere mogendheden politieke over eenkomsten (als die van onlangs met Londen) af te sluiten. De Duce schijnt bereid gevonden te zijn om de Duitschers vrij te laten, hoe dezen willen handelen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije, maar hij voor zich heeft zich het spel van «invloed uitoefenen« op den Balkan gereserveerd. Voor de vraagstukken, verband houdende met de Donau en den Balkan, is Mussolini zich sterk blijven interes seeren, na de overweldiging van Oostenrijk door Duitschland. De voordeelen, die Italië vroeger aan Oostenrijk inzake Triëst heeft gegeven, wenscht het niet te hand haven ten bate van Duitschland, tenzij Duitschland groote concessies doet. De autarkische politiek van Duitschland levert het gevaar op, dat bepaalde grondstoffen, zooals hout, waaraan Italië evenveel be hoefte heeft als Duitschland, schaarsch worden op de markten van de Donaulanden en den Balkan Hittler vertrokken. Te midden van geestdriftige toe juichingen heeft Hittler Maandag- morgenafscheid van Romte genomen en is hij doorgereisd naar Florence waar hij door Mussolini ontvangen werd. De beide staatslieden hebben zich toen per auto naar de kerk van het Kruis begeven, waar Hittler een krans heeft doen neerleggen op het gedenkteeken voor de Florentijnen, die tijdens de laatste oorlogen en bij de fascistische revolutie zijn gedood. Later in den middag heeft Hittler^ Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. in gezelschap van Mussolini, op het balcon van het Palazzo Vecchi, aan het Signoria-plein, de hulde van de bevolking in ontvangst genomen. In het Riccardi-paleis bood Musso lini het diner aan en vervolgens begaven de beide staatslieden zich naar den stadsschouwburg, ler bij woning van een uitvoering van Verdi's Simon Boccanegra. Met de bijwoning van de opera voorstelling was het einde van Hittler's verblijf in Italië genaderd Mussolini heeft Hittler naar het station begeleid. Op het stations plein was een enorme menigte bijeen om de beide staatslieden toe te juichen. Op het perron hebben Hittler en Mussolini met een hartelijke om helsing afscheid genomen. Onder het spelen van het Duitsche volkslied vertrok de trein om kwart over twaalf. Victor Emanuel naar Berlijn Zooals gebruikelijk is, heeft rijks kanselier Hitier bij zijn bezoek aan Italië den koning tot een tegenbe zoek aan Duitschland uitgenoodigd. Naar de Tel. verneemt zou koning Victor Emanuel, alsmede kroon prins Umberto toegezegd hebben, begin Augustus naar de rijkshoofd stad te komen. De gezondheidstoestand van den H. Vader. Opnieuw hebben onrustbarende geruchten de ronde gedaan over den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus. Ten bewijze dat deze geruchten ongegrond zijn, is het voldoende mede te deelen, dat de Heilige Vader sedert zijn aankomst te Castel Gandolfa dagelijks vijf particuliere audiënties heeft ver leend en Woensdag en Zaterdag duizenden pelgrims heeft ontvangen. lederen dag maakt Zijne Heilig heid verder een wandelrit van anderhalf uur in de tuinen van het Pauselijk zomerverblijf.* Regeeringscrisis dreigt te Brussel. Middelstand protesteert tegen lasten. Nog steeds is er in België geen oplossing gevonden voor ue iinan- cieele moeilijkheden, welke nieuwe belasting voorzieniugen noodig maken. Zooals men weet weigert het katholieke bloc en weigeren ook de liberalen, het complex van belastingen en belastingvernoogin- gen, door de regeermg voorgesteld, te aanvaarden en staat bet de herinvoering voor van de crisis- belasting. Er was Vrijdag j.l. reeds sprake vau, dat het kabinet-Janson zou altreden, maar na 5 uur achtereen beraadslagen besloot de regeering om hedeu, Dinsdag, in de Kamer de kwestie van vertrouwen te stellen. In den Zaterdag gehouden minis terraad heelt de regeering besloten, den burgemeester van Brussel te verzoeken, de manifestatie van de middenstanders tegen de nieuwe belastingplannen, welke Zondag in de hoofdstad zou gehouden worden, te doen verbieden. Het college van B. en W. van Brussel, gezien de plannen van tegenmanilestaties o.m. van socialistische zijde, heeft zich bij de zienswijze van de regeering aangesloten en heeft Zaterdag middag op alle hoeken van de straten aanplakbiljetten laten aan brengen, waarop aan de bevolking van deze beslissing werd kennis gegeven. Dit besluit heeft groote verbittering gewekt. De Spaansche burgeroorlog Over de krijgsverrichtingen meldt United Press uit baragossa, dat er geen wijziging in de situatie is ge komen. De regen blijft elke poging om tot operaties van beteekenis over te gaan, verhinderen. Het schijnt, dat generaal Miaja er vooral op bedacht is te voorkomen, dat de nationalisten de vruchtbare vlakten bereiken, welke van vitaal belang zijn voor de voedselvoor- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 48 Zij heeft kou gevat in een nacht, dat ze naar de lamineren is gaan kij ken om te zien of ze geen kou leden. Toen Michael later over het erf wandelde, zag hij de eenden, die rustig in den half bevroren vijver zwommen. Wat had tante Molly ook weer gezegd? Breng Virginia hier zij kan voor mijn eenden zorgen jullie kin- ren zullen dol zijn op mijn eendjes, Michael. Dien nacht kwam er een gunstige wending in de ziekte van tante Molly. Zij herstelde echter maar heel lang zaam en zij wilde Michael veel bij zich hebben. Hij reed daarom op en neer tusschen New-York en Winchester en was er, zooveel hij maar eenigszins kon. Hij leerde zoo langzamerhand alle vrienden en buren van tante Mol ly kennen en bemerkte, hoe groot de plaats was, die zij in aller harten in nam. Zij had altijd voor anderen ge leefd, niet op een bekrompen manier, maar oprecht en met heel haar liefde, met vreugde in hun vreugde en smart in hun verdriet. Michael begreep in die dagen dat dit de sleutel was tot het ware geluk: jezelf niet afsluiten van de wereld, maar er deel van wor den en de wederwaardigheden des levens deelen met rijk en arm, als ge zamenlijke reizigers op weg naar een gemeenschappelijk doel. Er volgde 'n tijd van voorjaarsweer en Michael voelde ook in zichzelf den invloed van het komende jaargetijde, nu hij zoo dikwijls buiten was. Overt al zag je het: de kleine kabbelen, in beschutte hoekjes sproot al wat teer groen uit de donkere aarde, er vlogen vogels uit het Zuiden aan, er waren al kalveren en lammetjes, biggetjes en jonge eendjes die hun eerste onder zoekingstochten waagden in de onbe kende, heerlijke wereld. Wat zou Virginia van dit alles ge- noten hebben! Toen tante Molly opzat, begon zij op een dag weer over Virginia. Wanneer komt zij nu eens? Michael staarde uit het raam en antwoordde met een heesche stem: Zij komt niet. Waarom niet? Hij vertelde haar van den Kerst avond op Derekdale; van haar briefje en haar plotselinge verdwijning en van wat Rickey hem had gezegd over haar huwelijk met Tony Bleecker. Tante Molly zat heel stil, haar kal me oogen staarden naar de voorbij- vlietende wolken. En heb je haar zoo laten gaan? Ja. Waarom? Omdat ik begreep, dat zij net was als alle anderen, zeide hij. Waar om zou ik nog geloof hebben in een vrouw? Wees niet zoo kortzichtig, Mi chael. Haar toon lokte zijn verzet uit. Ik ben niet kortzichtig. Dat ben je wel! verzekerde zij met een heftigheid, die hij niet van haar kende. Om een vrouw als Virgi nia te beoordeelen naar den maatstaf, waarmee je Helen oordeelde. Hij staarde haar aan, maar zag haai niet. Wat hij zag was zijn vrouw He len en haar koude schoonheid en daar naast Virginia's lieflijkheid, haar war men, helderen, kinderlijken blik. En plotseling bekende hij Ik ben een dwaas geweest, tante Molly. Een lieve dwaas, zei ze en reikte hem glimlachend haar hand, maar toch een dwaas. Toen hij zijn tante verlaten had, wandelde Michael met een licht hart onder de blauwe lucht. Hij zou naar Virginia toegaan en haar vragen hem te vergeven. Laat mij je toonen wat ik je te geven heb, zou hij haar zeggen. En hij zou haar op de boerderij van tante Molly brengen en zij zou begrij pen, wat hij bedoelde. Dat hij haar geen wereldsche goederen aanbood, maar een schat voor de ziel en 't hart. Derekdale had zijn schuren en zijn ak kers en zijn veestapel, maar hier op tante Molly's boerderij was een ge meenzaamheid met de natuur, die ginds ontbrak. Op Derekdale verzorg den gehuurde knechts het geheele landgoed, maar hier drong je zelf door tot het hart der dingen, hier kende ieder dier zijn meesteres en had haar lief. Jij en ik, zou hij tegen Virginia zeggen, wij zullen het leven beleven, zooals tante Molly het heeft beleefd. Zooal niet hier op de boerderij, dan in een ander plekje op deze aarde, waar wij zullen leven en het leven liefhebben en een geluk zaaien, dat tot aan het einde onzer dagen bloem en vrucht zal dragen. Een week later ging hij naar het oude huis in Washington Square. Hij trad de hal binnen en zag den bronzen ridder met zijn toorts. Zijn hart bons de heftig, toen hij aan de deur van Virginia's kamer klopte. Een vreemde dame deed hem open. Miss Farquar heeft mij verzocht haar adres niet bekend te maken, ant woordde zij op zijn vraag. Waarom was Virginia zoo verdwe nen? En waarheen? Aan het eind van de week ging hij naar Annapolis. Het huis van de Far- quars was gesloten en droeg het bord je: Te koop. De Maartwind deed de droge blade ren in den ouden tuin ritselen. Hij vroeg aan de vrouw, die er naast woonde, of er iemand van de familie Farquar in de stad was. Zij zeide hem van niet, en toen hij vroeg of hij het huis mocht zien, gaf zij hem den sleutel. Zijn voetstappen echoden dreunend door 't leege, donkere huis. Hij sliet in de woonkamer de blinden open, en het daglicht stroomde naar binnen en verlichtte de kamer en de hal die eraan grensde. Michael stond doodstil. Hij zag Virginia weer, zoo als hij haar hier voor het eerst had gezien, in het sjofele groene jumper- tje en met de beide zilveren kande laars beschermend in haar armen ge klemd. XX. DE PANTOMIME. Er kwamen een paar van die koude vochtige dagen zooals men die zelfs in Florida kent, en die het verblijf op het water verre van aangenaam maken. Het humeur van het gezelschap op 't Van Duyne-jacht leed er sterk onder. De regen viel kil en miezerig en on ophoudelijk, zoodat er geen mogelijk heid was om zich op het dek te amu- seerenen den ganschen dag kaarten in de kajuit was ook niet alles. Marty was tot na de lunch blijven liggen, en toen zij in haar bontjas ge huld het dek opging, trof zij daar Jane eveneens in bontjas en zich doodelijk vervelend. Ik word nog gek, als dat weer zoo blijft, zei Jane nerveus. Ik heb geen geluk bij het spel, en de mannen zijn in een vreeselijk humeur. Zelfs Tony snauwt me af. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwükscbe en Langstraatsebe Conrant. NCÖOOBOABAriÜ

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1