Plaatselijke Berichten NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 11 Mei 1938 No. 38 De Echo van het Zuiden Tweede Blad KAATSHEUVEL. MiDDENSTANDSBORGSTELLINGS- FONDS VOOR DE LANGSTRAAT (M.B.L.) GEVESTIGD TE WAALWIJK. Ie Jaarverslag. I. Verschenen is het 1ste jaarverslag (15 Sept.—31 Dec. 1937) van 't Mid- denstandSborgstellingsfonds voor de Langstraat, gevestigd te Waalwijk. Oin het groote belang voor den Mid denstand, speciaal den kleinen mid denstand in dit fonds gelegen en ter meerdere bekendheid aan dit fonds, geven wij daaruit eenige belangrijke passages. Doel der Stichting is: hulpverlee ning en woekerbestrijding ten bate van den industrieëlen en handeldrij- venden Middenstand, in den vorm van a. Saneering en/of bemiddeling en bet geven van zakelijke adviezen. b. het verleenen van borgstelling aan credietbehoevenden die niet op andere wijze deze financieele hulp kunnen verkrijgen. Voor de onder a. en b. bedoelde hulpverleening geldt als voorwaarde dat uit de gemeente van inwoning van gemeentewege in het kapitaal der slichting of tot hare inkomsten wordt bijgedragen; voor borgstelling als on der b. bedoeld kunnen alleen in aan merking komen personen die op het moment van het indienen der aan vrage reeds gedurende minstens drie jaren hun zaak dreven. Voorts moet bij behandeling blijken dat het crediet aan geen ander dan* den betrokken persoon ten goede komt; dat zijn bedrijf weer levens vatbaar wordt en dat een redelijke kans op terugontvangst van het ver strekte bedrag aanwezig kan worden geacht. Binnen 3 jadr moeten de credieten worden terugbetaald. Samenstelling van het Dage lijks Bestuur. J. P. P. Tielen, Waalwijk, Voorzit ter, aangew. door de K.v.K. A. I). C. Snels, Dongen, vice-voorzit- ter, afgev. door de K.v.K. J. C. Frederiks, Kaatsheuvel, 1ste penningmeester, afgev. door de K.v.K. W. J. v. d. Noort, Made, 2de pen ningmeester, afgev. door de K.v.K. J. L. F. M. Bianchi, Geertruiden- berg, lid, afgev. door de Gemeente Geertruidenberg. P. N. Dekkers, Waspik, lid, afgev. door de gemeente Waspik. A. van Delft, 'Heusden, lid, afgev. door de gemeente Heusden. J. C. van Mierlo, secretaris. Leden Algemeen Bestuur. J. E. Foekens, Den Haag, afgev. Min. van Econ. Zaken. Th. Roeffen, Den Bosch, afgev. Ged. Staten van Noord-Brabant. K. L. J. Wouters, Dongen, afgev. gemeente Dongen. J. J. H. Snijders, Dussen, afgev. ge meente Dussen. J. A. F. Mallens, Kaatsheuvel, afgev. gemeente Loonopzand. J. A. v. Gils, Made, afgev. gemeente Made. W. P. C. Eibers, Waalwijk, afgev. gemeente Waalwijk. Beknopt overzicht van de werkwijze. Wanneer door iemand schriftelijk of mondeling een beroep op het borg stellingsfonds wordt gedaan wordt hem door den secretaris een voorloo- pige vragenlijst verstrekt. Uit de beantwoording dezer vragen kan de secretaris reeds afleiden of de betrokken aanvrager aan de Alge- meene gestelde eischen om voor hulp verleening in aanmerking te komen voldoet. Is dit laatste het geval dan wordt hem een uitvoerige vragenlijst verstrekt die, mits goed ingevuld, alle bijzonderheden bevat die bij de be oordeeling van de betrokken aanvrage R.K. Huishoudschool. Naar wij vernemen heeft de voorzitter van 't R.K. Kerkbestuur van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ontvangen, dat ZEx. accoord gaat met den bouw der R.K. Huishoud school alhier, langs de nieuw aan te leggen straat (Stationsstraat- Putstraat), waarvoor de benoodigde grond door 't Kerkbestuur van de gemeente zal worden teruggekocht. Deze school komt ter hoogte van het St. Theiesia-gesticht en na bovenstaande goedkeuring van den minister is direct opdracht gegeven voor 't ontwerpen en afwerken der plannen voor deze school. T.B.C.-bestrijding. Het dames comité voor de T.B.C.- bestrijding in onze gemeente blijft steeds actief. van belang kunnen zijn. Naast deze uitvoerige gegevens wor den ook van andere zijde nadere in lichtingen over aanvrager ingewon nen. Vanzelfsprekend worden deze in formaties gericht tot die instanties waar men van discretie vetzekerd kan zijn. Ook wordt in vele gevallen de aan vrager tot een bespreking met den secretaris opgeroepen waarbij hij zijn verzoek nader kan toelichten en zoo mogelijk met boeken en ander bewijs materiaal kan staven. Het Dagelijksch Bestuur neemt in zijne maandelijksche vergaderingen kennis van al deze gegevens. Wordt een crediet gevraagd, wat gewoonlijk wel het geval is, dan zal het Dag. be stuur de aanvrage toetsen aan .de vol gende normen: Is aanvrager Middenstander? Is hij van goed burgerlijk gedrag en bekwaam voor zijn vak? Drijft hij zijn zaak reeds minstens 3 jaar? Is de te verleenen hulp „afdoende" te achten, zoodat de zaak weer in het levensonderhoud kan voorzien? Kan aanvrager het te verstrekken crediet binnen 3 jaar terugbetalen? Zal de financieele hulp alleen aan aanvrager ten goede komen, dus niet tot betaling van oude schuld worden aangewend? Zouden deze vragen niet alle in be vestigden zin beantwoord kunnen worden, dan zal dit doorgaans tol gevolg hebben dat nog niet tot directe credietverleening kan worden over gegaan. Echter zal in zeer vele gevallen het Fonds toch op andere wijze hulp kun nen bieden. Het kan zijn bemiddeling verleenen om met crediteuren een accoord te treffen, om uitstel van betalingen, verlaging van renten of huren, op schorting of vermindering van aflos singen en andere verlichtingen van te zwaar drukkende lasten te verkrijgen. Het kan aanvrager met adviezen in zake bedrijfsvoering, boekhouding, en andere zakelijke adviezen ten dienste staan. Het is juist deze vorm van steunver lening dit bemiddelend advisee- rend en saneerend werk van het Fonds dat voor velen mooie resultaten heeft afgeworpen, waarmede ze vaak meer gebaat bleken te zijn dan met financieele hulp, omdat deze resul taten meer blijvende waarde hadden voor het bedrijf, dat er door op een gezondere basis werd geplaatst. Indien het Dagelijksch Bestuur be sluit tot het verstrekken van een cre- die, dan zal het zoo mogelijk persoon lijke of zakelijke zekerheid trachten te krijgen, door bijvoorbeeld machi nes of andere goederen (geen han delsartikelen) van den credietnemer aan het Fonds te doen cedeeren of een borgstelling te verkrijgen. Voor uitbreiding van zaken wordt geen crediet loegestaan. Het crediet bedraagt ten hoogste ƒ500,Vaak blijkt met een lager crediet dan aangevraagd wordt te kunnen worden volstaan. De te vergoeden rente bedraagt 5%. De credieten, waarvoor het Midden- standsborgstellingsfonds voor de Langstraat zich borg stelt, worden verstrekt door het Agentschap Don gen van de Nederlandsche Midden- standsbank N.V. dat maandelijks het Fonds op de hoogte stelt van de zake lijke ontwikkeling en de terugbeta ling der verstrekte credieten. Ook van den gang van zaken in de bedrijven die door het Fonds gehol pen zijn, houdt het bestuur zich zoo veel mogelijk op de hoogte. Het dringt aan op invoering eener een voudige boekhouding. Dit contact ook na de afhandeling der aanvrage, is zoowel voor het betrokken bedrijf als voor het Fonds van veel belang te achten. Thans brengt het ons weer iets nieuws in den vorm van «straat muziek^ Eenige amateurmuzikan- ten in onze gemeente hebben zich spontaan beschikbaar gesteld om Zaterdagmiddag door de gemeente te trekken om hun muzikale talen ten ten dienste te stellen der lief dadigheid. Zij zullen daarbij collec teeren voor de TBC-bestrijding en ongetwijfeld zal iedereen voor dit mooie initiatief, voor dit goede doel z'n penningske offeren. Des avonds wordt door deze muzikale Waalwijkers, die zich voor deze gelegenheid den weid- schen naam van »The Longstreet Serenaders« hebben gegeven, een bal georganiseerd in Musis Sacrum, een bal met velerlei attracties, waarvan de financieele resultaten ook geheel de TBC-commissie ten goede komen. Wij voorspellen de Serenaders met den heer Ad. Mombers aan 't hoofd, met hun muzikale tocht, met hun bal een goed succes, wal zij ook gaarne hopen voor 't doel «de bestrijding der TBC in onze gemeente®. Tennissport Door het openen van de nieuwe Gravel Tennisbaan achter Hotel Verwiel heeft de tennissport weer veel aan belangstelling in onze plaats gewonnen. Het geheel ziet er dan ook keurig verzorgd uit en naar verschillende deskundigen verzekerden, kan zij met de beste in het land verge leken worden. De outillage is ook perfect. Een moderne pompinstaliatie verge makkelijkt de besproeiing, terwijl een nieuw terras de speelsters en spelers een aangename verademing kan schaffe». Het ligt in de bedoeling op Hemelvaartsdag 26 Mei a.s. een wedstrijd te organiseeren tusschen de Waalwijksche Vereenigingen »Tioltib«, »D.G.S« en «Hotel Ver- wiel®. Deze wedstrijden zullen onge twijfeld een spannend verloop hebben, waar het hier gaat om de plaatselijke suprematie. SCHUTTERSGILDE ST. CRISPIJN EN ST. CRISPINIANUS. Bondsconcours. Zondag werd op de banen van het Schuttersgilde St. Crispijn en St. Cris- pinianus te v.m. Besoijen het bonds concours gehouden van den schutters- kring ..Maasland". Na ontvangst door den hoofdman, den heer Verhagen, werd met veel animo aan de wedstrijden begonnen. De volgende resultaten werden be haald: Korpsprijzen: 1 St. Catharina, Herpt, 21 punten, 2 St. Ambrosius, Waalwijk, 18 punten. 3 O. L. Vr. Schutse, Elshout, 18 punten, 4 St. Crispijn en Crispinianus, Waal wijk. 17 punten, 5 St. Blasius, Heusden. 16 punten, 6 St. Jan Baptist, Kaatsheu vel, 14 punten, 7 Prinses Juliana, Vlij men. 13 punten. Personeele prijzen: 1 G. Beulen, Kaatsheuvel. 2 M. van Falier, Vlijmen, 3 F. v. d. Wiel, Els- hout, 4 C. Klerks, idem, 5 H. de Louw, Waalwijk, 6 A. van der Gouw. idem, 7 K. de Hart, Elshout, 8 G. van Heesch, Waalwijk. 9 H. Pullens. Waalwijk, 10 C. de Kort, Herpt, 11 J. v. Huiten, Waalwijk, 12 N. v. Dongen, idem, 13 C. de Jong, idem, 14 C. de Kort, Herpt, 15 J. v. Beijnen. Waalwijk, 16 A. de Kort Czn., Herpt, 17 H. de Jong. Waal wijk, 18 G. de Graaf, idem, 19 A. de Kort, Heusden, 20 B. Heijkant, Heus den, 21 Th. Pullens, Waalwijk, 22 Th. Sleijers, Herpt, 23 Jos. Loeff, Waal wijk, 24 J. de Leijer, Waalwijk, 25 M. de Kort, Heusden, 26 Jos. Rombouts, Elshout, 27 W. de Louw, Waalwijk, 28 D. Kops, Kaatsheuvel, 29 G. de Kort, Herpt, 30 J. Baijens, Waalwijk, 31 H. van Dongen, idem, 32 N. Klerks, idem, 33 A. van Huiten, idem, 34 A. van den Oever, Heusden. 35 Jac. Kuys, Herpt, 36 J. Kleijberg, Waalwijk. 37 M. Ver hagen, Waalwijk, 38 A. v. d. Griendt, Vlijmen, 39 Arn. Bayens, Waalwijk, 40 B. van Berkel, Kaatsheuvel, 41 C. van der Ven, Kaatsheuvel, 42 P. v. d. Oever, Heusden. Kasteleinsprijs: A. Duquesnoij, Waal wijk. Na afloop reikte de heer Verhagen in het clublokaal van den heer van der Meijs met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars uit. Bedevaart naar Elshout. De R. K. Werkliedenvereeniging maakte Zondagmorgen haar jaar- lijksche bedevaart naar de Zoete Lieve Vrouw te Elshout. Deze bedetocht heeft zich in een zeer groote belangstelling mogen verheugen. In den stoet werden meegedragen de vaandels van de R. K. W. V., van de afd. Fabrieks arbeiders, van de afd. Metaalbewer kers en van de harmonie St. Crispijn. Voorts maakten van den tocht deel uit de leden van de K. J V Jodge Werkman en een groote groep bruidjes. De H. Mis werd opgedragen door den Eerw Adviseur kapelaan van Rooij, terwijl speciale H.Misgezangen gezongen werden door de Lieder tafel «De Vereenigde Zangers.» De plechtigheden hadden een buitengewoon stichtend verloop. De Missienaaikring »St. Jan.», maakte gistermorgen een bedevaart naar het genadeoord van de Zoete Lieve Vrouw te Elshout. Loterij Aan de V.V. «H.E.C.a is door B. en W. vergunning verleend tot het houden van een loterij. TWIST. In het woonwagenkamp alhier, kreeg een zekere BI. het met zijn zoon aan den stok. De vader zette hem toen bui ten den wagen, waar het lieve zoontje toen een stok nam en alle ruiten in sloeg. De marechaussée alhier heeft van het geval proces-verbaal opgemaakt. GOEDE VANGST. Door de Marechaussée alhier wer den een tweetal Tilburgers, A. W. en J. B. verbaliseerd. toen zij onder Giersbergen op de vogeljacht waren.. Een drietal nachtegalen, die zij reeds hadden buitgemaakt benevens twee vangnetten werden in beslag ge nomen. Ongeval De arbeider K. werkzaam op de leerlooierij der firma P. vari Loon had het ongeluk op een dusdanige wijze met zijn hand tusschen een vat te geraken, dat een bloedende vleeschwond ontstond die door Dr. Kolster gehecht werd. Auto-ongeval Zondagmiddag werd een bus van de B.B.A bestuurd door J. V. ter hoogte van de Markt van achteren aangereden door een luxe auto, bestuurd door mevr. de J. uit Antwerpen. De B B.A.-bus bekwam eenige schade aan het achterspatbord. Aanrijding Zaterdagavond werd de heer D. alhier tusschen Leende en Valkens waard aangehouden door de kom miezen. Hij voldeed aan dit bevel, doch op hetzelfde moment naderde met razende snelheid een auto, die daar zij geen lichten en nummer borden voerde, waarschijnlijk smok kelaars bevatten. Deze laatste vol deed dan ook niet aan 't stopbevel, maar reed recht door, waarbij zij de auto van den heer D. langszij schaafde, zoodat deze aan het achterspatbord ernstig beschadigd werd. 3.— per H.A. 4. Machtiging werken in eigen be heer. 5. Verkiezing van een lid wegens periodieke aftreding van R. Middel koop, die herkiesbaar is. UITVOERING VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF 1937. VAKONDERWIJS SLAGERS. Bij het op 25 en 26 April j.l. te Utrecht gehouden examen voor han delskennis voor leerlingen van den schriftelijken cursus handelskennis van de Vereeniging tot Bevordering van het Slagersvakonderwijs hebben van de 68 candidaten 56 het examen met goed gevolg afgelegd. Gezien de betrekkelijk korte voorbereiding kan dit resultaat zeer bevredigend genoemd worden. Aan het op 25 en 26 April j.l. te Utrecht gehouden examen voor vakbe kwaamheid, voor personen, die geen vakcursus volgden, namen 20 candida ten deel. Hiervan zijn 14 geslaagd. Bij het examen is gebleken, dat bij de mees te candidaten de kennis van de worst- makerij onvoldoende was, evenals de kennis van ziekte van vee. Op 30 en 31 Mei a.s. wordt in de Slagersvakschool te Utrecht wederom een 20-tal candidaten, die geen vak cursus volgden, geëxamineerd. Voor dit examen is geen plaats meer beschik baar. wel voor het daarop volgende, hetwelk op 13 en 14 Juni a.s. zal wor den gehouden en waarvoor 20 plaatsen beschikbaar zijn. De kosten van het examen bedragen 15. Opgave voor deelname te richten tot de S. V. O. Slagersvakschoolge- bouw, van Wijckstraat te Utrecht. In dien ook het examen op 13 en 14 Juni a.s. is volgeboekt, zullen zoo spoedig mogelijk data voor een volgend examen worden vastgesteld. Yoorkeuring certificaat Politiehond K.N.P.V. Treinbrand in Z. Frankrijk. Waalwijker onder derèizigers. Vrijdagmorgen 1.1. is brand uit gebroken in een wagon van de trein Zuid-Frankrijk—Paiijs. In deze trein bevond zich ook de heer L. V. alhier, die van een zakenreis in Z.•Frankrijk wederom op den terugweg was. Het vuur greep zeer snel om zich heen en deelde zich ook mede aan een tweeden wagon, die evenals de eerste nagenoeg geheel vernield werd. Doordat een conducteur aan de noodrem had getrokken, was de trein tijdig tot stilstand gebracht, zoodat alle passagiers die zich in de brandende wagon bevonden, deze zonner letsel konden verlaten. Met twee uur vertraging kwam de trtin tenslotte in Parijs aan. Auto-ongeval De heeren R. van leisel alhier, van Spaendonck en van Dooren uit Tilburg, die voor eenigen tijd in Hintham een ernstig au o-ongeluk meemaakten, waarbij zij ernstig werden gewond en sindsdien in 't Groot Ziekengasthuis in den Bosch werden verpleegd, zijn gisteren na een verblijf van ruim 6 weken daaruit als genezen ontslagen. Visscherslust De hengelvereeniging «Visschers lust® heeft besloten met de a.s. Kermis een reisje te maken naar Burgers Dierenpark te Tilburg. Biljarten ln het café van den heer Passier werden Zaterdagavond interessante biljartwedstrijden gehouden die eên spannend en sportief verloop had den, De heer Fr. Slaats speelde een partij cadre tegen den prof. P. Devenijns en behaalde daarbij 72 pnt. tegen Devenijns 250 pnt. De jeugdige biljarter Theo Berkel- maus bond den strijd aan tegen den heer J. de Graaff en won met 1 punt voorsprong met den vol genden stand: 150 149. Frans Slaats verloor eveneens van dit biljartphenomeen met 100 99. WATERSCHAP „DE BUITEN POLDER VAN BESOIJEN". Bovengenoemd Waterschap zal Dins dag 31 Mei a.s. in Café J. v. d. Meijs, hare algemeene jaarvergadering hou den. Aan de orde komt: 1. Vaststelling rekening '36'37. 2. Vaststelling begrooting '38-'39. 3. Vaststelling van den aanslag a De voorkeuringen voor het certifi caat politiehond zullen alhier worden gehouden op Zaterdag 21 Mei a.s. Als keurmeesters zullen daarbij fungee- ren de heeren J. Jansen, alhier en L. van der Griend te Baardwijk. Op een proef keu ring Zaterdag j.l. in het R.K. Sportpark gehouden wer den een 4-tal honden uit Kaatsheuvel en een hond uit Sprang-Capelle door de keurmeesters van Helsland en Jansen alhier beoordeeld. Biljarten. Er was Maandagavond veel belang stelling voor de demonstratie die in café van Dun, door dhr. P. Devenijns Prof. de biljart te Tilburg met zijn leerling de 13-jarige Th. Berkehnans, Goirle werd gegeven. De heer Devenijns demonstreerde zijn kunnen in een partij cadre 30-2: 300 punten tegen dhr. W. Kamp, libre 94 pnt. De kleine biljartliefhebber speelde een partij tegen de heer J. v. d. Kaa uilslag 100-61 in 20 beurten, tegen dhr. G. v. d. Velden 75-6 in 3 beurten; hoogste serie 55: tegen dhr. J. Schal ken, 75-9 in 2 beurten hoogste serie 52; tegen B. v. Boxtel 75-74 in 14 beurten. Alzoo won de jongeheer Ber kehnans alle partijen schitterend w.o. een tweetal met overgroote cijfers. Huishoudcursus. Medio Mei zal in een lokaal van dhr. A. van Kuijk-de Jong een land- bouwhuishoudcursus geopend worden door de afdeeling Kaatsheuvel van den N.C.B. R.K.V.V. D.E.S. Tot penningmeester der BK.V.V. DES is met algemeene stemmen ge kozen dhr. Theo v. d. Hoven alhier. Benoemd. Tot hulpkommies aan het grens station Eisden is benoemd dhr. Jan Kops alhier. Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap der Arbeidsbemiddeling stonden vorige week ingeschreven 297 geheel en 48 gedeeltelijk werkloos. Het aantal ge- steunden bedroeg 86, terwijl 49 per sonen in de werkverschaffing waren geplaatst. LOON OP ZAND. Voetprocessie naar de Zoete Lieve Vrouw. Zondagmorgen vertrok alhier om 3.15 uur door droog weer begunstigd de jaarlijksche processie te voet naar de Zoete Lieve Vrouw van den Bosch. Dc deelname was buitengewoon groot. Onderweg wisselden gebed en zang

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5