NIEUWS UIT LANGSTRAAT EN OMGEVING INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND, AGENDA'S, GEMENGD NIEUWS, WASPIK. r Dankbetuiging van het Prinselijke Paar. ÜRUNEN. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. SPRANGGAPELLE. Marktberichten, Jaarverslag Stoomzuivelfabriek „De Langstraat" te Drunen. De coöperatieve Eerste Langstraat- sche Stoomzuivelfabriek hield Woens dagavond onder presidium van dhr. M. v. Halder haar algemeene jaarver gadering in de zaal van het meisjes- patronaat. In verband met het daags te voren gevierde jubileum van den voorzitter, tracteerde deze de aanwezige leden, hetgeen begrijpelijkerwijze zeer op prijs werd gesteld. De notulen worden zonder eenige wijziging goedgekeurd. Uit het uitgebrachte jaarverslag, hetwelk na eenige toelichting onver anderd werd goedgekeurd ontleenen wij het volgende; In 1937 werden 15 leden aangeno men en 21 leden ontslagen. De ver- eeniging telt per 31 Dec. 1937 440 le den. In het hestuur kwam geen verande ring. Er is verwerkt 5.434.289 KG. melk, met een gemiddeld vetgehalte van 3,278%. Geproduceerd werd 204.807 KG. bo ter. Hiervan is verkocht door de Coöp. Z.E.V. „Brabant" te Breda 145.850 KG. en in detail 58.957 KG. I)e prijs was respectievelijk 1 -49 en ƒ1.58, gemiddeld ƒ1.516 per KG. Bij boterkeuringen van den Bra- bantschen Zuivelbond te Breda be haalden wij diploma en bij keuringen der Export ver. werd ons premie toe gekend. De verkoop van melk bedroeg 88.509 Liter en 181 Liter room. Van geleverde melk is 80% als ondermeik teruggegeven of verkocht ten voor- deele van de melkleveranciers. De karnemelk is gedeeltelijk ver werkt tot pap en is zooveel mogelijk verkocht. De heffing der Crisis Zuivelcontrole op boter was 09 cent, de steun 56,5 cent per KG. boter. Voor de melk is per 1% vet be taald 1.485; per 100 KG. ƒ4.82. Bo vendien is 5 cent per 100 KG. melk tegoed geschreven als ledenkapitaal. De onkosten hebben bedragen 58 cent per 100 K.G. ontvangen melk. De kosten van melkaanvoer bedroe gen ƒ4056,24; aan loonen 12,133,90; boterverpakking en verzendkosten ƒ.4085,43; onderhoud gebouwen en machines 1473,77; brandstoften £2482,34; lidmaatschappen ƒ2134,12; belastingen ƒ2458,16; rente ƒ971,61. Bezittingen w.o. gebouwen 17000; machines 11700; boerenleenbank ƒ6037,68; kas 1226,55; schulden o.a. ledenkapitaal 25922,36; reserve A 5400reserve B 6000. Bijschrijvingen ledenkapitaal ƒ2717. Opgemerkt werd dat de reserve B is gevormd uit den overschot van uit den oorlogstijd bestaan hebbende crisisinstellingen en een juiste ver deeling onder de leden niet doenlijk was. Door de algemeene vergadering werd goedgekeurd de uittreding van 12 leden volgens art. 11 der Statuten en zal hel ledenkapitaal l.z.t. worden uitbetaald. Medegedeeld werd dat de gemid delde prijs per KG. boter 1.35 zal be dragen. Voor de ondermelk wordt nog betaald 60 cent per 100 KG., terwijl aldus de directeur verwacht mag worden dat deze prijs zal dalen tot 50 cent. Met de stalvoedercontrole heeft men bevredigende resultaten bereikt. Besloten werd op de najaarsverga dering dit punt wederom op de agen da te plaatsen. Volgens besluit van het bestuur zal het ledenkapitaal dat tegoed geschre ven is in 1926 dezen zomer aan de le den worden uitgekeerd. Den directeur deelde nog mede, dat onze fabriek is aangesloten bij de Z.C.V. „Brabant", waarbij 25 fabrie ken zijn aangesloten. In de Dinsdag gehouden vergade ring dezer exportvereeniging is be sproken een techniker aan te stellen die speciaal moet zorgen voor een zelfde en prima kwaliteit, welke ini tiatief door de vergadering werd toe gejuicht. Op een vraag van een der leden werd toegezegd dat bij voldoende deel name wederom een melkcursus zal worden gegeven. Ingeschreven. Bij de door den Inspecteur van het N.R.S. ingestelde keuring is de slier Aleid van de wed. Ant. v. Hulten met 80.4 punten ingeschreven in het N.R.S. De vroolijke Starters. Zaterdagavond 9 uur houdt de mo torclub een algemeene vergadering in café P. Klerks ter bespreking reis naar de autoraces te Antwerpen. Reclasseering. De bloempjesverkoop ten bate der DURFDE DE TRAP NIET OP UIT ANGST VOOR HAAR RHEUMA- TISCHE PIJNEN. Eindelijk een middel dat uitkomst bracht. Mevr. G. M. schrijft ons: „Ik had erge rheumatische pijnen in mijn knie- en en rug en ook had ik last van hoofd pijn. Ik durfde nooit goed de trap op te loopen uit angst voor pijn. Nu neem ik echter eiken morgen een halve theele pel Kruschen Salts in warm water en ik voel mij een ander mensch. De pijn is zoo goed als geheel verdwenen De verschillende zouten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen werking bij de bestrijding van Uw rheumatische pijnen, hoofdpijn, enz. Zij verwijderen de opgehoopte afvalstoffen, welke de oorzaak zijn van Uw klachten, uit Uw organisme en sporen Uw afvoerorga- nen aan tot betere werking. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zal er geen sprake meer zijn van rheu matische pijnen of andere klachten. Kruschen Salts is uitsluitend ver-: krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. Reclasseering heeft in onze gemeente ƒ30,15 opgebracht. Wegen. Deze week hoopt men gereed te ko men met het opbreken der tramrails in ons dorp. Indien dan spoedig aan de verbetering en verharding van 'l vrijgekomen wegdek wordt begonnen (hetgeen verwacht mag worden), laat de tram naast het leed van vele werk- looze employes nog iets goeds achter in den vorm van een een breeden verkeersweg. Veiling. Goudreinetten 1823; Aarbeien 90 114; Tomaten 4244; Wagenaars 7478; Postelijn 1014; Slavellen 2 5; Asperges 3344; Idem II 1830; Juin 1112; Spinazie 47; Idem II 24;Rabarber 46; Witte kool 4 4.5; Gele kool 45; Preij 78,5. Al les per K.G. Bloemkool 1117; Idem II 610; Idem III 35; Knolselderij 211 ]/2; Sla 24y2\ Idem II 12; Komkom mers 410; Idem wit 312; Aard beien 3/41.1/4. Alles per stuk. Peen 615; Rabarber 25; Selderij 1/2\y2', Peterselie 3/41.5; Kelen 1.5—1.1/4; Radijs 3/41.5; Tulpen 253^; Pijpjuin 1.1/41.5. Alles per bos. Naar wij vernemen is de onlangs in deze gemeente opgerichte rijveree- niging gedoopt met den naam „Rid ders van Sint Geertrui". Voor de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. F. ten Bruggenkate. Het zal deze maand 50 jaar geleden zijn dat het echtpaar Hub. Tobbers- Netten in het huwelijk trad. Op uitdrukkelijk verzoek van de jubilarissen zal het feest tot den iiuiselijken kring beperkt blijven. Ter gelegenheid van zijn zilve ren huwelijksfeest werd door dhr. H. v. Iersel een groot wijnfeest aange boden aan de in de Harmoniezaal ge vestigde vereenigingen. Muziek, zang en voordrachten en hartelijke speeches van de diverse voorzitters vulden de avond. Predikbeurten, Zondag 15 Mei 1938: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien dhr. H. J. Begeer, godsdienst-onder wijzer te 's-Gravenmoer en n.m. half drie dhr. C. W. Begeer, godsdienst onderwijzer te Besoijen. Deze week is men begonnen met het sloopen van hel oude „School huis". Een en ander wordt uitgevoerd door aannemer Wilemsz van Sprang, die ook het nieuwe huis zal bouwen. RAAMSDONKSVEER. Zondag j.l. huurde zekere van W. bij den rijwielhandelaar van S. te Raamsdonksveer een fiets en in plaats van deze na gebruik terug le brengen verkocht hij het rijwiel en maakte goede sier van de opbrengst. De vreugde was echter niet van langen duur want van het geval was inmiddels aangifte gedaan bij de ma rechaussee, die een onderzoek instel de. De dader kon worden gearresteerd wegens verduistering van d'e fiets en werd na verhoor overgebracht naar het Huis van Bewaring te Breda en aldaar ingesloten. Het rijwiel werd bij den rechtmati- gen eigenaar terugbezorgd. Zondag a.s. zal alhier door de R.K. Werkliedenvereeniging „St. Jo seph" het St. Jozef feest gevierd wor den. De dag wordt begonnen met een al gemeene H. Communie voor de leden. 's Avonds 0111 zeven uur zal een feestvergadering worden gehouden in het St. Henricusgebouw, waaraan medewerking verleenen „de Jonge Werkman" en de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid, welke laatste zal opvoeren „het Duivelsbruggetje". Door de Zangvereeniging zullen eenige zangnummers ten gehoore worden gebracht. Ook zal medewer king verleenen 0111 den avond toch maar in alle opzichten ten doen slagen de K.A.J.V. en Jonge Gilde. SPRANG. Toen gistermorgen mej. H. v. D. uit Vrijhoeve-Capelle op haar rijwiel door Sprang reed, kwam zij ter hoogte van de Kattesteeg in aanraking met het paard van den landbouwer de B. dat den weg overstak naar het weiland tegenover de boerderij. Met een smak kwam mej. v. D. op de straat terecht en bleef liggen. Zij werd binnengedragen, terwijl spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, die ernstige inwendige kneuzingen constateerde. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Drunen, 12 Mei 1938. Mijnheer de Redacteur, Beleefd vraag ik nog een plaatsje in Uw blad, om, in aansluiting op mijn artikel van Zaterdag j.l., den, door het Waterschap ,,De Hei- of Meerdijk en Polder van Drunen'' geschapen toe stand nog wat nader te commenteeren. Ik wil het nu niet zoo zeer over de be vloeiing hebben, doch meer op de ont watering ageeren. Als ik de voornaamste taak van een waterschap beschouw, wat in werke lijkheid toch ook is: de gronden van ingelanden te ontlasten van overtollig water en het eerbiedigen van deszelfs rechten onderling, dan heeft een water schap de laatste 10 jaar op de Kuijksche Hei geen recht van bestaan, geen be- teekenis meer. De waterlossing hier verkeert in een, met geen woorden te beschrijven, desolaten toestand. Aan de leidingen wordt letterlijk niets gedaan, bladeren en struikgewas beletten het water s winters den doortocht: polder arbeiders zijn hier een zeldzame ver schijning. Men moet hier lijdelijk toe zien, dat vele slooten worden dichtge maakt en andere worden beschouwd als niet meer op den kadastralen leg ger liggend; door dezen toestand wer den ook de wegen onberijdbaar. Ik vraag mij af, of de ingelanden hier geen recht op een menschwaardig be staan of behandeling hebben? Ik moet constateeren, dat vooral de laatste jaren aller aandacht en belang stelling worden geconcentreerd op de bevloeiing en de ontwatering practisch geheel wordt vergeten: dat bijzaak wordt gesteld voor hoofdzaak, dat men de muis tracht te vangen en de rat laat loopen. Zoo het mij vergund ware individu eel op de situatie in te gaan, zou ik hierover nog ellenlange kolommen kun nen volschrijven. Ook zijn door het Waterschap, met getuigen te bevestigen, strafbare feiten gepleegd, welke aan hoogere instanties zijn doorgegeven. Op het stukske in Uw nummer van Woensdag, waarin ,,een Ingeland zich beroept op een krantenartikel, waarin de inzender schrijft, dat mijn artikel werkelijk en vermeend persoonlijk be lang nastreeft, doch nalaat te expliqu- eeren hoe en waarom, waarin hij ten slotte alleen nog ageert op onwaar en onwaardig geschrijf en het blijkbaar niet aandurft op de onderscheidene punten dieper in te gaan, kan ik ant woorden, dat ik mijn artikel van A tot Z bevestig en daar nog geen woord van terugneem. Ik voeg daar nog aan toe, dat, indien de in uitzicht gestelde bevloeiingsplan- nen hun beslag krijgen, dit een onver mijdelijke en gestadige verarming der ingelanden zal beteekenen. Ook wacht hier het Gemeentebe stuur de taak, te verhinderen dat deze aan eenzelfde verarming wordt prijs gegeven. Een oud gezegde indachtig, heeft ,,een Ingeland" het bewijs geleverd dat mijn schrijven tot in détails gegrond is, waardoor ik intusschen, ik wil het den lezer niet onthouden, zeer voldaan ben. Jk sluit voorloopig mijnerzijds elke actie tegen het Waterschap langs de zen weg en dank voor de plaatsruimte. DIEZELFDE ONRECHT-AANGEDANE. RAAMSDONK. Van 30 April tot en met 6 Mei 1938. Geboren'. Jacoba \V. d.v. Petrus Joh. Verschuren en Petronella H. Broeders. Huwelijken: Petrus Job. Mekes, jm. oud 28 j. en Antonia C. Fens, jd. oud 28 jaar. Overleden: Adrianus Jos. van See- ters, oud 2 jaren. Van 1 tot en met 30 April 1938. Ingekomen: Maria Adr. van Onzen- oort, van Waspik E. 61 naar D. 85. Maria Joh. Hompus, van Rotterdam van den Hoonaardstr. 18b naar aan boord. Johanna W. Le Hane, van Helmond Smalle Haven no. 1 naar J. 12. Jan Schalkoort, van Vlissingen Bloemenlaan 60 naar H. 119. Hendrikus Adr. Bou- wens, van Ginneken c.a. C. 444 naar I. 87. Adriana Damen geb. Nout, van Sprang-Capelle C. 210 naar E. 41. Johanna M Th. van Disseldorp, van Til burg Heuvel 32 naar A. 30. Antonius I Bloks en kinderen, van Geertruidenberg Dordschestr. 31 naar F. 67. Cathariria H. J. Klijn, van Eindhoven Hemelrijken 85b naar I). 69a. Johannes B. Fransen, van Voorhout Leidsche Vaart 2 naar F. 91. Maria Boelaars, van Hooge en Lage Mierde B. 51 naar F. 19. Hen drikus Adr. Ritzen, van Tilburg Galjoen- str. 79 naar K. 111. Vertrokken: Wede. W. van Raams- donk van F 85 naar Veen. Wilhelmus Ant. Smits van M. 32 naar Zevenbergen Klundertscheweg B. 88. Goverdina E. Boclaars van K. 57 naar Oosterhout Bouwlingstr. G. 34b. Hendrik G. Hu- zen van H. 119 naar Vlissingen Kazerne. Maria Joh. van Strien van D. 96 naar Dongen Dongenschevaart 246. Lud- milla Ulrich van F. 86 naar 's-Graven hage Frankenslag 74. Martje Boers- ma van G. 43 naar Rainverderheni Irn sum 5. Clasina E. Heijblom van H 93 naar Zuilen Aniperes'raat 30. Adri- aan" Boer van aan boord naar Rotterdam Schoonderloostr. 50b. Gerrit Lank- haar van K. 21 naar Rijswijk Haantje 12. Lucia Ant. Kievils van F 67 naar Geertruidenberg Veenestr. 37. Wil lem Kievits en gezin van F. 67 naar Dordrecht Oude Zalmvisscherij. Ma ria Louwers van I). 24 naar Dordrecht. Johanna M. Langcrak van H. 111 naar Oosterbout Asdjjk K. 193. Anna van den Assum van M. 31 naar Eethen Meeu wen F. 21. Adrianus C. Hamel en ge zin, van aan boord naar Dordrecht Flo- risstr. 68. Lambert P. Dubbelman en gezin van I. 14 naar Ginneken c.a. Burg. Pastoorstr. 21. Adriana P. A. de Beer, van I 71 naar Oisterwijk Burgemeester Canterslaan D. 248. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Antonius z.v. J. H. de Jongh-Waas. Johannes Abraham z.v. A. E. Rekkers-Bossers. Overleden: Engelbertus H. Rekkers, wed. van Maria A. van Tiel, 77 jaar. Ded. F. M. Stuermann geb. Nieuborg, 89 jaar. Gevestigd: Wilhelmina A. van Vugt uit Rotterdam. Clasina A. M. Snellens uit Waspik. Maria W. Verstappen uit Tilburg. Vertrokken Nicolaas Verhoeven naar Vreeswijk. Petronella M. de Jong naar Oosterhout. Johanna W. van Rossum naar Raamsdonksveer. Cornelia de Visser naar Rotterdam. Geertruida J. M. van Oorschot naar Apel doorn. Petronella Heiboer naar Rot terdam. Geertruda M. W. Oomcn naar Tilburg. WASPIK. Geboren: Maria, Anna, Theresia, d.v. Fransiscus Oerlemans en Johanna, Anna van Dongen. Josephia, d.v. Gerardus van den Broek en Wilhelmina de Vos. OverledenJohanna, Cornelia van Wanrooy, echtgenoote van Lambert Rekkers, oud 56 jaren. Jacoba, Anto nia, Pietronella Dalmayer, oud 3 maan den. WAALWIJK Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat Zaterdag en Zondag Luxor Bios coop «Bobby de Duivelkerels». Zondag, en Maandag Theater Musis Sacrum «Onder twee vlag gen«. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S Nog geheel onder den indruk van de vele bewijzen van mede- leven en van hartelijke belang stelling, bij de geboorte en den doop van onze dochter onder vonden, betuigen wij langs dezen weg daarvoor onzen diepgevoel- den dank. Voor de talrijke gelukwenschen, welke ons langs schriftelijken en telegrapschen weg bereikten, is het ons helaas niet mogelijk ieder afzonderlijk onze erkentelijkheid te betuigen. Het is ons echter een behoefte, hier uit te spreken, hoezeer ook deze door ons op prijs werden gesteld. Juliana en Bernhard. VROUW IN HAAR WINKEL VERMOORD. Op den Nieuwen Binnenweg te Rot terdam heeft zich in den afgeloopen nacht een drama afgespeeld, waarvan mejuffrouw H. J. van Loo het slacht offer is geworden. Mejuffrouw v. Loo, die een zaak drijft in Verkade's artikelen, werd vanmorgen omstreeks negen uur, toen een bestelauto van de firma Verkade een zcndijig aap- bracht, vermoord in haar woning aan getroffen. Door wurging is zij 0111 het leven gebracht. Heeds in den loop van den middag heeft de 40-jarige Haagsche chauf feur M. J. A. W. de Z. op het bureau Oostervantstraat bekend, mejuffrouw H. J. van Loo, die hedenmorgen ver moord in haar winkel aan den Nieu we Binnenweg, werd gevonden, 0111 het leven te hebben gebracht. De misdaad is Donderdagavond om streeks elf uur gepleegd. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. Waalwijk, 13 Mei Eieren: 3'/a— 4 cent. Biggen: Gem 19—22 gulden. Ongem. 13—16 gulden. 38 Een oud gebruik, dateerend uit den Franschen tijd is te Geleen (L.) hersteld. De jeugd van Geleen heeft weer zijn Mei-koning gekozen. Deze kiest op zijn beurt weer een Mei-koningin. Het koningspaar dat zich na afloop van de plechtigheid laat bewonderen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 11