Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOORD BRA8AND" PRESTO VIRGINIA'S KEUZE FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD NUMMER 39. ZATERDAG 14 MEI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ei Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. BIJ DEN DOOP VAN PRINSES BEATRIX. De Gouden Koets trok weer door de straten van de residentie, voorafgegaan en gevolgd door militairen en hooge dignitarissen in schitterende uniformen*. Aan weerszijden van den weg stonden tienduizenden samengepakt om 't schit terend schouwspel te bezien en te trachten een glimp op te vangen der gezichten van een gelukkigen vader, een blij-ontroerde moeder en een stra lende grootmoeder, -dan wel een stukje van het teere kantwerk te zien wuiven, waarin de kleine prinses, de hope des vaderlands, ter beleving van haar eerste geestelijke hoogtij was ge wikkeld. Bij zóóveel glans en schittering en bij zóóveel lieflijkheid in het besef van de jonkheid van het leven, dat daar werd gedragen en van de hoop, welke deze jonkheid vergezelde, is het wel heel moeilijk om zich den dieperen zin van dat alles te realiseeren. Maar die is er toch en dubbel mooi en beteekenisvol is deze plechtigheid voor degenen die dit gebeuren begrij pen als een bestempeling met het eeuwigdurend teeken van Gods gena de; een genadeverbond met God, waar door de mensch deelachtig wordt aan 't Verlossingswerk. Toen Koningin Wilhelmina het ge doopte Juliaantje indertijd in haar ar men hield, maakte Dr. Gerretsen tegen over haar deze schoone toepassing: ,,En Jezus gaf hem aan Zijn moe der." Daarmee herinnerende aan de be kende Bijbel-geschiedenis over de op wekking van den dooden jongeling van Naïm. Ook het gedoopte kind is uit den doode opgewekt en zóó met zijn God verbonden geeft Hij het aan zijn moeder weer. De stoet is teruggekeerd vanuit de aloude Sint Jacobskerk, hoofdkerk van Den Haag, door het prinselijk paar voor deze plechtigheid uitgekozen in pieuze herinnering aan het feit, dat het in deze zelfde kerk het vorige jaar zijn huwelijksvoltrekking mocht vieren. Thans is er waarlijk reden tot jui chen. Opnieuw is der ouders en ons volk een prinses geboren. God verwekte ons prinses Beatrix en: Hij gaf haar weer aan haar moeder. En aan ons, gelou terd, begenadigd, gesterkt. De kracht onzer vorsten was hun ge loof in God, waaraan ook hun trouw jegens het volk ontsproot. Hij zette zijn werk voort in onze geschiedenis en gaf ons een jonge christen-vorstin, die ons in welke positie dan ook, eens in Zijn naam zal leiden of helpen lei den naar een toekomst, die waardig zal aansluiten aan hc.t groote en zegen rijke verleden van ons land en volk. W'tter dan wit worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. WERKELOOSHEID. Met klem wordt overal het nijpende vraagstuk naar voren gebracht. ,,De Tijd" heeft er een speciaal num mer aan gewijd, thans gevolgd door de Katholieke Werkgever". Een artikel wijst op vroegere pensioneering der ar beiders en ruimere toepassing van het twee-op-één-stelsel; een ander spreekt, o.a. dr. Kortenhorst, over een laag kosten-niveau tegenover 't buitenland en 't verleenen van export-premies, om ons gunstiger uit te rusten voor export op de wereldmarkt. De Chr. Hist. Ned. zegt dat de onaf wijsbare voorwaarde voor het slagen van een waarachtig offensief tegen de werkeloosheid is een koersverandering ten aanzien van de financieele politiek. Anderen weer spreken over het ruimer nemen van afschrijvingstermijnen van groote werken, zoodat er ruimer geld vrijkomt voor productief werk en ook en terecht het nageslacht mede de las ten betaalt van de werken waarvan het ook de lusten voelt. De regeering zal de arbeiders in de werkverschaffing met 50 verhoo- gen, zoodat men ziet dat van alle zij den wordt aangedrongen en gewérkt om de werkeloosheid zooveel doenlijk te beperken, zij het niet tot staan te brengen. Iets wat in 't algemeen belang ook absoluut noodzakelijk is, ook voor de toekomst van land en volk. DEN BOEREN HUN ZIN. De practijk wijst uit, dat men óók te veel kan willen ordenen. En dat het natuurlijke verloop van zaken altijd orde als resultaat heeft. Zij het vaak op zeer harde wijze. Om té veel hard heid te voorkomen, moeten we dan wel eens met kunstmatige ordeningsmetho- JAAR LEV ENSVERZEKER1NG 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. den in den gang van zaken ingrijpen. Maar overigens Tegenwoordig hebben we al die din gen geordend. Wie vroeger zóóveel varkens hield, mag er thans nog slechts „zóóveel min zóóveel" in de hokken hebben. Hetzelfde geldt ten aanzien van de kalveren, de kippen (via de fok- teeltregeling)de aardappelen en weet- ik-niet-wat-al-meer. Met het gevolg, dat iedereen aan houdt, wat hij hebben mag en voortdu rend vecht om wat méér, daar hij vreest, anders geleidelijk te worden uitgeschakeld uit het bedrijf. Heel de Landbouwcrisispolitiek der overheid is een zeer dure geschiedenis voor den consument en stelt geen en kelen landbouwer tevreden. Misschien is die politiek ook inderdaad nutteloos. Millioenen zijn er ten koste gelegd om b.v. onzen melkovervloed te beperken, maar deze waste regelmatig, totdat.... het uitbreken van mond- en klauwzeer de situatie radicaal veranderde. De boeren ontvangen „steun", maar, in het algemeen gesproken, ze waar- deeren dezen steun geenszins. Veel en veel liever hebben ze, dat de overheid ze vrijlaat om zooveel kalveren te fok ken (koopen) als ze willen en zooveel varkens aan te houden, als ze zich wen- schen. We zouden willen zeggen: geef den boeren toch hun zin, aan de natuur haar ordeningskansen en aan de consu menten goedkoope producten, want op 't oogenblik lijkt het daar geenszins op, zie maar eens de prijzen van aard appelen, vleesch enz. LAMME GOEDZAK. „We willen ons geen Lamme Goed zak betoonen!" Het fiere woord is van oud-minister Verschuur en werd tegen over Duitschland geuit, dat chicaneer de bij economische onderhandelingen. Aan dat fiere woord hebben velen nog wel eens teruggedacht op momen ten, dat er .reden was om zich als Ne derlander te schamen. We gaan nog fier op onze vrijheid, maar zóóver is het al met ons gekomen, dat een stelletje terroristen, N.S.B.-ers, menschen van Zwart Front of N. N. S. A. P., ongestraft onze openbare orde kunnen verstoren. Het blijkt, dat oud-minister van Schaick al tweemaal is mishandeld door Zwart-Front-menschen, éénmaal op straat en éénmaal zelfs in zijn huis. En dat feit kwam voorloopig niet in de krant, omdat men blijkbaar bevreesd is, dat de zaak nog erger wordt. Mr. van Schaick heeft zich zelf in Schutzhaft moeten stellen, hij staat althans onder speciale politiebescher ming. Ook Dr. Colijn geniet deze sinds eenigen tijd. En ook minister Goseling. We bukken blijkbaar gewillig onder het juk en de dreiging van een stelletje menschen, die zóó klaarblijkelijk op twist en burgerstrijd uit zijn, dat ze met z'n driehonderden tegelijk een stil ste deke binnenvallen om er lach niet! te „colporteeren"! Als onze democratie ondergaat, dan bezwijkt ze daaraan, dat ze de vrucht van eeuwenlangen strijd, de vrijheid, voor zich heeft willen genieten tot tot op de wormsteeksels toe. In plaats van deze uit te snijden. VOOR WAS EN VAAT S&c&s 5ets.,rieA HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 49 Marty kende geen zenuwen en zei dat ook. Als het hun verveelt laat'ze dan aan land gaan. En ons hier achterlaten? Dank je! Wij zouden met hen kunnen mee gaan. Waarheen? Het regent overal. Er zijn toch wel tea-dances in de hotels. Dal zou heter zijn dan niets. Maar wij moeten toch terugkomen, en dan is de storm misschien veel erger er steekt wind op. Laten wij dan hier aan boord iets organiseeren en menschen invi teeren. Dan zullen zij het zijn, die de elementen te trotseeren hebben. Jane keek haar bewonderend aan. Je bent onbetaalbaar, Marty. Je weet altijd hoe je de onaangename dingen op anderen kunt schuiven. Waarom niet? zei Marty lui. Ik houd er van de melk voor mijzelf af te roomen. Marty droeg geen hoed, maar een roodzijden zakdoek om het haar, het geen in tegenstelling met haar gewone zilver-grijze toiletjes een brutaal ef fect aan haar schoonheid gaf. Rickey kwam op haar toe. Hoe heb je het in je hoofd ge haald, dat ding om je haar te doen? Bevalt het je niet? Neen, het doet mij aan bloed denken, aan iets wreeds aan guillo tines en heulen. Hij rilde en zijn gezicht werd wit. Marty legde haar hand op zijn arm. Je bent al net als Jane. Je hebt last van je zenuwen. Geen wonder. Die regen is al erg genoeg en dan sluit jij je nog den heelcn morgen in je kamer op. Jane stond aan de andere balus trade, met den rug naar hen toe. Toen Rickey naar haar toekwam was zij daar gaan staan. Zij wilde dat Marty dien jongen niet zoo aanhaalde, zij wilde. Hij leunde over de balustrade, en spon zijn gedachten uit. Waarom zou ik mezelf niet op sluiten? zei Marty. Het was een uitge lezen morgen om te slapen. Ik kon niet slapen. Voor mij was het een hel. Je maakt het een hel voor je zelf, Rickey. Je piekert te veel. Neem, wat je van het leven krijgen kunt en laat de rest gaan. Dat kun jij gemakkelijk zeggen, mokte hij. Jij hebt alles. Lang niet alles. Ik had vanmor gen net zoo ongedurig kunnen zijn als Jane, maar toen ik mijn oogen open deed en zag dat het nog regende ging ik weer slapen! Haar woorden drukten zóó absoluut haar levensopvatting uit, dat Rickey ondanks zichzelf moest lachen. Rickey-lief, iedereen verveelt zich dood. Kun je niet iels verzinnen een tooneelstuk, of een pantomime om vanavond voor te dragen? Het idee lokte hem aan. Goed, ik zal iets maken. - Wij zullen menschen inviteeren. Er zal niet veel tijd zijn om de cos tumes in elkaar te flansen of te repe- teeren, maar wij kunnen er toch wel iets leuks van maken. Ik zal jou de vrouwelijke hoofd rol geven en mijzelf de mannelijke. En Tony zal de schurk zijn. Arme Tony! Waarom hen je toch jaloersch op hem? Hij wil heeleinaal niet met mij trouwen. Neen. Maar hij zal het tenslotte tóch doen. En jij jij zult toestem men. Natuurlijk. Is dat dan niet het meest logische? Kan er sprake zijn van logica in de liefde? vroeg hij heftig. O, ik zou je in het tooneelstuk moeten laten op treden als een vrouw met een glazen hart, een hart zonder bloed of gevoel, waarmee je even gelukkig verder leeft als het gebroken wordt. Niemand is gelukkig, antwoord de zij kalm, en we hadden het over het tooneelstuk en niet over mijn hart. Hij kwam erop terug. Ik zal het symbolisch maken, satyrisch, zooals je wel meer van die moderne dingen hebt. En jij zult een wezen zijn uit een andere wereld, dat door een sterfelijk mensch in zijn net ten verstrikt wordt en aan een huis houden geketend. Ik zou jou wel eens aan een huishouden geketend willen zien, Marty. Praat nou alsjeblieft alleen over het stuk. Rickey was nu een en al enthousi asme. Snap je wat ik bedoel? De titel zou zoo iets kunnen zijn als; „De too- verfee aan de waschmachine", of „Hel nimfje als mannequin". Rickey, je bent een wonderkind Marty riep Jane weer hij zich. Wij hebben al een goed idee voor een tooneelstuk. Jane's verveelde bui zakte een beet je, toen zij hoorde wat er op handen was. Maak jij nou een lijst van de lui, die we zullen inviteeren, zei Mary la ter, dan zal ik er wel iemand op-uit sturen om te telefoneeren. Zeg maar aan iedereen dat het wel laat zal wor den, maar dat ze kunnen rekenen op een middernacht-souper. De kajuit was niet groot, maar er was toch plaats voor een klein tooneel en de stoelen werden in rijen gezet. Marty deelde alle instructies uit, ter wijl Rickey in zijn hut als een razen de aan het stuk werkte. Het heette nu definitief„De tooverfee en de per manente haargolf" en Marty zou de tooverfee in kwestie zijn en moest vleugels hebben. De electricien kreeg de opdracht een helsche machine in elkaar te flansen, zooiets als de kap pers die voor de permanent wave ge bruiken. De regen was vergeten in de alge- meene bedrijvigheid bij het treffen van de voorbereidselen. Tony werd aan wal gestuurd om een werkschort met lange mouwen te koopen voor Marty, als zij naar de wereld was ver bannen. Hij moest ook massa's goud papier halen en meters en meters rood, geel en groen crêpe papier. Pot ten en pannen werden bij den kok weggehaald, en alle vrouwelijke leden van het gezelschap werden druk aan hel naaien gezet. De wind blies stevig, maar niemand bekommerde er zich om. Een paar be vreesde invite's stuurden bericht, dat zij met het óog op den opstekenden storm liever aan land bleven, maar de meerderheid was dapperder en kwam, niettegenstaande storm en regen. Toen brak plotseling de maan door de wol ken en een warme bries maakte het binnen onhoudbaar. Men besloot de voorstelling dus maar op het dek te houden en na een druk half uurtje was de verandering tot stand gebracht Het was halftien toen het gordijn op ging- Het eerste tafereel vertoonde het feeënrijk. Een open plek bij een bosch in elkaar geflanst van massa's mos groen doek en struiken in tonnen. In het midden was een troon van goud papier aangebracht en daarop troonde Oberon, de feeënkoning. Rickey was Oberon, een Oberon van zulk een jeugdige en aantrekkelijke schoonheid, dat de toeschouwers el kander vroegen: Wie is die jongen? (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwükscbe en Langstraatschr ('onraiit, rKöOOBPAfWil)

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1