Buitenlandsch Nieuws i Gevatte koude - Griep Rheumatische pijnen - Spit Hoofd- en Kiespijn Zaterdag 14 Mei 1938 No. 39 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Greetje wil niet naar de stad DE MISLUKTE OPSTAND TE RIO DE JANEIRO. Een poging tot opstand, uitgaande van de Braziliaansche „groenhem- den" is mislukt. De opstandelingen, voornamelijk integralisten, die ge steund werden door elementen van andere partijen en door enkele offi- eieren en minderen van leger en vloot, poogden zich meester te ma ken van het paleis van president Var gas en van het departement van ma rine. De opstandelingen doodden den schildwacht van het paleis en sneden daarop de telefoondraden door. Zij verzuimden echter de directe verbin ding tusschen het kabinet van den president en het hoofdbureau van politie te verstoren en hierdoor was president Vargas na een gevecht van twee uur in staat de politie van zijn gevaarlijken toestand op de hoogte te brengen. In dien tusschentijd verde digde president Vargas zich met zijn familie en met de twintig man ster ke wacht, staande op het balcon van het paleis, tegen de opstandelingen. Reuter meldt dat mevrouw Vargas en haar dochter al evenzeer de revol ver hanteerden tegen de honderden opstandelingen, die na verwoeden strijd eindelijk op de vlucht werden gedreven door militaire politie, die van machinegeweren gebruik maak te. Gebleken is dat soldaten van de wacht van het paleis zich bij den op stand hadden aangesloten. Ook in andere gedeelten van Rio de Janeiro is gevochten. De opstan delingen zijn er zelfs in geslaagd een tijd lang 't departement van marine te bezetten, nadat zij drie mariniers hadden gedood. Duizend mariniers, die het bew-ind getrouw waren geble ven, hebben na een strijd van eenige uren het departement op de muiters weten te heroveren. Hierbij is de be velhebber van de opstandige bezet ting van het departement, luitenant ter zee Hasselman gedood. De regeering deelt voorts mede, dat het overal in het land rustig is. DE FRANSCH—ITALIAANSCHE BESPREKINGEN. Minister Ciano heeft den Franschen zaakgelastigde Blondel ontvangen. Naar men weet, waren de Fransch Italiaansche onderhandelingen on derbroken in verband met het bezoek van Hitier. Het Duitsche nieuwsbureau seint, dat de „Giornale d'Italia" opmerke lijk scherp te keer gaat tegen de Fransche pers naar aanleiding van haar tendentieuze berichten tijdens de visite van den „Fuehrer" aan Italië. De poging om door fantasie-rijke interpretaties van zekere bijkomstig heden den indruk te wekken, dat de ItaliaanschDuitsche vriendschap minder hartelijk schijnt te worden, is niet nieuw. Die poging is echter tot mislukking gedoemd. Herstel van goede betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk, zal do staalharde solidariteit, die tusschen Italië en Duitschland bestaat, niet doen wankelen, noch minder vervan gen. Booze verzinsels waren ook de be richten over de „zekere bezorgdheid van Italië over de. Duitsche gebieds uitbreiding" en de commentaren op de toasten van Mussolini en Hitler, waarin het heette, dat de woorden van den eene minder hartelijk klon ken dan die van den anderen. Men heeft daarbij blijkbaar vergeten, dat Hitler in Italië de hooge gast was, en dat het dus aan hem was.duidelijkei taal te spreken, zooals ook Mussolini indertijd op het Berlijnsche Maifeld heeft gedaan. DE SPAANSCHE KWESTIE IN DEN VOLKENBOND. De Spaansche- republikeinsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, del Vayo, heeft een felle en hartstochte lijke rede voor den Raad gehouden, waarbij hij de hevigste beschuldigin- de streek van Tsining zuidwaarts rukt, heeft heden een linie bereikt, die 130 kilometer ten Noorden van Kweiteh ligt, welke plaats het aan valsdoel is. Tegelijkertijd bereikte het opmarcheerende gros van het Japan- sche leger in het Zuiden, na Nemt- sjeng te hebben ingenomen, een linie, die 160 kilometer ten Zuiden van Kweiteh ligt. Dit leger was opgerukt uit Pengpoe. Uit de thans beschikbare inlichtin gen mag de conclusie worden getrok ken, dat de Japanners uit het Noor den, Oosten en Zuiden de Loenghai- spoorweg insluiten. De aanval der Japanners is gericht op het gebied tusschen Tsining, Kweiteh en Nemt- sjeng. Het is een terrein van 250 ki lometer breed, dat den eenigen terug- tochtsweg vormt voor het Chineesche leger. De Chineezen hebben in allerijl ver sterkingen laten komen uit het Wes ten, welker taak het zal zijn de uil het Noorden en hel Zuiden oprukken de Japansche troepen, die Kweiteh tot doel hebben, in de flank aan te vallen. Het spoorwegknooppunt SoeU sjou vormt blijkbaar de sleutelstel ling van de geheele Chineesche ver dediging. Soetsjou is reeds in de lucht Daartegenover staat, dat de aanwe zigheid van Ras Tafari te Genève en diens toelating tot de raadszitting, te Rome ongetwijfeld een hoogst ongun stige reactie zal verwekken, juist op het moment, dat Engeland en Frank-' rijk de betrekkingen met Italië willen normaliseeren. KWESTIE-ABESSINIë AFGEDAAN. Het Abessinische probleem is althans in feite geliquideerd. En geland en Frankrijk, Zweden en Iran (Perzië) zullen het Italiaansch impe rium in de komende dagen erkennen. Ziedaar het resultaat van de raads zitting, die, na een voortgezet debat van nauwelijks anderhalf uur, waarin elf Raadsleden het woord namen, dit kardinale punt van de Raadsagenda in aanwezigheid van Haile Selassie afhandelde. De regeeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en zeker niet in het minst die van Italië kun nen met den afloop tevreden zijn. On getwijfeld ook de overige regeerin gen, in zooverre zij althans het her stel der normale diplomatieke betrek kingen in Europa nastreven. ABONNEERT, U OP DIT BLAD. Warnaffe en de Smet, hebben minis ter-president Janson verzocht, den koning hun ontslag in te dienen. GEEN HELIUM UIT DE VER. STATEN NAAR DUITSCHLAND. Het Witte Huis heeft bekend ge maakt, dat president Roosevelt niet in staat is machtiging te verleenen voor den verkoop van helium aan Duitschland, aangezien de eenstem mige goedkeuring van alle leden der munitie-commissie vereischt is voor een dergelijke vergunning, en daar de minister van binnenlandsche za, ken, Ickes, tegen den export van heli um gekant is. Hitler is terug. Hitler is te Berlijn terug. Hij heeft een verre reis gedaan, maar weet er niet veel van te vertellen, 't Was er erg mooi in Italië, zei hij, en hij heeft er zich als kunstenaar gevoeld tusschen al die schatten der oud heid, overblijfselen van een kunst rijk verleden. Dat zijn zoo van die zelfde dingen, die ook w\j, u en ik, thuis vertellen, als we terug zijn uit Italië. Voor een staatsman is het teleurstellend, als hij uit Rome geen andere indrukken mee naar huis neemt. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets, gevuld met de allerbeste medicijnen) helpen altijd vlug en goed. Koker 50 ct. Proefdoos 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. gen. aan het adres van Italië en Duitschland uitte, terwijl hij de En- gelsche regeering naar aanleiding van het Britsch-Italiaansche accoord met de scherpste critiek overlaadde. Met nadruk verlangde hij de beëindiging van de non-interventie-politiek, ter wijl hij voor de roode Spaansche re geering het recht opeischte, overal wapenen en oorlogsmateriaal te mo gen koopen. In Britsche en Fransche kringen betoonde men zich vanavond uiterma te verstoord over del Vayo's rede. Zijn persverklaring, eergisteren kort na aankomst afgelegd, dat de Spaan sche regeering onder geen omstandig heden een compromis met de „rebel len" wenschte aan te gaan, had reeds ontstemming teweeggebracht. In zijn houding voor den Raad ziet men slechts den wensch van de onverzoen lijke radicale partij in het Roode Spanje (waartoe del Vayo zelf be hoort) om complicaties voor de groo- te mogendheden teweeg te brengen en in de eerste plaats moeilijkheden voor de juist weer opgenomen Fransch- Italiaansche onderhandelingen op te werpen. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Het D.N.B. verneemt uit Sjanghai, dat de berichten van het front het thans duidelijk maken, dat het nieu we groote Japansche offensief tegen den Loenghai-spoorweg op alle pun ten vorderingen maakt. Het gros van het Japansche aanvalsleger dat uit op groote schaal door de Japanners aangevallen. Zoowel in Japansche als in Chineesche kring houdt men het er voor, dat in de hier ingeleide krijgsoperatie een beslissing moet worden gezien van den Chineesch- Japanschen oorlog. DE ABBESSIJNSCHE KWESTIE. Woensdagavond is de Negus te Genève gearriveerd. Algemeen verwacht men, dat hij den wensch zal uiten persoonlijk aan de raadstafel plaats te nemen, zoodra de Abessinische kwestie aan de orde komt, en het is nauwelijks te ver wachten, dat men hem dit zal \veige- ren, sedert men Maandagnacht beslo ten heeft zijn vertegenwoordiger tot deelneming aan dc zitting uit te noo- digen. De tragische farce van het verschij nen van den Negus voor het interna tionale forum te Genève, is eenerzijds het gevolg v;\n de idée-fixe, welke. Lord Halifax van den beginne af be zielde, n.l. dat men den negus fair- play moest geven, en anderzijds van de intriges, die de anti-fascistische groepen alhier, onder leiding van Litwinof, de laatste dagen gesponnen hebben. Het lot van den Negus is echter, wat de Engelsche regeering betreft, bezegeld, en zijn pleidooi voor den Raad zal niets kunnen veranderen aan het feit, dat Groot-Brittannië bin nen enkele dagen het Italiaansche imperium officieel zal erkennen. BELGISCHE REGEERING VOORLOOPIG GERED. Het voortbestaan der Belgische re geering is voorloopig verlengd, door dat slechts twee der belastingvoor stellen (de ontwerpen, waartegen de katholieken geen bezwaar hadden) bij de Kamer zijn ingediend. Na enkele heftige woordenwisse lingen tusschen Rexisten en socialis ten en communisten, die tot handtas telijkheden zouden hebben geleid, in dien de zaalwachters niet bijtijds had den ingegrepen, kwam de socialisti sche leider, Vander velde verklaren, dat zijn partij haar vertrouwen in de regeering zou uitspreken. Toen echter bleek, dat de katholieken tegen de motie zo.uden stemmen, werd van li berale zijde een nieuwe motie inge diend, om alsnog te trachten de ka tholieken voor de eindstemming ten gunste van de regeering te winnen. De zitting werd hierna geschorst. Na hervatting van de zitting deed de voorzitter voorlezing van een nieuwe motie, waarin gezegd wordt, dat de kamer bereid is, de twee bekende be lastingvoorstellen onverwijld goed te keuren, en dat zij vertrouwen stelt in de regeering. Zij werd met 101 tegen 76 stemmen en 8 onthoudingen goedgekeurd. DE CRISIS IN BELGIë. Drie der vier katholieke ministers, die in de regeering-Janson zitting hebben, namelijk Pierlot, dus Bus de Het is inderdaad duidelijk, dat Mussolini zich tegenover zijn gast politiek op de vlakte heeft gehouden en dat Hitler's bezoek aan Rome voor hem niet veel méér beteekenis heeft gekregen dan «een mooie reis». Frankrijk's buitenlandsche politiek. Wat Frankrijk's buitenlandsche politiek betreft, deze is op'toogen- blik van een veelzijdige activiteit. Eerstens zijn onmiddellijk na het vertrek van Hitier uit Rome de Fransch-Italiaansche onderhande lingen hervat. Graaf Ciano ontving daartoe van de week den Franschen zaakgelastigde Blondel. Voorts staat Parijs nog steeds in verbinding met Praag voor het ge ven van goeden raad aan Tsjecho- Slowakije. Te Praag is de minister raad de geheele week, dag aan dag, in beraadslaging geweest over de vraagstukken, welke deze raadge- vingen, de structuur van het Tsje- cho Slowaaksche staatsverband, be treffen. En tenslotte heeft Parijs, naar 't schijnt krachtige vertoogen gericht tot de Poolsche regeering, welke nog altijd militair met de Fransche natie is verbonden, maar steeds méér blij ken van Duitsche gezindheid geeft. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. door VIOLET CARR. „Greetje, vanmiddag komen er eni ge padvindsters hier en die blijven vannacht slapen, vind je dat niet pret tig?" vroeg moeder aan haar dochter tje. Maar Greetje schudde het hoofd. Waarom zou zij dat prettig vinden, zij kende toch die vreemde meisjes hele maal niet. En dan, kinderen uit de stad, die schepten natuurlijk op en vonden hier buiten alles primitief en eigenlijk niet goed genoeg voor hen. Neen, Greetje had veel liever, dat moe der het maar niet aangenomen had, om die meisjes hier te laten slapen. „Kind" zei moeder verder, „wat trek je toch een sip gezicht. Is dat nu al leen omdat je over veertien dagen naar Tante Mien in de stad gaat? Dat i$. toch voor je bestwil. Je weet net zo goed als wij, dat je hier in het dorp op school niet verder leren kunt en je wilt toch zeker wel meer kennen, dan je op het ogenblik weet?" „Ach moeder, dat is toch niet nodig, laat mij hier bij U blijven en U in de huishouding helpen", smeekte Greet- je, terwijl de waterlanders te voor« schijn kwamen. Het was bijna twaalf uur en om kwart over twaalf kwamen vader en de knechts van het land om te eten en dan moest het eten op tafel staan, want de mannen hadden hard gewerkt en waren dus hongerig. Maar een ogenblikje tijd had moeder nog wel voor haar kleine meid. Zij ging even op den drempel zitten en trok Greetje op haar schoot. „Waarom vind je het toch zo erg om naar Tante Mien te gaan?" vroeg moeder zacht. „Zij is toch altijd even aardig voor je geweest, als zij hier was." „Ja, dat wel", snikte Greetje, „maar ik ben zo bang voor de mensen in de stad, die zijn altijd zo naar, als zij eens hier langs komen enik blijf liever bij vader en U." Moeder zuchtte eens. Het was moei lijk Greetje aan het verstand te bren gen, dat het niet anders kon en dat zij de M.U.L.O. in de stad moest door lopen. Zij zou dan bij Tante Mien wonen en iedere Zaterdagmiddag en Zondag thuis komen, want de stad lag gelukkig nogal dicht bij het dorp. Maar zelfs dat kon Greetje, die enigst meisje was, niet troosten. Moeder ging weer vlug verder voor het eten zorgen, terwijl Greetje haar tranen droogde, want zij wilde voor haar vader niet weten, dat zij zo kin derachtig was. 's-Middags vroeg moeder haar om wat bloemen te plukken. Dat vond Greetje een prettig werkje en zij hup pelde de weide op, waar zij al gauw een aardig bouquetje bij elkaar had. Terwijl zij druk bezig was met dit werkje, hoorde zij uit de verte het ge zang van een troepje meisjes. Greetje keek eens in de richting waar het ge luid vandaan kwam en daar zag zij acht nleisjes aankomen, die allemaal 'n padvindstersjurk droegen en waar van het eerste meisje een vaantje in haar hand had. Zij waren blootshoofds en wandelden opgewekt naar de boer derij toe, terwijl zij een vrolijk mars liedje zongen. Zouden dat de meisjes zijn, die bi) ons logeren? dacht Greetje en zij rende wat zij kon om nog voor de meisjes thuis te zijn. Maar zij was juist even te laat, want moeder ont ving het troepje juist, toen Greetje aan kwam lopen. „Kijk, en daar is mijn dochtertje, Greetje heet zij" lach te moeder. Greetje was zo verbaasd, dat de meisjes er zo anders uitzagen, dan zij zich had voorgesteld, dat zij in haar verbazing haar bouquetje bloemen aan het grootste meisje gaf, die het vriendelijk dankend aannam. Het eigenaardige was echter, dal Greetje zich tussen deze meisjes da- dellijk op haar gemak voelde, zij deed de spelletjes mee en luisterde 's-avonds, toen de leidster aan het troepje enkele mooie verhalen en sprookjes vertelde. Greetje deelde hen mede, dat zij over twee weken ,naar de stad moest, om daar op school te gaan, waarop de leidster vroeg: „Wil je ook padvindster worden, dan zullen wij het nu dadelijk aan je ouders vragen". Dat wilde Greetje wel en de leidstei ging naar binnen om deze zaak met de ouders te bespreken. Deze waren veel te blij, dat Greetje eindelijk nu wel naar de stad wilde, want zij had den er allebei een zwaar hoofd in ge had. Zij gaven dan ook onmiddellijk hun toestemming. Toen de meisjes de volgende dag afscheid namen, want zij maakten 'n wandeltocht en moesten dus verder, kwam er aan het wuiven geen einde en pas toen zij in de bocht van de weg verdwenen waren, keerde Greetje zich met schitterende ogen tot haar moe der en zei: „Hé moeder, ik ben nu zo blij, dat ik naar de stad ga, omdat ik padvindster mag worden, dat ik bijna niet wachten kan, tot de veertien da gen om zijn." En zo vertrok Greetje inplaats van huilend en bedroefd, als een opgewekt, vrolijk meisje het nieuwe leven tege moet. OPLOSSINGEN: 4 Garage, Aandenken, Werklieden, Vuurhaard, Gissen. Een kinderhand is gauw gevuld. 5 Eenzaam, Rome, Beginnen, Dins dag, Koningin, Roer. Er is niemand zonder gebreken. 6 Rat, Harder, Heldhaftig, Diender, Beletten, Belangen, Hengel. Die het breed heeft, laat het breed hangen. 7 Rendier, Gekregen, Heft, Gebre ken, Dijk, Zeker. Iedere gek heeft zijn gebrek. 8 Onderwijzer, September, Weg nemen, Aas, Koningin, Spin. Spreken is goed, maar zwijgen is beter. 9 Interest, Vergadering, Genees heer, Onderwijzer, Onderstand, Gefopt. Het is een goed prater die een zwijger overtreft. 10 Wegenkaart, Benijden, Hond, Ge oefend. Goede wijn behoeft geen krans. 1. Een slakkenhuis. 2. Een schilders-ezel. VERBORGEN PLAATSNAMEN: 3. Mijn eerste deel is wit, mijn twee de deel is zwart, 't geheel is een dorp in N.-Brabant. 4. Zeg even tegen die voerman dat z'n paard losstaat. 5. Zie Jan zich toch eens haasten. 6. Ik geloof dat wij dit jaar toch eer lente zullen hebben als het vorige jaar.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5