SPORT. GEMENGD NIEUWS, NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING DIENSTREGELINGEN VERANDEREN NACHTPOSTTREINEN BLIJVEN OVERAL IN HET LAND VERZEND MET DE NACHTPOSTTREINEN SPRANG—CAPELLE. DE BINNENLANDSCHE FRANSCHE POLITIEK. De Fransche franc is tot 5 cent ge daald, maar op dat peil gestabiliseerd, zoodat men voorloopig zal weten, wat men aan dit betaalmiddel heeft. Het vertrouwen is weer wat hersteld en de weggevloeide kapitalen stroomen in het land terug. De vooruitzichten lijken een klein ietsje verbeterd en weshalve heeft Jouhaux, de secretaris-generaal van het Fransche Vakverbond, het oogenblik gekomen geacht om aan te kondigen, dat de befaamde „pauze" in de actie voor verwezenlijking der Volksfrontidealen voorbij is, een pau ze, tusschen haakjes gezegd, die zich door velerlei stakingen en bezetting van werkplaatsen heeft doen kenmerken. Het Vakverbond, zoo zei Jouhaux, eischt een betere verdeeling van het crediet ten behoeve van kleine en mid denindustrie, zij wil ook nationalisatie van het levensverzekeringsbedrijf, van het vervoer en van de distributie der hoogspanningsenergie. De rustpoos is geëindigd: de C.G.T. wil de volksfront- regeering tot het tenuitvoerleggen van het bekende program nopen. Onver wijld moeten maatregelen ter stimulee ring van het economische leven geno men worden. AMOY THANS GEHEEL BEZET DOOR DE JAPANNERS. Uit betrouwbare bron wordt ge meld, dat de Japanners het geheele eiland Amoy, met inbegrip van de verdragshaven, waar den geheelen dag is gevochten in bezit hebben ge nomen. De Chineesche strijdkrachten heb ben zich thans naar het vaste land te ruggetrokken. Gemeld wordt, dat alle op Amoy wonende buitenlanders in veiligheid zijn. VOETBALSPORT. De Promotiewedstrijden. W.S.C.Tivoli afgelascht. Tivoli ontvangt nu W.V.V.Z. In de promotiecompetitie had hier morgen mogelijk de beslissing kunnen vallen, wanneer de wedstrijd WSCTi voli niet was uitgesteld geworden. Dit uitstellen heeft zijn voordeelen, zoodal de onzekerheid misschien wat langer gehandhaafd blijft, maar ook zijn nadee- len, die wel eens tot uiting konden ko men in de publieke belangstelling. Het feit ligt er evenwel, zoodat het niet noo- dig is er dieper op in te gaan. Toch is de dag van morgen voor WSC niet zon der beteekenis daar in Eindhoven Tivoli wederom een thuiswedstrijd speelt; nu tegen WVVZ. Van het resultaat hiervan kan ook voor WSC zeer veel afhangen. De verliezer van dezen wedstrijd is de finitief uitgeschakeld in den strijd om een plaatsje in de tweede klas, terwijl bjj een gelijk spel WSC het meest gebaat zal zijn, daar zij dan in het allerongun stigste geval nog een gelijk puntenaan- tal heeft als haar naaste concurrenten nog bereiken kunnen. Zooals men uit bovenstaande kan zien zullen er hier ter plaatse vele zijn die naar den uitslag van morgen hun keren. Naar onze meening loopen de krachten elkaar niet ver uiteen, zeker niet wat onproductiviteit betreft! Een herhaling van den uitslag van den vo- rigen derby tusschen deze twee achten wij dan ook niet onmogelijk. Wedstrijdprogramma voor morgen Kampioenschap van Nederland DWSFeyenoord. PSVHeracles. Promotie-competitie 2e klas. HeroDe Valk. Promotie-competitie 3e klas. Kampioenschap van Nederland De beide favorieten om den boven sten titel krijgen morgen zware uitwed strijden te spelen. Zoo heeft op de eerste plaats Feye- noord de moeilijke opgave winst te gaan zoeken bij DWS. Tot nu toe hebben deze Amsterdammers er nog niet veel van terecht gebracht, maar het wil er zoo bjj ons in dat daarin morgen verande ring zal komen, waarvan Feyenoord dan het slachtoffer zou worden. De andere primus interparis moet naar het Zuiden waar PSV als gastvrou- we zal optreden. De PSV'ers nemen wel is waar de laagste plaats op den rang lijst in, maar wij meenen dat dit geen beletsel zal zijn om Heracles warm te ontvangen, wat op zijn beurt weer geen beletsel voor de Oostelingen zal zijn om de lieve punten mee te nemen. Promotie-competitie 2e klas. Hier wordt gespeeld de wedstrijd HeroDe Valk. De roofvogels die het er vorige week zoo maar leelijk bij lie ten liggen, zullen morgen ongetwijfeld op den heel en buit belust zijn, om de laatste stroohalm te handhaven. Promotie-competitie 3e klas. De wedstrijd WSCTivoli is hier uit gesteld tot 22 Mei a.s. In de plaats daar van is voor morgen ingelascht de wed strijd Tivoli—W.V.V.Z. Door het voor deel van eigen terrein heeft Tivoli hier ongetwijfeld de beste kansen, maar daar wij W.V.V.Z. ook niet kansloos achten, zou deze derby wel eens op een .gelijk spel uit kunnen loopen. SPRANG. S. D. O. A.s. Zaterdag speelt het 1ste elftal van SDO voor de Zaterdagmiddag-competi tie van den B.V.B. haar eersten thuis wedstrijd en wel tegen Wilhelmina uit Aalburg. Daar dit een zeer spannende wedstrijd belooft te worden is er voor voetballiefhebbers Zaterdagmiddag op het SDO-terrein een mooie wedstrijd te bezichtigen. SDO-lui houdt de punten thuis. N. E. O. Ons eerste elftal gaat Zaterdagmiddag een uitwedstrijd spelen voor den Zater dagmiddag-competitie van den B.V.B. tegen Excelsior te Capelle. NEO ge kunt de puntjes mee naar Sprang brengen, maar dan moet er ook flink aangepakt worden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Sparta. A.s. Zaterdag 14 Mei zal onze vereeni- »ing haar 2e competitie-wedstrijd voor den Brabantschen Voetbalbond spelen en wel tegen Achilles uit Veen. Dus voetballiefhebbers a.s. Zaterdag naar het terein van de v.v. Sparta dan kunt U genieten van 'n prachtigen wedstrijd. Aanvang 5.30 uur. I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s.: Kampioenschap van Nederland. VostaVolendam. Promotie 1ste klas. S.C.E.Dongen. ZwaluwS.C.O. Promotie 2de klas. GoirleS.V.D. VelocG.V.V. Kampioenschap van Nederland. De Volendammers gaan een bezoek brengen bij Vosta, Beiden behooren tot de zwakke zusjes. We slaan de Volen dammers toch iets hooger aan als de kampioenen van het Oosten. Of zou het terreinvoordeel den doorslag geven. Een draw zal den uitslag niet veel ontloopen. Promotie 1ste klas. Hier is de wedstrijd ZwaluwSCO van groote beteekenis. Zwaluw en SCO hebben nog geen verliespunten. Het zal een spannende wedstrijd worden van twee gelijkwaardige ploegen, waarbij de thuisclub betere kansen voor de ovei winning heeft dan SCO. Dongen moet beslist in Nijmegen tegen SCE winnen willen zij in de running blijven. Promotie 2de klas. In deze promotie is SVD nog ongesla gen en deelt de lakens uit. Goirle zal daarom ook wel op eigen terrein een nederlaag te incasseeren krijgen. Veloc kan tegen GW een goede beurt maken. Kampioenschap van Nederland. H.B.C. 4 2 115 1210 Brabantia 4 2 1 1 5 95 V.V.H. 5 2 1 2 5 1014 Volendam 4 1 1 2 3 8 9 Vosta 3 1 0 2 2 0 7 Promotie 1ste klas. Zwaluw S.C.O. Dongen Boxmeer S.C.E. SVD Veloc Goirle GW Bladella 2 2 0 0 4 6—1 1 1 0 0 2 2—1 2 10 12 1—3 3 1 0 2 2 4—5 2 0 0 2 0 3—7 Promotie 2de klas. 3 3 0 0 6 3 2 0 1 4 3 1113 2 0 111 3 0 0 3 0 ZIJ BRENGEN UW CORRESPONDENTIE, WELKE 'S AVONDS VOOR DE AANSLUITING GEVENDE BUSLICHTING IS GEPOST, DEN VOLGENDEN MORGEN BIJ DEN GEADRESSEERDE 11—2 10—6 9—10 5—7 5—14 De Voorzitter van de K.R.O., Pastoor L. H. Perquin O.P., werd gefeliciteerd door den Minister van Binnenlandsche Zaken H. van Boeijen, bij den nieuwe K. R. O.-studio. Vreeseiijke instorting te Rotterdam. Zeven dooden, acht personen gewond, waaronder 2 zwaar. Woensdagmiddag om goed vier uur, is op den doek van de Hoog straat en de Valkensteeg te Botter dam een ongeluk gebeurd, dat een wel zeer ernstigeu omvang heelt aangekomen. De blinde muur, welke evenwijdig aan de Valkensteeg stond langs den zijgevel van 't hoekpand en welke muur het eigendom van de gemeente was, is ingestort en ten deele in de Valkensteeg en voor de rest in het calé van de firma D. Reese, dat op den anderen hoek is gelegen, terecht gekomen. Zeven voorbijgangers werden door het neerstortende puin op slag ge dood. Twee anderen zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis ver voerd. Voorts zijn nog enkele voor bijgangers en een paar personen, die zich in het café bevonden, licht gewond geraakt. De onderpui van bet café is weggeslagen of ontzet, met bet gevolg, dat dit hoekpand ernstig gevaar voor instorting op levert. Het café en de daarboven gelegen woningen zijn dan ook in allerijl ontruimd. Het verkeer door de Valkensteeg en over de Hoogstraat in de buurt van den hoek bij de Valkensteeg zijn vol ledig gestremd. Deze blinde muur was sedert jaren een geschilpunt tusschen de gemeente en de ürma in bedrijfs kleding Mikx, die er naast een pand heeft. Deze firma wilde in haar pand tusschen die muur en de straat ramen laten maken voor etalagedoeleinden. De gemeente bedong evenwel een prijs voor het recht van uitpad, waarover partijen het niet eens konden worden met het geval, dat de oude toestand gehandhaafd bleef. Naar men van diverse zijde ver zekerde heeft de firma Mik* den laatsttn tijd meermalen de gemeente gewaarschuwd, dat h.i. de muur gevaar opleverde, omdat er een afwijking was geconstateerd, welke ruim 15 centimeter bedroeg. Maar ook over het eventueele sloopen van den muur ontstond een geschil tusschen de gemeente en genoemde tirma, met het gevolg, dat de muur bleef staan, totdat zij dan Woens dagmiddag plotseling is ingestort, met het noodlottig gevolg, dat 7 voorbijgangers werden gedood en enkele anderen zwaar of minder zwaar werden gewond. Heel tragisch is wel het gebeurde met een vrouw, die met haar kind, dat in een sportwagentje zat op het trottoir wandelde aan de Oost zijde van de Valkensteeg. Beiden werden door het neerstortend puin getroffen. Een brok van den muur kwam op het sportwagentje terecht, waardoor het kind verpletterd werd. De moeder werd door een ander brokstuk door den wand van het café gedrukt, waar zij levenloos in elkaar is gezakt. Een krantenbezorger van het dagblad Voorwaarts, die juist op zijn fiets met enkele pakken kranten passeerden, op weg naar zijn wijk, werd door het vallende gesteente getroffen. Even later werd hij levenloos onder het puin te voor schijn gebracht. Zijn fiets was tot een vormelooze massa ijzer en staal samengeperst. Weer vliegtuigongeluk te Den Helder Donderdagmiddag omstreeks half vijf is het watervliegtuig L 15, van de Mok, in het Marsdiep gestort. De beide inzittenden, de officier- vlieger derde klasse J. L. den Hol lander en de korporaal-vliegtuig maker Doolaard werden slechts licht gewond en naar het marine hospitaal overgebracht. Bij informatie aan het marine- hospitaal deelde men mede dat de officier-vlieger den Hollander slechts een lichte verwonding aan den neus had opgeloopen en 't hospitaal inmiddels reeds had verlaten. Tegen half acht was hij op het vliegkamp de Mok teruggekeerd, waar hij ver klaarde, dat zijn toestel toen het zich op geringe hoogte bevond door een voor hem onbegrijpelijke oor zaak plotseling omloog dook. De korporaal-vliegtuigmaker Dool. aard had een blessure aan den voet gekregen. Hij blijft voorloopig ter observatie in het marine- hospitaal. Droevig vliegtuigongeluk. Twee inzittenden gedood. Een vliegtuig van de marine, een F.K. 51, uit De Kooy, dat voorden luchtbeschermingsdag te Groningen op het vliegveld Eelde was, is Woensdagmiddag, tien voor half 5 kort na het opstijgen voor de terug keer naar de Kooy gevallen en in brand gevlogen. Beide inzittenden, offiicier vlieger Düsseldorf en korporaal-vliegtuig maker Hoekstra zijn om het leven gekomen. Het toestel vloog eerst in den zuidhoek van het vliegveld een Immelmann, welke uitstekend slaag, de; doch toen het deze stunt voor de tweede maal wilde doen, gleed de machine plotseling af en vloog met den kop omlaag, in den grond. Het toestel vloog onmiddellijk in brand. De te hulp gesnelde burgers en militairen konden de brandende machine onmogelijk naderen door de ontzettende hitte, welke het vuur verspreidde. Bijna een uur lang moest men aanzien hoe de vlammen hun ver woestend werk deden en eerst toen kon men zich over de verkoolde lijken van de verongelukte vliegers ontfermen. Van de machine was niets meer overgebleven dan een hoop ver wrongen metaal. De oorzaak zou, naar werd ge zegd, te zoeken zijn in het feit, dat de vlieger op te geringe hoogte ge stunt heeft. Het toestel is meer dan vijftig meter »pood» aan zijn schroef blijven hangen bij bet optrekken. De machine kon een dergelijke over belasting niet verdragen en gleed af, waarbij het den vlieger, door de geringe hoogte, niet meer mogelijk was, het vliegtuig te redreseeren. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is per ziekenauto i aar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Het wrak van de machine is des avonds in alle stilte begraven. De 30-jarige officier vlieger Düs seldorf was eerst een half jaar ge- leden uit Indië gerepatrieerd en was ongehuwd. Korporaal-vliegtuigmaker Hoek stra was wel gehuwd. Felle vuurzee In Den Bosch. Een zeer groote uitslaande brand zooals Den Bosch in jaren niet be leefde heeft Donderdag de grossier- derij in electrische artikelen en lampenkappenfabriek van de llrma A. Voets geheelen de sigarenfabriek van de firma Goulmy en Baar voor een groot deel in asch gelegd. De brand is begonnen in de lampen kappenfabriek. Zij werd ontdekt door het personeel Toen dit om halfacht in de werkplaatsen bi nenkwam, stond een gedeelte van het pand. het archief reeds in lichte laaie. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. De brandweer verscheen slechts even later met al het materiaal, waarover Den Bosch be schikken kan. Het was evenwel nog voor acht uur voor iedereen duidelijk,dal aan blusschen niet te denken viel. Het zeer brandbare materiaal leverde den vlammen te gretig voedsel. Zware rookkolommen gingen lood recht omhoog, als even zoo vele aan duidingen voor den verren omtrek, dat in Den Bosch een brand woedde van bijzondere hevigheid. Het bleek spoedig dat het vuur in de fabriek van de firma Voets niet alleen onbluschbaar was, maar dat ook uit breiding er van niet kon worden voor komen. De hooge muren van de lampenkappenfabriek stortten met don derend geweld in en een daarvan viel gedeeltelijk op het dak van de belen dende sigarenfabriek der N.V vh. Eugène Goulmy en Baar en even later sprongen ook uit dit complex langs alle zijden het vuur en de rook naar buiten. De brandweer deed wat zij kon, bevocht van vier verschillende kanten de vuurzee, maar naar het zich liet aanzien, ging het boven haar macht deze te bedwingen. De jssistentie van Tilburg moestdaaromworden ingeioepen. Tegen tien uur kwam de Tilburgsche brandweer op de plaats van den brand aan en na een eendrachtig samenwerken kon men zeggen dat gevaar voor verdere uitbreiding geweken was. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. De schade bij de firma Voets beloopt naar schatting ongeveer f 80.000. Zij wordt door verzekering gedekt. Ook tegen bedrijfsschade is deze zaak verzekerd, Bij de firma Goulmy en Baar is dit laatste niet het geval. De schade in deze fabriek kon nog niet worden vastgesteld, maar zii is in ieder geval aanmerkelijk groot, vooral tengevolge van de groote watermassa's, welke in de gebouwen werden gespoten. Ook eenige huizen in de onmiddellijke nabijheid werden gedeeltelijk door het vuur aangetast en liepen zeer veel waterschade op. Vijf boerderijen in vlammen opgegaan. Donderdagmiddag heeft te Uden een zeer felle brand gewoed, waarbij in een tijdsbestek van slechts een uur vijf boerderijen werden vernield. Om half vier is de brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Van Lankvelt te Uden. De vlammen grepen naar alle kanten om zich heen en sloegen over op de boerderijen van de land bouwers v. d. Laan, Vogels, van Esch en School. De gerequireerde motorspuit van Uden was tegen de groote vuurzee niet op gewassen en moest lijdelijk toezien hoe alle vijf boerderijen in de asch werden gelegd. Ook een landbouwschuur, toebehoo- rende aan den landbouwer v. Wijdeveen, ging verloren, evenals een houtmijt en een hooiberg. De inboedels werden nagenoeg geheel door het vuur verteerd. Het vee kon voor een groot gedeelte tijdig in veiligheid worden gebracht. Vijftien varkens kwamen evenwel in de vlammen om. De oorzaak van den brand is waar schijnlijk het spelen met lucifers door kinderen. De schade wordt door verzekering gedekt. SPRANG. Predikbeurten Zondag 15 Mei: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard houdt a.s. Dinsdagavond 8 uur in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk alhier eene vergadering. Aan de orde is een onder werp over Art. 17 der Ned. Geloofs belijdenis, in te leiden door den heer Nic. van Ommeren. CAPELLE. I)e door het plaatselijk comité van uitvoering „Nationale Reclasseerings- dag" in de gemeente Sprang-Capelle gehouden collecte heeft ƒ85,12 opge bracht. Blijkens Prov. Blad van Noord brabant no. 29 werd bij de gehouden stierenkeuring de zwartbonte stier van J. C. van Pelt alhier goedgekeurd. De overige ter keuring aangebodenen werden afgekeurd. A.s. Zondag des morgens half tien hoopt voor de Ned. Herv. Ge meente te dezer plaatse op te treden Ds. Hoffman uit Besoijen. Naar we vernemen kunnen zij, die voor steunverleeninng aan kleine tuinders in aanmerking komen, zich ter gemeente-secretarie opgeven voor 21 Mei a.s. - Zeer zeker tot genoegen van die schippers, welke geregeld van de ha ven alhier gebruik moeten maken, vernemen we, dat het gemeentebe stuur voornemens is het slib, dat zich in de haven opgehoopt heeft en Tivoli—WVVZ.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6