AKKERTJE een dubbeltje BURGERLIJKE STAND. KAATSHEUVEL. IN DIT BLAD? IN DIT BLAD soms de vaart ernstig bemoeilijkte, te laten uitbaggeren. De korfbalvereeniging IvlOL speelt a.s. Zaterdagmiddag voor de competitie van den Dordrechtschen korfbalbond te Almkerk legen A.K.C. Voor de Ned. Herv. Gemeente aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zon dag des morgens halt tien en des na middags half drie op te treden Ds. Vroeg in de Wey. In de vergaderingen van stem gerechtigde ingelanden van de water schappen „De Groote Oude Straat „Binnen de Oude Straat", „Ten Wes ten van de Vrijhoevensclie Vaart" en „Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen" gehouden op Dinsdag 10 Mei 1.1. in het Stations- koffiehuis van den heer 1'. Pruyssers werd het procesverbaal van kasopne- ming hij den penningmeester voor kennisgeving aangenomen. De rekeningen over het dienstjaar 1 Juli 1930 tot 30 Juni 1937 werden goedgekeurd en vastgesteld op de volgende bedragen: „De Groote Oude Straat", ontvang sten 1015,50, uitgaven 872,40, ba- lig saldo 143,10. „Binnen de Oude Straat", ontvang sten ƒ1010,76, uitgaven ƒ089,81, ba tig saldo 320,95. „Ten Weslen van de Vrijhoevensclie Vaart", inkomsten ƒ988,30, uitgaven 978,80, batig saldo ƒ9.50. „Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen" voor de afdeeling „Ten Westen van den Nieuwendijk inkomsten ƒ842,72, uitgaven J 724,11, batig saldo ƒ118,01, de afdeeling „l)e Aanwassen", ontvangsten 131,05, uitgaven ƒ129,13, batig saldo ƒ2,52 en voor de afdeeling „Ten Zuid Oosten van den Meeuwenschen Gantei", in komsten ƒ95,81, uitgaven 20,13, ba tig saldo ƒ69,08. De begrootingen voor liet dienst jaar, aanvangende 1 Juli a.s. en ein digende 30 Juli 1939 werden vastge steld en wel voor: „De Groote Oude Straat in ontvangsten en uitgaven op ƒ974,08; „Binnen de Oude Straat" op ƒ935,70; Ten Westen van de Vrijhoe vensclie Vaart" op 1200,40 en „Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen" voor de afd. „Ten Wes ten van den Nieuwendijk" op 1234,00, voor de afdeeljing ,,De Aanwassen" op 193,02 en voor de afdeeling „Ten Zuid Oosten van den Meeuwenschen Gantei" op ƒ98,51. De omslag per h.a. voor liet nieuwe dienstjaar werd voor „De Groote Oude Straat" bepaald op ƒ8.voor „Bin nen de Oude Straat" op 5.50; voor „Ten Westen van de Vrijhoevensclie Vaart" op 7.en voor „Ten Wes ten van den Nieuwendijk met de Aan wassen" voor de afdeeling „Ten Wes ten van den Nieuwendijk" op 5.50, de afdeeling „De Aanwassen" op 20,en voor de afdeeling „Ten Zuid Oosten van den Meeuwenschen Gantei" op 2.50. De dagelij ksche besturen werden ge machtigd voorkomende werken in eigen beheer uit te voeren. Het voorstel van het bestuur van hel waterschap „Ten Westen van de Vrijhoevensclie Vaart" tot verkoop van de Kromme Steeg aan de Levens- verzeker ings-maatschapp ij „Utrecht" te Utrecht werd goedgekeurd. VRIJHOEVE-CAPELLE. De eehtgenoote van den café houder A. v. Dijk alhier, had het on geluk bij den schoonmaak van de trap te vallen, met het noodlottig gevolg dat zij een arm brak. De weg vanaf het Bruggetje tot aan .de Melkfabriek, welke den laat- sten tijd zeer slecht werd, is van een nieuw wegdek voorzien. Gemeenteraadsvergadering. Door de burgemeester dezer ge meente is tegen Woensdag 18 Mei a.s. een openbare vergadering van den raad dezer gemeente belegd. R.K. Bond voor Groote Gezinnen. Er zit leven in de jonge afdeeling Kaatsheuvel van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen. Reeds nu is het voor- loopig bestuur gereed gekomen met het ontwerpen van concept statuten, welke a.s. Woensdag 18 Mei aan de leden vergadering ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. Op deze vergade ring zal ook de verkiezing van een de finitief bestuur plaats hebben. Wij vertrouwen dat alle leden, door een algemeene opkomst, blijk zullen ge ven van hun medeleven met hun bond Houdt a.s. Woensdagavond vrij voor deze vergadering! Kindsheidoptocht. Door het bestuur van het Genoot schap tot Voortplanting des Geloofs alhier, is besloten om dit jaar buiten de gewone plechtigheid van H. Mis en Oefeningen in de kerk een groote kindsheidoptocht te organiseeren. Als datum hiervoor is bepaald Zondag, 29 Mei om half vier uur besloten is geen wagens, doch uitsluitend loopgroepen te formeeren. k, Neem dadelijk 'n bij hoofdpijn of migraine. binnen 'n kwartier zijt ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, let op AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Z*ADA5vEY3E Wij garandeeren de goede wAliAii u It» werking van "AKKERTJES", wanl ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgans recept van Apotheker Dumoni. Geslaagd. De vereengiing van Gasfabrikanten in Nederland verleende aan onzen plaatsgenoot R. I. M. Teunissen, na afgelegd schriftelijk en mondeling examen, het diploma gasfitter. Weer minder. Na een vleugje van opleving, dat enkele weken het voorjaar in sommi ge bedrijven teekende, vernemen we thans weer, dat een inzinking ver schillende bedrijven weer terugbrengt op den stand van stabile slapte, welke onze schoenindustrie reeds langen tijd kenmerkt. Café Restaurant Euphonia. Medio Juli zal dhr. Beuiner als ge rant het café Restaurant Euphonia verlaten. LOON OP ZAND. R.K. Fabrieksarbeidersbond. Woensdagavond hield de R.K. Fa brieksarbeidersbond haar jaarverga dering in de zaal van dhr. Aartsen. De vergadering was slechts matig be zocht, waarover de voorzitter in zijn openingswoord zijn onstemming te kennen gaf. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental zich in stijgen de lijn beweegt. Het totaal der inkomsten der plaat selijke kas bedroeg ƒ331,17, dat dei- uitgaven ƒ339,23. Aan contributie werd geind 538,40. Er werd uitge keerd aan werkloozen 8.000,47. Bij overlijden werd eenmaal 30,en eenmaal ƒ40,— uitgekeerd. De lieer Roestenberg hield vervol gens een beschouwing omtrent den stand van zaken in de schoen- en le derindustrie, meer speciaal in ver band met de verlenging van bet col lectief Arb. Contract voor de schoen industrie, voor een jaar. Burgerwacht. In de zaal van dhr. Aartsen had Dinsdagavond een algemeene verga dering plaats van de Loonopzandsche Burgerwacht. Deze vergadering hield tevens verband met het eervol ontslag van dhr. G. van den Wildenberg als commandant. Dc vice-voorzitter sprak vervolgens den scheidenden commandant toe. Uit naam van alle leden bracht spr. dank aan dhr. v. d. Wildenberg voor de wijze waarop hij steeds zijn corps heeft geleid. Met tact trad hij steeds op en het is zeer zeker voor het over- groote deel aan zijn inzicht te danken dat er in de vereeniging steeds zoo'n goede geest heeft geheerscht. Spreker wenschte den oud-commandant na mens bestuur en leden der burger wacht alle goeds toe in zijn nieuwe standplaats. De heer van den Wildenberg dankte voor de warme woorden van waardee ring hem toegesproken en sprak de hoop uit dat hij in de toekomst van de Loon-op-Zandsche Burgerwacht steeds slechts goeds zal mogen vernemen. Hierna nam hij van ieder persoonlijk afscheid. Na dit korte afscheid had het huis houdelijk gedeelte der vergadering plaats. Bij een verkiezing van een nieuw bestuurslid werd benoemd dhr. M. v. Opstal, die zijn functie aan vaarde. Besloten werd verder om zoo eenigs- zins mogelijk onze Burgerwacht met een deputatie te doen vertegenwoordi gen op den 18en Juni van dit jaar te Rijswijk (Z.H.) Vervolgens dal het schietseizoen zal worden geopend op Zaterdag en Zondag 28 en 29 Mei a.s. Medegedeeld werd verder dat het bestuur een aanbeveling zal opstellen voor een te benoemen commandant, waarna de burgemeester zal benoe men. Onder dank voor de opkomst werd de vergadering gesloten. Ongeval. Maandagmiddag had onze dorpsge noot de heer S. Vera, werkzaam op de lederfabriek van den heer Baeten, het ongeluk bij het vervoeren van leder te vallen, tengevolge waarvan hij zijn lin kerpols brak. Na ter plaatse verbonden te zijn, moest hij zich onder behandeling van dokter Smals stellen. BERKDIJK. Willem Teil. De uitslagen van de prijsverschieting welke gehouden is Zondag j.l. zijn als volgt: 1 A. van Dongen 84 pnt., 2 J. Ze- bregts 83 p., 3 G. van Wanrooy 82 p., 4 A. in 't Groen 80 p.. 5 W. Sins 80 p., 6 L. v. d. Linden 79 p., 7 J. van Wan rooy 79 p., 8 G. Gommers 77 p., 9 J. van Wanrooy 76 p., 10 C. van Wan rooy 77 p., 11 J. van Dinteren 75 p., 12 W. Dingemans 75 p. Morgen heeft de officieele opening van den doel plaats om 4 uur. Hiervoor zijn uitgenoodigd Onderlinge Vriend schap uit St. Joachimsmoer en Oefe ning in den Wijngaard uit Tilburg. Er zullen dus drie zestallen om den eersten prijs kampen, een beker, welke is be schikbaar gesteld door den heer J. van Dinteren. De tweede prijs, ook een be ker, is aangeboden door Willem Teil. Ook voor de personeele banen zijn prijzen te winnen. Na afloop der wed strijden prijsuitreiking in het café van den heer van Dinteren, waarna aan de deelnemers een koffietafel wordt aan geboden. Voetbal. Zondag ontvangt het eerste elftal het naburige HEC uit Waalwijk. Deze wedstrijden kenmerkten zich altijd door een vurig en sportief spel, zoodat wij ook Zondag een prachtige wedstrijd verwachten. Aanvang om half drie. In de gehouden bestuursvergadering is o.m. besloten driemaal per week te trai nen, n.l. Dinsdag, Donderdag en Za terdag. Bij de training hebben niet-le- den geen toegang. LOON OP ZAND. Over 6 tot en met 12 Mei 1938. Geboren: Catharpia Johanna Maria, d.y C. J. Bankers en Fa. Smulders. Johanna Elza Maria, d.v. P. Sprangers en Ca. Aa. Damen. Pietronella Corne lia, d.v. Johannes Versteeg en Pa. Ca. Quirijns. Petronella Gerarda Maria, d.v. A. A. de Jong en\Aa. Ma. Ja. Kijn. Overleden: Petrus IJpelaar, weduw naar van Engelina Beerens, oud 80 ja ren. Wilhelmus feurlings, oud 69 ja- rep, zonder beroep. HuwelijksaangiftenNicolaas Iluber- tus Antonius Meijers, oud 28 jaren, te Geertruidenberg ep Geertruida Anna Maria de Bondt, 29 jaren, zonder be roep. alhier. Ingekomen personen: Otto Winter- stein van Tsjecho-Slowakije. J..Mels van Tilburg. J. H. Heesbeen van Til burg. J. Fr. Heesbeen van Tilburg. J. H. Mommers van Tilburg. G. H. Witlox van Waalwijk. Ca. Aa. van der Sanden van Waalwijk. A. A. Murck van Schoonhoven. A. Aa. Kamp van Siltard. A. P. A. de Jong van Zeven bergen. J. W. G. Peters van Arnhem. Aa. Ea. IJpelaar van Dongen. P. de Wit van Eindhoven. G. J. van der Schans van Sprang-Capelle. Ma. Dos- talek van Hilversum. H. J. Duiven voorden van Voorschoten. Fa. Smits van Waalwijk. P. C. van den Noort van Dongen. Aa. Ma. Kroot van Don gen. 'ja. Ca. Broeders van Tilburg. Ja. Ca. Brands van Alplien en Biel. Vertrokken personen: Ca. Ja. Werts naar Nijmegen Chr. Fr. Kloonen naar Baamsdonk. J. H. H. Helders naar Kerkrade. J. E. M. Nederspelt naar Monster. G. C. Schenk naar Lisse. Wa. Pa. Vermeeren naar Tilburg. Ca. Ma. van Loon naar Tilburg. Aa. Ja. Heesbeen naar Gilze Bijen. P. H. Jan sen en gezin naar Tilburg. P. Rups- ten naar Tilburg. J. J. Kops naar Eijs- den.la. Aa. Ja. Klejjsen naar Eijsden. Ha. Ha. Oerlemans naar 's-Graven- moer. M. C. Broeders en gezin naar Udenhout. Ba. Ca. van Loosdrecht naar Engelen. J. P. van Dam en gezin naar Sprang-Capelle. WAALWIJK. Tijdvak van 6 tot 13 Mei 1938. Geboren: Adriana Clasina Maria, d.v. H. A. BuijsKuipers. Petrus Johan nes, z.v. P. F. Wijkmans-van Muilekom. Maria Gerarda Theresia, d.v. W. A. de Rooij-Dumoulin. Andreas Josephus Maria z.v. A. Pulles-de Ruijter. Ghris- tianus Johannes Clemens, z.v. Chr. J. Trimbach-Geerlings. Johannes Maria Adriaan Gerardus, z.v. A. F. Thomas- Toonen. Overleden:- Eth. J. M. van Roosma len, oud twee jaren. La. Ca. Braspen ning, oud 5 jaren, wonende te Sprang- Capelle. Huw. aangiften: Geen. Huwelijken: J. C. Vermaas, oud 28 jaren wonende te Brielle en Helena Ver steeg, oud 31 jaren, wonende te Waal wijk. G. Binsbergen, oud 32 jaren, wonende te Dussen en Ja. E. Soeters, oud 28 jaren, wonende te Waalwijk. A. L. Dumoulin, oud 28 jaren en Ca. Ma. Krol, oud 31 jaren, beiden te Waalwijk. W. de Munnik, oud 26 jaren, wonen de te Drunen en Ja. M. Pullens, oud 25 jaren, wonende te Waalwijk. J. M. MIDDENSTANDSBORGSTELLINGS- FONDS VOOR DE LANGSTRAAT (M.B.L.) GEVESTIGD TE WAALWIJK. Ie Jaarverslag. II. Eenige resultaten van het be middelend- en saneerend werk van het Fonds. In deze periode zijn 30 aanvragen om hulp ingekomen, waarvan in 13 gevallen op de een of andere wijze steun aan het bedrijf kon worden ver leend, terwijl nog 0 aanvragen in be handeling zijn. Het Fonds bereikte in enkele gevallen verlaging van hypo theekrente en aflossing, uitstel van be taling, accoord met crediteuren, verla ging afbetalingstermijn, borgen, voor koming van dreigend faillissement, nieuwe hypotheek, voorkoming van afsluiting der waterleiding. In tal van gevallen is het Fonds adviseerend op getreden inzake inrichting van boek houding of andere zakelijke aangele genheden. In één geval wist het mede te bereiken dat aanvrager een z.g. .Middenstandscrediet" van 1500, kreeg. Het spreekt vanzelf dat al dezi re sultaten niet voetstoots verkregen werden. Zeker, het bestuur mocht in vele gevallen van de crediteuren en andere belanghebbenden veel mede werking ondervinden en begrip voor het feil dat het bestuur met de regeling die het voorstelde het belang, zoowel van het in moeilijkheden verkeerend bedrijf als dat van de crediteuren dieikle. Doch er zijn ook soms heel wat correspondenties en besprekingen gevoerd moeten worden voordat alle moeilijkheden waren opgelost en het beoogde doel was bereikt. Niettegenstaande het vele werk dat deze bemiddelings- en saneeringspo- gingen vorderden heeft dit terrein zijner werkzaamheden het bestuur de grootste voldoening geschonken. Schijnbaar hopelooze gevallen kon den door hardnekkig volhouden ten slotte toch nog tot een goed einde worden gebracht. Bedrijven schijn baar zonder eenig perspectief zijn nog van den ondergang gered kunnen wor den en op gezonde basis geplaatst, zoodal ze weer in het levensonder houd van patroon en personeel kun nen voorzien. Faillissementen die den ondernemer tot een armlastige zouden hebben gemaakt en de betrokken cre diteuren geen of nagenoeg geen baten zouden hebben opgeleverd konden worden voorkomen en in de plaats daarvan konden regelingen getroffen worden waarmee beide partijen ge- baat waren. Dergelijke resultaten geven het be stuur de overtuiging en voldoening dat het werkt aan een mooie, hoogst belangrijke taak; dat het Fonds vaak de redder in nood kan zijn voor menig middenstander en de waardeering die spreekt uit de dankbetuigingen die het bestuur mocht ontvangen van ver schillende middenstanders die het weer op de been wist te helpen, zijn de schoonste belooning voor den tijd en de moeiten aan dit werk besteed. Algemeene beschouwingen. Ook al neemt men in aanmerking dat de in dit verslag opgesomde ge gevens nog slechts betrekking hebben op een bestaansperiode van 3^ maand, dus dat het Fonds als het ware nog in zijn kinderschoenen staat, toch zullen sommigen misschien ver wacht hebben dat het aantal aanvra gen dat het Fonds in die periode te behandelen kreeg grooter zou zijn geweest. Inderdaad is een 30-tal aanvragen, gezien den algemeen bekenden slech ten gang van zaken in vele midden- standsbedrijven, betrekkelijk weinig. De reden dal niet meerderen zich om hulp tot het Fonds gewend heb ben ligt voornamelijk in de verkeerde voorstelling die vele middenstanders zich van doel en werkwijze van de Borgstellingsfondsen hebben gemaakt. Een zeer ingeburgerde opvalling in deze kringen is dat er voor den mid denstand toch niets gedaan wordt, of dat men toch geen crediet krijgt met het oog op den ongunstigen finan- eieelen toestand van het bedrijf. Men vergeet daarbij dat het in vele geval len mogelijk is zonder financieelen steun tal van moeilijkheden, die aan een rendabele bedrijfsvoering in den weg staan, uit den weg te ruimen. Ook kan iemands financieele positie na geslaagde bemiddelings- en sanee- ringspogingen van het Fonds, een veel gunstiger aspect verkrijgen, en is ook financieele hulp vanwege het Fonds of van andere zijde niet uitgesloten. In de kringen, waarvoor de Mid- denstandsborgstellingsfondsen toch voornamelijk zijn opgericht, dient een beter begrip van doel en werkwijze door te dringen, opdat de passieve houding die vele Middenstanders aan den dag leggen al zien zij hun zaak hoe langer hoe verder verkwijnen, het wachten en uitstellen tot het te laat is om te helpen, plaats make voor meer energie en vertrouwen om met de daarvoor in het leven geroepen in stanties te trachten de moeilijkheden te overwinnen. De organisaties van Middenstanders kunnen aan de verbreiding van dit betere begrip veel bijdragen, doch dan dienen hun bestuurderen zich op de eerste plaats zelf een juist inzicht in deze materie eigen te maken want ook bij hen bleek dit vaak niet aanwe zig. Om aan iedere aanvrage de meeste zorg te kunnen besteden en alle mo gelijkheden om de gerezen moeilijkhe den te ondervangen onder het oog te kunnen zien en te beproeven vraagt natuurlijk veel lijd en moeite en het is uit dien hoofde een gelukkig ver schijnsel geweest dat er niet reeds di rect hij de inwerkingtreding van het fonds een stormloop van hulp-vra gende middenstanders is losgekomen. Het zou dan immers ondoenlijk zijn geweest aan alle zaken dezelfde zorg te besteden en waren mogelijk niet al die resultaten bereikt kunnen wor den als waarop het fonds thans kan hogen. Ook zoude wat financieele hulp betreft, bij een grooter aantal aanvragen meer teleurstellingen heb ben moeten volgen met het oog op de bescheiden geldmiddelen waarover het fonds beschikt. In 'i]/2 maand werd reeds bijna geheel het voor 1937 beschikbaar bedrag aan borgstellin gen toegestaan. Enkele aanvragen moesten reeds worden afgewezen omdat zij kwamen uit gemeenten die niet bij het fonds zijn aangesloten. De navolgende gemeenten hebben nog niet tot financieele deelname be sloten: Drunen, Wijk; Eethen, Haams- donk, Hooge- en Lage Z wal uwe, Sprang-Capelle en 's-Gravenmoer. Moge ook de besturen van deze ge meenten spoedig tot de overtuiging i komen dat de borgstellingsfondsen een belangrijke hulp beleekenen voor den in zwaren druk verkeerenden middenstand. Al zal het streven van de Borgstel- lingslondsen steeds in hoofdzaak ge richt moeten blijven op hulpverlee ning aan den z.g. „kleinen Midden stander toch heeft de practijk reeds geleerd dat het fonds ook voor groo- tere zaken zeer nuttig werkzaam kan zijn. Vooral geldt dit weer voor het he in iddelend- en saneerend optreden waardoor te zware lasten konden wor den verlicht, faillissement kon worden voorkomen en na saneering nieuwe financieele hulp werd gevonden. In één geval, dat er aanvankelijk „hope loos" uitzag werd aan aanvrager na saneering, door tusschenkomst van het tonds een z.g. Middenstands-cre- diet van 1500,verleend. Wij hesluiten dit eerste verslag met den wensch dat ons Fonds, door op gedane ervaringen steeds beter voor zijn taak bekwaam, nog veel zegenrijk werk ten bate van den in moeilijkhe den verkeerenden middenstander zal kunnen verrichten en blijven het Fonds daartoe in den moreelen en financieelen steun van alle belang hebbende instanties aanbevelen, spe ciaal van die gemeentebesturen en middenstands-vereenigingen die tot heden nog niet tot financieele deel name konden besluiten. van de Wiel, oud 31 jaren wonende te Drunen en Fra. Pa. van den Heuvel, oud 29 jaren, te Waalwijk. Ingekomen personen: J. Gragtmans van Amersfoort. Jan Koole en gezin van Roosendaal en Nispen. Ca. M. J. Vermeulen van 's-Gravenhage. Ja. Lankhaar van Baamsdonk. Pa. Sluij- ter van 's-Gravenhage. Ha. M. van Dongen en gezin van Heerlen. M. van Loon en gezin van Drunen. P. W. Vrinds van Utrecht. Anna Maria van Sleuwen van Nistelrode. Vertrokken personenL. J. Klerkx en gezin naar Schijndel. Ca. P. van der Zanden naar Oeeswijk. Ja. La. M. van de Ven naar 's-Hage. Ha. Ja. Lenderink naar Vught. K. van Loon naar Schyndel. Ja. E. Soeters naar Dussen. Ha. Versteeg naar Brielle. Ja. J. van Loon naar Vlijmen. Aa. Ca. Ophorst naar Sprang-Capelle. ADVERTEERT IN DIT BLAD. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7