Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS Aanvullingsbegrooting 1937 voor defensie. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over net ontwerp van wet tot wijzigiog en verüoogiug van het achtste hooïilstuk der rijks- begrooting voor 1937 vei klaarden enkele leden hun stem aan de voorgestelde verhooging van de militaire uitgaven met bijna 3 mil- lioen gulden niet te kunnen geven. Zij meenden, dat hiervoor te meer reden aanwezig is, omdat voor het treilen van noodzakelijke sociale voorzieningen klaarblijkelijk de noodige middelen ontbreken. Dat de minister de voorgestelde verhoo gingen slechts voor een klein gedeelte door verminderingen op den gewu nen dienst kan goedmaken, betreur den deze leden ten zeerste. Vele andere leden achtten de Inter nationale omstanutgheden van dien aard, dat aan de weermacht de noodige gelden minder dan ooit mogen ontbreken. Voor het teitdat de minister tegenover aanzienlijke verhoogingen verminderingen heelt kunnen voorstellen tot een bedrag van niet minder dan f 734.000 hadden deze leden de grootste waardeering. Nederland en Indië schenken kinine aan China. Bij den aanvang der openbare Raadszitting van den Volkenbond heeft de voorzitter Munters een verklaring aan den Volkenbondsraad voorgelezen, waarin hij bekend maakte, dat de Nederlandsche minister van Builenlandsche Zaken per brief aan den secretaris generaal de bedoeling der Nederlandsche regeering heeft kenbaar gemaakt, aan den Volkenbond een gift ter waarde van 5u.000 gulden, bestemd voor China, te doen toekomen. Tegelijkertijd deelde Munters mede, dat het üeensche Roode Kruis een financieele gift direct naar China heeft gestuurd. Gezien het belang dezer beide schenkingen vond de voorzitter het gewenscht, den Raad daarvan op de hoogte te stellen. De Chineesche gedelegeerde Wel lington Koo dankte in naam der Chineesche regeering zoowel de Nederlandsche regeering als het Deensche Roode Kruis voor hun belangrijke giften. Roep om krachtiger werkloos heidsbestrijding. Bij het afdeelingsonderzoek door de Tweede Kamer van hetwetsont- werp tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor 1938 (verhooging crediet door werkverruiming) verklaarde men vrijwel algemeen tegen de voorge stelde verhooging met 30 millioen op zich zelf geen bezwaar te hebben. Van verschillende zijden gaf men echter uiting aan het gevoelen, dat met een bedrag als het aangevraagde en met een werkwijze, als tot dus verre door het werkfonds is gevolgd, op het gebied der werkverruiming niet kan worden bereikt wat bij de nog steeds heerschende hevige werkloosheid noodig is. Vermeerdering van de werkgele genheid op groote schaal, aldus verschillende leden, is noodzakelijk, doch zij is niet alleen noodzakelijk, zij is ook mogelijk. Wat daarvoor noodig is, zijn geld en werkobjecten. Het geld kan verkregen worden.de werkobjecten zijn aanwezig. Enorme bedragen liggen in ons land onge bruikt en zijn tegen lage rente ver krijgbaar. Men mag hierbij trouwens niet vergeten, dat tegenover de hooge uitgaven, welke het aanvatten van werken op groote schaal zal meebrengen, een aanmerkelijke ver- miudering van den werkloozensteun en een niet onbelangrijk stijging van de belastingopbrengst zal komen te staan. Ook kan niet op goede gronden worden gezegd, dat niet in voldoende mate nuttige werken zijn aan te wijzen, die v^or uitvoering in aanmerking komen. Men mag ook niet uit het oog verliezen dat een toestand als de tegenwoordige, nu aan werkloozen steun en armenzorg een bedrag van bijna 250 millioen gulden per jaar wordt uitgegeven, geenszins als houdbaar kan worden beschouwd. Vermeerdering van den uitvoer van industrieele en agrarische pro. ducten zal door de uitvoering van werken op groote schaal kunnen worden bevorderd. Verscheidene andere leden waren eveneens van oordeel, dat een veel krachtiger bestrijding van de werk loosheid geboden is. Dringend wenschelijk achtten deze leden het, dat de regeering uitvoe rige mededeelingen doet omtrent al haar plannen op het gebied der werkverruiming en op dat der werkloosheidsbestrijding in het al gemeen. Het thans aangevraagde bedrag van f 30 millioen, zoo betoogde deze leden verder, zal weidra opnieuw geblokkeerd zijn. Met dit bedrag kan echter onmogelijk volstaan worden. Daarom kome de regeering zoo spoedig mogelijk met een nieuwe aan vi age, en wel van eenige bon- derden millioenen. Voorts drong een aantal van deze leden er nogmaals bij de regeering op aan, maairegelen te nemen ter verkorting van den arbeidsduur, waardoor de werkgelegenheid over een grooter aantal arneiders zou kunnen worden verdeeld. Eenige leden, die eveneens van oordeel waren, dat werkverruiming op grooter schaal dan tot dusverre het geval was noodzakelijk is, stel den de vraag, of niet een maatregel op het gebied der defensie tot ver mindering van de werkloosheid kan lelden. Zij dacnteu daarbij aan een tijdelijke vergroeiing van het con tingent boven het maximum, dat onlangs in de dienstplichtwet is bepaald. Hieidoor zou ook een vermindering in het bedrag van den werkloozensteun kunnen worden verkregen. Voorts dachten zij aan de mogelijkheid om over te gaan tot invoering van een of andereu vorm van arbeidsdienstplicht. De Oslo-staten. De gedelegeerden der regeeringen, die de overeenkomst tot ontwikke ling van 't handelsverkeer op 28 Mei 1937 in 's-Gravenhage hebben onderteekend, zijn te Usio bijeen geweest van 9 tot 11 Mei. Na hun beraadslagingen is een officieel communique uitgegeven, waarin wordt medegedeelu, uat oe gedelegeerden erkend hebben, dat de ontwikkeling der wereldconjuncluur voor het oogenblik niet veroorlooft, de regeling van 28 Mei 1937 in haar geheel te verlengen na 1 Juli a.s. op welken datum zij afloopt. De gedelegeerden bevestigden ech ter üen wensch hunner regeeringen tot voortzetting der economische samenwerking, die ingeleid werd met de totstandkoming van de over eenkomst van Oslo van 22 December iy3ü. DIOC. KATHOLIEKENDAG 1938. Zooals reeds eerder gemeld zal 18 September a.s. in het Diocees 's-Bosch een Katholiekendag worden gehouden te Nijmegen. Aldaar heeft zich onder Voorzitter schap van prof. G. Brom een Uitvoe rend Comité gevormd met Mr. H. v. d. Kallen als Secretaris voor het voor bereiden en organiseeren van dezen Katholiekendag. Als onderwerp, dat in de verschil lende Sectievergaderingen en de groote sluitingsbijeenkomst zal wor den behandeld, is onder goedkeuring van Mgr. Diepen vastgesteld: „Arbeid voor ons volk, is actie voor God". DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX. Indrukwekkende plech tigheden. Massale belangstelling. De residentie is Donderdag wederom getuige geweest van indrukwekkende plechtigheden, het hof betreffende. Ditmaal was het den doop van Prin ses Beatrix, die duizenden menschen op dc been bracht, die niets van het lui sterrijke schouwspel van den koninklij ken stoet, vanaf het paleis Noordeinde tot de Groote kerk, wilden missen. Om 10 uur arriveerden H. M. de Koningin en Prins Bernhard op het vliegveld Ypenburg, waar Z. M. Ko ning Leopold van België zou arrivee- ren. Lang hoeft men daar niet op hem te wachten, want om goed tien uur daalt hij in een open Fairy Fox-machi ne. Inmiddels zijn de hofauto's over het vliegveld gereden en ze stellen zich voor het terras van de Aero-club op. In de eerste auto neemt de Koningin met Koning Leopold en Prins Bernhard plaats. Daarna komen eenige auto's met het gevolg van de Koningin en met de heeren van den eeredienst van Koning Leopold. De stoet wordt geopend door een wagen van de rijksveldwacht, waarin kapitein Tielens, districtscommandant van de rijksveldwacht, heeft plaats ge nomen. Onder luid gejuich van de tallooze belangstellenden rijdt de stoet om den hangar heen en vervolgens in de rich ting van Den Haag om via het Bezui- denhout langs den hertenkamp en over het Langevoorhout naar het paleis Noordeinde te rijden. Wanneer de vorsten zich op het bor des even omkeeren om den groet van het publiek te beantwoorden en door den hoofdingang verdwijnen, rijst aan den mast op het dak de Belgische ko ninklijke standaard naast den Oranje standaard onzer Koningin. Eenige oogenblikken gaan voorbij. ^Dan opnieuw een losbarstend gejuich. De geweren worden weder gepresen teerd en de Brabangonne klinkt. Voor een der ramen van het Paleis is Koning Leopold verschenen en naast hem verschijnt thans ook de Koningin. Prins Bernhard ziet men nog juist op den achtergrond. Het publiek juicht, terwijl de Koning de Brabangonne rechtop aanhoort. Wanneer het volkslied is verklonken, groet hij met zijn generaalspet. Het is een kleurrijk gezicht op het zon-overgoten plein: het glinsterend staal der militairen, de wuivende zak doeken, de vlaggen, het oranje en daar, achter het raam, de vorsten van twee bevriende buurlanden. Het Nederlandsche publiek heeft den Koning der Belgen bij zijn eerste bezoek aan onze Koningin een enthousiaste ontvangst bereid. De opstelling van den stoet. Tegen elf uur begint in het Noord einde de opstelling van den stoet, wel ke om kwart over elf van het paleis naar de St. Jacobskerk zal afrijden. De stoet wordt geopend met een half eskadron huzaren. Onder zeer groote belangstelling verbeid men evenwel 't oogenblik dat Prinses Beatrix zal ver schijnen. Dan rijdt eindelijk de gouden koets voor, bespannen met zes paarden. Prinses Julian# stijgt het eerst in en neemt daarin aan de rechterzijde plaats. Links Prins Bernhard. Wanneer bei den gezeten zijn, verschijnt de ver pleegster jonkvrouwe Feith met de kleine Beatrix, welke Prins Bernhard van haar overneemt en dan in de ar men van Zijne vrouw neerlegt. De prins draagt het Grootkruis der Belgische Kroonorde, welke onder scheiding hem zoo juist door Koning Leopold is verleend. Beide ouders zitten gebogen over hun ouderweelde en schikken het doop kleed. Zoo gebogen over hun lieveling zitten zij nog, als de gouden koets zich in beweging zet. De gouden zon doorstraalt 't rijtuig en zet het Prinselijk paar en hun kleine Beatrix in een aureool van licht. Plechtig en majestueus weerklinkt het Wilhelmus. En tusschen de haag van de enthou siast juichende menigte door gaat de koets naar de Paleisstraat en verdwijnt voor de oogen van het publiek. Het is intusschen vijf minuten over half twaalf geworden wanneer de stoet voor de kerk verschijnt. Allereerst verschijnen de galarijtui gen, daarna de huzaren, en ten slotte de gouden koets, ontvangen door een stormachtig gejuich en een spontaan gezongen Wilhelmus. De Prinses droeg haar kind De baby wordt voor het portaal van de kerk zorgzaam in de armen gelegd van de verpleegster, jonkvr. Feith, die den kostbaren schat naar binnen draagt. Het is een ontroerende aanblik: het gefonkel van de traditioneele gouden koets, met zijn vorstelijken last en daar omheen het vertoon van de forsche kracht der bereden militairen. Het wachten is daarna op de komst van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, die vijf minuten later aankwa men. Op het moment, dat de vorsten de auto verlaten, zet de marinekapel de „Brabangonne" in, begeleid door het gejuich der menigte. In het Kerkgebouw De kerk heeft slechts een eenvoudige versiering. Alleen wat groen van groote koningsvarens is rondom den gebeeld- houwden voet van den preekstoel ge groepeerd en op de plaats v/aar de heilige handeling aanstonds zal wor den voltrokken, ligt een smaakvol ta pijt, dat het geluid van schreden dempt en in kleur wonderwel overeenstemt met het hout van banken en kansel en van de doopvont. Rechts naast den preekstoel zijn vier zetels geplaatst, in het midden voor Prins Bernhard en Prinses Juliana, naast den Prins voor Zijn Moeder, Prinses Armgard, en naast Prinses Ju liana voor de Koningin. Recht vóór den preekstoel staan de zetels voor de vijf peten: in het midden Koning Leopold, rechts van Zijne Ma jesteit Prinses Alice en naast deze Her tog Adolf Friedrich van Mecklenburg, links van den Koning de Vorstin van Erbach-Schönberg en vervolgens Gra vin Kotzebue. Eindelijk verschijnt na lang wachten den Kon. stoet in de Kerk, Prinses Beatrix blijft nog voorloopig in de con sistoriekamer achter. Na verschillende plechtigheden en een predicatie van ds. Blauwendraad, komt dan het lang verbeide oogenblik van Het H. Doopsel. Het is een schoon, ontroerend mo ment, wanneer de deuren van de con sistoriekamer worden geopend en zich voor de tweede maal een kleurrijke en vorstelijke stoet aan de oogen der toe schouwers vertoont: de stoet van de jonggeboren Prinsesse, de doopelinge van heden. Langzaam schrijdt de kleine groep onder het gemeentegezang binnen en ze stelt zich ter zijde van den preekstoel op. Nu hooren de aanwezigen plotseling voor het eerst het stemmetje van de Kleine Beatrix, die een paar zachte huil- kreetjes slaakt. Prinses Juliana tracht het door een kusje op de wang te sus sen. Dan volgt de doopsbediening. Ontroerd klinkt de stem van den eer- biedwaardigen predikant, wanneer hij driemaal de vingertoppen in het gou den doopbekken steekt en daarmee tel kens het voorhoofd van het Prinsesje bevochtigt: ..Beatrix Wilhelmina Armgard, ik doop u in den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes." Vervolgens breidt ds. Weiter zijn handen zegenend uit over Prinses Bea trix en zegt: „De Heere zegene U en behoede U. De Heere doe Zijn aangezicht over U lichten en zij U genadig. De Heere verheffe Zijn aangezicht over U en geve U vrede." Langzaam gaat Prinses Juliana, Haar Kind dragende, terug naar haar zetel. De terugtocht. Tegen half één zijn de plechtigheden beëindigt en wordt de terugtocht naar het paleis aanvaard. Wanneer de gouden koets voor den ingang van het paleis is gereden, geeft Prinses Juliana haar kleinen schat over aan Prins Bernhard, waarna het Prin sesje voorzichtig wordt overgenomen door zuster Feith. Achter de glazen deur van het paleis zien de menschen den Prins en de Prin ses verdwijnen, doch weldra, ja! daar verschijnt Prinses Juliana voor een der ramen met Haar Kindje in de armen. Ontroerd door dit beeld van moederge- luk der geliefde Kroonprinses, sprin gen en dansen de duizenden van vreug de en aan het gejubel komt geen einde. Langzaam verspreidt zich dan de menigte, doch in de stad heerscht ver der den geheelen dag een feeststem ming. Voor Den Haag is het een na tionale feestdag. Zanghulde van 10.000 kinderen. Donderdagmiddag hebben 10.000 Haagsche schoolkinderen voor het Ko ninklijk Paleis aan het Noordeinde een zanghulde aan de Koninklijke familie gebracht. Deze massa-zang droeg een treffend en ontroerend karakter, vooral toen, voor de aubade begon, Prinses Juliana met Prinses Beatrix op den arm zich voor de ramen van het Kon. Paleis ver toonde, om de jongste Oranjetelg aan de duizenden schoolkinderen te laten zien. Op dat moment brak een gejubel los van de Haagsche jeugd, zóó harte lijk en welgemeend, dat het op ieder een onvergetelijken indruk moet heb ben gemaakt. Het vertrek van Koning Leopold. Op eenvoudige wijze is koning Leo pold Donderdagochtend per legervlieg tuig naar Den Haag gekomen; met evenveel eenvoud is hij 's middags per legervliegtuig weggegaan, nadat hij op hartelijke wijze van H. M. de Koningin en Prins Bernhard, die evenals bij zijn aankomst ook bij zijn vertrek op het vliegveld Ypenburg waren, afscheid had genomen. Het zijn charmante oogenblikken van dezen blijden dag ge weest, waarbij ook het publiek met een luid: „vive le roi, leve de Koning", zich niet onbetuigd heeft gelaten. OUD-MINISTER DECKERS NAAR WEST-INDIë. Naar wij vernemen zal oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, die, zooals men weet, op uitnoodiging van het genoot schap tot bevordering van de kennis van Suriname en Curasao, een studie reis gaat maken naar West-Indië, Vrij dag 13 Mei om 12 uur 's middags met het stoomschip „Crynssen" van Am sterdam naar de West vertrekken. Het vertrek uit den Haag is bepaald op Vrijdagmorgen 9.56 uur van het H. S. M.-station. De studiereis zal ongeveer 3 maan den duren. Op 24 Augustus a.s. hoopt oud-minister Deckers weer in het land terug te zijn. GROOT WINKELBEDRIJF- MIDDENSTANDSBEDRIJF. De Vereeniging van grootwinkelbe drijven in Levensmiddelen schrijft ons: In verband met de veelal beweerde „overwoekering" van het zelfstandig middenstandsbedrijf door het groot winkelbedrijf in de levensmiddelen branche zijn de navolgende cijfers niet van belang ontbloot. Bij de Vereeniging van Grootwin kelbedrijven in Levensmiddelen, waarin nagenoeg alle filiaalbedrijven in levensmiddelen zijn vereenigd, zijn de volgende officieele gegevens voor handen. In November 1935 maakte deze Vereeniging een begin met de ad ministratie van het aantal filialen der bij haar aangesloten bedrijven. Dit aantal bedroeg in: November 1935: 1344 filialen 1 Januari 1936: 1333 filialen 1 Januari 1937: 1305 filialen 1 Januari 1938: 1322 filialen Volgens de laatstgehouden bedrijfs- telling (1930) bedroeg het totaal aan tal kruidenierswinkels in Nederland ongeveer 38.000. Wanneer wij, bij gebreke van meer recente gegevens dit getal aanhouden, dan blijkt dat het filiaalbedrijf in levensmiddelen nog geen Zy2% van het totaal kruidenierswinkels in Ne derland omvat, terwijl verder blijkt, dat het aantal filiialen van de in de hierbovengenoemde organisatie ver- eenigde bedrijven op 1 Januari 1938 zelfs 22 minder bedroeg dan drie jaar geleden. Gezien deze stand van zaken lijkt ons een protest tegen het gebruik van de uitdrukking „overwoekering van het middenstandsbedrijf door het grootwinkelbedrijf in de levensmid delenbranche" zeker op zijn plaats. Jongen verdronken De 15-jarige C. A. van Kluyve, gewoond hebbende Schermlaan reed met zijn vriendje op de fiets langs den waterkant van de rivier en wel aan de Westerkade. Ter plaatse was men bezig geweest met repa ratie-werkzaamheden aan het weg dek. En daar dit gedeelte met een hekwerk was afgesloten reed de jongen met zijn fiets het plankier op, dat plusminus tien centimeter boven het straatdek uitkomt. Hij kreeg een schok, kwam te vallen en gleed van den kant af in de rivier, terwijl de fiets aan den wal bleef liggen. Het vriendje riep ter stond om hulp op welk alarm een schipper is gekomen, voorzien van een haak, doch er was van den drenkeling niets meer te zien. Na anderhalf uur dreggen is het tenslotte aan de Rivierpolitiegelukt het lijk boven water te halen, het welk is overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie. Vier villa's in asch gelegd Een felle brand heeft Woensdag middag omstreeks 5 uur te Soest- duinen, in de gemeente Soest, vier villa's, gelegen in den hoek tusschen de v. Lyndenlaan, de Beaufortlaan en de Middenlaan, met den grond gelijk gemaakt. De brand is vermoedelijk ont staan door een verfbrander, ;waar- mede een schilder de verf van een der woningen aan het verwijderen was. Tengevolge van de groote droogte en van het feit, dat alle villa's van een stroodak waren voorzien, sloeg het vuur snel van de eene naar de andere woning over, zoodal binnen enkele minuten een viertal villa's in lichte laaie stonden. Bovendien liggen de huizen te midden van de bosschen, on middellijk achter het station Soest- duinen, zoodat het brandgevaar uiteraard al groot was. Voor de brandweer van Soest, die het eerst was gealarmeerd, was het dan ook vrijwel verloren zaak en zij vroeg assistentie aan eerst van Soesterberg en vervolgens van Amersfoort. Deze drie brandweren hebben met kracht het vuur aan getast maar ze konden van de vier woningen, die reeds vlam hadden gevat niet veel meer redden. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners van een der villa's, die bij hun [buurman aan het helpen waren met het redden van den inventaris, niet eens be merkten, dat hun eigen huis reeds had vlam gevat. Inderhaast moesten boomen worden gekapt en afge zaagd om het vuur, dat zich dooi de droge boomtoppen een gemakke- lijken weg kon banen, te kunnen stuiten. Van twee villa's had 'tdak reeds vlam gevat, doch deze per- ceelen konden door de brandweer nog worden behouden, zij het dan met veel waterschade. Doodelijke aanrijding Op den rijksstraatweg bij Limmen is de 70-jarige gepensionneerde agent van politie T. Vos uit Heiloo, die per fiets den weg wilde oversteken, door een auto, bestuurd door den heer D. de Boer uit Alkmaar, aangereden en op slag gedood. De man had niet op het verkeer van dezen voorrangsweg gelet. Het lijk is naar het stadsziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Ernstige vechtpartij in een café. De 44-jarige B A. heeft bij een vechtpartij in een café in de Gelkinge- straat te Groningen den 25-jarige J. K. eenige messteken toegebracht. K. werd aan den hals en de wang gewond. Een kleine woordenwisseling was de aanleiding; sterke drank de oorzaak- Beide mannen waren onder den invloed. De getroffene is naar het academisch ziekenhuis vervoerd. De dader is opge sloten. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8