R.K. Hogere Burgerschool II te Waalwijk. maandag Q Juli en Dinsdag 5 Juli uanal hall 9 uur u.m. De Brabantsche Biesbosch en de Afsluitingsplannen. Plaatselijke Berichten Musis Sacrum* T. BA-BAL BICO-PRIJZEN. Kunstbloemen in 20 soorten. Pracht Gelatine-bloemen voor drijtschalen. Naar de BICOÜ! Zaterdag 14 Mei 1938 No. 39 De Echo van het Zuiden Derde Blad Heden, Zaterdag 14 Mei GROOT met attracties* WW*»" Van Boxtel n.v. Het TOELATINGS-EXAMEN voor de niewe cursus wo^dt afgenomen op Voor aanmelding gelieve men gebruik te maken van het FORMUMIER VAN AANGIFTE, dat vanaf heden tijdens de schooluren kan worden afgehaald aan het schoolgebouw (Mr. v. Coothstraat 27]. Spreekuur v. d. Directeur: 's Maandags van 4-5 en 7-8namiddag. De Directeur, Drs. G. J. DE VRIES. Het „Mei-nummer' van het „Tijd schrift van het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschapis geheel gewijd aan bovenstaand onderwerp van de hand van den heer F. Landmeter. In deze belangwekkende beschou wing wordt herhaaldelijk verwezen naar verslagen der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat te Waalwijk en naar het rapport dier Kamer over de verbetering van den waterstaatkundigen toestand van de stroomgebieden van beneden Don gen en Oude Maasje, enz., terwijl ook van de teekeningen in dit rapport wordt gebruik gemaakt. Aan deze verhandeling, die een 50- tal pagina's met teekeningen enz. be slaat, ontleenen wij een gedeelte, wat speciaal handelt over het „afsluitplan" in bovengenoemd rapport. Schrijver zegt dan o.m.: ..Hebben wij bij de bespreking der regeeringsplannen omstreeks '04 steeds moeten gewagen van oneenigheid en verzet van de belanghebbenden, thans kunnen wij spreken van een bewonde renswaardige eensgezindheid ten op zichte van het groote plan, dat afge zien van de gemaakte opmerkingen over de kunstwerken, voor elk der be trokken gebieden zeer groote voordee- len biedt. Is deze eensgezindheid ten deele te verklaren uit deze voordeelen en den gewijzigden economischen toe stand, daarnaast is ze te danken aan het prachtige werk, dat hiervoor door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Waalwijk is gepresteerd. Deze Kamer, die reeds langen tijd toont haar arbeidsveld ruim op te vatten, streeft al sedert jaren naar verbetering van den waterstaatkundigen toestand in haar district. Zij stelde in 1933 een com missie in, die eenerzijds de noodige ge gevens moest verzamelen ten einde ir. Van Loon met de belangen der betrok kenen op de hoogte te stellen, ander zijds moest streven naar eensgezinde samenwerking ter bereiking van een voor allen aanvaardbare oplossing. Voorzitter dezer commissie was drs. G. de Vries, directeur van de R. K. H. B. school te Waalwijk; secretaris mr. R. J. Th. van der Heijden, secreta ris van de Kamer van Koophandel te Waalwijk. Het rapport, dat zeer veel sociaal-geografische en waterstaatkun dige gegevens bevat, getuigt van de groote eensgezindheid die na veel over. leg met de betrokkenen, ten opzichte van de hoofdvraagstukken is bereikt. Moge deze samenwerking en eensge zindheid blijven, tot het gemeenschap pelijk doel is bereikt. Tot de voordeelen, die het groote plan voor den Biesbosch biedt, is voor al te rekenen, dat niet ruwweg in het ontwikkelingsproces wordt ingegrepen. De toestand waarin de Biesbosch zich thans bevindt, is zeer tweeslachtig. Naast de groote bouwpolders, die op normale bewoners wachten, staan al de andere gronden en het water, waar het landvormingsproces nog in vollen gang is. Daar eb en vloed rustig kunnen blij ven doorwerken, kan men de landvor- ming laten doorgaan tot de geheele Biesbosch rijp is voor volledige afslui ting. Riet- en griendcultuur behoeven niet in hun normale ontwikkeling te worden gestoord. Zij zullen, daar zij slechts de cultuur van een overgangs stadium zijn, vanzelf uit den Biesbosch verdwijnen. De afsluiting voor storm vloeden zal het echter mogelijk maken het verkeersvraagstuk op niet te kost bare wijze op te lossen en den Bies bosch bewoonbaar te maken. Er is hier thans een eigenaardige tegenstelling. Natuurkrachten en mensch zijn de bei de samenwerkende factoren, die den Biesbosch hebben gevormd. Thans is echter het moment aangebroken waar op ze elkaar duchtig hinderen. Vrij toe treden van het water belet de verdere bewoonbaarmaking der geschapen woonruimte. De gevonden oplossing bevredigt de behoeften van beide. Ze ligt geheel in de lijn van het wordings proces. Ook voor de watersport zal de Biesbosch met zijn door ruischende riet velden omzoomde killen nog langen tijd het aspect van thans behouden. Het volgend nummer van het „Tijd schrift van het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschap", zal geheel ge wijd zijn aan het Wereldcongres van Geografen, dat van 18—28 Juli in Am sterdam gehouden wordt. Dit congres heeft om de 4 jaar plaats (laatstmaal in 1934 te Warschau). Voor bovenbedoeld no. zijn een 9- tal bekende Nederlandsche geografen uitgenoodigd een hoofdstuk in het Fransch te schrijven over Nederland. Tot dezen behoort de directeur der R.K. H.B.S. alhier, drs. G. de Vries, die tot onderwerp koos: „Het econo misch bestaan van Nederland". Vischrecht Verschillende bladen hebben medegedeeld, dat door het rijk alle heerlijke vischrechten in Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Loonopzand, Drunen enz. zijn afgekocht. Conclusies en beschouwingen over 't einde van een onzekeren toestand worden er zelfs aan vastgeknoopt Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat deze berichten onjuist, althans geheel voorbarig zijn. Men heeft wel met de eigenaren onderhandeld, is zelts tot accoord met hen gekomen. De desbetreffende stukken zijn naar den Haag, maar hier moet de beslissing nog worden afgewacht, zoodat de toestand voor alsnog blijft, zooals hij steeds ge weest is. Benotming lid der Kamer van Koophandel. Bij Koninkl. besluit is in de vacature, ontstaan door het over. lijden van den heer C. H. R Vesters te Kaatsheuvel, benoemd tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, afd. Grootbedrijf, de heer M. v. d. Velden, directeur N.V. M. Zacht's Schoenfabriek te Kaatsheuvel, wo nende alhier, R K. Midden8tandsvereeniging. Naar wij vernemen heeft de heer G. Kruijssen wegens drukke werk zaamheden ontslag genomen als secretaris der R.K. Middenstands- vereeniging. Door het bestuur is thans be noemd tot adjunct-secretaris de heer Kees de Jong, ambtenaar der Kamer van Koophandel, die zijn nieuwe functie naast den te benoe men secretaris zal waarnemen. De Middenstandsvereeniging wees aan als gecommiteerde voor de eind examens der R. K. Middelbare Handelsavondschool alhier, die op 30 en 31 Mei gehouden worden, de heer A. Meijs, terwijl de Kamer van Koophandel als zoodanig aan wees de heer A. D. C. Snels te Dongen. T. B. C.-bestrijding. In ons vorig nummer hebben we een en ander gemeld over deplannen van eenige Waalwijksche jongelui, die a.s. Zaterdag ten behoeve van de T. 13. C.-commissie, als straat muzikanten een beroep zullen doen op de beurzen van de Waalwijksche burgers, die voor dit goede doel zeker wat zullen over hebben, zeker als dit beroep op zoo prettige wijze geschiedt. De jongelui, van wien het mooie initiatief zelve is uitgegaan, hebben een ensemble gevormd dat Zatei- dagmiddag op een vrachtauto zal worden geinstalleerd en een tocht door de gemeente zal maken. De muzikale vracht zal worden begeleid door een legertje dames met collecte bussen, die vele kleintjes tot een behoorlijke som hopen te vergaren en wij zijn er bij voorbaat van overtuigd, dat deze dames nergens vergeefs zullen aankloppen. Maar er is nog meer, want 's avonds wordt het feest in Musis voortgezet met een liefdadigheidsbal, waar de noodige attracties de pret en ook de opbrengst zullen komen ver- hoogen. Als men nog weet dat de Longstreet-serenadesde dansmuziek verzorgen, dan is er geen twijfel of het wordt een prettige en drukke avond, zoodat Zaterdag een mooie dag belooft te worden, staande in het teeken der T. B. Cl bestrijding. Laten allen hun penningske offeren in de collecte-bussen, laat het bal een succes worden, waardoor Waal wijk opnieuw toonen zal voor de t. b. c. bestrijding veel over te hebben en het initiatief en de moeite van deze jongelui te waardeeren. AANVANG 8 UUR. Entrée: f 0,60 per persoon. Heer en Dame f1.— chique modellen sierlijk van lijn sterk van uit voering KEUZE UIT VELE MODELLEN. Voor de laagste prijzen en de gemakkelijkste betalingswijze. WAALWIJK, Brootestr. 313. Tel 293. R. K. Grafische Bond. De afdeeling Waalwijk van den Nederl. R.K. Grafischen Bond kwam Zondag in vergadering bijeen in de bovenzaal van de R.K. Werklieden- vereeniging. Wegens het bedanken van den heer Adr. Kerkhof als bestuurslid met ingang van 1 Juni, moest een verkiezing van een nieuw bestuurslid plaats hebben en werd op deze vergadering als zoodanig gekozen de heer Louis Kroot. De functies zullen door het Bestuur ouderling verdeeld worden. Waalwijk van een tiental jaren geleden kent mej. Schrier nog toen zij in de Twee Kolommen zulke prachtige biljartpartijen speelde. De laatste jaren heeft zij hier te lande geendemonstraties meer gegevenom- rede zij verbonden is als biljart- leerares aan de Zeevaartschool te Vlissingen. Biljartliefhebbers van Waalwijk, dit moogt ge niet missen daar dit een unicum op biljartgebied is. Als tegenpartij zal Zaterdag avond de heer Leo van Schijndel spelen en Zondag om 12 uurde heer Jan de Graaff. Waar Keesje de Buijter Zater. dag en Zondag in Eindhoven moet gaan spelen, zal getracht wor den om één wedstrijd hiervan te verzetten; dan speelt Keesje ook een partij van 250 caramboles legen mej. Schrier. Al met al een kunst, zinnige sportdemonstratieop biljart- gebied in café Cily en wij gelooven wel dat Zaterdagavond en Zondag middag café City te klein zal zijn. BILJARTEN. A.s. Dinsdagavond om 8 uur, vindt de revanche-wedstrijd plaats in café Passier, tusschen de aldaar gevestig de biljartclub „Ons Genoegen" en de Bossche club „De Blauwe Druif". De in den Bosch gespeelde wed strijd, welke een spannend verloop KAARSEN THEELICHTEN NACHTLICHTEN 19 cent per pak 1« i» 17 3 groote stukken huishoudzeep voor. Bleekpoeder Zelfwerkend waschmiddel Zeeppoeder Schuurpoeder 2 bussen voor Fijne toiletzeep 5—8-9 Dweilen Zeemen Sponzen Handvegers 15 cent 4 per p. l2»/a 5 9 12 en 15 vanaf 14 49 10 14 Nog een geheeie week GRATIS ons fijne stuk ZEEP bij contante koop van tenminste f 1.— Voor GLAS- en AARDEWERK, SCHOONMAAK-en POETSARTIKELEN, PAPIERWAREN en GALANTERIE WAALWIJK - HOEK RAADHUISPLEIN Nog werd besloten den 2en Zondag van Juni (Zondags na Pinksteren) de Jaarvergadering te doen houden met een II Mis en algemeene H. Communie der.leden. Ten slotte werd door de vergade ring besloten aan het Bestuur van de R.K. Werkliedenvereeniging alhier het volgende schrijven te zenden: „De R. K. Grafische Bond, afd Waalwijk, in vergadering bijeen, constateerend een oplaaiend anti papisme in den lande, spreekt zich uit, dat het Bestuur der R.K. Werkliedenvereeniging te Waal wijk al hare onderafdeelingen uitnoodigt tot het bijwonen eener groote massa-vergadering door de R. K. Werkliedenvereeniging te doen houden, waaropeen bekend spreker het woord zal voeren, ten einde met het katholieke volk te demonstreeren voor geordende vrijheid en tegen de aan den dag tredende bandeloosheid." 's Werelds beroemdste vrouwe lijke Biljartleerares te Waalwijk. Heden Zaterdagavond en Zondag middag 12 uur zal in café City bij H. de Ruijter 's werelds beroemdste biljartleerares mej. Schrier een demonstratie op het biljart geven. Hooge kosten en moeite heeft de heer de Ruijter niet geschroomd om deze begaafde biljartkunstenares in Waalwijk te krijgen. Ook de kennis making in Middelburg met zijn zoontje Keesje de Ruijter heeft hier den doorslag gegeven. heeft gehad, eindigde na harden strijd in een overwinning voor „de Blauwe Druif" niet 27 carb. We zijn thans zeer benieuwd of „Ons Genoegen" in staat zal zijn op eigen terrein revanche te nemen. J. de Graaff achten we zeker in staat zijn Bossche nederlaag te wreken daar bleef hij ver beneden zijn kun nen, weshalve we thans de overwin ning aan deze zijde verwachten. Dit geldt tevens voor Jos. Klerks. Ook deze speler bleef beneden zijn gewone prestaties. De overige vier spelers achten we ook thans in staat de over winning aan hun zijde te houden. In elk geval belooft het een span nende wedstrijd te worden en kunnen we van mooie partijen verzekerd zijn. SPELDJESDAG K.J.V. De K.J.V. zal heden en morgen, Zondag in onze gemeente een speld jesdag houden. De opbrengst hiervan zal geheel ten goede komen aan liefdadige doelein den, als St. Nicolaas-aetie enz., zoo dat wij hopen, dat wanneer de ijverige colectrices een beroep op uw beurs doen, dit niet vergeefs zal zijn. Aanbesteding. Gistermorgen had in Hotel „De Twee Kolommen" alhier, onder architectuur van den heer J. A. Lelieveldt te Hillegersberg, de aan besteding plaats voor het bouwen van 12 woningen aan de Baardwijk- schestraat voor rekening van de N.V. Ivo van Haren, alhier. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Mulder, Rotterdam f32780. E. Torremans, Tilburg 130876.— Spuijbroek, R'veer f30815.— M. Verhagen, 's Bosch f28900.— A. van Alphen, Drunen f28740.— J. de Koning, Boxtel f28600.— J. Kooien, Waalwijk f26600.— Sj. Mahieu, Waalwijk f26531. v. Brunschot, f26500.— Coppens, f26460.— N. de Hertog. Delft f26432.— P. v. d. Aa, Waalwijk f24493 Regrooting f25971.— Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. In- en uitvoer van schoenen. Aan het Maandblad van de Statistiek voor Nederland over April 1938 ont leenen wij, dat werd ingevoerd aan schoenen, laarzen en pantoffels. Over 1938: 58017 p. voor f 166000, Over 1937: 74468 p. voor f 185000, Over de maanden Jan. Mn. April. In 1938: 157901 p. voor f 481000. In 1937: 182460 p. voor f527000 Uitgevoerd werd. In 1938: 11007 p. voor f 32000,— In 1937: 7058 p. voor f 25000,— Over de maanden Jan. t.m. April. In 1938: 36945 p. voor f 127000,— In 1937: 19790 p. voor f 74000,— Op dezen dag OUDKERK WaalwijkTel.134 Begin van brand Donderdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in een schuurtje behoorende bij de bakkerij van den heer Wilmont aan de Minister Loeffstraat alhier. Het vuur, dat gretig voetsel vond in de daar opgeslagen musterd, werd gelukkig spoedigdoor kinderen ontdekt. Met emmers water werd direct het vuur bestreden, terwijl de brand weerman B. die in de nabijheid woont spoedig met een blusch apparaat ter plaatse was. Men was de vlammen toen vrij spoedig meester. Behalve de inhoud werd ook het dak van het schuurtje door het vuur ernstig beschadigd. Redden van Drenkelingen. De Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen verspreidt elke maand de getallen van dood door verdrinking in ons waterrijke vaderland. We weten dat vroeger, omstieeks dertig jaar geleden onge veer 1000 menschen en kinderen per jaar den dood in het water vonden. Door uitbreiding der zwemkunst, waarvoor ook onze Waalwijksche zwemvereeniging steeds heeft gepro pageerd, heelt er een groote daling plaats gevonden in het totale aantal verdrinkingsongevallen. Het getal dat heden ten dage nog steeds verdrinkt is nog veel te groot en daarom zon onze vereeniging op middelen vnn verbetering in den huiaigen toestand. Wij, zwemmers, moeten ons meer toeleggen op het redden van drenke lingen, want het redden moet men leeren 1 De wil beslaat lot verbete ring, maar... we weten zoo weinig van het zwemmend redden afl De heer J. Bastijn uit Tilburg, de krachtige voorstander van „Elke zwemmer moet zwemmend redder zijn'' bracht contact met den Ned. Bond hierboven genoemd en het gevolg is dat de Hoofdconsul van dien Bond ons Dinsdag 17 Mei eens fijn komt vertellen wat' we moeten doen, wat we moeten kennen, als de nood aan den man komt of met andere woorden gezegd als we plots komen te staan voor het geval dat iemand op het punt staat te ver drinken. De heer Meijerink, uit Haarlem, komt ons met woord en met licht beelden een en ander verduidelijken. We hoorden van den heer Bastijn dat we vast en zeker kunnen rekenen op een leerzamen, neen op een interessanten avond, daarom alle belangstellenden, gemeente best uur, doktoren.politie, zwemmers en zwemsters, E. H. B. O.'ers en verdere belangstellenden we rekenen vast op Uwe aanwezigheid op Dins dag 17 Mei, des avonds te 8 uur in Musis Sacrum. Voor nadere bijzonderheden ver- l» 99 99 99 99 99 19 99 99 st. 9* 99 99 9 9 niet vergeten een werkelijk aparte foto van U beiden te laten maken bij

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9