EdeBont-v. Huiten De Middenstand in nood. RECHTZAKEN. BURGERLIJKE STAND. BOEKBESPREKING, Heerenkleediag naar maat RAAMSDONK. WASPIK. RAAMSDONK. ncMCMPn N|EyWS XII. De bedevaart Waalwijk—Handel herdacht met de bedevaart van dit jaar op 15 Mei, haar 12'/a-jarig bestaan. Wij kiekten het bestuur op het Rozenkransveld aldaar. ken uit de leden van harmonie- of stafmuziekcorpsen. Als eerste dirigent zal optreden de Haagsche dirigent Otto Glastra van Loon. Men steil zich voor het eerste jaar .'11 abonnements-concertcn te geven en wel 0 te Breda, de Den Bosch, 4 te Eindhoven, 3 te Bergen op Zoom, 2 te Helmond, Roozendaal en Waal wijk en 1 in Oss, Boxtel. Veghel en Boxmeer. Het bestuur der stichting zal wor den ter zijde gestaan door een verte genwoordiging van het provinciale be stuur. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Zaterdag 21 Mei 1938, des namiddags om zeven uur. Aan de orde is 1 Ingekomen stukken. 2 Voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen aan het verzoek van het bestuur der RK. Bijzondere Jongensschool te Raams. donksveer, om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor aan schaffing van leermiddelen. 3 Alsvoor aan het verzoek van het bestuur van de scholen der N.H. Gemeente, tot aanschaffing van leermiddelen enschoolmeubelen ten behoeve vaa de school op het Dorp. 4 Verzoek van het bestuur van voormelde scholen, om beschikbaar stelling van gelden a. voor de verbetering van privaten en waterplaatsen b. voor het afmaken van de betegeling van een gedeelte van dengang der school op 't Veer, met voorstel van B. en W., om alleen aan het verzoek sub. a de gevraagde medewerking te ver leenen. 5 Voorstel van B. en W. om aan de besturen der Bijzondere scholen een voorschot te verleenen op de exploitatievergoeding, bedoeld in art. 103, 6e lid der Lager Onder wijswet 1920. 6 Ontwerp besluit tot 't aangaan eener kasgeldleening, groot f275,000 7 Ontwerp besluit tot het be— schikbaarstellen oVer 1938 van gelden voor extra hulp aan werk loozen (Steunverleening B). 8 Voorstel van B. en W. tot verplaatsing van het Politie-bureau naar het pand, staande aan de Hoofdstraat J no. 8. 9 Voorstel van alsvoor tot het om niet aanvaarden van strookjes grond, gelegen aan Keizersdijk, ten behoeve van den aanleg van trottoirs. 10 Voorstel van alsvoor tot aan koop van strookjes grond, gelegen aan de Lange Broekstraat voor verbreeding van den weg. 11 Voorstel van alsvoor tot het aanleggen van trottoirs. 12 Ontwerp besluit tot openbare verpachting van landerijen. 13 Alsvoor tot wijziging van het Reglement van het Burgerlijk Arm bestuur. 14 Voorstel van B. en W. om, zoo noodig, medewerking te ver leenen aan de door den Minister van Sociale Zaken in het leven geroepen regeling tot steun aan kleine tuinders. 15 Ontwerp-besluiten, strekkende o.m. tot wijziging der Instructie van den Administrateur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. 16 Vaststelling kohieren der straatbelasting, der rioolbelasting A en der rioolbelasting B over '38 en Suppletoire kohieren der riool belasting B over '37. 17 Ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting, dienst 1937 en 1938. 18 Bezwaarschriften plaatselijke belastingen. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen zal er in de Veersche Hervormde kerk wegens vacature leesdienst zijn, terwijl Ds. Oost des namiddags optreedt in de Herv. kerk op 't Dorp, waarbij bediening van den H. Doop. De collecten over het le kwartaal bedroegen in de Herv Kerk voor de Diaconie f 158,58, voor de Kerkvoogdij f 136,64, voor de School f68,75, voor 't Supletie- fonds van de Antonettastichting f32,35, terwijl de Zendingscollecte bedroeg f46,04. Tot bestuursleden van den Chr. Nat. Werkmansbond werden gekozen de heeren B. A. Kramer, W. Faro en H. Netten. De heer G. v. d. Beek Cz. werd door 't college van Notabelen gekozen tot kerkvoogd in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van deu heer L. Dubbelman naar Breda. Predikbeurten Zondag 22 Mei 1938: Ned. Herv. Kerk v.m. half 10 en n.m. half drie Ds. G. Lans Jr. RAAMSDONKSVEER. Aanrijding. Dinsdagmiddag even over vieren, juist na het uitgaan der scholen, is op den rijksweg nabij de mare chausseekazerne een kleine jongen aangereden door een auto, doordat hij ondoordacht den weg overstak. Hel kind werd door den bumper gegrepen en sloeg met het hoofd door het glas van de linkerkoplamp. Door krachtig te remmen wist de bestuurder erger te voorkomen. De jongen bleek slechts enkele schaaf wonden te hebben opgeloopen en kon, na van den schrik bekomen te zijn, zonder meer zijn weg ver volgen. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangep?^ De zaak tegen den industrieel uit Oss. De zaak contra den üsschen in dustrieel M. Z. zal op Donderdag 9 Juni e.k. voor de Bossche Recht bank worden behandeld. Verdediger is mr. E. van Zinnicq-Bergman, advocaat-procureur te 's Bosch. De zaak zal met gesloten deuren worden behandeld. Den wethouder van Genderen met doodslag bedreigd De rechtbank te Den Bosch wees vonnis in de strafzaak tegen den 36-jarigen arbeider H. de KI. uit Eethen, die den wethouder der ge meente EethenMeeuwen en Gen. deren E. v. d. Beek met doodslag had bedreigd door in beschonken toestand op de deur van diens woning te bonzen en te roepen »Doe open anders sla ik je kapot!» waarbij hij een paneel uit de deur getrapt had en een ruit van het bovenlicht had stukgeslagen. Uit het onderzoek was gebleken, dat verdachte dermate aan den drank verslaafd is, dat iedere poging hem van drankmisbruik te doen afzien op een mislukking uitloopt zoolang men verdachte vrij laat rondloopen. En onder drankinvloed is hij tot alles in staat, hoewel hij zich nuchter op geenerlei wijze buitensporig gedraagt. De officier van Justitie had een gevangenisstraf tot den tijd van het voorarrest geëischt enterbeschikking stelling der regeering. De rechtbank, vonnis wijzend, veroordeelde verdachte wegens be. dreiging met doodslag tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (vier en een halve maand) en ter beschikking stelling der re geering ter verpleging in een psy chiatrische inrichting. Spraken wij een vorige maal over het gemis aan persoonlijkheid, wat men soms pijnlijk veel in. middenstandskringen ontmoet en wat zooveel onheil sticht in de meening van vriend en vijand over den middenstander en zijn toekomst, laten we deze maal eens even onze aandacht besteden aan een ander onderwerp waartegen de midden stander graag stikum of bot-openlijk zondigt. En dat is, dat men op ge- pasten tijd en stond het roer moet durven omgooien, den ouden inensch afleggen en den nieuwen aantrekken ook al mist men diegezellig-warme bekendheid van den oude, zooals het 's winters niet altijd even «behaaglijk is» wanneer Zaterdags het stapeltje nieuw ondergoed ligt te wachten, en we het oude moeten uitdoen, wat zich al heelemaal gezet had naar ons lichaam en wat we nu moeten verwisselen voor de onaangename vouwen en gladheid van het schoone. Zoo ook kan het den middenstander dikwijls veel moeite kosten, om oude methodes beproefd en gewaardeerd in zoo lange tijden te verruilen tegen nieuwe onbekende, vreemde. En toch is dit broodnoodig. Men zou zich kunnen afvragen of hetzijn nut heeft de gebreken die den middenstander aankleven hij weet het zelf o zoo goed even openlijk te behandelen als de gevaren, waar tegen hij zich voortdurend moet verdedigen, zooals de maatschap pelijke kankerbacillen als warenhuis, eenheidsprijswinkel enz. Wij meenen dat dit zijn volle nut neeft. Want deze vijand, de eigen gebreken en tekortkomingen, heeft zich in ons zelf, in onze zaak verschanst en het kost des te meer aandachtige op*, merkzaamheid en taaie volharding en wilskracht hem uit die verscholen hoekjes en gaten te jagen. En dat is toch in hooge mate noodzakelijk. Wij eischen voor den middenstand het hem toekomend maatschap pelijk terrein voor hem en zijn gezin, voor staat en kerk, die allen in hooge mate gebaat zijn bij een krachtbloedige middenstand. Maar die middenstand heeft dan ook te zorgen dat hij ook inwendig gezond en krachtig is. De huidige moderne samenleving biedt velerlei aspecten, waarin het voor den middenstander soms dik wijls moeilijk schijnt te zijn zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. De distributiewijze heeft groote veranderingen onder gaan in de laatste decennia: ook de wijze waarop de middenstander zij zaak moet voeren is veranderd. We kunnen hier met dankbaarheid den goeden arbeid memoreeren van den Bond, die zich steeds inspande om den middenstander up to date te doen zijn, met zijn tijd te laten meegaan en hem de voordeelen van de veranderde omstandigheden ook te doen genieten. Zoo zal iedereen wel aannemen, de de huidige mid denstand op de hoogte dient te zijn van een minstens elementaire boek houding. Nu kan men schamper antwoorden, dat de middenstand dan niets hoeft te doen als maar- heel veel plaats overlaten voor de post verlies en dat dan zijn boek houding klaar is, maar daar is men niet mee klaar. Men moet zich niet laten meeslepen door de al te gemakzuchtige mentaliteit van maar bij de pakken neer te zitten en niets te doen om te redden wat er te redden valt, Zoo is het duidelijk dat iedere middenstander de plicht heeft, ook in het belang van zijn gezin, om te zorgen dat zijn zaak, ook adninistratief, behoorlijk gevoerd wordt. Daarnaast zijn er nog vele andere eischen die de moderne toestandenstellen. De middenstander van vandaag moet veel, heel veel aandacht besteden aan zijn etalage, aan zijn wijze van verkoop, aan zijn service. Dat kan dikwijls op simpele niet veel kosten vergende wijze geschieden, als de wil maar daar is. Hij moet ook gebruik maken van de mogelijkheden, die zijn organisatie hem op ditgebied schenkt dikwijls overvloedig. Zoo is het ook noodzakelijk dat de middenstander een aan zijn zaak aangepaste reclame voert. Hoe moet hij dat dan doen. Een goed uitgevoerd strooibiljet, een fleurige prijscourant kan veel goeds doen, zonder dat al te groote kosten gevergd zijn. De middenstander moet ook aan couranten-reclame doen. Bescheiden, maar gedegen en op de juiste plaats. Hij moet dan rekening houden, ook als het over reclame in kranten gaat, met hen, die in het verleden of toekomst, ook voor zijn belangen een woordje over hadden. Die op 't juiste moment hem wisten te verdedigen, de belangstel ling ook voor hem wisten te wekken. Uit den aard van de ligging van het debiet, van de klanten van den middenstander komt een gewestelijk- plaatselijk blad het meest in aan merking voor kranten reclame. Maar dan ook hier de juiste uitge kozen en blijk geven van waardeering dat kan nooit genoeg gedaan worden. Men zal er ons niet van kunnen verdenken, dat wij hier spreken over den middenstand als ware voor hem op het oogenblik niets meer van belang als een goed ingerichte etalage. Bij voortduring hebben wij er op gewezen, dat de middenstand alleen door ingrijpende maatregelen gered kan worden. Maar in afwach ting van die reddende maatregelen, die moeten en zullen komen,als de middenstand zelf maar paraat is en doorzet, moet de middenstand zelf zich saneeren. Niet met veel lawaai en grootsche dingen, maar met 't kleine beginnend, langzamer hand opklimmend naar het grootere met 't zekere bewustzijn uiteindelijk te zullen winnen over een muffen ouden geest, die sterven moet. En hier kan rustig de weg bewandeld worden hij deze zelf gezondmaking, die de organisatie ons aanwijst. Vooral de B.K. Middenstandsorga nisatie, die den laatsten tijd mede onder den druk van de omstandig heden en door de voortdurende, frissche en opbouwende critiek, waaraan wij steeds ons deel hebben gehad, al gaf dat niet altijd zooveel voldoening, heeft hier en daar radicaal de koers gewijzigd en kan met rustigen blik het gevaar onder oogen zien, omdat zij zich herboren weet door het verlangen naar een nieuwe frissche jeugd, vol moeden vol ijver en ondernemingslust. De middenstand moet hier volgen en vele wegen staan hem open. Denken we b.v. wat betreft reclame en adverteeren aan en gezonde samenwerking, niet op de oude vermolmde basis, maar op nieuwe wijze. Door een verstandige samen werking en met voorlichting van ter zake kundigen is op het gebied van reclame en adverteeren, dat tot de noodzakelijkheden behoort van het huidige distribuliewezen, veel te bereiken. Maar dan is het ook redelijk van de «anderen» hierin steun en waar deering te vinden. Dan moeten zij niet trachten om steeds weerschuil te gaan onder oude beweringen over den middenstand, als zou die niet met zijn tijd meegaan en niet aan zijn clientele de voordeelen te genieten geven van den modernen tijd met zijn service. Dan meent men dat onder de bescherming van dergelijke drogredenen voort te kunnen gaan met de hoogst onsociale en maatschappelijk niet te verant woorden methode van inkoopenin warenhuizen, filiaalbedrijven e.d. Hier is het de plaats voor hen, die van zich zelf willen getuigen, dat zij sociaal denken en voelen, zich ookzoogedragenenden middenstand schenken waar hij maatschappelijk recht op heeft. Daadwerkelijke en consequente steun: daarmee is de middenstand gediend. Niet met het zielige beeld wat een krant vertoont, die op de eene bladzijde spreekt over verdedi ging van den middenstand tegen het voortwoekerende, kapitalistische grootbedrijf enop de andere bladzijde reeksen advertenties moet plaatsen van hetzelfde grootbedrijf. De tijden veranderen en ook de houding van den middenstand. Zoo langzamerhand gaat hij in alle landen ontwaken en zich ie weer stellen tegen de gevaren die hem bedreigen van binnen en van buiten. Zien we b.v. in België, hoe het kabinet aan het wankelen is gebracht enkel onder den druk van de middenstanders die zich door nieuwe belastingplannen bedreigd voelden, dan moge dat voor velen een waarschuwing zijn, om toch maar niet door te blijven beraadslagen en te blijven wachten met maatre gelen, die den middenstand zullen beschermen en daadwerkelijk. Als de middenstand dan ook tegelijker tijd zorgt, dat hij zich zelf steeds meer innerlijk gezond maakt, dan kan ook in ons land, waar we steeds uiterst voorzichtig en langzaam zijn, zelfs met de oprichting van com missies, uiteindelijk een ommekeer ten gunste van de middenstand te bereiken zijn. Daarop moet hij zelf niet alleen wachten, maar er voorwerken dat zulks spoedig plaats vindt in het belang van een maat schappelijke orde, in het belang ook van honderden middenstands, gezinnen die met iederen dag een nieuwe schrede naar den ondergang zien komen. Middenstand, ziet toe en bereid U voor op den strijd die komen gaat, die hevig zijn zal en goed uitgeruste strijders vraagt. W. S. G'berg Mei 1938 De geachte inzender zal hier verschil moeten maken mei zuivere «middenstandsbladen» en algemeenc nieuwsbladen. Deze laatste zijn voor het publiek in 't algemeen, dus zoowel voor middenstander, als voor grootbedrijl en voor 't volk, zoowel als zij lezers tellen onder middenstanders en werklieden als anderszins, die zoo mogelijk op elk gebied wenschen ingelicht te worden, ook door de advertenties. Daarenboven moet aan een onaf hankelijk blad ook 't oordeel over zijn geheelen inhoud worden gelaten, ook wat de advertenties betreft. (Red.) WAALWIJK. Van 13 tot en met 20 Mei 1938.' Geboren Margaretha Maria Adriana, dv. .1. II. van Wees-van Well Antonius Aloysius, zv. A. A. Hurkmnns-Adriaanse Petrus Johannes Antonius Maria, zv. A. J. M. Beunes-Dousi Maria Adriana Johanna, dv. J. L. H. Keetels-Festen Jacoba Maria Theresia, dv. J. Trommelen-Scha pendonk. Overleden Clasina van Overdijk, oud 57 jaren, echtgenoote van A. Mooncn J. F. van 11 i 1stoud 10 jaren Da. van Zeist, oud 84 jaren, wed. van E. de Boon. Huw. aangiften: H. van Daalen, oud 31 jaren en Ja. Ma. van Osch. oud 27 jaren C. J. Dekkers, oud 32 jaren en Wa. E. Bruurmijn, oud 27 jaren P. de Haan. oud 33 Jaren en Aa. Abstiens, oud 24 jaren. Gehuwd A. L. Dumoulin, oud 28 jaren en Ca. Ma. Krol, oud 31 jaren W. de Munnik, oud 20 jaren, wonende te' Drunen en Ja. Ma. Pullens, oud 25 jaren, wonende te Waalwijk J. M. van de Wiel, oud 31 jaren, wonende le Drunen en Era. Pa. van den Heuvel, oud 29 jaren te Waal wijk F. J. Thijssen, oud 29 jaren en Ma. Aa. Mahieu, oud 30 jaren. Ingekomen Ca. A. Broeders, van Haamsdonk H. C. M. van den Heikant, van Ooster bout Eth. W. van der Pennen, van Haamsdonk Ha. A. Sandbrink en ge zin van 's-Hertogenbosch Fr. C. G. van Delft, van Nijmegen Tha. C. F. van den Dries, van Nijmegen P. F. J. van Delft, van Nijmegen G. C. van Delft, van Nijmegen Aa. D. van Zeist, van Sprang-Capellei Vertrok ken A. C. Dumoulin naar Ma. Krol naar Vlijmen Broek naar Amsterdam - ders naar Haamsdonk Ca. J. van Es naar Loonopzand. Vlijmen Ca. Ma. H. van den Tha. J. Broe- Een nationale Familie geschiedenis. Ter gelegenheid van het veertig- jarigJubileum van H.M. de Koningin heeft den schrijver Ben v. Eyselsleyn zijn scenario voorde Jubileumfiim «Veertig Jaren» nader uitgewerkt tot een nationale Familiegeschiedenis in boekvorm. Dit boek, dat een dei- indrukwekkendste episoden uit ons volksleven tot gegeven heeft, wordt verlucht met foto-opnamen uit de film en zal onder den gelijknamigen titel «Veertig Jaren» bij G. F. Callenbach N.V. te Nijkerk ver schijnen. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Groningen maakt bekend, dat Hen drik Jacob Vink,geboren te Warfum 1 Mei 1891, wonende te Groningen Nieuwe Boteringestraat 21, houder is van handelsondernemer Beatrix. De bedoeling is dat pakketten koffie, thee en cacao zullen worden ver kocht tegen den prijs van 4 5, in welk bedrag een bon van 4 2.50 begrepen is. In het vooruitzicht wordt gesteld, dat men voor 20 van die bons de keus zal hebben uil diverse cadeaux. De handelsonderneming zoekt ook vertegenwoordigers tegen borgstelling. Men wordt aangeraden met die handelsonderneming niet in relatie te treden, alvorens inlichtin gen in te winnen bij voornoemden Commissaris van Politie. Om het goud der „Lutine" Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, zal Zondag a s. de grootste tinbaggermolen ter wereld de »Karimata« van de werf van L. Smit en Zn. te Kinderdijk naar Terschelling worden gesleept om, zooals bekend, een poging te wagen het goud van de »Lutine« op te baggeren. De baggermolen zal door sleep- booten van L. Smit en Co's inter nationalen slpeepdienst worden getrokken.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10