Plaatselijke Berichten. B1CO-PRIJZEN. RECHTZAKEN. Gemeenteraad Waalwijk. Waar de B!CO!I! Zaterdag 21 Mei 1938 No. 41 De Echo van het Zuiden Vierde Blad Marktberichten, PRAEADVIEZEN Winkelsluiting op Zaterdagavond. Praeadvies punt 1 c en d. De afdeelingsbesturen van den Ne- derlandschen R.K. Bond van Handels- Kantooi- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en van de Nederlandsche Vereeniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbedienden wenden zich bij adres d.d. 27 April 1938 tot Uwen Raad met hel verzoek de, gemeentelijke verordening op de winkelsluiting te wijzigen in dien zin, dat het sluitingsuur voor winkels in deze gemeente op Zaterdagavond wordt vastgesteld op 29 uur. Adressanten deelen mede, dat in 't algemeen hij het personeel, dat in win kels werkt, het verlangen van sluiting op een vroeger uur merkbaar is en halen in hun adres verschillende mo tieven aan, die huns inziens inwilli ging van hun verzoek wenschelijk ma ken. Wij verwijzen daaromtrent naai het ter inzage liggende verzoekschrift. Naar onze meening zou het koopend publiek door vervroeging der winkel sluiting op Zaterdag veel ongemak worden aangedaan. Het winkelen op Zaterdagavond is nog zoodanig ge woonte, dat vervroegde sluiting op dien avond op groote bezwaren bij het publiek zou stuiten en ook inderdaad voor zeer velen ongerief zou teweeg brengen. Niettegenstaande de vrije Zaterdagmiddag is het voor vele huis moeders eerst des avonds mogelijk hare inkoopen te doen. Dan zijn er ook bevolkingsgroepen, zooals de landbouwende bevolking uil onze plaats en uit hare omgeving, die den vrijen Zaterdagmiddag niet kennen en dan ook meer op den avond zijn aangewezen. Dat in vele ondernemin gen de loonen niet op Zaterdag, doch op een anderen dag worden uitbetaald, zooals adressanten beweren, lijkt ons zeer overdreven. Het is ons wel be kend, dal de administratieve loon- week in vele bedrijven niet loopt van Zaterdag tot Zaterdag, doch begint en eindigt met een anderen dag der week de uitbetalingen van 't loon geschiedt alsdan evenwel toch op Zaterdag. On dernemingen, waarin de uitbetaling van het loon geschiedt op een anderen dag dan op Zaterdag, zullen er o.i. hier weinig zijn. Wij zijn van meening, dat in een uitzonderlijke regeling van de win kelsluiting op Zaterdag door onze ge meente bovendien een gevaar schuilt, n.l. dat langzamerhand het hier win kelend publiek uit omliggende ge meenten en uil hel Land van Heusden en Altena naar andere plaatsen zou gaan, hetgeen niet in net belang is van de hier gevestigde winkeliers en in het algemeen van onze gemeente. Ook in een tegenadres van de plaat selijke R.K. Middenstandsvereeniging dat ter inzage ligt, wordt hierop ge wezen. Het is o.i. van belang, dat er voor gewaakt wordt, dat onze plaats haar karakter als centrum-gemeente op verschillend gebiedt niet verliest. Ten opzichte der belangen van de bedienden merken wij op, dat deze in het algemeen gewaarborgd worden door de Arbeidswet, welke ook op winkels van toepassing is. Naar onze meening is het dan ook niet in het algemeen belang te achten het sluitingsuur voor winkels op Za terdag te vervroegen. Wij stellen U dan ook voor het dooi de bedienden-organisaties gedane ver zoek niet in te willigen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Rechtstoestandsverordening Gemeentepersoneel. Prae-advies punt 2. In de praktijk is behoefte gebleken om de rechtstoestandverordening voor het gemeentepersoneel op enkele pun ten te wijzigen. Op de eerste plaats geldt dit voor de bepalingen tot regeling van het onderwerk der gemeentewerklieden. Volgens de bestaande lezing van arti kel 28 maken de bedragen, wegens overwerk uitgekeerd, een onderdeel uit van de wedde volgens artikel 31 der pensioenwet 1922. staatsblad 240. Deze bedragen zouden dus bij de vast stelling der pensioengrondslagen in aanmerking moeten worden gebracht. Het komt ons voor, dat het beter is de vergoeding voor overwerk niet als een vast onderdeel der wedde te be schouwen, daar zij kennelijk het ka rakter heeft van een tijdelijke toelage. De toekenning ervan is n.l. afhanke lijk van toevallige omstandigheden van tijdelijken aard, zoodat het bedrag niet vast staat, doch van jaar tot jaar en van persoon tot persoon aan verandering onderhevig is. Door in artikel 28 uitdrukkelijk vast te leggen dat vergoeding voor overwerk bij wijze van tijdelijke toe lage wordt verleend zal worden .be reikt, dat deze vergoedingen bij het vaststellen der pensioensgrondslagen voortaan buiten beschouwing kunnen blijven. Verder wordt voorgesteld, artikel 58 der rechtstoestandverordening aan te vullen met bepalingen betreffende aanspraken van het personeel ingeval van langdurige verpleging wegens ziekte (tuberculose, enz.). Bepalingen van gelijken aard werden reeds opge nomen in de bij uw besluit van 29 No vember 1935 vastgestelde verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de gemeentepolitie. De op te nemen bepalingen zijn overigens in overeen stemming met en ontleend aan de ter zake geldende bepalingen voor het rijkspersoneel. Ten slotte geven wij U nog in over weging, in artikel 97 nog een aanvul lende bepaling op te nemen ter verze kering van de pensioensaanspraken dergenen, die als gemeenteambtenaar of werkman diensten bij de brand weer of de luchtbescherming vervul len en daarbij door een ongeval wor den getroffen. Wil de betrokken per soon in zoodanig geval aanspraak kunnen makefi op zijn volledig recht op pensioen, dan dient vast te staan, dal het verrichten van de diensten, tij dens welke het ongeval plaats beeft, tot zijn werkkring als gemeenteamb tenaar of -werkman behoort. In verband met het vorenstaande stellen wij U voor, bijgaande ontwerp- wijzigingsverordening vast te stellen. De wijzigingen betreffende aanspra ken ingeval van ziekte dienen uiter aard ook te worden opgenomen in de rechtstoestandverordening van den secretaris (welke mutatis mutandi ook geldt voor den ontvanger en de ambte naren van den burgelijken stand). Een aanvullingsverordening te dezer zake wordt li hierbij eveneens ter vast stelling aangeboden. De commissie voor georganiseerd overleg heeft zich met alle hiervoor omschreven wijzigingen kunnen ver eenigen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. AANBESTEDING „NOORD-BRABAND". Donderdag 19 dezer had de aanbe steding plaats van de verbouwing dei- Kantoren enz. van N.V. „Noord Braband" Maatschappij van Verzeke ring op het Leven alhier. De uitslag was als volgt: Ned. Aann. Mij. H. F. Boers- ma Den Haag 99.300 J. de Groot, Nijmegen 98.940 Van de Wall en Woudenberg, Utrecht 98.125 H. van Hessel, Nijmegen 97.490 .1. v. d. Wagt, Nijmegen 99.250 Godf. de Bont. Nieuwkuik 94.990 Berntsen Braams N.V., Nijmegen 94.890 Wed. H. Aarts Zonen, Waalwijk 94.280 J. P. v. Eesteren, R'dam 94.140 G. Baeten, Waspik 93.800 Bouwhuizen's Betonbouw, Den Bosch 63.750 Intern. Gew. Beton, Breda 63.100 Gebr. Struijken, Tilburg 62.825 J. de Bont Zn., Nieuwkuik 62.800 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Met belangstelling vernemen wij dat bij deze belangrijke aanneming door de directie is bepaald, dat zooveel mogelijk Waalwijksche arbeiders moeten worden tewerk gesteld. R.K. VROUWENBOND. „De Sultane van Matarobiobaba." De R.K. Vrouwenbond hield Don derdagavond in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging een algemeene vergadering. Nadat de aanwezigen door de secre taresse, Mej. Mies van Iersel, van harte welkom waren geheeten, vroeg deze de aandacht voor het tooneel- stuk op te voeren door de tooneelaf- deeling van den R.K. Vrouwenbond. Dit werk dat was ingestudeerd on der de bekwame leiding van mej. Franssen, is wel in staat geweest om de lachtspieren danig in beweging te brengen. Vooral de onnoozele manier waarop de pensionhoudster zich liet verschalken door de speudo-sultane, sloeg zeer in. Het is voor de leden van den R.K. Vrouwenbond dan ook zeker een amusante avond geweest. Onder de pauze deed de secretaresse nog mededeeling van het feit dat het bestuur vornemens is op 13 Juni a.s. wederom een uitstapje te organisee- ren naar de fabrieken der Lever's Zeep Mij. te Vlaardingen, waaraan 50 leden kunnen deelnemen. Wanneer het weer eenigszins meewerkt belooft dit voor de dames een mooie dag te worden. De deelneemsters voor dezen tocht (de 50 eersten) kunnen zich opgeven bij Mevr. Tielen van Wely, Mr v. Cuothstraat 35, op 8, 9 en 10 Juni van 7 8 uur nam. Nieuwe Zaak, Blijkens aankondiging in ons blad van j.l. Woensdag openden de dames v. d. Heykant vandaag, Vrijdag, hun speciaal zaak in handwerken, wol, garens, zijde, enz. in het winkelpand Grootestraat 323. We zijn eens een kijkje gaan nemen in deze nieuwe zaak en deze beeft op onseen uitstekenden indruk gemaakt, door het keurige winkel interieur, de smaakvolle etalage en de keur-collectie die er te bewon deren viel. De vele fraaie handwerken, door de onderneemsters zelf vervaardigd, leggen getuigenis af van hun be kwaamheid, zoodat de koopsters hier van deskundige voorlichting en onderricht verzekerd kunnen zijn. Ook op het gebied van »Smyrna«- werk voor karpettei., kleedjes en kussens is hier alles verkrijgbaar en worden aan de cliënten de noodige adviezen en patronen ver strekt. Waalwijk is hiermede een mooie speciaal zaak rijker geworden die ongetwijfeld haar cliëntèlezal weten te trekken. Werkverschaffing. Sinds eenigen tijd is van de Waalwijksche werkloozen een ploeg van 30 arbeiders tewerkgesteld in een centrale werkverschaffing te Sprang-Capelle voor ontginnings werkzaamheden. Thans is bericht ontvangen dat nog een ploeg van 30 arbeiders geplaatst kan worden. BEZOEK CONGRESLEDEN A.N.V.V. AAN ONZE GEMEENTE GAAT NIET DOOR. Naar wij vernemen zal het aange- - kondigde bezoek dat de deelnemers aan het Congres van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Oister- wijk, op Vrijdag 17 Juni aan onze ge meente zouden brengen, waarbij zij door het Gemeentebestuur en W. B. zouden worden ontvangen, niet door gaan. De reden hiervan is dat de algemee ne congresvergadering niet alleen op 15, maar ook op 19 Juni moet worden gehouden, waardoor het programma verschoven moet worden en het be zoek aan onze gemeente vervallen, wat zeer zeker algemeen zal worden betreurd, zeker door B. en W. en bet bestuur van W. B., die reeds de noo dige maatregelen in voorbereiding hadden. Mr. OONINCX KANTONRECHTER TE ROTTERDAM. Bij Kon. besluit van 18 Mei is be noemd tot kantonrechter te Rotter dam: mr. A. J. M. Oonincx, vroeger griffier alhier, thans kantonrechter te Neuzen, tevens belast met de waar neming van de werkzaamheden van kantonrechter te Oostburg. SCHOENFABRIEK „VOLENDAM" STOPGEZET. Naar wij in het Vakblad voor dc Schoenmakerij lezen wordt de schoen fabriek „Volendam" voor een paar jaar met rijks-steun opgericht, geheel VLIEGENVANGERS 5 stuks voor 6 cent CLOSETPAPIER 3 rollen voor 10 cent Strijkplanken vanaf 98 cent Mouwplankjes vanaf 23 cent Broodplanken vanaf 29 cent Closetplankjes vanaf 10 cent Afdruipbakken vanaf 29 cent Handdoekrekjes vanaf 12 cent Prima toiletzeep vanaf 5 cent Scheerapparaten vanaf 12 cent Prima speenen vanaf 8 cent Scheermesjes vanaf 10 stuks voor 20 cent Krultangen 22 cent Centimeters 7—10 12 cent, enz. Stofkammen 10—14 cent, enz. Scheerkwasten 19-29 45 cent, enz. Zakkammen 19 cent, enz. Pracht gekleurde kinderballen 5-8—10- 12 cent, enz. Pak theelichten 17 cl., Pak nachtlichten 17 ct, Pakken kaarsen 19 ct Bico verf (geen zeepsop met een kleurtje) 45 Ct. P6T kllO. Nog tijdelijk: 5 Maastrichtsche tassen voor 29 cent 2 Bussen schuurpoeder voor 9 cent. Voor GLAS- en AARDEWERK, SCHOONMAAK-en POETSARTIKELEN, PAPIERWAREN en GALANTERIE WAALWIJK - HOEK RAADHUISPLEIN MARIACONGREGAT'IE PAR. ST. JAN. A.s. Zondag 22 Mei zal de Maria- Congregatie van Parochie St. Jan een bedevaart houden naar de H. Land stichting. Na de bedevaart zal men nog een mooie autotocht maken over de Meerwijk, Berg en Dal, Mooi Ne derland, Beek, Waalbrug enz. JONGE WERKMAN. Aanneming nieuwe leden. Morgen zal met ecnige plechtigheid de aanneming plaats hebben van een 13-tal nieuwe leden van de Jonge Werkman. Voor deze gelegenheid zal om 7 uur een plechtige H. Mis worden opgedra gen in de parochiekerk van de H. Maria Onbevlekt Ontvangen te v.m. Besoijen, waaronder Algemeene H. Communie der leden. Hierna volgt een ontbijt in de R.K. Werkliedenver eeniging. Des middags om 3 uur zal een pro- pagandatoeht door de gemeente ge maakt worden met begeleiding van de Harmonie, waarna dan om 4 uur onder een plechtig Lof de aanneming der nieuwe leden zal geschieden. Des 's avonds volgt dan, wederom in de R.K.W.V. een gezellig onderling samenzijn. LAFFE VOGELVANGERS. Tegen een drietal jongelui alhier is door de gemeentepolitie proces- verhaal opgemaakt voor het uithalen van lijsternesten. Dit moge een ernstige waarschu wing voor anderen en niet minder voor de ouders. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen van de navolgende gevonden voorwerpen: Een badhanddoek, een bos sleutels, een kip, een paar dameshandschoe nen, een papierenzakje inhoudende slopgezel. Heden zou het geheele per soneel ontslag worden aangezegd. GOED AFGELOOPEN. Toen de expediteur van E. aan het Hoekeinde alhier, de Grootestraat wilde inrijden met zijn vrachtauto, naderde uit tegenovergestelde richting een luxe auto, die den bocht geheel links wilde nemen. Door hard rem men kon van E. nog juist een aanrij ding voorkomen, maar dit had tot ge volg dat door den schok het portier was losgeraakt, de vrouw van v. E. die mede in de cabine zat, op straat werd geslingerd. Zij kwam er evenwel won der boven wonder, met den schrik, een paar ontvellingen en wat kleerscheu ren af. BIOSCOPEN. THEATER MUSIS SACRUM. „DE WEG TERUG". Een film van oorlogswee. Met bovengenoemd filmwerk, ver vaardigd naar het wereldberoemde boek van Erich Remarque, heeft de directie van Musis Sacrum beslag we ten te leggen op een rolprent die een magistrale uitbeelding is van oorlogs geweld en zijn ontzettende gevolgen voor mensch en maatschappij. Op Maandag, 11 November 1918, des morgens om 5 uur, verstomde het oor logsrumoer na vier lange jaren van duivelsch geweld, de overlevenden kunnen naar hunne verwoeste haard steden terugkeeren. „De weg terug" wordt aanvaard. Van alle fronten marcheeren onafzienbare formaties veldgrauw, gerecruteerd uit zestien naties, af, achterlatend de honderd duizenden gesneuvelde kameraden, doch met zich dragend de onuitwisch- bare herinnering aan een periode, wier gruwelijkheid verre hoven het menschelijk voorstellingsvermogen uitgaat. Dan maakt men de tragiek mee van deze jonge mannen, die niets anders meer gewend waren dan het dooden van menschen, die hen nooit iets mis daan hadden en die thans wederom hun plaats in een ontredderde samen leving komen opnemen. Een van hen raakt verloofd, doch wanneer hij zijn verloofde op zekeren keer met een ander aantreft, geeft hij gehoor aan de gewoonte van jaren, trekt zijn re volver en doodt den man. Hij wordt voor de rechtbank ge daagd. Daar staat hij, de dappere sol daat, tegenover deftige, in toga's ge hulde bureaucraten, die in hem een misdadiger zien zonder meer. Zijn vrienden houden vurige pleidooien te zijnen gunste. Hier staat immers een man, die geleerd heeft een revolver te gebruiken! Een man die afgericht werd om menschen te dooden, die hem niets hadden gedaan! Daarom handelde hij overeenkomstig hetgeen men hein ingeprent had met dit ver schil, dat hij thans iemand gedood had die hein liet liefste wat hij ter we reld bezat, ontnomen had. Misschien kan bij thans in de ge vangenis tot rust komen. Misschien ook is er voor hem nog een terugweg te vinden naar een normaal leven, naar een nieuwe samenleving, die de oorlogsgedachte ver van zich afwerpt. Iedereen moet deze film gaan zien, voor elk publiek is hij geschikt, deze film, die een beeld geeft van hen die door vier jaren tijd degradeerden tot cynische en vertwijfelde mannen. LUXOR BIOSCOOP. „90 MINUTEN OPONTHOUD". Met den sensatieacteur Harry Piel. De inhoud van dit schitterende sen- sationeele filmwerk laat zfcli in het kort als volgt vertellen. Harry Winker rechercheur en Con- ny Steven, detective, ontmoeten el kaar op een boot die in Lissabon 90 minuten oponthoud heeft. Deze tijd willen zij besteden om de stad eens op hun gemak te bezichtigen, doch het komt anders uil, want voor het sta tion ontmoeten zij een radelooze Ilse, een meisje dat een rijke erfgename is. Zij vermoeden dat er achter deze ra deloosheid meer steekt en stellen een onderzoek in dat leidt naar het prach tig paleis van Albert Basto. Van daar gaat het spoor naar een behoorlijke Frangaise, waarvan nader blijkt dat zij de rechercheurs bedrogen heeft. Dit is evenwel nog niet het einde van deze sensatiegeschiedenis. Want thans ontmoet Harry nog een anderen tegenstander, en wel een zeer gevaar lijken panter, die in het huis van den heer Basto „geheel toevallig" een open deur gevonden heeft en Ilse in het grootste gevaar brengt. Conny en Harry komen tot de ont dekking, dat zij zich zeer moeten haasten, wanneer zij binnen 90 minu ten de zonderlinge gebeurtenissen in het huis van den heer Basto willen op helderen. Het gelukt hen met levens gevaar achter een verschrikkelijke misdaad le komen. Het schip is reeds een paar minuten over tijd, wanneer de twee uitgeputte rechercheurs aan boord komen. Het oponthoud in Lis sabon was kort maar opwindend. Ook de bezoekers zullen naar har telust van deze opwinding kunnen ge nieten door het uitzonderlijk sterk spel van Harry Piel, die zich in deze film weer een der grootste acteurs in zijn genre getoond heeft. Een vechtpartij te Waalwijk. Eenige weken geleden heeft in de Stationstraat te Waalwijk een vecht partij plaats gehad, waarbij niet minder dan zes jongens betiokken waren, nl. drie wonende te Loon- op-Zand, twee wonende te Vlijmen en een wonende te Waalwijk. Er werd getrapt, geschopt en geslagen. Het gevolg van een en ander was dat alle zes de vechtersbazen Woens dag j.l. zich te verantwoorden hadden voor den kantonrechter te 's Hertogenbosch. De zaak tegen twee minderjarigen werd met gesloten deuren behandeld. De vier andere verdachten werden veroordeeld ieder tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Politierechter te 's Bosch. In een extra-zitting voor belasting zaken wees de politierechter te Den Bosch o m. de volgende vonnissen: W. B., Waalwijk, verboden ver voer van sigarettenpapier, f 5. boete of 10 dagen hecht. Waalwijk, 20 Mei '38 Eieren: 3—3'/a cent. Biggen: Gem 1922 gulden. Ongem. 12—16 gulden. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 13