B00DE&STEB NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING INGEZONDEN STUKKEN. KERKNIEUWS, GEMENGD NIEUWS DUSSEN. HEUSDEN. HERPT. SPRANG—CAPELLE. HANK. Woensdagmiddag j.l. werd de politie alhier telefonisch medege deeld door de politie te Dubbeldam dat aldaar in de Dordsche Kil het in staat van ontbinding verkeeren- de lijk van een manspersoon was gevonden. Het vermoeden bestond dat dit het lijk was van A. Kivits,schippers knecht, wonende alhier, die aldaar in November j.l. over boord was geslagen en verdronken. Familie van Kivits heeft zich direct ter plaatse begeven en her kenden in hem, het verongelukt familielid. Vrijdag is zijn stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof alhier ter aarde besteld. Dezer dagen fietste een jongen uit Raamsdonksveer over 't fietspad langs den Rijksweg alhier. Door een verkeerde wending van zijn fiets, geraakte hij in een diepe sloot langs het fietspad. Gelukkig zagen personen direct bij hem het ongeval, die hem op het drooge hielpen. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. Zomersproeten SPRUTOL Tot tijdelijk ambtenaar bij de P. T. T. alhier is benoemd de heer A. Horst te Waalwijk. De watersportvereen. «Maas» te Wijk en Aalburg, «Neptunus» en «Viking» te Den Bosch, zullen naar wij vernemen, op de Zondagen 3 en 10 Juli a.s. zeilwedstrijden houden op de Maas, met als uitgangspunt Heusden. Kruisboog. Het groot nationaal concours van de Kruisboogvereeuiging«Al Doende Leert Men», gevestigd in het calé van J. Verhoeven alhier, zal gehou den worden op 4, 5 en 6 Juni a.s. in den-tuin van genoemd café. Ver. schillende prijzen zijn voor dit con cours beschikbaar gesteld, waaron der 4 gouden medailles, de eerste door burgemeester G. H. J. Steemers. Schutterij „St. Catharina". Werd bij ontbinding van het schuttersgilde «St. Catharina» de keten met daarbij behoorendeschil den en oude papieren en documen ten publiek verkocht, een nieuwe gilde werd nadien opgericht en nu de mogelijkheid bestond dat deze oude voorwerpen weder terugkon den komen, hebben enkele personen die voelden voor oude historische gebeurtenissen, de koppen bijeen gestoken en door milde bijdragen deze mogelijkheid werkelijkheid doen worden. Wij vernemen dat zij de volgende week in Herpt zullen terugkomen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 22 Mei: Ned. Herv. Kerk. v.m. half tien en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. De leden der Geref. Jongelings- vereeniging ..Timotheus" alhier zullen a.s. Donderdag 26 Mei (Hemelvaarts dag) per autobus een reis naar Amster dam maken, ter bijwoning van den 40- sten Bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag, die dit jaar in het R.A.I.- gebouw aldaar zal worden gehouden. Een aantal leden van de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging „Timotheus" al hier zullen op Hemelvaartsdag naar Amersfoort reizen, ter bijwoning van den aldaar te houden Bondsdag van den Bond van Ned. Herv. Jongelings vereenigingen op Geref. Grondslag. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het 2-jarig zoontje van E. S. in de Heistraat viel Donderdagmorgen van den zolder. Dr. R. constateerde dat 't een zware hersenschudding had op- geloopen. In de Geref. Kerk aan het Brug getje wordt a.s. Zondag leesdienst ge houden. In het lokaal der Geref. ge meente aan de Hoogevaart eveneens leesdienst. Het aantal werkloozen bij de af- deeling van den Chr. Fabr. en Transp. arbeidersbond bedraagt momenteel 79. waarvan 61 geheel en 18 gedeeltelijk werkloos zijn; hieronder zijn 57 schoen- fabrieksarbeiders. 5 steenfabrieksar beiders. 5 gewone fabrieksarbeiders en 12 transportarbeiders. CAPELLE. De korfbalvereeniging „K.I.O.L. speelt a.s. Zaterdagnamiddag voor de competitie van den Dordtschen Korf- balbond te Gorinchem tegen „G.K.C. Op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart zal de korbalvereeni- ging K.I.O.L. naar men ons mededeelt a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) een seriewedstrijd organiseeren, waaraan door eenige vereenigingen, aangesloten bij den Dordtschen korfbalbond zal worden deelgenomen. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Oost uit Raamsdonksveer. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschen- dijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Tot jurylid bij het op 22 en 26 dezer te Asten, door de Harmonie „St. Cecilia' te houden muziek- en zang concours is o.m. benoemd de heer N. Snijers. dirigent der gemengde zang- vereeniging 't Rozeknopje alhier. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal Donderdag 26 dezer (He melvaartsdag) deelnemen aan het mu ziek- en zangconcours, uitgeschreven door de Harmonie „St. Michaël" te Rotterdam (Charlois) en uitkomen in de Superieure afd. Als verplicht num mer zal uitgevoerd worden „Les Luper- cales Poëme Symphonique", van Wormzer, en als eigen gekozen num mer „Terpsichore", Fantaisie Ballet, van L. Ganne. De vergadering van stemgerech tigde ingelanden van het waterschap „De Binnenpolder v. Vrijhoeven-Cap- pel zal Vrijdag 24 Mei a.s. des avonds half acht in de zaal van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoe- ve-Capelle worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van een voorzitter en een lid van het dagelijksch bestuur. Op Woensdag 1 Juni a.s. hoopt het echtpaar J. Snijders aan de Zand- schel den dag te herdenken waarop het vóór 50 jaar door den band des huwe lijks werd vereenigd. Ongetwijfeld zal het haar dien dag niet aan belang stelling ontbreken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie. „Een belangstellend Waalwijker" is blijkens een ingezonden stuk in Uw blad van Woensdag 11 dezer niet erg gesticht over het feit, dat de bedien den-organisaties ijveren voor een ver vroegde sluiting der winkels op Zater dagavond. Het is vanzelfsprekend het goed recht van dezen belangstellende, het niet met het streven van de bedienden organisaties eens te zijn. Wij moeten echter opkomen tegen verschillende uitlatingen in dit inge zonden stuk, wijl daardoor een heel verkeerd beeld wordt gegeven van hetgeen het adres der bediendenbon den beoogt. Nadrukkelijk zij voorop gesteld, dat de bedoeling zeker niet is den Zater dagavond te Waalwijk tot een „dooden" avond te promoveeren en bij eenig nadenken zal de geachte inzender wel tot de conclusie komen, dat het ver standiger is zijn medeburgers geen dingen in de schoenen te schuiven, welke het streven eener sociale orga nisatie in een verkeerd daglichtstellen. Zoo is er geen sprake van te veel van de krachten der winkelbedienden vergenintegendeel, als goede nota is genomen van onze actie, dan moet worden geconstateerd dat daarmede beoogd wordt le. de winkelbedienden, evenals de andere medeburgers in de ge legenheid te stellen zich voor te bereiden op 'n Zondags viering in christelijken geest 2e. mede door het bevorderen van het geven van een vrijen middag den noodigen tijd te vinden voor noodzakelijke vakstudie, welke ten goede zal dienen te komen aan de bedienden, aan den ondernemer en aan het bedrijf. Of de winkelbedienden tevreden mogen zijn met de winkelsluiting om 8 uur des avonds, zal men beter niet ter beoordeeling aan den geachten inzender overlaten, wijl deze blijkbaar de periode vergeten is gedurende de welke èn de winkelier èn de bediende „slaaf" waren van het koopend publiek. Dit publiek, grootendeels bestaande uit onze „medearbeiders" is in den loop der jaren gaan begrijpen dat, waar gestreefd werd naar goede so ciale verhoudingen, ook voor wat de werktijdenregeling betreft, het winkel personeel eveneens recht heeft op een normaal gezinsleven. Dat het openhouden der winkels wordt beschouwd als een attractie, is op z'n minst genomen een buiten gewoon onzakelijk motiefde winke lier neemt een belangrijke plaats in in het distributieproces deze functie zal hij zoo goed mogelijk hebben te ver vullen, doch zulks wil geenszins zeggen, dat hij daarbij niet mag streven naar een geordende indeeling zijner werk zaamheden. Zeker zullen zich thans nog vele duizenden winkeliers met dankbaarheid herinneren, dat het destijds niet het minst de katholieke en christelijke bediendenorganisaties waren, die ook onder de middenstanders het besef hebben doen rijpen, dat het met de ongebreidelde winkelsluiting uit moest zijn. Hierdoor heeft het gezinsleven onder den winkelstand zeer aan beteekenis gewonnen en heeft trouwens de win kelier gelegenheid gekregen ook na de sluitingsuren eens lustig aandacht aan zijn zaak te kunnen besteden. De geachte inzender zal van ons aannemen, dat wij met hem den groei en den bloei van Waalwijk en niet het minst van den winkelstand te dezer plaatse wenschen te bevorderen. Het spijt ons daarom, dat er door zijn ingezonden stuk, waarin hij onze actie, welke op alle belangrijke plaat sen in ons land wordt gevoerd, be- critiseerd, een anti-sociale tendenz schemert, waardoor het eigenlijk motief van de actie der bediendenorganisaties wordt vertroebeld. DE BESTUREN DER BEIDE BEDIENDENORGANISATIES Hervormde Kerk van 's Grevelduin-Capelle. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte over bovengenoemd onderwerp. Het gaat over geen richting, doch over de finantieele politiek, weshalve U daartegen geen bezwaar zult hebben. Om een aanloop te nemen, wensch ik eerstens eens naar voren te brengen wat c.a. 30 jaren geleden gebeurd is. Door deze geschiedenis naar voren t; brengen hoop ik dat de Capellenaars zich hieraan zullen spiegelen. Destijds overleed hier ter plaatse een familielid, Mevrouw Wed. G- Ver- meulen-Koopman. H-Ed. vermaakte bij testamentaire beschikking ten kantore van Notaris Rant öf opvolger te Waal wijk óf in Amsterdam een perceel hooiland aan de Diaconie der Herv. Kerk alhier, belast met vruchtgebruik. Vruchtgebruiker zoude wekelijks f4.— of f 5.van de Diaconie ontvangen zijn geheele leven- De naam van dezen vruchtgebruiker 4s mü ontgaan, doch zal vermoedelijk-wel ruim 60 jaren oud geweest zijn en was algemeen bekend als „Janus van den brouwer" en fun geerde in deze bakende familie zoowat als „waakhond'1. Blaffen, doch niet in staat te bijten en dit was voor zijn ouden patroon Voldoende. De Kerke- raad heeft binnenskamers hierover nog al wat gedelibereerd onder ds. Ruijs. Wijl de totale jaarlijksche uitkeering hooger was dan de netto pacht, werd deze beschikking van de hand gewezen. De Kerkeraad öf degenen die hieraan schuldig waren, vermeenden, dat de vruchtgebruiker wel eens zoo oud kon worden als Methusalem. In „Methusa- lem's" tijd scheen de medische weten schap op hooger peil te staan dan tegenwoordig, hoewel rond kerk en kerkhof hier ter plaatse veel menschen wonen van 70 tot 90 jaren, vermoedelijk door den ongezonden toestandEr is destijds voor „Janus" door aen Notaris toch een mouw aan gepast en de Diaconie en Armbestuur konden nog wat bij passen ook Het perceel land, c a. 2 H.A., is verkocht geworden. Nu is de waterstand in dezen Capelschen binnenpolder beduidend lager geworden en uitstekend van kwaliteit, zoowel voor eenen boer als tuinder. Achteraf ziet men altijd het beste en ik wijs alleen op een domme krente righeid uit die jaren Nu in de toe komst zou het eeuwigdurend profijt genoeg blijven geven. Hoewel onze Diaconie gefortuneerd is, kon men dit tegenwoordig er best bij gebruiken. Loopen gaat een dergelijke belegging niet. Gedane zaken nemen evenwel geen keer! Ziehier nu mijnen aanloop voor dat gene wat ik op 't oog heb. Het is in Capelle bekend, dat de begraafplaats behoort aan de Kerk. Mijns inziens een onbeschreven „eigendomsrecht". Nu deze te klein wordt heeft men in de Nieuwstraat een akker aangekocht, die naar mijne meening wel wat klein is en tevens wat ongelegen, daar een voor liggende eigenaar uitweg moet leveren. Oneindig beter ware het gewesst, dit perceel er bij te koopen, indien dit tenminste nog zoude gelukken. Nu hoor ik fluisteren, voor de waarheid kan ik niet instaan dat onder het Kerkbestuur stemmen zouden opgaan, dit geheele geval aan de Gemeente, het bodem- looze vat!! over te doen, zonder eenige vergoeding zelfs Meerdere lidmaten onzer Herv. Gemeente zullen het toch met mij eens zijn, dat men hier alsdan een yroote bron van inkomsten onzer kerk van de hand doet. Onze kerk kan zich nauwelijks bedruipen, naar ik uit goede bron verneem. Mochten de ge ruchten waarheid zijn, dan is mijne bedoeling deze, dat eenieder in zijne omgeving, waar Kerkbestuursleden, dat zijn Kerkmeesters en Notabelen, wonen, in 't waarachtig belang onzer aller Kerk, dit zullen trachten ta voorkomen, opdat men niet vervalle in de fout die de Diaconie in haar wijsheid maakte 30 jaren geleden Ik weet, dat er eene onbillijkheid bestaat ten opzichte der Herv. Kerk te Sprang. Ten overvloede voor onbeken den deel ik nog mede, dat Spiang eene Gemeentelijke begraafplaats heeft, waar van de Gemeente de inkomsten binnen haalt. Hieraan kan Capelle evenwel niets doen. De „groote'' schuldigen van alle en meer dergelijke „puzzles'1 wonen nog steeds in het schoone ,,'s Hertogen bosch". In de Gemeente „Den Haag" krijgt men toch eindelijk beter kijk op gegroeide toestanden, dank zij de anti revolutionairen en C.H. in het tegen woordige kabinet, al ben ik het beginsel dezer partijen niet toegedaan. Zooals eenigen tijd geleden in dit blad beschreven, wensch ik absoluut geen kerkelijke betrekkingen te aan vaarden, doch blijf ik pal staan voor „mijne" kerk en „haar" eigendomsrecht. Indien 't moet wil ik daarvoor nog vechten. Indien noodig, zooals nu weer, oefen ik liever critiek uit, dan mij met richting of beheerskwesties in te laten. Tenslotte, Capellenaars, van welke richting gij ook zijt, denkt allen eens ernstig hierover na en laat allen Uwe stem hooren voor het te laat is. Het geldt hier een ernstige finantieele zaak. Voorkomt toch, dat wij een kerkelijke belasting zouden krijgen. Nu hebt gij het nog in uwe handen. Ik zoude nog meer kunnen mededeelen, doch het is beter hierover te zwijgen om niet nog meer rumoer te krijgen. Komt, ziet en oordeelt Dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw abonné A. M. VERHE1JDEN ADRSzn. 's Grevelduin-Capelle, 18 Mei '38. Priester-jubilea, Pastoor Verwiel Pastoor A. F. W. Verwiel, te Millingen, geboren Waalwijker, her dacht 17 dezer zijn zilveren priester feest. Dit werd in beperkten kring gevierd, terwijl de officieele viering op 22 Mei a.s. plaats heeft. De jubilaris droeg een H. Mis op, de leerlingen der jongens- en meisjes school communiceerden en zongen de mis. Na afloop werd door hen een feestcantate uitgevoerd en werd de pastoor in de zaal van de R. K. Kunstkringgehuldigd en 'n geschenk aangeboden. Zondag is zooals we zeiden de officieele huldigingder parochie,die pastoor Verwiel een bedrag van f1500 aanbood voor een zij-altaar in de St. Antoniuekerk Pastoor Sanders. De parochie van St. Petrus te Vucht heeft onzen oud kapelaan, pastoor Sanders opschitterende wijze gehuldigd. Een groot aantal bloem stukken sierden de kerk, vanuit den koepel hing een bloemenmand, wegende ruim 600 pond en bevatten de 150 witte hortensias, orchidieën enz., overal werd gevlagd en de pastorie was keurig versierd. De jubilaris droeg ten 10 uur een H. Mis op en Dr. W. K M. Grossouw hield de feestpredikatie. Daarna had in het nieuwe pa rochiehuis een receptie plaats voor de huldiging van den jubilaris door z'n parochie en 't feestcomité. Een cantate werd uitgevoerd en als ge schenk een geluids-installatie voor de kerk aangeboden. De burgemeester dankte den pas toor voor de buitengewoone samen werking. Pastoor Sanders sprak een hartelijk dankwoord. Toen volgde de receptie in de pastorie, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt, ook verschenen daar directeur en leeraren der R. K. H. B. S. alhier. Des middags volgde een plechtig Lof met Te Deum en de avond werd gevuld met serenades, défilé der gymnastiek-vereenigingsn enz. Het was 'n schitterende hulde dag. Pastoor v. d. Heuvel in Someren. Dinsdag vierde de Z. E. Heer A. J. C. v. d. Heuvel, pastoor der pa. rochie Someren-Dorp, geboren te Loonopzand, eveneens zijn zilveren priesterfeest. Pastoor A. J. C. v. d. Heuvel werd geboren 26 April 1887, hij werd be noemd tot kapelaan te Dreumel 11 Juli 1913; kapelaan te Heusden 6 Juni 1917; kapelaan te Veldhoven 21 November 1919; kapelaan te Geldrop 10 Juni 1927 en pastoor te Someren-Dorp 27 Januari 1933. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris hebben de parochianen De zeerob stuurt met vaste hand Zijn notedopje naar den kant. Waarom verlaat hij t ruime sop? Zijn pakje Roode Ster is op I Eerst nieuwen voorraad opgedaanl Dan kan hij weer uit varen gaan... NIEMEIJERS zich van uiterlijk feestverloon ont houden. Nadat des morgens vele geloovigen ter H. tafel waren genaderd werd door den jubilaris om 10 uur een plechlige Hoogmis opgedragen. De ieestpredicatie werd gehouden door een neef van den jubilaris, pastoor te Antwerpen. De receptie was des middags zeer druk bezocht. De pastorie was voor deze gelegenheid in een waren bloemenhof herschapen In den loop van den namiddag hadden in het porochiehuis uitvoeringen plaats door de kinderen der jongens- en meisjesscholen. Des avonds bracht dc Fanfare Someren's Lust een serenade, waarbij door den burge meester het woord werd gevoerd. Treinramp tusschen Kanton en Hankau Volgens berichten uit Chineesche bron zijn in den avond van den 16 Mei op den spoorweg Kanton- Hankau tenge volge van een treinbotsing twee honderd personen om het leven gekomen. Het ongeluk vond plaats bij Mi Lo- Kang op 115 kilometer ten Noorden vanSjang Sa. Een personentrein welke van Woe Tsjang op weg was naar het Zuiden, kwam in botsing met een van Kanton afkomstigen goederentrein, welke zich naar het Noorden begaf. Knaapje in brand geraakt. Een spijker in stopcontact gestoken. Gistermiddag stak het drie jarig zoontje van de familie Romijn te Barneveld een spijker in een stopcontact, hetgeen korhluifing veroorzaakte. Er ontstond plots ling een groote vlam, waarna de kleertjes van het kind in brand geraakten Onmiddelijk kwamen de ouders togesneld Zij wisien het vuur na weinig minuten tedooven het ventje was evenwel geheel met brandwonden overdekt en is in levensgevaarlijken toestand naar t diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. Schilder door dieseltrein doodgereden De 29 jarige v. G. uit Zaltbommel, die aan het werk was om de spoorbrug te verven, is door een passeetenden Dieseltrein geerepen. De klap kwam zoo hard aan, dat de ongelukkige van de brug geslingerd werd en in een uiterwaard onder debrug terechtkwam. Snel toegeschoten hulp mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar ziekenhuis te Zaltbommel overgebracht. Het trein verkeer ondervond slechts geringe vertraging. Het slacbtnofter is ongehuwd maar was kostwinnaar voor het gezin. Zesjarig meisje overreden en gedood. Gistermidnag om vier uur is het zes jarig dochtertje van de familie K. Preyder te Stadskanaal ter hoogle van sluis 1 te Groningen bij het uitgaan van de school door een personenauto overreden en gedood. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. Houthandel »De Rietvink« in de asch gelegd. Gistermiddag tegen den vooravond heeft in Eindhoven een felle brand gewoed, waardoor het drie verdie pingen hooge gebouw van den houthandel »De Rietvir.k« der firma Van Dijck, gelegen aan den Kanaal dijk nabij de haven, in de asch werd gelegd. WAAROM ADVERTEEREN DE MIDDENSTANDS - WINKELIERS NIET DRUKKER, ALS ANDEREN 'T WEL DOEN. ZOO WORDEN ZIJ VERGETEN; HOUDT UW KLANTEN EN DIE 'T WORDEN KUNNEN OP DE HOOGTE! verdwijnen spoedig door 'n pot Bij olie Drogisten Waalwijk, 20 Mei 1938. 6, 10, 13 ct. per half ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2