[f\f< verwrongen gezichten en kennend van pijn onder de puinen der stukge schoten huizen en de straten zijn over dekt met dooden en gewonden. Branden, die overal zijn uitgebro ken, vergrooten nog de verschrikkin gen dezer afschuwelijke slachting. HET CHINA-CONFLICT IN EEN NIEUWE PHASE. Met de verovering van Hsu-Tsjau door de Japanners treedt de oorlog in China in een nieuwe phase. De Ja panners zijn thans n.l. in het bezit van alle Noord-Zuid loopcnde spoorwegen van Tientsin tot bijna bij Hongkong. Daarmede doet zich de mogelijkheid voor van een vereeniging van de beide autonome regeeringen van Noord- en Midden China. De nieuwe Belgische regeering voor de Kamer. De Belgische Kaïner heeft gisteren de debatten over de regeeringsver klaring voortgezet. De eerste minister, Spaak, heeft daarbij het woord gevoerd voor 't beantwoorden voor de door de oppositie naar voren gebrachte punten. Hij zeide o.m.De door mij af gelegde vei klaring zal mij een be hoorlijke meerderheid geven. Het bewijs daarvoor zie ik in de motie van vertrouwen, die is ingediend en die ik aanvaard. De regeering zal onder leiding van een socialist staan. Ik geloot echter niet in een klassen-trijd. Ik geloof, dat er tegenstellingen zijn tusschen de enkelingen; ik geloof echter, dat er meer zaken zijn, die hen vereenigen, dan dingen, die hen scheiden. Ik geloof dat wij meer verdeeld zijn door wat wij zeggen dan door wat wij denken en ik denk, dat de eenig mogelijke regeering een natio nale regeering is. De regeering vraagt de Kamer niets anders dan een afwachtend vertrouwen, want zij wil de controle der Kamer op alles, wat zij zal doen. Zij wil echter een loyale en evenwichtige controle. Toen Spaak het spreekgestoelte verliet, werd hij langdurig toege juicht op alle banken. De Kamer heeft met 132 tegen 38 stemmen en 15 stemmen blanco haar vertrouwen uitge sproken in de regeering Spaak. Geen Duitschers naar het Eucharistische congres. Havas meldt uit Berlijn Tol dusverre hadden Duitsche onderdanen geen visum noodig voor een reis naar Hongarije. Het bezit van een pas was voldoende Bij verordening is thans bepaald, dal van 2o~29 Mei, dat wil zeggen gedurende het Eucharistische con gres te Boedapest, een visum noodig is. Aan de Duitsche grenswachten zijn strenge instructies gege\tn. Onafhankelijk van de deviezen- bepalingen schijnt de deelnrming van de Duitschers aan 't Eucharis tische congres te Boedapest hier door wel volkomen uitgesloten, hetgeen trouwens reeds eenigen tijd geleden vaststond. Vergroote recruteering Afrikaan sche soldaten in Frankrijk Mandel, de minister van koloniën, heeft, naar wij in de Temps lezen, de gouverneurs generaal van Indo- China, van West- en van Acqualo riaal Afrika uitgenoodigd, maat regelen te treffen, opdat dit jaar 20,000 soldalen in Indo China en 50,000 Afrikaansche soldaten zullen worden gerecruteerd boven de normale aantallen. Ook verwacht men, aldus de Temps, dat maatregelen zullen worden getroffen, strekkende tot verbetering van de defensiemid delen en van de verbindingswegen van de verschillende deelen van Frankrijk's koloniale rijk. Onbewoonbaar verklaring woningen. Geen bijdrage in de reis kosten voor dè Burger wacht. De kwestie met Gebrs. de Kort aangehouden. Verbouwing van het ge meentehuis. De raad dezer gemeente kwam j.l. Woensdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Mallens. Secretaris de heer v. d. Wee. De heer Smit had bericht van verhin dering gezonden. AAN DE ORDE: 1. Vaststelling notulen der vorige vergadering. Deze notulen worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van H. K. H. Prinses Juliana voor de bewezen be langstelling bij haar verjaardag. b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat op 4 Mei 1.1. in kas was een bedrag van 67877.59. c. Goedkeuring van Ged. Staten van een 4-tal raadsbesluiten tot begroo- tingswijziging. d. Alsvoor van een raadsbesluit tot aangaan van een rekening-courant overeenkomst tusschen de gemeente en de bouwvereeniging. f. Alsvoor van een raadsbesluit tot het instandhouden van de O.L. school in de Moer. g. Alsvoor van een raadsbesluit tot heffing van 75 opcenten op de gemeen tefondsbelasting. h. Mededeeling van Ged. Staten dat ontvangen is het raadsbesluit tot in stellen van een parkeerverbod. i. Besluit van den raad der gemeen te Tilburg tot hulpverleening bij het vervoer van slachtoffers van verkeers ongevallen. j. Mededeeling van Ged. Staten dat de door den raad vastgestelde verorde ning betreffende het plaatsen van re clame borden alleen van kracht is voor de bebouwde kom. k. Mededeeling van B. en W. dat het proefjaar van Hultermans, werk zaam aan de gasfabriek per 3 Mei ver streken was. Daar geen op- of aanmer- kingen daarop zijn binnengekomen, is deze thans voor vast aangesteld. 1. Mededeeling van de N.C.B. dat de landbouwcursus voor L. op Z. 20 Mei wederom een aanvang neemt. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel om aan M. Hamers te Kaatsheuvel ondershands te ver- koopen den weg gelegen aan den Horst, loopende van de Tramlaan naar den Provincialen weg en aan G. Vos Dzn. te Sprang-Capelle, den daarbij aansluitenden weg mo menteel als bouwland bij hem in gebruik loopende in Zuid-Ooste lijke richting van evengenoemden weg naar de Tramlaan. Uit het prae-advies blijkt dat deze wegen voor de gemeente geen enkel belang hebben. In dezen verkoop wordt, voor wat Hamers betreft, niet betrokken een nader af te palen gedeel te van den weg, die ten noorden en ten Oosten van zijn woning ligt, en voor wat Vos aangaat, het nader af te pa len gedeelte van den grond, die aan de Tramlaan gelegen is en dat in de latere verbreeding van deze straat kan ko men te vallen. B. en W. stellen voor tot opheffing en verkoop dezer wegen te besluiten, met bepaling van de verkoopsommen op 25.voor Hamers en 50.voor Vos. Voor Vos ligt in den aankoop eeni- ge meerdere waarde, wijl hij tengevol ge daarvan van zijn grond bouwterrein kan maken. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel om met het R.K. Kerk bestuur te Loonopzand een ruiling aan te gaan van grond, liggende achter het op te richten parochie huis aldaar. Praeadvies: Achter het in oprichting zijn paro chiehuis te Loonopzand, schiet de ge meente met haren eigendom, behooren- de bij de woning van den gemeente geneesheer, met een hoek (spie) in den eigendom van de kerk in, hetgeen om gekeerd eveneens het geval is met een strookje grond aan de kerk toebehoo- rende, dat puntvormig in den eigendom van de gemeente uitkomt. Het kerkbestuur verzoekt tot ruiling van deze ongeveer gelijke zeer kleine oppervlakten grond te willen komen en zal het verder op prijs stellen dat de daarop vallende kosten voor de helft door ieder der betrokken partijen zul len worden gedragen. Tegen de ruiling zelve, waarbij valt op te merken dat de grond welke door de gemeente zal worden afgestaan, niet behoort tot het terrein van de voor malige openbare school, dat aan de kerk is verkocht, hebben wij geen be zwaar en wenschen wij als zoodanig dan ook een voorstel te doen. Daar deze ruiling alleen voor het Kerkbestuur van belang is, meenen B. en W. dat de gemeente niet moet bij dragen in de kosten. De Voorzitter zegt dat het hier een tweetal stukjes grond betreft van onge veer 20 M2. De heer v. d. Heuvel vindt het jam mer, dat dit verzoek niet eerder behan deld kon worden, dan waren de kosten voor het Kerkbestuur tenminste niet zoo hoog geweest als thans. De Voorzitter zegt dat daar de ge meenteraad over dit voorstel had te beslissen, het niet vroeger behandeld kon worden. Wordt goedgekeurd. 5. Voorstel tot wijziging van de be grooting van het Burgerlijk Arm bestuur over 1937. De uitgaven worden verhoogd met 3771.27 en de ontvangsten met 3145.12, zoodat er een nadeelig saldo te registreeren valt van 626.15. B. en W. stellen voor deze wijziging goed te keuren, terwijl in het tekort la ter op de een of andere wijze behoort te worden voorzien. Wordt goedgekeurd. 6. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten in zake de wijziging van het Reglement van 't Burgerlijk Arm bestuur, zooals deze in de vorige vergadering werd vastgesteld. Uit het praeadvies blijkt dat de wij ziging neerkomt op het feit dat ook het kapitaal van het Armbestuur verzekerd moet worden, dat naar den voorzitter schertsend opmerkte in het vestzakje kan. B. en W. stellen voor aldus te beslui ten, hetgeen z.h.st. geschiedt. 7. Voorstel om de navolgende wonin gen onbewoonbaar te verklaren: a. de woningen, staande aan de Vaartstraat nrs. 99 en 101 te Kaatsheuvel, toebehoorende aan W. H. Mikkers ep bewoond door J. Dingemans en C. Bogers. b. de woning, staande aan den Heikant nr.' 163 te Kaatsheuvel, eigendom van J. van Noije, welke woning niet bewoond wordt. c. de woning, staande aan de Vaartstraat nr. 77 te Kaatsheuvel, eigendom van de kinderen van den Hoven, welke woning niet be woond wordt. d. de woning, staande aan den Horst nr. 26 te Kaatsheuvel, in eigendom toebehoorend aan S. J. van Berkel, zijnde deze woning eveneens niet bewoond. Praeadvies: Al deze woningen verkeeren in een zeer slechten staat. En bij een onder zoek dat ook de Inspecteur van de Volksgezondheid daarnaar heeft inge steld, is hem gebleken dat de inrichting van deze woningen van dien aard is en de gezamenlijke onderdeden, waaruit zij zijn samengesteld, in een dergelijken ■■toestand verkeeren; dat zij ongeschikt zijn ter bewoning en niet door verbete ringen in bewoonbaren staat zijn te brengen. Op dien grond komt hij tot het ad vies, welk advies door ons wordt over genomen, om deze woningen onbe woonbaar te verklaren, met bepaling van den ontruimingstermijn voor de onbewoonde woningen op 1 dag en voor de andere huizen op 6 maanden. Wij stellen U voor daartoe te beslui ten. Ten aanzien van de sub a aangewe zen woningen, moge nog worden me degedeeld dat voor deze woningen op 4 November 1937 een aanschrijving tot verbetering is uitgegaan, waaraan evenwel niet is voldaan. De heer Markus: Ik juich het ten zeerste toe dat krotwoningen, die niet meer in een behoorlijken staat van be woning gebracht kunnen worden, wor den onbewoonbaar verklaard. D-f geldt m.i. voor de woningen in het voorstel sub a en d te meer, daar de eigenaar sub a in de gelegenheid gesteld is zijn woning te verbeteren, maar dit heeft nagelaten. De eigenaars van de wo ningen bedoeld onder b en d heoben deze gelegenheid niet gehad en moeten nu zonder meer in de krant lezen dat hunne woningen onbewoonbaar zijn verklaard. Daar het huis sub d vorig 'aar nog geschat is op een waarde van 900.— en nu plotseling geen cent meer waard zou zijn, wil ik voorstel len de eigenaars van de woningen on der b en c aan te schrijven en in de ge legenheid te stellen hun woningen tc verbeteren. De Voorzitter zegt dat volgens wet telijk voorschrift alleen dan de betrok ken personen moeten worden aange schreven, wanneer verbetering hunner woningen nog mogelijk is. Aangezien deze verbetering hier volgens den in specteur niet meer mogelijk was, kon deze aanschrijving achterwege blijven. De heer Snaphaan zegt dat bij de woning Vaartstraat 77 alleen de ge meente door den heer Kirion toezicht uitgeoefend heeft en niet het rijk. De Voorzitter zegt dat datgene wat B. en W. in hun prae-advies verkla ren juist is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in zijn geheel door den raad z. h. st. goedgekeurd. 8. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten in zake de wijziging van de bouwverordening met betrekking tot het oprichten van zomerhuizen. Praeadvies: Deze verordening werd in Uwe ver gadering van 12 Januari 1,1. vastge steld. Tegen de bepalingen daarvan worden geen bezwaren gevormd. Wel richt zich het bezwaar van Gedeputeer- Staten tegen de aanwijzing, overeen komstig artikel 75b, van de terreinen, waarop zomerhuizen zullen mogen wor den gebouwd, voor zoover daarin vak ken voorkomen, welke niet geheel be- boscht zijn. In dienovereenkomstigen geest is het op 12 Januari 1.1. aangewe zen gebied gelegen tusschen den weg van Loonopzand naar de Moer tot Huis ter Heide en het Kraanven, der mate gesplitst dat de daarin gelegen vlakke gronden komen te vervallen. Buiten de beboschte gedeelten welke daarin voorkomen en waaraan de ten Noorden van het Kraanven gelegen bosschen zijn toegevoegd, loopt de aan wijzing van de voor den bouw der zo merhuizen bestemde terreinen verder over de omgeving van den Roestelberg en de nader aangewezen gronden, lig gende ten Noorden van den Provincia len weg van Loonopzand naar Uden- hout. Wordt goedgekeurd. 9. Schrijven van den heer J. Krijl, hoofd der openbare lagere school te Loonschendijk, verzoekende hem ontslag te willen verleenen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente. Praeadvies: Wij stellen U voor aan dit verzoek te voldoen en dit ontslag eervol te verleenen. Wordt goedgekeurd. 10. Schrijven van het bestuur der Bur gerwacht te Kaatsheuvel, verzoe kende de Burgerwacht, door het voteeren der daarvoor noodige vervoerkosten, in de gelegenheid te stellen, deel te nemen aan den op 18 Juni a.s. te 's-Gravenhage te houden Nü.tionalen Burger- wachtdag, bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van dit instituut. Praeadvies: Wij stellen U voor gun stig op het verzoek te beslissen. De kosten op dit vervoer vallende, zullen 30.bedragen voor 22 per sonen en 35.indien de deelname over meer dan 22 Burgerwachters tot een maximum van 26 zal loopen. De Voorzitter zegt dat de Burger wacht stamt uit de roerige dagen van 1918. Nu wordt ter herdenking van het 20-jarig bestaan te Den Haag een Nationale Burgerwachtdag gehouden, waarbij vertegenwoordigers uit het ge- heele land aanwezig zullen zijn. Daar de Burgerwachters hier ter plaatse misschien niet allen in even goeden doen zijn, verdient het aanbeveling dat de gemeente in de reiskosten zal bijdra gen. De heer van Nieuwstadt is van mee ning dat dit agenda-punt den raad voor een moeilijk dilemma stelt. Spr. heeft groote sympathie voor het werk van de Burgerwacht, doch zijn groot be zwaar tegen deze gift is het feit, dat nu eigenlijk een cadeautje gegeven wordt, terwijl men in de vorige vergadering heeft zitten cijferen en schrappen aan de begrooting, waarbij ook de subsidie aan de Burgerwacht verminderd werd. De heer Snaphaan kan de woorden van den vorigen spreker onderschrij ven. Wanneer nu hier of daar gelden voor gegeven worden, vraagt spr. of dit geld niet beter besteed kon worden aan de uitgeslotenen van steun of werkverschaffing. Spr. dringt er daar om op aan dit punt van de agenda af te voeren. De heer Verhoeven is eenzelfde mee ning toegedaan. De Voorzitter heeft met veel genoe gen naar de woorden van den heer v. Nieuwstadt geluisterd en hij kan de verzekering geven dat B. en W. ook heel goed dezelfde bezwaren aange voeld hebben. B. en W. hebben zich evenwel op het standpunt gesteld, dat, daar de Bur gerwacht de volle sympathie heeft van den gemeenteraad, een dergelijk voor stel bij de behandeling der begrooting zeker zou zijn aangenomen geworden en dat het niet deelnemen aan dezen Nationalen Burgerwachtdag voor een gemeente als deze, zeker een zwarte bladzijde zou worden in de gemeente geschiedenis. Wat de opmerking van den heer Snaphaan betreft, zegt spr., dat de steun- en werkverschaffing een rijks regeling is, waarvoor gemeentegelden niet kunnen of mogen worden beschik baar gesteld. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Grootswa- gers, van Laarhoven, Elshout, Roesten- berg, Snoeren en van Lier. Tegen stemden de heeren van Val- deren, v. d. Heuvel, Markus, Vrinten, van Nieuwstadt, Snaphaan, Verhoeven en de Jong. 11Benoeming van een controleur voor de steunverleening en werk verschaffing. Praeadvies: Reeds sedert geruimen tijd wordt van regeeringswege aangedrongen op meerdere controle in zake steunverlee ning en werkverschaffing en wordt de aanstelling van een controleur alleszins gewenscht geacht. En om te voorko men dat de gemeente daartoe straks zal worden verplicht, is eigener bewe ging deswege een voorstel aan den Mi nister gedaan, die daaraan onmiddellijk zijn sanctie heeft verbonden. De Minister kan er verder mede ac- coord gaan dat de te benoemen con troleur op arbeidscontract wordt aan gesteld, terwijl hij er verder geen be zwaar tegen heeft dat diens bezoldiging op ten hoogste 800.— wordt be paald. In de bezoldiging van den controleur zal 50 uit het Werkloosheidssubsi die fonds worden bijgedragen. Deze bijdrage wordt uitsluitend ver leend met betrekking tot de kosten van Hei edele natuurproduct verleent KING PEPERMUNT die kenmerkende heerlijke geur en smaak. de controle op straat en aan huis en het opmaken van rapporten daarvan. De hierbedoelde buitencontrole kan om vatten die op de gesteunden en hunne gezinnen, de gezinsleden van de te- werkgestelden en de kleine boeren en voorts de buitencontrole op de distribu tie van levensmiddelen, den B-steun en de spaarregeling. Overeenkomstig het vorenstaande stellen wij U voor tot benoeming van een controleur op arbeidsovereenkomst over te gaan, met bepaling van diens bezoldiging op 700. loopende na één jaar tot 800. De aanstelling geschiedt verder on der tijdelijk verband. Bij deze aanwijzing wenscht de Mi nister nog naar voren te brengen dat de benoemde zoodanige kwaliteiten be hoort te bezitten dat hij voldoende overwicht over de werkloozen zal kun nen doen gelden en de noodige be kwaamheid en objectiviteit zal bezit ten om zijn taak naar behooren te kun nen vervullen. Na stemming blijkt de heer F. van Helsland gekozen te zijn met 13 stem men, tegen 1 op den heer W. Brands. De Voorzitter kan den gemeenteraad feliciteeren met deze keuze en den be noemde met zijn nieuwe functie. Spr. hoopt dat hij zijn functie naar genoe gen zal vervullen en rekening zal hou den met de mentaliteit van de bevol king. 12. Schrijven van Gebrs, P. J. en M. J. de Kort, in zake verbetering van de Julianastraat te Kaatsheuvel. Praeadvies: Adressanten wijzen er in hun adres op dat de toestand van de Julianastraat onhoudbaar is, dat zij voor wat betreft de condities in de notarieele akte opge nomen, waaraan geen rechtskracht is toe te kennen, wijl deze niet op een raadsbesluit berusten, op verschrikke lijke wijze zijn bedrogen, dat zij bereid zijn in de kosten van verharding 50% en in de kosten van aanleg der trottoirs 100 c/o bij tedragen, om op grond van deze toezegging te verzoeken dat zoo spoedig mogelijk tot verbetering van de Julianastraat zal worden overgegaan. Voorop moge worden gesteld dat het adres in zijn bewering dat de adressan ten zouden zijn bedrogen, op ontoelaat bare wijze insinueert en deze omstan digheid er in feite reeds aanleiding toe zou kunnen geven om het verzoek ter zijde te leggen. Maar bovendien kan het verzoek, zooals dit wordt gedaan, niet worden ingewilligd, wijl daardoor in strijd zou worden gehandeld met de verordening regelende de Exploitatievoorschriften bouwterrein", waarin omschreven is tot welke betalingen de eigenaren bij het bouwrijp maken van hun gronden wor den verplicht. Aan deze bepalingen behoort onvoor waardelijk de hand te worden gehou den, wil op een eventueel ter zake te nemen besluit de goedkeuring van Ge deputeerde Staten worden verkregen. En waar nu de Gebrs. de Kort met deze voorschriften volledig op de hoog te zijn, daar kan het geen nut hebben, dat hun verzoek, dat in zijn betalings- voorstel van de hierboven vermelde re geling afwijkt, in nadere behandeling wordt genomen en stellen wij U dan ook voor dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Heuvel zegt dat dit agendapunt reeds dikwijls een onder werp van bespreking heeft uitgemaakt. Spr. heeft de oude stukken nog eens nagegaan en daarbij de overdrachts- acte van deze straat aan de gemeente nog eens ingezien, die werd verleden voor notaris van Ham en waarin ge waagd wordt van een desbetreffend raadsbesluit van 20 Maart '33, dat ook werd goedgekeurd door Ged. Staten. De Gebrs. de Kort hebben toen in de meening verkeera dat de gemeente Gemeenteraad Loonopand.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6