Witte tanden, gezond tandvleesch, schoone tong en frissche mond, ORUNEN. KAATSHEUVEL, Poiddf vergadering. Uitnoodiging. Concours-Hippique. Opening Zwembassin, Badmeester. Vergadering derR.K.v.v. »V.J.C.« ELSHOUT. R.K. Boerinnenbond. jr voor eigen rekening daar een straat zou aanleggen, dit is nu niet het geval geweest, weshalve zij thans zelfs 50 c/c willen bijdragen voor het leggen van een nieuw wegdek op een reeds be staande straat. Door het feit immers dat de gemeente er rioleering e.d. heeft aangelegd en de straat een naam heeft gegeven, valt af te leiden dat de ge meente deze straat inderdaad ook als zoodanig beschouwt. Ook in het uit breidingsplan komt tot uiting dat een reeds bestaande straat van een ander wegdek wordt voorzien. Er zijn ver schillende analoge gevallen in de ge meente van straten die in dezelfde om standigheden verkeeren als deze en door de gemeente van een nieuw weg dek werden voorzien. Spr. is daarom van oordeel dat de aanbieding van de Gebrs. de Kort, waarin zij zooveel willen bijdragen in den aanleg van de straat, als een zeer redelijk voorstel moet worden be schouwd, dat voor de gemeente niet zonder voordeel is. Wanneer de ge meente op dit voorstel niet ingaat staat er een civiele procedure open, waarbij spr. wil opmerken, dat verschillende posten welke lichtelijk zijn overschre den, terwijl ten aanzien van de exploi tatie der drainagevelden op te nierken is dat het verlies over 1937 nader te stellen is op 3.192.58 of 366.46 minder dan bij de begrooting was ge raamd. Wordt goedgekeurd. 14. Voorstel om een crediet beschik baar te stellen voor het verkenen van extra hulp aan werkloozen en daarmee gelijkgestelden (z.g. steun B). Dit crediet heeft betrekking op een bedrag van 5.70 per werkzoekende, waarvan de gemeente 2.moet bij dragen of in totaal 654. Wordt goedgekeurd. 15. Voorstel tot verbouwing van het gemeentehuis, ten behoeve van de secretarie. Praeadvies: Bij de toenemende werkzaamheden op administratief gebied, doet zich steeds meer de behoefte gevoelen aan secretarieruimte en heeft deze omstan digheid ons op advies van den gemeen te-secretaris tot de gedachte gebracht om de achterzaal van het gemeentehuis thans dringend noodzakelijk. De ge meente-administratie neemt jaarlijks met 20 tot 25 toe en de ruimte is daarvoor niet meer toereikend. De ad ministratie van den Burgerl. Stand moest als het goed was ook handig worden opgeborgen, hetgeen bij de voorgestelde uitbreiding, die zeker een 7 a 8 jaar in de behoefte kan voorzien, mogelijk is. Spr. is daarom van mee ning dat het voorstel in dezen vorm wel acceptabel is. De heer v. d. Heuvel kan zich inden ken dat de secretaris den raad niet voor niets over een bedrag van 3000. laat beslissen. Spr. is evenwel van mee ning dat men met dit plan verder in de toekomst moet zien en hij vraagt zich dan ook af of met die 3000.niet meer bereikt zou kunnen worden als thans wordt voorgesteld. De raadzaal is ook al niet al te ruim. Wanneer men nu zoo maar voetstoots dit plan aan neemt, zou men er later wel eens spijt van kunnen hebben, daar dan zou kun nen blijken dat andere veranderingen even dringend noodzakelijk waren. Spr. wil daarom voorstellen eens deskundigen het geheel te laten be- tefuille te houden en dat men nader eens bekijkt hoe men met dit geld een beter plan ten uitvoer kan brengen. De Voorzitter zegt dat een groo- ter plan noodzakelijk ook grootere kos ten moet meebrengen, die niet te beta len zijn. B. en W. vragen thans de gel den toe te staan en wanneer het noo- dig mocht blijken, dan kan nog een commissie van advies in het leven ge roepen worden. De heer Roestenberg is niet voor een commissie. Wat thans gebeuren moet is noodzakelijk. De Voorzitter zegt dat er geen an dere dringender behoeften zijn als de ze. Wil de raad later nog eens een com missie benoemen, dan is dit zijn zaak. Spr. wil thans dit voorstel in stemming brengen. Vóór stemden de heeren Grootswa- gers, Vrinten, van Nieuwstadt, van Laarhoven, Elshout, Roestenberg en van Lier. Tegen stemden de heeren van Val- deren, v. d. Heuvel, Markus, Snap haan, Verhoeven en de Jong, zoodat het voorstel van B. en W. met 8 tegen 6 stemmen is aangenomen. indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Deze geeft een ware mondwassching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en.... zeer zuinig. Tube 60,40 ct. Doos 20 ct. -♦ juridische adviezen aan de zijde van de Gebrs. de Kort staan. Wanneer het eenmaal zoover komt, zal ook de ge meente moeten gaan procedeeren en ieder weet hoeveel geld dit wel kost. Spr. wil daarom verzoeken deze zaak nog eens goed onder de loupe te ne men, waarbij mogelijk zoowel de be langen van de requestranten als die van de gemeente kunnen worden gediend. Door het feit dat de straat bestaat is toch sanctie verleent aan de acte van den notaris. Spr. vindt het maar het beste niet al te diep op deze zaak in te gaan, want dan zou wel eens kunnen blijken dat de gemeente meer kreeg dan waarop zij recht had. De Voorzitter moet op de eerste plaats ernstig protesteeren tegen de manier waarop requestranten hun nieuw verzoek gesteld hebben.- In het raadsbesluit van '33 zijn dui delijk de verplichtingen van de Gebrs. de Kort vastgelegd. Zij hebben zich daarin, behalve tot het aanleggen van trottoirs, ook verplicht van iederen eigenaar die er wil gaan bouwen een zeker bedrag te heffen en die gelden aan de gemeente over te maken. Dat aan deze straat een naam is ge geven wil niet zeggen dat ze daardoor ook als zoodanig door de gemeente ge sanctioneerd is. Men is bovendien nog gebonden aan de verordening van de bebouwings-voorschriften en aan de verordening tot exploitatie van bouw terreinen. Wanneer er over belangen van deze straat gesproken wordt, dan heeft dit alleen betrekking op de belangen van requestranten. De gemeente heeft bij deze straat geen enkel belang. De re questranten kunnen, zooals de zaken thans staan daar geen bouwterrein ver- koopen, aangezien daar niet gebouwd kan worden. Mocht het evenwel zoover komen dat de gemeente in een proce dure zou gewikkeld worden, dan ge looft spr. niet dat de gemeente verant woordelijk gesteld zal worden. Spr. is van meening dat het zoover wel niet zal komen, want wanneer requestranten de zaak eens goed bezien, zullen zij in korten tijd tot de overtuiging komen, dat de raad reeds de grootst mogelijke coulantheid getoond heeft. Hij geeft hen daarom nogmaals in ernstige over weging om eens met het gemeentebe stuur in overleg te treden en spr. is daarom geneigd deze zaak nog wee,, eens aan te houden, alhoewel dit niet tot verandering van standpunt kan lei den. De heer v. d. Heuvel kan met dit laatste voorstel instemmen. Hij wil evenwel vragen wat er gebeurt met de huiseigenaren die reeds daar gebouwd hebben. Kunnen de Gebrs. de Kort daar ook nog geld op verhalen? De Voorzitter zegt van niet, maar dit kan geen bezwaar zijn, daar, wan neer requestranten zelf een straat aan leggen, zij den prijs er toch dubbel en dwars uithalen. De heer Roestenberg zegt dat de straat aan de gemeente geschonken is bij overdracht onder voorwaarden van beide partijen. Aan deze voorv/aarden is door requestranten evenwel nimmer voldaan. Wij hebben bovendien nog de exploitatievoorschriften en een be bouwingsreglement, waarin nog meer verplichtingen zijn vastgelegd. Deze kwestie moet daarom zakelijk bekeken worden. Al zouden requestranten 90 willen bijdragen, inplaats van 50, dan zouden zij nog 10 voordeel hebben. Dit agendapunt wordt hierm voor- loopig tot de volgende vergadering aangehouden. 13. Voorstel tot wijziging der gemeen te-begrooting en van de begroo- ting van de expl. der drainagevel den te Loonopzand over 1937. Praeadvies: Beide wijzigingen hebben ten doel de begrooting met de werkelijke uitgaven in overeenstemming te brengen, voor de daarvoor in te richten. Dit locaal zal vergroot worden met den thans bestaanden gang en aan de noordzijde zal een ruimte worden ge bouwd voor het publiek en (loketten) en daarin zullen de beide secretarie-af- deelingen worden ondergebracht. Dit locaal krijgt door de verbouwing, waar van hierboven sprake is, een opper vlakte van 10 bij 6.40 m. Zuidelijk van dit locaal (thans bodekamer met zij gang) komt de kamer van den secreta ris te liggen. Met den secretaris houden wij ons van de groote noodzakelijkheid dezer verbouwing verzekerd. Met deze verbouwing zal het locaal, waarin thans de brandweer is onder gebracht, worden omgebouwd tot een kluis van 3 bij 4]/2 m., waarin naast de bescheiden, welke voor brand be- hooren te worden behoed, ook de bur gerlijke stand kan worden geborgen. Voor de brandweer zal, indien men met het vorenstaande kan accoord gaan, een nieuw locaal ter zijde van 't gemeentehuis moeten worden gebouwd. Het ligt verder in de bedoeling om de trouwkamer in de bovensecretarie on der te brengen. De beneden-secretarie zal in 2 ver trekken worden verdeeld, waarvan de voorkamer bij het politie-bureau, dat vooral bij eventueele verhooren van grooteren omvang, veel te klein is, zal worden gevoegd en zal het achter- locaal als bodekamer met vestiaire wor den ingericht. De politie krijgt daardoor een betere ruimte, zoowel voor politiedoeleinden als berging van bescheiden ter beschik king. Deze verbouwing met de daarmede noodzakelijk gepaard gaande inrich ting, al zullen ten aanzien van dit laat ste vele behoeften onbevredigd blijven, zal een uitgaaf van 3.000.— vra- gen. Niettegenstaande de moeilijke finan- cieele positie der gemeente, durven wij U toch, wijl de administratie deze ver bouwing dringend noodig maakt, voor stellen daartoe te besluiten en zouden wij deze kosten wenschen te financier- ren door verkoop van 2.000.In schrijving Grootboek Nationale Schuld en 1000.— af te nemen van den post voor onvoorziene uitgaven. De heer v. Nieuwstadt had gemeend dat er nog wel eens een nieuw raadhuis zou komen. Nu heeft spr. zoo den in druk dat het bedrag dat hier zou be steed worden aan dit gebouw boter aan de galg gesmeerd is. Wij hebben hier een raadhuis, zegt spr., dat eigenlijk geen raadhuis is en wanneer men er nu nog meer aan gaat verbouwen, lijkt het spr. zoo, dat het goed geld naar kwaad geld gooien is. Spreker vraagt of de mogelijkheid niet bestaat dat er in de toekomst eens een nieuw raadhuis kan gebouwd worden en daarbij dan denzelfden weg te volgen als in de gemeente Vlijmen, waar een commissie van advies benoemd is. Spr. zou dat hier ook liever gezien hebben, daar hij van meening is dat dit voorstel het bouwen van een nieuw raadhuis illusionair maakt. De Voorzitter vindt datgene wat de heer v. Nieuwstadt over het raadhuis vertelde wel wat erg, daar het tot nu toe zijn diensten toch goed bewezen heeft. Er is thans wel een balletje op gegooid, dat bij gelegenheid wel eens overdacht, maar helaas niet voor uit voering vatbaar is. Het is naar spr.'s meening ten minste aan twijfel onder hevig of er met eenige kans op succes binnen zeer korten tijd een nieuw raad huis zal komen. In andere gemeenten heeft men nog wel eens kunnen profi- teeren van de vrijgevigheid van het Werkfonds. Wanneer het hier even wel zoo ver zou komen, zou op de eer ste plaats gevraagd worden of men zoo lang mogelijk zich met het oude raad huis beholpen heeft. Uitbreiding is schouwen om er dan van te maken wat er van te maken valt. De heer Markus: Het geeft mij ten zeerste verwonderd hoe of B. en W. met 'n voorstel tot verbouwing van 't gemeentehuis durven komen als we eens even om ons heen zien hoe of een zekere categorie der bevolking lang zaam maar zeker 'n kwijnende dood sterft of tot den bedelstaf gedwongen wordt en ten slotte door nood gedwon gen in handen der justitie geraakt. Ik voor mij, ben er ten volle van overtuigd, dat dit voorstel in een be hoefte voorziet, doch van de andere zijde bekeken geloof ik, dat geen brood, melk, waterleiding, huur etc. te kun nen betalen, een heel andere behoefte is. Volgens een menschwaardigen blik op* den huidigen stand van zaken dient in dit behoefte-element toch eerst voor zien te worden en dan kan pas een der gelijk voorstel als hier door B. en W. gedaan, worden onder de loupe worden genomen. Bovendien lijkt mij de ver bouwing zeer onpractisch, daar ver schillende noodzakelijkheden buiten be schouwing gelaten zijn. Mijns inziens is elke cent die aan verbouwing van een dergelijk raadhuis wordt uitgege ven weggegooid geld. Ik had liever ge zien dat B. en W. 1000.van den post onvoorzien hadden afgenomen voor bedeeling onder de armen. Ik zou daarom B. en W. willen verzoeken om het voorstel terug te nemen en zoo niet dan stel ik voor dit in stemming te bren gen. De heer Roestenberg zegt dat het hem verheugt dat ook de heer Markus van de noodzakelijkheid van verbou wing overtuigd is. Spr. zegt van het voorstel tot verbouwing geschrokken te zijn, maar toen hem nader bleek dat hiervoor slechts 3000.noodig was, was hij er zeer mee ingenomen. Er blijft nog wel veel te wenschen over, maar spr. meent toch dat wanneer men deze zaak economisch bekijkt, er geen ernstige bezwaren tegen het-voorstel zullen zijn. De Voorzitter zegt dat nu er een bedrag wordt uitgegeven voor verbou wing, zeker 't plan in zijn geheel beke ken moet worden, maar daar er dan toch veel te wenschen over zou blijven, heeft men zich hier tot het allernood zakelijkste moeten beperken. B. en W. hebben ook wel de overtuiging dat de raadszaal niet groot is en dat de pu blieke belangstelling ook steeds niet voldoende ruimte heeft om de verga deringen te volgen. Men moet boven dien met de uitbreiding toch rekening houden met het feit dat er nog wel eens een nieuw raadhuis zal komen, waarvan de plaats in het uitbreidings plan is vastgesteld. De heer Markus heeft met veel mooie woorden een lans gebroken voor de menschen die geen melk of water kunnen koopen, waar voor hij 1000.-— zou willen beschik baar stellen. Spr. zou hiermee graag accoord gaan, wanneer de heer Mar kus ook maar de bronnen aangaf waar dat geld vandaan gehaald moet wor den. Men moet evenwel steeds met beide beenen op den grond blijven staan. De heer Markus is zelf van de noodzakelijkheid van deze uitbreiding overtuigd en hij zou dus aan dit voor stel gevolg moeten geven. Het hier voorgestelde is dringend noodzakelijk. Wat zou er moeten gebeuren als er on verhoeds eens een ongeluk plaats had? Dan zou de gemeente voor nog veel grootere kosten komen te staan. De heer v. d. Heuvel noemt de in het uitbreidingsplan aangewezen plaats voor een nieuw raadhuis toekomstmu ziek, waar in deze nog geen rekening mee behoeft gehouden te worden. Spr. had liever gezien dat B. en W. hadden gezegd: wij hebben nu de gelegenheid, hoe kunnen wij nu iets maken dat wer kelijk afdoende is en dat dan een 20 of 25 jaar kan meegaan. Spr. wil daarom voorstellen dit plan voorloopig in por- Marinus Maria, zv. A. Smits en Ma. Ja. van der Velden Adrianus Elisabeth Maria, dv. H. W. van Nofje en Wa. Ga. Schoenmakers Johan, zv. A. Soeter- boek en Ga. van Gooi Antonius Rei- nier Joseph, zv. J. Brent en Ja. Pa. Valk Hendrika Maria Martina, dv. W. Vrin ten en Ja. Cha. van Gulik Bernardus Wilhelmus Maria, zv. W. A. van der Lee en Ca. Ca. Kufjs. Overleden: Geene. Huw. aangiften: J. J. M. Langermans, oud 53 jaren, te Waalwijk en Wa. Ra. Ma. van Dortmond, oud 23 jaren, wonende alhier C. J. Claassen, oud 29 jaren, te Dongen en Aa. La. Damen, oud 28 jaren, alhier J. J. de Leeuw, oud 23 jaren, te Waalwijk en Pa. van Wanrooy, oud 25 jaren, alhier. 'Ingekomen: J. W. de Kort, van Tilburg Ja. Ca. Ba. de Hoogh, van Dongen L. Ver woerd en ecntgenoote, van Geldermalsen. Vertrokken: J. P. van Dam en gezin naar Sprang- Capelle Ca. Pa. van Dongen naar 1, denhout G. J. M. van den Wilden-, berg en gezin naar Heer-Hugowaard Ja. Ha. Dekkers naar Grave G. J. M. Hornman naar Tilburg J. J. van der Steen naar Tilburg Pa. Aa. v. Kuijk naar Tilburg M. M. van Kufjk naar Dongen H. A. van der Ven naar Ber- kel P. A. Groenendaal naar Dongen Aa. van Rijswijk naar Tilburg P. G. W. van Breugel naar Eindhoven. De Voorzitter hoopt dat de heeren I Op Vrijdag 3 Juni houdt de Pol- die hun stem niet aan het voorstel heb- der van Druuen haar algemeene ben kunnen geven, vrede met dit jaarvergadeung in Hotel Vissers raadsbesluit kunnen nemen. Hij wil namens het secretarie-per soneel den raad dankzeggen voor dit genomen besluit dat zeker in een drin gende behoefte voorziet. 16. Rondvraag. Hiervan werd geen gebruik gemaakt. De Voorzitter sloot hierna deze openbare vergadering. Onze zangvereeniging Bel Canto ont ving de vereerende uitnoodiging in de maand September a s, een concert te lomen geven bij de zangvereenigi«>g Wiihelmina te Dongen, ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van deze zang- vereeniging. De R.K. Kijvereeniging „Hyppos" organiseert op Donderdag 26 Mei iHe- melvaartsdag) een groot nationaal Con cours-Hippique en Ruiterfeest voor Landelijke Rijvereenigingen van de N C.B. Dit concours heeft plaats in het R-K. Sport en Wandelpark en zal om 12 uur aanvangen. Om 2 uur zal de officieele opening plaats hebben door den HoogEerw. Heer A. J. van den Brekel, Deken en Pastoor alhier, waarna parade der deelnemende achttallen. Begonnen wordt met dressuur voor achttallen, verder individueele dressuur, Springconcours voor Landelijke Ruiters, Concaurs voor aangespannen Trekpaar den, aangespannen Tuigpaarden en Ta--li— ho (stap, draf en galop). Reeds een tiental vereenigingen heeft toegezegd, zaodit reeds minstens op een 80- tal ru ters kan gerekend worden Waar Kaatsheuvel een dergelijk concours nog niet gehad heeft, zal ongetwijfeld de belangstelling zeer groot zijn. R.K. Bond Groote Gezinnen. ties v.ui. om iü uur. De ageuua vermeldt o.m. mach tiging lot het aangaan van a. een kasgeldleeuing ad. f 1U0ÜO per I Juli a.s. b. een geldleening tot ten hoogste 1 8UÜU,per I Jan. a.s. Verder de verkiezing van een bestuurslid wegens penodiek aine- den van den heer Gijsb. van Spijk. Voorstel tot uitbreiding der be vloeiingswerken. De waterschapslasten voor de bevloeiïng worden begroot op i 3UU0 tegen t 2328,68 vorig jaar en voor de uitbreiding bevloeiïngswti ktn wordt 1 825 op de begrooling voor gesteld. Op Zaterdag 21 Mei a.s. zal het Zwembassin »De Pieune Wiel« op otlicieele wijze worden opengesteld. Tot badmeester aan het natuur bad »de Pieune Wiek alhier is door B. en W. benoemd de heer H. M. Portier uit 's Bosch. De benoemde moet 21 Mei a.s. in functie treden. Onder presidium van den heer Jo Knippels kwamen de leden der R.K.v.v. »V.J.C.« in algemeenever. gadering bijeen. Het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den Eerw. Broeder Fransiscus werd niet algemeene stemmen goedgekeurd. Bij acclamatie werd bet thans zittende bestuur herkozen, waarvoor Kapelaan Vogels en de Voorzitter den leden dank zegde voor het in hun opnieuw gestelde vertrouwen. Wegens vertrek van den heer Jozel Tupi, die op heden op zeer correcte wijze had zorg gedragen voor de inning der contributie werd In de Donderdagavond onder lei- daal voor aangeweztn|de heer Theo ding van Dr. Capetti gehouden verga- I Laarakker. dering, werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd en werd medegedeeld dat eenige leden-winkeliers reductie zullen toestaan voor de leden van den Bond. De concept-statuten werden goed gekeurd en als bestuursleden werden bij geheime stemming gekozen de hee ren Dr. Capetti, P. Sweens, D. Mathijs- sen, A. de Kort, L. Valk en Jos. de Brouwer. Er volgde nog een geanimeerde rondvraag. LOON-OP-ZAND. Pastoor Schoenmakers. Dinsdag, op den dag dat Z.E. Heer pastoor zijn zilveren Priesterfeest vierde, heeft een deputatie der Jon gens- en Meisjesschool hem in het St. Elisabeths-Gasthuis te Tilburg een bezoek gebracht. Pastoor Schoenma kers was door deze aardige attentie zeer getroffen. Naar wij nader vernemen is de toe stand van onzen Z.E. Heer Pastoor nog steeds vooruitgaande. Benoemd. De heer J. B. van Opstal alhier, lid van de vereeniging van leeraren, werd dezer dagen benoemd tot examinator voor de mondelinge examens ter ver krijging van het middenstandsdiplo ma. LOON OP ZAND. Van 13 tot en met 19 Mei 1938. Geboren Adriaan Michaël Dominicus Beatrix, zv. J. F. Bienert en La. Ga. van Boxtel Wiihelmina Francisca, dv. A. L. van der Linden en Ca. Vermeulen Franciscus In zeer hartelijke woorden dankte Kapelaan Vogels het scheidende lid Tupi voor hetgeen hij voor de ver eeniging had gedaan. Hij hoopte, dat deze tijd hem steeds bij zou blijven als hij in zijn vaderland Hongaiije was teruggekeerd. Spr. stelde het scheidende lid als voor. beeld voor de overige leden. Bij monde van Jen voorzitter werd den heer Tupi een vulpen met inscriptie aangeboden. Na nog eenige pittige woorden van den voorzitter en een bespre king omtrent een te organiseeren nedei laagtournooi werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. Woensdagmiddag hield de Boe rinnenbond haar algemeene jaar. vergadering in de zaal van het meisjespatronaat. Na het openingswoord van de voorzitster Wa. van Delft bracht de secretaresse Ja. Vugts het jaarver slag uil, hetwelk met algemeene stemmen werd goedgekeuid. De heer Ganzenboom hield daar na een interessante lezing over de «Geschiedenis van Brabant«. Kapelaan Vogels dankte spreker voor zijn leerzame lezing. De ieden woonden hierna het H Lof bij waarna een tractatie volgde. Besloten werd een excursie te arrangeeren naar Veghel en de landbouwtentoonstelling te Dongen. Bij genot gzame deelname zal de zen winter een E H B O. cursus gegeven worden.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7