Binnenlandsch Nieuws. SPORT, Minister Steenberghe doet een beroep op 't vertrouwen der ondernemers. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft gisteravond te Amsterdam aan een banquet van de Induslrieele Club, gehouden ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan dier Club, een rede gehouden onder den titel «Staat en Ondernemer». Hierin heeft hij uiteengezet, hoe de economische depressie oorzaak was van een toenemen der bemoei ing van den staat met het bedrijfs leven, en o m. betoogd, dat de or dening een taak is voor het bedrijfs leven zelf, waarnaast er een roeping is voor de overheid. Staal en ondernemer. Het is niet staat versus ondernemer of onder nemer contra staat. Alleen wanneer èn staat èn ondernemer hun taak zien en in samenwerking aan de vervulling van die taak alle energie wijden, zullen de komende moeilijk heden ons niet weerloos vinden. Samenwerking zonder vertrouwen is echter een onmogelijkheid. Ik doe daarom met nadruk een beroep op dat vertrouwen, dat de onmisbare basis vormt van en fundament geeft aan de verhouding staat en onder nemer, vertrouwen, dat ook den Nederlandschen staat en den Neder- landschen ondernemer sterke inde vervulling van de zware taak, die wacht. Uit de Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren haar vergadering geopend met een beraadslaging over het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen om. trent ruilverkaveling. Dit welsonK werp is met 31 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer Van Sasse van Ysselt (R.K.) stemde tegen, daar hij meende, dat de particuliere grond eigendom door het ontwerp te wei nig geëerbiedigd wordt. Ook de voorzitter bracht zijr. stem tegen het ontwerp uit. Ook heeft de Kamer de wet op de regeling der vestiging van indu- strieele bedrijven aangenomen. Vredesgang der vrouwen. Demonstratie in Den Haag van 15.000 vrouwen. Meer dan 15.000 Nederlandsche vrouwen hebben Woensdag uiting gegeven aan het verlangen naai den vrede, dat over heel de wereld in tallooze vormen naar voren komt, doch zich telkens opnieuw ziet ge. plaatst tegenover de dreiging en de verschrikking van den modernen oorlog. Ten vijfden male ging door de straten van Den Haag een zwijg zame stoet van langzaam voort schrijdende vrouwen, en ook deze vijfde vrouwen vredesgang was weer indrukwekkend door haar massale afmetingen en door de plechtige stilte, die slechts door het geluid van regelmatige, vastberaden voet stappen werd verbroken. Op de Regentesselaan verlieten eenige deputaties den stoet, die aan het permanente hof van internatio nale judilie en aan de regeering een adres aanboden, van welk laatste de inhoud ter kennis zal worden gebracht van de Koningin en Prin ses Juliana. Namens de regeering ontving mi nister Patijn de deputatie van den vredesgang. Dekking Defensiekosten. De minister zegt in z'n antwoord aan de Eerste Kamer o.m.: Zooals uit vorenstaande mede- deelingen kan worden afgeleid, heeft hij een matige verhooging van de personeele belasting in overweging genomen voor het geval de opbrengst van de reeds ingediende belasting maatregelen, alsmede de opbrengst van de bij hem in overweging zijnde verhooging van de omzetbelasting niet toereikend zou zijn om de nieuwe uitgaven voor de defensie te dekken. Voorts herhaalt de minister, dat van hem voorshands geen voorstel tot invoering van een radiobelasting te verwachten is. Invoering van verplichten arbeids dienst voor jeugdige werkloozen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, wordt in regeeringskrin- gen de invoering in ons land van een verplichten arbeidsdienst voor jeugdige werkloozen in den leeftijd van 20—24 jaar, thans ernstig over wogen. Een en ander zou niet om eco nomische redenen geschieden met het oog op vermindering der werk- loosheid, doch meer om sociaal- paedagogische motieven, waarbij o.m. sterk rekening wordt gehouden met de toenemende criminaliteit onder de jongens. Volgens ingewijden heeft het sy steem van de reeds in ons land door verschillende organisaties ingerichte vrijwilligerskampen, niet het ge- wenschte resultaat opgeleverd. Rekening houdend met degroote tegenkanting, welke men zeker zal ontmoeten, overweegt men ter be- voegder plaatse, Katholieke, Chris telijke en neutrale kampen in ver schillende deelen van ons land in te voeren. Vestigingswet Kleinbedrijf. De beschikkingen van den minis ter van Economische Zaken, waarbij voor verscheidene bedrijfstakken op grond van de Vestigingswet- kleinbedrijf de vestiging van inrich tingen zonder vergunning van den minister werd verboden, m.a.w. een spertijd werd ingesteld in afwachting van de vaststelling der vestigings- eischen voor het betrokken bedrijf, zijn thans aangevuld met de bepa ling, dat dit verbod ook geldt ten aanzien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende be drijf en ten aanzien van de voort zetting van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf, in geval van wijziging in de personen van onder nemers of beheerders. Het boven, staande geldt voor het broodver- koopbedrijf, broodbakkersbedrijf, schoenherstellersbedr., maatschoen- makersbedrijf, het bedrijf van ortho paedisch schoenmaker, schoenver- koopersbedrijf en den kantoorboek handel. Werkloosheid nog dalende. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 April 1938 bij ge- subsideerde vereenigingen met werkeloo zenkas waren aangesloten .559.100 personen (waaronder 75.700 landarbei ders.) Voor de 559.100 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 23,3 (in d.e vorige verslagweek 23,8). In de tweede verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren a.v. 1932 23 6,1933 26.1, 1934 23-5, 1935 27,2,1936 29 6, 1937 24.1, 1938 23.3. Dij de organen der openbare arbeid bemiddeling stonden op 30 April 1938 in totaal 372.458 werkzoekenden inge schreven, onder wie 352.391 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 354.715 werkloos, onder wie 339.972 mannen. Blijkens opgave van den directeur generaal van werkverschaffing en steun verlening waren onder het aantal van 376 977 werkloozen op 26 Maart 1938 begrepen 50.900 tewerkgestelde werk loozen en 172817 gesteunde werkloozen (waaronder 677 personen die arbeiden onder het stelsel „werken voor de steun") Handelserkenningen Groenten en Fruit De Nederlandsche Groenten- en Fruil-centrale vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het verboden is, een groenten- of fruitwinkel, ventwinkel, of welken anderen vorm van handel in groenten en fruit ook, te beginnen, alvorens de Cen trale dezen als zoodanig heeft erkend. Voorts ontraadt zij een ieder, een groenten, of fruitwinkel, ventwijk enz over te nemen, alvorens zich bij de Centrale te hebben vergewist, dat men voldoet aan de voor erkenning gestelde vereischlen,aan gezien bij koop of verkoop van een groenten- of fruitwinkel, ventwijk enz. de handelserkenning niet mede op den kooper overgaat. Wetsontwerp tot reglementeering van den detailhandel in België. De betreffende Commissie heeft voor dit wetsontwerp een nieuwe tekst voorgesteld, luidens welke voor het openen of overnemen van inrichtingen voor detailverkoop als voornaamste eisch wordt gesteld, dat men een beroepsstage heeft volbracht in alle gevallen waarin die stage, na raadpleging der be roepsverenigingen, door Koninklijk besluit zal verplichtend gemaakt worden. Dit besluit zal voor elke soort handel de aannemingsvoorwaarden tot de proeftijd en de duur er van vaststellen. De handelaar, op het oogenblik der bekendmaking der onderhavige wet gevestigd en hier van het bewijs leverend door zijn inschrijving in het handelsregister, wordt verondersteld de hierboven bedoelde stage te hebben volbracht; indien hij in het handelsregister nog niet ingeschreven is, zal hij binnen de zes maand na bekend- making van onderhavige wet zijn inschrijving mogen vorderen, zonder een boete op te loopen wegens laattijdigheid er van. Het voorgaande is niet van toe passing op het overdragen van een handel tusschen bloedverwanten in de rechte lijn of in de zijlinie 2e graad. De Belgische vestigingswet laat dus vrij het overgaan van een zaak van vader op zoon, van grootvader op kleinzoon, van oom op neef, enz. De Nederlandsche vestigings wet kent in dit opzicht alleen het overgaan van een zaak op de weduwe en/of wettige minderjarige kinderen, in welk geval geen ver gunning noodig is. Het Belgische ontwerp.vestigings wet blijkt levens te willen bevor deren, dal alle zaken in 't handels register worden ingeschreven. Het feest van den arbeid te Tilburg - 26 Mei De Bossche Diocesane Werklieden- bond blaast om de vijf jaar verzamelen voor al haar leden en afdelingen tot het houden van een gezamenlijken Bondsdag. Dit jaar zal er zulk een Bondsdag gehouden worden en wel te Tilbuag in het Sportpark, op Hemelvaartsdag 26 Mei a. s. Omdat een Werklieden-Organisatie niet enkel een spiegelbeeld is van den groeienden werkliedenstand maar méér dan dat een Voortrekker naar een nieuwen levens-stijl, naar de gestelde idealen, zal zij niet in oude vormen vastroesten, maar met den tijd mee, zich telkens vernieuwend, voor haar organi satiewerk die vorm kiezen welke door en omstandigheden gevorderd wordt. Daarom heeft men den Bondsdag van 1938 gemaakt tot een Beest van den Arbeid. Wat is dat eigenlijk een Feest van den Arbeid? Is dat zoo maar een vlag die een willekeurige lading dekt? Voor ons wil 't zeggen: Wij arbeiders die door den arbeid ons brood verdienen en eensdeels ons verheugen dat wij arbeid hebben, anderdeels hunkeren naar onze plaats in het productie- proces wij willen den Arbeid op het voetstuk plaatsen en den Arbeid vieren als de goede levens—gave die het leven mo gelijk maakt en het vorm en inhoud geeft. Wij willen nog iets anders. In deze materialistischen tijd is 't goed den .ar- bied tegelijk te zien als een onderdeel van ons levens werk, den dienst van God. Daarom zetten wij den Arbeid onder de lichtbundels van het Geloof om scherp te zien de juiste verhouding en de juiste waarde van den dagelijk- schen arbeid tegen tijd en eeuwigheid. Daarom is het thema, de leuze van dit Feest van den Arbeid, zóó: Voor Arbeid en Geloof". De leuze zal op origineele wijze worden uitgewerkt vo„r de verwachtte 12.000 deelnemers van den Diocesanen Werkliedenbond, die uit alle hoeken en kanten van ons Bisdom zullen optrek ken naar Tilburgs Sportpark. Het zal een feest worden voor het oog en voor het oor, en wat meer zegt wij hopen tegelijk, méér dan door lange redevoeringen mogelijk is, de gedachten uitgedrukt in de leuze; 'Voor Arbeid en Geloof", overtuigend en diep ver ankerd vast te leggen in de hoofden en harten van al onze aanwezige leden. Met groote zorg zijn alle voorberei dingen getroffen. De tekst voor dit Feest van den Ar beid is verzorgd door den Aalmoezenier van de Bossche Dioc. Werkliedenbond. De regie is in handen van den heer J.Spoorenberg uit Breda. Ongeveer 800 leden van de Arbeiders beweging ut Tijburg en omgeving mannen en vrouwen, jongens en meisjes oefenen reeds weken en weken met prachtige discipline en volharding om het geheel te doen slagen. Hetzal een evenment worden in het leven van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. Distributie van margarine en vet aan werkloozen. De Minister van Sociale Zaken heeft een schrijven gericht aan de gemeentebesturen, inzake de ^distri butie van goedkoope en onver mengde margarine en bak- en braadvet. In dit schrijven wijst de minister erop, hoezeer het gewenscht is den kleinhandel (en c.q. de grossiers), voor zoover mogelijk bij de ver strekking van goedkoope onver mengde margarine en goedkoop bak- en braadvet aan werkloozen en armlastigen in te schakelen' De reden hiervan is gelegen in den wensch om den winkelstand zooveel mogelijk, ook daar waar het betrpft de voorziening van hel minst koopkrachtige deel der bevolking, in de uitoefening van de hem eigen maatschappelijke functie te hand haven en te steunen. Daarom heeft de minister van Economische Zaken zijn mede werking verleend om de marge, welke voor den ingeschakelden handel (winkeliers en c.q. grossiers) beschikbaar is, boven de thans geldende van 2 cent per kgr. met 1 cent per kg. te verhoogen en derhalve te bepalen op 3 ct. per kg. Weer vier geïnterneerde Span jaarden gevlucht Opnieuw zijn vier der hier te lande geasyleerde Spanjaarden ge vlucht. Zij hadden hun intrek ge. nomen in het Kolpingshuis te 's Gravenhage en worden sinds Woensdagmiddag vei mist. Prinses Beatrix-sluis De minister van Waterstaat maakt hekend dat met hooge goedkeuring van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard de nieuwe sluis van den zijtak uaar Vreeswijk van het Amsterdam Rijnkanaal den naam «Prinses Beatrix—sluis« zal dragen. Aanleg van nieuw vliegveld voor Rotterdam Met op één na algemeene stem men heeft de ^gemeenteraad van middag na een langdurig jdebat besloten, overeenkomstig 't voorstel van B. en W., het vliegveld Waal haven voor f1,100,000 aan het rijk te verkoopen en over te gaan tot het aanleggen van een nieuw vlieg veld voor de burgerluchtvaart in den Zestienhovensche polder, onder Schiedam, waarmede een bedrag van f4,950,000 gemoeid zal zijn. PROMOTIEWEDSTRIJDEN. W.S.C.—TIVOLI. Een lastige wedstrijd met geheel open kansen. Morgen zal dan voor WSC de derde ronde ingaan van de promotiewedstrij den om een plaatsje in de tweede klas. De twee eerste ronden is WSC zonder kleerscheuren doorgekomen, zoodat tot dusverre haar kansen uitzonderlijk fraai staan en wanneer de zwarthemden ook morgen in staat zouden zijn de overwin ning te behalen, dan is hare promotie een feit, waaraan noch Tivoli noch WVVZ iets doen kunnen. Voor dit feit kan mogelijk morgen Waalwijk gesteld worden, maar evengoed mogelijk is ook het omgekeerde, een overwinning van Tivoli, waardoor de WSC'ers hun kansen nog wel in eigen hand houden, maar waardoor deze toch een gevoeligen duw gekregen hebben. Zooals gezegd staan de kansen voor wat de wedstrijd betreft aan beide zijden nagenoeg even gunstig, met het gevolg dat een spannenden strijd te wachten zal zijn. Tivoli immers vecht om haar plaats in de tweede klasse te handhaven. Nu kan men wel zeggen dat zij dat in Eindhoven ook deed en toch verloor, maar men be denke daarbij wel, dat wanneer de Ti- voli-voorhoede toen wat productiever geweest was, de uitslag daar wel eens juist andersom had kunnen zijn. Dit feit nu stemt ons tot nadenken. Want wat zal er gebeuren wanneer de Eindhove- ren morgen eens van een groote produc tiviteit blijk geven en hun veldwerk even goed verzorgd zal zijn als in den wedstrijd TivoliWSC? Wij zijn er van overtuigd dat WSC dan heel goed zat moeten voetballen om een kansje op suc ces te hebben. Zooals men uit bovenstaande kan zien, zal het er dus morgen naar alle waar schijnlijkheid hard tegen hard gaan. Zoowel Tivoli als WSC zijn beiden van de noodzakelijkheid overtuigd dat een overwinning noodzakelijk is, want bij een nederlaag is Tivoli absoluut uitge schakeld, doch WSC moet winnen omdat zij het niet op den laatsten wedstrijd in Eindhoven mag aan laten komen, daar dit nogal veel risico met zich brengt. Aan de noodige spanning zal het dus niet ontbreken. Wanneer nu ook het weer eenigszins medewerkt kunnen morgen duizenden toeschouwers van een fraai partijtje voetbal genieten, dat, om de be langrijkheid die er mee gemoeid is, hen niet dikwijls meer geboden zal worden. Wy vertrouwen dat zij zullen medewer ken om het geheel tot een sportief genot te maken en spreken de hoop uit dat Waalwijk morgen weer zijn tweede-klas- serschap zal mogen begroeten. DE COMPETITIE. Wedstrijdprogramma. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. PSV—Be Quick Promotie 2e klas. HeroBleijerheide. MirandaDe Valk Promotie 3e klas. WSC—Tivoli KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijd PSVBe Quick is voor PSV in zooverre van beteekenis, dat zij hiermede gelegenheid krijgt zich van de onderste plaats los te werken. Wij geloo- ven wel dat zij hierin kan slagen om daardoor zich tevens te rehabiliteeren van het echec van vorige week tegen Heracles. Promotie 2e klas. Bleijerheide moet morgen bij Hero op bezoek. Een wedstrijd dus van nummer een tegen nummer laatst. Bleijerheide, dat in deze competitie nog geen enkel punt verloor, zal daar nu ook morgen wel voor oppassen. Miranda speelt thuis .tegen De Valk en kan met een beetje goeden wil de punten thuis houden. Promotie 3e klas. Hier wordt de belangrijke wedstrijd gespeeld tusschen WSC en Tivoli. Men kan er van verzekerd zijn dat de Waal- wijkers alles in het werk zullen stellen om door een overwinning het tweede klasserschap te behalen, hetgeen wij hen van harte toewenschen. NEDERLAND—SCHOTLAND. Aan de competitiewedstrijden van morgen, gaat hedenmiddag een mooi in termezzo vooraf in den vorm van een interland-wedstrijd tusschen Nederland en Schotland. Wij behoeven ons geen illusies te ma ken over een mogelijke Nederlandsche overwinning want er is geen enkele ama- teursplocg, die het spel van de Schotten kan weerstaan. Was het niet Schotland dat enkele weken terug het sterke En- gelsche elftal dat vorige week mét 63 van Duitschland won, een nederlaag toe bracht. Wij twijfelen er overigens niet aan of de Hollanders zullen zoo krachtig moge lijk partij geven om daardoor de neder laag zoo miniem mogelijk te doen wor den. NEDERLAND EN DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN IN FRANKRIJK. Naar wordt vernomen, zijn door den K.N.V.B. de namen van twee-en-twintig spelers, die in aanmerking komen voor de wedstrijden om het wereldkampioen schap in Prankrijk, aan het organisatie comité te Parijs opgegeven. Het zijn in Alphabetische volgorde: W. G. Andriesen (Ajax), D. Been (Ajax), P. N. de Boer (K.F.C.), B. J. Cal- denhove (D.W.S.), D. Drok (R.F.C.), J. L Harder (V.U.C.), G. H. van Heel (Fefje- noord), F. Hogenbirk (Be Quick), A. v. Male (Feijenoord), N'. J. Michel (P.S.V.h K. Ooms (D.W.V.), B. J. Paauwe (Feije noord), H. A. Pienter (Be Quick), P. Punt (D.F.C.), R. Pijpers (Roermond), J. C. Smit (Haarlem), H. J. van Spaendonck (Neptunes), F. C. van der Veen (Hera cles), L. R. J. Vente (Feijenoord), B. M. Weber (A.G.O.V.V.), F. Wels (Unitas) en A. N. de Winter (Haarlem). Het ligt niet in de bedoeling, dat deze 22 spelers allen de reis naar Havre zul len medemaken. Mocht Nederland het tol een tweeden wedstrijd brengen, dan kan opnieuw een keuze uit bovenstaande spe lers worden gemaakt. SPRANG. N. E. O. Op het voetbalterrein van N.E.O. aan het Oosteinde alhier zal Zaterdag middag een wedstrijd gespeeld worden voor de Zaterdagmiddag-competitie van den Brabantsche Voetbalbond. N.E.O. krijgt voor deze tweede thuiswedstrijd Noad uit Wijk op be zoek, zoodat de voetballiefhebbers ze ker weer een mooie en spannende wed strijd te wachten staat. Beide ploegen zijn aan elkaar gewaagd, maar N.E.O. heeft het voordeel van het eigen veld, zoodat de kans om de puntjes thuis te houden voor onze club niet is uitgeslo ten. Aanvang half zes. S. D. O. De voor Zaterdagmiddag vastgestel de wedstrijd van S.D.O. I tegen De Kozakken Boys te Werkendam, is op verzoek van S.D.O. uitgesteld. S.D.O. II zal naar wij vernemen we derom deelnemen aan de Zomeravond competitie van den Brab. Voetbalbond, welke competitie binnen enkele weken een aanvang neemt. Het Jeugdelftal neemt ook weer deel aan de Jeugd-competitie, welke volgen de week een aanvang neemt. I. V. C. B. Eerste klas. Brabantia H.B.C. Volendam V.V.H. Vost a 9— 5 12—10 9— 9 10—14 6— 8 Tweede klas. Derde klas. WEDSTRIJD HAARLEM—DE REST R.K.F. Het „De rest R.K.F ."-elftal. Het elftal van de rest der R.K.F. dat op Hemelvaartsdag op hel ADO-ter- rein in Den Haag een wedstrijd zal spelen ten bate van den bloedtrans fusiedienst, is als volgt samengesteld Doel: Pot (H.M.S.) Achter: Van Bree (Kolping, Oelers RIOS Echt); Midden: Coolen (R.K.T.V.V.), De Leeuw (Cosama), v. d. Linden (Zwa luw Vooruit); Vóór: Schings (Kerkrade), Dams (Kolping), Beerenschot (D.N.L.), Bree- men (Kerkrade), De Hosson (H.M.S.). PROGRAMMA VOOR ZONDAG 22 MEI. Kampióenscompelitie. VostaBrabantia, 2.30 uur. Promotie en degradatie. Eerste klasse. DongenSCO, 2.30 uur. BoxmeerZwaluw, 2.30 uur. Tweede klasse. GW—Bladella VelocGoirle Competitie. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. DE 0 3 Zwaluw- 3 2 1 0 9— 4 5 Dongen 3 2 0 1 5— 4 4 S.C.O. 2 1 1 0 5— 4 3 Boxmeer 3 1 0 2 4— 5 2 S.C.E. 3 0 0 3 5—11 0 S.V.D. 4 4 0 0 15— 2 8 Veloc 4 3 0 1 12— 5 6 Goirle 4 1 1 2 8—14 3 G.V.V. 3 0 1 2 5— 9 1 Bladella 3 0 0 3 4—14 0 W> i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8