Bi KERKNIEUWS, nnenlandsch Nieuws. ernslig verlies. Het publiek weet niet, welke rol deDuitschersgespeeld hebben en het effect op het moreel van het leger zal niet groot zijn, maar de leiding van het leger zal dit verlies moeilijk kunnen dragen. De strijd in China. Officieel wordt medegedeeld,aid us Reuter, dat alle Chineesche strijd, krachten, die de Japanners ten Zuid oosten van Hsoetsjau zouden hebben omsingeld, den spoorweg van Tient sin naar Poekau zijn overgetrokken en zich bij de overige Chineesche troepen hebben aangesloten. De Chineezen maken zich gereed voor den verderen strijd; zelfs wcrdt gemeld dat zij reeds een tegenaanval zouden hebben ingezet. Naar Domei uit Tokio meldt, is het Japansche offensief legen Lan Feng, een belangrijk strategisch punt aan den Loenghai-spoorweg, thans in vollen gang Driecolonr.es bevinden zich thans op weg naar de stad en een hiervan moet reeds binnengerukt zijn in Tsjataujing, dat op een afstand van 16 K.M. van Lan Feng is gelegen, waardoor de terugtocht der Chineesche troepen zou zijn afgesneden. De Chineesche troepen bij Lan Feng bestaan volgens Japansche opgave uit 80.000 goed uitgeruste en modern bewapende manschappen, die strikte orders zouden hebben van maarschalk Tsjang Kai sjek om verbitterden tegenstand te bieden, doch de Chineesche provinciale troepen zouden slechts op een gele genheid wachten om uit Lan Feng te kunnen vluchten. Volgens dezelfde bron zou er in Noord Honan on Jer de bevolking een opstand uitge broken zijn. Duizenden Chineezen zouden hier een gue illa voeren tegen decentrale Chineesche troepen Daearste haring aangevoerd Het conflict in de haringvisschei ij is de oorzaak geworden dat de eerste nieuwe haring dit jaar een week later is aangevoerd dan andere jaren. Terwijl de eerste uitvaardalum oorspronkeijk was vastgesteld op 11 Mei, is deze onder den invloed van de omstandigheden een week opge schort en den 18en voeren toen nog alleen de Kalwijkers uit. Scheve- ningen en Vlaardingen bleven thuis. Vandaag is aan den afslag te Vlaardingen nu de eerste «Holland sche nieuwe» aangevoerd van hel seizoen en wel 70 kantjes van de K. W. 122, schipper J. Corbee en 30 kantjes van de K.W. 151, schipper A. van Duyn. De prijs, dien de haring opbracht was buitengewoon hoog. Naar gelang van de kwaliteit varieerde hij van f89.50 tot 1 148.50 per ton. (een ton is ongeveer 1200 stuks en een kantje ongeveer 1000 stuks). Het vorig jaar kwam de eerste aanvoer op Vrijdag 14 Mei aan de Markt. Er werden toen niet minder dan 351 kantjes aangeboden,wat voor den eersten dag buitengewoon veel is. De opbrengst liep toen van f24.70 tot 169.50. In 1936 werd het 16 Mei Toen was er een aavoer van 120 kantjes die voor f 43.tot f 104.50 per ton van de hand gingen. Adres van den Nederlandsche Kappersbond aan den Minister van Economische Zaken De Nederlandsche Kappersbond zond heden een adres aan den Minister van Economische Zaken bevattende de namen van vier-en zeventig fabrikanten, grossiers en installateurs voor het kappersbedrijf, die allen adhaesi betuigen met het verzoek der gezamenlijke onder, nemersorganisalies om toepassing der Vestigingswet-Kleinbedrijf op het Kappersbedrijf. Behalve de adhaesie-betuiging, verklaren al deze leveranciers voor het Kappersbedrijf, waaronder de oudsten een de grootsten in die branche worden aangetroffen, dat zij «op grond van jarenlange zaken relaties in de kapperswereld, kunnen getuigen dat de ongebreidelde toe name van het aantal kapperszaken op de credietwaardigheid van de beoefenaren van het kappersbedrijf, een factor van zeer ongunstige in vloed is». Dat er inderdaad sprake is van een verontrustende toename van het aantal kapperszaken in Nederland is duidelijk gebleken bij de laatste onqüere van de Nederlandsche Kappersbond. Toen is n.l. vastge steld dat het aantal in Nederland gevestigde kapperszaken in 7 jaar tijd is toegenomen met een aantal van ruim 5000 nieuwe vestingen. In de gemeenten Appingedam, En schede, Geleen, Hengelo, Kerkrade, Winterswijk, Wormerveer,Zaandam en Zeist is het aantal kapperszaken meer dan verdubbeld, terwijl in tal van groote gemeenten een toename van 60 tot 80°/o viel te constateeren. Militair complot in Sovjet-Rusland »Op het laatste moment is een complot in leger en luchtvloot ontdekt tot het ten val brengen van Stalin en den volkscommissaris van Defensie, Worosjilof, ontdekt«, zoo schrijft het plaatselijk blad »Unsi Sucmi«. De ontevredenheid tegen de beide leiders zou in de garnizoenen in het eigenlijke Rusland, in Wit-Rusland en de Oekraïne tot uiting zijn ge komen, terwijl in Leningrad, Kief en Rostof een groot aantal arrestaties zouden hebben plaats gehad. De krijgsraad te Moskou zou reeds een bekend piloot, Rogov geheelen.een commandant van een militair vlieg veld en een ambtenaar van defensie ter doo:l hebben veroordeeld, welk vonnis inmiddels reeds zou zijn voltrokken. Toenemend verzet in Mexico. In strijd met de officieele mede- deelingen, volgens welke deregeering den toestand meester is, heeft de opstand zich verder uitgebreid. De gouverneur van den staat San Luis Fotosi, Netro, heeft zijn post verlaten en zich bij generaal Cedillo aangesloten. Tijdens een vuurgevecht in Lagu- nita, waarbij twaalf opstandelingen orn het leven kwamen, onder wie een neef van Cedillo, werden ver borgen vliegtuigen van Cedillo door regeeringstroepen gebombardeerd. Volgens berichlen in de bladen, zouden bombardementsvliegtuigen van de opstandelingen boven de stad San Luis, waar momenteel president Cardenas verblijft, zijn verschenen. De regeeringsvliegtuigen waren niet in staat, de vliegtuigen van de op standelingen te. achterhalen Krophol Ier-tentoonstel ling Van 1 tot en met 8 juni a. s houdt architect A. J Kropholler te wassenaar een tentoonstelling in de Openbare leeszaal. Choorslraat te Den Bosch van foto's, aquarellen en teekeningen, op zijn werk betrekking hebbend. De pro jecten van een wederopbouw der regale abdij van Egmond. die momenteel in het middelpunt der nationale belangstel ling staat, vormen de kern van deze tentoonstelling. Eerste lustrum van den werknemenden middentsand 3 Juli Landdag te Eindhoven. De R. K. Standsorganisatie voor den Werknemenden Middenstand viert dezen zomer haar eerste lustrum. In het verledenen tot op zekere hoogte ook thans nog leefde in de kringen van de werknemende midden standers de meening, dat voor hen de vakorganisatie voldoende was om een oplossing te krügen voor de vele dringende vraagstukken, die om oplos sing vragen. Steeds sterker wordt thans echter het bewustzijn, dat de stands organisatie het aangewezen middel, is om succes te bereiken op die terreinen, waar de belangen allen dezelfde zijn- Kwesties, als volontairsysteem, vacantie- regeling, gehuwde vrouw nietkostwinster waardeering voor de intellectueele pre statie, plaats in den Bedriifsraad, sti muleering van de totstandkoming der bedrijfsschappen enz. behooren alle tot deze categorie. Daarnaast raakt men in kringen van werknemende middenstan ders er steeds meer van overtuigd, dat op cultureel terrein, zoowel ten opzichte van eigen stand, als ten opzichte van de Katholieke cultuur in haar geheel, door samenwerking, zegenrijk werk kan worden verricht. De omstandigheden, waaronder deze jonge standsorganisatie, die een waardige plaats temidden van hear zusterorgani satie inneemt, haar eerste lustrum viert, zijn gunstig Weliswaar moeten hier en daar nog misverstanden uit den weg worden geruimd, maar het sterke be wustzijn, dat zij in eenzeer noodzaklijke behoefte voorziet, sterkt de leiding in haai streven om alle Katholieke intellec tueele werknemers in de voor hen geëigende standsorganisatie samen te brengen. Bij gelegeeheid van dit eerste Instrum roept de Werknemende Middenstand haar leden op naar een Landdag te Eindhoven, op Zondag 3 Juli in de Schouwburgzaal van „Katholiek Leven". Als sprekers zullen op dezen Landdag het woord voeren de bondsadviseur mgr. dr. H. A. Poels, pater J. Jacops M. S. C. en Dr. A. Cornelissen, bibliothecaris vm de R. K. Universiteit te Nijmegen. Tevens zal het Juli nummer van het maandblad van deze organisatie in aparte vorm verschijnen met talrijke bijdragen van vooraanstaandfiguren in ons land Bezoek van Koning Leopold aan Amsterdam. Naar wij vernemen is het offiici- eel bezoek van den Koning der Belgen aan H. M. de Koningin thans bepaald op 14 November. Koning Leopold zal dien dag in de hoofdstad aankomen. De Koning zal eenige dagen ten Paleizeopden Dam vertoeven. De duur van het bezoek staat nog niet vast. Ruim 7000 leden in één maand tijd. Als bewijs welke groote belang stelling in ons land voor de lucht bescherming bestaat, moge het vol gende dienen. In de maand April hebben zich voor het lidmaatschap van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming(Naussau O uwer kerkstr. 3, Den Haag) niet minder dan 7200 personen aangemeld, hetgeen neerkomt op een gemiddelde toeneming van 300 leden per werk dag. Op 1 Mei j.l. bedroeg het aantal afdeelingen 211. Artis een eeuw oud. In tegenwoordigheid van zeer vele genoodigden, waaronder zich ver scheidene autoriteiten van rijk. provincie en gemeenten bevonden, alsmede vertegenwoordigds uil de kringen van wetenschap en natuur bescherming, is in een der zalen De raad dezei gemeente verga derde Zaterdagavond onder voor. zitterschap van loco-burgemeester mr. Heere, Secretaris de heer Kie- boom. De heeren de Jong en de Bont waren afwezig, van wie eerstge noemde met kennisgeving. De no tulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de betoonde belang stelling bij de geboorte van Prinses Beatrix. b. Goedkeuring van een raads besluittot het heffen precariorechten. c. Alsvoor tot deel: eming aan de fraudeverzekering d. Alsvoor tot het aangaan van een kasgeldleening. e. Alsvoor tot wijziging van de bei. rooting. f. Machtiging tot het doen van uitgaven tot de helft van de posten der begrooting '37. g. Proces \*erbaal van kasopne ming. Al deze ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Verder is nog ingekomen een verzoek van den bond van Hotel-, Gafé- en Restauranthouders »Ons Belang«, waarin gevraagd wordt om de vermakelijkheidsbelasting te ver lagen. B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen, zoodat zij het eens bekijken kunnen in ver band met de begrooting 1939. Wordt^ goedgekeurd. 2 Voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen aan het verzoek van het bestuur der R K. Bijzondere Jongensschool te Raams- donksveer, om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor aan schaffing van leermiddelen. Dit verzoek dat van een gunstig advies van den inspecteur voorzien is, wordt goedgekeurd. Een bedrag van f 264.— zal beschikbaar wor den gesteld. 3 Alsvoor aan het verzoek van het bestuur van de scholen der N.H. Gemeente, tot aanschaffing van leermiddelen enschoolmeubelen ten behoeve vata de school op het Dorp. Dit is hetzelfde geval als bij punt 2, zoodat ook dit verzoek, dat gaat over een bedrag van f 198,50 inge willigd wordt. 4 Verzoek van het bestuur van voormelde scholen, om beschikbaar stelling van gelden a. voor de verbetering van privaten en waterplaatsen b. voor het afmaken van de betegeling van een gedeelte van den gang der school op 't Veer, met voorstel van B. en W., om alleen aan het verzoek sub. a de gevraagde medewerking te ver- ieenen. Het voorstel sub a, betreffende f 575.— wordt goedgekeurd als voor zien zijnde van een gunstig advies van den inspecteur. Overeenkomstig voorstel van B. en W. sub b, betreffende een be drag van f235.'— wordt dit verzoek niet ingewilligd. 5 Voorstel van B. en W. om aan de besturen der Bijzondere scholen een voorschot te verleenen op de exploitatievergoeding, bedoeld in art. 103, 6e lid der Lager Onder wijswet 1920. Aldus is besloten. 6 Ontwerp besluit tot 't aangaan eener kasgeldleening,groot f275,000 Besloten wordt deze leening te van Artis het honderd jarig bestaan in een plechtige bijeenkomst hei- dacht, waarbij talrijke sprekers het woord voerden. De laatste spreker in de rij was dan de ninister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. B. Slotemaker de Bruine, die in een korte toespraak het heilzame werk roemde dat Artis eeuwenlang verricht heeft, maar die vooral ook wees op het voorbeeld, dat Artis gegeven heeft en de leering, welke wij daaruit kunnen putten. De opvoedkundige waarde van Artis schuilt in de wijze, waarop hier wordt omgegaan met het le vende deel van Gods schepping. De minister sprak den oprechten wensch uit, dat Artis moge voort gaan een middel te zijn om ons volk te leeren zien de geheimen en rijkdommen van Gods schepping. Tot slot deelde de minister mede dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft den heer R. May voorzitter van het genoodschap, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en dr A. L. J. Sunier,directeur van Artis, tot officier in de orde van Oranje Nassau. sluiten bij de Amsterdamsche Bank, tegen een rente die het '/4pCt. niet te boven mag gaan 7 Ontwerp.besluit tot het be schikbaarstellen over 1938 van gelden voor extra hulp aanweik loozen (Steunverleening B). Besloten wordt f 5 70 per persoon beschikbaar te stellen, waarvan f2 voor rekening der gemeente en f 3.70 voor rekening van het Rijk. De heer van Seters is niet legen het voorstel, integendeel, hij is er het gemeentebestuur dankbaar voor. Naar aanleiding daarvan wilde spr. evenwel vragen of het juist is dat naar aanleiding vr n klachten over den B-steun bij den minister, hier een controleur benoemd moest wor den. Het is spr. reeds gebleken dat dit praatje niet waar was, maar hij meende er hier op te moeten wijzen om aldus dit praatje den kop in te drukken. De voorzitter zegt dat die contro leur hier benoemd is vanwege een algemeene enquete over het geheele land om een indruk te krijgen van werk van den B-steun. Het voorstel van B en W. wordt goedgekeurd. 8 Voorstel van B. en W. tot verplaatsing van het Politie-bureau naar het pand, staande aan de Hoofdstraat J no. 8. De voorzitter zegt dat het zeer aanbevelenswaardig is, dat bureau te verplaatsen en dan dengemeente- cpzichter een plaatsje in te ruimen in heLoude politiebureau De toe stand zooals die was, was niet houd baar, daar er bijvoorbeeld nog niet een vertrouwelijk gesprek gevoerd kon worden, zonder dat iemand het hoorde. Wordt goedgekeurd. 9 Voorstel van alsvoor tot het om niet aanvaarden van strookjes grond, gelegen aan Keizeisdijk, ten behoeve van den aanleg van trottoirs. Wordt goedgekeurd. 10 Voorstel van alsvoor tot aan koop van stiookjes grond, gelegen aan de Lange Broekstraat voor verbreeding van den weg. Op een desbetreffende vraag van den heer van Woerden egt de voor zitter dat de grond f267 zal kosten, terwijl den afrastering f1137 zal kosten. De heer Lankhuijzen brengt na mens de betrokken inwoners dank aan B. en W. voor deze mooie verbetering, hetgeen door hem op hoogen prijs wordt gesteld. 11 Voorstel van alsvoor tot het aanleggen van trottoirs. De voorzitter zegt dat dit voor stel betrekking heeft op de Prins Hendrik en Prins Bernhardstraat. De kosten zullen respectievelijk f 4900 en f3200 bedragen, terwijl de kosten voor rioleering op f1260 zal komen. De heer van Woerden vraagt of het niet aan te raden is deze aan gelegenheid nog voorloopig uit te stellen om eerst de iesultaten eens te bezien van dat gedeelte wat reeds onderhanden is. Spr. acht de toestand niet zoo dringend en gezien de hooge kosten die er aan verbonden zijn en het feit dat de gemeente nog niet geheel en al op eigen beenen kan staan, had spr. liever gezien dat dit voor stel nog wat werd uitgesteld, dan kan er misschien ook nog iets ko men van belastingverlaging. De heer Lankhuijzen is voor trottoir-aanleg. Vooral des Zondags als de kerk van de Ned. Herv. ge meente uitgaat weten de menschen dikwijls niet waar ze moeten loopen. De Voorzitter zegt dat het be zwaar van den heer van Woerden ook door B. en W. rijpelijk over wogen en goed onder de oogen gezien is. Als er een giiatje was dat kans op belastingverlaging bood, zouden wij alles op haren en snaren zetten omdat te bereiken, zegt spr. maar de kans bestaat er momenteel nog niet. Spr is er van overtuigd dat deze trottoiraanleg een mooie verbetering zou zijn, maar alles is nog afhan kelijk van de fir.antieele inzichten van hoogere instanties. De heer Mertens is van meening dat het',aanzien van de plaats dezen trottoiraanleg eischt. Het voorstel wordt hierna zhst. goedgekeurd, met aanteekening dat de heer \an Woerden er tegen is. 12 Ontwerp besluit tot openbare verpachting van landerijen. Wordt goedgekeurd. 13 Alsvoor tot wijziging van het Reglement van het Burgerlijk Arm- bestuur. Wordt goedgekeurd. Dit staat in verband met de toetreding tot de fraudeverzekering, waar ook het B. A. in betrokken is. 14 Voorstel van B. en W. om, zoo noodig, medewerking te ver leenen aan de door den Minister van Sociale Zaken in het leven geroepen regeling tot steun aan kleine tuinders. Wordt goedgekeurd. Dit is een steunregeling die in wezen hetzelfde is als de steun aan kleine boeren. 15 Ontwerp-besluiten, strekkende o.m. tot wijziging der Instruct e van den Administrateur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. De voorzitter zegt dat de admi nistratie van het G. E. B. tot hedtn gevoerd werd door het personeel der gemeentesecretarie. Thans zal hiermee een afzonderlijk ambtenaar belast worden, waarvan het G.E B. het salaris aan de gemeente moet betalen. Wordt goedgekeurd 16 Vaststelling kohieren der straatbelasting, der rioolbelasting A en der rioolbelasting B over '38 en Suppletoire kohieren der riool belasting B over '37. Wordt goedgekeurd. 17 Ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting, dienst 1937 en 1938. Wordt goedgekeurd. 18 Bezwaarschriften plaatselijke belastingen. Een desbetreffend verzoek van Pliest wordt afgewezen daar de daarvoor vastgestelde tijd verstreken was. De voorzitter deelt dan nog mede dat de N. C. B. -heeft goedgekeurd dat er een landbouwschool op het Dorp komt. Zij, was het evenwel niet eens met het reglement waarin vervat staat dat de huur van de onderwijzerswoning voor haar reke ning komt. Wel wil zij 20 pCt. van de geschatte waarde betalen, welke waarde dient geschal te worden door twee personen, een van de gemeente en een van de N. C. B terwijl deze twee samen nog een derde zullen benoemen, wanneer men niet tot overeenstemming kan komen. De raad is het hiermede eens. Bij de rondvraag vestigt de heer Hermans de aandacht op de sluizen aan de Julianalaan bij het spoor. De grond is daar aan het schuiven en dit zou gevaar voor het verkeer kunnen opleveren. De voorzitter zal de zaak eens laten onderzoeken. De heer Netten brengt nog den dank van de bewoners van de Suikerstraat over, voor de mooie verbetering die deze heeft ondergaan, waarna de vergadering wordt ge. sloten. Het Eucharistisch Congres. De keikelijke plechtigheden van het 34e Eucharistisch Congres zijn Zondagmorgen begonnen met een algemeene H. Communie van de Hongaarsche staatsbeambte. Deze menschen zullen in de komende week massa's werk te verzetten krijgen en voor hen is er geen sprake van, dat zij aan het congres zullen kunnen deelnemen.omdat de dienst hen gedurende de congresdagen volkomen in beslag zal nemen. Het is daarom een aardige gedachte geweest, deze beambten In de ge legenheid te stellen, voordat het eigenlijkecongres begint,gezamenlijk te getuigen van hun trouw aan en hun vereering voor de H. Eucharistie Zondagmorgen is ook de kardinaal legaat Z. H. Em. Pacelli in Boeda pest gearriveerd waar hij vervol gens op vorstelijke wijze zijn intocht gehouden heeft. De Nederlanders. Maandagavond omstreeks zeven Gemeenteraad Raamsdonh.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2