Plaatselijke Berichten. Woensdag 25 Mei 1938 No. 42 De Echo van het Zuiden Tweede Blad De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Smit. Secretaris de heer van den Berg. De heeren G. Vos en Middelkoop waren afwe zig. Aan de orde 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 25 Februari en 31 Maart 1938. Worden zonder aanmerking vast gesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. b. Dankbetuiging van II. M. de Koningin voor de betoonde belang stelling bij de geboorte van Prinses Beatrix. c. Bericht van Ged. Staten dat vergunning is verleend tot het doen van uitgaven op de nog niet goed gekeurde begrooting, voor de helft van de in '37 geraamde bedragen. d. Bericht van Ged. Staten inzake de beslissing in de kosten van het L. O. De voorz. zegt dat de raad de vergoeding had vastgesteld op f 6,77. Hiertegen is door het Schoolbestuur in de Meistraat beroep aangeteekend bij Ged. Staten, waarin gezegd werd dat f 7,50 wordt verlangd. B.en W. stellen voor aan dit verzoek gevolg te geven. Aldus wordt besloten. e. Bericht van Ged. Staten dat bij Kon. Besluit is goedgekeurd de hef fing van bemettelijke ziektegelden. f Als alsvoor lot wijziging der begrooting '37. g. Verslag van de commissie tot weering van schoolverzuim. h. Verslag van de commissie van Toezicht op de L. O. wet. i. Een circulaire aangaande den zg B.steun. Op voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd dat de gemeente in deze steunregeling f 482 bijdraagt. k. Voorstel tot deelname aan een steunregeling voor kleine tuin. ders. De voorz. zegt dat deze steunre geling in denzelfden geest zal werken als de steunregeling voor de Kleine Boeren. Er zal ook thans weereen commissie moeten worden benoemd. De heer Michael vindt het heel prachtig dat van alle kanten wordt aangedrongen op steun. Nu moet er weer een commissie worden sa mengesteld, alhoewel het toch van de gemeente uitgaat. Spr. vraagt of hel rijk de verzekering kan geven dat de gemeente ook de centen krijgt om de menschen naar eer lijkheid te bedienen. Van hooger hand wordt ons alles opgedragen en nu kunt U, aldus spr., voor of achterzitter zijn, U bent per slot van rekening voor alles verantwoor. delijk. Wanneer ze ons van alles gaan opleggen kunnen wij ook wel eens iets gaan vragen. Misschien geven ze dan wel een cadeau in den vorm van een vrije leening van f 17000,zoodat dan onze begroo ting weer eens kloppend gemaakt kan worden en men al die com- missie-menschen eens kan salariee- reu. De raad kan allemaal wel be noemen maar B. en W. gaan per slot van rekening vrij uit Spr. wil daarop dit voorstel in beraad hou den en den minister vragen op welke manier hij zou willen pro- beeren onze financieele draagkracht daarmee in overeenstemming te brengen. De heer Verheijden. Men kan thans weer opmerken dat men alom bezig is zooveel mogelijk gemeente- leeningen te converteeren De voorz. Wat heeft dat er nu mee te maken. Hij dringt er op aan ook bij den hc-er Michael, om zakelijk te blijven. Het voorstel wordt nu ook maar ineens goegekeurd ook. Een verzoek van Braspenning aan den raad, om weer in de steun of werkverschaffing te worden op genomen, behoort volgens den voor zitter bij B. en W. thuis. 3. Vaststelling vergoedingen als bedoeld bij art. 101 der Lager-On derwijswet 1920. De vergoedingen worden voor Sprang vastgesteld op f 1840,88 in 1935 en f 1539,04 in 1936. Voor Capelle op f 1324,68 in 1931; f 1388,37s in 1935 en f 1259,98 in 1936/ 4. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening voor den dienst 1938. De voorz. zegt dat dit de gebrui kelijke leening is die loopt van 1 J.uli tot en met 30 Juni en gesloten wordt bij de Ned. Spaarkas. B. en W. stellen voor thans weer aldus te besluiten, terwijl de rente niet hooger mag zijn dan l'/a°/o- Wordt goedgekeurd. 5. Nota van Ged. Staten inzake de geldleening van f 13.500,voor reaelinefinancieelenachterstand wo- ningbouwvereeniging. Dj voorz. zegt ter toelichting dat het tekort in de exploitatie van de woningen f 13500,bedraagt. De raad had toen besloten ter dekking van dit tekort een geldleening aan te gaan, maar Ged. Staten hadden van te voren reeds laten doorsche meren, dat een dergelijk raadsbe sluit niet kon worden goedgekeurd, hetgeen thans met deze nota tot uiting is gekomen. Het eigenaardige van het geval is evenwel dat daar door de hegrooling nog niet kan worden goedgekeurd. Ged. Staten immers willen dat dit tekort gewoon wordt verschoven naar den kapi- taaldienst, wij willen echter het zelfde doen door het aangaan van deze geldleening om daaivan dan hypotheeken te verstrekken, zoodat het tekort per slot van rekening toch nog op den kapitaaldienst komt. De vorm is dus wel eenigs- zins anders maar de zaak komt op hetzelfde neer. Het plan van B. en W. is zelfs nog iets voordeeliger, daar dan nog de mogelijkheid be staat dat er iets van het geld te recht komt, hetgeen bij het voorstel van Ged. Staten reeds bij voorbaat is uitgesloten. B. en W. stellen daarom voor op het besluit van Ged. Staten beroep aan te teekenen bij de Kroon. De heer Verheijden ka zich daarmee vereenigen. De heer Michael zegt dat men in deze vroeger een reuze fout heelt gemaakt, zoowel op technisch als op financieel gebied. Spr. wil daar over niet verder uitwijden maar naar voren brengen om op de eerste plaats dat bedrag van f 13509,— maar weg te cijferen, daar dat toch reeds weggegooid geld is en dan v or het heele bedrag van de waar de der woningen hypotheek te ver- leenen en daarbij het Rijk vragen hoever dat het ons daarin tegemoet wil komen. Spr. geeft verder in overweging om de 28 woningen die f 170000,— gelost hebben, door een paar »buitenlandsche« schatters te laten schatten en over de geraamde waarde, van laat eens zeggen f 60000 hypotheek te verleenen. Men moet evenwel eerst die achterstand van f 13500,kwijt zien te raken. Huurverlaging lijkt spr. niets. Als er een strop is zegt hij, moet die ook als strop aanvaaid worden, anders kan men er veel beter arme menschen woningen van maken. De voorz. zegt dat het hier gaat over een geldleening waar al eens een besluit over genomen is, zoodat het geen zin heeft er veel over te praten. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st, goedgekeurd, zoodat men bij de Kroon in beroep za! gaan 6. Nota van Gjd. Staten inzake de begrooting voor 1938 De voorz zegt dat daar de be grooting niet kloppend was, er thans een heele lijst van aanmerkingen is binnengekomen, waarvan de mees te evenwel in hoofdzaak van admi nistratieven aard zijn. Eenige zijn evenwel niet van belang ontbloot Zoo vinden Ged. Staten de vergoe ding voor de kleeding van den ge. meentebode veel te hoog. B. en W stellen evenwel voor de vergoeding te handhaven. De heer Michael vinJt het een zeer eigenaardige geschiedenis, dat Ged. Staten zoo maar kunnen in grijpen. Terwijl de Commissaris der Koningin gezegd heeft dat men aan de politie f 30 vergoeding moet blijven geven, wil men er voor den bode f 25 van gaan maken Spr. vindt het standpunt van B. en W. zeer juist Dit wordt hierna z.h.st. aangeno men. Verder willen Ged. Staten de subsidie aan het Groene Kruis met 10 °/o zijnde f 38,50 verlaagd zien. B. en W. hebben hiertegen geen overwegend bezwaar. De heer Michael kan zich met dat standpunt niet vereenigen. Spr. meent dat aan de subsidie van het Groene Kruis in geen geval getornd mag worden. De heeren Kraak en Verheijden steunen het voorstel v n den heer Michael, zoodat het door den voor. zilter in stemming werd gebracht en wordt goedgekeurd met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Michael, Kraak, Verheijden, Ver steeg en J. Vos. Tegen stemden de heeren v. Willigenburg, Kerst, Tim mermans en v. d. Hoeven. Een subsidie van f 10,aan het ziekenfonds Patrimonium wordt op voorstel van B. en W. van de be grooting afgevoerd. De subsidie aan de plaatselijke muziekgezelschappen zal met 20 °/0 worden verlaagd, het geen eveneens werd goedgekeurd. Verder verlangden Ged. Staten nog verhooging van schoolgeld, invoering van personeele belasting en van een belasting op publieke vermakelijkheden. De voorz. zegt dat B, en W. deze zaak toen zelf maar eens op het departement van Binnenlandsche Zaken zijn wezen bespreken, waar zij toen de bezwaren tegen deze laatste drie voorstellen naar voren hebben gebracht. Zoo wezen zij tr op dat wat het schoolgeld betreft, dit in naburige gemeenten lager is dan hier, terwijl wijziging der ta rieven ook geen voordeel zou bren gen daar dan voor de eene klas meer, voor de andere toch weer minder betaald zou moeten worden. Het gevolg was nu dat geen school- geldverhooging zou behoeven te worden toegepast Zoo was het ook met de personeele belasting en de belasting op publieke vermakelijk heden. Spr. wees er op opdat*an neer voor die enkele voetbalwed strijd en muziekuitvoering verma kelijkheidsbelasting moet worden geheven, de kosten voor de controle die hieraan verbonden zou zijn, zooals het laten drukken van kaart jes, de opbrengst der belasting te boven zou gaan. De heer Michael zou iedereen die op het raadhuis kwam een halve cent laten betalen, dat zou voorde gemeente dan een mooie opbrengst kunnen worden. De voorzitter zegt dat het raad huis geen plaats van publieke ver. makelijkheid is. De heer Michael is er van over tuigd dat het dan toch ook niet veel scheelt De heer Verheijden concludeert uit het voorstel om vermakelijk heidsbelasting in te voeren dat de groote-stadsmenschen absoluut niet op de hoogte zijn van de toestanden op het platte land. Verder werd nog z.h.st. aangeno men dat de subsidie aan de muziek gezelschappen met 20% wordt ver laagd, zoodat deze van flOO wordt teruggebracht op f 80. 7. Vaststelling regeling verzeke ring gemeentegelden in verhand met intrekking van de gemeente- borgtochtenwet. De voorz. zegt dat de gemeente verplicht is een fraude-risico verze kering te sluiten. Zij kan dit doen bij een particuliere verzekeringsmij. of bij de Ver. van Nederl Gem. B. en W. hebben daarnaar een on derzoek ingesteld en zijn tot de conclusie gekomen dat het bij de Incassobank voordeeliger is dan bij de V. N.G. Bij de Incassobank kan namelijk een bedrag van f 25000, waarbij het Burgerlijk Armbestuur en de Woningbouwvereen. zijn in begrepen, worden verzekerd voor een jaarpremie van f 30,50, terwijl voor eenzelfde bedrag bij V.N.G. f 76 premie moet worden betaald. De heer Michael zegt dat Ged. Staten de V.N.G. door dik en dun overal aanbevelen. Spr. wil daarom wel eens weten hoe die menschen gesalarieerd worden, die bij V.N.G. werken, want die zullen het wel ontzettend druk hebben. Spr. be grijpt evenwel niet waarom bij zoo'n geweldig lichaam als de V.N.G., toch moet zijn, meer dan eens zoo veel premie moet worden betaald dan bij een particuliere maatschappij Spr. wil er den nadruk op leggen dat de V.N.G. zoo goedkoop mo gelijk moet zijn om de gemeenten te helpen. Wanneer er van hetjaar veel achterover wordt gedrukt, zou men volgend jaar weer meer premie moeten betalen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h st. aangenomen. 8. Mededeelingen. De voorz. deelt mede dat het plan om in werkverschaffing in Capelle een begraafplaats aan te leggen is afgewezen. De heer Michael wil B. en W. aanraden met het bestuur van de Ned. Herv. Kerk in Capelle in over leg te treden over den aanleg van een algemeene begraafplaats voor de geheele gemeente. De heer Verheijden zegt dat er waarschijnlijk in den loop van en kele dagen zeer veel aan het licht zal komen. Volgens spr.'s meening is de begraafplaats het ongeschreven eigendomsrecht van de Ned. Herv. Kerk. Spr. zou het daarom diep betreuren als dit aan de gemeente overgedragen werd, daar deze be graafplaats een bron van inkomsten voor de Kerk vormt. De heer Kraak heeft al meerma len betoogd voor een algemeene begraafplaats, waar hij sterk voor is. Spr. is er niet tegen dat met het Kerkbestuur in overleg getreden wordt. In feite is de huidige be graafplaats reeds een algemeene, daar er ook andere menschen be. graven worden dan die totdeN.H. Kerk behooren. De voorz. heeft niets tegen het voorstel van den heer Michael om eens met het Kerkbestuur te gaan praten. Het Kerkbestuur heeft im^ mers reeds laten doorschemeren dat het niet direct afwijzend tegen over een algemeene begraafplaats staat. Wil de kerk den aanleg van een nieuwe begraafplaats evenwel liever in eigen hand houden dan is daar niets tegen in te brengen. De heer Verheijden moet het diep betreuren dat het in Capelle al zoo ver is gekomen dat de financiën toevertrouwd worden aan menschen die het eigendomsrecht weg willen geven. De voorz. zegt dat er hier van eigendomsrecht geen spiake is De gemeente zelf heeft de verplichting voor een begraafplaats te zorgen. B. en W. zullen evenwel deze zaak eens met het kerkbestuur bespreken. Verder deelt de Voorzitter nog mee dal in plaats van veldwachter Kuijsten, die den dienst met pensioen heeft vtrlaten, de heer v. Overeem hier lot velewachter benoemd is. De heer Michaël stelt er prijs op te verklaren dat hij Zaterdag door een misverstand verhinderd was bij de huldiging tegenwoordig te zijn, maar dat hij Maandag eerst zelf naar Kuijsten geweest is om hem te complimenteeren. Rondvraag De heer J. Vos wijst er op dat de menschen in de werkverschaf fing weinig verdienen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat de menschen een hooger loon krijgen daar zij met f4.50 toch be zwaralijk rond kunnen komen. Spr wil erop aandringen dat deze per sonen toch minstens hun steun goed kunnen halen. De Voorzitter vindt het ook geen juiste verhouding dat er personen zijn die in werkverschaffing een loon krijgen dat lager is dan het bedrag dat zij anders aan steungeld zouden ontvangen. Spr. zegt dat dit onderwerp ook in de vergadering van B. en W. behandeld is, waar men toen ook van meening was dat er iets diende te gebeuren met dit geval. Toen heeft evenwel de op- Voorlichtings-avond betreffende de Luchtbescherming. Maandagavond werd in Musis Sa crum voor tamelijke belangstelling een Voorlichtingsavond betreffende de Luchtbescherming gehouden. Gezien het groote nut van dezen avond, had de belangstelling wel wat beter kunnen zijn, daar de aanwezi gen een zeer goede indruk mee naar huis gekregen hebben van wat er zon al gebeuren moet bij een luchtaanval. Na een kort woord van welkom, en eenige toelichting wat betreft de lucht bescherming in het algemeen en het doel van dezen avond, gaf de voorzit ter van de afd. Waalwijk, de heer Ir. C. v. d. Hoeven het woord aan den heer F. G. van Vliet, die zou spreken over „Algemeene beginselen dei- Lucht bescherming". Spreker begon zijn beschouwing met de opmerking dat de belangstel lenden door hun aanwezigheid hier de noodzakelijkheid van luchtbescher ming inzien, al is dit dan te beschou wen als een noodzakelijk kwaad. Spreker zegt, dat toen de ont wikkeling van het vliegtuig nog in de kinderschoenen stond, men dit voor militaire doeleinden nog bijna uitslui tend gebruikte voor het maken van verkenningsvluchten. In 1914 echter, bij het uitbreken van den wereldoorlog is men aange vangen het vliegtuig ook te gebruiken voor luchtbombardementen. Waren deze bombardementen oorspronkelijk nog maar alleen gevaarlijk voor de militairen, de ervaring opgedaan in de oorlogen in Spanje, China en Abes- sinië wijzen er op dat het goed is «nel de omstandigheid rekening te houden dat ook luchtaanvallen op de burger bevolking kunnen voorkomen. Nu hoeft men het gevaar van zoo'n luchtaanval niet direct te overschat ten, maar het is toch ook wel goed, dat men zich hoedt voor onderschat ting, temeer wanneer men in de ge vaarlijke zone komt te liggen. Is dit evenwel het geval dan zullen wij toch ook weer rekenen op de militaire luchtverdediging en wat dat betreft kunnen wij wel zeggen dat deze gelij ken tred heeft gehouden met de uit breiding van de luchtmacht. I)e afweermiddelen immers zijn ve lerlei. Op de eerste plaats dan de mi litaire luchtverdediging en verder de burger organisatie die de Luchtbe schermingsdienst genoemd wordt en welke dienst alleen voor passieve maatregelen zorgt. Voor deze maat regelen heeft men een indeeling in drie gevarenklassen, waarvan de der de, waartoe ook Waalwijk behoort, de minst gevaarlijke is. Hier is deze luchtbeschermings dienst weer verdeeld in zeven onder afdelingen waarschu wingsen zichter van de werkverschaffing verklaard cn hij gaf daarbij vol macht dit ook in de raadsvergade ring te zeggen, dat er menschen bij zijn die absoluut geen zin hebber, iets uit te voeren en maar zoo weinig mogelijk doen. 1 oen B. en W. dat hoorden hebben zij andeie maatregelen genomen en den opzichter aangeraden de werk willigen apart in ploegen bij elkaar te zeilen, zoodat die dan in staat zijn meer te verdienen. De heer J. Vos zegt dat bv. de schoenmakers niet aan hun steungeld kunnen komen. De Voorzitter zegf dat dit juist hun bedoeling is.Zij probeeren op alle mogelijke wijze meer ie krijgen. De heer Michaël zegt dat zij nog niet welen een kruiwagen vast te houden. Zij rijden hem met het wiel omhoog. De Voorz. vraagt zich af waarom de menschen uit Waalwijk en Do. gen dat wel kunnen en die uitSprang- Capelle niet. De heer Kraak noemt als oorzaak van de lage loonen het feit dat deze gebaseerd zijn op den arbeid van grondwerkers, die door hun routine gemakkelijk een fatsoenlijk weekgeld konden halen. Toen er evenwel ook andere personen kwa men is met dit feit geen rekening gehouden. Spr. zou het jammer vinden wanneer het hier hetzelfde moest gaan als in Rucphen, nl.dat de arbeiders gingen demonstreeren. De Noorzitter zegt dat het zoo ver niet zal komen. De heer Kraak vraagt verder nog hoe het staat met de verbetering van den Eikendijk? De Voorzitter zegt dat ge\r >agd is een plan te ontwerpen. Dit is toe gezegd, maar het is nog niet klaar. Dit plan zal ook betrekking hebben op de waterloopen. Daar verder niemand meer het woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering. alarmeeringsdienst politiedienst brandweerdienst geneeskundige dienst gas- electriciteits- en water leidingbedrijven; opruimingsdienst en gasverkennings en ontsinettings- (lienst. Spreker gaat dan op deze diensten even wat dieper in. Wij vermelden daarvan dat de alarmeering zal ge schieden door tien sirenes, terwijl het geweken zijn van luchtgevaar zal wor den bekend gemaakt door het luiden der klokken. Men moet evenwel goed bedenken dat de beste afweermidde len nutteloos zijn wanneer dc bevol king zelf niet meewerkt. Deze moet zich daartoe voor laten lichten. De vereeniging van Luchtbescherming zal iedereen gaarne van dienst zijn. Vervolgens sprak dhr. Ir. C. v. d. Hoeven over: „De gevaren die uit de lucht dreigen". Bij de behandeling van dit onder werp brengt spreker de verschillende soorten van bomaanvallen naar voren en hij maakt daarbij de volgende in deeling: 1. Brisantbommen. 2. Brandbommen. 3. Oorlogsgasscn. De Brisantbommen kan men dan weer verdeelen in mijn- en scherf- bommen. Deze kunnen geladen zijn met tbermiet, electron of phosphorus. De mijn-bommen zijn de gevaarlijkste en meest te duchten, daar zij op alge- lieele vernietiging zijn ingesteld. Rechtstreeksche bescherming is daar tegen dan ook niet mogelijk. De scherf bommen richten meer indirecte schade aan door wegvliegende scherven, zooals brokken steen, staal, ijzer enz. De brandbommen dan zijn, zooals den naam zegt uitsluitend te gebruiken voor hel stichten van brand. Hun zwaarte is van dien aard dat zij erop berekend zijn juist door 't dak te kun nen vallen om dan op den zolder waar veelal brandbaar materiaal ligt brand te stichten. Om dit gevaar tot bet uiterste te beperken is het noodig dat daarvoor de juiste maatregelen ge troffen worden. De heer de Hoop zal daar straks meer over zeggen. Verder heeft men dan nog de oor- logsgassen. Deze kan men weer ver deelen in 1. Vergiftige. 2. Verstikkende. 3. Prikkelende -traan -en niesgas- sen. 4. Blaartrekkende. Spreker vestigt er de aandacht op dat het gevaar van gasaanvallen in ons land niet bijster groot is. Zoo heeft de Bilt berekend dat gemiddeld slechts 80 dagen in het jaar geschikt zijn voor gasaanvallen. Trouwens ook de kos ten zeggen hier veel. Over het geheel is een gasaanval niet economisch. Om een voorbeeld te noemen. Wil men een vierkante K.M. met mosterdgas

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5